День Перемоги

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
День Перемоги
{{{назва}}}
Парад Перемоги у Москві (2000)
Ким святкується Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, Україна, Польща
Тип військове
Початок 9 травня
Святкування парад, панахида, покладання вінків
Пов'язаний з Великою Вітчизняною війною

День Перемо́ги (рос. День Победы) — державне свято Радянського Союзу, що відзначалося щорічно 9 травня «на згадку про переможне завершення Великої Вітчизняної війни радянського народу проти німецько-фашистських загарбників»[1]. Дата пов'язана з прийняттям капітуляції Німеччини у війні в радянській зоні окупації в передмісті Берліна Карлсхорсті за московським часом. Встановлене указом президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1945 року (ще до підписання) як день «всенародного торжества»[1]. У 1948 році, враховуючи жахливі наслідки війни, зокрема наявність на той момент величезної кількості інвалідів, свято скасували[2]. Статус державного свята й неробочого дня 9 травня знову отримало 1965 року[3]. З того часу супроводжувався урочистими військовими парадами радянської армії на Червоній площі в Москві. Також святкувався у деяких країнах Варшавського договору. З 1991 року, після розвалу СРСР, продовжує святкуватися в низці пострадянських країн — Росії, Білорусі, Україні, Казахстані тощо. В українському законодавстві від 2000 року визначається як день «торжества безсмертного подвигу народу — переможця над фашизмом, всенародної пам'яті про його боротьбу за свободу і незалежність Батьківщини»[4]. У більшості європейських країн День перемоги в Європі відзначають 8 травня, а країнах Британської Співдружності — 7 травня.

Історія[ред.ред. код]

Останні дні війни[ред.ред. код]

У квітні 1945 радянські війська впритул підійшли до меж Берліна. Німецькі війська займали оборону уздовж західних берегів рік Одер й Нейсе. На підступах до Берліна й у самому місті було зосереджене угруповання військ, що мало у своєму складі 62 дивізії (у тому числі 48 піхотних, 4 і й 10 моторизованих), 37 окремих піхотних полків і близько 100 окремих піхотних батальйонів, а також значну кількість артилерійських частин і підрозділів. Це угруповання нараховувало біля мільйона чоловік, 1500 танків, 10400 артилерійських систем і мінометів, 3300 бойових літаків.[5]

Сам Берлін також був перетворений у найсильніший укріплений район і підготовлений до ведення вуличних боїв. Навколо Берліна було створено три оборонних кільця, усередині міста споруджено більше 400 залізобетонних довгострокових вогневих точок з гарнізонами до тисячі чоловік. Сам берлінський гарнізон нараховував у своєму складі близько 200 тисяч чоловік.

Радянські війська до початку операції нараховували 149 стрілецьких й 12 кавалерійських дивізій, 13 танкових й 7 механізованих корпусів, 15 окремих танкових і самохідних бригад, загальною чисельністю більше 1900000 чоловік. В операції брали участь 1-а й 2-а армія війська Польського, що нараховували 10 піхотних й 1 танкову дивізію, а також 1 окрему кавалерійську бригаду, загальною чисельністю 155 900 чоловік.

Взяття Рейхстагу[ред.ред. код]

29 квітня почалися бої за Рейхстаг, який обороняли біля тисячі чоловік. Після декількох атак підрозділам 171-ої й 150-ої стрілецьких дивізій удалося зайняти будинок уже вночі. 30 квітня о 14-ій годині 25 хвилин лейтенант О. Берест[6] та сержанти М.Єгоров і М. Кантарія підняли над Рейхстагом Прапор Перемоги[7][8]. Проте в офіційній радянській історіографії[9] Прапор Перемоги вважався встановленим лише М.Єгоровим і М.Кантарією, а прізвище О.Береста несправедливо замовчувалось[10].

