Кров'янка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кров'янка.
Приготування кров'янки.
Підготовлена кров'янка для відварювання.

Кров'я́нка кашанка, кишка — свинячі кишки, спеціально підготовлені та оброблені, начинені фаршем з гречаних чи рисових круп, м'яса, цибулі, сала, смальцю, замоченого пшеничного хліба в молоці, свинячої крові та приправ.

Приготування[ред. | ред. код]

Кров'янку відварюють або коптять, потім обсмажують в смальці.

У період забою свиней товсті кишки вимивають, вимочують, очищають й начиняють сирою кров'ю, змішаною з недовареною гречаною крупою, сирою дрібно січеною підчеревиною, сіллю і спеціями. ЇЇ смажать у печі з обох боків, як і ковбасу. Якщо не вистачає крові, кишки начиняють сирою тертою картоплею із сіллю і шкварками (Полісся), пшоняною або кукурудзяною кашею із шкварками з підчеревини (Полтавщина, Чернігівщина, Поділля). У цьому вигляді страву називали просто кишками, в деяких регіонах (Сумська область) бабкою.

Кров'янка — одна з небагатьох страв, яка витримала віковий тиск релігійної заборони і виграла у досить нерівній боротьбі. Однак заборона споживання крові в Україні ігнорувалася і традиційна національна поживна й корисна страва — кров'янка дійшла до наших днів.

Кров'яна ковбаса перед початком копчення

Кров'яна ковбаса (кров'янка, чорний пудинг) — вид ковбаси, головним інгредієнтом якої є бичача, теляча та/або свиняча кров, очищена від фібрину (шматочків згорнулася крові). Для очищення витікає із щойно вбитої тварини кров збивають віничком; очищена кров може довго зберігатися, а перед вживанням її проціджують крізь дрібне сито.

Згідно з комедіографом Менандру, найкращим кухарем в Афінах мав славу якийсь кухар Афтеней, який і винайшов кров'яну ковбасу[1] [2].

Фарш для такої ковбаси складається з свинячого м'яса, шкурок, або обрізок від інших ковбас, приправи; в ряді випадків також додається бичачий, телячий або свинячий язик.

Кров'яна ковбаса в приготуванні непроста. При забої свині відокремлюють два важливих компоненти: кишки і кров. Щоб начинка набула більш тверду консистенцію, додають різні інгредієнти. Причому у кожного кулінара свій рецепт: хтось обходиться салом і спеціями, хтось кладе крупу, смажену цибулю, субпродукти, тому складно спробувати дві однакові кров'янки.

На стіл кров'яна ковбаса може подаватися як гарячою, так і холодною.

Кров'янка за кордоном[ред. | ред. код]

Аналогічна страва присутня у більшості кухонь народів світу від Азії до Південної і Північної Америки.[джерело?]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • З. Клиновецька. Страви й напитки на Україні — Київ — Львів 1913 р.—С.30,195

ЗМІ про крові[ред. | ред. код]

  • «Стіл на крові» (кров смажена і домашня кров'яна ковбаса, користь вживання смаженої крові)

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Кров'яна ковбаса