Фріда Кало

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фріда Кало
ісп. Frida Kahlo
Frida Kahlo, by Guillermo Kahlo.jpg
Фріда Кало. Фотографія роботи Гільєрмо Кало. 1932 рік.
При народженні ісп. Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón
Народження 6 липня 1907(1907-07-06)
Койоакан, Мехіко
Смерть 13 липня 1954(1954-07-13) (47 років)
  Койоакан, Мехіко
 • Бронхопневмонія
 • Поховання Coyoacán[d]
  Громадянство Мексика
  Релігія атеїзм
  Жанр живопис, гравюра
  Навчання самоучка
  Діяльність художниця, біограф, гравірувальниця, письменниця
  Напрямок реалізм, сюрреалізм, символізм, кубізм
  Твори Still Life: Pitahayas[d] і The Two Fridas[d][1]
  Автограф Frida Kahlo signature firma.svg
  Сайт fkahlo.com

  Фріда Кало у Вікісховищі?
  Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

  Фрі́да Ка́ло де Ріве́ра (ісп. Frida Kahlo de Rivera[3][4], при народженні ісп. Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón; 6 липня 1907(19070706), Койоакан[5], передмістя Мехіко — 13 липня 1954, там же) — мексиканська художниця, що зображала місцеву культуру, поєднуючи стилі кубізму, символізму та сюрреалізму[6]. Найбільш відома своїми автопортретами[7]. Натхненна мексиканською народною культурою, вона застосовувала стиль наївного народного мистецтва й тим самим наголошувала на питаннях національної ідентичності, залишків постколоніалізму, ґендерної, класової та расової нерівності в мексиканському суспільстві. У багатьох її картинах виразно видно автобіографічні елементи і змішування дійсності з фантазією. Критики класифікують Фрідину творчість як сюрреалістичну та магічно-реалістичну і вважають її органічною складовою частиною постреволюційного руху в країні, який мав на меті, зокрема, сформувати мексиканську ідентичність. На міжнародному рівні роботи художниці визнано символом мексиканських національних, зокрема й корінних традицій. Феміністки цінують її за достовірне й безкомпромісне зображення жіночого життя[8].

  Її батько був німцем, а мати — метискою. Фріда провела більшу частину дитинства і дорослого життя у своєму родинному домі «Ля Каса Асуль»[en] («Блакитний будинок»), що в Койоакані[en]. Усе життя вона мала слабке здоров'я: з шести років потерпала від наслідків поліомієліту, а у підлітковому віці потрапила в серйозну автомобільну аварію, після якої довелося перебути численні операції. І це вплинуло на все її життя. Вона була великонадійною студенткою медичної школи, але після аварії мусила відмовитися від вищої освіти. Хоча з дитинства мистецтво було її хобі, але лише під час свого тривалого відновлення Фріда почала серйозно задумуватися над тим, щоб стати художницею. Вона також зацікавилася політикою і 1927 року вступила в Комуністичну партію Мексики[en]. Завдяки цьому вона зустріла знаменитого художника-монументаліста[en] Дієго Ріверу і 1929 року вийшла за нього заміж. Стосунки були нестійкими через позашлюбні зв'язки обох. Вони розлучилися 1940 року, але наступного знову одружилися. Як і Дієго, вона підтримувала комуністичну партію.[9]

  Кінець 1920-х і початок 1930-х років Фріда провела у подорожах Мексикою та Сполученими Штатами з Дієго, який працював там у відрядженнях. За цей час вона виробила свій художній стиль. Натхнення черпала переважно з мексиканської народної культури і живопису. Малювала здебільшого невеликі автопортрети, в яких змішувала елементи доколумбової та католицької міфологій. Попри те, що вона завжди була в тіні Дієго, її картини в́икликали інтерес художника-сюрреаліста Андре Бретона, який влаштував для неї першу персональну виставку в галереї Жульєна Леві[en] у Нью-Йорку 1938 року. Виставка вдалася, і за нею була ще одна — в Парижі 1939 року. Французька виставка була менш успішною, однак Лувр придбав картину у Кало, і вона стала першою мексиканською художницею, представленою в його колекції.

  Упродовж 1940-х років Фріда й далі брала участь у виставках у Мексиці та США. Вона також почала викладати в Національній школі живопису, скульптури і граверства «Смарагд»[es] і стала однією із засновниць Семінару мексиканської культури (ісп. Seminario de Cultura Mexicana). У тому самому десятилітті й без того слабке здоров'я Фріди погіршилося. 1953 року відбулася її перша персональна виставка в Мексиці, а наступного року художниця померла у віці 47 років.

  До кінця 1970-х років, коли мистецтвознавці й політичні активісти заново відкрили роботи Фріди, вона була відома передусім як дружина Рівери. На 1990 рік її вважали не лише визнаною фігурою в історії мистецтва, але й символом фемінізму, рухів «Чиканос»[en] та ЛГБТ.

  Кар'єра художниці[ред. | ред. код]

  Рання кар'єра[ред. | ред. код]

  Змалку Фріда захоплювалася мистецтвом, брала уроки малювання в батькового друга, гравера Фернандо Фернандеса[10], і заповнювала замальовками зошит за зошитом[11]. 1925 року Фріда почала підробляти після школи, щоби допомогти сім'ї[12]. Влаштувалася працювати стенографісткою у Фернандеса[13], а невдовзі стала його стажеркою-гравером і отримувала платню за свою роботу. Хоча Фріда ще не думала про кар'єру мисткині[11], та її талант уже тоді вразив наставника[14].

  1925 року, після автомобільної аварії, Фріда три місяці була прикута до ліжка. Вона почала задумуватися про кар'єру ілюстраторки медичної літератури, маючи на меті практично поєднати зацікавленість наукою та мистецтвом. Щоби Фріда могла малювати лежачи, для неї зробили спеціальний підрамник, а над ліжком прикріпили велике дзеркало, у якому вона могла бачити своє відображення. Через живопис Фріда досліджувала питання ідентичності та буття[15]. Згодом вона сказала, що аварія та ізольованість під час одужання спонукали її до бажання «почати знову малювати речі такими, як бачу своїми очима, і нічого більше»[16].

  Більшість картин Кало, створених у той час, — це автопортрети, портрети її сестер і шкільних приятелів[17]. Її ранні картини й листування свідчать, що тоді на неї впливали переважно європейські художники, особливо майстри Відродження Сандро Боттічеллі та Аньйоло Бронзіно[18]. Чинили вплив також авангардистські течії — нова речевість і кубізм[19].

  1929 року Фріда і її чоловік Дієго переїхали до Куернаваки у штаті Морелос. Її надихав уже сам іспанський дух цього міста. Кало змінила свій художній стиль і дедалі більшою мірою черпала натхнення з мексиканського традиційного мистецтва[20]. Історик мистецтва Андреа Кеттенманн стверджує, що на Фріду міг вплинути трактат Адольфо Беста Маугара на цю тему, адже вона застосовувала чимало методів, які окреслив автор, зокрема відсутність перспективи і поєднання елементів доколумбового та колоніального періодів у мексиканському мистецтві[21]. Самоідентифікація з мексиканським народом (Ля Раса) і глибока зацікавленість його культурою на все життя залишили суттєвий відбиток на її творчості[22].

  Робота в США[ред. | ред. код]

  1930 року Фріда з Дієго переїхала до Сан-Франциско. Її представили американським художникам Едвардові Вестону, Ральфові Стекполу, Тімоті Пфлюгеру та Ніколасові Марі[23]. Шість місяців у Сан-Франциско були продуктивним періодом[24], мисткиня розвинула стиль народного мистецтва, запозичений у Куернаваці[25]. Вона написала портрети кількох нових знайомих[26], подвійний портрет «Фріда і Дієго Рівера» (1931) на основі весільної світлини[27], а також «Портрет Лютера Бербанка» (1931) — своєрідний гібрид людини і рослини[28]. Уперше в житті Фріда публічно виставила свій твір: портрет «Фріда і Дієго Рівера» прийнято на Шосту щорічну виставку Сан-Францискського товариства жінок-художниць, яку влаштовували в Палаці Почесного легіону. На людях вона й далі відрекомендовувалася не художницею, а просто дружиною Рівери[29][30][31].

  Після переїзду з Дієго до Детройта Фріда мала численні проблеми зі здоров’ям, пов’язані з невдалою вагітністю. Попри нездужання та неприязнь до капіталістичної культури США, саме життя в цьому місті сприяло творчому самовираженню Фріди. Вона експериментувала з різними техніками, як-от офорт і фреска[32], у її творах став відчутніший наративний стиль[33]. Художниця наголошувала на темах «жахіття, страждання, душевних травм і болю»[34]. Попри популярність муралу в тогочасному мексиканському мистецтві, вона почала застосовувати діаметрально протилежну техніку ретабло — різновид вотивного живопису[35]. У вужчому значенні слово «ретабло» позначає аматорські малюнки на релігійну тематику, виконані на маленьких металевих дощечках і призначені віддячитися святим за допомогу в скруті. До робіт детройтського періоду, виконаних у цій техніці, належать «Шпиталь Генрі Форда» (1932), «Моє народження» (1932) і «Автопортрет на кордоні між Мексикою та Сполученими Штатами» (1932)[32]. Хоча жодна з її робіт не потрапила на виставки у Детройті, однак газета Detroit News взяла у Фріди Кало інтерв'ю про її творчість і надрукувала його під зверхнім, поблажливим заголовком «Дружина вправного художника-мураліста забавляється творами мистецтва» (Wife of the Master Mural Painter Gleefully Dabbles in Works of Art)[36].

  Повернення до Мехіко і міжнародне визнання[ред. | ред. код]

  Повернувшись до Мехіко у 1934-му, Фріда не написала жодної картини за цей рік і лише дві – за наступний. Натомість дуже продуктивними стали 1937 і 1938 роки, після того, як вона розлучилась і знову зійшлася з Дієго. Вона створила більше робіт, «ніж за всі минулі вісім років шлюбу», серед них «Моя няня і я» (1937), «Четверо жителів Мехіко» (1938) і «Що дала мені вода» (1938)[37]. На початку 1938 року деякі картини Фріди Кало виставлялись у галереї Національного автономного університету Мексики, однак сама вона й далі сумнівалась у власному таланті[38]. Улітку 1938 року їй вперше вдалося заробити на своїй творчості значну суму — 800 доларів, продавши чотири картини кінозірці та колекціонерові живопису Едвардові Г. Робінсону[38]. У квітні 1938 року Андре Бретон відвідав Ріверу, і Фріда здобула ще більше визнання. Під враженням від її творчості цей французький сюрреаліст зразу ж визнав нову знайому сюрреалісткою, а її твори охарактеризував як «стрічку, пов'язану на бомбі»[39]. Він не лише пообіцяв організувати виставку її робіт у Парижі, але й написав своєму другові, торговцеві живописом Жульєну Леві[en]. Той відповів згодою надати свою галерею на 57-й Східній вулиці у Мангеттені для персональної виставки Фріди Кало[40].

  Фріда Кало. 1937 рік. Цей знімок зробив Тоні Фрісселл для журналу Vogue

  .

  У жовтні Фріда сама поїхала до Нью-Йорка, де її барвиста мексиканська сукня «стала сенсацією», і в ній вона мала «неймовірно екзотичний» вигляд[39]. На відкритті виставки в листопаді побували художниця Джорджія О'Кіфф та письменниця Клер Бут Люс, а про саму виставку опубліковано багато позитивних відгуків у пресі, причому багато хто з критиків відгукнувся поблажливим тоном[41]. Наприклад, у журналі Тайм написано: «У картинах Фрідоньки… є витонченість мініатюр, яскраві червоні та жовті барви мексиканських традицій і достобіса грайлива фантазія несентиментальної дитини»[42]. Попри Велику депресію, Фріда продала половину з 25 картин, представлених на виставці[43]. Крім того, вона дістала замовлення від Енсона Ґуд'єра, тодішнього директора Нью-Йоркського музею сучасного мистецтва, а також від Клер Бут Люс, для якої намалювала портрет її подруги, світської левиці Дороті Ґейл, що скоїла самогубство, вискочивши з вікна своєї квартири[44]. Протягом трьох місяців перебування в Нью-Йорку Фріда малювала дуже мало, зосередившись на тому, щоб насолодитися містом, наскільки дозволяло її слабке здоров'я[45]. З її кількох позашлюбних зв'язків один тривав із Ніколасом Марі, а два інші почалися з Жульєном Леві та Едгаром Кауфманном-молодшим[46]. У січні 1939 року Фріда відплила до Парижа, на запрошення Андре Бретона, щоб організувати виставку своїх робіт[47]. На місці з’ясувалося, що він не розмитнив її картин і вже не був власником галереї[48]. З допомогою Марселя Дюшана їй вдалося домовитись про виставку в галереї Рену і Колля[48]. Ще одною прикрою несподіванкою стало те, що власники галереї погодилися виставити тільки дві Фрідині картини, вважаючи, що вся решта шокуватиме відвідувачів[49]. Зрештою, Бретон домігся, щоб цю решту виставили разом із фотографіями роботи Мануеля Альвареса Браво, скульптурами доколумбової епохи, мексиканськими портретами вісімнадцятого й дев'ятнадцятого століть, а також усім тим, що він скуповував на мексиканських базарах, а Фріда вважала «мотлохом»: цукровими черепами, іграшками тощо[50].