Підписання капітуляції[ред.ред. код]

1 травня о 3-й годині 50 хвилин на командний пункт 8-й гвардійської армії був доставлений начальник генерального штабу сухопутних сил (Вермахту) генерал піхоти Кребс, що заявив, що він уповноважений вести переговори про перемир'я. Однак Й.Сталін розпорядився не вести переговорів, крім як про беззастережну капітуляцію. Німецькому командуванню був поставлений ультиматум: якщо до 10-ї години не буде дана згода на беззастережну капітуляцію, радянськими військами буде нанесений нищівний удар. Не одержавши відповіді, радянські війська о 10-ій годині 40 хвилин відкрили ураганний вогонь по залишках оборони в центрі Берліна. До 18-ї години стало відомо, що вимоги про капітуляцію були відхилені. Після цього почався останній штурм центральної частини міста, де перебувала Імперська канцелярія. Всю ніч, з 1 на 2 травня, тривали бої за канцелярію. До ранку всі приміщення були зайняті радянськими солдатами.

Вільгельм Кейтель підписує Акт беззастережної капітуляції Німеччини

Уночі 2 травня о 1-й годині 50 хвилин по радіо було прийнято таке повідомлення: «Висилаємо своїх парламентерів на міст Бісмарк-штрассе. Припиняємо воєнні дії». Пізніше заступник міністра пропаганди доктор Фриче звернувся до радянського командування із проханням про дозвіл виступити по радіо зі зверненням до німецьких військ берлінського гарнізону про припинення опору. До 15-ї години залишки берлінського гарнізону (більше 134 тисяч чоловік) здалися в полон.

7 травня о 2:41 ночі в Реймсі, був підписаний акт про беззастережну капітуляцію Німеччини. Від імені союзників акт про капітуляцію підписали генерал Вальтер Беделл Сміт, генерал І. Суслопаров (як свідок від СРСР) і генерал Франсуа Севез (від Франції). Від Німеччини його підписали адмірал Фридебург і генерал Йодль.

8 травня о 22:43 за центральноєвропейським часом (9 травня о 0:43 за московським часом) генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель, а також представники німецьких ВМС, що мали відповідні повноваження від Деніца, на вимогу Сталіна повторно[2] підписали Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини, що ознаменувало закінчення Великої Вітчизняної війни.

За узгодженням між урядами СРСР, США й Великобританії була досягнута домовленість уважати процедуру в Реймсі попередньою[Джерело?]. Проте, у західній історіографії підписання капітуляції німецьких збройних сил, як правило, пов'язується із процедурою в Реймсі, а підписання акту про капітуляцію в Берліні вважається його ратифікацією.

Прийнявши капітуляцію, Радянський Союз не підписав мир з Німеччиною, тобто залишився з Німеччиною в стані війни. Війна з Німеччиною була закінчена 21 січня 1955 року прийняттям Президією Верховної Ради СРСР відповідного рішення. Проте, під власне Великою Вітчизняною війною розуміють лише частину війни з Німеччиною до 8 травня 1945 року включно.

Берлінська операція[ред.ред. код]

Графіті, залишені радянськими солдатами на стінах Рейхстагу

Загалом в Берлінській операції, що тривала з 16 квітня до 8 травня, були задіяні понад 2,5 мільйони солдат і офіцерів, 6250 танків і самохідних установок, 7500 літаків.

Утрати виявилися величезними: за добу Червона Армія загубила, за офіційним даними, більше 15 тисяч солдат і офіцерів. Усього радянські війська в Берлінській операції втратили 352 тисяч чоловік, у тому числі 78 тисяч чоловік загиблими.

У ході операції широко використалися танки в місті. У подібних умовах вони не могли виконувати широкий маневр і ставали зручною мішенню для протитанкових засобів німців. Це також привело до високих втрат: за два тижні боїв Червона Армія втратила третину танків, що брали участь у Берлінській операції, і САУ, що склало 1997 одиниць. Також було втрачено 2108 артилерійських систем і мінометів, 917 бойових літаків.

У результаті радянські війська повністю розгромили 70 піхотних, 12 танкових й 11 моторизованих дивізій противника, взяли в полон близько 480 тисяч чоловік.

