Анальний секс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анальний секс у колінно-ліктевій позиції.
Франсуа-Ролан Еллюа, Содоміти провокують Божий гнів, з Ле пот-пуррі (1781)
510 р. до н. е. грецькі вази
Ілюстрація до сонетів П'єтро Аретіно. Художник Едуард-Анрі Авріль.
Пеггінг в колінно-ліктевій позиції.

Ана́льний секс (від лат. anus — «задній прохід, задньопрохідний отвір») — статеві стосунки, що здійснюються шляхом введення статевого члена, пальців або стороннього предмета в анальний отвір.

Використання в сексуальній практиці[ред. | ред. код]

При анальному сексі пеніс, пальці або сторонній предмет вводиться в пряму кишку через анальний отвір. Її дальша від ануса третина менш чутлива до дотику, проте чутливіша до тиску. Пряма кишка має 20-22 см завдовжки та, як і анус, здатна розтягуватися в ширину. Анальний секс може бути як самостійною сексуальною активністю, так і частиною мастурбації чи прелюдії до інших видів сексу[1].

Область ануса у більшості людей високочутлива і є важливою ерогенною зоною. Відповідно, стимуляція анусу може викликати сексуальне збудження[2]. У жінок, шляхом введення статевого члена, пальців або сексуальної іграшки в анальний отвір, здійснюється непряма стимуляція вагіни з огляду на тонку стінку між вагіною і анусом, а саме так званої «точки А»[3]. В чоловіків при анальному сексі стимулюється простата, що також спричиняє приємні відчуття[4].

Задоволення від анального сексу особою, в чий анус відбувається проникнення, більшою мірою залежить від психологічних факторів, ніж при інших видах сексу. Анальний секс може бути як болючим, так і приємним[5].

Анальний секс використовують гетеростатеві пари у разі неможливості або небажаності вагінального статевого акту (менструація, вагітність, страх вагітності, пологів, захворювання або вади розвитку піхви, прагнення зберегти дівочу пліву та інші), для розширення статевих відчуттів, або як вираження особливих почуттів і довіри до партнера[6].

Ризики та засоби безпеки[ред. | ред. код]

Травматизм[ред. | ред. код]

Оскільки слизова оболонка прямої кишки не продукує достатню кількість змазки, при анальному сексі існує ризик її пошкодження або болючих відчуттів. У перші один-два рази при анальному сексі можлива невелика кровоточивість з ануса. Тому рекомендується використовувати лубриканти. Також, при недостатньому розслабленні м'язів ануса можливий дискомфорт. У рідкісних випадках можливе травмування товстої кишки[7].

Практикування анального сексу не впливає на здатність утримувати кал у прямій кишці або нормально випорожнюватися[7].

Інфекційні захворювання[ред. | ред. код]

Під час анальних зносин, у разі невикористання презерватива можуть передаватися збудники різних інфекційних та венеричних захворювань, таких як: СНІД[8], сифіліс, гепатит[9], гонорея, трихомоноз, герпес[7].

Вважається, що при повторюваному незахищеному анальному сексі шанс заразитися СНІДом найвищий. При цьому пасивні партнери перебувають у більшому ризику[10].

Крім того, навіть у абсолютно здорової людини в прямій кишці присутня мікрофлора, яка при потраплянні у сечовипускальний канал може бути причиною таких захворювань, як уретрит, але використання презерватива це унеможливлює[7].

Інші порушення здоров'я[ред. | ред. код]

 • Деякі дослідники вважають імовірним підвищення ризику виникнення при анальному сексі таких захворювань, як рак прямої кишки, а також можливість інфікуванням вірусом папіломи людини 16-ого типу.[11][12]
 • Деякі дослідники вважають імовірним виникнення у пасивних партнерів при анальному сексі таких захворювань як: рак простати, простатит, неспецифічний проктит, геморой і кровотеча з прямої кишки та раку прямої кишки.[13]
 • При анальному сексі можуть подразнюватися наявні гемороїди[7].

