Маслянка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Мáслянка, сколотин (сколотини) — побічний рідкий продукт, що отримують при збиванні[1] (сколочуванні) солодковершкового й вершкового масла[2]; продукт переробки молока, що являє собою плазму вершків, отриману під час переробки вершків на масло[3].

Вживається в їжу в натуральному вигляді або переробляється в кисломолочні продукти, молочно-білковий концентрат (МБК), напої, входить до складу деяких видів дієтичних сирів.

Молочно-білковий концентрат зі сколотин має вищу харчову і біологічну цінність, перевершує напівжирний сир за вмістом сухих речовин на 2,6%, за вмістом білка — на 1,4%.

Сухий і згущений сколотин використовується в кондитерській і хлібопекарській промисловості. Сколотини та приготовлені з них ацидофілін і ацидофільне молоко використовують для годівлі молодняка сільськогосподарських тварин.

Хоча традиційно рідину лише залишали на деякий час, а ферментація відбувалася спонтанно, зараз культуру кількох видів молочнокислих бактерій, наприклад Lactococcus lactis, додають штучно. В результаті виділення цими бактеріями молочної кислоти, кислотність молока збільшується, а казеїн, головний білок молока, випадає в осад, утворюючи напій, значно густіший, ніж молоко.

Примітки[ред.ред. код]

  1. збивання масла — метод виробництва заснований на утворенні масляних зерен і перетворенні їх у шар вершкового масла
  2. Григорій Федорович Квітка-Основ'яненко «Щира любов»
  3. Технологічний інститут молока і м'яса УААН Технічний регламент"Вимоги щодо виробництва молочної продукції"

Посилання[ред.ред. код]


Їжа та напої Це незавершена стаття про їжу та напої.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.