Українці Польщі
Українці Польщі | |
---|---|
Кількість | 300 000 - 3 000 000 |
Ареал | Вармінсько-Мазурське воєводство, Варшава, Краків та інші |
Близькі до | поляки |
Мова | українська мова польська мова |
Релігія | християнство |
Українці Польщі (пол. Ukraińcy w Polsce) — одна з національних меншин Польщі. Згідно з даними останнього перепису населення 2002 року, понад 27 тисяч польських громадян визнають себе українцями. Реальна чисельність автохтонного населення оцінюється у 150—300 тис. українців. За даними Об'єднання українців у Польщі, кількість українців становить 250—500 тис. На території Польщі перебуває більше 2 млн українських заробітчан та мігрантів, що наданий момент становить близько 7 % від усього населення Польщі.[1][2] Також проживають українці з польським корінням.
Регіоном компактного проживання меншини є Вармінсько-Мазурське воєводство та великі міста, такі як Варшава (5-10 тис. українців), Краків (3 тис.) та інші. Предки українців споконвіку проживали в історичних областях Бойківщини, Лемківщини, Підляшші, Холмщині, Надсянні. У 1947 році за рішенням польського уряду була проведена операція «Вісла» — примусове переселення українців з південно-східних земель в глиб Польщі: на північні та північно-західні землі. Акція мотивувалася тим, що українське населення становило для загонів УПА велику матеріальну і людську базу, що ускладнювало їхню ліквідацію. Основна маса українського населення ще й досі живе розсіяно на західних і особливо північних територіях — в Ольштинському, Гданському, Кошалінському та інших воєводствах.
Історія українців Польщі
Вважається, що після припинення евакуації українців у Польщі в липні 1946 року, відповідно до Угоди між урядом УРСР і Польським комітетом національного визволення від 9 вересня 1944 року, на території Польщі — історичній Холмщині та Підляшші, Надсянні й Лемківщині — залишилось ще близько 170 тисяч українського населення. Польське керівництво 40-х років XX століття, в яке входили не лише комуністи Владислава Гомулки, соціалісти Ціранкевича, а й національні демократи С. Грабського, було налаштоване на будівництво однонаціональної Польської держави — «Polski jednolitej». Наявність значної української меншини на історико-етнічній східній українській смузі, що залишалася тут після липня 1946 року, перешкоджала такому наміру. Крім цього, та вже дуже розріджена меншина все ж продовжувала залишатись соціальною основою українського збройного підпілля в Польщі, ворогом якого була не лише так звана Польща Людова, а й Радянський Союз.
Щоб усунути українську перешкоду, тодішні польські верхи, безсумнівно, за погодженням з Москвою, вирішили радикально її ліквідувати. Був розроблений план примусової депортації зі застосуванням військової сили українського населення польського східного прикордоння на північний захід — на ті території, які за результатами міжнародного післявоєнного врегулювання відійшли зі складу довоєнної Німеччини до складу післявоєнної Польської держави: вздовж рік Одри (Одера) і Ниси Лужицької (Нейсе) з містами Вроцлав, Зелена Гура, Щецин, Кошалін тощо.
Надалі той план і його реалізація отримали назву акції «Вісла». Його здійснення розпочалося у квітні 1947 року і тривало до літа того ж року. Військові підрозділи оточували поселення, населенню давали наказ упродовж 12—24 годин зібратися до виселення у визначеному місці. Після чого чоловіків, жінок, дітей з майном і пожитками кидали в автомобілі, потім у залізничні вагони і тижнями везли на «Повернені Землі» (пол. Ziemie Odzyskane), там розселяли по дві, найбільше по десять сімей в окремих колишніх німецьких поселеннях, зазвичай, у вороже до українців оточення польських виселенців із західних областей України, які за своє виселення звинувачували не Сталіна чи Гомулку, а українців взагалі.
Розріджене поселення українців серед поляків передбачало їх неминучу асиміляцію, адже ніде не мало бути українських шкіл, лише польські, скрізь — польське соціальне середовище, мова управління, масової інформації тощо.
Попри все, відповідні антиукраїнські настановлення впроваджувались у життя під час проведення переписів населення, а також унаслідок окремого обліку українців і лемків як нібито окремої національної меншини. З огляду на це, перепис 2002 року зареєстрував у Польщі всього 30 957 українців, у тому числі польського громадянства 27 172 особи, та 5863 лемків, у тому числі 5850 польського громадянства.