  Відкрита в березні виставка викликала набагато менший інтерес, ніж у Сполучених Штатах, і завдала збитків. Причиною цього почасти стала Друга світова війна, що насувалась. Фріді Кало довелося скасувати заплановану в Лондоні виставку[51]. Попри те, Лувр купив картину «Рамка», і таким чином Фріда стала першою мексиканською мисткинею, робота якої потрапила у збір цього музею[52]. Її тепло прийняли паризькі художники Пабло Пікассо і Жоан Міро[50], а також представники паризького світу моди. Кало надихнула модельєрку Ельзу Скіапареллі створити сукню, і згодом у паризькому журналі Vogue Paris опублікували фото Фріди в цій сукні[51]. Однак у Кало склалося негативне враження від Парижа і представників сюрреалізму. У листі до Марі вона назвала їх «компанією дурнуватих безумців і дуже тупих сюрреалістів»[50], які «аж так ідіотично зарозумілі та гнилі, що вже не можу їх терпіти»[53].

  У США і далі цікавилися творчістю Кало. 1941 року її роботи виставлялися в Бостонському інституті сучасного мистецтва. А вже наступного року Фріда взяла участь у двох престижних нью-йоркських виставках: «Портрети двадцятого століття» в Музеї сучасного мистецтва та «Перші аркуші сюрреалізму»[54]. 1943 року її роботи включили у виставки «Мексиканське мистецтво сьогодні» у Філадельфійському музеї мистецтва та «Жінки-художниці» в нью-йоркській Галереї мистецтва цього століття, яка належала Пеґґі Ґуґґенгайм[55].

  Творчість Кало дедалі вище цінували і в самій Мексиці. 1942 року Фріда стала однією із засновниць Семінару мексиканської культури — групи з двадцяти п'яти художників, яким Міністерство народної освіти доручило поширювати в суспільстві знання про мексиканську культуру[56]. Як членкиня, вона брала участь в організації виставок і відвідувала конференції на тему мистецтва.[57] У Мехіко її картини відібрано для двох виставок мексиканського мистецтва, які відбулися в англійській бібліотеці Бенджаміна Франкліна в 1943 і 1944 роках. Далі її запросили взяти участь у виставці «Salon de la Flor», яка відбулася під час щорічної експозиції квітів[58]. Статтю Дієго Рівери про Фрідине мистецтво опублікували також у журналі, що його видавав Семінар мексиканської культури[59]

  Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
  Searchtool.svg The Broken Column (1944)
  Searchtool.svg Moses (1945)
  Searchtool.svg Without Hope (1945)
  Searchtool.svg Tree of Hope, Stand Fast (1946)

  .

  1943 року Фріда почала викладати в нещодавно реформованій Національній школі живопису, скульптури та граверства «Смарагд»[en] з націоналістичними цінностями[60]. Кало заохочувала своїх студентів ставитися до неї як до рівні й навчала їх цінувати мексиканську поп-культуру та народне мистецтво, а також черпати сюжети з буденного життя[61]. Коли Фріді Кало через стан здоров'я стало важко діставатися до цього навчального закладу, вона почала проводити уроки в «Ля Каса Асуль»[62]. Фрідині студенти Фанні Рабель, Артуро Гарсія Бустос, Гільєрмо Монрой і Артуро Естрада стали її послідовниками, і цих чотирьох прозвали «фріденятами» (ісп. «Los Fridos») за їхній ентузіазм[63]. Кало забезпечила замовлення на три мурали для себе та своїх учнів[64]. 1944 року вони розписали пулькерію[en] «Ля Росіта» в Койоакані. 1945 року уряд замовив їм розпис стін койоаканської пральні в рамках національної програми допомоги бідним жінкам, що заробляли собі на життя пранням. Того ж року ця група розписала стіни готелю «Посада дель Соль» у Мехіко, але цей мурал знищили невдовзі після створення, оскільки він не сподобався власникові.

  У другій половині 1940-х років Фріді заледве вдавалося заробити собі на життя продажем картин, бо вона відмовлялася пристосовувати свій стиль до побажань клієнтів[65]. На початку 1940-х років мексиканський уряд замовив їй дві роботи. Фріда не завершила першої — можливо через те, що їй не сподобалася тема, а другої не захотів прийняти замовник[65]. Утім, вона мала постійних приватних клієнтів, як, наприклад, інженер Едуардо Морільйо Сафа, який за десять років замовив понад тридцять портретів членів своєї родини[65]. 1946 року Кало здобула державну премію (5000 песо) за картину «Мойсей» (1945), а 1947 року Музей сучасного мистецтва придбав картину «Дві Фріди», і фінансове становище художниці покращилося[66]. Андреа Кеттенманн ствердив, що до середини 1940-х років її картини «фігурували в більшості групових виставок у Мексиці». Згодом Марта Самора написала, що Фріда могла «продати все, що вона в той час малювала; часом ще не готові картини купували просто з мольберта»[67].

  Останні роки[ред. | ред. код]

  Фріда здобувала визнання на батьківщині, а тим часом її здоров'я швидко погіршувалося. Невдачею закінчилася операція підтримки хребта[68]. Картини того періоду «Зламана колона» (1944), «Без надії» (1945), «Дерево надії, стій несхитно!» (1946) і «Поранений олень» (1946) віддзеркалюють погіршення стану її здоров'я[69]. Останні роки свого життя Фріда провела в родинному будинку «Ля Каса Асуль». Вона малювала здебільшого натюрморти з фруктами, овочами та політичними символами, як-от прапори й голуби[70]. Пройнята турботою про власну здатність зображати свої політичні переконання, Фріда Кало ствердила: «Поки що я спромоглася лише на щире вираження мого єства... Мушу щосили старатися, щоб та крихта чогось справді реального, яку дозволяє здійснити моє здоров'я, цілком певно давала користь також Революції — єдиній причині жити»[71]. Художниця змінила манеру малювання: її мазки, раніше витончені й акуратні, тепер набрали стрімкості, послуговування кольорами стало вільнішим, а весь стиль загалом набув напруги та гарячковості[72].

  У квітні 1953 року фотографка Лола Альварес Браво організувала першу персональну виставку робіт Кало у Галереї сучасного мистецтва, бо розуміла, що Фріді залишилося недовго жити[73]. Змушена додержувати суворого постільного режиму, художниця не змогла побувати на відкритті[73], а згодом постановила, щоб її ліжко з балдахіном перевезли з дому до галереї[73]. На подив гостей, Фріду привезли в кареті швидкої допомоги й перенесли на ношах у ліжко, де вона залишалася до кінця вечірки[73]. Ця виставка стала віховою культурною подією в самій Мексиці й привернула увагу найзначніших ЗМІ в усьому світі[74]. Того ж року п'ять Фрідиних картин взяли на виставку мексиканського мистецтва в лондонській галереї Тейт[75].

  Стиль і вплив[ред. | ред. код]

  Приблизна кількість картин Фріди Кало, за різними оцінками, варіюється від менш ніж півтораста [76] до близько двохсот[77][78]. На її ранніх творах, датованих серединою 1920-х, видно вплив майстрів Відродження і європейських художників-авангардистів, як-от Амедео Модільяні[79]. До кінця того десятиліття Фріда черпала натхнення переважно в мексиканському народному мистецтві[80], наблизившись до таких його рис, як «фантазія, наївність та захоплення насильством і смертю»[78]. Вона створила стиль, у якому реальність перепліталась з сюрреалістичними елементами, й часто зображала біль і смерть[81].

  Одним із перших апологетів Фріди став представник сюрреалізму Андре Бретон і зарахував її до цього напряму як мисткиню, що нібито розвинула свій стиль, «нічого не знаючи про ідеї, які мотивували діяльність моїх друзів і мою власну»[82]. Це перегукувалось зі словами Бертрама Д. Вольфе, який написав, що Фрідине мистецтво — це «свого роду „наївний“ сюрреалізм, який вона вигадала для себе»[83]. Хоча Бретон вважав її головно жіночою силою в рамках цілого сюрреалістичного руху, однак Фріда ставила постколоніальні теми та питання понад засади сюрреалізму[84]. Бретон також описував її мистецтво «дивовижно розміщеним у в точці перетину двох ліній — політичної (філософської) і художньої»[85]. Хоча Кало згодом брала участь у виставках сюрреалістів, та перед тим заявляла, що «ненавидить сюрреалізм», вважаючи його «буржуазним мистецтвом», а не «справжнім мистецтвом, якого люди сподіваються від художника»[86]. Серед деяких істориків мистецтва виникла суперечка, чи варто її роботи взагалі класифікувати як такі, що належать до цього руху. Згідно з Андре Кеттенманном, Фріда була символісткою, зосередженою в основному на зображанні своїх переживань[87]. Емма Декстер заперечувала це й стверджувала, що Фрідина суміш фантазії та дійсності постала переважно з міфології ацтеків і мексиканської культури, а не з сюрреалізму. Тож доречніше розглядати картини Кало як такі, що мають більше спільного з магічним реалізмом, також відомим під назвою «нова речевість». Його адепти поєднують реальність із фантазією і застосовують стиль, подібний до Фрідиного, наприклад лінійну перспективу, чітко окреслені фігури та яскраві барви[88].

  Мексиканідад[ред. | ред. код]

  Подібно до багатьох інших сучасних мексиканських художників, Фріда перебувала під сильним впливом течії «мексиканідад», романтичного націоналізму, який розвинувся у післяреволюційний період[89][78]. Рух мексиканідад проголошував опір «світогляду культурної меншовартості», створеного колоніалізмом, і надавав особливого значення культурам корінних народів[90]. До революції вітчизняна еліта зневажала мексиканську народну культуру (тобто суміш корінних і європейських елементів), наголошувала на своєму суто європейському корінні і вважала європейську цивілізацію зразком, який треба копіювати в Мексиці[91]. Кало мала за мету малювати для мексиканського народу й стверджувала, що хоче «своїми картинами бути гідною народу, до якого належу, та ідей, що наснажують мене»[86]. Для підкріплення цього образу вона воліла приховати свою обізнаність у мистецтві, надбану завдяки батькові та Фердинандо Фернандесу, медичну освіту, здобуту в підготовчій школі, й плекала власний образ «самоучки та художниці-примітивістки»[92].

  У 1920-х роках, коли Фріда розпочала свою кар'єру художниці, у мексиканському мистецтві домінували муралісти[en]. Вони творили відкриті для загалу великоформатні роботи в дусі майстрів епохи Відродження та російських соцреалістів. Зазвичай ці твори відзначалися зображенням цілих натовпів і дохідливістю політичної ідеї[93]. Більшість Фрідиних картин — це автопортрети порівняно невеликого розміру, попри те що вона була близькою з муралістами Ріверою, Хосе Клементе Ороско[en] та Давидом Альфаро Сікейросом і поділяла їхнє захоплення соціалізмом та мексиканським націоналізмом[94][78]. Зокрема, в 1930 роках, її стиль був особливо близьким до вотивних картин[en], або ретабло[95]. Завбільшки з поштову листівку, ці роботи слугували подякою святим за допомогу в скруті й зазвичай зображали лихо (наприклад, хворобу або нещасливий випадок), від якого порятовано замовника[96]. Автори робили акцент на зображенні постатей, рідко передавали реалістичну перспективу чи детальне тло й таким чином зводили подію до її оголеної суті[97]. Фріда мала близько двох тисяч ретабло, які висіли на стінах «Ля Каса Асуль»[98]. На думку Лори Малві та Пітера Воллена, формат ретабло дав Фріді Кало можливість «розширити рамки іконографії й дозволив їй застосовувати наратив і алегорію».[99]

  У багатьох автопортретах Кало імітувала класичні поясні портрети, модні в колоніальну епоху, причому руйнувала засади цього жанру — зображала об'єкт менш привабливим, ніж насправді[100]. До кінця 1930-х років вона дедалі частіше вдавалася до такого портретування й тим самим віддзеркалювала зміни в мексиканському суспільстві. Розчаровуючись у наслідках революції, мексиканці намагалися впоратися з наслідками Великої депресії і відмовлялися від етосу соціалізму на користь індивідуалізму[101]. Виявом цієї зміни став «культ особи», яким ушановували мексиканських кінозірок, зокрема Долорес дель Ріо[101]. Згідно з Шефером, Фрідині «маскоподібні автопортрети — це відголос тогочасного захоплення кінематографічними великими планами жіночої краси, а також містикою жіночої інакшості, вираженої у жанрі фільм-нуар»[101]. Постійні повтори тих самих рис обличчя Фріда запозичила із способу зображання богинь у корінних культурах та святих у католицизмі[102].

  Серед мексиканських народних митців найбільший вплив на творчість Фріди мали Ерменехільдо Бустос[en], що творив на теми мексиканської культури і селянського життя, та Хосе Ґвадалупе Посада, який у сатиричній манері зображав нещасливі випадки та злочини[103]. Також вона черпала натхнення з творчості Ієроніма Босха, якого називала генієм, і Пітера Брейгеля-старшого, чиє зосередження на селянському житті схоже було на її власний інтерес до мексиканського народу[104]. Також вона перебувала під впливом поета Росаріо Кастельяноса, у багатьох віршах якого описано жіночу долю в патріархальному мексиканському суспільстві, передано захоплення жіночим тілом і змальовано нестерпний фізичний і душевний біль[80].