Рекомендації, протипоказання і запобіжні заходи[ред. | ред. код]

 • Для захисту від інфекційних захворювань рекомендується використовувати презерватив або кофердам[7].
 • Під час заняття анальним сексом необхідно підтримувати постійний словесний контакт з партнером і припинити зносини в разі виникнення больових відчуттів[7].
 • При наявності пухлин або тріщин заднього проходу або прямої кишки слід відмовитися від анального сексу.
 • Оскільки мікрофлора кишечника може викликати інфекційно-запальні зміни не тільки в уретрі, а й у вагіні, слід проводити зміну презерватива при зміні анального сексу на вагінальний, а опісля провести гігієнічні заходи. У разі вчинення вагінального сексу після анального без проведення гігієнічних заходів можливі біль, печіння і сверблячка в області вагіни[14].
 • Для безболісного введення статевого члена необхідно використовувати достатню кількість мастила (вазелін або інший лубрикант). У разі використання презерватива необхідно вибирати мастила на водній основі, які не руйнують латекс.
 • Перед зносинами рекомендується очистити задній прохід від калових мас і в разі необхідності зробити клізму[7].
 • Деякі дослідники вважають доведеним наявність у сперми імунодепресивних властивостей (блокування Т-лімфоцитів факторами, що містяться в спермі — TGFbeta-1, IL-10, активін А, фоллістатін та інші,[15][16][17] що мають велике біологічне значення при подоланні імуногенетичного конфлікту під час процесу запліднення). На думку авторів дослідження, така властивість сперми може стати причиною зниження імунної реактивності організму пасивного партнера (у випадку сексу без презерватива) і проявитися зниженням імовірності аутоімунних та підвищеною чутливістю його до інфекційних захворювань.

Анальний секс у культурі[ред. | ред. код]

У багатьох культурах особа, що займається анальним сексом, проникаючи в анус іншої особи, вважається домінантною. Примусовий анальний секс міг слугувати для демонстрації чоловічої переваги над переможеними ворогами-чоловіками чи жінками. Жінки також можуть демонструвати таким чином перевагу над чоловіком або іншою жінкою, використовуючи фалоімітатор або страпон[18]. Часто анальний секс вважається властивим чоловікам-гомосексуалам[19].

Давньоєгипетські божества Сет і Гор демонстрували свою зверхність, вдаючись до анального сексу в активній ролі. Стародавні китайці вважали, що анальний секс чоловіка з жінкою шкідливий, оскільки таким чином чоловік переймає жіночу енергію інь[18]. В народу моче була поширена кераміка із зображеннями сексуальних сцен, третина з яких показують гетеросексуальний анальний секс[20]. В античній Греції доволі поширеним був анальний секс між чоловіками та чоловіками і хлопчиками, в той час як гомосексуальна феляція була табу. За римського панування в Греції він проте став розглядатися у світлі стосунків рабовласників і рабів, де активна позиція стала прерогативою вищого стану[21].

У юдо-християнській етиці анальний секс традиційно суворо засуджується як така діяльність, що веде до втрати чоловічності. Проте чоловік, який проникає в анус іншого чоловіка, може відновити свою чоловічність легше, ніж той, у чий анус проникають[18]. Від середньовіччя поширилося уявлення, що «содомський гріх» був саме анальним проникненням. Водночас у XIV—XV ст. анальний секс між чоловіками був поширений у Венеції. В пізньому XVII та ранньому XVIII ст. цей вид сексу поширився в лондонський «моллі» (тамтешня назва гомосексуалів)[22].

За результатами дослідження 2017 року, 35 % жінок і 15 % чоловіків з числа міленіалів принаймні інколи практикували анальний секс[23]. Попри стереотип, лише третина сучасних гомосексуальних пар чоловіків практикує анальний секс[24].

