Сухопутні війська Збройних Сил України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сухопутні війська України
Emblem of the Ukrainian Ground Forces.svg
Емблема Сухопутних військ України
На службі 12 грудня 1991 року
Країна Україна Україна
Вид ЗС сухопутні війська
Рід військ Emblem of the Ukrainian Armed Forces.svg Збройні сили України
Командування MoD symbol.jpg Міністерство оборони України
Чисельність 90 230
Штандарт малиновий
Війни/битви миротворчі операції (Боснія і Герцеговина, Косово, Ірак), Війна на сході України
Командири
Поточне
командування
генерал-лейтенант Пушняков Анатолій Савватійович
Прапор Сухопутних військ України
Штандарт командувача Сухопутних військ України

Сухопу́тні війська́ Збро́йних Сил Украї́ни  — найчисленніший самостійний вид Збройних сил України, головний носій бойової могутності Збройних сил України.

Зміст

Історія створення[ред.ред. код]

6 грудня 1991 Верховна Рада України прийняла закони «Про оборону України» та «Про Збройні Сили України», в яких проголошувалося створення збройних сил країни. Того ж дня було затверджено текст військової присяги, яку склав перший Міністр оборони України К. П. Морозов в залі Верховної Ради.

30 грудня 1991, під час першої зустрічі глав держав щойно утвореного СНД, президент України Л. М. Кравчук заявив, що з 3 січня 1992 всі війська, які дислокуються на території України, будуть приводитися до добровільної присяги на вірність народу України.

Після розпаду СРСР і проголошення незалежності Україна отримала одну з найсильніших армій у світі, чисельність якої налічувала 780 000 чоловік, 6500 танків, 7000 бойових броньованих машин, 7200 артилерійських систем, 900 вертольотів і 2500 одиниць тактичної ядерної зброї. У момент утворення збройних сил в Україні діяли три військові округи: Київський, Одеський і Прикарпатський, з 1991 по 1997 — два: Одеський і Прикарпатський. Військовий округ охоплював територію кількох областей і іменувався за територіальною ознакою. Був призначений для виконання оперативних, мобілізаційних і військово-адміністративних завдань. Округ очолював командувач військами, який підпорядковувався міністру оборони України, а також командувачу Сухопутних військ. Призначався Президентом України за поданням міністра оборони. У межах своїх повноважень командувач військами військового округу видавав накази і директиви.

Указом Президента України № 368/96 від 23 травня 1996 року в складі Збройних Сил України було створено Командування Сухопутних військ України, якому були підпорядковані органи управління і війська військових округів.

До 2005 року, згідно з Державною програмою будівництва Збройних Сил України, на базі колишніх військових округів були створені оперативні командування: «Захід», «Північ» і «Південь».

Миротворча діяльність Сухопутних військ Збройних Сил України[ред.ред. код]

Підтримання міжнародного миру і безпеки є одним з пріоритетних напрямів зовнішньої політики України. Участь у міжнародних миротворчих операціях стала одним з важливих зовнішньополітичних здобутків нашої держави, що стало справжньою школою практичного досвіду, злагодженості та взаємодії для Збройних Сил України.

Україна розпочала миротворчу діяльність у 1992 році. За ці роки за межі держави було відправлено 19 військових формувань типу бригада, батальйон, рота, ескадрилья, загін. Практично залучалось до участі у миротворчій діяльності майже 30 тисячі осіб, понад 2,5 тисячі одиниць техніки, 38 вертольотів.

З 1994 року Україна приєдналась до Програми «Партнерство заради миру», одним з найважливіших напрямів якої є участь підрозділів Збройних Сил України в операціях з підтримання миру.