Українське громадсько-політичне середовище у Польщі оцінює поточні показники про чисельність українців і лемків у Польщі великою мірою фальсифікованими. Формат перепису давав змогу задекларовувати лише одну національну приналежність, що саме по собі викреслювало з українського етносу тих осіб, які належали до мішаних у національному відношенні сімей. Велика маса громадян Польщі — майже 775 тисяч з певних міркувань і обставин взагалі не подали відомостей про свою національну віднесеність.
Українська спільнота в Польщі від 1944 року і до наших днів зазнавала драматичних умов існування, а це об'єктивно призводило до її повільного, але неухильного зникання: до 1946 року — фактично примусове виселення в Українську РСР. Від 1947 року після здійснення операції «Вісла» українців було розпорошено по 90 повітах дев'яти північно-західних воєводств із забороною зміни місця проживання чи повернення з місця свого виселення. Від 1956 року наступило певне режимне послаблення стосовно українців. У зв'язку з цим виникли Українське суспільно-культурне товариство (УСКТ), видавались українські газети «Наше слово». Філіали УСКТ з'явилися у 63 повітах 8 воєводств; у 152 польських школах були створені пункти навчання української мови. Був відкритий Бартошицький український педагогічний ліцей, з'явились десятки українських гуртків художньої самодіяльності. 3 1957 року дано дозвіл для бажаючих українців на повернення у місця попереднього проживання.
У 1960-1988 роках польська етнічна політика вирізнялась певним поверненням до наступу на національні форми культурного життя етнічних меншин, у тому числі й української. Проте УСКТ не зменшувало активності. У 1980 році воно мало 181 відділення, в яких об'єднувалось до 8 тисяч осіб, діяло 15 фольклорних ансамблів, 5 хорів, 4 танцювальні колективи, 18 інструментально-вокальних тощо.
Від 1989 року польська державна політика стала не лише офіційно підтримувати українські форми національного життя, а й певною мірою фінансувати їх через Міністерство культури і мистецтва. За цих умов виникли нові товариства: Об'єднання українців Польщі (ОУП), Об'єднання лемків (ОЛ), Стоваришіння лемків, Лемківський круг лемків «Господар» та ін. Активізувались прихильники ідеї окремої лемківської нації, яка неодноразово ініціювалася у польській етнологічній науці як така, що заперечувала приналежність лемківської етнографічної групи до українського народу.
В серпні 1989 року на з'їзді української молоді у Гданську було утворено Спілку української незалежної молоді (СУНМ). Дещо активізували участь у громадському житті українські релігійні структури (православна і греко-католицька), що об'єдналися в Українське християнське братство.
З'їзд УСТ 1990 року реформував Товариство, надавши йому нову назву Об'єднання українців у Польщі (ОУП). Об'єднанням керує обрана на з'їзді Головна рада з 38 осіб, а в період між сесіями останньої — Головна управа з дев'яти осіб. П'ятий з'їзд ОУП, який відбувався в місті Ольштин у 2005 році, зазначав, що в рядах ОУП об'єднується 7500 осіб, що ОУП видає тижневик «Наше слово» накладом 4100 примірників, двомісячний додаток для дітей «Світанок», річний «Український альманах». Багато локальних і професійних об'єднань українців мають статус організацій-прихильників ОУП, у тому числі Об'єднання лемків, яке щорічно організує проведення у Гдині на Лемківщині «Лемківської ватри».
Окрім названих українських об'єднань, від 90-х років виникали різні регіональні та професійні товариства, як, наприклад, Товариство «Руська бурса» у Горлиці, Товариство розвитку Музею лемківської культури в селі Зиндрановій, Український «Народний Дім» у місті Перемишль, загальнопольський молодіжний «Пласт», Спілка юристів, Союз українок, Українське історичне товариство, Союз українців Підляшшя (у 2001 році об'єднував 383 члени), Спілка українців-політв'язнів сталінського періоду, Українське вчительське товариство, Українське лікарське товариство, Українське християнське братство святого Володимира, Товариство підприємців, Товариство імені Б. Лепкого у Кракові та інші.
Важлива роль у національному житті українців Польщі належала церквам: Греко-католицькій церкві візантійського обряду та Польській православній церкві. Перша має дві адміністрації: Перемишльсько-Варшавська архієпархія і Вроцлавсько-Гданська єпархія. Чисельність віруючих Греко-католицької церкви станом на початок 2000 року визначалася у кількості 82 тисяч осіб. Польська автокефальна православна церква об'єднує до 500 тисяч віруючих українців, росіян, білорусів, у тому числі українців — близько 100 тисяч осіб.