В закритих чоловічих спільнотах, таких, як в'язниці, анальний секс (зокрема практикування або загроза анальних зґвалтувань) слугує засобом регуляції соціальної ієрархії. Активні партнери займають вищий соціальний прошарок, який володіє прерогативою «чоловічності». Пасивні — позбавляються статусу повноцінних чоловіків або прирівнюються до жінок, вибуваючи з кола людей, які можуть претендувати на привілеї, захист, право голосу у прийнятті рішень. Зґвалтування чоловіка чоловіком слугує протилежністю до ініціації — своєрідним ритуалом зниження в соціальному статусі за недотримання вимог спільноти, здійснення ганебного вчинку[25].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Bullough, Vern L.; Bullough, Bonnie (14 січня 2014). Human Sexuality: An Encyclopedia (англ.). Routledge. с. 27–28. ISBN 978-1-135-82502-7. 
 2. Rosenthal, Martha (6 січня 2012). Human Sexuality: From Cells to Society (англ.). Cengage Learning. с. 133–135. ISBN 978-0-618-75571-4. 
 3. Female orgasm: Everything you need to know. www.medicalnewstoday.com (англ.). 13 лютого 2020. Архів оригіналу за 2 листопада 2021. Процитовано 13 жовтня 2021. 
 4. Lampen, Claire; Blumberg, Perri O. (10 листопада 2020). How To Ease Your Way Into Anal Sex—And Enjoy It. Women's Health (амер.). Архів оригіналу за 29 жовтня 2021. Процитовано 13 жовтня 2021. 
 5. Armstrong, Heather L. (1 березня 2021). Encyclopedia of Sex and Sexuality: Understanding Biology, Psychology, and Culture [2 volumes] (англ.). ABC-CLIO. с. 33–34. ISBN 978-1-61069-875-7. 
 6. Reynolds, Grace L.; Fisher, Dennis G.; Rogala, Bridget (2015). Why Women Engage in Anal Intercourse: Results from a Qualitative Study. Archives of Sexual Behavior 44 (4). с. 983–995. ISSN 0004-0002. PMC 4379393. PMID 25378264. doi:10.1007/s10508-014-0367-2. Архів оригіналу за 29 вересня 2021. Процитовано 13 жовтня 2021. 
 7. а б в г д е ж и Anal Sex Safety: Pain, Risks, Possible Complications, and More. Healthline (англ.). 10 січня 2018. Архів оригіналу за 22 жовтня 2021. Процитовано 13 жовтня 2021. 
 8. Die Sexualität des Menschen Handbuch und Atlas — 2., Erweitere Aufllage. — Berlin; New York: de Gruyter 1985 . ISBN 3-11-010694-9 стор 548
 9. http://medi.ru/doc/8391307.htm [Архівовано 8 грудня 2011 у Wayback Machine.] Згідно з к.м.н. М. А. Гомберг, анальний секс стосується контактів помірного ризику для активного партнера і високого ризику для пасивного.
 10. Ways HIV Can Be Transmitted | HIV Transmission | HIV Basics | HIV/AIDS | CDC. www.cdc.gov (en-us). 21 квітня 2021. Архів оригіналу за 6 жовтня 2021. Процитовано 13 жовтня 2021. 
 11. Polefsky JM et al., 1998
 12. Chin-Hong P.V. et al., 2005
 13. Nature Magazine. urological research., 2009
 14. Die Sexualität des Menschen Handbuch und Atlas — 2., Erweitere Aufllage. — Berlin; New York: de Gruyter 1985. ISBN 3-11-010694-9 стор 125
 15. Imade GE et al., 1997
 16. Macpherson ML et al., 2002
 17. Ochsenkuhn R. et al., 2006
 18. а б в Bullough, Vern L.; Bullough, Bonnie (14 січня 2014). Human Sexuality: An Encyclopedia (англ.). Routledge. с. 27–28. ISBN 978-1-135-82502-7. 
 19. Armstrong, Heather L. (1 березня 2021). Encyclopedia of Sex and Sexuality: Understanding Biology, Psychology, and Culture [2 volumes] (англ.). ABC-CLIO. с. 33–34. ISBN 978-1-61069-875-7. 
 20. McBride, Kimberly R.; Fortenberry, J. Dennis (2010). Heterosexual Anal Sexuality and Anal Sex Behaviors: A Review. The Journal of Sex Research 47 (2/3). с. 123–136. ISSN 0022-4499. Архів оригіналу за 29 жовтня 2021. Процитовано 13 жовтня 2021. 
 21. Shorter, Edward; Shorter, Hannah Chair in the History of Medicine and Professor of Psychiatry Edward (1 січня 2005). Written in the Flesh: A History of Desire (англ.). University of Toronto Press. с. 62–65. ISBN 978-0-8020-3843-2. 
 22. Shorter, Edward; Shorter, Hannah Chair in the History of Medicine and Professor of Psychiatry Edward (1 січня 2005). Written in the Flesh: A History of Desire (англ.). University of Toronto Press. с. 65–67. ISBN 978-0-8020-3843-2. 
 23. Engle, Gigi (14 серпня 2017). How the Normalization of Anal Sex Has Shifted the Conversation About Consent. Marie Claire (амер.). Архів оригіналу за 22 червня 2014. Процитовано 13 жовтня 2021. 
 24. Nast, Condé (17 листопада 2015). A history of anal sex. British GQ (en-GB). Архів оригіналу за 28 жовтня 2021. Процитовано 13 жовтня 2021. 
 25. Mark S., Fleisher; Jessie L., Krienert (2006). The Culture of Prison Sexual Violence. Illinois State University. 

Посилання[ред. | ред. код]