  Символізм та іконографія[ред. | ред. код]

  На численних автопортретах Фріди Кало з її тіла росте коріння і прив'язує його до землі. У позитивному сенсі це символізує розвиток особистості; у негативному сенсі — ув'язнення в тенетах певного місця, часу та ситуації; і, нарешті, у двоякому сенсі, — добрий або/і поганий вплив спогадів на теперішність[105]. На картині «Мої бабусі та дідусі, мої батьки і я» Фріда, десятирічна дівчинка, тримає стрічку, що формує гілки родовідного дерева з портретами її батьків, бабусь та дідусів[106]. У творчості Фріди Кало дерева символізують надію, силу та тяглість, яка поєднує покоління[107]. Крім того, волосся є символом росту і жіночого начала. На картині «Автопортрет із коротким волоссям» Фріда зобразила себе в чоловічому костюмі й без свого щойно відтятого довгого волосся[108]. Вона тримає в руці ножиці загрозливо близько до своїх геніталій. Це можна витлумачити як погрозу Дієго, чиї часті зради лютили Фріду, і/або погрозу завдати шкоди власному тілу; як вказівку, що жінки часто виливають на самих собі свій гнів, викликаний іншими людьми[109]. Ба більше, картина віддзеркалює не лише Фрідине розчарування у Дієго, але і її занепокоєння патріархальними цінностями Мексики. Ножиці символізують злобну чоловічу сутність, що загрожує «покремсати на шматки» жінок як метафорично, так і буквально[109]. У Мексиці були поширені традиційні іспанські цінності чоловічого шовінізму, а він завжди тривожив Фріду як жінку[109].

  Аж до самої смерті Фріда страждала від наслідків автокатастрофи, в яку потрапила замолоду, провела значну частину свого життя в лікарнях і перебула численні операції. Фріда сподівалася, що ці операції відновлять її хребет до стану, який був перед аварією, але більшість їх виконали хірурги-партачі[106]. Багатьом картинам Кало на медичну тематику притаманна образність, яка передає біль і муку; на них показано кровотечі та відкриті рани на тілі художниці[106]. Численні твори, особливо ті, що стосуються пологів і викиднів, пройняті сильним чуттям провини, відчуттям авторки, що вона живе коштом іншої людини, померлої задля того, щоб дати життя[107].

  Чимало картин Фріди можна потрактувати неоднозначно, попри те що вона зробила себе та події власного життя центром їх сюжету[110]. Художниця не тільки показувала свої суб'єктивні переживання, але й піднімала питання про мексиканське суспільство та створення в ньому ідентичності, зокрема ґендерної, расової та соціальної[111]. Історик Ліза Бейквелл ствердила, що Фріда Кало «сприймала як належне суперечності, породжені революційною ідеологією»[112]:

  « Що означає бути мексиканкою? - сучасною, хоча й з доколумбової доби; молодою, хоча й старою; антикатоличкою, хоча й католичкою; західного походження, хоча й з Нового Світу; у процесі розвитку, хоча й недорозвиненою; незалежною, хоча й колонізованою; метискою, хоча й не іспанкою, ані індіанкою.
  Оригінальний текст (англ.)
  What was it to be a Mexican? – modern, yet pre-Columbian; young, yet old; anti-Catholic yet Catholic; Western, yet New World; developing, yet underdeveloped; independent, yet colonized; mestizo, yet not Spanish nor Indian.
  »

  Щоб з'ясувати ці питання засобами свого мистецтва, Кало розробила складну іконографію, широко використовуючи доколумбові та християнські символи і міфологію у творчості[113]. На більшості автопортретів її маскоподібне обличчя оточене візуальними підказками, які дозволяють глядачеві розшифрувати його глибші значення. Фрідині картини багаті на символи з міфології ацтеків, як-от мавпи, скелети, черепи, кров і серця; часто ці символи відсилають до міфів про Коатлікуе, Кетцалькоатля та Шолотля[114]. Інші центральні елементи, запозичені з ацтекської міфології, — це гібридність і дуалізм[115]. У багатьох її роботах фігурують протилежності: життя і смерть, минуле і сучасне, мексиканське і європейське, чоловіче і жіноче[116].

  Крім персонажів ацтекських легенд, Фріда часто малювала дві важливі постаті з мексиканського фольклору — Йорону та Малінче[117], які асоціюються зі скрутою, стражданням, нещастям і покаранням. Це бідолашні, жалюгідні жінки, їх можна охарактеризувати мексиканським словом «чингада[en]»[118]. Наприклад, після викидня в Детройті Кало написала картину «Лікарня Генрі Форда» (1932), на якій вона плаче, лежачи з розпатланим волоссям і беззахисним серцем — атрибутами образу Йорони, жінки, що вбила своїх дітей[119]. «Лікарню Генрі Форда» традиційно вважали зображенням Фрідиного горя і болю через невдалі вагітності. Але, взявши до уваги інтерпретацію символів на цій картині та інформацію про погляди Фріди на материнство, почерпнуту з її листування, стали вважати, що йдеться про неприйнятний і табуйований у мексиканському суспільстві вибір жінки залишатися бездітною.

  Фріда Кало часто малювала своє тіло в різних станах та виглядах: у дитинстві, у зрілому віці, поранене, з переломами, зодягнене в теуанський стрій, чоловічий костюм чи європейську сукню[120]. Художниця подавала його як метафору, як засіб з'ясування соціальних ролей[121]. На численних картинах жіноче тіло зображено в нетрадиційній манері, як-от під час викиднів і пологів або в чоловічому одязі[122]. Показавши графічне зображення жіночого тіла, Фріда пропонує глядачеві роль вуаєриста, «фактично змушуючи глядача зайняти свідому позицію у відповідь»[123].

  Згідно з Ненсі Куї, у своїй творчості Фріда Кало постала «головною героїнею власної міфології — як жінкою, як мексиканкою і як страждалицею [...] Вона знала, як передати кожну з цих іпостасей символом або знаком, здатним виразити надзвичайну духовну стійкість людства і його дивовижну сексуальність»[124]. Подібно ствердила Ненсі Деффебах: «Кало створила з себе суб'єкта — жінку й мексиканку, сучасну й могутню», який не підлягає звичній дихотомії ролей матері/повії, вділених жінкам у мексиканському суспільстві[125].

  З огляду на стать Фріди Кало й на те, що вона не додержувала традиції муралістів, аж до кінця 1980-х років її роботи трактовано як менш політичні й більш наївні та суб'єктивні, ніж роботи її колег-чоловіків[126]. На думку мистецтвознавиці Джоан Борси, «у критичних відгуках на спроби Фріди Кало дослідити суб'єктивність та історію особистості надто вже часто заперечують або применшують роль політики у з'ясуванні свого місця в суспільстві, успадкувань та соціальних умов [...] Критики й далі нехтують Фрідину перебудову внутрішнього світу, ігноруючи або зводячи до мінімуму її висвітлення сексуальності, статевої відмінності, маргінальності, культурної ідентичності, жіночої суб'єктивності, політики та влади»[76].

  Життєпис[ред. | ред. код]

  1907—1924: Родина і дитинство[ред. | ред. код]

  Фріда Кало у 12 років.

  Магдалена Кармен Фріда Кало-і-Кальдерон[a] народилася 6 липня 1907 року в Койоакані, тоді селі на околиці Мехіко (згодом вона змінила рік свого народження на 1910 — рік Мексиканської революції[128][129]). Сама вона стверджувала, що народилась у своєму родинному домі «Ля Каса Асуль» («Блакитний будинок»), але, згідно з офіційними реєстраційними документами про народження, це сталось у сусідньому будинку, який належав її бабусі по материнській лінії[130]. Батьками Кало були фотограф Гільєрмо Кало (1871—1941) і Матільда Кальдерон-і-Гонсалес (1876—1932). Гільєрмо походив із Німеччини й емігрував до Мексики 1891 року, після того як епілепсія, спричинена нещасливим випадком, завадила йому навчатися в університеті[131]. Хоча Кало стверджувала, що її батько був єврей, та насправді він належав до лютеран[132][133]. Матільда народилася в штаті Оахака від батька-індіанця та матері іспанського походження[134]. Фріда стала третьою дитиною в сім'ї. Були ще сестри Матільда (бл. 1898—1951), Адріана (бл. 1902—1968) і Крістіна (бл. 1908—1964)[135]. Вона також мала двох зведених сестер від батькового першого шлюбу — Марію Луїзу й Маргариту, які виховувались у монастирі.[136].

  Згодом Фріда описала атмосферу в домі свого дитинства як часто «дуже, дуже сумну»[137]. Батьки часто хворіли[138], їхній шлюб був без любові[139]. Стосунки Матільди з дочками були дуже напружені[140]. Фріда характеризувала свою матір як «добру, діяльну й розумну, але водночас виважену, жорстоку і фанатично релігійну»[140]. Під час Мексиканської революції 1910—1920 років фотографувальний бізнес Гільєрмо Кало відчутно погіршився. До революції його замовником був уряд, який тепер скинули, а через тривалу громадянську війну поменшало приватних клієнтів[138].

  Шестирічною Фріда захворіла на поліомієліт. Одужавши, майбутня художниця на все життя залишилася кульгавою, а її права нога через параліч стала тоншою за ліву. Цю ваду вона все життя приховувала під довгими спідницями[141][b]. Через хворобу Фріді довелося на кілька місяців розлучитися з ровесників, які потім дражнили її[144]. Дівчинка замкнулася в собі[137], зате стала улюбленицею Гільєрмо, також інваліда[145]. Фріда цінувала батька за своє дивовижне дитинство, «для мене він був чудовим прикладом ніжності, ставлення до роботи (як фотографа та художника); а понад те він розумів мої проблеми»[146]. Гільєрмо розповідав доньці про літературу, природу та філософію і заохочував до занять спортом, щоб поновити силу, хоча більшість тих фізичних вправ вважали не дівчачими[147]. Крім того, батько навчив її фотосправи, і Фріда почала допомагати проявляти, ретушувати та розфарбовувати знімки[148].

  Фріда (праворуч) та її сестри Крістіна, Матільда та Адріана. Сфотографував батько, 1916.

  Через поліомієліт Фріда пішла до школи пізніше, ніж її однолітки[149]. Разом із молодшою сестрою Крістіною вона спочатку відвідувала місцевий дитячий садок і початкову школу в Койоакані, а згодом брала домашні уроки за п'ятий і шостий класи[150]. Потім Крістіна приєдналася до своїх сестер у монастирській школі, а Фріду записали в німецьку школу, як бажав її батько[151]. Невдовзі її вигнали за непослух. Потім відіслали в школу для викладачів училищ[150]. Фріда перебувала там недовго, бо вчителька домагалася її[150].

  1922 року п'ятнадцятирічна Фріда вступила до «Препаторії» — елітної Національної підготовчої школи, однієї з найкращих шкіл Мексики, щоб вивчати медицину[152]. Туди віднедавна почали допускати жінок: з-поміж 2000 школярів було лише 35 дівчат[153]. Фріда була ненаситною читачкою, «глибоко занурилась і серйозно зацікавилася мексиканською культурою, політичною діяльністю та питаннями соціальної справедливості»[154]. Школа пропагувала indigenismo, нове відчуття мексиканської ідентичності, яке ґрунтувалося на гордості за аборигенну спадщину країни та на прагненні позбутися колоніального уявлення, що нібито Європа є чимось вищим, ніж Мексика.[155] У той час на Фріду особливо впливали її дев'ять однокласників, із якими вона заснувала неформальний клуб під назвою «Качучас». Багато хто з них згодом увійшов до мексиканської інтелектуальної еліти[156]. Вони були бунтівниками й виступали проти всього консервативного, жартували, влаштовували вистави, а також обговорювали філософію і російську класичну літературу. У школі поведінку Фріди часто називали епатажною[156]. Щоб приховати те, що вона була старша від однокласників, і проголосити себе «дочкою революції», Фріда почала стверджувати, що вона народилася 7 липня 1910 року, того самого року, коли відбулася Мексиканська революція. І вона трималася цього твердження упродовж усього свого життя[157]. У «Препаторії» Фріда вперше зустрілася зі своїм майбутнім чоловіком — відомим мексиканським художником Дієго Ріверою, який щойно повернувся додому з Франції. Там він у 1921—1923 роках працював над розписом «Творення».

  1925—1930: аварія автобуса, перші картини і шлюб з Дієго Ріверою[ред. | ред. код]

  Кало, яку сфотографував її батько 1926 року

  17 вересня 1925 року, коли Фріді було 18 років, вони разом зі своїм хлопцем і колегою по Качучас, Алехандро Гомесом Аріасом, повертались додому зі школи, коли дерев'яний автобус, в якому вони їхали, зіткнувся з трамваєм. Кілька людей загинуло. А Фріда перенесла майже смертельні травми — металевий поручень проткнув їй таз, зламавши його в трьох місцях. Були зламані обидва стегна, ребра, ключиця, на правій нозі було одинадцять переломів. Крім того, металевий поручень проколов її живіт і матку, що мали серйозні наслідки для її репродуктивної функції.[158][c] Вона провела місяць у шпиталі й два місяці реабілітації вдома,[160] перед тим, як змогла повернутися до роботи.[161] Оскільки вона продовжувала відчувати втому й біль у спині, то лікарі призначили рентген, який показав, що внаслідок аварії також змістилися три хребці.[162] Їй довелося вдягнути гіпсовий корсет, який на кілька місяців прикував її до ліжка.[162] У цей час вона перенесла понад 30 операцій, але проблеми зі здоров'ям залишились на все життя.

