Портал:Афроамериканці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розділ Вікіпедії: Афроамериканці
Проєкт  |  Портал
Thelonious Monk, Minton's Playhouse, New York, N.Y., ca. Sept. 1947 (William P. Gottlieb 06191).jpg
Ласкаво просимо до порталу «Афроамериканці»
Precious Adams.jpg

Необхідні статті: Американське товариство мусульман[en]Асоціація навчання афроамериканського життя та історії[en]Африканська діаспора[en]Афроамериканська англійська мова[en]Афроамериканська ЛГБТ-спільнота[en]Афроамериканські євреї[en] Афромамериканська культура[en]Афроамериканська ЛГБТ-спільнота[en]Афроамериканське мистецтво[en]Афроамериканське мистецтво[en]Американське товариство мусульман[en]Афроамериканське мистецтво[en]Афроамериканський кінематограф[en]Американське товариство мусульман[en]Афроамериканські освітні заклади[en]Афроамериканські кандидати в Президенти США[en]Афроамериканські танці[en] Афроамериканці живі[en]Афрофутуризм[en]Історія афроамериканської спільноти[en]Національний центр афроамериканських митців[en]Релігійні вірування афроамериканців[en]Родео Кодонія[en]Список афроамериканських історичних міць[en]Чорні індіанці США[en]Чорна Мекка[en]Чорні школи[en]

Персоналії: Річард Аллен[en]Тіна Аллен[en]Чарльз Браун-молодший[en]Ріва Вільямс[en]Ізабелла Вендерволл[en]Картер Дж. Вудсон[en]Моузес Гарді[en]Вів'єн Дейвідсон-Г'юїт[en]Серджент Клод Джонсон[en]Мартін Ділейні[en]Марджорі Джойнер[en] Персі Лавон Джуліен[en]Еліза Джейн Ешлі[en]Маулана Каренга[en]Мері Кеннер[en]Соня Кларк[en]Маргарет Морґан Лоуренс[en]Дебра Остін[en]Ґордон Паркс[en]Аміна Поллард[en]Елі Рід[en]Огаста Саваж[en]Мета Воррік-Фуллер[en]Барбара Чез-Рібо[en] Червоні посилання за темою


редагувати
  Афроамериканці

Афроамерика́нці (англ. African Americans) — громадяни чи мешканці США, предками яких були представники чорношкірих народів Африканського континенту.

Більшість афроамериканців походять від рабів, завезених у 1619—1865 роки з Африки на територію сучасних Сполучених Штатів. Водночас, значну частину чорношкірих американців складають ті, хто добровільно іммігрував до США з Африки, Карибських островів, Центральної та Південної Америки тощо. Однак не всі афроамериканці-нащадки рабів визнають останніх за афроамериканців.

Афроамериканці — найбільша расова меншина США і друга за кількістю расова група (після білих).

У 2008 році президентом США вперше у історії було обрано афроамериканця Барака Обаму, матір якого була білою американкою, а батько — іммігрантом з Кенії. .::::::::::::::::читати далі

редагувати
 FA gold ukr.png Вибрана стаття
Ustroopsmarchonmonterrey.jpg

Америка́но-мексика́нська війна́ — військовий конфлікт між США та Мексикою в 18461848 роках. У Мексиці війну називають Північноамериканською інтервенцією або Війною 47-го року. Війна виникла як наслідок претензій Мексики на Техас після його анексії Сполученими Штатами Америки. Після війни за незалежність Техасу, Мексика відмовилася визнати втрату Техасу, і заявила про свої наміри повернути цю територію назад, вважаючи її власною бунтівною провінцією. Також причинами війни стали експансія американців на захід, політична нестабільність у Мексиці та нездатність мексиканського уряду керувати віддаленими північними провінціями після війни за незалежність. Більшість техасців вітали початок війни. У США її підтримували демократи, але критикували віги. Щодо Мексики, то тут ця війна стала справою національної честі та вважалася способом повернути втрачені землі.

