Воєнні злочини під час війни Росії проти України
![]() | Ця стаття потребує істотної переробки. |

![]() | |
---|---|
Аудіофайли | |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Відеофайли | |
![]() |
Відео розстрілу українського військовополоненого, страченого росіянами за слова «Слава Україні». На запису тривалістю 12 секунд видно беззбройного чоловіка у військові формі, схожій на однострій ЗСУ, який стоїть під прицілами автоматів серед лісу у виритій ямі і курить, дивлячись на того, хто веде зйомку. Голос за кадром російською каже: «Знімай його». Через мить солдат говорить «Слава Україні», після чого у нього стріляють кількома автоматними чергами. Після кількох влучань чоловік падає, але його продовжують розстрілювати. Голос за кадром вимовляє лайки[3]. |
![]() |
![]() |
Воєнні зло́чини під час війни́ Росі́́йської Федерації про́ти Украї́ни відбувалися від самого початку війни 24 лютого 2022 року. За повідомленням Офісу Генерального прокурора України, станом на 14 березня 2023 року було зареєстровано 71 147 злочинів проти України[6]. 15 березня Сенат США одноголосно ухвалив резолюцію, яка вимагає розслідування щодо президента Росії Володимира Путіна як воєнного злочинця[7]. 23 березня Сейм Польщі визнав Путіна воєнним злочинцем[8].
Дослідники в галузі міжнародного права Дженніфер Трахан, Джульєт Макінтайр, Дуглас Гілфойл і Тамсин Філіпа Пейдж заявили, що вторгнення в Україну порушує статут ООН і є злочином агресії відповідно до міжнародного кримінального права; злочини агресії переслідуються відповідно до універсальної юрисдикції[9][10][11].
Російські військові створюють небезпеку для ядерних об'єктів на території України - обстрілюють атомні електростанції, руйнують сховища ядерних відходів тощо. У березні Чорнобильська АЕС протягом декількох днів була повністю знеструмлена через дії російських військових. Це створювало загрозу виходу радіоактивних речовин у довкілля через зупинку роботи системи охолодження сховища ядерних відходів[12]. 4 березня були обстріляні будівлі та блоки найбільшої в Європі Запорізької АЕС. В результаті обстрілу пошкоджено перший енергоблок[13].
Загарбники на тимчасово захоплених українських територіях катують представників місцевої влади, а у разі їхньої згоди на співпрацю - підписують документи і залишають працювати[14]. Станом на 25 березня 2022 окупанти взяли у заручники мерів 14 українських міст[15].
За три місяці повномасштабної війни Росія скоїла 280 злочинів проти журналістів та медіа в Україні, вбила 29 журналістів[16].
Засвідчені численні випадки руйнувань житлової інфраструктури, вбивств мирних жителів і мародерства з боку російських військових на захопленій українській території[17][18].
3 квітня оприлюднено дані про масові вбивства, катування та ґвалтування мирних мешканців у Бучі Київської області під час окупації міста російськими військами.[19][20][21] Є документальні підтвердження того, що вбивства мирних мешканців здійснювалися за командами військового керівництва.[22][23][24][25][26]
Російські окупанти влаштували в місті Буча на Київщині масові вбивства цивільного населення (див. Бучанська різанина)[27][28][29][30][31][32][33][34][35][36][37][38][39]. Тіла вбитих у Бучі почали з'являтися на вулицях 11 березня, коли туди зайшли війська РФ, їх видно на знімках супутника. Просторове розміщення трупів та інших об'єктів на супутникових фотографіях збігається з просторовим розміщенням тіл та інших об'єктів на фотографіях, зроблених після відходу російських військ з Бучі[40][41]. Телеканал CNN отримав ексклюзивне відео з Бучі, зняте 12 та 13 березня за допомоги дрона. На ньому видно, що військові армії загарбника стоять біля тіл убитих українців[42].
Станом на 21 березня 2022 року від атак російських військових повністю знищено 651 житловий будинок, пошкодили ще 3 780 житлових будинків[43]. Російські війська руйнують пам'ятки архітектури та храми[44].
З 24 лютого по 26 грудня 2022 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 17 831 жертву серед цивільного населення в Україні. Зокрема, ООН підтвердила загибель 6 884 та поранення 10 947 цивільних осіб. Фактичні цифри, ймовірно, є набагато більшими[45]. За даними Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (ICMP) під час війни в Україні станом на 25 листопада 2022 року зникли безвісті понад 15 тис. людей. У Маріуполі, за оцінками української влади, загинули або зникли безвісти 25 тис. осіб[46]. За даними Офісу Генерального прокурора України станом на 6 липня 2022 року 991 дитина постраждала в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. При цьому 346 дітей загинуло та 645 поранено[47].
Російські окупанти вбивають мирних жителів, викрадають, катують українських журналістів, політиків і громадських діячів, вони також вивозять, депортують українських громадян, розстрілюють гуманітарні коридори, грабують підприємства, магазини й оселі українців, ґвалтують жінок[48][49][50][51][52][53][54][55][56][57][58][59]. Зафіксовані сотні випадків зґвалтувань, зокрема неповнолітніх дівчат, зовсім маленьких дітей і навіть немовляти[60][61]. В Україні станом на 22 квітня 2022 року вже зафіксовано 400 звернень щодо зґвалтувань з боку російських військових. Серед жертв також є діти, пенсіонери, чоловіки[62][63]. Зафіксовані випадки вимагання викупу за збереження життя заручників з погрозою їх вбивства у разі відмови[64]. Від початку війни станом на 29 квітня 2022 року надійшло 7 тис. заяв про зниклих безвісти, розшукали лише близько половини[65].
На тимчасово окупованих територіях освітній геноцид проявляється у забороні спілкуватися українською мовою, навчатися за українськими освітніми програмами, вивчати свою історію і читати українські книжки[66].
Росія утримує полонених українських військових у двох колоніях у Ростовській області, що є порушенням Женевської конвенції 1949 року[67]. Російські окупанти катують українских полонених[68].
Росія організувала на окупованих територіях України станом на 12 травня 2022 року систему "фільтраційних таборів", у яких знаходиться кілька тисяч українців[69].
Викрадення росіянами українських дітей[ред. | ред. код]
Під час російського вторгнення в Україну у 2022 році тисячі українських дітей були викрадені, депортовані та насильно усиновлені до Російської Федерації. Організація Об’єднаних Націй заявила, що звинувачення є «достовірними» і що російські сили відправляли українських дітей до Росії на усиновлення в межах масштабної програми[70][71]. Розслідування Associated Press підтвердило, що російські війська примусово переселяли українських дітей без їхньої згоди, брехали їм, що їхні батьки відмовляються від них, використовували їх для пропаганди, створювали літні табори для українських сиріт і «патріотичного виховання», а також русифікували їх, даючи їм російську мову, громадянство та всиновлення[72].
Оцінки кількості українських дітей, депортованих до Росії, коливаються від 19393[73] до 307 000[74] без будь-яких познак, коли вони зможуть повернутися до своїх рідних міст. Відповідно до міжнародного права, включаючи Конвенцію про геноцид 1948 року, є підстави навмисної, спланованої, інституціоналізованої політики, метою якої є знищення всієї або частини цільової групи — у цьому випадку української нації через її дітей — це може бути вказівкою до геноциду.
Російські окупанти станом на 20 квітня 2022 примусово переселили в РФ понад 500 тисяч українців, зокрема 121 тисячу дітей – при цьому українцям видають документи, які забороняють залишати російські регіони протягом двох років.[75] Частину українців переселяють до Сибіру і за полярне коло[76]. Окупанти створили "фільтраційні табори" і депортують українців до Сибіру[77]. Російське міноборони 2 травня 2022 року заявило, що загарбники депортували з України 1,1 млн осіб, включаючи майже 200 тисяч дітей[78].
15 березня 2023 року Слідча комісія Організації Об'єднаних націй визнала, що Росія скоїла в Україні широкий спектр воєнних злочинів, включаючи навмисні вбивства, систематичні тортури та депортацію дітей. Голова Міжнародної слідчої комісії ООН Ерік Мьосе зазначив, що команда слідкує за доказами і що є «деякі аспекти, які можуть викликати запитання» щодо можливого геноциду, та він та його підлеглі не побачили ознак геноциду в діях Росії в Україні,[79][80] а також у перший тиждень квітня Рада ООН з прав людини вирішуватиме, чи продовжувати цій Комісії мандат. Якщо мандат не продовжать, то комісія припинить свою діяльність в Україні[81].
17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт президента РФ В. Путіна та чиновниці М. Львової-Бєлової у зв'язку з їх участю у викраденні дітей та відданням наказів по вчиненню даного злочину[82].
Атаки на медичні заклади України[ред. | ред. код]
Наслідки авіаудару по дитячій лікарні та пологового будинку в Маріуполі, 9 березня 2022
Атаки на медичні установи та персонал вважаються особливо засуджуваними з точки зору міжнародного права[83]. Серед найбільш детально задокументованих ударів по медичних закладах був авіаудар 9 березня по дитячій лікарні і пологовому будинку в Маріуполі. Внаслідок авіаудару загинули троє людей, в тому числі дитина та вагітна, ще 17 отримали поранення[84].
У перший день війни, 24 лютого 2022 року російською ракетою «Точка-У» з касетним зарядом було обстріляно лікарню у Вугледарі. Загинуло 4 людини та 10 отримали поранення, а також були пошкоджені машини швидкої допомоги та лікарня. На другий день війни постраждали ще три українських медичних заклади, зокрема дитяча лікарня та онкодиспансер[85].
3 березня була обстріляна Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь, зруйновано відділення анестезіології, 8 березня в результаті чергового обстрілу обвалилася частина стіни будівлі адміністрації, загорілися легковики та бензовоз, що стояли у дворі. 10—11 березня російський снайпер поранив у шию старшу медсестру одного з відділень лікарні[86].
11 березня у місті Кремінна Луганської області російські військові розстріляли упритул з танка будинок для літніх людей, у результаті чого загинули 56 осіб, ще 15 людей окупанти викрали[87].
Від початку війни станом на 7 травня в Україні пошкоджено близько 500 лікарень, 40 медустанов зруйновано та не підлягають відновленню[88]. Зеленський 13 травня 2022 заявив, що росіяни зруйнували 570 закладів охорони здоров'я[89].
У ніч на 23 листопада російські військові обстріляли пологове відділення у Вільнянську, один з корпусів був зруйнований вщент, загинув хлопчик, який народився за 2 дні до обстрілу[90]. 24 лютого 2023 року у Міністертві Охорони Здоровʼя повідомили що за рік війни росіяни зруйнували вщент 174 об’єкти медзакладів та ще 1 тис. 106 — суттєво пошкодили[91].
Атаки на критичну інфраструктуру України[ред. | ред. код]
Обстріли інфраструктури[ред. | ред. код]
Цей воєнний злочин був скоєний російськими військовими під час повномасштабного військового вторгнення в Україну, аби примусити вище українське політичне керівництво піти на переговори з кремлівським режимом на вигідних для останнього умовах[92][93].
Зазнавши нищівної поразки в боях за Київ та Харків, Російська Федерація вдалася до відвертого тероризму: від 10 жовтня 2022 року почерговими хвилями завдавала масованих та методичних ракетних ударів по об'єктах критичної інфраструктури України.
За словами тодішнього заступника міністра внутрішніх справ Євгенія Єніна станом на кінець листопада 2022 року, російські військові знищили чи пошкодили понад 700 життєво важливих споруд — аеропорти, мости, нафтобази, трансформаторні підстанції та електростанції, тощо[94]. Станом 26 січня 2023 року від ударів загинули не менше 134 цивільних громадян і були поранені ще близько 380[95][96].
Окрім 10 жовтня 2022, удари ракетами та БПЛА по обʼєктах енергосистеми були здійснені 17, 18, 19, 22, 31 жовтня, 15 і 23 листопада, 5, 16, 29, 31 грудня, 14 і 26 січня, 10 і 16 лютого, та 9 березня 2023.
У лютому 2023 року ці обстріли остаточно втратили ефективність, переставши створювати дефіцит потужності в енергосистемі[97].
Російський ракетний удар вночі проти 22 травня пошкодив аварійно-рятувальну частину в Дніпрі, рятувальники втратили понад 20 одиниць техніки, пошкоджено 3 будівлі[98].
Вбивства рятувальників[ред. | ред. код]
6 травня 2023 року російські окупаційні війська скинули вибухівку з безпілотника на групу працівників ДСНС, котрі займалися гуманітарним розмінуванням деокупованої Херсонщини. Девʼятеро рятувальників загинули[99].
19 травня внаслідок атаки ворожих безпілотників у прикордонні Сумської області було вбито трьох енергетиків АТ “Сумиобленерго” які виявляли пошкодження 35 кВ повітряної лінії «Юнаківка — Велика Рибиця»[100].
Київ та Київська область[ред. | ред. код]
Удар по Київському телецентру 1 березня 2022
Під час окупації частини Київщини[ред. | ред. код]
Обстріли житлової забудови та нищення культурних цінностей[ред. | ред. код]
26 лютого 2022 року російська ракета влучила у багатоповерхівку біля міжнародного аеропорту «Київ»[101]. 28 лютого стало відомо що у смт Іванків від обстрілів російських окупантів згорів історико-краєзнавчий музей, в якому зберігалися роботи відомої української народної художниці Марії Примаченко[102]. Того ж дня гуртожиток та дві житлові 5-поверхівки зруйновані у результаті російського ракетного удару по містах Васильків, Біла Церква та селу Калинівка[103]. Також зафіксовано влучання артилерійського снаряду у приватний пологовий будинок клініки Adonis[104].
1 березня від російських авіабомб було знищено житловий будинок у селищі Бородянка Київської області. Російська авіація завдавала удари по житловому сектору Бородянки, окупанти не давали можливості врятувати людей з-під завалів[105][106]. Того ж дня була обстріляна ракетами Київська телевежа, внаслідок чого 5 людей загинули, ще 5 отримали травми[107][108]. 7 березня у Макарові внаслідок авіаудару російських військ по хлібозаводу загинуло 13 осіб[109]. 13 березня окупанти завдали артилерійського удару по Пуща-Водицькому психоневрологічному інтернату, пошкодили житловий корпус та інші будівлі[110]. 14 березня снаряд російської артилерії влучив у 9-поверхівку біля заводу «Антонова», загинули люди[111]. Внаслідок падіння у Куренівці уламків російської ракети, одна людина загинула і шестеро дістали поранення[112]. У той же день росіяни відкрили мінометний вогонь по колоні людей, яких евакуювали з Гостомеля, загинула жінка і дістали поранення двоє чоловіків[113]. 15 березня російські загарбники завдали удару по десятиповерховому житловому будинку у Подільському районі Києва. Сталося займання з 1 до 5 поверху. Ворожий снаряд влучив також у двоповерховий приватний будинок на Осокорках[114]. Унаслідок влучання боєприпасу, випущеного російською армією, майже повністю згоріла житлова багатоповерхівка у Святошинському районі столиці[115]. 16 березня внаслідок ворожого обстрілу в Києві стався обвал у 12-поверховому житловому будинку у Шевченківському районі, частково пошкоджений сусідній 9-поверховий будинок, снаряди влучили в кілька приватних будинків у Подільському районі[116][117]. 17 березня через обстріл окупантами села Нові Петрівці загинула 2-річна дитина, ще 4 людей зазнали поранень[118]. Під час евакуації людей російські війська влаштували обстріли із танків і «Градів», загинули двоє правоохоронців[119]. 18 березня через ворожий мінометний удар у Макарові 7 мирних мешканців загинули, ще 5 отримали поранення. Зруйновано житлові будинки, пошкоджено адміністративну споруду та інші будівлі[120]. Внаслідок обстрілу мікрорайону Виноградар у Подільському районі Києва загинула людина, постраждали 19 осіб, серед яких 4 дітей[121]. 19 березня було зафіксовано 36 житлових будинків, 6 шкіл, 4 дитячих садочки зруйнованих внаслідок російських обстрілів і бомбардувань у Києві[122]. 20 березня у Києві внаслідок потрапляння уламків снаряду виникла пожежа у житловому будинку[123]. Ввечері росіяни здійснили ракетний обстріл Подільського району столиці, загинули 8 людей[124]. 23 березня у Києві через обстріл місця паркування біля торгового центру, одна людина загинула і двоє травмовані[125]. 24 березня російська армія з «градів» обстріляла мікрорайон Романівка, інші житлові масиви у Ірпіні[126]. 26 березня внаслідок обстрілу російськими військами міста Боярки Київської області поранено 4 мирних мешканців, у тому числі дитину[127]. 28 березня у Софіївській Борщагівці російські війська обстріляли декілька житлових будинків[128].
2 квітня у Ірпені житлові квартали зазнали бомбардування, було зруйнувано житлову багатоповерхівку[129]. 14 квітня у мережі з'явилося відео, на якому танк російських окупантів стріляє по житловим будинкам в селі Бузова[130]. 20 квітня стало відомо що окупанти знищили архів В’ячеслава Чорновола у Бучі[131].
Станом на 9 травня у Київській області російські війська від початку повномасштабного вторгнення зруйнували понад 4000 житлових будинків[132].
Насильство, викрадення і вбивства цивільних[ред. | ред. код]
28 лютого 2022 року в мережі був опублікований відеозапис з місця розстрілу російськими окупантами літнього подружжя поблизу Макарова[133].
2 березня стало відомо про вбивство росіянами священника ПЦУ, який був у рясі, щоб заволодіти його машиною[134]. 4 березня російські окупанти розстріляли машину в селі Ворзель, загинуло 2 людей і ще 4 поранено[135]. 5 березня російські окупанти вбили в Ірпені під час евакуації матір і двох її дітей[136]. Також 5 березня росіянами було обстріляли ракетами приватний житловий сектор у Білій Церкві[137]. 6 березня стало відомо про розстріл російськими військовими волонтерів, які везли допомогу у притулок для тварин у Бучі[138]. 7 березня стало відомо що російські військові вбили селищного голову Гостомеля Юрія Прилипка та поранили міського голову Бучі Анатолія Федорука[139]. 8 березня біля Макарова російська БМП розстріляла автомобіль із літніми чоловіком та жінкою, на авто була наліпка, що за кермом людина з інвалідністю[140]. 9 березня російські окупанти обстріляли автомобілі на Київщині, загинули цивільні та поліцейський[141]. 11 березня росіяни у Бучі відкрили вогонь по місцевих жителях, які стояли на вулиці й чекали на евакуацію, постраждала 1 людина[142]. Того ж дня під час спроби евакуації з села Перемога в бік села Гостролуччя за погодженим «зеленим» коридором, окупанти розстріляли колону мирних жителів, яка складалась винятково з жінок і дітей, як наслідок 7 загиблих, з них 1 дитина[143]. 13 березня в Ірпені російські військові вбили журналіста New York Times і поранили інших людей[144]. 15 березня у Бучі окупанти увірвались у міську раду, вчинили погром в адміністративній будівлі і викрали п'ятьох працівників[145]. 16 березня російські солдати розстріляли двох цивільних біля Києва (відео оприлюднене CNN у травні 2022)[146]. 24 березня біля Василькова російська армія обстріляла евакуаційний поїзд[147]. 27 березня окупанти вбили колишнього народного депутата Олександра Ржавського, відомого своїми проросійськими поглядами, застреливши у власному будинку в Бучі на очах у родичів[148]. 28 березня у The Times Під була опублікована розповідь українки про життя під час окупації в одному з окупованих сіл Київщини, де росіяни спочатку вбили господаря, а потім ґвалтували його дружину[149].