Парад Перемоги на Красній площі[ред.ред. код]

9 травня на Центральний аеродром імені Фрунзе приземлився літак «ІЛ-2» з екіпажем А. І. Семенкова, що доставив у Москву акт про капітуляцію Німеччини.

24 червня на Красній площі відбувся Парад Перемоги. Командував парадом Рокоссовський, приймав парад — Жуков.[11]

На параді урочистим маршем пройшли зведені полки фронтів у такому порядку: Карельського, Ленінградського, 1-го Прибалтійського, 3-го, 2-го і 1-го Білоруських, 1-го, 4-го, 2-го і 3-го Українських, зведений полк Військово-морського Флоту. У складі полку 1-го Білоруського фронту особливою колоною пройшли представники Війська Польського. Попереду зведених полків фронтів йшли командувачі фронтами й арміями, Герої Радянського Союзу несли прапори частин і з'єднань.

Парад завершився маршем 200 прапороносців, що кидала прапори переможених німецьких військ на поміст біля підніжжя Мавзолею.

Установлення свята[ред.ред. код]

Пізно увечері 8 травня 1945-го року у передмісті Берліна акт про повну і беззастережну капітуляцію Німеччини підписав генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель, пізніше повішений за вироком міжнародного трибуналу. На той момент Гітлер уже покінчив життя самогубством, деякі нацистські ватажки, зокрема, Гіммлер, тікали на захід, щоб здатися в полон англо-американським військам. З боку Червоної Армії документ про капітуляцію Німеччини був підписаний без згоди ставки Сталіна. Тому Сталін започаткував святкування Дня Перемоги в СРСР на 9-те травня, на день пізніше ніж святкування Дня Перемоги у решти країн антигітлерівської коаліції. 8 травня 1945 року вийшов Указ Президії Верховної ради СРСР, де сказано, що 9 травня — «Свято Перемоги» (рос. Праздник Победы) та неробочий день[12]. Відповідні декрети видали також уряди інших комуністичних країн Східної Європи[13].

Наприкінці 1940-х років Сталін скасував святкування цього дня. З огляду на перемогу у війні весь народ, особливо фронтовики, очікували на пом'якшення сталінського режиму, чого Сталін робити не збирався. Відновили ж його святкування лише після того, коли за часи хрущовської відлиги народ дихнув трохи вільніше і зажив заможніше, вже в часи раннього Брежнєва.

2004 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 8 та 9 травня Днями пам'яті та примирення.

Суспільна думка[ред.ред. код]

В Україні[ред.ред. код]

За результатами останнього соціологічного опитування, проведеного 2011 року Центром Разумкова[14], 70% громадян України вважають День Перемоги великим святом, ще 23,6% опитаних вважають цей день звичайним святом. Не вважають День Перемоги святом 4,7% респондентів і 1,7% опитаних не змогли відповісти на питання. Німецько-радянську війну українці переважно схильні називати Великою Вітчизняною, до такої назви схиляються 66,2% опитаних. 28,6% називають цю війну Другою світовою. Інші відповіді дали 2,4% респондентів, решта — вагалися з відповіддю.

За результатами соціологічного опитування, проведеного 2007 року Центром Разумкова[15], найбільшим святом цей день є для людей від 60 років (82%), у віковій групі 18—29 років День Перемоги справді великим святом вважають 59,2% опитаних. Серед регіонів України виділяється Західний регіон, де День Перемоги великим святом вважають 43,3% опитаних, а майже кожний п'ятий (19,3%) не вважає цей день святом.

Відзначення[ред.ред. код]

В Україні[ред.ред. код]

Танк Т-34 на Хрещатику, 9 травня, 2010
Символ пам'яті полеглих в Україні, використовується з 2014 року

У Радянському Союзі (і, відповідно, на теренах Української РСР) День Перемоги був оголошений неробочим днем Указом Президії Верховної Ради СРСР від 26 квітня 1965 року як «Свято Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.»

