Ян Табачник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ян Табачник
Я́ків Пі́невич Таба́чник
Табачник, Ян Петрович 0016 Чуприна Вадим А.jpg
Народився 31 липня 1945(1945-07-31) (77 років)
Чернівці, Українська РСР, СРСР
Громадянство Україна Україна
Національність Єврей
Діяльність політик, музикант, композитор
Галузь музична педагогіка
Alma mater Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького (1990), Юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка (2011) і Чернівецьке державне училище мистецтв ім. Воробкевича
Науковий ступінь доктор філософії
Заклад КНУКіМ
Членство Верховна Рада України VII скликання, Верховна Рада України VI скликання, Верховна Рада України V скликання і Верховна Рада України IV скликання
Посада народний депутат України[1], народний депутат України[2] і народний депутат України[3]
Партія Партія регіонів
У шлюбі з Недельська Тетяна Володимирівнаd
Нагороди
Орден «За заслуги» І ступеня
Орден «За заслуги» ІІ ступеня
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Заслужений артист України
Україна Народний депутат України
5-го скликання
Партія регіонів 2006 р. 2007 р.
Україна Народний депутат України
6-го скликання
Партія регіонів 2007 р. 2012 р.
Україна Народний депутат України
7-го скликання
Партія регіонів 12 грудня 2012 27 листопада 2014

Я́н Петрович Таба́чник[4] (ім'я при народженні — Яків Піневич Табачник; нар. 31 липня 1945, Чернівці) — радянський та український акордеоніст і політик. Народний артист України (1994). Народний депутат України кількох скликань, генеральний продюсер та ведучий Міжнародного телевізійного проєкту «Маю честь запросити», засновник фестивалів-конкурсів «Володимир Крайнєв запрошує» та AccoHoliday, президент Вищої ліги метрів світового акордеона.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 31 липня 1945 року у м. Чернівці у єврейській родині. Освіту здобував на музично-педагогічному факультеті Мелітопольського державного педагогічного інституту (19851990) та юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка (2011).

Із 1987 року Ян Табачник виступав із сольними концертами в Австрії, Фінляндії, Польщі, у 90-ті неодноразово гастролював у США, Канаді, Німеччині, Австралії, Великій Британії, Ізраїлі та інших країнах. Став лауреатом численних конкурсів і фестивалів, привіз в Україну визнану єврейським світовим товариством нагороду «Золота менора». Пострадянський простір об'їздив від Кушки до Діксона, від Сахаліну до Карпат, що підтверджує колекція концертних афіш музиканта, найстарішою з яких 60 років. 

Із 1976 року випустив п'ять дисків-гігантів на Всесоюзній фірмі «Мелодія». У створенні записів брали участь симфоджазові колективи, бенди та бігбенди. Випустив 10 компакт-дисків, у двох із яких є автором музики і текстів пісень. Пісні Яна Табачника брали до свого репертуару Йосип Кобзон, Вахтанг Кікабідзе, Людмила Гурченко, Валентина Толкунова та інші відомі артисти. У Музеї гармоніки Альфреда Мірека творчості Яна Табачника присвячений один зі стендів експозиції.

Нагороди та звання[ред. | ред. код]

Заслужений артист УРСР (1989). Народний артист України (1994).

Кавалер ордена князя Ярослава Мудрого V ст. Повний кавалер ордена «За заслуги». Повний кавалер ордена Святого Станіслава. Нагороджений орденом «Суспільне визнання» III ст., Золотим хрестом «Меценати Батьківщини», Має нагороди Уповноваженого з прав людини України, СБУ, МВС та Міністерства транспорту України, спецпідрозділу «Альфа», прикордонних військ України, медаль «За ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС» II ст.

Відзначений премій і нагород, серед яких Золота медаль Ізраїлю, Президентський орден «Сяйво» (Грузія), орден Петра Великого I ст. (Росія), орден царя Соломона Мудрого, орден Святого Володимира I ст., Орден Горчакова I ст., Орден Дмитра Донського, золотий орден Миколи Чудотворця I ст., Орден Святого князя Олександра Невського I ст., Орден Михайла Ломоносова та інші. Має звання-титули «Маестро», «Золотий акордеон», «Гранд-маестро», нагороду Legenda viva ("Жива легенда ") і іменну зірку на Алеї зірок міста Києва.

Лауреат Міжнародної премії імені Сіді Таль. Почесний громадянин міст Чернівці та Мелітополь. Увійшов до сотні знаменитих євреїв світу, народжених в Україні.

Депутатська діяльність[ред. | ред. код]

Депутат Верховної Ради 5-го скликання з 04.2006 від Партії регіонів, № 20 в списку.

У 2007—2012 — Депутат Верховної Ради 6-го скликання з 11.2007 від Партії регіонів, № 20 в списку. На час виборів: народний депутат України, член ПР. 10 серпня 2012 року у другому читанні проголосував за Закон України «Про засади державної мовної політики».

У 2012—2014 — Депутат Верховної Ради 7-го скликання.

Входив до комітету з боротьби з організаційною злочинністю і корупцією. У політику, за словами музиканта, його привела громадська діяльність: Ян Табачник був заступником голови опікунської ради Всеукраїнського благодійного фонду «Надії й Добра», діяльністю якого опікувалася перша леді України Людмила Кучма. Працюючи з фондом, Ян Табачник об'їздив з концертами й гуманітарною допомогою більше сотні дитячих будинків та шкіл-інтернатів України, а також виправно-трудові колонії, в тому числі для неповнолітніх злочинців. Для деяких в'язнів музикант добився перегляду справ і допоміг повернутися до нормального життя.

Є ініціатором створення й очільником клубу «Маю честь», члени якого придбали 35 будинків для багатодітних та малозабезпечених українських сімей. У 2008 році до 600-річчя Чернівців подарував рідному місту пам'ятний знак. Автор унікальної роботи — видатний скульптор Зураб Церетелі.

Родина[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Богайчук М. А. Табачник Ян Петрович // Література і мистецтво Буковини в іменах: словник-довідник. — Чернівці : Букрек, 2005. — С. 260.
  • Гусар Ю. Пам'ятник місту — від Яна Табачника // Буковинське віче. — 2010. — 2 лип. — С. 3.
  • Гусар Ю. Табачник Ян // Буковинський календар. Ювілеї-2008. — Чернівці : Правдивий поступ, 2008. — С. 121.
  • Мистецтво України : Біографічний довідник / упоряд.: А. В. Кудрицький, М. Г. Лабінський ; за ред. А. В. Кудрицького. — К. : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1997. — 700 с. — ISBN 5-88500-071-9. — С. 572.
  • Коротич В. Доигрался: страницы жизни Яна Табачника. — К. : Мистецтво, 2005. — 208 с. (рос.)
  • Табачник, Ян. Неуслышанные молитвы / Литературная запись М. Маслия. — Черновцы : Букрек, 2011. — 396 с. (рос.)
  • Табачник, Ян. Без аплодисментов. — Черновцы : Букрек, 2015. — 255 с. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]