1 квітня у районі села Гута-Межигірська поліцейські знайшли тіло фотожурналіста Макса Левіна, який 13 березня під час виконання професійних обовʼязків перестав виходити на звʼязок[150]. Після звільнення Київщини від окупантів на початку квітня 2022 року були знайдені тіла старости села Мотижин Ольги Сухенко та її чоловіка, яких росіяни викрали 23 березня.[151] 2 квітня тіла шести цивільних, розстріляних російськими окупантами у потилицю, виявили у Мотижині на Київщині[152]. На оприлюднених у квітні відео російські окупанти розстрілювали цивільних у авто на Житомирській трасі поблизу Києва[153]. Також 2 квітня біля траси за 20 км від Києва знайшли загиблих мирних жителів. Під ковдрою лежали 4-5 мертвих оголених жінок, яких російські варвари намагалися спалити на узбіччі дороги[154][155]. 7 квітня мер Ірпеня повідомив що в місті під час окупації російські окупанти розстрілювали людей та давили тіла танками[156]. Також 7 квітня колишній міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков оприлюднив відео із Гостомеля, де, за його словами, в одному з гаражів поліція виявила 11 вбитих російськими окупантами людей[157]. 8 квітня селищний голова Макарова Київської області Вадим Токар заявив, що російські окупанти вбили щонайменше 132 місцевих жителів[158]. 10 квітня у лісі поблизу села Мощун було знайдено закатованого окупантами літнього чоловіка[159]. В Богданівці російські окупанти вбили чоловіка, а потім гвалтували його дружину, погрожуючи насиллям над її трирічним сином[160]. 11 квітня у селі Бузова під Києвом віднайдено братську могилу вбитих російськими окупантами людей, місцева влада каже про 50 закатованих[161]. Також 11 квітня стало відомо що окупанти вбили шістьох жителів села Шевченкове[162]. 12 квітня окупанти розстріляли цілу родину в авто біля Макарова — трьох жінок і двох дітей.[163] 13 квітня правоохоронці встановили, що у березні на виїзді із села Перемога російські окупанти вбили чотирьох людей, які хотіли евакуюватися, також поблизу села Гавронщина окупанти розстріляли цивільний автомобіль, внаслідок чого загинуло 5 осіб, серед яких дві дитини віком 1 та 14 років[164]. 14 квітня Поліція ексгумувала тіла матері та сина, вбитих росіянами у селі Вабля[165].
2 травня у селі Калинівка виявлено поховання двох чоловіків зі слідами катувань[166]. 4 травня Поліція Київщини ексгумувала тіла двох молодих чоловіків у селі Рудня-Тальська, яких російські окупанти 25 лютого 2022 року розстріляли та переїхали танком у Вишгородському районі[167]. 5 травня у Бучанському районі виявили тіло чоловіка, закатованого російськими окупантами[168]. 9 травня знайшли тіла ще трьох цивільних, вбитих пострілами в голову поблизу Макарова[169]. 15 травня у лісосмузі поблизу села Вишеград правоохоронці виявили загиблого мирного жителя знаходилося що загинув від кульових поранень у спину. Чоловік проживав у селі Колонщина, під час окупації російськими військами він зник безвісти[170]. 16 травня обабіч окружної дороги неподалік Макарова, де в період бойових дій розміщувались позиції росіян поліція Київщини виявила та оглянула тіла трьох вбитих російськими окупантами мирних осіб[171].
Після деокупації[ред. | ред. код]
Наслідки окупації[ред. | ред. код]
8 квітня селищний голова Макарова заявив, що місто зруйновано на 40%, багато будинків вже не підлягають відновленню[172]. Згідно із супутниковими знімками опублікованими 14 квітня 2022 року російські військові зруйнували 77% території села Горенка[173]. Станом на 20 квітня після закінчення розбирання завалів у Бородянці знайдено 41 загиблого. З багатоповерхових будинків знищено повністю 8, частково пошкоджено 32. З приватних будинків близько 500 зруйновані повністю, частково зруйновані або зазнали уражень ще близько 450[174]. Станом на 29 квітня у Києві від обстрілів та бомбардувань загинуло більше 100 мирних мешканців, у тому числі 4 дитини, ще 435 осіб поранено[175].
У Бучі від рук окупантів загинули сотні людей. В місті на вулицях знайшли тіла по-звірячому вбитих українців. Багатьох громадян вбили після тортур пострілами в голову. У деяких загиблих дітей зв'язані руки, а в дівчат розірвані статеві органи[176][177]. Після звільнення Бучі виявили цивільних людей, які лежали просто на вулиці. Такими жахливими є наслідки злочинів російських окупантів у Бучі на Київщині[178]. Після визволення Бучі на початку квітня 2022 року в місті знайшли «братську могилу», де поховані майже 300 людей, на вулицях та подвір'ях десятки трупів (див. Бучанська трагедія)[179][180][181][182][183][184][185][186][187][188][189] [190][191]. Тіла вбитих у Бучі почали з'являтися на вулицях 11 березня, коли туди зайшли війська РФ, їх видно на знімках супутника. Просторове розміщення трупів та інших об'єктів на супутникових фотографіях збігається з просторовим розміщенням тіл та інших об'єктів на фотографіях, зроблених після відходу російських військ з Бучі[192][193]. Телеканал CNN отримав ексклюзивне відео з Бучі, зняте 12 та 13 березня за допомоги дрона. На ньому видно, що військові армії загарбника стоять біля тіл убитих українців[194]. 27 квітня мер Бучі заявив що російські військові цілеспрямовано вбивали людей за складеними списками, які допомагали складати окупантам місцеві колаборанти[195].
В Ірпені загинули до 300 цивільних «Тих, хто не подобався, розстрілювали. Вбитих давили танками»[196].
Станом на 11 травня 2023 року, з моменту деокупації було знайдено 1 374 тіла загиблих. За даними експертів, 717 людей було вбито з вогнепальної зброї, дотепер залишається невпізнаним 191 тіло. Зниклими безвісти вважається 281 особа. На Київщині було виявлено 15 місць масового захоронення людей, встановлено три місця катування[197].
Ракетні удари[ред. | ред. код]
Після втечі російських військових із півночі України, Київ продовжив знаходитися під постійними ракетними обстрілами, у тому числі обстрілами інфраструктури.
28 квітня 2022 року, одразу по завершенні переговорів президента Володимира Зеленського з генсеком ООН Антоніу Гуттерешем Росія випустила по Києву 5 ракет, внаслідок чого було атаковано житловий будинок, 1 людина загинула і ще 10 поранено[198][199][200][201].
26 червня внаслідок російського ракетного удару по Києву спалахнула пожежа в одній із житлових дев’ятиповерхівок, три її верхні поверхи частково зруйновано. Загинула щонайменше 1 людина, 6 постраждали. Інша російська ракета потрапила в дитячий майданчик, розташований на території дитячого садка[202].
Під час ударів по об'єктах критичної інфраструктури України у Києві та області були попадання по житловій забудові 10 жовтня, внаслідок чого загинуло щонайменше 7 людей[203][204], 17 жовтня під час атаки дронами-камікадзе Shahed-136 відбулося влучання у житловий будинок на вулиці Жилянській, всього у атаці загинуло четверо цивільних[205].
15 листопада від уламків які впали на два житлових будинки в Печерському районі загинула жінка, ще одна жінка загинула від уламків ракети на цвинтарі села Плесецьке[206]. 23 листопада російська ракета влучила у житловий будинок у Вишгороді, від чого загинуло 7 людей[207][208].
16 грудня внаслідок російського ракетного удару по обʼєктах критичної інфраструктури було поранено 4 осіб[209]. 31 грудня у Києві внаслідок російського ракетного удару було поранено 22 осіб, 1 людина загинула, пошкоджено цивільну інфраструктуру, ще один із постраждалих помер у лікарні[210][211].
9 березня 2023 року внаслідок влучання ракет відомо про трьох потерпілих у Святошинському районі[212].
Жертви замінування територій[ред. | ред. код]
17 травня 2022 року у селі Андріївка тракторист виїхав у поле й підірвався на ворожій міні, серйозних травм не отримав[213].
6 червня у лісі Вишгородського району двоє осіб підірвалися на міні, отримали поранення[214].
18 липня жителька села Мила підірвалась на протипіхотній міні, від поранень загинула[215].
8 квітня 2023 року, під час проведення дорожніх робіт на протитанковій міні підірвався трактор, водій зазнав поранень[216].
У регіонах де не велося бойових дій[ред. | ред. код]
Наслідки ракетного удару по Вінниці 14 липня 2022
Наслідки влучання російської ракети в житловий будинок в Умані 28 квітня 2023
Вінницька область[ред. | ред. код]
6 березня 2022 року, в результаті авіаударів по міжнародному аеропорту «Вінниця», загинуло 10 осіб[217].
25 квітня внаслідок російських ракетних ударів по об’єктах залізничної транспортної інфраструктури поблизу м. Жмеринки та м. Козятина на Вінниччині загинуло 5 людей, 18 — поранено[218].
14 липня відбувся ракетний удар по Вінниці, внаслідок якого загинули 27 осіб, поранено 202, безвісти зникло 8 осіб. Спікер Командування повітряних сил Юрій Ігнат заявив, що удару було завдано російськими ракетами «Калібр», випущеними з підводного човна у Чорному морі[219][220][221][222].
Львівська область[ред. | ред. код]
18 квітня 2022 року російські загарбники завдали 5 ракетних ударів по Львову. Одна з ракет поцілила у цивільний об'єкт — шиномонтаж. Попередньо загинуло 7 людей, 11 поранено, серед них 1 дитина[223][224][225].
1 червня російські окупанти завдали ракетного удару по транспортній інфраструктурі Стрийського району, щонайменше 5 осіб було поранено[226].
9 березня 2023 року під час масованого ракетного удару по території України, одна російська ракета впала на житлову зону в селі Велика Вільшаниця Золочівського району, загинуло 5 людей[227].
Окрім того, впродовж 2022 здійснювалися обстріли критичної і транспортної інфраструктури:
- 25 квітня було завдано ракетного удару по тяговій підстанції залізничної станції Красне[228].
- 3 травня внаслідок ракетного удару по Львову було пошкоджено три електропідстанції[229].
- 17 травня ворог здійснив ракетний удар по об’єкту інфраструктури регіональної філії «Львівська залізниця» у Яворівському районі[230].
- 10 жовтня під атакою опинилися об'єкти критичної інфраструктури Львова[231].
- 11 жовтня були завдані удари по енергетичній інфраструктурі Львова[232].
- 15 листопада ракети влучили у об'єкти критичної інфраструктури[233].
- 23 листопада були зафіксовані ракетні удари по елекропідстанції у Львівскій області[234].
- 29 грудня після ракетного удару стало відомо про влучання у електропідстанцію[235].
Черкаська область[ред. | ред. код]
24 лютого 2022 року у Умані російська ракета поцілила в магазин - загинув чоловік, який проїжджав повз на велосипеді, у ЗМІ його назвали першим загиблим цивільним[236].
26 червня російська армія завдала двох ракетних ударів по Черкащині, внаслідок чого одна людина загинула і п'ятеро травмованих, було пошкоджено об'єкт інфраструктури[237].
28 квітня 2023 року було здійснено Ракетний удар по Умані, дві ракети Х-101 і Х-555 у 6-поверховий житловий будинок, внаслідок чого загинуло 23 особи, в тому числі 6 дітей[238].
Дніпропетровська область[ред. | ред. код]
11 березня у Новокодатському районі Дніпра сталося три авіаудари по місту — біля дитячого садка і багатоквартирного житлового будинку, також росіяни влучили в взуттєву фабрику, вона загорілася. Попередньо 1 особа загинула.[239]
19 березня російські окупанти обстріляли село Велика Костромка неподалік Криворізької ТЕЦ.[240]
19 березня, російські окупанти обстріляли з «Градів» одне з селищ Зеленодольської громади у Дніпропетровській області.[241]
У ніч проти 22 березня з «Градів» було обстріляно село Мала Костромка та Зеленодольськ. Зруйновано житлові будинки.[242]
22 березня російські окупанти завдали ракетний удар по місту Павлоград. Через атаку ворога загинула одна людина, знищена залізнична станція Павлоград-2.[243]
27 березня окупанти здійснили обстріл одного з населених пунктів Криворізького району з реактивної системи залпового вогню «Торнадо-С». Ракета була оснащена забороненими касетними боєприпасами.[244]
4 квітня російські війська обстріляли житловий сектор в селі у Криворізькому районі, зруйновано один будинок. Інформацію про загиблих та травмованих уточнюють.[245]
16 квітня 2022 року, російська армія завдала артилерійських ударів по цивільній забудові Криворізького району. Пошкоджено два будинки.[246]
16 квітня російські військові обстріляли неробочу птахофабрику у Дніпровському районі. Загинула одна людина.[247]
17 квітня російські загарбники обстріляли село Мар'янське Криворізького району з «Торнадо-С» забороненими касетними бойовими зарядами. Загинув місцевий мешканець. Пошкоджень зазнали домоволодіння, житлові будинки та автівки мешканців селища. Будь-які військові об'єкти на даній території відсутні.[248]
18 квітня російські окупанти завдали ракетного удару по дачному селищу під Дніпром. В результаті обстрілу зруйновані будинки мирних жителів.[249]
19 квітня 2022 року збройні сили рф здійснили прицільний артилерійський обстріл забороненими касетними бойовими зарядами по цивільному населенню та об'єктах інфраструктури міста Зеленодольська Криворізького району. Пошкоджено житловий багатоповерховий будинок, дитячий майданчик у місцевому парку відпочинку, приміщення закладу освіти, сільськогосподарську техніку та інші об'єкти.[250]
22 квітня російські окупанти завдали ракетного удару по території сільськогосподарського підприємства в Синельниківському районі.[251]
23 квітня 2022 року збройні сили РФ, нехтуючи нормами міжнародного гуманітарного права, здійснили цілеспрямований ракетний обстріл цивільного транспортного залізничного вузла та одного із заводів міста Павлоград.[252]
29 квітня 2022 року російські військовослужбовці здійснили артилерійський обстріл забороненими касетними боєприпасами сіл Мар’янське, Мала та Велика Костромка Криворізького району Дніпропетровської області. Пошкоджено житлові будинки, господарські приміщення та транспортний засіб.[253]
Російські війська 2 травня 2022 року знову завдали ракетних ударів по Дніпропетровській області, поціливши у склад із зерном. Ще раніше 1 травня 2022 року російські ракети у Синельниківському районі зруйнували склади агропідприємств: один пустий, інший з зерном.[254][255]
Російські окупанти 3 травня 2022 року обстріляли Кам'янський район Дніпропетровщини. Ракети сильно зруйнували залізничну інфраструктуру. Поранено одну людину. [256]
Війська РФ 4 травня 2022 року обстріляли із "Градів" Великомихайлівську громаду у Синельниківському районі на Дніпропетровщині. Поцілили по двом селам. Там пошкоджені кілька десятків житлових будинків, вибиті шибки у магазині, школі і дитячому садку.[257]
Російські окупанти 4 травня 2022 року обстріляли ракетами Дніпро. Одна ракета поцілила у залізничну інфраструктуру.[258][259]
11 травня 2022 року російські окупанти тричі обстрілювали території Дніпропетровської області. Внаслідок обстрілу ніхто з людей не постраждав. Є руйнування. [260]
Вранці 12 травня 2022 року окупанти обстріляли Зеленодольську громаду на Дніпропетровщині. Одна людина загинула, ще одну поранено. [261]
Окупанти 18 травня 2022 завдали ракетного удару по Дніпру, поранено жінку. Унаслідок влучання ракети зруйновано об’єкт транспортної інфраструктури в Дніпрі. [262]
Росіяни 23 травня 2022 року вдарили чотирма ракетами по Дніпропетровщині, пошкоджено залізничну інфраструктуру в Павлоградському та Синельниківському районах. [263]
Російські окупанти кілька разів за день 25 травня 2022 року обстріляли Криворізький район Дніпропетровської області. Пошкоджені дитячий садок, церква, будинки. [264]
Російські війська 28 травня 2022 року завдали ракетних ударів по Кривому Рогу Дніпропетровської області, знищено завод.[265]
29 травня, російські окупанти обстріляли території трьох громад на Дніпропетровщині. Здебільшого удари прийшлись по полям. Але в Зеленодольській громаді поцілили по населеному пункту. Там пошкоджено господарчі будівлі та один житловий будинок.[266]
У Дніпропетровській області ворог 15 червня 2022 року обстріляв з "Ураганів" Криворізький район, завдав ударів по житлових кварталах Апостолівської громади. Попередньо, у Апостоловому загинули 4 чоловіків, 1 – поранений.[267]
Через ракетні удари росіян у Новомосковському районі Дніпропетровської області зруйновано будівельне підприємство.[268]
Росіяни 18 червня 2022 року завдали ракетних ударів по Кривому Рогу, є руйнування та постраждалі.[269]
Російські окупанти 18 червня 2022 року запустили три крилаті ракети по нафтобазі в Новомосковському районі Дніпропетровській області, внаслідок чого внаслідок чого постраждало 11 осіб та зруйновано нафтобазу.[270] Внаслідок удару та пожежі загинуло троє людей.[271]
15 липня, близько 22-ої години росіянами завдано ракетні удари по місту Дніпро, удар завдано по «Південмаш», і по вулиці повз. На данний момент, внаслідок цього загинуло троє осіб, 15 поранено [272] [273]
Під час ракетного удару по залізничній станції Чаплине на Дніпропетровщині 24 серпня 2022 року 25 людини загинуло, ще близько 50 поранено.[274]
Внаслідок удару російських ракет по місту Дніпро 30 вересня 2022 року одна людина загинула і щонайменше двоє дістали поранень, на транспортному підприємстві масштабна пожежа. Згоріла адмінбудівля та з 50 автобусів.[275]
Росіяни у суботу 14 січня 2023 року в ході ракетної атаки влучили у багатоповерхівку в Дніпрі, 12 осіб загинуло, серед яких 15-річна дівчина, і 73 дістали поранень, з них 14 дітей.[276] Внаслідок ракетного удару по багатоповерхівці Дніпра станом на ранок понеділка 16 січня 2023 року кількість загиблих сягнула 35 осіб, з яких – двоє дітей. [277] Станом на вівторок 17 січня кількість загиблих зросла до 45.[278] Станом на 19 січня було відомо про 46 загиблих, серед них три дитини, і 75 поранених (серед них 13 дітей)[279]
Вище приведені тільки деякі злочини російських неонацистів в Україні. Повну хронологію всіх злочинів російських окупантів можна знайти на сайтах новин.