  Аварія поклала край мріям Фріди стати лікарем і спричинила болі та хвороби на все життя. Її друг Андрес Енестроса стверджував, що Фріда «живе вмираючи».[163]

  Постільний режим Фріди закінчився наприкінці 1927 року, і вона почала спілкуватися зі своїми старими шкільними друзями, які тепер навчались в університеті й брали участь у студентському політичному житті. Вступила в Комуністичну партію Мексики (КПМ) й познайомилася з колом політичних активістів і художників, зокрема, кубинським комуністом у вигнанні Хуліо Антоніо Мельєю та італійсько-американською фотографкою Тіною Модотті.[164] У червні 1928 року на одній з вечірок у Модотті Фріду познайомили з Дієго Ріверою, одним з найуспішніших художників Мексики та помітною фігурою в КПМ.[165] Вони вже зустрічалися побіжно 1922 року, коли він малював фреску в її школі.[166] Невдовзі після їхнього знайомства 1928 року, Фріда попросила його висловити думку, чи є її картини досить талановитими, щоб продовжити кар'єру художниці.[167] Рівера згадував, як сильно вразили його її роботи. Він стверджував, що побачив у них «незвичайну енергію вираження, точні контури фігур і справжнє напруження… Вони були пластично чесними у своїй суті й мали власну творчу індивідуальність… Мені стало очевидно, що ця дівчина — природжена художниця».[168]

  Кало зі своїм чоловіком Дієго Ріверою в 1932 році

  У Фріди розпочалися стосунки з Дієго, попри те, що йому було 42 роки, раніше він вже мав двох цивільних дружин і сам зізнавався, що є бабієм.[169] Жінки його вважали привабливим, оскільки принаймні зовні він утримувався від образу мачо, відповідно до якого жінки були нижчими, ніж чоловіки й були їх «власністю», що був центральним елементом мексиканської мужності.[170] Об'єднувало двох художників не тільки мистецтво, але й спільні політичні переконання. Вони обоє були комуністами. 21 серпня 1929 року в мерії Койоакани відбулася цивільна церемонія одруження Фріди та Дієго.[171] Її мати була проти шлюбу. Обоє батьків називали його «шлюбом слона з голубкою», маючи на увазі відмінності в їх комплекції: Дієго був високим та повним, а Фріда — мініатюрною і крихкою.[172] Втім, її батько схвалив шлюб, оскільки Рівера був багатий і міг підтримувати її матеріально, тоді як вона втратила працездатність і потребувала дорогого лікування.[173] Мексиканська і міжнародна преса широко висвітлювали весілля.[174] Їхній шлюб у найближчі роки став предметом постійної уваги мексиканських ЗМІ. У статтях про подружжя писали просто «Дієго і Фріда».[175]

  Наприкінці 1929 року, невдовзі після весілля, Фріда і Дієго переїхали до містечка Куернавака в сільській місцевості штату Морелос, куди його відправив у відрядження американський посол Двайт Морроу, малювати фрески для Палацу Кортеса.[176] Приблизно в той самий час Фріда відмовилася від членства в КПМ на підтримку Дієго, якого вигнали через його підтримку лівацького опозиційного руху всередині Третього інтернаціоналу незадовго до шлюбу.[177]

  Під час Громадянської війни в Морелосі відбувалися одні з найзапекліших зіткнень, а життя в іспанському стилі містечка Куернавака загострило відчуття мисткинею мексиканської ідентичності та історії.[178] Подібно до багатьох тогочасних мексиканських художниць та інтелектуалок,[179] Фріда також почала вдягати традиційне аборигенське мексиканське селянське вбрання, щоб підкреслити своє метиське коріння: довгі та строкаті сукні (під назвами віпіл[en] і ребосо[en]), складні зачіски й купу прикрас.[180] Вона особливо любила сукні, які в постреволюційній Мексиці носили представниці «самобутньої та аборигенської мексиканської культурної спадщини» зі спільноти на перешийку Теуантепек, що вважалась матріархальною[181]. Теуанське вбрання дало змогу Кало виразити свої феміністичні та антиколоніальні переконання,[182] приховати каліцтво та завоювати прихильність Дієго, який вважав, що «мексиканки, які не бажають носити [мексиканське вбрання], є ментально та емоційно залежними від класу колонізаторів, до якого хотіли б належати».[183][d]

  1931—1933: подорож до США[ред. | ред. код]

  Після того, як наприкінці 1930-х років Дієго завершив виконувати замовлення в Куернаваці, вони з Фрідою переїхали до Сан-Франциско, де він намалював фрески для будівель Клубу ділових ланчів фондової біржі Сан-Франциско і Каліфорнійської школи витончених мистецтв.[186] Під час перебування подружжя в місті, найвпливовіші колекціонери творів мистецтва та замовники «вшановували, носили на руках [і] балували» їх.[23] Її тривала любовна інтрига з Мюреєм, швидше за все, розпочалася приблизно в цей час.[187]

  Дієго, Фріда та Енсон Гудіер

  На літо 1931 року Фріда і Дієго повернулися до Мексики, а восени вирушили до Нью-Йорка на відкриття ретроспективи робіт Дієго в Музеї сучасного мистецтва (MoMA). У квітні 1932 року вони поїхали в Детройт, де компанія Ford Motor замовила Дієго розписати стіни для Детройтського інституту мистецтв.[188] До того часу Фріда стала сміливішою у спілкуванні з пресою і вразила журналістів вільним володінням англійською, а також заявила, що вона  майстерніша за нього художниця.[189]

  Рік життя у Детройті був складним для Фріди. Хоча вона насолоджувалася візитами у Сан-Франциско і Нью-Йорк, їй не подобалися деякі сторони життя американців, яких вона вважала колоніалістами, а також більшість з них здавались їй «нудними».[190] Їй не подобалося спілкування з такими капіталістами, як Генрі та Едсель Форди, і вона сердилася, що багато готелів у Детройті відмовлялися приймати євреїв.[191] У листі другові вона писала, що «хоча мене й дуже цікавить весь індустріальний і технічний розвиток Сполучених Штатів», а також «я трохи зла на всіх багатих хлопців тут, оскільки я бачила тисячі людей у найжалюгіднішому стані, яким зовсім не було що їсти та де спати, а те, що найбільше вразило мене тут, це жахіття бачити багатіїв, які гуляють день і ніч, у той час як тисячі й тисячі людей помирають від голоду».[192] Перебування Фріди в Детройті ускладнювалось вагітністю. Її лікар погодився зробити аборт, але використані ліки не подіяли.[193] Фріда дуже двояко ставилася до вагітності й у цьому шлюбі вже раніше робила аборт.[193] Після невдалої спроби аборту вона неохоче погодилася продовжити вагітність, але в липні стався викидень, що спричинив серйозний крововилив, внаслідок якого її госпіталізували на два тижні.[194] Менш ніж через три місяці після цього, її мати померла в Мексиці від післяопераційних ускладнень.[195]

  Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
  Searchtool.svg Henry Ford Hospital (1932)
  Searchtool.svg Self-portrait on the Border of Mexico and the United States (1932)
  Searchtool.svg My Dress Hangs There (1932)
  Searchtool.svg My Birth (1932)

  В березні 1933 року Фріда і Дієго повернулися до Нью-Йорка, оскільки йому замовили виконати мурал для Рокфеллерського центру.[196] В цей час вона працювала лише над однією картиною, «Моя сукня висить там» (1934).[196] Також вона продовжувала давати інтерв'ю американській пресі.[196] У травні Дієго звільнили з роботи над проектом у Рокфеллерському центрі, тому що він став центром міжнародного скандалу, оскільки намалював у своєму муралі Володимира Леніна і відмовився змінити його.[197] Натомість його найняли виконати мурал для Нової робочої школи.[196] Хоча Дієго хотів довше залишитись у США, але Фріда вже скучила була за домівкою, і вони повернулися до Мексики одразу після відкриття муралу в грудні 1933 року.[198]

  1934—1939: Сан-Анхель і міжнародне визнання[ред. | ред. код]

  Будинки Кало і Рівери в Сан-Анхелі; вони жили тут від 1934 до 1939 року, коли розлучились, після чого це стало його майстернею

  Повернувшись до Мехіко, Фріда і Дієго переїхали в новий будинок у багатому районі Сан-Анхель[199], проект якого вони замовили у Хуана О'Гормана, що був студентом Ле Корбюзьє. Дім складається з двох секцій, з'єднаних між собою мостом; частину Фріди розмальовано блакитним, а частину Дієго — рожевим і білим.[200] Богемне помешкання стало важливим місцем зустрічей для художників і політичних активістів з Мексики та з-за кордону.[201]

  1934 року Фріда не писала нових картин, а наступного створила лише дві. [202] У неї знову були серйозні проблеми зі здоров'ям: їй зробили апендектомію, у неї сталось два викидні, а також їй ампутували гангренозні пальці ноги[203][143]. А її шлюб з Дієго став напруженим. Він не зрадів поверненню у Мексику і звинувачував у цьому Фріду.[204] Він зраджував їй і раніше, а тепер завів інтрижку з її молодшою сестрою Крістіною. Це завдало Фріді глибокого душевного болю.[205] Коли вона дізналась про це на початку 1935 року, то переїхала у квартиру в центральній частині Мехіко і почала задумуватись про розлучення з Дієго.[206] У неї також була інтрижка з американським художником Ісаму Ноґуті.[207]

  Наприкінці 1935 року Фріда помирилася з Дієго та Крістіною, і повернулась у район Сан-Анхель.[208] Вона стала люблячою тіткою для дітей Крістіни, Ізольди та Антоніо.[209] Попри примирення, як Дієго так і Фріда продовжували зраджувати одне одному.[210] 1936 року вона також відновила свою політичну діяльність, вступивши до Четвертого інтернаціоналу і ставши однією з засновниць комітету солідарності, який мав на меті підтримати республіканців під час громадянської війни в Іспанії.[211] Фріда та Дієго зуміли переконати мексиканський уряд надати притулок колишньому радянському лідеру Леву Троцькому, і запропонували йому та його дружині Наталії Сєдовій пожити в Ля Каса Асуль.[212] Подружжя жило там від січня 1937 до квітня 1939 року. У той час Кало і Троцький стали не лише добрими друзями, у них ще й був короткий роман.[213]

  Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
  Searchtool.svg A Few Small Nips (1935)
  Searchtool.svg My Nurse and I (1937)
  Searchtool.svg Four Inhabitants of Mexico (1938)

  Одразу після відкриття виставки Фріда попливла назад до Нью-Йорка.[214] Вона прагнула знову бути з Мюреєм, але він вирішив припинити їхню інтрижку, тому що зустрів іншу жінку, з якою збирався одружитися.[215] Фріда вирушила назад до Мехіко, де Дієго вимагав розлучення від неї. Достеменно причини його рішення невідомі, але офіційно він заявив, що це просто «питання юридичної зручності в сучасному житті… без жодних сентиментальних, мистецьких або економічних причин».[216] Їхні друзі вважали, що головними причинами розлучення були взаємні зради.[217] У листопаді 1939 року Фріда та Дієго розлучилися офіційно, проте залишилися друзями, і вона надалі продовжувала вести його фінансові справи та листування.[218]

  1940—1949: Ля Каса Асуль, успіх Фріди у Мексиці та погіршення її стану здоров'я[ред. | ред. код]

  Після свого розлучення з Дієго, Фріда повернулась у Ля Каса Асуль. Там вона змушена була заробляти на життя самостійно і тому розпочала новий плідний період своєї творчості, черпаючи натхнення з побаченого за кордоном.[219] Підбадьорена все більшим визнанням, Фріда перейшла від малювання на маленьких і компактніших бляшаних листах, які брала як основу для картин з 1932 року, до великих полотен, які легше було експонувати.[220] Вона також запозичила складнішу техніку, обмежила кількість графічних деталей і почала створювати більше портретів до грудей, які краще продавались.[221] У цей період вона намалювала кілька своїх найвідоміших полотен: «Дві Фріди» (1939), «Автопортрет з підстриженим волоссям» (1940), «Поранений стіл» (1940) та «Автопортрет з терновим намистом і колібрі» (1940). 1940 року її роботи відібрали для трьох виставок: четвертої Міжнародної виставки сюрреалістів у Мехіко, Міжнародної виставки Ґолден-Ґейт у Сан-Франциско та виставки «Двадцять століть мексиканського мистецтва» у Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку.[222][223]

  La Casa Azul, будинок дитинства Кало і її домівка від 1939 до смерті 1954 року
  Сад у Casa Azul

  21 серпня 1940 року в Койоакані вбили Троцького, де він жив після того, як поїхав з Ля Каса Асуль.[224] Фріду, разом з сестрою Крістіною, заарештували на два дні, за підозрою в причетності до вбивства, оскільки вона була знайома з вбивцею. [225] Наступного місяця Фріда вирушила до Сан-Франциско для лікування болю в спині та грибкової інфекції руки.[226] Після розлучення її й так слабке здоров'я стало погіршуватися ще сильніше, а надмірне вживання алкоголю тільки загострило цю ситуацію.[227]

  Дієго також перебував у Сан-Франциско, де переховувався після вбивства Троцького і де взяв замовлення на виконання роботи.[228] Хоча під час візиту до Сан-Франциско у Фріди були стосунки з арт-дилером Гайнцом Берггруеном,[229] одночасно вона помирилася з Дієго.[230] 8 грудня 1940 року вони знову одружилися простою цивільною церемонією в Сан-Франциско.[231] Невдовзі після весілля Фріда і Дієго повернулися до Мехіко. Упродовж перших п'яти років, повторний шлюб був менш бурхливим, ніж перший.[232] Обоє стали незалежнішими[233], і поки резиденція Ля Каса Асуль була їхнім основним домом, Дієго залишив собі будинок у Сан-Анхелі, як майстерню і другу квартиру.[234] Втім, обоє продовжували свої позашлюбні стосунки.[233]

  Попри те, що Фріда пройшла лікування у Сан-Франциско, її проблеми зі здоров'ям і далі тривали аж до кінця 1940-х років. Між 1940 і 1954 роком, через проблеми з хребтом, Фріда носила 28 окремих підтримувальних корсетів зі сталі, шкіри, а також  гіпсу.[235] Її боліли ноги, а в той час інфекція на руці стала хронічною, а також вона лікувалась від сифілісу.[236] До всього, у квітні 1941 року, через смерть свого батька, Фріда поринула в депресію.[232] Стан здоров'я, що постійно погіршувався, прив'язав її до резиденції Ля Каса Асуль, яка стала центром її світу. Вона насолоджувалася доглядом за будинком та його садком, а також товариством друзів, слуг і різних домашніх тварин, зокрема мавп-павуків, собак породи ксолоітцкуінтлі та папуг.[237]

