Кардамон справжній

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кардамон справжній
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Клада: Комелініди (Commelinids)
Порядок: Імбироцвіті (Zingiberales)
Родина: Імбирні (Zingiberaceae)
Рід: Elettaria
Вид:
E. cardamomum
Біноміальна назва
Elettaria cardamomum
Варитети

Elettaria cardamomum var. major (Sm.) Thwaites
Elettaria cardamomum var. minus Watt
Elettaria cardamomum var. minuscula Burkill

Синоніми

Alpinia cardamomum (L.) Roxb.
Amomum cardamomum L.
Amomum ensal Raeusch.
Amomum uncinatum Stokes
Cardamomum malabaricum Pritz.
Cardamomum officinale Salisb.
Matonia cardamomum (L.) Stephenson & J.M.Churchill
Zingiber minus Gaertn.

Кардамон справжній[1] або Елетарія кардамон[2] (Elettaria cardamomum (L.) Maton) — рослина з роду елетарія (Elettaria) родини імбирних.

Загальна біоморфологічна характеристика[ред. | ред. код]

Ілюстрація Elettaria cardamomum у виданні Франца Ойгена Келера (нім. Franz Eugen Köhler) «Köhler's Medizinal-Pflanzen» (укр. «Лікарські рослини Келера»), 1887
Квітки кардамону справжнього
Зелені плоди
Коробочки кардамону з насінням

Багаторічна трав'яниста рослина з великим кореневищем, що утворює декілька трав'янистих стебел заввишки 2-3 м. Листки короткочерешкові, ланцетоподібної форми, до 70 см завдовжки і 8 см завширшки. Квітконоси заввишки до 60 см, у нижній частині покриті лускатими листочками. Квітки білого або блідо-зеленого кольору, зигоморфні, зібрані в китиці, розміщуються в пазухах приквітків. Чашечка 3-зубчаста, віночок з 3 пелюсток. Тичинок 3, з них тільки одна фертильна. Дві інші розростаються подібно пелюсткам віночка і приростають до маленької губи. Плід — 3-гніздова коробочка, що розтріскується, жовтуватого або бурого забарвлення, 1-2 см завдовжки і 0,8 см завширшки. Насіння неправильно-незграбної форми, червонувато-сірого або червонувато-бурого забарвлення. В одній коробочці міститься до 20 насінин.

Поширення[ред. | ред. код]

Батьківщиною кардамону справжнього є Індія і Шрі-Ланка, та, можливо, Південно-Східна Азія (уздовж східного узбережжя Сіамської затоки — Кардамонові гори). Широко культивується в тропічних областях. Його головними виробниками та експортерами є Гватемала, Індія, Індонезія, Таїланд, Шрі-Ланка, Камбоджа, Сальвадор, Тайвань. Експорт цієї пряності в кінці 1980-х років з Гватемали склав 11 600 т, Індії — 2 481 т, Індонезії — 1 249 т, Шрі-Ланки — 232 т.

Екологія[ред. | ред. код]

Це тропічна рослина теплого і вологого клімату. Найсприятливіші умови зволоження для нього створюються при річній сумі опадів 2 500-3 000 мм і рівномірному їх випаданні. В Індії його успішно культивують в районах, розташованих на висоті від 600 до 1 500 м над рівнем моря. Надає перевагу кислим, добре зволоженим суглинним ґрунтам.

Використання[ред. | ред. код]

Насіння кардамону справжнього, відоме як прянощі під назвою «кардамон». Містить 4-8 % ефірної олії. Широко застосовуються не тільки в кулінарії, а й для медичних та парфумерних цілей. У країнах Азії кардамон використовують для приготування жувальних засобів, часто з додаванням листя бетелю, а також для ароматизації кави.

Вирощування[ред. | ред. код]

Розмножують кардамон справжній кореневищами і насінням. На 1 га висаджують 10 тис. рослин або більше. Догляд за насадженнями полягає в боротьбі з бур'янами і розпушуванні ґрунту. Підгодовують повним мінеральним добривом. Іноді кардамон вирощують в міжряддях молодих кавових плантацій або насаджень горіха як ущільнювальну культуру.

Плодоношення рослин починається на 2-4-й рік після посадки. Врожайність сирих плодів — 1,1-2,5 т / га, вихід сухих коробочок — 20-25 %. Товарною частиною є насіння, на частку яких припадає близько половини маси врожаю.

Коробочки з насінням відокремлюють від рослин вручну, потім сушать і відбілюють на сонці. Висушені таким способом плоди набувають світло-жовтого забарвлення, що знижує їхні товарні якості на ринках країн Близького Сходу. Значно більшим попитом в країнах цього регіону користуються коробочки кардамону зеленого забарвлення. Його плоди набувають в результаті їх висушування при змінній температурі (54-43 °С) протягом 35 годин в спеціально обладнаних сушильних приміщеннях.

Розрізняють два сорти цих прянощів: малабарський кардамон (з невеликими плодами та насінням) і місорський (більші плоди та насіння).

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Фармацевтична енциклопедія України. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 7 листопада 2015. 
 2. Балалаєва О. Ю., Вакулик І. І. Латинська мова та основи біологічної термінології: Навчальний посібник. — К.: 2010. — 324 с. Архів оригіналу за 23 листопада 2016. Процитовано 7 листопада 2015. 

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Aldén, B., S. Ryman & M. Hjertson. 2009. Våra kulturväxters namn — ursprung och användning. Formas, Stockholm (Handbook on Swedish cultivated and utility plants, their names and origin). (швед.)
 • Council of Scientific and Industrial Research, India. 1952. The wealth of India: a dictionary of Indian raw materials and industrial products. Raw materials. Delhi. 3:149-160. (англ.)
 • Dassanayake, M. D. & F. R. Fosberg, eds. 1983. A revised handbook to the flora of Ceylon. 4:529-530. (англ.)
 • Duke, J. A. et al. 2002. CRC Handbook of medicinal herbs. (англ.)
 • Erhardt, W. et al. 2008. Der große Zander: Enzyklopädie der Pflanzennamen. (нім.)
 • Guzman, C. C. de & J. S. Siemonsma, eds. 1999. Spices. In: Faridah Hanum, I. & L. J. G. van der Maesen, eds., Plant Resources of South-East Asia (PROSEA). 13:116. (англ.)
 • Hanelt, P., ed. 2001. Mansfeld's encyclopedia of agricultural and horticultural crops. Volumes 1-6. (англ.)
 • Kuriakose, G. et al. 2009. Domestication of cardamom (Elettaria cardomum) in Western Ghats, India: divergence in productive traits and a shift in major pollinators. Ann. Bot. (Oxford)103:727-733. (англ.)
 • Leung, A. Y. & S. Foster. 1996. Encyclopedia of common natural ingredients used in food, drugs, and cosmetics, ed. 2. (англ.)
 • Markle, G. M. et al., eds. 1998. Food and feed crops of the United States, ed. 2. (англ.)
 • Rehm, S. 1994. Multilingual dictionary of agronomic plants. (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]