Донецька область[ред. | ред. код]
Станом на 15 березня у Маріуполі підтверджено загибель близько 1800 мирних мешканців за час блокади міста російськими окупантами. Реальна кількість загиблих за словами радника мера Петра Андрющенко може наближатися до 20 тисяч[280].
Станом на 5 квітня 40 % будинків у Маріуполі неможливо відновити.[281]
Після широкого міжнародного розголосу геноциду в Бучі, вище керівництво РФ наказало знищити будь-які свідчення злочинів своєї армії в Маріуполі. Зокрема, російські мобільні крематорії спалюють тіла місцевих жителів. Рахунок іде на десятки тисяч убитих мирних громадян.[282]
Під час обстрілу російськими військами Маріуполя загинули десять греків.[283]
Російська армія здійснила обстріл житлових районів Маріуполя 1 березня 2022 року. Внаслідок військового теракту постраждали кілька будинків та школа у тому ж районі.[284]
Внаслідок обстрілів Маріуполя станом на 1 березня 2022 року до лікарень потрапили 128 цивільних осіб.[285]
У Донецькій області за 9 днів війни російські війська вбили щонайменше 51 мирного жителя й поранили 261 громадянина України.[286]
Внаслідок обстрілу російських терористів жінка та її 6-річна донька загинули в Маріуполі.[287]
8 березня скинуто дві бомби на установи Міжнародного Комітету Червоного Хреста та українського філіалу Червоного Хреста у м. Маріуполь. Зруйновано житлові будинки та торговельний центр.[288]
8 березня російські окупанти обстріляли з Градів гумконвой до Маріуполя[289].
9 березня російські окупанти нанесли артудар по пологовому будинку #2 та дитячій лікарні № 3 у Маріуполі. Пологовий будинок і корпус лікарні повністю зруйновані. Троє людей загинуло, у тому числі одна дитина, 17 людей поранено[290]. Одна з поранених жінок померла 13 березня.[291] Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров підтвердив, що бомбардування лікарні та пологового будинку в Маріуполі було свідомим та цілеспрямованим рішенням армії РФ[292].
Станом на 13 березня внаслідок російських авіанальотів загинуло 2187 мирних мешканців.[293]
12 березня мечеть султана Сулеймана Пишного та його дружини Роксолани (Хюррем Султан) у Маріуполі була обстріляна російськими окупантами. Від обстрілів там ховаються понад 80 дорослих та дітей, у тому числі громадяни Туреччини.[294]
12 березня внаслідок авіаудару російської армії зазнали ушкоджень приміщення Свято-Успенської Святогірської Лаври, де перебували монахи і біженці.[295]
У ніч на 13 березня поблизу станції Брусин потрапив під обстріл російських військ пасажирський поїзд, що прямував для здійснення евакуаційного рейсу до Лимана, щоб забрати жителів Луганської і Донецької областей, які опинились у зоні запеклих бойових дій. Одна з провідниць поїзда загинула, інша була поранена.[296]
У неділю, 13 березня, внаслідок російських обстрілів сталися займання будинків в Сєвєродонецьку по вулицях Агафонова, Вілесова, Гагаріна, Гоголя, Курчатова, шосе Будівельників, на проспекту Гвардійський.[297]
14 березня російські окупанти завдали ракетного удару по одному зі спальних районів Краматорська. За попередньою інформацією — 2 жертви.[298]
За даними голови Донецької обласної державної адміністрації Павла Кириленка, російські загарбники взяли в заручники лікарів та пацієнтів Обласної лікарні інтенсивного лікування Маріуполя.[299]
15 березня російський танк у Маріуполі вистрілив у літнього чоловіка.[300]

16 березня російські окупаційні війська скинули бомбу на Драматичний театр в центрі Маріуполя, де від обстрілів ховалась велика кількість містян. За даними на початок травня загинули близько 600 людей.[301][302] 26 квітня 2022 року з'явилося повне і не титроване відео про наслідки бомбардувань Драматичного театру. Зняте одразу після трагедії. Це відео нівелює будь-які намагання сфабрикувати фейк про героїчний полк «Азов».[303]
16 березня російські окупаційні війська здійснили авіаудар по спорткомплексу «Нептун», де перебували вагітні жінки і мами з маленькими дітьми.[304]
18 березня з найбільшого укриття Маріуполя в спортивному комплексі «Терраспорт», росіяни примусово депортували українських громадян в Російську Федерацію.[305]
19 березня, скинули бомби на школу мистецтв, де ховались приблизно 400 людей.[306]
20 березня 2022 року у ході чергових обстрілів пошкоджено декілька багатоквартирних житлових будинків та будівлю дитячого садка «Малюк» в Авдіївці. За попередніми даними загинули 3 людини.[307]
21 березня в Авдіївці 5 мешканців загинуло і ще щонайменше 10 дістали поранення внаслідок обстрілів російських окупантів.[308] Для обстрілу було використано новітні реактивні системи залпового вогню калібру 300 мм «Торнадо-С».[309]
21 березня у Краматорську окупанти використали заборонені фосфорні боєприпаси.[310]
Протягом 21 березня було пошкоджено 25 об'єктів, серед яких — 2 багатоквартирних та 16 приватних житлових будинків, дитяча лікарня у Сєвєродонецьку, школа у Рубіжному, продовольчий склад, об'єкти інфраструктури. У Сєвєродонецьку російська армія продовжує цілеспрямовано знищувати гуртові продовольчі склади.[311]
21 березня російські військові прямим попаданням авіабомби знищили Художній музей ім. Архипа Куїнджі в Маріуполі.[312]
26 березня російськими військами з реактивних систем залпового вогню «Торнадо-С» було обстріляно житловий сектор міста Красногорівка. При цьому застосовано заборонені касетні боєприпаси.[313]
У Маріуполі російські окупанти ґвалтували жінку на очах 6-річного сина. Від завданих травм потерпіла померла.[314]
Станом на 2 квітня окупанти примусово вивезли з Маріуполя до РФ та так званої ДНР майже 40 тисяч місцевих мешканців.[315]
4 квітня під Маріуполем був розстріляний один з волонтерських мікроавтобусів. Є загиблі та поранені.[316]
4 квітня внаслідок російських обстрілів в Авдіївці 2 особи загинули та 4 — поранені. Серед поранених є одна дитина. Крім того, 3 особи отримали поранення в Георгіївці, 1 у Новоселівці та 1 у Воздвиженці.[317]
4 квітня російські окупанти обстріляли фенольний завод у Донецькій області, зафіксовано сім попадань в це підприємство.[318]
4 квітня армія РФ здійснила артилерійський обстріл с. Георгіївка Покровського району, внаслідок чого пошкоджено будівлю та двір закладу освіти. Поранено двох місцевих мешканців.[84]
5 квітня російські війська обстріляли цивільне судно під прапором Домініканської Республіки у морпорті Маріуполя. Один з членів екіпажу поранений.[319]
5 квітня з мінометів обстріляно смт Нью-Йорк. За попередніми даними, одна цивільна особа зазнала тяжких тілесних ушкоджень. Через обстріл Слов'янська, пошкоджено об'єкт критичної інфраструктури.[84]
За інформацією на 6 квітня у Маріуполі окупанти почали використовувати заборонені фосфорні бомби.[320]
У лікарні Маріуполя живцем згоріли майже 50 людей.[321]
8 квітня рашисти обстріляли ракетами залізничний вокзал у Краматорську, де перебувало близько 4 тисяч людей. За неповними попередніми даними 50 людей, у тому числі 5 дітей, загинули і близько 100 поранені.[322] (Див: Ракетний удар по станції Краматорськ)
Російські окупанти закатували письменника і журналіста Євгена Баля, який жив в селі Мелекіне поблизу Маріуполя.[323]
В Авдіївці російські окупанти розстріляли сім'ю з чотирьох людей.[324]
Російські окупанти застосували хімічну зброю 12 квітня 2022 року над заводом «Азовсталь» в Маріуполі, який утримують українські захисники полку «Азов».[325][326]
Росіяни самі підтвердили вбивство ними цивільних чоловіків в Маріуполі, на яких не було військової форми.[327][328][329]
Російські окупанти примусово депортували до Росії 33,5 тисячі жителів Маріуполя[330]
16 квітня російські війська обстріляли 13 населених пунктів Донецької області. Загинули двоє мирних жителів, ще одна людина поранена. Руйнувань зазнали щонайменше 17 цивільних об'єктів — житлові будинки, шахта, адміністративні будівлі.[331]
З Маріуполя станом на 18 квітня 2022 року загарбники примусово вивезли близько 150 дітей — правозахисники.[332]
Російські окупанти вивезли з Маріуполя декілька десятків тисяч людей, у тому числі до п'яти тисяч дітей.[333]
19 квітня на одну з уцілілих лікарень Маріуполя, розташовану в районі заводу «Азовсталь», російські окупанти скинули потужну бомбу. У будівлі перебували жінки, діти, поранені, загалом близько 300 осіб.[334]
19 квітня, внаслідок обстрілів Краматорська, Авдіївки та Благодатного загинули троє мирних мешканців та п'ятеро отримали поранення.[335]
За даними української влади, від обстрілів і бомбардувань знищено близько 90 % міста Маріуполя, загинули близько 20 тисяч цивільних.[336]
«Я чув, як вони катували людей з інших камер, бідні кричали від болю, а потім їх просто розстрілювали», — студент з Маріуполя розповів, що роблять російські нацисти з тими, хто намагався виїхати з міста. Він розказав, як вони його катували.[337]
Російські окупанти масово вивозять тіла вбитих ними же жителів блокадного Маріуполя.[338]
В селищі Мангуш російські нацисти могли захоронити від 3 до 9 тис. маріупольців. За попередніми оцінками, загальна кількість вбитих російською армією в Маріуполі становить 22 тисячі осіб.[339] Супутник зафіксував 300-метрову братську могилу маріупольців у Мангуші.[340][341]
У селі Виноградне було виявлене масове поховання розміром 45 на 25 метрів, де може бути поховано щонайменше 1000 вбитих росіянами маріупольців.[342]
Ще одне імовірне масове поховання виявлено у селищі Старий Крим. Викопані траншеї з'явилися на території кладовища після окуповації російськими військами. Довжина траншей сягає більше ніж 200 метрів.[343]
Окупанти біля Маріуполя влаштували чотири «фільтраційних центри», де катують держслужбовців.[344]
Російські окупанти «мобілізували» та відправили на смерть донецького музиканта Олександра Бобровського та донецького краєзнавця Анатолія Жарова.[345]
Російські окупанти продовжують обстрілювати Донецьку область, внаслідок чого загинули три цивільні особи.[346]
23 квітня окупанти зірвали евакуацію з Маріуполя та викрали близько 200 людей.[347]
24 квітня внаслідок російських обстрілів загинули 5 мирних мешканці Донеччини: 2 у Новоселівці, 2 дівчат 5 та 14 років у Красногорівці Очеретинської громади і 1 у Новомихайлівці. Ще п'ятеро зазнали поранень.[348][349]
Російські окупанти цього великоднього ранку 24 квітня 2022 року вбили двох дітей з Очеретинської громади на Донеччині.[350]
Окупанти 25 квітня 2022 року обстріляли 13 населених пунктів Донеччини, 5 загиблих, є поранені.[351]
Окупанти вивезли всі цінні експонати з Музею краєзнавства та Художнього музею в Маріуполі.[352][353]
Російські нацисти ставлять «Z» на придатних для їхнього розміщення домівках у Маріуполі, а усі інші розграбовують.[354]
Протягом 28 квітня російські військові здійснили 11 обстрілів цивільної інфраструктури у Донецькій області. Троє мирних мешканців, ще шістьох поранено, зруйновано декілька десятків об'єктів цивільної інфраструктури.[355]
Російські окупанти вивезли з Маріуполя частину вцілілих апаратів ШВЛ, необхідних при лікуванні тяжкохворих ковідних пацієнтів.[356]
У ніч на 29 квітня здійснено 50 авіаударів по комбінату Азовсталь, де перебувала велика кількість мирних мешканців та поранених. Внаслідок прямого влучення авіабомби у госпіталь. знищена уся лікувальна інфраструктура та операційна. Багато людей померло на місці, багато поранених отримали нові ушкодження, отримали поранення лікарі[357]
29 квітня російські війська обстріляли смт Велика Новосілка та с. Времівка Волноваського району. Внаслідок обстрілу тілесних ушкоджень зазнали шестеро місцевих жителів, зокрема 15-річний хлопець. Цього ж дня у місті Сіверськ Бахмутського району був поранений 14-річний хлопець. 30 квітня російські війська обстріляли Добропілля крилатими ракетами фугасної проникливої дії. Постраждали та потрапили до лікарень восьмеро цивільних, серед яких троє дівчаток віком п'ять, шість та сім років. Крім того, уламками пошкоджені приватні будинки, житлові корпуси місцевого профілакторію, комбінат хлібобулочних виробів.[358]
Мер Маріуполя Вадим Бойченко поділився подробицями про роботу «фільтраційних таборів», створених Росією на кшталт нацистських концтаборів і про те, як російські нацисти знущаються над людьми. [359]
3 травня російські військові обстріляли зупинку транспорту, коли робітники поверталися зі зміни з коксохімічного комбінату. Відомо про щонайменше 10 загиблих і 15 поранених.[360]
Російські окупанти 5 травня 2022 року завдали авіаудару по Святогірській лаврі на Донеччині, поранено сімох цивільних, — Офіс Генпрокурора.[361]
Російська армія у ніч на 5 травня 2022 року завдала ракетного удару по житлових районах та центральній частині міста Краматорськ Донецької області, поранено 25 цивільних людей, 6-ро з них потребують меддопомоги в лікарні. Щонайменше, зазнали серйозних пошкоджень 3 п'ятиповерхівки, школа, садок.[362]
Російські окупанти 7 травня 2022 року вбили чотирьох цивільних на Донеччині, ще 9 осіб отримали поранення.[363]
Російські окупанти 8 травня 2022 року продовжили обстрілювати Донецьку область, внаслідок чого загинули 4 особи.[364]
Російські окупанти вбили доктора соціологічних наук, професора Маріупольського державного університету Богдана Слющинського.[365]
В окупованому Мангуші Донецької області російські окупанти знесли пам'ятник гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному.[366]
За 9 травня від російських обстрілів поранення дістали 6 мирних мешканців Донеччини.[367]
У вівторок 10 травня 2022 року внаслідок російських обстрілів на Донеччині загинули троє мирних мешканців, ще троє дістали поранень.[368]
За добу 12 травня російські окупанти вбили 4 мирних мешканців Донецької області, ще 5 людей дістали поранення.[369]
Окупанти 13 травня 2022 року вбили 4 мирних жителів, ще 5 поранили жителів Донеччини. Руйнувань зазнали 49 цивільних об'єктів — житлові будинки, ліцей, промислові підприємства, медичні заклади, дитячий оздоровчий заклад, об'єкти життєзабезпечення.[370]
В Маріуполі рашистські танкісти для розваги стріляють по уцілілих будівлях і давлять покинуті автомобілі.[371]
У суботу 14 травня 2022 року внаслідок дій російських окупантів на Донеччині загинуло 3 людей, 4 дістали поранень.[372]
Окупанти відбирають майно в жителів Маріуполя, прикриваючись «націоналізацією».[373]
Російські окупанти станом на 16 травня 2022 року утримують щонайменше 3 тисячі жителів Маріуполя через їх проукраїнські погляди та позицію у фільтраційній в'язниці в селищі Оленівка Донецької області.[374]
Російські окупанти не припиняють обстрілювати Донецьку область. Внаслідок цього 16 травня 2022 року загинули дев'ятеро цивільних.[375]
Зранку 16 травня 2022 року війська РФ обстріляли Дружківку, пошкоджено школу, дитсадок та житлові будинки. [376]
Внаслідок воєнних дій РФ на Донеччині 17 травня загинули 7 мирних мешканців області.[377]
Російські окупанти 18 травня 2022 року вбили 10 цивільних на Донеччині, зокрема дитину, семеро отримали поранення.[378]
У четвер 19 травня 2022 року внаслідок бойових дій з боку РФ на Донеччині загинули 5 мирних мешканців, 6 дістали поранень.[379]
Росіяни 19 травня 2022 року завдали чергового авіаудару по Бахмуту: зруйнований цілий під'їзд п'ятиповерхівки, пошкоджені інші будівлі.[380]
Внаслідок бойових дій з боку РФ на Донеччині 20 травня загинули 3 мирних мешканця, а від початку вторгнення відомо про 400 вбитих.[381]
Внаслідок авіаудару російських військ 21 травня 2022 року було зруйновано скит на честь ікони Божої Матері «всіх скорботних Радість» Святогірської лаври (УПЦ МП –ред.) в селі Богородичне Донецької області.[382]
Керівник Донецької обласної воєнної адміністрації Павло Кириленко оприлюднив інформацію, що за 22 травня росіяни вбили 5 мирних жителів Донеччини.[383]
За добу 22 травня 2022 року 245 людей вивезли з фільтраційних таборів під Маріуполем в Росію.[384]
Росіяни за добу 23 травня 2022 року вбили 6 мирних жителів Донеччини, 11 поранили.[385][386]
У вівторок 24 травня 2022 року внаслідок військових дій РФ на Донеччині загинуло 12 мирних мешканців, 10 дістали поранень.[387]
У ніч на 25 травня російські війська завдали авіаудару по Краматорську Донецької області, влучили у житловий сектор.[388]
Протягом середи, 25 травня, в Донецькій області в результаті дій російських окупантів загинуло 4 мирні жителі, ще 12 отримали поранення.[389]
Російські окупанти 26 травня вбили ще 5 цивільних у Донецькій області, при цьому дані по Маріуполю та Волновасі не враховані, бо отримати точну інформацію про кількість жертв на захопленій території майже неможливо.[390]
За п'ятницю 27 травня 2022 року внаслідок ворожих обстрілів населених пунктів Донецької області загинуло п'ятеро людей, ще четверо поранено.[391]
30 травня 2022 року у результаті російських обстрілів Донецької області загинуло троє людей, ще четверо отримали поранення.[392]
Окупанти могли вбити у Маріуполі більше, ніж 22 тисячі людей, за оцінками місцевої влади росіяни уже поховали у братських могилах 16 тисяч осіб, ще 5 тисяч поховали комунальники до середини березня.[393]
31 травня у результаті російських обстрілів Донецької області загинуло четверо людей, ще семеро отримали поранення.[394]
Загарбники вночі 31 травня 2022 року завдали ракетного удару по Слов'янську, в результаті якого щонайменше троє людей загинуло, шестеро поранені.[395] В результаті ракетного удару пошкоджено вісім житлових багатоповерхівок, школу, дитячий садок та гаражний кооператив.[396][397]
Упродовж доби 1 червня російські загарбники вбили 7 цивільних осіб на території Донецької області, зокрема трьох у Святогірській лаврі.[398]
1 червня окупанти знову завдали ракетний удар по Слов'янську. Зруйновані будинки.[399]
За добу 2 травня 2022 року росіяни обстріляли 12 населених пунктів Донеччини. Є загиблі та поранені.[400]
Рашисти в окупованому Маріуполі розстрілюють українських волонтерів та чиновників, оскільки ті відмовились співпрацювати із місцевою «владою» та колаборантами. Також в тюрмі в Оленівці утримують кілька десятків волонтерів.[401]
На базі колишньої Волновахської виправної колонії № 120 окупанти створили фільтраційну тюрму, де «неблагонадійних» утримують до винесення вироку чи проходження фільтрації.[402]
За добу четверга 2 червня 2022 року в результаті ворожого обстрілу населених пунктів Донецької області загинуло 3 особи, ще 9 — поранено.[403]
Російські окупанти 4 червня 2022 року обстріляли Святогірську лавру Московського патріархату на Донеччині. В результаті спалахнула дерев'яна будівля Всіхсвятського скита.[404][405] Ще раніше 30 травня 2022 року в результаті обстрілів міста Святогірськ (Донецька область) було заподіяно руйнування Свято-Успенської Святогірської лаври, загинуло троє ченців, ще троє зазнали поранення.[406]
В одній зі шкіл у Маріуполі вилучено всі україномовні підручники, натомість завезено 5 тис. російських підручників.[407]
Від початку повномасштабної війни станом на 5 червня 2022 року окупанти зруйнували або пошкодили у Донецькій області щонайменше 43 релігійні споруди, більшість із них належала до Московського патріархату.[408]
У неділю 5 червня 2022 року на Донеччині внаслідок військових дій РФ загинули троє мирних мешканців, 2 дістали поранень.[409]
Росіяни 8 червня 2022 року завдали авіаудар по Бахмуту. Влучили у школу та адмінбудівлю, де були люди, — Нацполіція. ВІДЕО [410]
За середу 8 червня внаслідок ворожих обстрілів населених пунктів Донецької області загинуло чотири особи, ще 11 — поранено.[411]
Російські окупанти вранці 9 червня завдали артилерійського удару по місту Бахмут Донецької області. Зруйновано цех заводу.[412]
Терористи тимчасово окупованих територій Донецької області 9 червня 2022 року «засудили» до смертної кари трьох іноземних бійців, які захищали Україну.[413]
За добу 9 червня 2022 року на Донеччині від ворожих обстрілів загинули троє цивільних осіб.[414]
За минулу добу 10 червня 2022 року росіяни вбили двох цивільних осіб і поранили 7 на Донеччині. [415]
За добу 11 червня 2022 року війська РФ завдали 16 ударів по Донеччині, є жертви та руйнування.[416]
Внаслідок воєнних дій РФ на Донеччині у п'ятницю 17 червня 2022 року загинуло 4 мирних мешканців, ще 6 дістали поранень.[417]
У понеділок 20 червня 2022 року внаслідок російських обстрілів на Донеччині загинули 3 мирних мешканців, ще 2 дістали поранень.[418]
Внаслідок обстрілу російськими військами Слов'янська 3 липня 2022 року — 6 загиблих і 15 поранених.[419]
9 липня окупанти завдали удару по Часовому Яру, влучивши у п’ятиповерхівку. Станом на 13 липня внаслідок ракетного удару по п’ятиповерховому житловому будинку в Часовому Яру на Донеччині загинуло 48 людей. Серед загиблих виявлено тіло дитини.[420]
У деокупованих населених пунктах Харківщини, Донеччини та Херсонщини станом на 3 листопада виявили тіла 868 цивільних, які загинули під час російської окупації.[421]
Внаслідок ракетного удару ввечері 1 лютого 2023 року по житловому сектору Краматорська Донецької області 2 людини загинули, 21 – постраждала. У результаті обстрілу пошкоджено 8 багатоквартирних будинків, один із них зруйновано.[422]
Вище приведені тільки деякі злочини російських неонацистів в Україні. Повну хронологію всіх злочинів російських окупантів можна знайти на сайтах новин.