  У червні 1945 року вона вирушила до Нью-Йорка на операцію, під час якої у її хребет вживили кістковий трансплантат і металеву опору, щоб укріпити його.[238] Ця складна операція завершилася невдало.[69] Згідно з Еррерою, Фріда також саботувала своє одужання, тому що не відпочивала, як слід було, ба більше, завдавала собі фізичної шкоди, постійно зриваючи пов'язки з ран під час спалахів гніву.[69]

  1950—1954: Останні роки і смерть[ред. | ред. код]

  Крісло Фріди Кало і прикріплюваний мольберт у Ля Каса Асуль з одним із натюрмортів, який вона намалювала в останні роки

  Більшу частину 1950 року Фріда провела в шпиталі Ей-Бі-Сі в Мехіко, де їй зробили ще одну операцію на хребті з вживлення кісткового трансплантата.[239] Це спричинило серйозну інфекцію і необхідність кількох наступних операцій.[240] Після виписки, вона здебільшого була прив'язана до Ля Каса Асуль, і для пересування використовувала інвалідний візок та милиці.[240]

  У серпні 1953 року Фріді ампутували праву ногу нижче коліна через гангрену.[241] У неї почалась глибока депресія і сильна тривога, а її залежність від знеболювальних засобів посилилась ще більше.[241] Коли у Дієго розпочався новий роман, вона спробувала покінчити життя самогубством через передозування.[241] У своєму щоденнику від лютого 1954 року вона написала, що «вони принесли мені століття страждань і я майже збожеволіла. Я й далі хочу вбити себе. А Дієго — це те що зупиняє мене від цього вчинку, хоча намарне думати, що він сумуватиме за мною. …Але ніколи в житті я не страждала дужче. Я ще трохи зачекаю…»[242] У квітні-травні її знову госпіталізували.[243] Тієї весни, після річної перерви, вона знову почала малювати.[241] Серед її останніх картин політичні полотна «Марксизм вилікує хворих» (бл. 1954) і «Фріда і Сталін» (бл. 1954), а також натюрморт «Хай живе життя!» (1954).[244]

  Посмертна маска Кало на її постелі в Ля Каса Асуль

  В останні дні життя Фріда була здебільшого прикута до ліжка через пневмонію. Хоча, 2 липня 1954 року, вона з'явилася на публіці, коли разом з Дієго взяла участь у демонстрації проти вторгнення ЦРУ у Гватемалу.[245] Здавалося, що вона передчуває свою смерть, оскільки вона розповідала про неї своїм відвідувачам і малювала скелетів та ангелів у своєму щоденнику.[246] Останнім був малюнок чорного ангела, якого життєписець Гейден Еррера вважала фрідиним «Ангелом Смерті».[246] Це зображення супроводжували слова, які незадовго до смерті вона залишила у своєму щоденнику: «Сподіваюся, що відхід буде вдалим, і я більше не повернуся»." («Espero alegre la salida — y espero no volver jamás»).[246]

  Ця демонстрація погіршила її хворобу, і станом на ніч 12 липня 1954 року Фріду сильно лихоманило і їй було надзвичайно боляче.[246] Приблизно о 6 ранку 13 липня 1954 року медсестра знайшла Фріду мертвою у власному ліжку.[247] Їй було 47 років. Офіційною причиною смерті стала тромбоемболія легеневої артерії, хоча розтину не робили.[246] Еррера стверджувала, що насправді Фріда скоїла самогубство.[246][78] Медсестра, яка слідкувала за прийманням ліків і рахувала кількість Фрідиного знеболювального, стверджувала, що Фріда у ніч смерті прийняла забагато ліків. Згідно з рецептом максимальна доза була 7 пігулок, а вона випила 11.[248] Також того вечора вона віддала Дієго подарунок на річницю весілля, більш як за місяць до неї.[248]

  Увечері 13 липня тіло Фріди перемістили до Палацу образотворчих мистецтв, де воно лежало під комуністичним прапором.[249] Наступного дня тіло перевезли до Пантеону скорботи (Panteón Civil de Dolores), де друзі та родина зібралися на похорон у вузькому колі. Тисячі шанувальників стояли ззовні.[249] Згідно з побажанням Фріди, її кремували.[249] Дієго, який стверджував, що смерть Фріди була «найтрагічнішим днем мого життя», помер три роки потому, 1957 року.[249] Прах художниці виставлений в доколумбовій урні в резиденції «Ля Каса Асуль», яку 1958 року відкрили як музей її пам'яті.[249]

  Посмертне визнання та «фрідоманія»[ред. | ред. код]

  «Фріда двадцять першого століття є як зіркою - з комерційною нерухомістю, доповненою фан-клубами та мерчандайзингом, - так і втіленням надій та прагнень групи послідовників, що схожі на релігійних фанатиків. Цей дикий гібрид Фріди є сумішшю трагічної богемности, Матері Божої Гваделупської, революційної героїні та Сальми Гаєк, який настільки сильно захопив суспільну уяву, що майже затьмарив історично достовірну Фріду».[250]
  — —Мистецтвознавиця Оріана Бедделі

  Галерея Тейт Модерн вважає Фріду «однією з найвизначніших художниць ХХ століття».[251] В той час як згідно з думкою мистецтвознавиці Елізабет Бейквелл, вона є «однією з найважливіших фігур двадцятого століття в Мексиці».[252] Репутацію художниці Фріда здобула в останні роки свого життя, а після смерті вона укріпилась ще більше, оскільки за життя вона передусім була відома як дружина Дієго Рівери, а також як ексцентрична особистість серед міжнародної культурної еліти.[253] Наприкінці 1970-х років вона поступово отримала ширше визнання, коли вчені у галузі фемінізму стали піднімати питання виключення жінок і незахідних художників з історичного мистецького канону, і вона стала однією з ікон руху Чикано[en].[254][255] У Мексиці перші дві книги про Фріду вийшли 1976-го і 1977 року відповідно, авторства Терези дель Конде[en] і Ракель Тіболь.[256] Картина «Дерево надії, стій прямо» (1944) стала першим фрідиним полотном, що пішло з молотка за $19 тис. на аукціоні Сотбі.[257] 1978 року, після цих подій, відбулись перші дві ретроспективні виставки робіт Фріди, одна — в Палаці витончених мистецтв у Мехіко, а друга — в Музеї сучасного мистецтва в Чикаго.[256]

  А за межами Мексики, дві наступні події відіграли важливу роль у пробудженні інтересу широкої публіки до її життя та мистецтва. Першою стала спільна ретроспектива картин Фріди і фотографій Тіни Модотті в галереї Вайтчепел[en] у Лондоні, кураторами та організаторами якої були Пітер Воллен[en] і Лора Малві[en].[258] Вона відкрилась у травні 1982 року, а потім вирушила до Швеції, Німеччини, США та Мексики.[259] Другою була публікація міжнародного бестселера мистецтвознавиці Гейден Еррери «Фріда: Біографія Фріди Кало[en]» 1983 року.[260][261]

  До 1984 року репутація Фріди як художниці виросла аж до тієї міри, що Мексика оголосила її роботи національною культурною спадщиною, заборонивши вивозити їх з країни.[257][262] В результаті, її картини рідко з'являються на міжнародних аукціонах, а повні ретроспективи є рідкістю.[262] Попри це, в 1990-х і 2000-х роках її картини й далі били рекорди у латиноамериканському мистецтві. 1990 року, коли картину «Дієго і я» придбали з молотка за $1,43 млн на аукціоні Сотбі, Фріда стала першою латиноамериканською художницею, чию роботу продали за понад мільйон доларів.[257] 2006 року полотно «Корені» (1943) сягнуло ціни $5,6 млн.[263], а 2016 року «Дві оголені в лісі» (1939) продано за $8 млн.[264]

  Постать Фріди викликала настільки жвавий інтерес, що для опису цього явища придумали термін «фрідоманія».[265] Її вважають «однією з найвпізнаваніших митців»,[259] чиє обличчя «використовується так само часто, і несе той же символізм, що й зображення Че Гевари та Боба Марлі».[266] Фрідине життя та мистецтво надихнуло на створення ряду рекламних товарів, а її характерний вигляд дотепер використовується у світі моди.[265][267][268] 2002 року вийшов голлівудський байопік «Фріда» режисерки Джулі Теймор[en].[269] Його зняли на основі біографії Еррери. Роль Фріди зіграла Сальма Гаєк, яка була співпродюсеркою фільму. Він зібрав 56 млн доларів по всьому світі й отримав шість номінацій на премію Оскар, де здобув дві нагороди: за найкращий грим і найкращу музику.[270] 2017 року студія «Дісней-Піксар» також обрала Фріду прототипом для другорядної ролі в анімаційному фільмі «Коко», яку озвучила Наталія Кордова-Баклі[en].[271]

  Воскова фігура Фріди на День Мертвих у музеї Фріди Кало

  Передусім популярність Фріди має за основу захоплення історією її життя, особливо її болючими та трагічними аспектами. Вона стала іконою для кількох груп меншин і політичних рухів, як-от феміністок, спільноти ЛГБТ-Q та чиканос. Оріана Бедделі написала, що Фріда стала символом нонконформізму та «архетипом культурної меншини», яку розглядають одночасно як «жертву, покалічену та скривджену», і «жінку, що вижила і продовжує боротьбу».[272] Едвард Салліван заявив, що Фріда є героїнею для багатьох, тому що вона є «тією, хто легалізував їхню власну боротьбу, щоб знайти власний голос та власні публічні ролі».[273] За словами Джона Берґера, популярність Фріди частково зумовлена тим, що «поділитися болем це суттєва передумова для того, щоб віднайти гідність та надію» в суспільстві двадцять першого століття.[274] Кірк Варнедо[en], колишній головний куратор MoMA, стверджує, що успіх Фріди після смерті пов'язаний з тим, як «вона грає на сьогоднішніх вразливостях — її психо-обсесивне занепокоєння собою, створення особистого альтернативного світу передає напругу. Її постійна зміна власної ідентичності, складання театру „себе“, є власне тим, чим захоплюються такі сучасні мисткині, як Сінді Шерман або Кікі Сміт і, на більш популярному рівні, Мадонна… Вона чудово вписується в дивну, гормональну хімію гермафродитів нашої виняткової епохи».[143]

  Популярність Фріди після смерті та комерціалізація її образу викликають критику з боку багатьох науковців і культурних рецензентів. Вони вважають, що не тільки багато аспектів її життя міфологізовані, але й драматичні факти біографії затьмарюють її мистецтво, призводять до спрощеного тлумачення творчості, коли подається буквальний опис подій її життя.[275] За словами журналістки Стефані Менсімер Фріду «досі сприймають як втілення кожної можливої політично коректної справи» і,[268]

  « подібно до зіпсованого телефону, чим більше переповідається історія Фріди, тим більше вона спотворюється, опускаються незручні деталі, які показують, що вона набагато складніша та недосконаліша фігура, ніж трактують у кіно та кулінарних книгах. Таке піднесення художниці над мистецтвом применшує суспільне розуміння місця Фріди в історії й затьмарює глибші та тривожніші істини з її картин. Ще більшою проблемою є те, що ретушуючи життєпис Фріди, її промоутери зорганізували її неминуче падіння з п'єдесталу, таке характерне для жінок-художниць в той час, коли противники об'єднуються і роблять своєю ціллю для стрільби її роздутий імідж, а разом з ним і її мистецтво».
  Оригінальний текст (англ.)
  like a game of telephone, the more Kahlo's story has been told, the more it has been distorted, omitting uncomfortable details that show her to be a far more complex and flawed figure than the movies and cookbooks suggest. This elevation of the artist over the art diminishes the public understanding of Kahlo's place in history and overshadows the deeper and more disturbing truths in her work. Even more troubling, though, is that by airbrushing her biography, Kahlo's promoters have set her up for the inevitable fall so typical of women artists, that time when the contrarians will band together and take sport in shooting down her inflated image, and with it, her art."
  »

  Бедделі порівняв інтерес до життя Фріди з інтересом до сповненого проблем життя Вінсента ван Гога. Але також він зазначив, що принципова відмінність між ними полягає в тому, що більшість людей асоціюють Ван Гога з його картинами, в той час як Фріду зазвичай оцінюють за її образом себе — хибне трактування художників і художниць.[276] У тому ж ключі, Пітер Воллен порівняв зведене в культ послідовництво Фріди з подібною ситуацією щодо Сильвії Плат, чию «незвичайно складну й суперечливу творчість» затьмарив спрощений фокус на її житті.[277]

  Відзначення та втілення характеру[ред. | ред. код]

  Ля Каса Асуль, як музей, присвячений Фріді Кало, відкрили для публічного доступу 1958 року.