Участь з'єднань та частин Сухопутних військ України у навчаннях із миротворчої тематики сприяють зміцненню міжнародного авторитету України, відіграють значну роль у підготовці Сухопутних військ. Щорічна програми передбачає цілу низку різноманітних заходів — від широкомасштабних військових маневрів до великих семінарів. Набутий досвід допомагає спільно діяти в операціях по підтриманню миру, пошуково-рятувальних операціях, наданні гуманітарної допомоги. Для наших миротворців, серед яких більшість — контрактники, служба у миротворчих контингентах це чудова можливість побачити світ. Сьогодні у Сухопутних військах України відрядження за кордон у армії країн всього світу стали звичайною справою. Наші військовики переймають там досвід, вивчають мову, техніку. Разом з тим іноземцям теж є чому в нас повчитися. І вони охоче це роблять. Про це свідчать чисельні спільні навчання які на слуху у всьому світі — «Щит миру», «Козацький степ» та інші. Лише в цьому році таких навчань відбулося більше десяти.

Сьогодні у складі місій та сил виконують завдання за призначенням 2 українських миротворчих контингентів:

 • Балкани — національний контингент (УКРПОЛБАТу) в складі КФОР у Косово;
 • 56 окремий вертолітний загін Місії OQH у Республіці Ліберія.

Загалом на сьогоднішній день у складі миротворчих контингентів України виконують завдання за призначенням 500 військовослужбовців, 1215 од. різноманітної техніки та 14 вертольотів.

Спектр завдань, які виконують миротворчі підрозділи, є досить широким. Характер завдань відповідає вимогам статті 6 Статуту ООН і базується на загальноприйнятих вимогах до проведення операцій з підтримки миру:

 • чергування на постах спостереження, патрулювання у зоні відповідальності, охорона церков, супроводження конвоїв;
 • повітряні перевезення персоналу місії, високоповажних осіб та вантажів, патрулювання та спостереження, супроводження переміщення військ, пошуково-рятувальні операції та медична евакуація (56 овз);
 • супровід конвоїв з гуманітарним вантажем, паливом, матеріально-технічними засобами, надання гуманітарної допомоги місцевому населенню (усі підрозділи).

Активну позицію України та її Збройних Сил в миротворчій діяльності показує офіційна статистика ООН, за якою Україна в 2009 році увійшла в першу десятку країн-контрибуторів ООН.

Оцінка діяльності наших миротворців є найвищою, багато з них відзначено державними нагородами України, іноземних держав, ООН та НАТО.

Завдання Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

Сухопутні війська Збройних Сил України призначені для:

 • запобігання, нейтралізації (ліквідації) потенційних загроз національним інтересам України;
 • посилення охорони державного кордону та найнебезпечніших ділянок морського узбережжя на загрозливих напрямках;
 • прикриття ділянок державного кордону, які прилягають до району збройного конфлікту;
 • ведення розвідки; здійснення оперативного розгортання військ;
 • проведення демонстративних дій;
 • проведення операції угруповання ОСШР, оперативного угруповання військ (сил);
 • участь у протидесантних та спеціальних операціях;
 • участь у протиповітряній обороні держави;
 • ведення територіальної оборони у визначених зонах;
 • участь у заходах з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру;
 • участь у прикритті визначених важливих державних об'єктів від можливих терористичних атак з використанням літальних апаратів та інших засобів повітряного нападу;
 • забезпечення захисту об'єктів Сухопутних військ Збройних Сил України від терористичних посягань;
 • участь у проведенні антитерористичних операцій на військових об'єктах.

Організаційна структура Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

Сухопутні війська є найчисленнішим видом Збройних сил України. У 2010 році до їх складу входили два оперативні командування, одне територіальне управління, 17 бойових бригад (2 танкові, 8 механізованих, 1 повітряно-десантна, 2 аеромобільні, 1 ракетна і 3 артилерійські), 14 окремих бойових полків (1 механізований, 1 аеромобільний, 3 спеціального призначення — включаючи Президентський полк, 3 реактивних артилерійських, 3 зенітно-ракетних, 2 вертолітні Армійські авіації і 1 полк РЕБ) і 9 окремих полків бойового забезпечення (4 інженерних, 4 — зв'язку, 1 — радіаційного, хімічного і біологічного захисту), інші окремі частини і установи рівня полку і нижче, а також 169-й навчальний центр «Десна» (приблизно відповідає окремій механізованій дивізії).