Хмельницька область[ред. | ред. код]
У Хмельницькому внаслідок ракетного удару РФ у суботу 31 грудня 2022 року поранено 10 осіб, серед яких 22-річна дівчина, що загинула в лікарні. Також пошкоджено цивільну інфраструктуру. [423] [424]
Вище приведені тільки деякі злочини російських неонацистів в Україні. Повну хронологію всіх злочинів російських окупантів можна знайти на сайтах новин.
Житомирська область[ред. | ред. код]
Пізно ввечері 1 березня було обстріляно авіаційними бомбами житлові будинки міста Житомира по вулиці Шухевича (в минулому вулиця Сабурова). Загинули троє людей. 16 осіб, серед яких 7 дітей, отримали травми та госпіталізовані. Внаслідок вибуху зруйновано та пошкоджено 10 приватних житлових будинків. Повністю зруйновані 3 одноповерхові магазини, 1 пошкоджено. Пошкодшено частину перинатального центру, вибуховою хвилею вибито вікна другої міської лікарні[425]
Вранці 4 березня російські війська нанесли ракетний удар по школі № 25 у місті Житомирі — навчальний заклад зруйновано.[426]
6 березня приблизно о 21:00 було завдано авіаударів по місту Малин Коростенського району, внаслідок чого зруйновано двоповерхову будівлю, знищено три легкові автомобілі. За попередніми даними, загинула одна людина та постраждали три особи.[427]
8 березня о 20:50 внаслідок авіаудару військ РФ по Малину загинули 5 осіб, двоє з них — діти.[428]
8 березня ввечері було здійснено авіаційний удар по гуртожитку на вулиці Чуднівській в Житомирі. Загинуло четверо людей, троє отримало поранення. Гуртожиток повністю зруйновано. [429][430]
10 березня 2022 року в місті Коростень на Житомирщині російські літаки, які злітали з білоруського аеродрому, обстріляли цивільних людей та об'єкти інфраструктури. Загинуло троє людей, у тому числі двоє громадян Білорусі[431].
Окупанти 14 березня 2022 року завдали ракетного удару по адмінбудівлям на Житомирщині: 4 особи постраждало, 7 будівель знищено.[432]
17 березня російська авіація знищила декілька житлових будинків у Коростенському районі.[433]
19 березня російські окупанти обстріляли шість сіл на території Народицької громади Житомирської області. В смт. Народичі будівля зерноскладу зазнала руйнувань, зайнялися перекриття та покрівля на площі 500 кв. м. У селі Залісся пошкоджено житлові будинки та господарчі споруди. У селі Мотійки руйнувань зазнали дві пилорами. У селі Христинівка загорілася трава. У селі Славенщина внаслідок авіаобстрілу відбулося займання сухої трави в напрямку житлових будинків та газопроводу. У селі Латаші ракетний обстріл пошкодив житлову будівлю та дві господарські споруди. У результаті обстрілу з вертольота села Закусили пошкоджені будівлі підприємця, житлові будинки та господарчі споруди.[434]
У неділю, 20 березня, російські агресори нанесли авіаудар по населеним пунктам Коростенського району, що у Житомирській області. Ворог пошкодив 13 будівель. Три людини травмувалися.[435]
13 квітня російська війська завдали ракетного удару по околицях Чуднова Житомирської області. Внаслідок цього у у багатоповерхівках та приватних садибах вилетіли шибки й двері.[436]
Внаслідок ракетного удару 20 травня 2022 року по місту Малин на Житомирщині пошкоджено об'єкт інфраструктури та майже 100 будинків, троє людей отримали поранення.[437]
Ворожі війська завдали 22 травня 2022 року ракетного удару по об'єктах інфраструктури Житомирщини. [438]
Унаслідок ракетного удару по Малину Житомирської області, завданого російськими військами у неділю 22 травня 2022 року, пошкоджено об'єкт "Укрзалізниці", близько 150 житлових будинків, одна людина загинула, четверо отримали поранення.[439]
Після ударів по Малину росіяни вдарили ракетами по Коростеню Житомирської області – в ніч на 23 травня одну ракету збили, а інша пошкодила залізничну інфраструктуру. [440]
Майже 225 млн грн збитків довкіллю завдали окупанти, обстрілявши нафтобази на Житомирщині та Рівненщині. [441]
Російські окупанти у ніч проти четверга, 9 червня, завдали удару по Житомирській області. Пошкоджено багатоповерхову будівлю в Новограді-Волинському. [442]
Запорізька область[ред. | ред. код]
Станом на 15 березня у Запорізькій області було відкрито понад 100 проваджень щодо злочинів російських військ проти мирного населення.[443]
Станом на 8 квітня у Запорізькій області повністю або частково зруйновано 375 будинків.[444]
Станом на 22 квітня у Запорізькій області за період окупації окремих районів було викрадено 182 людини, з них 100 звільнені. [445]
28 лютого 2022 року у Бердянську російський окупант застрелив мешканця за відмову дати телефон.[446]
Російські окупанти зруйнували будівлю виконкому міськради Мелітополя.[447]
У Запорізькій області російські військові обстріляли авто «Укрпошти» і переїхали його: загинули двоє співробітників пошти, які розвозили пенсії.[448]
06 березня на автодорозі між селами Нестерянка та Мирне Оріхівського району Запорізької області, російський військовий танк переїхав автомобіль марки «Таврія». Загинули двоє дорослих чоловіка та неповнолітній хлопчик, який згорів в палаючій автомашині.[449]
У місті Мелітополь та Мелітопольському районі станом на 8 березня 2022 року обстрілами військ Російської Федерації зруйновано понад 90 житлових будинків. Велика кількість сімей залишилася без даху над головою".[450]
За інформацією речника ЗОВА полковника Івана Арєф‘єва у місті Пологи гуманітарна катастрофа. Вже шосту добу місто перебуває без тепла, водо- та електропостачання, їжі та зв'язку[451].
10 березня у Мелітополі, о 6-й ранку озброєні люди у російській військовій формі увірвалися у будинок депутатки Запорізької обласної ради, представниці корінного кримськотатарського народу Лейли Ібрагімової, директорки Мелітопольського міського краєзнавчого музею. Лейлу Ібрагімову відвезли у невідомому напрямку, у будинку провели обшук, вилучили телефони[452].
11 березня у Мелітополі групою окупантів із 10 осіб було викрадено мера міста Івана Федорова, який відмовився від співпраці з ворогом.[453]
У Приморську окупанти затримують людей та крадуть авто цивільних.[454]
12 березня у Запорізькій області російські воєнні злочинці танком переїхали «Таврію»: загинули двоє дорослих чоловіків та неповнолітній хлопчик.[455]
13 березня Голова ОДА Олександр Старух повідомив про викрадення міського голови Дніпрорудного Євгена Матвєєва.[456]
13 березня в окупованому Мелітополі Запорізької області росіяни викрали голову районної ради Сергія Прийму та намагалися викрасти секретаря міськради Романа Романова.[457]
13 березня російські окупанти розтрощили відомий замок-палац «Садиба Попова» у м. Василівка, що є пам'яткою архітектури XIX ст.[458]
У тимчасово захопленому Бердянську загарбники погрожують журналістам та їхнім родинам, змушуючи працювати на російську пропаганду. Про це 13 березня повідомив Голова ОДА Олександр Старух.[459]
Російські загарбники цілеспрямовано знищують сільськогосподарську техніку, підриваючи продовольчу безпеку в Україні і світі. Такі випадки зафіксують у Мелітопольському районі, а також інших регіонах України.[460]
У Пологах від обстрілів російських загарбників загинуло 20 цивільних осіб[461]
У Бердянську окупанти затримали кількох учасників проукраїнських мітингів.[462]
16 березня вранці було обстріляно ракетами вокзал Запоріжжя-2 та Ботанічний сад. Постраждали одна людина. Пошкоджено залізничну колію, перон, будівлю вокзалу, розташовані поблизу житлові будинки, а також розташовані поблизу корпуси і гуртожитки Запорізької політехніки і запорізького національного університету.[463][464]
16 березня внаслідок обстрілів російської армії село Преображенка Пологівського району було пошкоджено газопровід.[465]
16 березня військові РФ обстріляли цегляний завод у Малій Токмачці.[466]
16 березня в районі смт Степногірськ рашисти завдали удару по автівках, у яких їхали біженці з гарячих точок у бік Запоріжжя. За попередніми даними 5 людей поранені, з них одна дитина у важкому стані.[467]
16 березня о 00:30 та о 06:30 російські військові обстріляли село Новояковлівка Комишуваської ОТГ/[468]
17 березня, о 13.00 год окупантами обстріляно селище Зарічне Комишуваської територіальної громади.[469]
20 березня, російські окупанти протягом двох годин (з 14 по 16 годину) обстрілювали прифронтове Кам'янське з градів, мінометів та танків.[470]
21 березня на території Запорізької області окупантами було обстріляно евакуаційні автобуси з дітьми із Маріуполя. 4 дитини поранено, у тому числі двоє перебувають у важкому стані.[471]
На одному з блокпостів у Запорізькій області російський військовий вистрілив в обличчя 11-річній дівчинці, яку мати вивозила з Маріуполя.[472]
26 березня російські війська здійснили артобстріл з ворожої техніки по домівках мирного населення села Веселянка Запорізького району. Внаслідок обстрілу пошкоджено лінії електропередач, вражено кілька десятків приватних будинків. В результаті — частина з них не придатні до житла та знаходяться в аварійному стані, інші — мають пошкодження різного ступеню.[473]
28 березня у Мелітополі окупанти викрали начальницю міського управління освіти Ірину Щербак, яка відмовлялася співпрацювати з ними.[474]
У березні в Мелітополі з виставкового майданчика компанії «Агротек-Інвест» було викрадено та вивезено до РФ два нових флагманських комбайна S770 та S760, трактор M6195, сівалку Väderstad Tempo загальною вартістю €1 млн.[475]
2 квітня на автодорозі «Василівка-Запоріжжя» Російські окупанти відкрили вогонь по автомобілю в евакуаційній колоні.[476]
Росіяни обстрілювали інфраструктуру в Пологівському районі з використанням фосфорних боєприпасів.[477]
2 квітня в Енергодарі рашисти влаштували стрілянину та вибухи на мирному мітингу. Відомо про чотирьох містян, які потрапили до лікарні з травмами та важкими опіками.[478]
У місті Пологи Запорізької області окупанти захопили та замінували внутрішню територію центральної районної лікарні. Медичному персоналу та пацієнтам заборонили повертатись до закладу. При цьому в медзакладі зараз перебувають поранені російські військові.[479]
4 квітня у селі Інженерне внаслідок обстрілів російськими військами загорілося горище Школи мистецтв.[480]
4-5 квітня були викрадені з майданчика дилера «Агротек-Інвест» у Мелітополі та вивезені в напрямку росії комбайн John Deere s760 із жаткою та дві сівалки Väderstad Tempo на суму €520 тис.[481]
5 квітня Російські війська розбомбили в Гуляйполі церкву святого Тихона Задонського, яка внесена до реєстру місцевих пам'яток культури.[482]
5 квітня російськими військовими було обстріляно цивільну інфраструктуру та житлові будинки в селі Мала Токмачка Пологівського району, внаслідок чого зруйновано десятки житлових будинків, магазини, дитячий садок, школа, будинок культури.[483]
5 квітня російські загарбники протягом півтори години обстрілювали селище Комишуваху. Пошкоджено більше 20 будинків, один будинок зруйновано. Одна людина отримала поранення.[484]
Станом на 6 квітня у Мелітополі на додачу до гуманітарної катастрофи, яку створили окупанти — нестачу продуктів харчування, медикаментів, палива, — вони почали мародерство і грабування містян у великих масштабах. Рашисти всіма силами намагаються повністю зірвати посівну на захоплених територіях — заміновують поля, обшукують склади із сільськогосподарською технікою та викрадають її, частина цієї техніки вже відправлена до тимчасово захопленого Джанкоя та Чечні.[485]
6 квітня, внаслідок обстрілу російськими окупантами у смт. Степногірськ спалахнув приватний будинок і прилегла до нього територія.[486]
Станом на 7 квітня 2022 року у Мелітополі, який зайняли російські війська, кількість викрадених ними людей перевищила сотню.[487]
10 квітня російські військові обстріляли одразу 15 населених пунктів Запорізької області: міста Гуляйполе, Степногірськ, Оріхів, села Новоандріївка, Новоданилівка, Верхня Терса, Павлівка, Старомайорськ, Щербаки, Преображенка, Кам'янське, Мала Токмачка, Юрківка, Червона Криниця, Новоукраїнське. Окупанти використовували реактивні системи залпового вогню «Град», ствольну артилерію, 120 мм міномети та великокаліберні кулемети. Постраждала цивільна інфраструктура, шляхи сполучень, електростанції, житлові будинки.[488]
У ніч на 12 квітня російські окупанти обстріляли фосфорними бомбами село Новояковлівку Комишуваської територіальної громади. Є пошкоджені будинки.[489]
12 квітня російські окупанти обстріляли забороненими фосфорними боєприпасами житловий будинок у селі Новоданилівка Пологівського району.[490]
14 квітня російські окупаційні війська з артилерії обстріляли Василівку. Внаслідок цього частина житлових будинків та інфраструктури зруйнована. Одна особа загинула, а 5 отримали поранення.[491]
За даними Офісу генпрокурора України, 5 квітня військовослужбовці збройних сил Російської Федерації в окупованому Мелітополі викрали з відділення АТ «Укрпошта» майже 3 млн грн.[492]
Окупанти викрали неповнолітнього сина голови Запорізької РДА.[493]
19 квітня російські окупанти викрали Олега Будяка, директора краєзнавчого музею в селі Осипенко Бердянського району.[494]
21 квітня російськими військовими було здійснено ракетний обстріл м. Запоріжжя. Одна з ракет вибухнула біля мосту через Дніпро, коли ним рухався пасажирський поїзд, в якому вибуховою хвилею вибило вікна чотирьох вагонів. Також вилетіли вікна автівок, які рухалися мостом. Друга ракета пошкодила будівлю санаторію-профілакторію одного з підприємств міста. Постраждали 8 громадян.[495]
23 квітня у Василівці російські загарбники влучили в житловий будинок з реактивної системи залпового вогню і намагаються звинуватити в обстрілі ЗСУ. Обстріл здійснили з села Бурчак, яке тимчасово знаходиться під контролем російських окупантів.[496]
Рашисти в окупованому Мелітополі викрали консула Болгарії.[497]
23 квітня у селі Кам’янське Василівського району внаслідок артилерійського обстрілу російської федерації загинули троє мирних жителів, які у цей час працювали на городі. Серед них одна дитина. В Оріхові під час ворожих ракетних обстрілів було зруйновано магазин «Оптовичок». У селі Новопавлівці Пологівського району внаслідок артобстрілу російськими злочинцями було зруйновано приватний будинок. У селі Мала Токмачка, Пологівського району, внаслідок артобстрілу рашистами було зруйновано будівлю, а також пошкоджено трактор, культиватор та автопричіп.[498][499]
У селі Орлянське Василівського району до місцевої мешканки до будинку увірвалися російські злочинці, один із них її зґвалтував.[500]
24 квітня російські окупанти близько 10 години ранку обстріляли Василівку Запорізької області. За словами місцевих мешканців, ракети прилетіли туди, де мали святити паски. Сама атака почалася з стартом церковної служби.[501]
26 квітня, російські військові завдали удару по Гуляйполю. Внаслідок обстрілів троє людей отримали поранення. Також окупанти пошкодили будинки мирних жителів.[502]
26 квітня окупанти розбомбили школу у селі Червоне Гуляйпільського району.[503]
По інфраструктурі Запоріжжя 26 квітня 2022 року вдарили три російські ракети, дві влучили в підприємство, наразі відомо про одного загиблого і ще одного пораненого.[504]
"Били струмом, відрізали палець, зламали 4 ребра": на Запоріжжі російські окупанти 12 днів катували учасника АТО. На тимчасово окупованих територіях Запорізької області російськими терористами проводяться масштабні "фільтраційні заходи". Жертвами окупантів найчастіше стають чоловіки призовного віку. В першу чергу – ветерани АТО/ООС, колишні військові та правоохоронці, проукраїнські активісти.[505]
Російські окупанти захопили Мелітопольський міський краєзнавчий музей, де зберігалося скіфське золото IV століття до нашої ери. Втім, за повідомленням голови ОДА О. Старуха найбільш цінні експонати запорізьких музеїв були вивезені до інших регіонів ще на початку війни. [506][507]
28 квітня внаслідок обстрілів населених пунктів артилерійських обстрілів пошкоджено житловий будинок і загинули двоє людей у м. Оріхів, ще одна людина травмована у селі Новоандріївка Пологівського району. У селі Петрівка Василівського району загинув механізатор, який підірвався на міні під час проведення польових робіт.[508]
28 квітня внаслідок ракетного обстрілу зруйновано 12 будинків приватного сектору у Запоріжжі. 5 людей поранено, серед них одна дитина.[509]
Російські окупанти в Мелітополі перейшли вже до масових викрадень людей, пересуватися в місті небезпечно.[510]
Фермери Мелітопольського району повідомляють, що окупанти почали скуповувати зерно вдвічі заниженими цінами. У тих, хто відмовляється від такої співпраці, зерно забирають силою під дулами автоматів.[511]