  Спадщину Фріди вшановано у кілька способів. 1958 року її будинок у Койоакані, Ля Каса Асуль, відкрили як музей, і він став одним з найпопулярніших музеїв у Мехіко, і щомісяця його відвідує близько 25 тис. осіб.[278] 1985 року місто назвало у честь Фріди парк у Койоакані.[279] У парку є бронзова статуя Фріди.[279] 2001 року вона стала першою іспанкою, яку зобразили на поштовій марці США.[280] 2012 року її включено у Леґасі-Вок[en], відкриту публічну виставку в Чикаго, що відзначає історію ЛГБТ та людей.[281]

  2007 року на честь сторіччя з дня народження Фріди провели кілька пам'ятних церемоній. А деякі відбулись 2010 року на її достовірний столітній ювілей. Серед них, Банк Мексики випустив нову банкноту номіналом 500 песо, де на лицьовому боці зображено Дієго Ріверу, а на зворотному — картину Фріди «Любовні обійми Всесвіту, Землі (Мексики), мене, Дієго і пана Шолотля» (1949).[282] Найбільша ретроспектива її робіт в Палаці витончених мистецтв у Мехіко побила попередній рекорд відвідуваності.[283]

  Окрім інших подій вшанування пам'яті Фріди, її життя та мистецтво надихнули митців у різних галузях. 1984 року Поль Ледюк[en] випустив біографічний фільм під назвою «Фріда, жива природа[en]», у якому роль Фріди зіграла Офелія Медіна[en]. Вона є головною героїнею трьох художніх романів: «Фріда» Барбари Мухіки (2001),[284] «Ліжко Фріди» Славенки Дракулич (2008), «Лакуна» Барбари Кінгсолвер[en] (2009).[285] 1994 року американський джазовий флейтист і композитор Джеймс Ньютон[en] випустив альбом під назвою «Сюїта для Фріди Кало».[286] 2017 року письменниця Моніка Браун та ілюстратор Джон Парра опублікували дитячу книгу про Фріду, «Фріда Кало та її анімалітос», яка зосереджена головним чином на диких і домашніх тваринах в житті та мистецтві Фріди.[287]

  Фріда також була персонажем декількох театральних постановок. 2016 року Тамара Рохо[en] і Аннабель Лопеса Очоа створили одноактний балет для Англійського національного балету[en], інспірований Фрідою.[288] А також дві опери: «Шаблон:Фріда (опера)» Роберта Ксав'єра Родрігеса[en], прем'єра якої відбулася на {[нп|американський музично-театральний фестиваль|американському музично-театральному фестивалі||American Music Theater Festival}} у Філадельфії 1991 року,[289] та «Фріда і Дієго» Калеві Аго[en], вперше представлену в Гельсинському музичному центрі[en] у Фінляндії 2014 року.[290] Вона була головною героїнею кількох п'єс, зокрема: «До побачення, моя Фрідучіто» Долорес С. Сендлер (1999),[291] «Ля Каса Асуль» Роберта Лепажа[en] і Софі Фоше (2002),[292] «Фріда Кало: Viva La Vida!» Умберто Роблеса (2009),[293] та «Дерево надії» Ріти Ортес Провост (2014).[294] 2018 року, компанія «Mattel» представила сімнадцять нових ляльок Барбі на честь Міжнародного жіночого дня, зокрема, одна з них — Фріда. Критики негативно сприйняли тонку талію ляльки та відсутні зрощені брови[en].[295]

  2018 року окружна рада Сан-Франциско одноголосно проголосувала за перейменування Фелан Авеню на Фріда Кало Вей. На Фріда Кало Вей розташовані міський коледж Сан-Франциско і середня школа архієпископа Ріордана.[296]

  Творчість[ред. | ред. код]

  У роботах Фріди Кало дуже сильний вплив народного мексиканського мистецтва, культури доколумбових цивілізацій Америки[7]. Її творчість насичена символами і фетишами. Проте в них помітний і вплив європейського живопису — в ранніх роботах виразно виявилося захоплення Фріди, наприклад, Боттічеллі. У творчості присутній стилістика наївного мистецтва.[7] Великий вплив на стиль живопису Фріди Кало мав її чоловік, художник Дієго Рівера[7].

  Фахівці вважають, що 1940-ві роки — це епоха розквіту художниці, час її найбільш цікавих і зрілих робіт.

  Жанр автопортрета переважає у творчості Фріди Кало. У цих роботах художниця метафорично відображала події свого життя («Госпіталь Генрі Форда», 1932, приватне зібрання, Мехіко; «Автопортрет з присвятою Льву Троцькому», 1937, Національний музей «Жінки в мистецтві», Вашингтон; «Дві Фріди», 1939, музей сучасного мистецтва, Мехіко; «Марксизм зцілює хвору», 1954, Будинок-музей Фріди Кало, Мехіко)[7].

  Виставки[ред. | ред. код]

  Картина «Корінь» виставлялася 2005 року в лондонській галереї «Tate», а персональна виставка Кало в цьому музеї стала однією із найуспішніших в історії галереї — її відвідало близько 370 тисяч чоловік.

  Галерея[ред. | ред. код]

  На початку 2006 року автопортрет Фріди «Корінь» («Raices») був оцінений експертами аукціону «Сотбі» у 7 мільйонів доларів. Художниця зобразила себе олійними фарбами на металевій дошці 1943 року (після повторного шлюбу з Дієго Ріверою). Рекордною ціною картин Кало залишається ще один автопортрет 1929 року, проданий 2000 року за 4,9 млн доларів (при початковій оцінці — 3 — 3,8 млн.).

  Відзначення сторіччя[ред. | ред. код]

  Столітньому ювілею від дня народження Фріди Кало була присвячена найбільша виставка робіт художниці в Палаці витончених мистецтв в Мехіко. На ній були зібрані експонати з Детройту, Міннеаполісу, Маямі, Лос-Анджелесу, Сан-Франциско і Наґоя (Японія). Експозицію складали понад сто художніх робіт, а також рукописи і 50 листів, що представлялися публіці вперше[297]. Виставка проходила з 13 червня по 12 серпня 2007 року, її відвідала рекордна кількість глядачів. Надалі з 20 серпня впродовж вересня частина з представлених в Мехіко робіт була виставлена в Монтерреї, штат Нуево-Леон, а потім перевезена в музеї США[298].

  2008 року в США виставка робіт Фріди Кало, що включала понад сорок автопортретів, натюрмортів і портретів, була показана в Центрі мистецтв Вокера в Міннеаполісі, Музеї мистецтв Філадельфії, Музеї сучасного мистецтва в Сан-Франциско тощо.

  На виставці «Ретроспектива Фріди Кало» у Волтер-Гропіус-Бау в Берліні, що проходила з 30 квітня по 9 серпня 2010, були зібрані більше 120 малюнків і картин, у тому числі кілька малюнків, які раніше не експонувалися. Фріда Кало стверджувала, що народилася 1910 року під час Мексиканської революції, тому виставка в Берліні також була присвячена сторіччю.

  Будинок-музей[ред. | ред. код]

  Будинок в Койоакані побудований за три роки до народження Фріди на маленькому клаптику землі. Товсті стіни зовнішнього фасаду, плаский дах, один житловий поверх, планування, при якому кімнати завжди залишалися прохолодними і всі відкривалися у внутрішній двір, — майже зразок будинку в колоніальному стилі. Він стояв всього лиш за декілька кварталів від центральної міської площі. Зовні будинок на розі вулиці Лондрес і вулиці Альєнде виглядав так само, як і інші в Койоакані, старому житловому районі на південному заході передмістя Мехіко. Впродовж 30 років зовнішність будинку не змінювалася. Проте Дієго і Фріда зробили його таким, яким знаємо його ми: будинок домінуючого синього кольору з чепурними високими вікнами, прикрашений в традиційному індіанському стилі, будинок повен пристрасті.

  Вхід у будинок охороняють дві гігантські Іуди, їх фігури семи метрів заввишки, з пап'є-маше, застигли у жесті, ніби запрошуючи один одного до розмови. Усередині палітри і пензлі Фріди лежать на робочому столі так, ніби вона щойно їх там залишила. На ліжку Дієго Рівери лежить капелюх, його робочий халат і стоять величезні черевики. У великій кутовій спальні розташована скляна вітрина. Над нею написано: «Тут 7 липня 1910 року народилася Фріда Кало». Напис з'явився через чотири роки після смерті художниці, коли її будинок став музеєм. Проте напис неточний. Як показує свідоцтво про народження Фріди, народилася вона 6 липня 1907 року. Обравши щось значніше, ніж нікчемні факти, вона вирішила, що народилася не 1907, а 1910 року, в рік початку Мексиканської революції. Оскільки в роки революційного десятиліття вона була дитиною і жила серед хаосу і залитих кров'ю вулиць Мехіко, то вирішила, що народилася разом із цією революцією.

  Яскраво-блакитні і червоні стіни невеликого двору прикрашає ще один напис: «Фріда і Дієго жили в цьому будинку з 1924 по 1954 рік». Він відображає сентиментальне, ідеальне відношення до шлюбу, що знову розходиться з реальністю. До поїздки Дієго і Фріди в США, де вони провели 4 роки (до 1934 року), в цьому будинку вони жили недовго. Упродовж 1934—1939 років вони жили в двох будинках, зведених спеціально для них в житловому районі Сан-Анхеле. Потім послідували довгі періоди, коли, воліючи жити незалежно в студії в Сан-Анхеле, Дієго зовсім не жив разом з Фрідою, не говорячи вже про той рік, коли обидва Рівера роз'їздилися, розлучалися і знову поєднувалися. Обидва написи прикрасили дійсність. Як і сам музей, вони — частина легенди про Фріду.

  Світлини будинку[ред. | ред. код]

  Комерціалізація імені[ред. | ред. код]

  На початку XXI століття венесуельським підприємцем Карлосом Дорадо був створений фонд Frida Kahlo Corporation, якому родичі великої художниці надали право на комерційне використання імені Фріди. Протягом декількох років з'явилася лінія косметики, марка текіли, спортивне взуття, ювелірні вироби, кераміка, корсети і нижня білизна, а також пиво з ім'ям Фріди Кало[299].

  Образ у кіномистецтві[ред. | ред. код]

  • 2002 року знятий фільм «Фріда», присвячений художниці. Режисер — Джулія Теймор, роль Фріди Кало зіграла Сальма Гайєк.
  • Документальний фільм «Frida Kahlo — A Ribbon Around A Bomb» заснована на подіях життя Фріди Кало.
  • 2001 року одна зі стрічок серії «Great Women Artists» була присвячена Фріді Кало.
  • 1983 року відзнята документальна стрічка «Frida Kahlo», яка здобула нагороду Міжнародного кінофестивалю в Монреалі[300].

  Вшанування та вплив[ред. | ред. код]

  На честь Фріди Кало 26 вересня 2007 року був названий астероїд 27792 Фрідакало, відкритий 20 лютого 1993 року Еріком Ельстом[301]. 30 серпня 2010 року Банк Мексики випустив нову банкноту в 500 песо, на обороті якої була зображена Фріда і її картина 1949 року, Love's Embrace of the Universe, Earth, (Mexico), I, Diego, and Mr. Xólotl, а на лицьовій стороні котрої був зображений її чоловік Дієго[282].

  6 липня 2010, в річницю із дня народження Фріди, в її честь був випущений дудл[302].

  21 березня 2001 Фріда стала першою мексиканською жінкою, яку зобразили на марці США[303].

  1994 року американський джаз-флейтист і композитор Джеймс Ньютон випустив альбом під впливом творчості Кало, під назвою Suite for Frida Kahlo, на AudioQuest Music[304].

  Література[ред. | ред. код]

  Див. також[ред. | ред. код]

  інше

  Нотатки[ред. | ред. код]

  1. Два перших імені Кало дали, щоб її можна було хрестити згідно з католицькими традиціями, але завжди називали Фрідою. Вона віддавала перевагу написанню «Frieda» до кінця 1930-х років, а тоді відкинула літеру «e», бо не хотіла, щоб її ім'я асоціювалося з Німеччиною під час правління Адольфа Гітлера[127]
  2. Взявши до уваги пізніші проблеми Кало зі сколіозом, а також зі стегнами і кінцівками, невролог Будріс Вармантас стверджував, що вона мала вроджену ваду під назвою розщеплення хребта, яку діагностував Лео Елоессер, коли вона була підлітком[142]. Психолог та історик мистецтва Саломон Грімберг не погоджується з цим і каже, що стегна та хребет пошкоджено через те, що Фріда не носила ортопедичного взуття на ураженій правій нозі[143]
  3. Кало стверджувала, що поручень увійшов через лівий бік її черева і пройшов через вагіну, але за словами Гомеса Аріаса, "рана була розташована набагато вище і вдарила по тазовій кістці; слова про точку виходу були з метою приховати інші речі."[159]
  4. Кало завжди використовувала свою зовнішність як політичну заяву, перед цим "вдягаючись як хлопчик з коротким волоссям, штанами, черевиками і в шкіряній куртці" і навіть позувала для сімейної світлини в чоловічому костюмі,[184] а під час свого членства в комуністичній партії любила вдягати «одяг робочого і спідницю в формі літери А… які вважалися правильними для комуністів».[185]

  Примітки[ред. | ред. код]