Найважливішими наслідками війни стали значні територіальні втрати Мексики, у результаті яких провінції Верхня Каліфорнія та Нова Мексика були віддані США, — землі сучасних штатів Каліфорнія, Нью-Мексико, Аризона, Невада та Юта. Американські політики провели в напруженні декілька років, обговорюючи проблему рабовласництва на нових територіях, і нарешті зважилися на Компроміс 1850 року (лише Каліфорнія була визнана штатом, вільним від рабства)..::::::::::::::::читати далі

редагувати
 Emblem-person-blue.svg Обрана інформація
Плакат у Бостоні, що попереджує чорношкірих про дії поліції, яка займалася затриманням рабів-утікачів. 24 квітня 1851

Закон про рабів-утікачів 1850 (англ. Fugitive Slave Law of 1850) — закон у США, який дозволяв пошук і затримання рабів-утікачів на територіях, де рабство було вже скасовано. Був прийнятий 18 вересня 1850 Конгресом.

Закон зобов'язував населення усіх штатів держави активно брати участь у пошуках рабів, що втекли від своїх господарів. Він передбачав суворе покарання для рабів-утікачів, тих, хто їх переховував або не допомагав їх пошуку. У всіх південних та північних штатах призначалися особливі уповноважені у ловлі рабів; цим уповноваженим слід було надавати будь-яку необхідну їм допомогу. Для тих, хто допомагав рабам, був установлений штраф у розмірі 1000 доларів (26 600$ на курс 2011 року) або ув'язнення терміном у шість місяців.

Спійманих рабів поміщали у в'язницю і під озброєною охороною повертали власнику. Щоби раб був визнаний утікачем,.::::::::::::::::читати далі

редагувати
 Emblem-person-blue.svg Обрана ілюстрація

лівоворуч

редагувати
  Основні терміни і поняття
Вільні жінки кольору з дітьми та слугами, олійний живопис, Аґостіно Брунія[en], Домініка,   1764–1796 рр.

У контексті історії рабства Америки вільні кольорові люди (фр. gens de couleur libres; ісп. gente de color libre) були людьми змішаного африканського, європейського, а іноді і індіанського походження, які не були поневолені. Цей термін виник у французьких колоніях, включаючи Французьку Луїзіану та поселення на Карибських островах, такі як Сан-Домінго (Гаїті), Сент-Люсія, Домініка, Гваделупа та Мартиніка, де склалася окрема група вільних кольорових людей. Звільнені африканські раби були включені в термін аффранчі[en], але історично вони вважалися відмінними від вільних темношкірих людей. На цих територіях та великих містах, зокрема Новому Орлеані та тих містах, які належали іспанцям, розвивався значний клас передусім вільних людей змішаної раси. Колоніальні спільноти класифікували людей змішаної раси різними способами, в цілому пов'язаними з зовнішніми ознаками та африканським походженням. Расові класифікації були численними в Латинській Америці.

Термін gens de couleur часто застосовувався у західноіндійських колоніях Франції до скасування рабства, де це була коротка форма ens de couleur libres. Він конкретно стосувався вільних людей змішаної раси, насамперед африканських та європейських.

У тринадцяти колоніях, розселених англійцями (які згодом стали {{США}}), термін вільний {{негр}} часто використовувався для охоплення одного і того ж класу людей - тих, хто юридично вільний і етнічно африканського походження.

З кінця 18-го століття до початку гаїтянської революції, Сан-Домінго було юридично розділене на три групи: вільні білі люди; звільнені (аффранчі) та раби . Більше половини аффранчі були вільними кольоровими людьми; інші вважалися звільненими чорними рабами. Крім того, марони (утікаючі раби) іноді мали змогу створити незалежні невеликі громади та своєрідну свободу в горах, поряд із поселеннями споконвічних таїнських людей Гаїті. .::::::::::::::::читати далі

редагувати
 Emblem-person-blue.svg Обрані афроамериканці. Політики, релігійні та громадські діячі
Martin Luther King, Jr..jpg

Ма́ртін Лю́тер Кінг-моло́дший (англ. Martin Luther King, Jr.; 15 січня 1929 Атланта, штат Джорджія, США — 4 квітня 1968, Мемфіс, штат Теннессі) — американський баптистський проповідник і лідер руху за громадянські права 1960-х років, речник тактики ненасильства в боротьбі проти расизму. Нагороджений Нобелівською премією миру 1964 року.

