Мусавах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Мусавах» (араб. مساواة‎, укр. Рівність) — глобальний рух за рівність та справедливість в ісламській сім'ї, який очолюють феміністки, які «намагаються повернути Іслам та Коран собі»[1][2]. Цей рух прагне боротися «за свої права у рамках ісламської традиції, а не навпаки»[3].

Історія[ред. | ред. код]

У березні 2007 року комітет із планування у складі дванадцяти жінок зустрівся у Стамбулі, представляючи такі країни світу, як Єгипет, Гамбія, Індонезія, Іран, Малайзія, Марокко, Нігерія, Пакистан, Катар, Туреччина та Велика Британія[4]. Наступні два роки вони працювали над формуванням керівних принципів руху[3].

Офіційно «Мусавах» було започатковано у місті Куала-Лумпур у лютому 2009 року, на зустрічі 250 ісламських активісток, вчених, практикуючих юрист/ок і політик/инь із 47 країн[1]. Мона Елтахави (англ. Mona Eltahawy), єгипетсько-американська журналістка і учасниця руху, так прокоментувала момент запуску[5]:

« Панельні дискусії та розмови за вечерею [...] були гарячими, але не про хустки чи освіту. У нас на думці були набагато важливіші проблеми — наприклад, право жінки ініціювати розлучення, як захистити жінок від духовників, які стверджують, що Іслам дає чоловікові право бити свою дружину, боротьба із примусовими шлюбами. Іншими словами, як забрати Іслам від тих чоловіків, які використовують його проти нас.
«

Організація перебуває у Малайзії[3].

Роль та виклики[ред. | ред. код]

Малайзійська активістка Зайна Анвар[3] (англ. Zainah Anwar), одна із співзасновниць руху, запропонувала таке формулювання ролі «Мусавах» у контексті ширших рухів за права жінок та людей[6]:

« «Мусавах» привносить до спільного діла багатий та різноманітний набір інтерпретацій, юридичних думок та принципів, що роблять можливим побачити рівність і справедливість в Ісламі, і витлумачити ці дві цінності на національному та міжнародному рівнях. Це життєво важливий внесок в той час, коли демократія, права людини і права жінок складають сучасну етичну парадигму теперішнього світу.
«

Викликами для руху є поточні дебати щодо багатопланових інтерпретацій Корану, а також захист інтерпретації прав людини в самому Ісламі, а не світське тлумачення прав людини[1].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Segran, Elizabeth (4 грудня 2013). The Rise of the Islamic Feminists. The Nation thenation.com. Процитовано 7 червня 2016. 
  2. Schott's Vocab: Musawah. The New York Times. 24 лютого 2009. Процитовано 7 червня 2016. 
  3. а б в г The Nation (13 грудня 2013). Исламские феминистки. Они такие (рос.). Процитовано 12 червня 2016. 
  4. Larsen, Lena, Mir-Hosseini, Ziba, Moe, Christian, Vogt, Kari (2013). Gender and Equality in Muslim Family Law: Justice and Ethics in the Islamic Legal Tradition. I.B.Tauris & Co Ltd ibtauris.com. ISBN 9781848859227. 
  5. Eltahawy, Mona (17 липня 2009). Headscarves and Hymens. The Huffington Post huffingtonpost.com. Процитовано 11 червня 2016. 
  6. Anwar, Zainah (5 березня 2009). Bearers of change. The New York Times nytimes.com. Процитовано 11 червня 2016. 

Посилання[ред. | ред. код]