Загальна чисельність Сухопутних сил станом на початок 2013 року становила 57 000 чоловік особового складу, 686 танків, 72 бойових вертольоти, 2065 бойових броньованих машин, 716 артилерійських систем (знарядь, мінометів і реактивних систем залпового вогню) калібру 100-мм і більше.

Командування Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

Частини безпосереднього підпорядкування Командуванню Сухопутних військ[ред.ред. код]

Назва частини Емблема Місце дислокації
1004-а окремий батальйон охорони і обслуговування Командування СВ ЗСУ 1004SCSSLHQ.jpg м. Київ
Київська область
3-й окремий полк спеціального призначення 3opspr.png м. Кіровоград
169-й Навчальний центр Сухопутних військ Збройних Сил України «Десна» 169 Desna.jpg смт Десна
8-й окремий полк спеціального призначення 8-й окремий полк спеціального призначення.jpg м. Хмельницький
19-а окрема ракетна бригада 19rbr.jpg м. Хмельницький
Військово-музичний центр Сухопутних військ Збройних Сил України Логотип ВМЦ СВ ЗСУ.png м. Чернігів
270-й відділ імітаційного моделювання бойових дій
Сухопутних військ Збройних Сил України
м. Житомир

Частина безпосереднього підпорядкування Президенту України[ред.ред. код]

Назва частини Емблема Місце дислокації
1-й окремий полк Президента України OPPU-1.jpg м. Київ
Київська область

Частини безпосереднього підпорядкування Начальнику Генерального Штабу ЗСУ[ред.ред. код]

Назва частини Емблема Місце дислокації
101-а окрема бригада охорони Генерального Штабу ЗСУ
(з жовтня 2012 року — 101 ОБрО ВСП)
101obogsh.jpg м. Київ
Київська область
30-а автомобільна база Генерального Штабу ЗСУ
70-а автомобільна база обслуговування МО України
1-й польовий Проскурівський вузол зв'язку Генерального штабу
70-й вузол зв'язку Генерального штабу
12-й окремий батальйон Військової служби правопоряку
(з жовтня 2012 року об'єднано з 101 ОБрО ГШ ЗСУ)
70usgsh.jpg м. Київ
Київська область

Роди військ Сухопутних військ Збройних Сил України[ред.ред. код]

Механізовані і танкові війська[ред.ред. код]

Tankovi.jpg
Ukr mechanized.jpg

Механізовані і танкові війська, що складають основу Сухопутних військ, виконують завдання щодо утримання зайнятих районів, рубежів і позицій, відбиття ударів противника, прориву оборони противника, розгрому його військ, захоплення важливих районів, рубежів і об'єктів, діють у складі морських та повітряних десантів.

До складу механізованих і танкових військ входять механізовані та танкові полки і бригади.

На озброєнні визначених з'єднань і частин механізованих і танкових військ знаходиться бойова техніка:

Озброєння

Організаційна структура

Структура механізованої бригади

Механізований батальйон на БМП: 555 чол, 13 танків, 41 БМП, 1 БТР, 6 120-мм мінометів (пересуваються за допомогою ГАЗ-66), 9 ПЗРК, 1 БРЕМ, 15 вантажних автомобілів, 19 спецавтомобілів та ін.

 • Бригадна артилерійська група: 1000 чол , 36 САУ, 18 БМ-21 «Град», 12 100 мм МТ-12 «Рапіра», 18 ПТРК, 2 БРДМ-2, 17 МТ-ЛБ та ін.
 • Зенітний ракетно-артилерійський дивізіон: 276 чол, 4 ЗРК «Оса-АКМ», 12 ЗПРК «Тунгуска», 9 ЗРК «Стріла-10МЗ», 27 ПЗРК «Ігла» / «Ігла-1», 9 МТЛБ-АТ, 19 спецавтомобілів та ін.
 • розвідувальна рота: 144 чол, 4 автомобіля та ін.
 • радіолокаційна рота: 131 чол, 3 БТР, 19 автомобілів, 2 автокрана та ін.
 • рота РХБЗ: 50 чол, 2 автомобіля та ін.
 • медична рота: 46 чол, 7 автомобілів, прицеп, польова кухня
 • пожежна рота
 • оркестр
 • клуб
 • редакція і друкарня
 • полігон.