Мартін Лютер Кінг народився у родині пастора баптистської церкви. У 1944 році, не закінчивши середньої школи, склав іспити і вступив у коледж Морхауса для кольорових в Атланті. Тоді ж став членом Національної асоціації прогресу кольорового населення (НАПКН). У 1947 р. Кінг прийняв сан і став помічником батька в церкві. Закінчивши коледж із ступенем бакалавра соціології в 1948 році, Кінг перейшов на навчання у Теологічну семінарію Крозера в Честері (штат Пенсильванія), де в 1951 р. одержав ступінь бакалавра богослов'я. Призначена йому стипендія дозволила вступити в аспірантуру Бостонського університету, де в 1955 р. Кінг захистив дисертацію, ставши доктором філософії.

Ще раніше, в 1954 році Мартін Лютер Кінг став пастором у баптистській церкві в Монтгомері, штат Алабама, де й організував комітети соціальних дій, збирав кошти для НАПКН. Після інциденту з активісткою Розою Паркс — швачку було заарештовано за відмову поступитися місцем в автобусі білому пасажирові — у грудні 1955 р. у Монтгомері утворюється Асоціація вдосконалення, і Кінг стає її президентом. Під керівництвом Кінга негритянська громада бойкотувала транспорт Монтгомері 382 дні. У листопаді 1956 р. Верховний суд США визнав закон про сегрегацію в Алабамі неконституційним. У грудні того ж року чорні й білі вперше користувалися автобусами спільно.

Унікальний внесок Кінга в справу захисту прав людини зумовила його схильність до принципів християнської філософії.::::::::::::::::читати далі

редагувати
 Emblem-person-blue.svg Обрані афроамериканці. Вчені та винахідники
Patriciabath.jpg

Патрісія Ера Бас (англ. Patricia Bath; 4 листопада 1942 — 30 травня 2019) — лікарка-офтальмологиня та вчена-лазерка, була вченою-інноваторкою і винахідницею шляхів для запобігання сліпоти. Її досягнення включають винахід нового пристрою та методики для хірургії катаракти, створення нової дисципліни, відомої як «офтальмологія громади», та призначення на посаду викладачки кафедри офтальмології в США, в Drew-UCLA в 1983 році. Вона є першою афроамериканкою, що отримала ординатуру з офтальмології та медичний патент. Патрісія винайшла зонд Laserphaco для лікування катаракти в 1986 році.

Патрісія Бас народилася 4 листопада 1942 року в Гарлемі (Нью-Йорк, США). Її батько був колишнім морським піхотинцем, який полюбляв розповідати дочці про подорожі та різні культури, а мати, звичайна домогосподарка, пробудила цікавість Патрісії до науки ще в малому віці, подарувавши їй хімічний набір.

Дівчина сумлінно працювала над інтелектуальними заняттями, розививала власні здібності і у віці 16 років стала однією з небагатьох, хто отримали право на відвідування семінарів з дослідження раку, що були організовані Національним науковим фондом. Керівник програми був вражений здібностями Бат, що відтак включив її результати в наукову роботу, яку пізніше виклав на конференції..::::::::::::::::читати далі

редагувати
 Emblem-person-blue.svg Обрані афроамериканці. Спортсмени та тренери
ABN-wereldtennistoernooi in Rotterdam Arthur Ashe in actie, Bestanddeelnr 927-7839.jpg


Артур Еш (англ. Arthur Ashe, 10 липня 1943 — 6 лютого 1993) — американський тенісист, триразовий переможець турнірів Великого шолома в одиночному розряді й дворазовий в парному.

Еш почав грати в теніс ще в школі, але професійним тенісистом став 1969 року, коли розпочалася відкрита ера. До збірної США на кубок Девіса його включили 1963 року. Він виграв Відкритий чемпіонат США 1968, Відкритий чемпіонат Австралії 1970, Вімблдонський турнір 1975.

Еш завершив кар'єру 1980 року після інфаркту в 1979. .::::::::::::::::читати далі

редагувати
 Book icon (closed) - Red and gold.svg Аспекти життя афроамериканців
Чорношкірий раб, після покарання ударами батога. Луїзіана, 1863

Рабство в США — система рабовласництва та використання праці рабів, що існувала в США в 16191865 роках. Більшість рабів були африканцями, насильно вивезеними з місць проживання, і їх нащадками.