30 квітня російські окупанти обстріляли фермерські господарства Таврійської територіальної громади та у селі Воздвиженка Пологівського району. Пошкоджено інфраструктуру, господарську техніку, насіння соняшника, загинули свійські тварини.[512]
Російські військові 1 травня гатили по багатоповерхових будинках Оріхова що на Запоріжжі, загинули дві людини.[513]
У Мелітополі загарбники викрали 60-річну працівницю краєзнавчого музею Галину Кучер, у неї вдома залишилася лежача матір.[514]
3 травня російські окупанти обстріляли селище Залізничне Гуляйпільського району. Пошкоджено будівлю місцевої школи та 12 житлових будинків. Внаслідок обстрілів від отриманих осколкових поранень загинуло двоє людей.[515]
Російські війська 5 травня 2022 року обстріляли житловий будинок у Пологах на Запоріжжі, загинула жінка.[516]
У Бердянську викрали волонтера і керівницю станції "швидкої допомоги".[517]
Російські загарбники викрадають українську продукцію з тимчасово захоплених територій Запорізької області. [518]
Окупанти захоплюють покинуті квартири та викрадають авто у Мелітополі.[519]
В Україні розпочали кримінальне провадження за фактом викрадення національних цінностей з музею в Мелітополі, яке вчинили військові РФ. Слідство стверджує, що у квітні росіяни викрали історико-культурні цінності з Мелітопольського краєзнавчого музею.[520]
У Запорізькій області загарбники 11 травня 2022 року вчергове обстріляли цивільну інфраструктуру Оріхова, одна людина загинула 8 осіб дістали поранення. [521]
Одна людина загинула й ще кілька дістали поранення 11 травня 2022 року від обстрілів півтора десятком ракет російських окупантів по селу Комишуваха в Запорізькій області. [522]
Із 24 лютого станом на 11 травня 2022 року росіяни викрали 271 людину на тимчасово окупованих територіях Запоріжжя.[523]
Російські загарбники масово вивозять із тимчасово окупованих територій Запорізької області зерно. Як повідомляє пресслужба Запорізької ОВА, про пограбування російськими військовими зерносховищ заявляють і жителі с. Мала Білозерка, де окупанти "забрали зерно і фермерів, і пайовиків".[524]
Війська РФ вночі 22 травня запустили ракети по цивільній інфраструктурі одного з сіл на Вільнянщині Запорізької області. Попередньо встановлено, що є постраждалі громадяни.[525]
23 травня 2022 року російські окупанти увірвались до помешкання співробітника енерго-ремонтного підрозділу Запорізької АЕС Сергія Швеця та розстріляли його з автоматичної зброї. З численними кульовими пораненнями пан Сергій ушпиталений до міської лікарні Енергодара. Лікарі борються за його життя.[526]
За інформацією Запорізької ОВА, сьогодні, 24 травня, зухвало та цинічно було викрадено керівників Кирилівської селищної ради: Івана Малєєва та Ігоря Коробку. [527]
Вранці 25 травня військовослужбовці РФ обстріляли цивільну інфраструктуру Запоріжжя одразу у двох районах. Пошкоджено понад 60 приватних будинків, один зруйновано вщент. Дуже багато інфраструктури міста, магазинів пошкоджено. Ракетним ударом пошкоджено ТРЦ "Аврора" у Запоріжжі. Загинула 1 людина, 3 дістали поранення.[528][529][530]
У Гуляйполі Запорізької області за добу 29 травня російська рамія обстрілами зруйнувала понад 50 об'єктів цивільної інфраструктури, серед них - магазини, поштове відділення, будинок молитви. [531]
Російські окупанти за три місяці повномасштабного вторгнення на територію України викрали у Мелітополі понад пів тисячі мирних громадян. [532]
Сьогодні вночі 31 травня 2022 року декілька годин поспіль ворог гатив по житлових кварталах населеного пункту Комишуваха Запорізької області. [533]
1 червня військовослужбовці Російської Федерації вкотре обстріляли Пологівщину у Запорізькій області. Пошкоджено будинки, відомо про двох травмованих. [534]
Зрадники на окупованій території Запорізької області вирішили віджати державне майно України, щоб підвищити ефективність своєї "влади".[535]
Російські військові розстріляли машиніста тепловоза Пологівського локомотивного депо регіональної філії "Придніпровська залізниця" у Запорізькій області. [536]
У місті Гуляйполе, де станом на 12 червня 2022 року зруйновано понад 500 житлових будинків, все ще залишаються близько 4 тис. цивільних мирних мешканців, до війни це було 20 тис. осіб. [537]
Ворог знищує цивільну інфраструктуру в Оріхові Запорізької області. У результаті вчорашніх 15 червня 2022 року обстрілів м. Оріхів Пологівського району постраждали приватні будинки мирних мешканців.[538]
30 вересня 2022 року унаслідок російського ракетного удару по гуманітарній колоні в Запоріжжі загинуло щонайменше 25 осіб[539].
Внаслідок удару росіян по автоколоні у Запоріжжі 30 вересня 2022 року загинуло 30 осіб, майже сто дістали поранень і травм.[540]
Кількість жертв удару окупантів по житлових будинках у Запоріжжі 6 жовтня зросла до 17 людей.[541]
Внаслідок атаки російських окупантів по Запоріжжю в ніч на 9 жовтня загинуло 13 людей, з них одна дитина, 89 осіб поранено, в тому числі 11 дітей. [542]
16 людей загинули та майже сотня отримали поранення у результаті ударів Росії по житлових кварталах Запоріжжя 9 та 10 жовтня. [543]
У ніч на 17 листопада місто Вільнянську Запорізької області зазнало ракетного удару, у результаті якого загинуло 9 осіб. [544]
У ніч на 23 листопада 2022 року російські загарбники ракетами вдарили по пологовому відділенні Вільнянської лікарні у Запорізькій області, у результаті обстрілу загинуло немовля.[545]
Внаслідок ракетного удару РФ 31 грудня 2022 року у Запоріжжі поранено 4 людей, серед яких вагітна жінка та дівчинка-підліток, яка перебуває у важкому стані.[546]
Внаслідок обстрілу Оріхова в Запорізькій області 1 січня 2022 року загинула людина, троє дістали поранень.[547]
Ввечері 3 січня 2023 року російські окупанти атакували ракетами околиці Запоріжжя, в результаті нападу поранена людина, а на об'єкті цивільної інфраструктури виникла пожежа.[548]
Вище приведені тільки деякі злочини російських неонацистів в Україні. Повну хронологію всіх злочинів російських окупантів можна знайти на сайтах новин.
Луганська область[ред. | ред. код]
Під час російських обстрілів Попасної Луганської області 3 березня 2022 року двоє місцевих жителів загинули, ще шестеро зазнали поранень.[549] Під час обстрілу окупанти використовували заборонені фосфорні боєприпаси.[550]
У місті Кремінна Луганської області російські військові розстріляли упритул з танка будинок для літніх людей, у результаті чого загинули 56 осіб, ще 15 людей окупанти викрали.[551]
13 березня у селі Борівському під Сєвєродонецьком у власному будинку окупанти вбили відомого волонтера Олександра Кононова. Це людина з інвалідністю, він займав дуже активну проукраїнську позицію. Його просто розстріляли в інвалідному візочку.[552]
У Рубіжному внаслідок обстрілів було знищено інтернат для дітей з порушеннями зору (Кришталик), лікарню та 3 школи.[553]
15 березня російські війська обстріляли евакуаційний автобус, що віз людей із Рубіжного Луганської області.[554]
16 березня у Рубіжному внаслідок обстрілу російськими військовими пошкоджено п'ять будинків та господарські споруди, двоє людей загинули, одну поранено. У Сєвєродонецьку пошкодили шість житлових будинків та будівлю держустанови.[555]
17 березня на Луганщині російські окупанти відкрили вогонь по евакуаційному автобусу з людьми.[556]
Росіяни у ніч із 16 на 17 березня влаштували в Рубіжному пекло, обстріли тривали всю ніч. У місті внаслідок російських обстрілів палали щонайменше 27 будинків, подекуди цілими вулицями. Ще мінімум п'ять займань сталися в Попасній, одне — в Сєверодонецьку.[557]
17 березня російська армія обстріляла в Сєвєродонецьку притулок благодійної недержавної організації «СОС Дитячі містечка», де перебували матері з дітьми.[558]
19 березня російські окупанти зруйнували в Рубіжному та Сєвєродонецьку близько 30 об'єктів. Із них — 12 багатоквартирних та 12 приватних житлових будинків, заклад освіти в Рубіжному, складські, господарські споруди та об'єкти інфраструктури. У Рубіжному загинули 3 людини, у тому числі 2 дитини. Ще двоє людей, у тому числі дитина, поранені.[559]
21 березня у Рубіжному загарбники поцілили у приватний житловий будинок, за попередньою інформацією, у підвалі можуть знаходитися троє дітей. Також у Рубіжному російські війська обстріляли загальноосвітню школу, через що загорівся дах закладу. В підвалі, ймовірно, знаходяться люди. Загалом внаслідок обстрілів пожежі виникли у понад 10 будинках.[560]
24 березня в Луганській області російська армія обстріляла дві церкви. Зокрема, у Сєвєродонецьку постраждав храм на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних радість» при місцевій лікарні.[561]
28 березня, російськими військовими обстріляно м. Сєверодонецьк, де в результаті атаки зруйновано 5 будинків та постраждали щонайменше 7 людей.[562]
Російські окупанти 30 березня 2022 року обстріляли Сєверодонецьк, Рубіжне, Лисичанськ та Кремінну. В результаті дві людини загинули, п'ятеро дістали поранення.[563]
Російські окупанти 30 березня 2022 року обстріляли Лисичанськ. Внаслідок обстрілу загинули двоє дітей. 31 березня будо обстріляно житловий сектор Сєвєродонецька. Загинула одна людина.[564][565]
3 квітня, у Новодружеську на Луганщині загинуло два волонтери, які видавали гуманітарну допомогу місцевим жителям. Вони потрапили під мінометний обстріл з боку російської армії.[566]
4 квітня у Рубіжному російські окупанти обстріляли церкву на честь святителя Луки Кримського та поранили двох священників. Будівля зазнала значних руйнувань.[567]
5 квітня російські окупанти потрапили в Рубіжному в цистерну з азотною кислотою, що створило небезпеку хімічного враження мешканців міста.[568]
11 квітня було обстріляно один із центрів надання гуманітарної допомоги у Сєвєродонецьку. Зруйновано стіни, виникла пожежа. Центр годував до 300 людей щодня та забезпечував їжею та засобами гігієни прикутих до ліжка хворих людей.[569]
16 квітня Національною поліцією задокументовано 31 факт обстрілів військами РФ житлових будинків, ринків, магазинів, закладів громадського харчування, підприємства у Сєвєродонецьку, Лисичанську, Кремінній, Рубіжному, Попасній. Внаслідок обстрілів є загиблі та поранені місцеві мешканці.[570]
17 квітня, у Вербну неділю, російські окупанти обстріляли Сєвєродонецький Свято-Христо-Різдвяний Кафедральний Собор.[571]
Російські військові викрали, гвалтували та піддавали тортурам матір двох дітей в окупованій частині Рубіжного Луганської області. [572]
23 квітня російська армія здійснила артилерійський обстріл житлових будинків у місті Золоте. Двоє людей загинуло на місці, ще двоє - поранені.[573]
Окупанти зруйнували 7 будинків і втретє влучили в нафтопереробний завод на Луганщині 24 квітня 2022 року.[574]
25 квітня поблизу Рубіжного російськими окупантами було обстріляно евакуаційний автобус.[575]
Війська РФ станом на 3 травня 2022 року розбомбили літаками елеватор у Рубіжному.[576]
Рашисти 7 травня 2022 року скинули авіабомбу на школу в Білогорівці Луганської області, в якій ховалось майже все селище.[577] Орієнтовно в школі було 90 людей, 27 врятували, близько 60 скоріше за все загинули.[578]
Російські нацисти вбивають цивільних у захопленій Попасній, забрати життя можуть навіть за українську картинку в телефоні.[579]
Російські окупанти 16 травня продовжували обстрілювати Сєверодонецьк на Луганщині, внаслідок чого загинули щонайменше 10 осіб. [580]
Внаслідок обстрілів 17 травня 2022 року російських окупантів зазнали руйнувань будинки мешканців Гірської громади, що на Луганщині. [581]
В результаті дій рашистів за добу 20 травня 2022 року на Луганщині загинуло 13 людей, понад 60 будинків зруйновано. [582]
Російські окупанти продовжували 25 травня 2022 року обстрілювати Сєверодонецьк, внаслідок чого загинули 6 осіб та поранено вісьмох цивільних. [583]
Росіяни завдали потужного та довготривалого артилерійського удару по Лисичанську 25 травня. Троє загиблих у Лисичанську та передмісті, обстріляний центр гуманітарної допомоги, у Сєвєродонецьку.[584]
Через російські обстріли 31 травня 2022 року двоє загиблих та троє поранених в Лисичанську. [585]
Окупанти 2 червня 2022 року вбили двох мирних мешканців Сєверодонецька і видають їх за диверсантів. [586]
У Гірській громаді на Луганщині 4 червня загинуло четверо людей, зруйновано будинки. [587]
Російські окупанти 9 червня 2022 року скинули авіабомбу на школу в селі Гірське поблизу Сєверодонецька. Школа майже повністю зруйнована. Ніяких військових об'єктів, ніяких військових тут не було.[588]
Російські окупанти знищили один з символів Сєверодонецька - Льодовий палац згорів[589]
Внаслідок авіаудару РФ по Лисичанську в четвер 16 червня 2022 року загинуло щонайменше 4 людей, 7 дістали поранень.[590]
Російські війська 27 червня 2022 року обстріляли з "Ураганів" натовп людей, які прийшли набирати технічну воду в Лисичанську, внаслідок чого щонайменше 8 загиблих і 21 поранених. [591]
Кіровоградська область[ред. | ред. код]
3 травня дві ворожі ракети влучили по залізничній інфраструктурі, внаслідок чого були загиблі та поранені[592]
На Кіровоградщині російські окупанти 4 травня 2022 року здійснили ракетний удар по інфраструктурному об’єкту.[593]
25 травня росіяни завдади трьох ракетних ударів по Кривому Рогу, поціливши у промислове підприємство та спричинивши серйозні руйнування.[594]
Вночі 26 травня 2022 року ворог завдав артилерійсього удару по Апостолівській громаді Криворізького району.[595]
Ракетний удар 16 грудня знищив під'їзд житлового будинку в у Кривому Розі, є загиблі і поранені. Пізніше встановлено, що кількість поранених від ракетного удару 16 грудня у Кривому Розі зросла з 8-ми до 13-ти, а кількість загиблих – із двох до трьох. [596][597][598][599]
Внаслідок ракетного удару по Кривому Рогу 14 січня 2023 року в суботу одна людина загинула, ще одну поранено.[600]
Вище приведені тільки деякі злочини російських неонацистів в Україні. Повну хронологію всіх злочинів російських окупантів можна знайти на сайтах новин.
Закарпатська область[ред. | ред. код]
3 травня 2022 року війська РФ завдали ракетного удару по підстанції біля вокзалу у Воловці[601]
Миколаївська область[ред. | ред. код]

7 березня російські війська накрили Миколаїв з систем залпового вогню, які викликали руйнування і пожежі у місті. З «Градів» було обстріляно житловий мікрорайон Балабанівка у південній частині Миколаєва[602][603].
8 березня на Кіровоградській трасі окупанти розстріляли автомобіль з працівниками дитячого будинку сімейного типу. Три пасажири загинуло на місці, ще двоє поранено[604][605]
11 березня російські війська обстріляли миколаївську онколікарню.[606]
13 березня російська авіація нанесла бомбовий удар по приміщенню школи в одному з населених пунктів, внаслідок чого люди опинились під завалами. Внаслідок удару загинуло 7 цивільних, ще 3 постраждали[607].
14 березня через авіаційний обстріл міста Снігурівка російськими військовими, пошкоджено п'ять житлових будинків, рятувальники визволили з-під завалів шість людей, одна людина загинула.[608]
19 березня у селі Лоцкине було поховано активіста Сергія Божка, якого викрали та замордували окупанти.[609]
23 березня в Миколаєві в результаті ракетного обстрілу зруйновано психіатричну лікарню.[610]
24 березня російські військові обстріляли зі «Смерчу» село Явкине. Під обстріли потрапили житлові будинки, школа, лікарня, адмінбудівля, дитячий майданчик. Загинуло троє цивільних людей, ще 13 отримали поранення.[611]
Окупаційні війська Російської Федерації 29 березня здійснили ракетний удар по будівлі Миколаївської ОДА. Внаслідок ракетного обстрілу окупантами будівлі, загинуло 37 людей.[612][613][614]
3 квітня унаслідок ворожих обстрілів житлової забудови загинули 7 жителів Очакова, ще 20 — отримали поранення.[615] Того ж дня під час обстрілу Миколаєва російські ракети влучили у 5 медзакладів.[616] Також було пошкоджено матеріально-технічну базу елеваторного комплексу ТОВ «Баловнянська виробнича база». Всього загинули вісім осіб, ще 34 зазнали поранень.[617] 3 квітня внаслідок ракетного удару було пошкоджено матеріально-технічну базу елеваторного комплексу ТОВ «Баловнянська виробнича база». Роботу підприємства після завданої шкоди зупинено.[618]
4 квітня російські військові обстріляли спальні райони, дитячу лікарню, заклади освіти та зупинку транспорту у Миколаєві, застосувавши заборонені касетні боєприпаси. Загинуло 12 людей, у тому числі дитина, 41 особа дістала поранення, у тому числі 4 дітей.[619][620][621]
На Миколаївщині окупанти після катувань вбили свободівця Сергія Божка.[622]
15 квітня внаслідок обстрілів житлових будинків і відділення Нової пошти у Миколаєві 5 людей загинули і 18 поранені.[623].