Ракетні війська і артилерія[ред.ред. код]

Artyleriya.jpg

Ракетні війська та артилерія Сухопутних військ складаються із з'єднань оперативно-тактичних і тактичних ракет, з'єднань і частин гаубичної, гарматної, реактивної та протитанкової артилерії, артилерійської розвідки, мінометних підрозділів та підрозділів протитанкових керованих ракет. Вони призначені для ураження живої сили, танків, артилерії, протитанкових засобів противника, авіації, об'єктів ППО та інших важливих об'єктів при веденні загальновійськової операції (бою).

Озброєння

На озброєнні з'єднань, частин та підрозділів РВіА знаходяться:

Армійська авіація[ред.ред. код]

Aviatsiya.jpg

Армійська авіація є найбільш маневреним родом Сухопутних військ, призначеним для виконання завдань у різноманітних умовах загальновійськового бою.

Частини і підрозділи армійської авіації ведуть розвідку, знищують бойову техніку та живу силу противника, здійснюють вогневу підтримку під час наступу чи контратаки, висаджують тактичні десанти, доставляють у вказані райони бойову техніку та особовий склад, виконують інші важливі завдання.

З'єднання та частини армійської авіації Сухопутних військ мають на озброєнні вертольоти типу Мі-8, Мі-24 та їх модифікації.

Високомобільні десантні війська[ред.ред. код]

Ukr airborne.jpg
Докладніше у статті Високомобільні десантні війська

Високомобільні десантні війська — високомобільний компонент Сухопутних військ. До Високомобільних десантних військ належать з'єднання, частини та підрозділи зі складу сухопутних військ і армійської авіації, що цілеспрямовано підготовлені для спільних дій у тилу противника.

Високомобільні десантні війська перебувають у постійній бойовій готовності і є наймобільнішим родом військ, який спроможний виконувати будь-яке завдання в різних умовах.

Війська протиповітряної оборони Сухопутних військ [ред.ред. код]

Zenitno-raketni.jpg

Війська протиповітряної оборони Сухопутних військ призначені для прикриття військ від ударів противника з повітря у всіх видах бойових дій, при перегрупуванні та розташуванні їх на місці.

На озброєнні військ ППО Сухопутних військ знаходяться ефективні зенітні ракетні та зенітні артилерійські системи і комплекси, які характеризуються високою скорострільністю, живучістю, маневреністю, здатністю діяти за будь-яких умов сучасного загальновійськового бою.

До складу військ ППО СВ входять:

До зенітних ракетних систем та комплексів дивізійної ланки відносяться зенітні ракетні комплекси «Оса», «Куб», «Тор».

До зенітних ракетних та зенітних артилерійських комплексів полкової ланки відносяться ЗРК «Стріла-10», ЗГРК «Тунгуска», ПЗРК «Ігла», ЗАК «Шилка».

Війська спеціального призначення[ред.ред. код]

Унікальний рід військ, підготовлені за особливою програмою вишколу до складу яких входять підрозділи і частини різних спеціальних служб, видів збройних сил. Війська спеціального призначення берут участь в організації партизанської війни, диверсійних актів в глибокому тилу противника і виконання інших складних бойових завдань (мала війна). Особовий склад даних військ має високу бойову, вогневу, фізичну і психологічну підготовку, в завдання яких входить вирішення специфічних бойових завдань силовими методами в надзвичайно екстремальних умовах із застосуванням спеціальної тактики і засобів.