Вперше африканські невільники були завезені в британську Вірджинію англійськими колоністами в 1619 р. Станом на 1860 рік, з 12-мільйонного населення 15 американських штатів, де зберігалося рабство, 4 мільйони були рабами. З 1,5 млн сімей, що жили в цих штатах, понад 390 тис. сімей мали рабів.

Праця рабів широко використовувався в плантаційному господарстві, дозволяючи отримувати американським рабовласникам високі прибутки. У першій половині XIX століття національне багатство Сполучених Штатів значною мірою було засновано на експлуатації рабської праці. За період з XVI століття по XIX століття в країни Америки було завезено близько 12 мільйонів африканців, з них близько 645 тис. — на територію сучасних США.

У січні 1849-го Авраам Лінкольн вніс до Конгресу білль про заборону рабства у федеральному окрузі Колумбія. Поправку відхилили, хоча позиція загалом була досить поміркованою. Скасування рабства в столиці США не означало його остаточного знищення і було важливим, радше, з морально-етичного погляду: столицю держави, яка претендувала на першість на американському континенті, мали населяти вільні люди. ::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Інститути та організації афроамериканської спільноти США

Місяць афроамериканської історії (також Місяць чорної історії, Місяць негритянської історії, англ. Black History Month) відзначається щороку в лютому в США та Канаді. Під час цього місяця проводять пам'ятні заходи, присвячені боротьбі суспільства з рабством, расизмом, упередженнями та бідністю. Також відзначається внесок афроамериканців у культурне і політичне життя країни. Аналогічний місячник щороку проводять у Великій Британії в жовтні.


У 1926 році чорношкірий історик та журналіст Картер Дж. Вудсон[en] заснував Тиждень негритянской історії («Negro History Week»), вибравши другий тиждень лютого, оскільки на нього припадали дні народження Президента США Авраама Лінкольна і відомого аболіціоніста Фредеріка Даґласа..::::::::::::::::читати далі.

редагувати
 Sub-arrows.svg Категорії
редагувати
 Book icon (closed) - Red and gold.svg Твори мистецтва про афроамериканців
Крід (плакат фільму).jpeg

«Крід: Спадок Роккі Бальбоа» (англ. Creed) — американський кінофільм Раяна Куглера з Майклом Б. Джорданом і Сільвестром Сталлоне в головних ролях, що є сьомою за рахунком стрічкою серії «Роккі» — одночасно спін-оффом і сіквелом, які продовжують історію фільму 2006 року «Роккі Бальбоа». Основні зйомки проходили з 26 січня по 2 квітня 2015 в Філадельфії. Вихід у прокат США відбувся 25 листопада 2015, в Україні — 14 січня 2016 року.

Роккі Бальбоа востаннє повернувся у світ професійного боксу, і йому належить стати тренером і наставником Адоніса Кріда, сина Аполло Кріда[en] — першого серйозного суперника і близького друга Роккі. На відміну від свого родича, Крід-молодший не відчуває до боксу ні найменшого інтересу, проте в певний момент спортивне минуле батька проявляється у хлопцеві, змушуючи його продовжити шлях, розпочатий Аполло, і поборотися за допомогою Роккі за титул чемпіона.

Тим часом, Роккі, який не раз втрачав близьких йому людей, змушений зіткнутися з таким смертоносним супротивником, який на рингу йому ще не зустрічався..::::::::::::::::читати далі


редагувати
 FA gold ukr.png Добра стаття
Elmore James.jpg

Е́лмор Джеймс (англ. Elmore James) справжнє ім'я: Е́лмор Брукс (англ. Elmore Brooks); 27 січня 1918, Річленд, Міссісіпі, США — 23 травня 1963, Чикаго, Іллінойс, США — американський блюзовий гітарист, співак, композитор, автор пісень, «король слайд-гітари».

Елмор Джеймс визначається тим, що одним із найперших почав використовувати прийом слайду на електрогітарі, — і залічується до найвпливовіших блюзових гітаристів післявоєнного періоду, оскільки його музика позначилася на творчості таких гітаристів як-от: Хаунд-Дог Тейлор, Джо Картер, Хоумсік Джеймс, Дж.Б. Хатто та ін. Замітний і тим, що вже в 1980 у числі найперших номінантів до Зали слави блюзу, а у 1992 і до Зали слави рок-н-ролу.

