Амазонки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сцена амазономахії: Геракл та амазонки, аттична чорнофігурна гідрія

Амазо́нки (грец. Αμαζόνες) — войовниче плем'я жінок, які не терпіли у своєму середовищі чоловіків.

За стародавніми переказами, вони утворили могутню державу на чолі з царицею. Одружувалися з представниками сусідніх племен тільки для продовження роду, потім відсилали чоловіків назад. Новонароджених хлопчиків віддавали батькам або вбивали, дівчаток виховували для війни;. Зброя амазонок: подвійна сокира, спис, лук і щит у формі півмісяця. Амазонка походить від іранського слова «ha-mazan» – жінка-воїн. Ще один варіант – від слова «a masso» – «недоторканні» (для чоловіків).

Групи амазонок[ред.ред. код]

Стародавні письменники розрізняли три групи амазонок:

Тесей викрав царицю Антіопу, одружився з нею й відбив уторгнення амазонок в Аттіку. Геракл відняв у цариці амазонок Іпполіти чарівний пояс. Цариця амазонок Пентесілея допомагала Пріамові в Троянській війні.
Під час походу Александра Македонського цариця амазонок Телестріда відвідує його, щоб народити дитину.

Мистецтво[ред.ред. код]

Перекази про амазонок сягають матріархального періоду, коли родину очолювала жінка.

Легендами про амазонок захоплювалися в середні віки, особливо під час відкриття Америки, де намагалися знайти їхнє царство (річка Амазонка).

У мистецтві відома скульптура Поліклета «Поранена амазонка», статуя Фідія та ін. Збереглися наслідування скульптур великих митців, рельєфи в Галікарнасі. Особливо популярними були сцени амазономахії — війни між амазонками та грецькими героями.

На території України 1915 на острові Березань поблизу Очакова було знайдено давньогрецький чорнофігурний кубок (6 ст. до н. е.), сюжет розпису якого — боротьба Геракла з амазонками. Серед амазонок — їхня цариця — образ, що досить рідко трапляється в сценах амазономахії. Оригінальністю зображення боротьби греків з амазонок виділяється також розпис чорнофігурного лекіфу з Ольвії (6 — поч. 5 ст. до н. е.).

У переносному значенні амазонкою називають жінку-вершницю, войовничу жінку, а також жіноче вбрання для верхової їзди. Так писала О. Кобилянська:

О, панна Обринська дуже спритна амазонка… її кінь згубив, здається, підкову, виховзнувся і впав, однак вона, на щастя, не ушкодила себе.

Література[ред.ред. код]