Судовий процес проти РФ через вторгнення російських військ в Україну

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Судовий процес проти РФ через вторгнення російських військ в Україну
Офіційна назва англ. Allegations of Genocide under the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide
Час/дата початку 26 лютого 2022
Повний твір доступний на icj-cij.org/public/files/case-related/182/182-20220307-ORA-01-00-BI.pdf
Суд Міжнародний суд
Застосований закон Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього
Обвинувачений Росія
Позивач Україна

Справа щодо неіснуючого «геноциду» російськомовних в Україні або Судовий процес проти Російської Федерації через вторгнення російських військ в Україну — це позов України проти Росії до Суду ООН у Гаазі, який погодився провести надзвичайно термінові слухання 7 березня 2022 року і планував вже найближчим часом винести проміжне рішення.

Передумови[ред. | ред. код]

На відміну від російської агресії на сході України, що триває з 2014 року, цього разу російська влада почала обґрунтовувати своє вторгнення в Україну неіснуючим «геноцидом російськомовних». Президент Росії Володимир Путін зранку 24 лютого, віддаючи наказ про вторгнення в Україну, сказав, що «ми повинні зупинити це звірство, цей геноцид». Цей факт дозволив розпочати процес проти РФ навіть без її згоди… щоб «захистити» людей від «геноциду».

Насправді Росія, її політичне керівництво та армія своїми діями в Україні вчиняють злочини проти людяності та воєнні злочини в Україні[1].

26 лютого 2022 року Україна подала позов до Міжнародного суду ООН щодо порушення Росією Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. Також Україна відразу подала клопотання про запобіжні заходи, в якому, по суті, просить МС ООН наказати Росії зупинити ведення війни в Україні[2].

16 березня Міжнародний суд у Гаазі, ухвалив проміжне рішення на користь України за позовом проти Росії.[3][4]

За підсумками засідання, судді ухвалили:[3][4]

 • Росія повинна «негайно зупинити військові операції, які почала 24 лютого на території України (13 голосів за, два проти)
 • Росія повинна забезпечити, щоб будь-які військові або парамілітарні угруповання, які вона підтримує або якими керує, так само як і будь-які організації чи люди, які їй підконтрольні, не вдавалися до подальших військових дій (13 за, два проти)
 • обидві сторони повинні утриматися від «будь-яких дій, які можуть поглибити або розширити суперечку перед судом або зробити її складнішою для вирішення» (одностайно)

Позиція України[ред. | ред. код]

 • Антон Кориневич, агент України у Суді ООН
 • Оксана Золотарьова, співагент України у Суді ООН

Україна просить Суд ухвалити такі тимчасові заходи:

 • а. Російська Федерація негайно призупиняє розпочаті 24 лютого 2022 року воєнні дії, заявленою метою яких є «запобігання і покарання» нібито геноциду в Луганській та Донецькій областях України.
 • б. Російська Федерація негайно забезпечує, щоби будь-які військові або нерегулярні збройні формування, якими вона керує або підтримує, а також будь-які організації та особи не сприяли військовим операціям, метою яких декларується «запобігання» чи «покарання» за нібито вчинення Україною геноциду.
 • в. Російська Федерація утримується від будь-яких дій, що ускладнюють цей спір.
 • г. Російська Федерація звітує Суду про виконання цього наказу[5].

Надзвичайні слухання[ред. | ред. код]

Суд ООН у Гаазі погодився провести надзвичайно термінові слухання у понеділок 7 березня 2022 року і вже ближчим часом має винести проміжне рішення[1].

У листі від 5 березня посол Росії в Нідерландах Александр Шульгін повідомив, що Росія відмовляється брати участь у процесі. Утім, відмова РФ від захисту не зупиняє слухання[6].

1 липня 2022 Україна подала Меморандум до Міжнародного суду ООН із доказами порушення РФ Конвенції про геноцид. З цього часу РФ має три місяці, щоб подати, якщо має, свої заперечення щодо юрисдикції суду по цій справі[7].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б "Геноцид як зброя Кремля". Виступи України у Суді ООН з деталями позову проти Росії. Європейська правда (укр.). 7 березня 2022. Архів оригіналу за 7 березня 2022. Процитовано 7 березня 2022.  Помилка цитування: Некоректний тег <ref>; назва «Геноцид як зброя Кремля» визначена кілька разів з різним вмістом
 2. Солдатенко, Михайло (26 лютого 2022). В Гаагу за геноцидом: що написала Україна у позові проти Росії до Суду ООН. Європейська правда (укр.). Архів оригіналу за 7 березня 2022. Процитовано 7 березня 2022. 
 3. а б Міжнародний суд у Гаазі наказав Росії припинити бойові дії в Україні – проміжне рішення. Радіо Свобода. 16 березня 2022. Архів оригіналу за 16 березня 2022. Процитовано 25 березня 2022. 
 4. а б Текст проміжного рішення Суду в Гаазі. https://www.icj-cij.org/ (Англійська). 16 березня 2022. Архів оригіналу за 22 березня 2022. Процитовано 25 березня 2022. 
 5. Україна озвучила чотири очікування від суду в Гаазі у справі проти РФ про геноцид. Українська правда (укр.). 7 березня 2022. Архів оригіналу за 7 березня 2022. Процитовано 7 березня 2022. 
 6. Росія відмовилася захищатися у суді проти неї у Гаазі. Європейська правда (укр.). 7 березня 2022. Архів оригіналу за 7 березня 2022. Процитовано 7 березня 2022. 
 7. Суд над Росією за геноцид українців почнеться у Гаазі в жовтні. Еспресо TV. 16 липня 2022.