Елмор Брукс народився в округу Холмс, Міссісіпі, і був позашлюбною дитиною п'ятнадцятирічної Леоли Брукс, котра працювала фермером на плантації; ім'я батька — невідоме..::::::::::::::::читати далі

редагувати
 High-contrast-camera-photo-2-blue.svg Обрані портрети видатних афроамериканців
Афроамериканці США
Crispus Attucks.jpg
Phillis Wheatley frontispiece.jpg
Richard Allen crop.jpg
Carte de visite.jpg
Ira AldridgebyNorthcote.jpg
Delany.jpg
Frederick Douglass by Samuel J Miller, 1847-52.png
Harriet Tubman 1895.jpg
Motto edmonia lewis original.jpg
Sarah Goode t580.png
WEB DuBois 1918.jpg
Madam CJ Walker face circa 1914.jpg
Scott Joplin.jpg
George Washington Carver by Frances Benjamin Johnston.jpg
Carter G Woodson portrait.jpg
Vauxwarrickfuller.jpg
Hurston-Zora-Neale-LOC.jpg
Augusta Savage, H-HNE-20-87.jpg
Alicia Augusta Ball.jpg
Isabella Vandervall.jpg
Hattie Mc Daniel Beulah 1948.jpg
Marian Anderson.jpg
Louis Armstrong restored (color version).jpg
Сетчел Пейдж.jpg
Rosaparks.jpg
Jesse Owens 1936.jpg
Дж.Робінсон, КУ, 1941 рік.jpg
Maya Angelou Disc2000.jpg
Martin Luther King, Jr..jpg
Ray Charles (cropped).jpg
Toni Morrison 2008-2.jpg
Wilt Chamberlain3.jpg
Morgan Freeman Deauville 2018.jpg
Barbara Chase-Riboud cropped.jpg
TinaTurner PrivateDancer.png
Maulana Ndabezitha Karenga (Ronald McKinley Everett) 2003.jpg
Muhammad Ali NYWTS.jpg
Loz-delany2016.png
Patriciabath.jpg
Butler signing.jpg
StevieWonderGrammyAwards.jpg
Linda Thomas-Greenfield 2013.jpg
Oprah Winfrey (2004).jpg
Denzel Washington cropped.jpg
Whoopi Comic Relief cropped.jpg
Mae Carol Jemison.jpg
Prince at Coachella 001.jpg
Michael Jackson in 1988.jpg
Tyson - Apollo 40th anniversary 2009.jpg
Florence Griffith Joyner2.jpg
Save The World Awards 2009 press conference - Carl Lewis 2.jpg
President Barack Obama.jpg
Jackie Joyner-Kersee Eugene 2014.jpg
CQ Brown CSAF 2020.jpg
Whitney Houston Welcome Heroes 7 cropped.JPEG
Michael Jordan.jpg
Kamala Harris official photo (cropped2).jpg
Halle Berry by Gage Skidmore 2.jpg
TechCrunch Disrupt 2019 (48834434641) (cropped).jpg
Jay-Z @ Shawn 'Jay-Z' Carter Foundation Carnival (crop 2).jpg
Naomi Campbell Cannes 2018.jpg
Tiger Woods 2007.jpg
Melbourne Australian Open 2010 Venus and Serena Hands (cropped).jpg
Beyoncé at The Lion King European Premiere 2019.png
Самоназва African Americans
редагувати
  Вибрані списки афроамериканців
редагувати
 Emblem-person-blue.svg Обрані афроамериканці. Письменники та драматурги
Loz-delany2016.png

Семюел Рей Ділейні-молодший (англ. Samuel Ray Delany, Jr, /dəˈleɪni/, нар. 1 квітня 1942) — американський письменник, літературний критик та викладач літератури, найбільше відомий своїми науково-фантастичними творами. Його перу також належать мемуари та есе, зокрема на теми сексуальності.