Достатньо широка мережа українських шкіл у Польщі. Вони діють у багатьох населених пунктах: У Перемишлі, Лігниці, Білому Борі, Гурові Ілавецькому, Бартошицях та інших. У Варшавському університеті створена кафедра української мови, в Яґеллонському — україністики, Люблінському — української філології, Познанському — російсько-української філології, Ольштинському — української філології тощо.
На початку 2000 року їх кількість українських художніх ансамблів стала ще більшою і сягає 60 колективів. Це хори «Журавлі», «Полонина», «Проліски», танцювально-пісенні колективи «Кичора», «Ранок», «Бандура», «Родина», «Горпина», «Хутір» та інші.
Кілька українських громадських діячів, зокрема професор Володимир Мокрий із Кракова, публіцист[3] Мирослав Чех із Варшави у 90-х роках обиралися депутатами Сейму Польщі.
Відносно жваве національне життя українців Підляшшя, яких 1947 року не захопила операція «Вісла» нібито через їх невизначену національну ідентичність. Тут виходить регіональний місячник «Над Бугом і Нарвою», молодіжний журнал «Діалоги», церковні «Благовіст» і «Вісті Польської православної автокефальної церкви».
У Польщі виходить кілька видань у лемківському діалекті, наприклад, «Загорода», «Ватра», «Бесіда». Воєводські центри Гданськ, Люблін, Кошалін, Білосток, Ольштин, Ряшів, Щецин мають українські радіопрограми.
Водночас у Польщі не припинилися різні антиукраїнські починання, зокрема в ділянці історичних інтерпретацій минулого, формування у поляків стереотипу українця як вічного гайдамаки, який завжди прагнув різати поляків, фальсифікації історії українсько-польських стосунків на західноукраїнських землях у роки Другої світової війни. Чимало польських істориків усіляко вихваляють польську національну політику міжвоєнного часу в Західній Україні, вдаючись при цьому до її порівняння зі сталінськими репресіями і голодоморами, на тлі яких вона виглядала ледве не благородною.
Також на території Польщі збільшується кількість біженців внаслідок російського вторгнення в Україну.
Релігія
За віросповіданням українці в Польщі, переважно, є католиками (УГКЦ та РКЦ) та православними.
Кількість українців та лемків станом на 2002 рік
Згідно з даними останнього перепису населення 2002 року, понад 27 тисяч польських громадян визнають себе українцями. Найбільше українців знаходиться у Вармінсько-Мазурському воєводстві (0,8 %).
Список гмін, де українці становлять понад 5 % загального населення:
Гміна | Воєводство | Осіб | % |
---|---|---|---|
Лельково | Вармінсько-Мазурське | 576 | 18,46 |
Бані Мазурські | Вармінсько-Мазурське | 618 | 14,91 |
Круклянки | Вармінсько-Мазурське | 396 | 13,20 |
Бурди | Вармінсько-Мазурське | 369 | 11,81 |
м. Гурово-Ілавецьке | Вармінсько-Мазурське | 495 | 10,62 |
Позездже | Вармінсько-Мазурське | 381 | 10,61 |
Білий Бір | Західнопоморське | 560 | 10,61 |
Годково | Вармінсько-Мазурське | 360 | 10,53 |
Команча | Підкарпатське | 521 | 10,13 |
Стібно | Підкарпатське | 344 | 8,38 |
Гурово-Ілавецьке | Вармінсько-Мазурське | 584 | 7,81 |
Пененжно | Вармінсько-Мазурське | 531 | 7,59 |
Жечениця | Поморське | 213 | 5,68 |
Вільчента | Вармінсько-Мазурське | 170 | 5,26 |
Барцяни | Вармінсько-Мазурське | 350 | 5,14 |
Список гмін, де лемки становлять понад 1 % загального населення:
Гміна | Воєводство | Осіб | % |
---|---|---|---|
Устє Руське | Малопольське | 725 | 11,63 |
Рудна | Нижньосілезьке | 514 | 7,35 |
Сенкова | Малопольске | 262 | 5,61 |
Пшемкув | Нижньосілезьке | 437 | 4,87 |
Радваніце | Нижньосілезьке | 157 | 3,68 |
Руя | Нижньосілезьке | 88 | 3,28 |
Громадка | Нижньосілезьке | 133 | 2,36 |
Ропа | Малопольське | 93 | 1,89 |
Любін | Нижньосілезьке | 185 | 1,82 |
Легницьке Поле | Нижньосілезьке | 67 | 1,35 |
Кремпна | Підкарпатське | 27 | 1,31 |
Ліпнікі | Малопольське | 84 | 1,24 |
Українські громадські організації Польщі
- Об'єднання українців у Польщі (ОУП)
- Союз українців Підляшшя (СУП)
- Союз Українок Еміґранток у Польщі
- Спілка інженерів і техніків українців-емігрантів у Польщі
- Об'єднання лемків (ОЛ)
- Союз українок Польщі
- Організація української молоді Пласт у Польщі
- Союз незалежної української молоді (СНУМ)
- Громадське Телебачення Європи
Див. також
Примітки
- ↑ 2 млн украинцев работают в Польше — МИД Польши (рос.). Процитовано 9 червня 2019.