19 квітня російські окупанти бомбардували лікарню у Баштанці Миколаївської області, зафіксовано поранення цивільних.[624]
20 квітня Миколаїв обстріляно з систем залпового вогню «Смерч». Уражено місцевий яхт-клуб, стоматологічну поліклініку, інші об'єкти інфраструктури, виниклі пожежі.[625]
25 квітня завдано кількох ракетних ударів по Очакову, з використанням протикорабельних ракет типу Х-35. Пошкоджено кілька цивільних об'єктів уздовж узбережжя.[626] Того ж дня російські військові обстріляли Миколаїв із ракетних систем залпового вогню «Смерч». Вогневе ураження було завдано по житловому масиву, одну людину поранено. Зруйновано цех приватного підприємства харчової промисловості, пошкоджено продуктовий супермаркет, вибито вікна у багатьох квартирах.[627]
3 травня у звільненому від російських окупантів селі на Миколаївщині у спільній могилі виявили тіла двох місцевих жителів зі слідами катувань: у одного з них були зв'язані ноги.[628]
7 травня внаслідок ворожого обстрілу Корабельного району міста Миколаєва було пошкоджено балкони та скло вікон у двох квартирах дев'ятиповерхового житлового будинку та зайнялася покрівля бібліотеки, розташованої на першому поверсі цієї ж будівлі.[629]
За добу 8 травня внаслідок ракетних та артилерійських обстрілів області було поранено 27 людей та вбито вчительку російської мови.[630]
Внаслідок обстрілу російських окупаційних військ 9 травня у Миколаївській області загинув чоловік.[631]
Станом на 22 травня російські окупанти пошкодили або знищили понад 3600 цивільних об’єктів. Більша частина з них - житловий фонд.[632].
Окупанти 25 травня 2022 року вбили одну людину і ще 14 поранили обстрілами на Миколаївщині.[633].
Жінка, яка пасла корів, загинула на Миколаївщині внаслідок обстрілу окупантами 26 травня 2022 року. Минулої доби на Миколаївщині поранень зазнали 14 людей.[634]
Протягом доби 31 травня 2022 року ворог зруйнував 20 цивільних об’єктів у Миколаївській області.[635].
Російські окупанти 1 червня 2022 року вчергове обстріляли житлові квартали у двох районах Миколаєва. Пошкоджені 2 багатоповерхівки, 4 приватні будинки та господарські будівлі. Через обстріл російських окупантів у Миколаєві загинули 2 людини, ще 2 - отримали поранення.[636].
Впродовж доби 2 червня росіяни зруйнували 23 об’єкти цивільної інфраструктури Миколаївщини.[637]
Миколаїв протягом дня 4 червня було обстріляно тричі: з РСЗВ "Ураган", артилерією 152-го калібру і 203-го. За даними ОК "Південь", внаслідок обстрілів загинуло троє мирних мешканців і ще кілька цивільних осіб дістали важких поранень. У Миколаєві рятувальники 5 червня продовжують гасити масштабну пожежу на об’єкті інфраструктури, що виникла внаслідок російського обстрілу 4 червня.[638].
Російські війська знищили другий за величиною зерновий термінал в Україні в Миколаєві.[639]
Росіяни 8 червня 2022 року завдали ударів по 5 населених пунктах Миколаївщини. Є загиблі та поранені.[640]
Україна втратила приблизно 250-300 тис. тонн зернових через знищення Миколаївського зернового терміналу.[641]
17 червня у житловий квартал одного з районів Миколаєва влучили ворожі ракети. Пошкоджено п'ять будинків, 1 загиблий, 19 - постраждалих.[642]
Унаслідок російських обстрілів Миколаєва 21 червня 2022 року загинула одна людина, ще троє отримали поранення.[643]
Внаслідок ракетного удару у багатоповерхівку в Миколаєві 29 червня 2022 року загинуло 8 осіб, ще є 6 осіб поранено.[644]
30 червня російські війська обстріляли з РСЗВ віддалений район міста, внаслідок чого було пошкоджено 18 приватних житлових будинків.[645]
1 липня Миколаїв піддався масованому ракетному обстрілу з боку російських окупантів – по місту було випущено 12 ракет[645]. 30 липня російські окупанти обстріляли спальний район Миколаєва. Відомо про загиблого та шістьох поранених.[646]
18 серпня внаслідок російських обстрілів житлової забудови Миколаєва одна людина загинула і ще дві отримали поранення.[647]
19 серпня був здійснений обстріл Миколаєва з систем С-300, зазнав руйнувань університет імені П. Могили, пошкоджено будинки, є постраждалий.[648]
20 серпня був здійснений обстріл Миколаєва, внаслідок якого дістала пошкодження житлова забудова, троє людей дістали поранення.[649]
21 серпня зазнало обстрілу місто Миколаїв, ворог завдав удару ракетами типу С-300, відомо про влучання на територію підприємства. Інші влучання були по околицях міста.[650]
22 серпня відбувся обстріл цивільної інфраструктури Миколаєва із комплексів С-300, пошкоджені житлові будинки.[651]
23 серпня зазнали обстрілів населені пункти Баштанського району, зафіксовано руйнування житлових будинків, дістали поранення цивільні, у тому числі діти.[652]
25 серпня російська армія обстріляла житлову забудову міста Миколаїв. Окупанти застосували ракети С-300.[653]
28серпня окупанти обстріляли житлові квартали Миколаєва і області. Унаслідок обстрілів пошкоджено інфраструктуру порту, житлові будинки. Є загиблий і поранені.[654]
29 серпня російські окупанти обстріляли Миколаїв, по місту влучило 12 ракет 5В55 із системи С-300, двоє людей загинули, 24 поранені. Було знищено житлову забудову та навчальні заклади.[655]
30 серпня внаслідок масованого обстрілу житлової забудови Миколаєва одна людина загинула та одна дістала поранення.[656]
У Миколаєві внаслідок ракетного удару РФ у суботу 31 грудня 2022 року поранено 6 осіб, також пошкоджено цивільну інфраструктуру.[657]
Вище приведені тільки деякі злочини російських неонацистів в Україні. Повну хронологію всіх злочинів російських окупантів можна знайти на сайтах новин.
Одеська область[ред. | ред. код]
Російські війська 23 квітня 2022 року обстріляли Одесу, поціливши ракетою в багатоповерхівку. Загинули щонайменше 8 людей, зокрема тримісячна дівчинка, її мама та бабуся. Ще 18 людей дістали поранення.[658][659][660][661] Від російської ракети в Одесі загинула Валерія Глодан та її тримісячна донечка.[662] Російська ракета в Одесі вбила подружню пару. Жінка була вагітна.[663] Внаслідок ракетного обстрілу Одеси знищений квадратний кілометр цвинтаря в Одесі.[664] Пропаганда в РФ розповсюджує фейк про те, що ракета, яка вбила 8 людей та поранила 18, нібито впала на будинок випадково - коли її збила українська ППО. На відео видно, що це не так.[665]
Російські війська 26 квітня 2022 року завдали ракетного удару по Одеській області, пошкоджено міст через Дністровський лиман у Затоці.[666]
Російська армія 27 квітня 2022 року вдруге вдарила ракетами по автомобільно-залізничному мосту через Дністровський лиман у Затоці Одеської області. Міст зазнав руйнування.[667]
Російські нацисти 30 квітня 2022 року обстріляли аеропорт Одеси, пошкоджено злітно-посадкову смугу.[668]
Росія 2 травня 2022 року завдала декілька ракетних ударів по Одесі, внаслідок яких є загиблі та поранені. Зокрема, одним з ударів пошкоджено житлову будівлю, в якій на момент атаки перебували 5 людей. 15-річний хлопець загинув, ще одна неповнолітня дитина поранена. Також пошкоджена церква УПЦ Московського патріархату.[669][670][671][672][673]
Російські війська 2 травня 2022 року втретє за останній тиждень здійснили ракетний обстріл одного й того ж мосту на Одещині.[674]
Росіяни 3 травня 2022 року здійснили ракетний удар по місту Арциз у Болградському районі Одеської області.[675]
Російські війська 4 травня 2022 року завдали повторного ракетного удару по Одеській області.[676]
Російські окупанти крилатими ракетами сьогодні 7 травня 2022 року обстріляли Одесу, внаслідок чого виникла пожежа.[677]
Російські окупанти 8 травня 2022 року обстріляли узбережжя у Київському районі Одеси. Російські снаряди влучили у будівлю.[678]
Внаслідок ракетних ударів росіян по Одеській області у неділю 8 травня 2022 року поранено дівчину, пошкоджено цивільні об’єкти та об’єкти інфраструктури, 6 населених пунктів лишилися без електропостачання.[679]
Російські окупанти сьогодні 9 травня 2022 року обстріляли Одеську область та пошкодили 5 будівель туристичної інфраструктури. Пожежу ліквідовано, постраждали 2 особи, які доставлені в лікарню. [680]
Внаслідок ракетної атаки по Одесі 9 травня одна людина загинула, 5 поранені. [681]
Росія 10 травня 2022 року в черговий, четвертий раз здійснила ракетний обстріл пошкодженого мосту через Дністровський лиман на Одещині.[682]
Внаслідок ракетного удару по Одещині літаками стратегічної авіації РФ 16 травня 2022 року, уражено об'єкт туристичної інфраструктури, зруйновані будівлі, спалахнула пожежа. Попередньо, постраждали 2 дорослих і важко поранена маленька дитина.[683] Унаслідок ракетного удару окупантів по Одеській області важко поранено 6-річну дівчинку, поранень також дістали троє дорослих. Зруйновано будівлі баз відпочинку та понад 15 приватних будинків. [684]
Дві ракети рашистів вночі 17 травня 2022 року знову влучили в непрацюючий міст через Дністровський лиман у Затоці Одеської області. [685][686]
20 травня із застосуванням стратегічної авіації ворог наніс черговий ракетний удар крилатою ракетою повітряного базування по Одещині. Вдарили по промисловому підприємству з добривами. [687]
Російські війська 30 травня 2022 року завдали два ракетних удари по Одеській області, вкотре влучили в автомобільно-залізничний міст через Дністровський лиман у Затоці. Ударною хвилею пошкоджено кілька приватних будинків неподалік.[688]
Сьогодні 4 червня 2022 року зранку по території Одеської області завдано ракетного удару крилатою ракетою повітряного базування. Вражено територію сільськогосподарського підприємства, складські приміщення. Пожежу оперативно ліквідували рятувальники. Попередньо, 2 постраждалих. [689]
В Одеській області внаслідок потрапляння ворожої ракети 1 липня 2022 року у 9-поверховий будинок кількість загиблих становить 14 осіб, ще 30 – поранені.[690]
Внаслідок ворожого ракетного удару по Білгород-Дністровському району 1 липня 2022 руку на базі відпочинку загинуло 3 особи (з них 1 дитина) та постраждала 1 особа. Руйнування зазнали будівлі.[691]
Полтавська область[ред. | ред. код]
У ніч на суботу, 9 квітня, російські загарбники обстріляли ракетами інфраструктуру у Миргороді Полтавської області. Двоє людей постраждали.[692]
Російські окупанти 24 квітня 2022 року 9 разів вдарили ракетами по інфраструктурі Кременчука на Полтавщині. Внаслідок ракетних ударів зазнали значні руйнування ТЕЦ та НПЗ, 1 людина загинула, 7 - поранені.[693][694] Росія балістичними ракетами "Іскандер" 24 квітня 2022 року знищила Кременчуцьку ТЕЦ, яка постачала електроенергію всьому місту.[695]
Російські окупанти 11 травня 2022 року обстріляли Полтавську область з літака. Окупанти вдарили по обʼєкту інфраструктури. Рятувальники гасять пожежу. Інформація про постраждалих і руйнування уточнюється. [696]
Російські окупанти 12 травня 2022 року 4 рази обстріляли Кременчуцький нафтопереробний завод. [697]
Російські війська 20 травня 2022 року завдали удару по об‘єкту інфраструктури Лубенської громади що на Полтавщині.[698]
Росіяни 18 червня 2022 року завдали ракетного удару по НПЗ і ТЕЦ та інших об‘єктах інфраструктури Кременчука.[699]
Росіяни 27 черевня 2022 року завдали кілька ракетних ударів по торговому центру "Амстор" в Кременчуку, внаслідок чого встановлено 18 загиблих, ще 65 осіб звернулося за медичною допомогою.[700]
Рівненська область[ред. | ред. код]
Внаслідок атаки російських окупантів на телевежу під м. Рівне 14 березня 2022 року 21 людина загинула, 9 постраждали.[701]
Зранку 25 квітня війська РФ завдали ракетних ударів по Рівненщині. Три ворожі ракети влучили в залізничну інфраструктуру на Здолбунівщині.[702] Внаслідок обстрілу росіянами 5 залізничних станцій у понеділок в Рівненській та Львівській області 25 квітня 2022 року один залізничник загинув та четверо дістали поранень.[703]
Майже 225 млн грн збитків довкіллю завдали окупанти, обстрілявши нафтобази на Житомирщині та Рівненщині. [704]
У Рівненській області 25 червня 2022 року дві російські ракети влучили в автосервіс СТО з мийкою та комплекс з ремонту автомобілів у місті Сарни. Є загиблі і поранені. [705]
Сумська область[ред. | ред. код]

25 лютого російськими окупантами було здійснено ракетний удар реактивною системою залпового вогню БМ-27 «Ураган» по житловому масиву «Дачний» в районі дитячого садочка «Сонечко», в результаті якого загинули діти. Ракетний удар нанесено ракетами з касетною головною частиною, по цивільним об'єктам і інфраструктурі. На думку Amnesty International цей випадок із застосуванням касетних боєприпасів є воєнним злочином[706].
26 лютого, стався удар по території 91-го інженерного полку[645] внаслідок якого постраждав житловий масив «Дачний» та прилеглий приватний сектор[707]. За попередніми даними удар нанесено із застосуванням вакуумного боєприпасу. 28 лютого посол України в США Оксана Маркарова заявила, що російські війська застосували в Охтирці вакуумну бомбу[708]. Згідно докладу Human Rights Watch від 1 лютого 2000 року, РФ використовувала вакуумні боєприпаси під час другої російської-чеченської війни і хоча такі боєприпаси не заборонені міжнародним гуманітарним правом, їх широка зона ураження означає, що війська не повинні застосовувати таку зброю поблизу чи в населених пунктах[709]. Маркарова заявила, що застосування вакуумної бомби є порушенням Женевських конвенцій, а президент України Володимир Зеленський заявив, що це була цілеспрямована атака на житлові райони[710]. Прес-секретар Білого дому Джен Псакі заявила, що бачила це повідомлення, але не має підтвердження того, що Росія використала таку зброю. На брифінгу для преси вона повідомила: «Якщо це правда, то це потенційно військовий злочин».
У місті Охтирка російські окупанти повністю знищили залізничний вокзал. Обстріли не припинялися багато днів і будівля була повністю знесена з лиця землі[711].
6 березня за інформацією Голови Сумської обласної державної адміністрації Дмитра Живицького, в одному з сіл Тростянецької громади російська армія створила «живий щит» із місцевих жителів для охорони розгорнутої зенітно-ракетної системи С-300[712].
7 березня за повідомленнями Голови Сумської обласної державної адміністрації, після 23 години російські літаки скинули авіабомби на житлові квартали.[713]. За даними ДСНС внаслідок авіаудару загинули 22 людини, серед них троє дітей.[714][715]. За процесуального керівництва Окружної прокуратури міста Суми, розпочато кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 2 ст. 438 КК України)[716].
Російська авіабомба вбила всю сім'ю 16-річного чемпіона України із самбо у Сумах.[717]
В ніч з 9 на 10 березня російська ворожа авіація скинула 5 бомб на територію дитячого оздоровчого комплексу «Зоряний». Одна бомба влучила безпосередньо в житловий корпус: половина будинку знищена, в іншій половині вціліли лише стіни.[718]
13 березня внаслідок нічного авіабомбардування Охтирки загинуло щонайменше троє мирних мешканців міста.[719]
17 березня під час нічних нальотів на Суми, російська авіація розкидала протипіхотні міни ПФМ-1 (ПФМ-1С).[720]
19 березня у Тростянці російські військові обстріляли подружжя пенсіонерів, які їхали на велосипедах до лікарні. 59-річна жінка загинула, її чоловік отримав поранення.[721]
21 березня о 02:58 у результаті обстрілу заводу Сумихімпром було пошкоджено трубопровід аміаку в цеху складних мінеральних добрив підприємства, відбувся незначний витік аміаку. Один зі співробітників підприємства отримав травму[722]
Станом на 21 березня у Тростянецькій громаді викрадено всі автомобілі екстреної медичної допомоги.[723]
Російські окупанти у Тростянці на Сумщині вбили цивільну жінку, яка просто пересувалася містом на велосипеді.[724]
23 березня два російські танки прямим наведенням обстріляли місцеву лікарню.[725]
24 березня російські військові розстріляли на власному подвір'ї двох пенсіонерів із села Великий Самбір.[726]
У Тростянці Сумської області, який 26 березня звільнили від російських загарбників, українські захисники виявили тіло чоловіка, якого закатували окупанти, повідомив Офіс генерального прокурора.[727]
У звільненому від російських окупантів Тростянці Сумської області виявлено зв'язані тіла мирних жителів із вогнепальними пораненнями.[728]
4 квітня голова Сумської військової адміністрації Дмитро Живицький повідомив про трьох знайдених закатованих людей у Конотопському районі.[729]
Станом на 5 квітня у Сумській області знайдено понад 100 тіл загиблих мирних мешканців. У понад 40 з них — ознаки катувань і сліди тортур.[730]
У Боромлі на Сумщині знаходять закатованих ворогами людей. У одного з чоловіків — зав'язане обличчя та зв'язані руки, на тілі — рвані рани.[731]
У Сумській області відомо про понад 100 убитих російськими окупантами цивільних осіб, значну кількість людей вважають зниклими безвісти. [732] Збитки внаслідок знищення місцевої інфраструктури перевищили 10 мільярдів гривень.[733]
Станом на 23 квітня 2022 року щонайменше 155 жителів Сумщини перебувають у полоні російських окупантів.[734]
23 квітня російські окупанти обстріляли психоневрологічний інтернат в селі Атинське, а також територію приватних будинків у селі Бояро-Лежачі.[735]
У Тростянці 28 квітня 2022 року починають ексгумацію тіл закатованих та вбитих військами РФ жителів, - голова Сумської ОВА Живицький.[736]
У Тростянці Сумської області виявили штаб окупантів з картою військової операції та камеру для тортур. [737]
Росіяни 8 травня 2022 року здійснили ракетний обстріл Шосткинського району Сумської області, пошкоджено єврейське кладовище у Глухові.[738]
Уранці 12 травня окупанти обстріляли з артилерії Білопільську громаду на Сумщині, унаслідок чого загинула людина й пошкоджено приватні будинки.[739]
Сьогодні, 17 травня 2022 року близько п'ятої години ранку ворог завдав ракетного удару по Охтирці. П'ять російських ракет прилетіли по мирних цивільних об'єктах. [740]
Сьогодні 25 травня вночі та учора ввечері відбулися обстріли з території росії прикордонних територій Сумщини. Близько 1-ї години ночі з території росії ворог випустив з літака чотири ракети по одному з населених пунктів Краснопільської територіальної громади. Внаслідок нанесення авіаудару постраждали декілька будинків місцевих мешканців та лінія електропередачі.[741]
Внаслідок обстрілу некерованими ракетами прикордонних населених пунктів Сумщини 28 травня 2022 року поранено жінку, пошкоджено церкву та дитсадок.[742]
Вночі завдано ракетних та артилерійських ударів по Сумщині 31 травня 2022 року з території Росії. [743]
Уночі 2 червня росіяни з літака нанесли 3 ракетні удари по території Краснопільської громади у Сумській області, у результаті чого щонайменше 3 людей отримали поранення, зруйновані житлові будинки.[744]
На Сумщині 15 червня 2022 року одна людина загинула від ракетного обстрілу околиць Глухова. Ще троє людей загинули внаслідок підриву автомобіля на російській міні. [745]
Ворог 16 червня 2022 року завдав ракетних авіаударів по Сумщині. Відомо про 4-х загиблих та 6-х поранених. [746]
Тернопільська область[ред. | ред. код]
3 квітня 2022 року близько о 22:15 хв збройні сили Російської Федерації, нехтуючи нормами міжнародного гуманітарного права, здійснили ракетний обстріл одного з об'єктів критичної інфраструктури у Тернополі. Будь-які військові об'єкти на даній території відсутні.[747]
Внаслідок ракетного удару по Чорткову Тернопільської області увечері 11 червня постраждало 23 особи, серед яких цивільні та військові. Удар ракет був по об'єктах цивільної інфраструктури. Внаслідок атаки постраждала частина воєнного об'єкту, а також чотири цивільні п'ятиповерхівки. [748][749]
13 травня 2023 року російські війська обстріляли Тернопільську промзону,внаслідок чого постраждало 2 людини[750].