Делейні отримав за свої твори чотири премії Неб'юла та дві Г'юго. 2002 року його введено в Залу слави наукової фантастики, 2013 року спілка письменників наукової фантастики Америки назвала його 30-м Гросмейстром наукової фантастики.

Серед найвідоміших творів Ділейні романи «Вавилон-17» та «Перетин Ейнштейна», «Нова», «Далґрен», цикл фентезійних оповідань «Повернення до Неверіону». Є серед творів Ділейні й відверто порнографічні, присвячені дослідженню людських сексуальних потягів.

Ділейні народився в Гарлемі у родині бібліотекарки та власника ритуального закладу. Серед його родичів були відомі активісти боротьби за громадянські права. Його дід був першим чорношкірим єпископом Єпископальної церкви.

З дитинства за ним закріпилося ім'я Чіп. Так його звали всі добрі знайомі. Прізвище Delany часто пишуть з помилками навіть англійською мовою, включно з обкладинками власних книжок..::::::::::::::::читати далі

редагувати
 Emblem-person-blue.svg Обрані афроамериканці. Діячі театру та кінематографісти
TechCrunch Disrupt 2019 (48834434641) (cropped).jpg

Ві́ллард Крі́стофер (Вілл) Сміт молодший (англ. Willard Christopher 'Will' Smith, jr.; нар. 25 вересня 1968(19680925), Філадельфія, Пенсильванія) — американський актор, співак у стилі хіп-хоп (лауреат American Music Awards 1999). Дворазовий номінант на премію «Оскар» (2002, 2007), п'ятиразовий – на премію «Золотий глобус» (1993, 1994, 2002, 2007, 2016).

За підсумками 2019 року перебуває на 8-му місці рейтингу Forbes.

Народився у Філадельфії, штат Пенсильванія, був другим з чотирьох дітей у сім'ї. Батько, Віллард Крістофер Сміт старший працював спеціалістом з холодильного устаткування, мав власне мале підприємство; матір Каролін (Брайт) була шкільним адміністратором. За власним визнанням Вілла, сім'я належала до середнього класу і діти мали можливості для навчання і безпечного дитинства. Коли Віллу виповнилося 13 років, його батьки розійшлися, у школі він навчався посередньо, але завдяки приємній зовнішності та почуттю гумору зажив поваги вчителів та шкільних товаришів. Саме в школі він уперше отримав прізвисько Принц, яке зберіг на довгий час і використовував пізніше у своїй акторській діяльності у зміненому вигляді — Свіжий Принц.

У ситкомі «Свіжий Принц із Бел-Ейр» Вілл Сміт грав роль підлітка схожого на самого себе під своїм сценічним ім'ям — Свіжий Принц. Телесеріал, значною мірою завдяки комічному таланту Сміта, користувався великою популярністю американської аудиторії і вважається початком його акторської кар'єри. Коли ситком закрили 1996 року Вілл Сміт продовжив співати реп вже як сольний виконавець. Завдяки популярності в попередньому телесеріалі, того ж року його запросили на роль у фільмі «День незалежності» (англ. Independence Day), де він зіграв драматичну роль пілота винищувача у боротьбі проти інопланетних інтервентів. Ця стрічка стала блокбастером і закріпила за ним репутацію не тільки як комічного, але як і драматичного актора..::::::::::::::::читати далі

редагувати
 Emblem-person-blue.svg Обрані афроамериканці. Артисти сцени та творці музики
Flickr Whitney Houston performing on GMA 2009 4.jpg

Ві́тні Елі́забет Г'ю́стон, інколи Х'юстон (англ. Whitney Elizabeth Houston, 9 серпня 1963, Нью-Арк, США — 11 лютого 2012, Беверлі-Гіллз, США) — американська попспівачка, що співала також у стилях R&B та ґоспел. Одна з найуспішніших співачок світу і, ймовірно, разом із Майклом Джексоном, — серед темношкірих музикантів: кількість проданих нею записів оцінюють у 170 мільйонів примірників.

Розпочала творчу кар'єру 1985 року, видавши епонімний альбом. Зігравши одну з головних ролей та виконавши музичні партії у фільмі «Охоронець» (англ. «The Bodyguard»), була дуже популярною у 1992. Її балада «Завжди кохатиму тебе» (англ. «I Will Always Love You»), виконана в кінофільмі, стала світовим хітом.