- ↑ Польща наша: як масовий приїзд українців змінив сусідню країну, Європейська правда, 18 червня 2019
- ↑ Публікації[недоступне посилання з липня 2019] // Видавництво «Тирса» ТзОВ — Wydawnictwo Tyrsa Sp.
Джерела
- Макарчук С. А. Етнічна історія України. — Київ : Знання, 2008. (укр.)
- Історія українців у Польщі в 1921—1989 роках / Роман Дрозд, Богдан Гальчак, Ірина Мусієнко; пер. з пол. І. Мусієнко. 3-тє вид., випр., допов. — Харків: Золоті сторінки, 2013. — 272 с.
- Мусієнко І. Еволюція етнічної ідентичності української меншини в Польщі (на підставі аналізу монографії Романа Дрозда та Богдана Гальчака Dzieje Ukraińcow w Polsce w latach 1921—1989) // Łemkowie, Bojkowie, Huculi, Rusini historia, współczesność, kultura materialna i duchowa. — Słupsk — Zielona Gora: DRUK-AR, 2012. — T. 4. — Cz. 1 — S. 223—241.
- Горний М. Українці Холмщини і Підляшшя: Видатніші особи XX століття. — Л., 1997. — 664 с. — Бібліогр.: с. 662—663.
- Roman Drozd: Droga na zachód. Osadnictwo ludności ukraińskiej na ziemiach zachodnich i północnych Polski w ramach akcji «Wisła». Warszawa: 1997.
- Roman Drozd, Igor Hałagida: Ukraińcy w Polsce 1944—1989. Walka o tożsamość (Dokumenty i materiały). Warszawa: 1999.
- Roman Drozd, Roman Skeczkowski, Mykoła Zymomrya: Ukraina — Polska. Kultura, wartości, zmagania duchowe. Koszalin: 1999.
- Roman Drozd: Ukraińcy w najnowszych dziejach Polski (1918—1989). T. I. Słupsk-Warszawa: 2000.
- Roman Drozd: Polityka władz wobec ludności ukraińskiej w Polsce w latach 1944—1989. T. I. Warszawa: 2001.
- Roman Drozd: Ukraińcy w najnowszych dziejach Polski (1918—1989). T. II: "Akcja «Wisła». Warszawa: 2005.
- Roman Drozd: Ukraińcy w najnowszych dziejach Polski (1918—1989). T. III: «Akcja „Wisła“. Słupsk: 2007.
- Roman Drozd, Bohdan Halczak: Dzieje Ukraińców w Polsce w latach 1921—1989». Warszawa: 2010.
- Roman Drozd: Związek Ukraińców w Polsce w dokumentach z lat 1990—2005". Warszawa: 2010.
- Halczak B. Publicystyka narodowo — demokratyczna wobec problemów narodowościowych i etnicznych II Rzeczypospolitej / Bohdan Halczak. — Zielona Góra: Wydaw. WSP im. Tadeusza Kotarbińskiego, 2000. — 222 s.
- Halczak B. Problemy tożsamości narodowej Łemków / Bohdan Halczak // W: Łemkowie, Bojkowie, Rusini: historia, współczesność, kultura materialna i duchowa / red. nauk. Stefan Dudra, Bohdan Halczak, Andrzej Ksenicz, Jerzy Starzyński . — Legnica — Zielona Góra : Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca «Kyczera», 2007 — s. 41–55 .
- Halczak B. Łemkowskie miejsce we wszechświecie. Refleksje o położeniu Łemków na przełomie XX i XXI wieku / Bohdan Halczak // W: Łemkowie, Bojkowie, Rusini — historia, współczesność, kultura materialna i duchowa / red. nauk. Stefan Dudra, Bohdan Halczak, Roman Drozd, Iryna Betko, Michal Šmigeľ . Tom IV, cz. 1 . — Słupsk — Zielona Góra: [b. w.], 2012 — s. 119—133 .
Посилання
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Українці Польщі
- Трухан М. Українці в Польщі після Другої світової війни (1944-1984). — Нью-Йорк : Записки Наукового Товариства ім. Шевченка, 1990. — 404 с. — (Історично-Філологічна Секція, т. 208)
- Вебсайт української діаспори.