Вночі 14 травня 2023 року Тернопіль вдруге опинився під обстрілом російських військ,уламками крилвтої ракети пошкоджено житлові будинки,цивільні авто та навчальний заклад[751].
Харківська область[ред. | ред. код]
Станом на 16 березня на Харківщині внаслідок російського нападу загинули близько 500 мирних мешканців.[752]
Станом на 13 квітня у Харкові внаслідок обстрілів пошкодження отримали 1937 об'єктів, частина з них знищена повністю. Зруйновано 75 шкіл та 1671 житловий будинок.[753] Станом на 31 березня у Харкові російською армією зруйновано 54 дитячих садочки, 16 лікарень, 239 адміністративних будівель. За словами мера після війни треба буде споруджувати нове місто[754].
26 лютого 2022 року на трасі Ізюм-Харків поблизу села Волохів Яр російські окупанти обстріляли пасажирський автобус з людьми, загинули п'ятеро та поранених шестеро людей.[755]
У Харкові відбувся бій між диверсантами та українськими військовими, загинула жінка, двоє дітей поранені.[756]
28 лютого у Харкові внаслідок обстрілів російськими військами загинули 9 людей, 37 поранені.[757]
28 лютого російські окупанти обстріляли житлові квартали Харкова з «Градів», є десятки загиблих і сотні поранених.[758] За добу в Харкові було погашено 24 пожежі, спричинених ворожими обстрілами.[759]
1 березня унаслідок удару крилатою ракетою по центру Харкова щонайменше 24 людини загинули, понад 20 травмовані.[760][761] Одним із загиблих став професор Харківського національного університету імені Каразіна, науковець у галузі економіки та державного управління Олег Амосов.[762]
Того ж дня було завдано авіаудари по п'ятиповерховому житловому будинку[763] та Харківському заводу підіймально-транспортного устаткування. Є жертви та поранені.[764]
2 березня 2022 року війська РФ завдали удару по будівлі обласного Управління поліції в Харкові.[765]
Вночі з 1 на 2 березня 2022 року російські СУ-25 бомбардували Чугуїв та Харків. За добу в області загинула 21 особа, постраждали-112 осіб.[766]
Російські окупанти ракетними ударами на початку березня 2022 року зруйнували корпуси університету Каразіна у Харкові.[767][768][769][770][771]
На Харківщині по місту Ізюм 3 березня 2022 року російські окупанти здійснили авіаудар, внаслідок якого загинуло щонайменше 3 мирних мешканців.[772] Кількість жертв від авіаудару російських окупантів по Ізюму на Харківщині зросла до 8 загиблих, а в місті значні руйнування.[773]
34 мирних жителі загинули та 285 — із них 10 дітей — отримали поранення у результаті російських обстрілів Харківської області станом на ранок 3 березня.[774]
На Харківщині у селі Яковлівка російські окупанти обстріляли мирне населення. Вбито щонайменше 3 людей, 2 з них — цивільні.[775]
У ніч на 3 березня ворог здійснив авіаналіт на село Яковлівка Харківського району. Внаслідок бомбардування, повністю або частково знищено всі будинки в селі.[776]
6 березня 2022 року близько 12 години російськими військовослужбовцями здійснено артилерійський обстріл супермаркету «Хазар», розташованого по вул. Академіка Вальтера у м. Харкові. Внаслідок цього загинуло щонайменше 4 особи, тілесні ушкодження отримали більше 15 осіб[777].
Станом на 7 березня за словами віце-мера Володимира Мацокіна місто Ізюм майже зруйновано. У місті гуманітарна катастрофа — немає їжі, води, світла, газу, зв'язку[778].
7 березня ввечері російські ракети знищили почесне консульство Албанії в Харкові. Раніше Росія додала Албанію до свого «списку ворогів»[779].
8 березня, окупанти вщент розбомбили місцеву лікарню в Ізюмі на Харківщині[780].
В екопарку Харкова окупанти вбили волонтерів, які прийшли годувати тварин.[781]
8 березня окупанти вночі скинули не менше трьох авіабомб, внаслідок чого загинули двоє цивільних, серед яких 7-річна дитина[782].
9 березня в наслідок артилерійського обстрілу було знищено офіс уповноваженого з прав людини у Харкові[783].
Через обстріл російською армією села Слобожанське Балаклійської громади Ізюмського району було зруйновано приватний будинок. Під завалами загинуло 5 людей, у тому числі 2 дітей, одна дитина поранена[784][785].
Ввечері 10 березня окупанти обстріляли район П'ятихатки, де розташований Харківський фізико-технічний інститут, і знеструмили дослідницьку ядерну підкритичну установку (ЯПУ) «Джерело нейтронів»[786]
Внаслідок авіабомбардування Охтирки 14 березня загинуло щонайменше троє мирних людей.[787]
14 березня російські війська відкрили вогонь по автобусу в якому мирні мешканці Ізюму на Харківщині намагалися покинути місто.[788]
15 березня у Харкові снаряд влучив у житловий будинок на перехресті вулиці Танкопія та бул. Богдана Хмельницького.[789]
15 березня військовослужбовці РФ здійснили артилерійський обстріл смт. Золочів Харківської області. Унаслідок влучення бойових снарядів загинули дві жінки і три чоловіки. Ще троє чоловіків дістали поранень. Крім того, зруйновано та пошкоджено низку житлових будинків та автомобіль.[790]
15 березня у Харкові внаслідок обстрілу було пробито дах історичної синагоги на вулиці Чоботарській біля Благовіщенського ринку. Залишки та уламки другої ракети впали у дворі синагоги.[791]
15 березня у смт Чкаловське Чугуївського району російські військові вбили місцевого жителя та забрали його машину.[792]
16 березня в Харкові внаслідок російських обстрілів виникла пожежа торгових павільйонів на території ринку.[793]
16 березня окупаційна армія інтенсивно обстрілювала житлові квартали селища Слатине та м.Дергачі. У Слатине 2 людей загинули, 5 отримали важкі поранення. У Дергачах загинула 1 людина.[794]
17 березня російські війська проводили обстріли та повітряні бомбардування різних об'єктів житлових кварталів Харкова та інших населених пунктів області. У Мерефі в результаті ворожого обстрілу постраждала школа, і в будівлі сталася пожежа.[795]
17 березня внаслідок артилерійських обстрілів міста Мерефи у Харківській області загинула 21 людина. Ще 25 осіб дістали поранення, 10 з них перебувають у важкому стані[796].
У Харкові під час обстрілу 17 березня постраждав храм Смоленської ікони Божої Матері.[797]
17 березня на ринку «Барабашово» внаслідок обстрілу Харкова російськими військовими сталася пожежа. Поруч з місцем пожежі знайдено снаряди від системи залпового вогню «Град».[798]
Внаслідок обстрілу 18 березня 2022 року зруйновано корпус закладу вищої освіти у Харкові, 1 особа загинула, 1 — під завалами, 11 людей постраждали. [799]
У ніч на 20-те березня окупаційні війська Росії обстріляли Індустріальний район Харкова. Загинули п'ятеро цивільних, серед них — одна дитина.[800]
21 березня окупанти обстріляли харківський супермаркет «Рост», у якому перебували цивільні жителі міста. Снаряд впав посеред черги.[801]
21 березня російські окупанти бомбардували селище Селекційне. Повністю зруйновано будинок культури. Значні пошкодження отримав Інститут овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук України.[802]
21 березня на Харківщині російський танк розстріляв авто, де перебувала сім'я з двома дітьми. Батьки та 9-річна дівчинка загинули, 17-річний хлопець отримав поранення.[803]
22 березня було обстріляно м. Лозова. Знищено близько 20 житлових будинків приватного сектору. Пошкоджено школи і дитячі садочки.[804]
24 березня у Харкові російськими військами було обстріляно пункт «Нової пошти», біля якого місцеві мешканці отримували гуманітарну допомогу. За попередніми даними 6 людей загинули і 15 поранені.[805]
25 березня російські нацисти обстріляли міську поліклініку в Основ'янському районі міста Харкова, де розташований центр видачі гуманітарної допомоги. 4 людини загинули, 3 поранені.[806]
25 березня у Харкові було обстріляно ринок «Барабашово». Вогонь охопив близько 20 торгових майданчиків.[807]
26 березня російські окупанти обстріляли Дробицький Яр у Харкові. Було пошкоджено меморіальний комплекс, створений на місті, де під час Другої світової війни нацистами було розстріляно від 16 до 20 тисяч жертв Голокосту.[808]
3 квітня у Балаклії окупанти обстріляли евакуаційну колону, яка вивозила людей із зруйнованої лікарні. Вбито водія.[809]
3 квітня у Харкові внаслідок обстрілу російськими військами житлових будинків у Слобідському районі загинуло щонайменше семеро мирних мешканців, поранено 34 особи, з них троє дітей.[810]
30 березня, російські військові 47 разів обстрілювали Харків, у тому числі з градів та смерчів.[811]
Рашисти під Харковом розстріляли на фермі десятки корів.[812]
Наприкінці лютого біля села Мала Рогань (під Харковом) окупанти взяли під контроль трасу та влаштували справжній терор ― розстріляли понад 20 цивільних авто з людьми, однак про це стало відомо лише після визволення населеного пункту.[813]
2 квітня російські окупанти влучили у районну лікарню Балаклії. Будівля частково пошкоджена. Близько 70 пацієнтів і медичний персонал потребують негайної евакуації.[814]
2 квітня ЗС РФ обстріляли Лозову Харківської області, через що місто залишилося без води та світла. Чотири людини дістали поранень середньої тяжкості.[815]
4 квітня 2022 року російські окупанти здійснили артилерійський обстріл м. Чугуїв Харківської області. В результаті ряд будинків пошкоджено і зруйновано. Дві людини загинули.[816]
5 квітня російські окупанти застосували фосфорні та термобаричні боєприпаси під час боїв за Малу Рогань.[817]
У ніч на 6 квітня російські окупанти нанесли 27 ударів із різних видів зброї по житлових кварталах Харкова.[818]
Внаслідок артобстрілу росіянами окупованого міста Балаклія на Харківщині у середу 6 квітня 2022 року загинуло троє людей.[819]
7 квітня у с. Гусарівка було знайдено 3 спалених тіла. Харківська Обласна Прокуратура повідомила, що війська РФ спершу катували жертв, а потім хотіли знищити сліди злочину.[820]
7 квітня російські окупаційні війська нанесли 48 ударів із артилерії, мінометів, танків та РСЗВ по центру Харкова, районах Салтівки, П'ятихаток, Олексіївки, Дергачах. За попередніми даними 1 жінка загинула, ще 14 людей поранені.[821][822] 10 квітня було оголошено, що під час обстрілів 7 квітня загинув Олександр Корсун — старший викладач кафедри неорганічної хімії хімічного факультету Харківського національного університету імені Каразіна.[823]
10 квітня внаслідок обстрілів Харківщини російськими окупаційними військами загинуло 11 людей, у тому числі 1 дитина, поранено 14. При обстрілі села Пісочин загинули двоє людей, троє — поранено. Пошкоджено низку житлових будинків та автомобілів.[824][825][826]
Російські окупанти обстріляли Харків та інші населені пункти області вдень 11 квітня 2022 року, внаслідок чого загинуло 8 людей, зокрема дитина 13 років.[827]
12 квітня російські військовослужбовці обстріляли смт Бабаї Харківського району. Одна людина загинула, двоє поранені. Також пошкоджено та зруйновано низку житлових будинків.[828]
Внаслідок обстрілу російською армією Немишлянського району Харкова 13 квітня троє мирних мешканців загинули, четверо поранено.[829]
Російські окупанти обстріляли Немишлянський район Харкова, загинули три особи, четверо отримали поранення.[830]
На звільнених територіях Харківщини засвідчено такі ж звірства окупантів, як і у Бучі.[831]
«За час повномасштабного вторгнення РФ загинули 503 мирних жителів Харківщини, з них — 24 дитини. Це невинне цивільне населення, ми їм не пробачимо жодного життя!» — повідомив у четвер, 14 квітня, голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.[832]
14 квітня російські окупанти обстріляли село Олександрівка Богодухівського району. Внаслідок обстрілу поранено жінку і двох дітей віком 9 та 11 років. Пошкоджено житлові будинки та систему газового опалення.[833]
15 квітня російські військовослужбовці обстріляли реактивними системами залпового вогню «Ураган» Індустріальний район Харкова. Загинули 10 мирних жителів, серед них 7-місячна дитина. Ще 35 людей поранено.[834]
Окупанти обстріляли евакуаційні автобуси на Харківщині. 7 людей загинули, 27 поранені.[835]
16 квітня російські військові обстріляли три райони Харкова, у тому числі ринок, крилатими ракетами калібр. Троє людей загинули, 20 поранені.[836]
17 квітня внаслідок обстрілу центру Харкова за попередніми даними загинули 5 людей, ще 13 — поранено. Пошкоджено низку житлових будинків, інститути та об'єкти інфраструктури.[837]
У ніч на 18 квітня російські військові завдали артилерійського удару по храму Преображення Господнього православної церкви московського патріархату у Харкові[838].