У 1991 році до статті 73 Кодексу законів про працю Української РСР були внесені зміни і в переліку святкових днів 9 травня було зазначено як «День Перемоги».[16] Пізніше в цю статтю вносилися зміни у 1992[17], 1996[18] та 2000[19] роках, однак ці зміни не стосувалися Дня Перемоги.

У 2010 році у Львові вперше за часи незалежності України провели парад. Неподалік пройшов альтернативний мітинг, учасники якого наполягали на тому, що цього дня необхідно поминати і молитися за померлих у Другій світовій війні, а не святкувати. Сталося декілька сутичок між учасниками обох заходів.[20]

У 2011 році в Україні було прийнято Законопроект № 8157, який зобов'язував всі державні органи та органи місцевого самоврядування здійснювати «офіційний підйом у День Перемоги копій Прапора Перемоги на будинках (щоглах, флагштоках) поряд з Державним прапором України», однак законопроект був визнаний неконституційним[21], оскільки червоний прапор відсутній у переліку державних символів, що міститься в Конституції України. Окрім того, копії прапорів, які пропонували підіймати, не мали нічого спільно з прапором, який вивішувався над Рейхстагом[22][23]. Спроба зобов'язати червоний прапор до використання, а також провокація з боку влади державного рівня[24][25][26][27], яка не завадила приїзду до Львова проросійських українофобських[28] організацій, що розгортали прапор на Марсовому полі, викликала найгострішу реакцію у Львові[29] та Івано-Франківську, де відзначення Дня перемоги супроводжувалися зіткненнями між прихильниками використання червоного прапора в Україні як символіки свята Перемоги з одного боку та представниками ВО «Свобода» й місцевих жителів з іншого.

У 2012 році, окрім офіційних заходів 9-го травня, 8-го травня молоді активісти провели панахиду за загиблими у Другій світовій війні у Києві, Львові, Запоріжжі та Дніпропетровську[30][31]. У Львові на Янівському цвинтарі відбувся спільний молебень[32]. Організатори заходів виступають проти використання радянської символіки та святкування[33].

У світі[ред.ред. код]

День Перемоги відзначають 9 травня також в усіх країнах пострадянського простору (крім країн Балтії), зокрема:

а також у деяких країнах Центральної Європи:

У ряді країн Європи день перемоги над Третім рейхом відзначають 8 травня, зокрема у:

У Нідерландах визволення від німецьких загарбників відзначають 5 травня[56]

У США це свято називається V-E Day, або Victory in Europe Day («День Перемоги в Європі»). ООН починаючи з 2005 року відзначає 8-9 травня як Дні пам'яті та примирення.

Неоднозначне ставлення до Дня Перемоги в країнах Балтії, Молдові[Джерело?]. Зокрема, голова сейму Литви Вікторас Мунтянас зазначив: «Для нас 8 травня є днем перемоги над фашизмом, а 9 травня — день початку радянської окупації».[57]

В Україні також частина суспільства схиляється до думки, що для України було більш прийнятно скорботно відзначати саме День Пам'яті загиблих, а не святкувати День перемоги та не влаштовувати гучних почестей, оскільки на війні багато загиблих[Джерело?].

Проголошені Генеральною Асамблеєю ООН в резолюції, приуроченій до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі (Резолюція №A/RES/59/26 від 22 листопада 2004 року).[58]

Резолюція пропонує державам-членам ООН, неурядовим організаціям, приватним особам, крім святкування своїх Днів Перемоги чи Визволення, щороку відзначати один або два дні (8 і 9 травня) як данину пам'яті всіх жертв Другої світової війни.