Згідно з «Книгою рекордів Гіннеса», Г'юстон є найбільш нагороджуваною артисткою всіх часів (англ. «The Most Awarded Female Artist of All Time»). Зокрема, це 6 нагород «Ґреммі», 15 нагород «Billboard Music Awards», 21 нагорода «American Music Awards», дві нагороди «Еммі», «BET Lifetime Achievement Award» та інші.

Вітні Елізабет Г'юстон народилася 9 серпня 1963 року в місті Іст-Оранж (штат Нью-Джерсі, США)..::::::::::::::::читати далі

редагувати
 Emblem-person-blue.svg Обрані афроамериканці. Митці образотворчих та прикладних мистецтв
Basquiat1984.tif

Жан-Мішель Баскія (англ. Jean-Michel Basquiat, 22 грудня 1960(19601222), Нью-Йорк, США — 12 серпня 1988, Нью-Йорк, США) — американський художник. Уславився спочатку як графіті-художник у Нью-Йорку, а потім, в 1980-их, як дуже успішний неоекспресіоніст.

Баскія народився в Нью-Йорку — в Брукліні. Його мати, Матильда, була з Пуерто-Рико, а батько, Джерард, мав гаїтянське коріння. Завдяки цьому Мішель з дитинства вільно розмовляв французькою, іспанською та англійською мовами, читав книги, такі як поезія символистів, міфи й історію. Вже в ранньому віці він проявляв здібності до мистецтва, і його мати це заохочувала.

В 1977, у віці 17 років, Баскія і його друг Al Diaz почали малювати графіті на стінах будинків на Мангеттені, підписувалися «SAMO» або «SAMO shit». Малюнки складалися зі змістовних фраз, зміст яких важко перекласти українською, наприклад, «Plush safe he think. SAMO» («Він думає, що плюш оберігає (його). SAMO») або «SAMO as an escape clause» («SAMO як застереження»). В грудні 1978 р. в Вілладж Войс була опублікована стаття про ці написи. Проєкт закінчився епітафією «SAMO IS DEAD» («SAMO мертвий»). В 1978, Баскія залишає рідний дім, живе з друзями, заробляє на життя продажем футболок і листівок на вулиці. Також у кінці сімдесятих Баскія з друзями організовує групу Gray, яка грає в різних клубах Мангеттена.

В червні 1980-го Баскія бере участь в The Times Square Show, колективній виставці художників. В 1981-му поет і арт-критик Рене Рікар]...::::::::::::::::читати далі.

редагувати
 Book icon (closed) - Red and gold.svg Сайти
редагувати
 Emblem-pen-new.svg Нові статті
  • Urban Gypsy — почато 9 червня 2021 користувачем Yozh
  • Olexesh — почато 26 лютого 2021 користувачем Koshakov

Усього знайдено статей: 3407 (17 квітня 2020)

редагувати
 Crystal Clear app kservices.png Корисні шаблони

Scott Joplin.jpg


 Chat bubbles.svg 
Інші розділи Вікімедіїредагуватиредагувати
 Info blue.svg Вікіпроєкти
редагувати
 Commons-emblem-notice.svg Братні портали


Головна сторінкаПоточні подіїПортал спільнотиСписок порталів


Архітектура... • Біографії • Війна... • Гастрономія • Економіка • Енергетика • Ігри • Інформаційні технології • Історія... • Кінематограф • Книги • Культура • ЛГБТ • Мистецтво... • Міфологія • Освіта • Пиво • Пластунство • Політологія... • Право • Програмування • Релігія... • СНІД • Спорт... • Техніка... • Туризм • Фантастика · Фентезі

Наука • Математика • Природничі науки... • Науки про Землю... • Океанологія • Науки про життя... • Гуманітарні науки... • Медицина • Філософія

Україна... • Російська збройна агресія проти України • Діаспора • Географія • Караїми • Кінематограф • Література • Сучасна література • Мистецтво • Мова • Музика • Рок • Наука • Регіони... • Спорт • УПА • Євро 2012 •

Географія... • Австралія і Океанія • Азія • Антарктика • Африка • Європа • Південна і Північна Америка • Країни світу...
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти

Оновити кеш