Оуен Чемберлен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Овен Чемберлен)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Оуен Чемберлен
англ. Owen Chamberlain
Народився10 липня 1920(1920-07-10)
Сан-Франциско, Каліфорнія, США
Помер28 лютого 2006(2006-02-28) (85 років)
Берклі, Каліфорнія, США
·хвороба Паркінсона
ПохованняМаунтін-В'ю (цвинтар, Окленд, Каліфорнія)d[1]
Місце проживанняБерклі
КраїнаСША США
Діяльністьфізик, викладач університету
Alma materДартмутський коледж
Чиказький університет
Germantown Friends Schoold
Галузьфізика
ЗакладУніверситет Каліфорнії
Чиказький університет
Гарвардський університет
Вчене званняпрофесор
Науковий ступіньдоктор наук
Науковий керівникЕнріко Фермі
Аспіранти, докторантиDavid D. Clarkd[2]
ЧленствоНаціональна академія наук США
Американська академія мистецтв і наук
AAAS[3]
Американське фізичне товариство[3]
Відомий завдяки:відкриття антипротона
БатькоWilliam Edward Chamberlaind[4]
МатиGenevieve Lucinda Owend[4]
Нагороди Нобелівська премія з фізики (1959)

Оуен Чемберлен (англ. Owen Chamberlain) (10 липня 1920, Сан-Франциско, Каліфорнія, США) — 28 лютого 2006, Берклі, Каліффорнія, США) — американський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики 1959 р. «за відкриття антипротона» (разом з Еміліо Джино Сегре).

Біографія

[ред. | ред. код]

Оуен Чемберлен народився 10 липня 1920 р. у Сан-Франциско (штат Каліфорнія) в сім'ї радіолога. Середню освіту здобув у Філадельфії; ступінь бакалавра 1941 р. — у Дартмутському коледжі. Потім вступив до аспірантури Каліфорнійського університету в Берклі.

Після вступу США в Другу світову війну Чемберлен бере участь у Мангеттенському проєкті — секретній програмі створення атомної бомби. Під керівництвом Е. Лоуренса — винахідника циклотрона — досліджував ізотопи урану в Берклі; 1943 р. його було відряджено до Лос-Аламоса, де він продовжував роботу і був присутній на першому випробуванні атомної бомби 1945 р.

Після війни Чемберлен спеціалізувався з фізики частинок в Аргоннській національної лабораторії в Чикаго, зосередившись на дифузії повільних нейтронів у рідинах. 1949 р. Чемберлен під керівництвом Е. Фермі захистив дисертацію і здобув докторський ступінь. Цього ж року повертається до Берклі на посаду викладача фізики, потім асистент-професора, далі повного професора. Досліджує за допомогою циклотрона розсіювання швидких протонів і нейтронів. На початку 50-х рр. розпочинає спільну роботу з Е. Сегре, колегою по Берклі, представником відомої італійської фізичної школи, організованої під керівництвом Е. Фермі в 1930-ті рр. у Римському університеті. Спільна робота привела учених до відкриття 1955 р. антипротона, передбаченого теоретично двійника протона, але з протилежним електричним зарядом і деякими іншими зворотними властивостями. В дослідах застосовувався беватрон — найпотужніший на той час прискорювач частинок.

Беватрон — це єдине джерело енергії, достатньо велике для того, щоб отримати антипротони, — сказав пізніше Чемберлен — Навіть зірки в мільйон разів холодніші, ніж потрібно, тоді як воднева бомба, яка в основі своїй не що інше, як зірка, належить до іншої категорії

.

Оуен Чемберлен під час роботи в Лос-Аламосі

Здобувши стипендію Гуггенхейма, Чемберлен 1957 р. працює на фізичному факультеті Римського університету, де досліджує антипротон спільно з італійськими ученими з групи Фермі. Повернувшись до Берклі, здобуває звання повного професора фізики, читає лекції з фізики у Гарварді. Нобелівською премією з фізики Чемберлен і Сегре були відзначені 1959 р. «за відкриття антипротона». У своїй промові Ерік Хультен зі Шведської Королівської академії наук віддав належне Чемберлену і його «дотепним методам розпізнавання й аналізу нової частинки». У своїй Нобелівській лекції в 1959 році Чемберлен підсумував результати роботи, яку він виконав разом з колегами:

Оскільки протон і нейтрон - близькі родичі, - сказав він, - очікувалося, що відкриття Антинейтрон піде швидко за відкриттям антипротона. Було б природно припустити, що існують античастинки для всіх заряджених частинок.

Залишаючись у Берклі, Чемберлен продовжував дослідження в галузі фізики частинок.

Оуен Чемберлен помер у віці 85 років у своєму будинку в Берклі, штат Каліфорнія, 28 лютого 2006 р. Причиною смерті відомого фізика стала хвороба Паркінсона.

Приватне життя

[ред. | ред. код]

1943 р. Чемберлен одружився з Беатріс Бабетт; у них три дочки і син. 1978 р. шлюб був розірваний.

Звання та нагороди

[ред. | ред. код]

Чемберлен — член Американського фізичного товариства, Національної академії наук, Американської асоціації сприяння розвитку науки, Американської академії наук та мистецтв та ін.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Find a Grave — 1996.
  2. Математичний генеалогічний проєкт — 1997.
  3. а б NNDB — 2002.
  4. а б Pas L. v. Genealogics — 2003.

Джерела

[ред. | ред. код]