Українці в Грузії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Українська діаспора в Грузії.

Історія[ред. | ред. код]

Стародавній літопис свідчить, що знайомство українського й грузинського народів відбулося ще в Х-XI століттях. У взаємному зацікавленні та зближенні двох народів велику роль відіграли політичні, воєнні, релігійні та інші фактори.

Поява перших українців, які поселилися в Грузії, відноситься до другої половини XVIII століття, коли російська цариця Катерина II розігнала непокірну Запорозьку Січ. Тоді чимало козаків були змушені тікати на Південь, а частина з них опинилася в Грузії. У другій половині XIX століття в Грузії відбулися події, які привели до появи вільних земельних територій i, зокрема, в Абхазії. Внаслідок їх заселення тут з'явилися російські, українські, вірменські, грецькі та інші села.

За даними першого загального перепису населення російської імперії 1897 року, на території Грузії мешкало близько 8,5 тисяч українців, з яких близько 64 % у містах, а 36 % у сільській місцевості. Притік українського населення до Грузії не стихав і продовжувалося переселення українців різних верств, у тому числі й інтелігенції. З 1866 року до самої смерті у 1914 році в тут мешкав український педагог, археолог та етнограф Олександр Стоянов, який був директором Кутаїської гімназії, провадив етнографічні та археологічні дослідження у Грузії та відстоював права грузинської мови та культури.

Із середини XIX століття у Тбілісі існувала невелика українська колонія. У 1917 тут відбувся Український Військовий з'їзд, на якому було створено Українську Військову Раду Закавказзя й Українську Раду в місті Тбілісі.

З 1926 року починається новий, насиченіший етап переселення українців до Грузії. Він охоплює роки довоєнних п'ятирічок. Цьому сприяли високі темпи розвитку господарства, промисловості, розширення мереж курортних установ і залучення до цього значної кількості кваліфікованих спеціалістів з України.

Сьогодення[ред. | ред. код]

У 1992 створену Асоціацію Українців — мешканців Грузії.

У 2001 в Тбілісі відбувся Форум представників українських організацій в Грузії. Форум створив Координаційну Раду Українців Грузії. Однією зі знакових подій останніх років для української діаспори в Грузії стало відкриття Першої української школи імені Михайла Грушевського. Школа фінансується з бюджету Грузії. Програма у школі — українська. Міністерство освіти і науки України надіслало з Києва букварі, підручники, методики, карти. Випускники отримують два дипломи про середню освіту — українського та грузинського зразків (на даний час 2016 рік, школа втратила статус Української).

З 2010 учні Міжнародної школи Грузії мають змогу вивчати українську як у обсязі необов'язкового курсу, так і з можливістю складання іспитів за вимогами програми міжнародного бакалаврату «IB Diploma Programme» на рівні «UKRAINI A LIT».[1]

З 2001 року Грузино-український будинок преси та книги, очолюваний Валентиною Марджанішвілі, видає газету «Український вісник». Валентина Василівна також стала автором і видавцем першого грузино-українського розмовного словника.[2]

При посольстві України в Грузії діють курси з вивчення української мови, які організовано для людей, що бажають вивчити її для роботи або для себе.

2014 після початку конфлікту 7 квітня 2014 року на сході України та анексї Криму росією, почалася чисельна хвиля еміграції українців до Грузії.

2015 року у квітні було зареєстровано організація «Форум Українців Грузії».

Українські громадські організації Грузії[ред. | ред. код]

  • Культурно-просвітнє товариство українців «Славутич»
  • Міжнародний український Центр дружби і культури «Світлиця»
  • Товариство українців м. Зугдіді «Олеся»
  • Товариство українців м. Каспі «Червона калина»
  • Грузино-українська культурно-просвітня асоціація «Дружба»
  • Грузино-Українська асоціація «Дружба»
  • Грузино-українське культурно-просвітнє товариство ім. Лесі Українки
  • Українська Жіноча Рада Грузії
  • Некомерційна організація Форум Українців Грузії

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]