Хронологія російського вторгнення в Україну (жовтень 2022)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ця стаття є частиною Хронології широкомасштабного російського вторгнення в Україну (2022), яка, в свою чергу, є частиною Хронології російської збройної агресії проти України (з 2014)

Події вересня 2022 р. — див. Хронологія російського вторгнення в Україну (вересень 2022)

Загальна обстановка на 1 жовтня 2022 року

Зміни на Східному фронті протягом вересня 2022

Противник і надалі зосереджує зусилля на спробах повної окупації Донецької області, утриманні захоплених територій, а також зриві активних дій Сил оборони на окремих напрямках. Ворог обстрілює позиції наших військ вздовж усієї лінії зіткнення, веде повітряну розвідку. Завдає ударів по цивільній інфраструктурі та помешканнях мирного населення, порушуючи норми Міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї ведення війни. Залишається загроза завдання противником авіаційних та ракетних ударів на всій території України.

Противник завдав 3 ракетних та 5 авіаційних ударів, здійснив більше 16 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Крім того, для завдання ударів по об'єктах інфраструктури ворог задіяв БпЛА.

Від ворожих ударів постраждало понад 11 населених пунктів. Це, зокрема, Бахмут, Трудове, Богоявленка, Новоукраїнка, Залізничне, Іллінка, Нікополь, Благодатівка, Миколаїв, Очаків та Одеса.

На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін.

На інших напрямках противник здійснював обстріли з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії: на Сіверському напрямку — в районі н.п.у Фотовиж Сумської області;

на Слобожанському напрямку — в районах н.п. Огірцеве, Охрімівка та Бударки Харківської області;

на Краматорському напрямку — в районах н.п. Блакитні Озера, Григорівка, Білогорівка, Івано-Дар'ївка, Закітне, Роздолівка, Веселе та Спірне;

на Бахмутському напрямку — в районах н.п. Соледар, Бахмут, Бахмутське, Одрадівка, Опитне, Зайцеве, Яковлівка, Юр'ївка, Майорськ та Нью-Йорк;

на Авдіївському напрямку — Авдіївка, Красногорівка, Опитне, Первомайське, Мар'їнка та Новомихайлівка;

на Новопавлівському напрямку — в районах н.п. Новоукраїнка, Парасковіївка, Пречистівка, Павлівка та Нескучне.

На Запорізькому напрямку противник активних наступальних дій не вів. Вогневого ураження ворогом завдано в районах 16 н.п. Серед них — Оріхів, Гуляйполе, Запоріжжя та Матвіївка.

На Південнобузькому напрямку обстрілів з танків, мінометів та ствольної артилерії зазнали райони понад 25 н.п., що поряд з лінією зіткнення.

Російські окупаційні війська продовжують зазнавати втрат у живій силі, озброєнні та військовій техніці. Лише у результаті вогневого ураження ворожого об'єкта в районі Золотого Луганської області, противник втратив близько 60 осіб загиблими та пораненими, а також 4 одиниці військової техніки.

Російське військове керівництво ретельно намагається приховати втрати особового складу у цій війні.

В той же час політичне керівництво російської федерації продовжує пошук шляхів поповнення втрат у живій силі. Зокрема, через узаконення залучення в'язнів до участі у війні. За наявною інформацією, на розгляд держдуми росії внесено законопроект про зміни у кримінальному кодексі російської федерації, в якому передбачається відбування покарання засуджених в районі ведення бойових дій.

На тимчасово захопленій території України російська окупаційна влада, грубо порушуючи правила ведення війни та права людини, активізувала заходи щодо примусової мобілізації чоловічого населення призовного віку для поповнення втрат російських військових частин. Для своєчасного виконання мобілізаційних заходів та придушення спротиву місцевого населення до міст Бердянськ та Мелітополь прибули додаткові підрозділи росгвардії.

За добу Сил оборони України відбили атаки противника в районах населених пунктів Козача Лопань, Бахмут, Весела Долина, Зайцеве та Первомайське.

Для підтримки дій наземних угруповань авіація Сил оборони протягом доби завдала 21 удар. Підтверджено ураження опорного пункту противника, 17 районів зосередження озброєння та військової техніки, а також 3 зенітних ракетних комплексів противника. Крім того, наші підрозділи протиповітряної оборони збили один БпЛА.

