Галушки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Галушки́ — страва з вареного тіста у вигляді квадратиків або кульок. На відміну від вареників не мають начинки. Готують як окрему страву або варять суп з галушками. Галушки - типова для українців страва, їх готували майже щодня, здебільшого на вечерю. Ця страва була легкою у виконанні та надзвичайно поживною. Галушки поряд із борщем та варениками є певною мірою символом української національної кухні[1].

У Галичині більш поширені палюшки — картопляні галушки, одна з найпопулярніших галицьких страв і сьогодні. Це — ті ж галушки, в які додають варену картоплю, ще можна додавати домашній сир.

Етимологія[ред. | ред. код]

Походження слова «галушка» пов'язане зі словом «галка» («кулька», «грудка»)[2][3]: пор. галочка («дрібна грудочка з волокон на тканині»), пол. gałka («кулька»), чеськ. halka («хворобливий наріст на рослинах»), словен. galka («чорнильний горішок»). До слов'янських мов це слово потрапило через посередництво сер.-нім. galle, gealla від лат. galla — «наріст». Первісним значенням слова «гала» у цьому випадку мало бути «наріст на рослинах», «гал»[4]. Інша версія — питомо слов'янського походження: порівнюється зі словом «галька» («камінці»), рос. голыш («округлий гладкий камінь»), або вважається похідним від здогадного прасл. *galiti («кидати»)[5].

Рецепт[ред. | ред. код]

Галушки готують по-різному: з борошна (звичайно з пшеничного або з гречаного чи їхніх сумішей), а також з манних круп, з поєднань борошна з картоплею, домашнім сиром; води, солі, цукру, сирих яєць. Для галушок тісто розтачують завтовшки 1,5 см і нарізають у формі квадратів. Сформовані галушки кидають у підсолений окріп (або в бульйон чи молоко) і варять до готовності, тобто доти, поки галушки спливуть на поверхню. Тоді витягають їх шумівкою і перекладають у друшляк для стікання води. Зварені галушки кладуть у миску, поливають розтопленим вершковим маслом (шкварками, підсмаженою на олії цибулею тощо) і, струшуючи, перемішують.

Перед тим як подати до столу, галушки можна покласти на сковороду з розігрітим маслом і трохи обсмажити. Можна окремо подати сметану.

Галушки можна також додавати до борщу.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Кожуховська Л. П. Галушки // Енциклопедичний словник символів культури України / За заг. ред. В. П. Коцура, О. І. Потапенка, В. В. Куйбіди. ─ Корсунь-Шевченківський: Вид. В. М. Гавришенко, 2015. – 911 c. – С. 165. ISBN 978-966-2464-48-1
  2. Галка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Галка // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909. — С. 268.
  4. Гали // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  5. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 1 : А — Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г. — 632 с.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]