Війська зв'язку[ред.ред. код]

Zvyazok.jpg

Спеціальні війська, призначені для забезпечення зв'язку і управління військами. У озброєних силах Війська зв'язку входять до складу всіх родів військ. Війська зв'язку складаються з частин, вузлів зв'язку, а також підрозділів постачання, ремонту і інших установ зв'язку.

Війська РХБЗ[ред.ред. код]

RXBZ.jpg

Рід спеціальних військ, Сухопутних військ, призначений для забезпечення радіаційного, хімічного та біологічного захисту, а також аерозольного маскування бойових дій збройних сил.

Війська радіоелектронної боротьби[ред.ред. код]

REB.jpg

Спеціальні війська, призначені для забезпечення заходів із завоювання панування в ефірі, захисту своїх стратегічних систем управління військами і зброєю від навмисних перешкод противника, а також порушення роботи стратегічних систем управління військами противника, зниження ефективності застосування його бойових засобів шляхом поширення радіоелектронних перешкод.

Інженерні війська[ред.ред. код]

Inzhenerni.jpg
Докладніше: Інженерні війська

Спеціальні війська, призначені для інженерного забезпечення бойових дій з'єднань і частин родів військ. Інженерні війська складаються з частин і підрозділів різного призначення: інженерно-саперних (саперних), інженерно-дорожніх, понтонно-мостових, переправно-десантних (амфібійних), інженерно-мостобудівних (мостових), інженерно-позиційних, добування води (польового водопостачання), інженерно-будівельних і ін. спеціальностей. І. ст оснащені всілякою інженерною технікою для риття траншей і окопів (укриттів), будівництва (відновлення) доріг і мостів, заготовки лісу і конструкцій; мають переправні, маскувальні, електротехнічні, вантажопідйомні засоби, а також засоби розвідки, видобутку і очищення води, мінування, розмінування тощо. По організаційній приналежності підрозділи і частини інженерних військ входять до складу з'єднань і частин родів військ і видів збройних сил.

Військові звання та відзнаки[ред.ред. код]

Сержантський і старшинський склад

Військові звання Молодший сержант Сержант Старший сержант Старшина Прапорщик Старший прапорщик
Погон Molod. Serzhant.png Serzhant.png Star. Serzhant.png Starshuna.png Praporshchyk.png Star. Praporshchyk.png

Офіцерський склад

Військові звання Молодший лейтенант Лейтенант Старший лейтенант Капітан
Погон Molod. leitenant ukraine-army 08.gif UA-LT-GSB.jpg Star.leutenant ukraine-army 10.gif UA-CPT-GSB.jpg

Старший офіцерський склад

Військові звання Майор Підполковник Полковник
Погон Mayor ukraine-army 12.gif Pidpolkovnik ukraine-army 13.gif UA-COL-GSB.jpg

Вищий офіцерський склад

Військові звання Генерал-майор Генерал-лейтенант Генерал-полковник Генерал армії України
Погон General-mayor -UKR.gif General-leutenant ukraine-army 16.gif General-polkovnik ukraine-army 17.gif General army ukraine-army 18.gif

Озброєння Сухопутних військ Збройних сил України[ред.ред. код]

Командувачі Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

 1. 1994–1998 Собков Василь Тимофійович
 2. 1998–2001 Шуляк Петро Іванович
 3. 2001–2002 Затинайко Олександр Іванович
 4. 2004–2006 Петрук Микола Миколайович
 5. 2006–2007 Фролов Валерій Семенович
 6. 2007–2009 Свида Іван Юрійович
 7. 2009–2014 Воробйов Геннадій Петрович
 8. 2014 — до тепер Пушняков Анатолій Савватійович в.о.

День Сухопутних військ України[ред.ред. код]

Згідно з указом Президента України — Верховного Головнокомандувача Збройними Силами України від 18 жовтня 1997 року встановлено свято — День Сухопутних військ України, яке відзначається щорічно 12 грудня.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]