Ракетні війська і артилерія уразили 4 командних пункти, 4 райони зосередження живої сили, озброєння та військової техніки. Також в зону ураження потрапили 2 склади з боєприпасами.[1]

1-10 жовтня

1 жовтня

Доставка гуманітарної допомоги в пошкоджену обстрілами Святогірську лавру

ЗСУ продовжували знищення російського терористичного угруповання навколо Лиману на Донеччині. Після боїв у місті росіяни повідомили, що залишили Лиман.[2]

У Криму після вибуху виникла потужна пожежа поблизу аеропорта «Бельбек», що біля Севастополя. Окупанти повідомляють про НП з літаком і вибух боєкомплекту.[3]

За добу Сили оборони України відбили атаки противника в районах н.п. Козача Лопань, Бахмут, Весела Долина, Зайцеве та Первомайське, Виїмка, Бахмутське.

Противник завдав 4 ракетних та 16 авіаційних ударів, здійснив більше 75 обстрілів з РСЗВ. Також удари наносились за допомогою БПЛА. Від ворожих ударів постраждало понад 30 н.п., зокрема, Бахмут, Трудове, Богоявленка, Новоукраїнка, Залізничне, Іллінка, Нікополь, Благодатівка, Миколаїв, Очаків та Одеса (2 Іскандери), Білогорівка, Красногорівка, Мар'їнка, Водяне, Трудове, Оріхів.[1]

На дорозі Куп'янськ-Сватове виявлено колону з 7 цивільних автомобілів, розстріляну російською ДРГ: серед 24 загиблих — вагітна жінка і 13 дітей. Злочин вчинено 25 вересня.

Протягом липня-вересня рідним вдалося повернути тіла 2,5 тис. загиблих українських героїв.[4]

В Україні указом Президента скасовано осінній призов і демобілізацію строковиків[5]

Набув чинності закон США про ленд-ліз для України.

2 жовтня

Нагородження військовослужбовців територіальної оборони

З'явилась інформація про звільнення Торського на схід від Лиману і на просування ЗСУ на Херсонщині на півночі Бериславського району. Підтверджено звільнення Архангельського, Хрещенівки та Миролюбівки на півночі Бериславського району.[6]

За добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки противника в районах н.п. Зайцеве, Бахмутське, Бахмут, Одрадівка, Первомайське, Спірне та Виїмка, Невельське та Первомайське

За добу російські окупанти завдали 11 ракетних та 10 авіаційних ударів, здійснили понад 65 обстрілів з реактивних систем залпового вогню; від ворожих ударів постраждало понад 35 населених пунктів, серед них — Рідкодуб, Кривий Ріг, Запоріжжя, Залізничне та Миколаїв, Слов'янськ, Краматорськ, Білогорівка, Бахмут, Нетайлове, Водяне, Мар'їнка, Времівка.[1]

Росія завдала дроном удару по ліцею в середмісті Кривого Рогу, з С-300 обстріляно околиці Запоріжжя, Миколаїв і область (2 загиблих).

У Туреччині спустили на воду новий український корвет типу Ada «Гетьман Іван Мазепа».[7]

3 жовтня

За деякими даними, ЗСУ звільнили Михайлівку і просунулись до Дудчан у Бериславському районі[8], було зайнято Золоту Балку, Гаврилівку, Новоолександрівку на Херсонщині[9] а також звільнено Борову і Шийківку на сході Харківщини.[10]

За добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки противника в районах н.п. Майорськ, Нью-Йорк, Зайцеве, Невельське та Побєда, Виїмка, Спірне, Озерянівка, Бахмутське, Мар'їнка та Бахмут, Кам'янка та Тернові Поди.

Центральна міська лікарня Куп'янська після ракетного удару 3 жовтня

За добу окупанти завдали 3 ракетних та 12 авіаційних ударів, здійснили понад 100 обстрілів з РСЗВ. Від ворожих ударів постраждало більш ніж 20 н.п., серед них — Дніпро, Нікополь, Марганець, Зеленодольськ, Запоріжжя, Бахмут, Спірне, Мар'їнка, Соледар, Білогорівка, Часів Яр, Благодатівка та Залізничне.[1] (Ракетні удари по Запоріжжю, околицям Дніпра, лікарні у Куп'янському районі).

Держдума РФ схвалила протиправну «анексію» чотирьох регіонів України.

4 жовтня

Було звільнено Новопетрівку, Дудчани, Старосілля, Велику та Малу Олександрівку, Давидів Брід на Херсонщині[11], Богуславку і Борівську Андріївку на сході Харківщини[12]. Всього МВС повідомило про звільнення 50 н.п. на Херсонщині.[13]

За добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки противника в районах н.п. Майорськ, Виїмка, Спірне, Озерянівка, Зайцеве, Бахмут, Бахмутське, Веселе, Первомайське та Новомихайлівка, Стрілеча, Зелене, Курдюмівка та Вугледар.