  1. https://www.fridakahlo.org/the-two-fridas.jsp
  2. ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  3. Фріда — німецьке ім'я від слова «мир», (Frieden); букву «е» в імені перестали писати приблизно з 1935 року
  4. Herrera, Hayden (1983). A Biography of Frida Kahlo. New York: HarperCollins. ISBN 978-0-06-008589-6. (англ.)
  5. Frida Kahlo. Smithsonian.com. Архів оригіналу за 2012-10-17. Процитовано 2008-02-18. (англ.)
  6. Frida Kahlo by Adam G. Klein(англ.)
  7. а б в г д Кало, Фрида // Большая российская энциклопедия. — 2008. — Т. 12. — С. 545. — ISBN 978-5-85270-343-9.(рос.)
  8. Broude, Norma; Garrard, Mary D (1992). The Expanding Discourse: Feminism and Art History. с. 399. 
  9. Lozano, Luis-Martín (2007), стр. 236(ісп.)
  10. Ankori 2002, p. 20; Burrus 2005, p. 200.
  11. а б Zamora, 1990, с. 20
  12. Zamora, 1990, с. 21
  13. Herrera, 2002, с. 26–40
  14. Kettenmann, 2003, с. 12
  15. Burrus 2005, p. 201; Ankori 2002, pp. 101–102.
  16. Herrera, 2002, с. 75
  17. Kettenmann 2003, p. 21; Herrera 2002, p. 64.
  18. Dexter 2005, p. 14; Barson 2005, p. 58.
  19. Ankori 2002, pp. 105–108; Burrus 2005, p. 69.
  20. Dexter 2005, pp. 15–17; Kettenmann 2003, pp. 20–25.
  21. Kettenmann, 2003, с. 24–25
  22. Herrera 2002, pp. 109–113; Zamora 1990, pp. 78–80; Ankori 2002, pp. 144–145.
  23. а б Herrera 2002, pp. 117–125; Zamora 1990, pp. 42–43; Block and Jeep 1998–1999, p. 8.
  24. Herrera 2002, pp. 117–125; Zamora 1990, pp. 42–43; Kettenmann 2003, p. 32.
  25. Karl, Ruhrberg; Manfred Schneckenburger; Christiane Fricke; Klaus Honnef (2000). Frida Kahlo: Art of the 20th Century: Painting, Sculpture, New Media, Photography. Köln: Benedikt Taschen Verlag GmbH. с. 745. ISBN 3-8228-5907-9. 
  26. Herrera 2002, pp. 118–125; Kettenmann 2003, p. 27.
  27. Herrera 2002, pp. 124–127; Kettenmann 2003, p. 31; Ankori 2002, pp. 140–145.
  28. Herrera, 2002, с. 123–125
  29. SFWA History Timeline. San Francisco Women Artists. Архів оригіналу за серпень 4, 2014. Процитовано July 20, 2016. 
  30. Timeline. PBS. March 2005. Процитовано July 20, 2016. 
  31. Herrera 2002, pp. 117–125; Marnham 1998, pp. 234–235.
  32. а б Zamora, 1990, с. 46
  33. Tuchman, Phyllis (November 2002). Frida Kahlo. Смітсонівська установа. Процитовано July 20, 2016. 
  34. Zamora, 1990
  35. Burrus 2005, p. 202; Kettenmann 2003, pp. 35–36.
  36. Bilek, 2012, с. 14
  37. Herrera 2002, p. 215 for quote; Zamora 1990, p. 56; Kettenmann 2003, p. 45.
  38. а б Herrera, 2002, с. 226
  39. а б Mahon, 2011, с. 34
  40. Kettenmann 2003, p. 45; Mahon 2011, p. 33.
  41. Herrera 2002, pp. 230–232; Mahon 2011, pp. 34–35.
  42. Herrera, 2002, с. 230–232
  43. Burrus, 2005, с. 204
  44. Herrera, 2002, с. 230–235
  45. Herrera, 2002, с. 230–240
  46. Herrera 2002, pp. 230–240; Ankori 2002, p. 193.
  47. Kettenmann 2003, pp. 51–52; Herrera 2002, pp. 241–243.
  48. а б Kettenmann 2003, pp. 51–52; Herrera 2002, pp. 241–245.
  49. Herrera, 2002, с. 241–245
  50. а б в Mahon, 2011, с. 45
  51. а б Kettenmann 2003, pp. 51–52; Herrera 2002, pp. 241–250.
  52. Kettenmann 2003, pp. 51–52; Herrera 2002, pp. 241–250; Mahon 2011, p. 45.
  53. Kettenmann, 2003, с. 51
  54. Burrus, 2005, с. 220–221
  55. Herrera 2002, pp. 316–318; Zamora 1990, p. 137; Burrus 2005, pp. 220–221.
  56. Kettenmann 2003, pp. 61–62; Herrera 2002, pp. 321–322.
  57. Kettenmann, 2003, с. 61–62
  58. Herrera, 2002, с. 316–320
  59. Burrus 2005, p. 221; Herrera 2002, pp. 321–322.
  60. Zamora, 1990, с. 95–96
  61. Zamora 1990, pp. 95–96; Kettenmann 2003, pp. 63–67; Herrera 2002, pp. 330–332; Burrus 2005, p. 205.
  62. Zamora 1990, pp. 95–96; Kettenmann 2003, pp. 63–68.
  63. Zamora 1990, pp. 95–97; Kettenmann 2003, pp. 63–68.
  64. Herrera, 2002, с. 335–343
  65. а б в Herrera, 2002, с. 316–334
  66. Herrera, 2002, с. 320–322
  67. Zamora 1990, p. 100; Kettenmann 2003, p. 62.
  68. Kettenmann 2003, p. 79; Herrera 2002, p. 383; Burrus 2005, p. 205.
  69. а б в Herrera, 2002, с. 344–359
  70. Kettenmann 2003, pp. 79–80; Herrera 2002, pp. 397–398.
  71. Kettenmann, 2003, с. 80
  72. Kettenmann 2003, pp. 79–80; Herrera 2002, pp. 398–399.
  73. а б в г Zamora 1990, p. 138; Herrera 2002, pp. 405–410; Burrus 2005, p. 206.
  74. Herrera, 2002, с. 405–410
  75. Burrus, 2005, с. 223
  76. а б Dexter, 2005, с. 11
  77. Deffebach 2006, p. 174; Cooey 1994, p. 95.
  78. а б в г д Herrera, Hayden. Frida Kahlo. Oxford Art Online. Oxford University Press. Процитовано 2014-09-28. 
  79. Dexter 2005, p. 14; Barson 2005, p. 58; Kettenmann 2003, p. 22.
  80. а б Friis, 2004, с. 54
  81. La Visión Femenina del Surrealismo. Hispánica Saber (es). Editorial Planeta. 2014. 
  82. Ankori, 2002, с. 2
  83. Mahon, 2011, с. 33
  84. Mahon 2011, pp. 33–49; Dexter 2005, pp. 20–22.
  85. Durozoi, Gerard (2002). History of the Surrealist Movement. Chicago and London: The University of Chicago Press. с. 356. ISBN 978-0-226-17412-9. 
  86. а б Helland, 1990–1991, с. 12
  87. Kettenmann, 2003, с. 70
  88. Dexter, 2005, с. 21–22
  89. Kettenmann 2003, pp. 24–28; Helland 1990–1991, pp. 8–13; Bakewell 1993, pp. 167–169.
  90. Bakewell 1993, pp. 167–168; Cooey 1994, p. 95; Dexter 2005, pp. 20–21.
  91. Anderson, с. 119
  92. Barson, 2005, с. 76
  93. Bakewell 2001, p. 316; Deffebach 2006, p. 171.
  94. Bakewell 2001, pp. 316–317.
  95. Bakewell 1993, pp. 168–169; Castro-Sethness 2004–2005, p. 21; Deffebach, pp. 176–177; Dexter 2005, p. 16.
  96. Castro-Sethness 2004–2005, p. 21; Kettenmann 2003, p. 35.
  97. Kettenmann, 2003, с. 35
  98. Castro-Sethness 2004–2005, p. 21; Barson 2005, p. 65; Bakewell 1993, pp. 173–174; Cooey 1994, pp. 96–97.
  99. Bakewell, 1993, с. 173, quotes Mulvey & Wollen's 1982 catalogue essay
  100. Bakewell 1993, pp. 168–169; Castro-Sethness 2004–2005, p. 21; Deffebach 2006, pp. 176–177.
  101. а б в Dexter, 2005, с. 17
  102. Deffebach, 2006, с. 177–17
  103. Barson 2005, pp. 59, 73; Cooey 1994, p. 98.
  104. Barson, 2005, с. 58–59
  105. Friis, 2004, с. 55
  106. а б в Friis, 2004, с. 57
  107. а б Friis, 2004, с. 58
  108. Friis, 2004, с. 55–56
  109. а б в Friis, 2004, с. 56
  110. Cooey, 1994, с. 98–99
  111. Bakewell 1993, pp. 168–170; Ankori 2005, p. 31.
  112. Bakewell, 1993, с. 169
  113. Helland, 1990, с. 8–13
  114. Helland 1990–1991, pp. 8–13; Barson 2005, pp. 56–79.
  115. Helland 1990–1991, pp. 8–13; Dexter 2005, pp. 12–13; Barson 2005, p. 64.
  116. Helland, 1990–1991, с. 8–13
  117. Ankori 2005, pp. 31–43; Barson 2005, pp. 69–70.
  118. Barson 2005, pp. 60.
  119. Ankori, 2002, с. 149–163
  120. Cooey 1994, pp. 95–108; Dexter 2005, p. 12; Barson 2005, p. 58.
  121. Cooey 1994, pp. 95–108; Dexter 2005, p. 12.
  122. Bakewell 1997, p. 725; Cooey 1994, p. 102; Helland 1990–1991, p. 10; Deffebach 2006, p. 176; Barson 2005, p. 58.
  123. Cooey, 1994, с. 108
  124. Cooey, 1994, с. 99
  125. Deffebach, 2006, с. 172–178
  126. Ankori 2002, pp. 1–3; Cooey 1994, p. 102; Helland 1990–1991, pp. 8–13.
  127. Burrus 2005, p. 202; Herrera 2002, pp. 10–11.
  128. Hayden Herrera: Frida. Biographie de Frida Kahlo. Übersetzt aus dem Englischen von Philippe Beaudoin. Editions Anne Carrière, Paris 1996, S. 20
  129. Burrus 2005, p. 199; Herrera 2002, pp. 3–4; Ankori 2002, p. 17.
  130. Zamora, 1990, с. 15
  131. Herrera 2002, pp. 4–9; Ankori 2002, p. 17.
  132. Deffebach, 2015, с. 52
  133. Ronnen, Meir (2006-04-21). Frida Kahlo's father wasn't Jewish after all. Джерусалем пост. Процитовано 2009-09-02. 
  134. Frida Kahlo (1907–1954), Mexican Painter. Biography. Архів оригіналу за 2013-04-14. Процитовано 2013-02-19. 
  135. Herrera 2002, pp. 10–11; Ankori 2002, p. 18.
  136. Herrera 2002, pp. 10–11; Ankori 2002, p. 18; Zamora 1990, pp. 15–16.
  137. а б Ankori, 2002, с. 18
  138. а б Ankori 2002, p. 18; Herrera 2002, pp. 10–12.
  139. Beck, 2006, с. 57
  140. а б Kettenmann 2003, pp. 8–10; Zamora 1990, p. 16; Ankori 2002, p. 18; Burrus 2005, p. 199.
  141. Herrera 2002, pp. 10–20; Ankori 2013, p. 44.
  142. Budrys, 2006, с. 4–10
  143. а б в Collins, Amy Fine (September 3, 2013). Diary of a Mad Artist. Vanity Fair. Процитовано July 17, 2016. 
  144. Herrera 2002, pp. 10–20; Ankori 2013, pp. 44–47.
  145. Burrus 2008, pp. 13–15; Herrera 2002, pp. 10–21.
  146. Kettenmann, с. 9–10
  147. Herrera 2002, pp. 10–20; Burrus 2005, p. 199; Ankori 2013, p. 45; Burrus 2008, p. 16.
  148. Herrera 2002, pp. 10–20; Burrus 2005, p. 199; Zamora 1990, p. 18.
  149. Zamora, 1990, с. 18
  150. а б в Ankori, 2013, с. 58
  151. Ankori, 2002, с. 19
  152. Kettenmann 2003, p. 11; Herrera 2002, pp. 22–27; Ankori 2002, p. 19.
  153. Kettenmann 2003, p. 11; Herrera 2002, pp. 22–27.
  154. Ankori, 2013, с. 60–62
  155. Anderson, 2009, с. 120
  156. а б Herrera 2002, pp. 26–40; Barson 2005, p. 59; Burrus 2005, p. 199; Ankori 2002, p. 19.
  157. Herrera 2002, p. 5; Dexter 2005, p. 13; Zamora 1990, pp. 19–20.
  158. Herrera 2002, pp. 47–50; Zamora 1990, pp. 23–26; Burrus 2005, pp. 200–201; Ankori 2002, p. 19.
  159. Zamora, 1990, с. 26
  160. Kettenmann, 2003, с. 17–18
  161. Herrera 2002, pp. 57–60; Burrus 2005, p. 201; Ankori 2002, pp. 20–21.
  162. а б Kettenmann 2003, pp. 17–18; Herrera 2002, pp. 62–63.
  163. Ankori 2002, p. 101; Ankori 2013, p. 51.
  164. Kettenmann 2003, pp. 20–22; Herrera 2002, pp. 78–81; Burrus 2005, p. 201; Zamora 1990, p. 31.
  165. Marnham 1998, p. 220; Zamora 1990, pp. 33–34; Ankori 2002, p. 20, 139.
  166. Marnham 1998, p. 220; Zamora 1990, pp. 33–34; Ankori 2002, p. 20.
  167. Zamora 1990, pp. 33–35; Burrus 2005, p. 201; Ankori 2002, p. 20.
  168. Herrera, 2002, с. 86–87
  169. Herrera 2002, pp. 79–80, 87–93; Ankori 2002, pp. 20–21; Zamora 1990, p. 37.
  170. Herrera 2002, p. 86; Beck 2006, p. 56.
  171. Zamora, 1990, с. 35
  172. Herrera 2002, pp. 93–100; Ankori, pp. 70–73.
  173. Herrera, 2002, с. 93–100
  174. Zamora 1990, p. 40; Herrera 2002, p. Preface xi.
  175. Herrera, 2002, с. Preface xi
  176. Zamora 1990, p. 42; Herrera 2002, pp. 101–105; Burrus 2005, p. 201.
  177. Burrus 2005, p. 201; Herrera 2002, pp. 101–105; Tibol 2005, p. 191 for time for Rivera's expulsion.
  178. Udall, 2003, с. 11
  179. Kettenmann 2003, pp. 26–27; Albers 1999, p. 223; Block and Jeep 1998–1999, pp. 8–10; Ankori 2002, p. 144.