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б Указ Президиума Верховного Совета СССР от 8 мая 1945 г. «Об объявлении 9 мая Праздником Победы»
 2. а б (рос.)Вторая мировая война: преподавание, исследования, манипуляции, Юрий Шаповал, «Зеркало недели. Украина» № 16, 26 апреля 2013
 3. 09.05.1965 — вперше День Перемоги в СРСР став державним святом і вихідним днем Територія Терору
 4. Закон України «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 років»
 5. Берлинская операция 1945(рос.) — стаття з БСЭ на сайті Яндекс. Словари
 6. Урядовий портал. Центральний музей ЗС України видав чергову сторінку «Історичного календаря», присвячену Герою України Олексій Бересту
 7. Повернення із забуття
 8. Дзеркало тижня: «Якщо щось трапиться з Єгоровим і Кантарією, Берест дійде обов'язково…»
 9. Див. напр. статтю в БСЭ,
 10. Детальніше див. в статті Берест Олексій Прокопович
 11. Документальний фільм «Парад Перемоги», 1945 на YouTube logo 2013.svg
 12. Указ Президії Верховної ради СРСР
 13. Dekret z dnia 8 maja 1945 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności (пол.)
 14. Опитування: українці вважають День Перемоги дійсно великим святом
 15. Більшість українців вважає День Перемоги великим святом
 16. Від 18 червня 1991 року № 1205-XII
 17. від 5 червня 1992 року № 2417-XII
 18. від 28 червня 1996 року № 256/96-ВР
 19. від 1 лютого 2000 року № 1421-XIV
 20. День перемоги у Львові: БТР, бійка, прапор Росії та молебень. Фото
 21. КСУ визнав червоний прапор неконституційним
 22. Історик стверджує, що Червона армія не воювала під ухваленим Радою червоним прапором
 23. Фальшивий прапор фальшивої перемоги
 24. 9 мая во Львове: технология классической провокации
 25. Діаспора: Янукович веде Україну в імперське ярмо «русского мира»
 26. Звернення Громадянського руху «Відсіч» до можновладців: Коли ви нарешті припините брехати людям?
 27. ЛЬВОВСКИЙ СПЕКТАКЛЬ
 28. Львовская провокация глазами очевидца
 29. Львовский шабаш. Коллекция ВИДЕО
 30. Регіональні акції вшанування пам'яті жертв Другої світової війни
 31. День пам'яті та єднання — відзначили в Києві, Львові, Запоріжжі та Дніпропетровську (фото)
 32. Акція Пам᾽яті жертв Другої світової війни — [Львів, 8.05]
 33. Наша позиція стосовно святкування Дня Перемоги
 34. Сайт посольства Азербайджану в Україні
 35. «Календарь праздников» Праздники Беларуси(рос.)
 36. Ст. 8 Закону «Про свята і пам'ятні дні Республіки Вірменія» (рос.)
 37. П з) ст. 20 Трудового кодексу Грузії
 38. Ст. 3 Закону «Про свята в Республіці Казахстан»
 39. Ст. 113 Трудового кодексу Киргизької Республіки
 40. П. g) ст. 111 Трудового кодексу Республіки Молдова
 41. «Календарь праздников» Праздники России(рос.)
 42. Ст. 2 Закону РТ «Про святкові дні»
 43. П. 6 ст. 66 Кодексу законів про працю Туркменістану
 44. Ст. 131 Трудового Кодексу РУз [1][2]
 45. Государственные праздники Республики Абхазия (рос.)
 46. Праздники и памятные даты НКР(рос.)
 47. В Южной Осетии утвержден календарь праздничных дней и памятных дат (рос.)
 48. П. д) ст. 112 Трудового кодексу ПМР
 49. «Календарь праздников» Праздники Польши(рос.)
 50. Dz. U. z 1945 r. Nr 21, poz. 116
 51. а б «Календарь праздников» Праздники Сербии(рос.)
 52. «Календарь праздников» Праздники Боснии(рос.)
 53. Ľudová strana — Hnutie za demokratické Slovensko (словац.)
 54. «Календарь праздников» Праздники Норвегии(рос.), Frigjøringsdagen
 55. «Календарь праздников» Праздники Чехии(рос.), cs:Český státní svátek
 56. «Календарь праздников» Праздники Нидерландов(рос.) Bevrijdingsdag
 57. Глава парламенту Литви: 9 травня — це день початку радянської окупації
 58. «A/RES/59/26» (арабською, китайською, англійською, французькою, російською, іспанською). ООН. 3 травня 2005. Процитовано 9 травня 2013. 

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]