Протягом доби, окупанти завдали 9 ракетних та 6 авіаційних ударів, здійснили понад 56 обстрілів з РСЗВ. Від ворожих ударів постраждали більш ніж 27 населених пунктів, серед них — Харків та Краматорськ — ракетні удари, Андріївка (Дніпропетровської області), Бахмут, Залізничне, Вознесенськ та Придніпровське, Шипувате, Майорськ, Гуляйполе, Залізничне, Андріївка, Білогірка.[1] Збито дрон, який намагався атакувати Одесу.

США оголосили про надання Україні нового пакету військової допомоги на $625 млн. «Совфєд» РФ «прийняв» тимчасово окуповані українські території до складу РФ.

5 жовтня

ЗСУ звільнили перше село на півночі Луганщини — Греківку[14]. За добу було звільнено 6 населених пунктів[15].

ЗСУ відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Виїмка, Бахмутське, Бахмут, Майорськ та Новомихайлівка, Соледар, Одрадівка, Красногорівка, Майорськ та Новомихайлівка.

Окупанти завдали 5 ракетних та 8 авіаційних ударів, здійснили понад 65 обстрілів з РСЗВ. Від ворожих ударів постраждали більш ніж 30 населених пунктів, серед них — Біла Церква (дрони), Рідкодуб, Сіверськ, Соледар, Білогірка, Карлівка, Запоріжжя (ракетна атака), Куп'янськ, Білогорівка, Кривий Ріг, Прогрес, Нікополь та Мирне[16] , Гуляйполе[17] (ракетна атака), Нікополь, Кривий Ріг та Мирне[1] (місто Біла Церква атакували дронами-камікадзе типу Shahed-136, зафіксовано 6 влучань та вибухів (попередньо — по порожнім казармам 72-ї ОМСБр), ще 6 дронів вдалося збити.[18][19]

Путін затвердив ратифікацію «договору про прийняття» ДНР, ЛНР, Запорізької та Херсонської областей до складу РФ та підписав укази про призначення тимчасово в.о. «голів» захоплених регіонів.

6 жовтня

Із 1 жовтня ЗСУ звільнили 29 населених пунктів у Херсонській області. За добу ЗСУ відбили російські атаки в районах н.п. Соледар, Бахмутське, Яковлівка, Одрадівка, Зайцеве, Бахмут, Красногорівка, Побєда, Водяне та Любомирівка, Виїмка, Красне, Майорськ, Веселе, Невельське, Кам’янка та Тернові Поди.

Окупанти завдали 8 ракетних та 15 авіаційних ударів, здійснили понад 70 обстріли з РСЗВ. Від ворожих ударів постраждали більш ніж 25 населених пунктів, серед інших це — Запоріжжя, Шепетівка, Сіверськ, Білогорівка, Ольгівське та Гоптівка, Новомихайлівка, Залізничне, Спірне, Давидів Брід, Благодатівка, Мирне, Харків, Миколаїв та Нікополь.

Вночі було нанесено ракетні удари по Шепетівці,[20] Запоріжжю[21][22]. Сили ППО збили 15 іранських дронів-камікадзе «Shahed-136», ударний безпілотник «Mohajer-6»[23][1] та 3 крилаті ракети Х-22.

У Харкові вперше підтвердили російський удар з дронів-камікадзе. Ціллю стала зачинена навтобаза в Основ'янському районі міста.[24]

7 жовтня

Запоріжжя атаковано іранськими дронами (вперше). Обстріляно Нікополь.[25]

Російська ракета ударила по мікроавтобусу у колоні цивільних у Даріївці на Херсонщині, є загиблі

10-20 жовтня

20-31 жовтня

Підсумки жовтня 2022 р

Місяць розпочався успішними діями ЗСУ на півночі Донецької і на сході Харківської областей: 1 жовтня звільнено Лиман, створено передумови подальшого просування на Кремінну і Сватово. Так, 5 жовтня було звільнено перше село на півночі Луганщини — Греківка. На Херсонщині ЗСУ 2-4 жовтня просунулись близько 30 км на півночі Бериславського району, звільнивши декілька десятків населених пунктів, зокрема, Архангельське, Велика Олександрівка. Дудчани і важливий вузол оборони Давидів Брід.

Ракетних ударів, окрім прифронтових міст (міста на півночі Донецької області, Миколаїв), зазнали також Одеса (01.10), Кривий Ріг (02.10), Запоріжжя (02.10, 03.10, 05.10), Дніпро (03.10), Харків (04.10), Вознесенськ (04.10), Біла Церква (05.10, дрон), Гуляйполе (05.10).