  180. Herrera 2002, pp. 109–113; Zamora 1990, pp. 78–80.
  181. Herrera 2002, pp. 101–113; Marnham 1998, p. 228; Block and Jeep 1998–1999, pp. 8–10; Dexter 2005, pp. 12–13; Baddeley 1991, pp. 12–13.
  182. Baddeley, 1991, с. 13-14
  183. Kettenmann 2003, pp. 26–27; Herrera 2002, pp. 109–113; Ankori 2002, pp. 144–145.
  184. Kettenmann, 2003, с. 11, 26
  185. Albers, 1999, с. 191
  186. Herrera 2002, pp. 114–116; Kettenmann 2003, p. 31; Marnham, pp. 231–232.
  187. Panzer 2004, pp. 40–41; mentions 1931 letter from Kahlo to Muray, but not entirely sure if this was the beginning of affair; Marnham 1998, pp. 234–235; interprets letter as evidence of the beginning of affair.
  188. Herrera 2002, pp. 125–130; Zamora 1990, p. 43.
  189. Herrera, 2002, с. 133–160
  190. Herrera 2002, pp. 117–125; Zamora 1990, pp. 42–43; Burrus 2005, pp. 202–203; Kettenmann 2003, p. 36 for quote.
  191. Burrus 2005, p. 202; Herrera 2002, pp. 133–160.
  192. Kettenmann, 2003, с. 36 for quote
  193. а б Ankori, 2013, с. 87–94
  194. Herrera 2002, pp. 133–160; Burrus 2005, pp. 201; Zamora 1990, p. 46; Kettenmann 2003, p. 32; Ankori 2013, p. 87–94.
  195. Herrera 2002, pp. 133–160; Zamora 1990, p. 46.
  196. а б в г Herrera, 2002, с. 161–178
  197. Zamora 1990, p. 46; Herrera 2002, pp. 161–178; Kettenmann 2003, p. 38.
  198. Kettenmann 2003, p. 38; Herrera 2002, pp. 161–178.
  199. Herrera 2002, pp. 179–180; Zamora 1990, pp. 46–47; Burrus 2005, p. 203.
  200. Herrera 2002, pp. 179–180; Zamora 1990, pp. 46–47; Kettenmann 2003, p. 38.
  201. Burrus 2005, p. 203; Herrera 2002, pp. 192–196.
  202. Ankori, 2002, с. 160
  203. Herrera 2002, pp. 180–190; Kettenmann 2003, pp. 38–39; Burrus 2005, p. 219.
  204. Herrera 2002, pp. 180–182; Zamora 1990, pp. 46–47.
  205. Herrera 2002, pp. 180–182; Zamora 1990, pp. 46–47; Burrus 2005, p. 203; Ankori 2002, pp. 159–160.
  206. Burrus 2005, p. 203; Herrera 2002, pp. 180–190; Kettenmann 2003, p. 39.
  207. Herrera 2002, pp. 180–190; Kettenmann 2003, pp. 38–40; Zamora 1990, pp. 50–53; Burrus 2005, p. 203; Ankori 2002, p. 193.
  208. Burrus 2005, p. 203; Herrera 2002, pp. 190–191; Zamora 1990, p. 50.
  209. Herrera, 2002, с. 192–196
  210. Herrera 2002, pp. 192–201; Zamora 1990, pp. 50–53; Kettenmann 2003, p. 40.
  211. Kettenmann 2003, pp. 40–41; Burrus 2005, p. 203.
  212. Herrera 2002, pp. 192–215; Zamora 1990, pp. 52–54; Kettenmann 2003, pp. 40–41; Burrus 2005, p. 203.
  213. Herrera 2002, pp. 192–215; Zamora 1990, pp. 52–54; Kettenmann 2003, pp. 40–41.
  214. Herrera, 2002, с. 250–252
  215. Herrera 2002, pp. 250–252; Marnham, p. 290.
  216. Zamora, 1990, с. 62
  217. Herrera 2002, pp. 250–252, 273–27; Zamora 1990, pp. 62–64; Marnham, p. 290.
  218. Herrera 2002, pp. 250–252, 273–277; Marham, p. 290.
  219. Herrera 2002, pp. 280–294; Zamora 1990, p. 64; Kettenmann 2003, p. 52.
  220. Kettenmann 2003, p. 62; Herrera 2002, p. 315.
  221. Herrera, 2002, с. 315
  222. Zamora 1990, pp. 136–137; Burrus 2005, p. 220.
  223. Twenty Centuries of Mexican Art Opens at Museum of Modern Art. Музей сучасного мистецтва (Нью-Йорк). May 15, 1940. Процитовано July 25, 2016. 
  224. Herrera, 2002, с. 295–315
  225. Herrera 2002, pp. 295–315; Burrus 2005, p. 220.
  226. Herrera 2002, pp. 276–277; 295–315; Kettenmann 2003, pp. 52, 56; Zamora 1990, pp. 64, 70; Burrus 2005, p. 205.
  227. Herrera 2002, pp. 276–277; 295–315; Kettenmann 2003, pp. 52, 56; Zamora 1990, pp. 64; Burrus 2005, p. 205.
  228. Herrera 2002, pp. 295–315 for fleeing; Zamora 1990, p. 70; Kettenmann 2003, p. 56.
  229. Marnham, p. 296; Ankori 2002, p. 193.
  230. Kettenmann 2003, pp. 56–57; Burrus 2005, p. 205; Zamora 1990, p. 70.
  231. Kettenmann 2003, pp. 56–57; Burrus 2005, p. 205; Zamora 1990, p. 70; Herrera 2002, pp. 295–315.
  232. а б Zamora, 1990, с. 86
  233. а б Herrera 2002, pp. 295–315; Zamora 1990, p. 70.
  234. Kettenmann, 2003, с. 57
  235. Herrera, 2002, с. 344–346
  236. Herrera 2002, pp. 344–346; Zamora 1990, p. 86.
  237. Herrera 2002, pp. 295–315; Zamora 1990, pp. 73–78; Kettenmann 2003, p. 61.
  238. Herrera 2002, pp. 344–359; Burrus 2005, p. 205.
  239. Zamora 1990, p. 122; Herrera 2002, pp. 383–389; Burrus 2005, p. 205.
  240. а б Kettenmann 2003, p. 79; Herrera 2002, p. 389–400.
  241. а б в г Herrera, 2002, с. 412–430
  242. Zamora, 1990, с. 130
  243. Zamora, 1990, с. 138
  244. Zamora 1990, p. 130; Kettenmann 2003, pp. 80–82.
  245. Herrera 2002, pp. 425–433; Zamora 1990, p. 138.
  246. а б в г д е Herrera, 2002, с. 425–433
  247. Herrera, pp. 425–433; Zamora 1990, p. 12.
  248. а б Zamora, 1990, с. 12
  249. а б в г д Herrera, 2002, с. 433–440
  250. Baddeley, 2005, с. 47
  251. Frida Kahlo. Тейт Модерн. 2005. Процитовано August 16, 2016. 
  252. Bakewell, 2001, с. 315
  253. Ankori 2002, pp. 3–5; Deffebach 2006, p. 189; Pankl and Blake 2012, p. 2; Baddeley 1991, p. 10.
  254. Ankori 2002, pp. 3–5; Deffebach 2006, p. 189; Pankl and Blake 2012, p. 1.
  255. Frida Kahlo: Feminist and Chicana Icon. Сан-Франциський музей сучасного мистецтва. Процитовано August 6, 2016. 
  256. а б Ankori, 2002, с. 4–5
  257. а б в Theran, с. 6
  258. Wollen 2004, pp. 235–236; Pankl and Blake 2012, p. 1; Baddeley 1991, p. 10.
  259. а б Wollen, 2004, с. 236
  260. Pankl and Blake 2012, p. 1; Wollen 2004, p. 236; Baddeley 1991, p. 10.
  261. Knight, Christopher (2009-09-06). Fighting over Frida Kahlo. Los Angeles Times (LA Times). Процитовано 2015-11-17. 
  262. а б Kinsella, Eileen (May 25, 2015). Frida Kahlo Market Booming Despite Tough Mexican Export Restrictions. Art Net News. 
  263. Roots Sets $5.6 Million Record at Sotheby's. Art Knowledge News. 2006. Архів оригіналу за 27 серпень 2011. Процитовано 23 August 2011. 
  264. The Journey of "Two Nudes in a Forest" by Frida Kahlo 1939. 2016-04-25. 
  265. а б Pankl and Blake 2012, p. 1; Baddeley 1991, p. 10–11; Lindauer 2004, p. 2.
  266. Baddeley, 2005, с. 49
  267. Trebay, Guy (May 8, 2015). Frida Kahlo Is Having a Moment. The New York Times. Процитовано November 30, 2016. 
  268. а б Mencimer, Stephanie (June 2002). The Trouble with Frida Kahlo. Washington Monthly. Процитовано August 20, 2016. 
  269. Understanding Frida Today. PBS. Процитовано November 16, 2016. 
  270. Frida (2002). Box Office Mojo. Процитовано November 21, 2016. 
  271. N'Duka, Amanda (October 24, 2017). Nolan Gerard Funk Joins 'Berlin, I Love You'; Natalia Cordova-Buckley Set In 'Coco'. Deadline. Процитовано October 25, 2017. 
  272. Baddeley, 2005, с. 47–49
  273. Lindauer, 2004, с. 1–2
  274. Berger, 2001, с. 155–165
  275. Lindauer 2004, pp. 3–12; Dexter 2005, p. 11; Ankori 2005, p. 31; Baddeley 2005, pp. 47–53.
  276. Baddeley, 1991, с. 11
  277. Wollen, 2004, с. 240
  278. La Casa Azul. Museo Frida Kahlo. Архів оригіналу за листопад 19, 2016. Процитовано November 15, 2016. 
  279. а б Delsol, Christine (September 16, 2015). Frida Kahlo and Diego Rivera's Mexico City. SFGate. Процитовано November 15, 2016. 
  280. Stamp Release No. 01-048 – Postal Service Continues Its Celebration of Fine Arts With Frida Kahlo Stamp. United States Postal Service. Архів оригіналу за 17 July 2011. Процитовано 29 October 2010. 
  281. Victor Salvo. Legacy Project Chicago. legacyprojectchicago.org. Процитовано 29 November 2014. 
  282. а б Presentación del nuevo billete de quinientos pesos. Банк Мексики. Архів оригіналу за 23 September 2010. Процитовано 11 September 2010.  Помилка цитування: Некоректний теґ <ref>; назва «Banxico» визначена кілька разів з різним вмістом
  283. Largest-ever exhibit of Frida Kahlo work to open in Mexico. China Daily. Франс Прес. 30 May 2007. Процитовано 16 February 2016. 
  284. Frida. Publishers Weekly. Процитовано November 16, 2016. 
  285. Alice O'Keeffe (2009-11-08). The Lacuna by Barbara Kingsolver (book review). The Guardian (theguardian.com). Процитовано 4 June 2015. 
  286. Suite for Frida Kahlo. Valley Entertainment. Процитовано 6 July 2010. 
  287. Brown, Monica and Parra, John (Illustrator). 2017. Frida Kahlo and Her Animalitos. New York: NorthSouth.
  288. Mackrell, Judith (March 22, 2016). Frida Kahlo's brush with ballet: Tamara Rojo dances the artist's life. The Guardian. Процитовано November 16, 2016. 
  289. Rothstein, Edward (1992-10-16). Venerating Frida Kahlo. New York Times. Процитовано 2015-11-17. 
  290. p. 3. (PDF). fennicagehrman.fi. Архів оригіналу за 2 May 2013. 
  291. Gates, Anita (July 13, 1999). Theater Review: Sympathetic, but Don't Make Her Angry. The New York Times. Процитовано November 16, 2016. 
  292. Gardner, Lyn (October 14, 2002). She was a big, vulgar woman with missing teeth who drank, had an affair with Trotsky and gobbled up life. The Guardian. Процитовано November 16, 2016. 
  293. Gael Le Cornec Press. 2011. Процитовано 2015-11-17. 
  294. Tree of Hope: The Frida Kahlo Musical. Backstage. 2014-03-16. Процитовано 2015-11-17. 
  295. Moynihan, Colin (March 9, 2018). Frida Kahlo Is a Barbie Doll Now. (Signature Unibrow Not Included.). The New York Times. Процитовано March 10, 2018. 
  296. Fracessa, Dominic (June 20, 2018). Citing racist connection, SF changes Phelan Avenue to Frida Kahlo Way. San Francisco Chronicle. 
  297. Largest-ever exhibit of Frida Kahlo work to open in Mexico. Архів оригіналу за 12 грудень 2011. Процитовано 18 березень 2012. 
  298. Centenary show for Mexican painter Kahlo breaks attendance records. People's Daily Online (August 14, 2007). Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2012-03-18. 
  299. BuenoLatina. Мексика: поступило в продажу пиво с изображением Фриды Кало
  300. Films — fridakahlo.com
  301. Циркуляры Центра малых планет за 26 сентября 2007 года — в цьому документі потрібно провести пошук Циркуляру № 60731 (M.P.C. 60731)
  302. Frida Kahlo Google logo. Google. Архів оригіналу за 2012-10-17. Процитовано 29 October 2010. 
  303. Stamp Release No. 01-048 – Postal Service Continues Its Celebration of Fine Arts With Frida Kahlo Stamp. USPS. Архів оригіналу за 2004-10-27. Процитовано 2010-10-29. 
  304. Suite for Frida Kahlo. Valley Entertainment. Архів оригіналу за 2012-10-17. Процитовано 6 July 2010. 
  305. База даних малих космічних тіл JPL: Фріда Кало (англ.). 

  Посилання[ред. | ред. код]