Ять

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Літера кирилиці Ѣ
Cyrillic letter Yat.png
Unicode (hex)
велика: U+0462
мала: U+0463
Кирилиця
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Є Ё Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ћ Ќ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Неслов'янські літери
Ӑ А̄ А̊ Ӓ Ӓ̄ Ә Ә́
Ә̃ Ӛ Ӕ Ғ Г̧ Г̑ Г̄
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ
Ԫ Ԭ Ӗ Е̄ Е̃ Ё̄ Є̈
Ӂ Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ
Ԑ Ԑ̈ Ӡ Ԇ Ӣ И̃ Ҋ
Ӥ Қ Ӄ Ҡ Ҟ Ҝ Ԟ
Ԛ Ӆ Ԯ Ԓ Ԡ Ԉ Ԕ
Ӎ Ӊ Ң Ԩ Ӈ Ҥ Ԣ
Ԋ О̆ О̃ О̄ Ӧ Ө Ө̄
Ӫ Ҩ Ԥ Ҧ Р̌ Ҏ Ԗ
Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
У̃ Ӯ Ӱ Ӱ́ Ӳ Ү Ү́
Ұ Х̑ Ҳ Ӽ Ӿ Һ Һ̈
Ԧ Ӽ Ҵ Ҷ Ӵ
Ӌ Ҹ Ҽ Ҿ
Ы̆ Ы̄ Ӹ Ҍ Э̆ Э̄ Э̇
Ӭ Ӭ́ Ӭ̄ Ю̆ Ю̈ Ю̈́ Ю̄
Я̆ Я̄ Я̈ Ԙ Ԝ Ӏ  
Застарілі літери
Ҁ Ѻ
ОУ Ѡ Ѽ Ѿ
Ѣ Ѥ Ѧ
Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ
Ѱ Ѳ Ѵ Ѷ
           
Літери кирилиці

Ѣ, ѣ (назва: ять) — літера кирилиці та глаголиці. З 20 століття використовується лише у церковнослов'янській мові. У староцерковнослов'янській мові позначала голосний звук «е» ([æ]) або дифтонг «і» ([ie:]) з пом'якшенням попереднього приголосного[1]. У протоукраїнських говорах позначала голосну фонему [ě] («е» довгий або дифтонг «ie»). Історія цієї фонеми була неоднаковою у різних східнослов'янських діалектах. У сучасній українській мові у словах на місці «ѣ» ([ě]) зустрічається голосний «і» ([і])[2].

Історія[ред.ред. код]

Український правопис[ред.ред. код]

Літера «ять» у прямому шрифті, курсиві та півуставі.
Рукописна літера «ять»

Звук ѣ[ред.ред. код]

Походження[ред.ред. код]

В українській мові[ред.ред. код]

У протоукраїнських говорах відбувся перехід [ě] в [і] (у руських пам'ятках взаємозаміна літер ѣ/и стає поширеною з XIII ст.). У південноукраїнських говорах звук перейшов у закритий е (é) у першій половині XI ст., який звузився до і в Галичині й на Буковині на кінець XIII ст., а на Волині не пізніше 1434 р. У північноукраїнських говорах дифтонгічна вимова ѣ утрималася під наголосом, а в ненаголошених складах відбулася монофтонгізація в е або и не пізніше початку XV ст. У XVI і особливо XVII ст. ять широко використовувався для позначення і в іншомовних словах, бо літери и/і мали позначали сучасне українське и: мѣнута, фѣґура тощо.

Голосний [і] на місці [ě] зустрічається у південно-західних та південно-східних говірках і становить норму сучасної української літературної мови (літо, ріка). У північних (поліських) говірках у наголошеній позиції найчастіше вживається дифтонг іе, а в частині говорів — монофтонги и, е, ê. У ненаголошеній позиції зустрічаються е або и з твердим попереднім приголосним, порівняймо: діед — дедóк, дидóк.

«Новий ять»
Руські пам'ятки, починаючи з XII ст., засвідчують так званий новий ять, який позначав подовжений (або «звужений» за Шевельовим) голосний ē, що постав з е в новозакритих складах після занепаду редукованих (камѣнь, матѣрь). У сучасних українських говорах ареали рефлексів голосного е в новозакритих складах у цілому збігаються з ареалами рефлексів ě. Літера ѣ ще довго зберігалася у староукраїнській писемності. В українських етимологічних правописах кінця XVIII — 1-ї половини XIX ст. вона позначала звук [і] та звукосполучення [ji], у фонетичних (варіантах ярижки) — переважно звук [е] після м'яких приголосних. Ять перестав використовуватися в українській графіці в середині (у Галичині — в кінці) XIX ст., на Закарпатті використовувався в етимологічних правописах до 1945 (див. Правопис, Реформи алфавіту і графіки).

Примітки[ред.ред. код]

  1. Иванова Т. А. Старославянский язык. — Москва: Высшая школа, 1997. — с. 56.
  2. Глущенко В. А. Ять // Українська мова. Енциклопедія. — Київ, 2002.

Джерела[ред.ред. код]

  • Глущенко В. А. Ять // Українська мова. Енциклопедія. — Київ, 2002.