Про подальші події листопада 2022 р. — див. Хронологія російського вторгнення в Україну (листопад 2022)

Див. також

  1. а б в г д е ж Генеральний штаб Збройних сил України. 01.10.2022.
  2. Лиман — це Україна! #shorts (укр.), процитовано 1 жовтня 2022
  3. У Криму палає аеропорт "Бельбек". ТСН.ua (укр.). 1 жовтня 2022. Процитовано 1 жовтня 2022.
  4. Олег Котенко: За 100 днів роботи вдалося повернути 2,5 тисячі загиблих воїнів. https://www.kmu.gov.ua/. 30.09.2022. Процитовано 02.10.2022.
  5. Зеленський, Володимир (30.09.2022). УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №678/2022 Про внесення змін до Указу Президента України від 29 грудня 2021 року № 687/2021. https://www.president.gov.ua/.
  6. Зеленський підтвердив звільнення Архангельського та Миролюбівки на Херсонщині. Українська правда (укр.). Процитовано 3 жовтня 2022.
  7. У Туреччині спустили на воду новий український корвет «Гетьман Іван Мазепа». armyinform.com.ua (укр.). Процитовано 2 жовтня 2022.
  8. Бурдейна, Олена (2 жовтня 2022). Армія рф чекає ЗСУ у Дудчанах на Херсонщині: воєнкори говорять про прорив. StopCor (укр.). Процитовано 3 жовтня 2022.
  9. Українські воїни підняли державний прапор над Золотою Балкою Херсонської області. РБК-Украина (укр.). Процитовано 3 жовтня 2022.
  10. ЗСУ звільнили Борову і Шийківку на Харківщині. ВІДЕО. novynarnia.com (укр.). 3 жовтня 2022. Процитовано 3 жовтня 2022.
  11. Село Давидів Брід Херсонської області звільнено від окупації - військовослужбовці. Інтерфакс-Україна (укр.). Процитовано 4 жовтня 2022.
  12. ЗСУ просуваються у Херсонській області: оновлена карта бойових дій. РБК-Украина (укр.). Процитовано 4 жовтня 2022.
  13. На Херсонщині вже деокуповано понад 50 населених пунктів, – МВС. novynarnia.com (укр.). 4 жовтня 2022. Процитовано 4 жовтня 2022.
  14. Гайдай підтвердив звільнення Греківки на Сватівському напрямку. РБК-Украина (укр.). Процитовано 6 жовтня 2022.
  15. Українські військові звільнили шість населених пунктів в Луганській області, - Гайдай. РБК-Украина (укр.). Процитовано 5 жовтня 2022.
  16. Окупанти завдали ракетного удару по Запоріжжю — Delo.ua. delo.ua (укр.). Процитовано 5 жовтня 2022.
  17. Обстріл Гуляйполя: загинули двоє чиновників. ua.korrespondent.net (рос.). Процитовано 5 жовтня 2022.
  18. У чому головна небезпека іранських "шахідів" для українців: пояснення експерта. ТСН.ua (укр.). 5 жовтня 2022. Процитовано 5 жовтня 2022.
  19. РФ з дронів атакувала Білу Церкву: є постраждалий – DW – 05.10.2022. dw.com (укр.). Процитовано 5 жовтня 2022.
  20. shepetivka.com.ua. Уранці росіяни завдали ракетного удару по Шепетівщині — Сайт міста Шепетівка. shepetivka.com.ua (uk-ua) . Процитовано 6 жовтня 2022.
  21. Кількість загиблих внаслідок ракетного удару по Запоріжжю зросла до 11. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 7 жовтня 2022.
  22. Удар по Запоріжжю: дві жінки загинули, під завалами є люди. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 6 жовтня 2022.
  23. Рагуцька, Лілія (6 жовтня 2022). На Миколаївщині збили ще два дрони Shahed-136 і один Mohajer-6. WAR OBOZREVATEL (укр.). Процитовано 6 жовтня 2022.
  24. У Харкові вперше підтвердили російський удар з дронів-камікадзе (відео) (укр.), процитовано 6 жовтня 2022
  25. Дніпропетровщина: вночі окупанти випустили майже 40 снарядів по Нікополю | Новини України - #Букви Дніпропетровщина: вночі окупанти випустили майже 40 снарядів по Нікополю. Новини України - #Букви. 7 жовтня 2022. Процитовано 7 жовтня 2022.