18 квітня у Харкові російські окупанти обстріляли райони Нових будинків поблизу пункту видачі гуманітарної допомоги. Одна людина загинула, шестеро поранені.[839]
Російські окупанти 18 квітня 2022 року завдали удару по Немишлянському району Харкова, внаслідок чого загинули три особи. Кількість поранених наразі встановлюється.[840]
19 квітня внаслідок обстрілів російськими військовими житлових районів Харкова щонайменше 3 людини загинули та 16 отримали поранення.[841]
Російські окупанти 19 квітня 2022 року обстріляли з «Урагану» Московський район Харкова: 4 людини загинули, 14 поранені.[842]
Російські окупанти вбили двох співробітників харківського екопарку і сховали їхні тіла. Двоє хлопців, що залишилися годувати тварин, були розстріляні зі зброї, заховані у приміщенні туалету та забарикадовані.[843]
20 квітня російські окупанти обстріляли ракетами житловий будинок та McDonald's на Бекетова у Харкові.[844]
21 квітня внаслідок влучання снаряда окупантів в автомобіль на Харківщині загинули двоє цивільних.[845]
22 квітня російські окупанти нанесли по області 56 ударів із артилерії, реактивних систем залпового вогню та мінометів. У Харкові від обстрілів постраждали Салтівка, Олексіївка, район селища Жуковського, П’ятихатки, ХТЗ. Продовжувалися обстріли у Чугуївському районі та Барвінковому на Ізюмщині. Внаслідок обстрілів у області постраждали 19 мирних жителів, семеро з них — у Харкові. Дві людини загинули.[846]
Після звільнення села Гусарівка на Харківщині з-під російської окупації українські захисники знайшли в підвалі одного з будинків спалені тіла жінки й чоловіка. Російські окупанти катували чоловіка та жінку, а після цього спалили їхні тіла.[847][848]
23 квітня російські війська обстріляли селище міського типу Слатине, внаслідок чого загинуло двоє мирних жителів. Снаряд влучив у житловий будинок.[849]
23 квітня російські війська здійснили ракетний обстріл у напрямі холодокомбінату Одеського порту, що могло створити хімічне забруднення і розцінюється як хімічна атака. Обидві ракети були збиті українською ПВО.[850][851]
В ніч проти 24 квітня окупанти завдали удару по районах Олексіївки, Салтівки та Північної Салтівки Харкова, унаслідок чого поранили трьох людей. Крім того, вдень росіяни обстрілювали Золочівський і Чугуївський райони. За попередніми даними, двоє людей загинули — у Харкові та Чугуєві. Ще 11 людей отримали поранення: шестеро в Чугуєві, п'ятеро в Малинівці та одна людина в Золочеві. З-поміж них 11-річна дитина.[852]
24 квітня в Ізюмському районі російські окупанти зруйнували школу у селі Подолівка та покшкодили низку житлових будинків у селі Архангелівка.[853]
Вовчанську на Харківщині окупанти вивезли один із заводів на територію РФ, а у приміщеннях заводу влаштували певну тюрму, справжній концтабір, де людей піддають певним тортурам, змушують співпрацювати, ставати до лав ЗС РФ.[854][855]
Попри Великдень, окупанти 24 квітня 2022 року обстрілювали Харківщину, загинули дві людини, 14 осіб отримали пораннення.[856]
25 квітня 2022 року російські окупанти обстрілювали Харків, Харківський та Золочівський райони області. У Дергачах та сусідніх селах загинули троє мирних жителів, ще одна людина поранена. У Золочівському районі - один загиблий і четверо поранених. У Харкові повністю зруйновано квартири на двох поверхах багатоповерхового будинку. Чотири особи отримали поранення.[857]
26 квітня внаслідок обстрілів окупантами Харкова загинули три людини, семеро поранені.[858]
Російські окупанти 28 квітня 2022 року продовжували обстрілювати Харківську область, внаслідок чого загинули 5 цивільних осіб та ще 11 дістали поранень. [859]
На Харківщині Ізюмського району російські окупанти катували та застрелили 27-річного місцевого жителя, який брав участь в АТО як медик. Крім того, на дорозі між Гусарівкою та Шевелівкою знайшли автомобіль, який розстріляли окупанти. В автомобілі знаходилися тіла родини: тато, мама та їх трирічний син. Правоохоронці також знайшли спаленими у підвалах трупи українців, яких спочатку катували, а потім, намагаючись приховати злочини, скинули в підвали разом із деревиною та автопокришками і підпалили.[860]
На Харківщині внаслідок російських обстрілів у неділю 1 травня 2022 року загинуло 3 мирних мешканців, 8 поранено.[861]
На території залізничного вокзалу у Козачій Лопані на Харківщині був створений окупаційними військами своєрідний "тортурний табір", де у підвал спускали людей, застосовували до них фізичну силу, катували й допитували: і волонтерів, і місцеве населення. За час з 24 лютого у Козачій Лопані загинули близько сотні людей.[862]
За добу 2 травня 2022 року російські військові 5 разів обстріляли житлові райони Харкова, внаслідок чого поранено 5 мирних жителів. За словами очільника Харківської ОВА Олега Синєгубова, на звільнених від російських окупантів територіях області зруйновано велику частину (до 90%) приватних будинків, школи, дитячі садки, немає світла і газу, а через бої та обстріли, що тривають, там небезпечно перебувати.[863]
2 травня від ворожих атак постраждали населені пункти Богодухів, Золочів, Мала Данилівка, Чугуїв. Внаслідок обстрілів загинули троє людей, ще вісім отримали поранення.[864]
Через обстріли росіян 4 травня 2022 року у Харківській області загинула людина, поранення дістала 11-річна дитина.[865]
Російський снайпер 5 травня 2022 року застрелив 68-річного чоловіка на Харківщині.[866]
Внаслідок російського ракетного обстрілу 5 травня 2022 року у Лозівській громаді на Харківщині загинула людина.[867]
На Харківщині російські окупанти знищили та пограбували фермерські господарства у Дергачівській громаді. [868]
Рашисти на Харківщині 6 травня 2022 року відкрили вогонь по колоні автомобілів з мирними мешканцями. Загинули чотири особи. [869]
Окупанти 7 травня 2022 року ракетним ударом знищили музей філософа та поета Григорія Сковороди на Харківщині, є поранений. [870]
Сьогодні 8 травня 2022 року поблизу села Циркуни на Харківщині знайдено тіла двох місцевих жителів, яких перед втечею із села розстріляли російські окупанти.[871]
Через обстріли російських окупантів 8 травня в Харківській області загинуло 5 людей, ще 5 дістали поранення.[872]
На трасі у бік села Циркуни знайшли тіла трьох цивільних. Циркуни зараз - це суцільний воєнний злочин Росії, тому що велика кількість будинків зруйнована, велика кількість адміністративних будівель, школи. Знайдені тіла цивільних людей. [873]
На Харківщині у вівторок 10 травня 2022 року внаслідок ворожих обстрілів одна людина загинула і 10 дістали поранень.[874]
Внаслідок ракетного удару росіян 11 травня 2022 року по Лозівській громаді у Харківській області загинула людина.[875]
Російські окупанти 11 травня 2022 року обстріляли селище Циркуни на Харківщині запалювальними снарядами. Селище спалахнуло у кількох місцях. [876]
Під час окупації села Степанки на Харківщині російські нацисти розстріляли з танку житловий будинок, загинули троє людей. [877]
У тимчасово окупованому Ізюмі на Харківщині під завалами будинку, який окупанти знищили ще в березні, знайшли тіла 44 загиблих цивільних. [878]
Дві людини загинули, четверо поранені внаслідок обстрілу росіянами 12 травня 2022 року Дергачів на Харківщині. [879]
Перший заступник міністра внутрішніх справ України Євгеній Єнін повідомив, що на Харківщині російські військові розстрілювали цивільних з танка. [880]
Внаслідок обстрілу російськими військами 16 травня 2022 року смт Печеніги (Чугуївський район Харківської області) одна людина загинула, ще одна отримала поранення. [881]
Внаслідок масованих обстрілів російської армії у Харкові знищено єдиний у країні та один із найбільших у світі Банк генетичних ресурсів рослин України. [882]
Окупанти 19 травня 2022 року знову розпочали нищівні обстріли по Харкову й населених пунктах в області, внаслідок чого один чоловік загинув і кілька людей, зокрема дітей, дістали поранення. [883]
За добу 19 травня 2022 року зі звільненої Харківщини надійшло 56 дзвінків про сексуальне насильство росіян. Гвалтували дітей на очах у матерів. [884]
Російська ракета 20 травня 2022 року влучила в місцевий Будинок культури в Лозовій на Харківщині, внаслідок чого семеро людей дістали поранення, зокрема 11-річна дитина.[885][886]
Ввечері 20 травня 2022 року російські загарбники завдали ракетного удару по Харкову.[887]
Російські окупанти не припиняли 21 травня 2022 року обстрілювати Харків та область, внаслідок чого поранення дістали 20 осіб та загинула жінка.[888][889]
Внаслідок ворожих обстрілів у Харкові суттєво постраждала цивільна інфраструктура. Станом на 21 травня 2022 року зруйновано або пошкоджено майже 30% багатоповерхівок.[890]
У Харкові в густонаселеному мікрорайоні Північна Салтівка, де проживало близько 300 тисяч осіб, станом на 22 травня 2022 року практично всі багатоповерхівки знищені.[891][892]
Від початку повномасштабної війни станом на 23 травня 2022 року рятувальники Харківського гарнізону ДСНС повністю розібрали завали на 98 об'єктах, з-під яких дістали 150 тіл загиблих.[893]
Внаслідок обстрілу росіянами Дергачівської громади Харківщини у вівторок 24 травня 2022 року загинула жінка, поранено чоловіка.[894]
Російські окупаційні війська 25 травня обстріляли Балаклію Харківської області. Попередньо повідомляється про 2 вбитих та 7 поранених.[895]
26 травня окупанти викрали Владислава Соловйова — сина голови Чкаловської громади на Харківщині, що перебуває в тимчасовій окупації, Віктора Соловйова. [896]
Рашисти масовано обстрілюють Харків 26 травня 2022 року. 7 цивільних загинули, 17 дістали поранення, зокрема 9-річна дитина. [897] Кількість жертв російського обстрілу Харкова зросла до дев’яти, 19 людей поранено.[898] Внаслідок обстрілу Харкова 26 травня загинуло 5-місячне немовля та його батько. Мати дитини у тяжкому стані.[899] За добу на Харківщині через ворожі обстріли сталося 10 пожеж. [900]
Російські загарбники у Харківській області станом на 27 травня 2022 року уже вбили щонайменше 37 дітей та поранили 108, лише за дві минулі доби загинула 1 дитина та и 3 отримали поранення. [901]
Росіяни протягом доби 28 травня 2022 року обстрілювали Харківщину, шість поранених.[902]
Ввечері 29 травня по території Харківської та Сумської областей з території РФ було завдано ракетного удару. У місті Мерефі Харківської області повідомляють про вибухи. У місті сильна пожежа.[903]
Внаслідок обстрілу Харкова у понеділок 30 травня 2022 року поранено 3 мирних мешканців, у тому числі 16-річного хлопця.[904]
Внаслідок обстрілів на Харківщині 30 травня поранено 5 людей.[905]
Російські війська 31 травня 2022 року понад 10 годин обстрілювали селище Золочів на Харківщині, одна літня жінка загинула, іншу тяжко поранено.[906]
Внаслідок обстрілів на Харківщині 31 травня 2022 року загинули 4 особи, 7 зазнали поранень. [907]
Минулої ночі російські окупанти обстріляли Київський та Слобідський райони Харкова. Загинула 1 жінка, 1 чоловік дістав поранення.[908]
В ніч на 3 червня російські військові обстріляли Золочів Харківського району. Вони знищили приміщення лікарні у Золочеві на Харківщині. [909]
Унаслідок ворожих обстрілів п'ятеро осіб загинули, 12 зазнали поранень за минулу добу 7 червня 2022 року на Харківщині.[910]
Внаслідок ворожого обстрілу Харкова ввечері 8 червня у Новобаварському районі міста сталися пожежі, в результаті яких загинули дві людини, четверо осіб отримали травми.[911]
Кількість жертв вчорашнього 8 червня 2022 року російського обстрілу в Харкові збільшилася до трьох. Ввечері 8 червня російські війська обстріляли Харків, спричинивши руйнування і пожежі в кафе, продовольчому магазині та шкільній бібліотеці.[912]
Кількість мирних жителів, які загинули в результаті обстрілу російськими військами села Коробочкине Харківської області увечері 10 червня, збільшилася до 5 людей. [913]
Російські окупанти 18 червня 2022 року обстріляли газопереробне підприємство в Ізюмському районі на Харківщині, в результаті виникла масштабна пожежа. [914]
Внаслідок ракетного удару російських військ по Харкову 18 червня 2022 року зруйновано цех одного з підприємств. [915]
Російські окупанти о 23:20 19 червня обстріляли Люботинський під Харковом професійний ліцей залізничного транспорту.[916]
На Харківщині внаслідок російських обстрілів у понеділок 20 червня 2022 року загинули 3 мирних мешканців, двоє дістали поранень.[917]
Війська РФ вранці 21 червня 2022 року обстріляли будівлю коледжу в Харкові. [918]
На Харківщині у вівторок 21 червня 2022 року через російські обстріли загинули 15 осіб, серед яких восьмирічна дитина. [919]
Внаслідок обстрілу російськими військами району Північна Салтівка у Харкові в понеділок загинуло щонайменше 5 людей, постраждали 22, з них 5 дитини.[920]
Російська ракета 11 липня 2022 року влучила в житлову шестиповерхівку у центральній частині Харкова. [921]
Внаслідок обстрілу росіянами цивільної автоколони біля села Курилівка Куп’янського району Харківщини 25 вересня 2022 року загинули 24 людини, серед них вагітна жінка і 13 дітей. [922]
У Харківській області станом на 29 жовтня виявлено 765 загиблих під час окупації. З них лише 453 ідентифіковано.[923]
У деокупованих населених пунктах Харківщини, Донеччини та Херсонщини станом на 3 листопада виявили тіла 868 цивільних, які загинули під час російської окупації.[924]
Одна людина загинула та ще одна дістала поранення у результаті російських обстрілів Харківської області 30 січня. [925]
27 квітня 2023 року в ЗМІ з'явилася інформація про російського військового (Сучко Євген Юрійович), який хвалився тим, що різав горло українським військовополоненим.[926]
Херсонська область[ред. | ред. код]
Вранці 24 лютого 2022 року російські війська обстріляли КПП "Каланчак",а пізніше розпочали вторгнення на Херсонщину.
Того ж дня,після вторгнення,вони розстріляли під Новою Каховкою родину з п'яти людей.[927]
26 лютого 2022 року Під Херсоном російські окупанти розстріляли машину швидкої допомоги.[928][929]
1 березня Російські військові у селі Чорноморське на Херсонщині обстріляли місцевих жителів, унаслідок чого дві людини загинули, троє тяжко поранені.[930]
12 березня у Каховці зник журналіст Олег Батурін. Прокуратура Херсонської області відкрила кримінальне провадження за фактом викрадення журналіста.[931]
16 березня російські військові викрали мера Скадовська Олександра Яковлева та його заступника Юрія Палюха.[932]
Після російської оккупації села Посад-Покровське в селі не залишилось не ушкоджених будівель.
19 березня викрадено міського голову Берислава Олександра Шаповалова та одного з місцевих активістів.[933]
21 березня В Херсоні окупанти відкрили вогонь по мирних людях в центрі міста під час акції протесту проти окупантів.[934][935]
23 березня російські військові викрали директора драматичного театру у Херсоні Олександра Книгу.[936][937]
Російські військові викрали в Голій Пристані 8 людей, зокрема кількох представників органів місцевої влади.[938][939]
6 квітня у селищі Новоолексіївка Херсонської області, де компактно проживають кримські татари, внаслідок обстрілу окупантами житлового будинку на вулиці Лесі Українки загинула щонайменше одна людина.[940][941]
7 квітня 16-річну вагітну дівчину та 78-річну бабусю зґвалтували рашисти на Херсонщині. Також того ж дня російські окупанти обстріляли із берега Каховського водосховища з Градів евакуаційний човен, в якому перебувало троє дітей та 11 дорослих. Двоє дорослих чоловіків та жінка загинули одразу. Дитина 13-ти років померла трохи згодом. Семеро людей у лікарні та двоє зникли безвісти.[942][943][944][945][946][947]
Вранці 9 квітня викрали колишнього голову Херсонської ОДА Андрія Путілова із Херсона.[948]
У селі Правдине Херсонської області російські окупанти розстріляли 7 осіб. Щоби приховати злочин, будинок з тілами загиблих підірвали.[949][950]
В окупованому Херсоні тривають викрадення активістів з проукраїнською позицією, за інформацією обласної прокуратури у заручниках російських бойовиків перебувають 137 осіб, зокрема 4 журналісти.[951]
Російські окупанти на Херсонщині викрали депутата Скадовської районної ради від партії «Європейська солідарність» Володимира Курікова.[952]
На Херсонщині російські військові розстріляли жителя населеного пункту Пригір'я Ігоря Тарасюка за те, що він не впустив їх жити у свій дім.[953][954]
Окупанти на Херсонщині взяли в полон голову Нововоронцовської ОТГ з метою його обміну на полонених військових РФ.[955][956]
У Херсоні російські окупанти змушують місцевих підприємців та громадян везти до Криму награбоване майно.[957]
Окупанти планують "мобілізацію" на Херсонщині й Запоріжжі. Чоловіків не випускають.[958]
У відділі поліції Каховки облаштували катівню, чоловіків хапають на вулицях. Окупанти затримують людей під формальними приводами та піддають тортурам. Біля відділку постійно стоїть черга родичів затриманих, які намагаються дізнатися, що стало з їхніми близькими.[959]
"Били по ногах, душили, зняли джинси, труси і намагалися зґвалтувати": священник ПЦУ з Херсона Чудинович розповів про тортури, яких зазнав у російському полоні.[960]
Відомо, що станом на 27 квітня 2022 року в приміщеннях херсонського ізолятора тимчасового утримання перебувають понад 300 проукраїнських активістів і ветеранів АТО/ООС, яких допитають і катують. На зайнятих ворогом територіях Харківської, Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Луганської, Донецької областей проводяться масштабні "фільтраційні заходи". В селі Велика Лепетиха Херсонської області створено фільтраційний табір. Нещодавно туди прибули близько 400 російських військовослужбовців, одягнених у форму росгвардії. Вони шукають і затримують чоловіків призовного віку. Затриманих українських чоловіків масово вивозять в напрямку окупованого Криму.[961]
Російські окупанти вирішили офіційно красти зерно та іншу продукцію з окупованої ними Херсонської області України.[962][963]
Стало відомо 30 квітня 2022 року, що у Херсонській області у місті Каховка російські окупанти викрали з дому директора школи Віктора Пендальчука. [964]
Депутат Херсонської облради Ігор Йосипенко повідомив, що російські нацисти викрали старосту села Зміївка. [965]
Каховська міська територіальна громада що на Херсонщині повідомила про викрадення 19 квітня 2022 року російськими військовими депутата Ігоря Протоковило.[966][967]
На Херсонщині від тортур російських загарбників загинув ветеран АТО з села Абрикосівка Назар Кагальняк. Окупанти викрали чоловіка з дому, жорстоко били та піддавали катуванням за те, що він колишній учасник бойових дій.[968][969]
ЗМІ 4 травня 2022 року повідомили, що російські загарбники викрали голову Чорнобаївської територіальної громади на Херсонщині Ігоря Дудара та його заступника Євгенія Родіонова.[970][971]
На захопленій Херсонщині російські нацисти тримають у підвалах і катують сотні українців.[972]
Російські військові продовжують чинити свавілля на тимчасово окупованих територіях України, зокрема у Херсоні. Там окупанти викрадають людей на блокпостах чи навіть з їхніх будинків. [973]
Війська РФ на окупованій Херсонщині здійснюють рейди до краєзнавців та колекціонерів та відбирають все, що становить художню та історичну цінність. [974]
У районі села Давидів Брід на Херсонщині 18 травня 2022 року російські війська обстріляли з "Градів" мирну колону людей, внаслідок чого 3 людей загинуло, 6 поранено.[975][976]
21 травня між 18-ю та 19-ю годинами російські військові обстріляли селище Білозерка на Херсонщині. Загинуло 3 цивільні особи.[977][978]
За останню добу 23 травня 2022 року зафіксували факти зґвалтування рашистами дітей на Херсонщині: троє малолітніх хлопчиків померли від отриманих травм. [979]
Російські військові пограбували торговий центр у Херсоні. Усе вкрадене майно вони вивозять до Криму.[980]
У окупованому Херсоні від директорів шкіл вимагали розпочати новий навчальній рік з 1 вересня за російською програмою. Однак лише двоє з майже 60 директорів шкіл міста погодилися на вимоги окупантів, повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони України.[981]
В окупованій Херсонські області російські загарбники станом на 7 червня 2022 тримають в катівнях близько 600 осіб, а також вивозять викрадених мешканців до анексованого Криму. [982]
Російські військові вбили Віталія Лапчука – офіцера-десантника, кандидата психологічних наук, полковника поліції, який з перших днів вторгнення РФ пішов у лави херсонської територіальної оборони.[983]
Російські військові в окупованому Херсоні викрали проректора Херсонського державного університету Максима Вінника, також колаборанти виламали двері до кабінету ректора. [984]
Російські загарбники у Новій Каховці на Херсонщині 14 червня викрали родину пенсіонерів - Чугуй Миколу та Людмилу, 1951 та 1957 р.н.[985]
На Херсонщині окупанти викрали депутата облради і керівника навчального закладу.[986]
Вранці 28 Червня окупанти викрали міського голову Херсону-Ігоря Колихаєва.[987]. За кілька днів до того, Колихаєв отримав листа від «мера» тимчасової окупаційної влади Херсону, де той запрошував його обговорити «взаємодію»[988]
Російські загарбники в окупованому Скадовську Херсонської області публічно стратили 56-річну місцеву мешканку, медсестру Тетяну Мудренко за вигук "Скадовськ – це Україна!". Її чоловіка сильно побили і зламали йому руку.[989]
10 Вересня у тимчасово захопленій Каховці окупанти вдруге викрали директора школи Віктора Пендальчука.[990]
У звільненому смт Високопілля на Херсонщині виявили тіла трьох розстріляних мирних мешканців. [991]
У деокупованих населених пунктах Харківщини, Донеччини та Херсонщини станом на 3 листопада виявили тіла 868 цивільних, які загинули під час російської окупації.[992]
Російські солдати розграбували Херсонський художній музей. Окупанти вивозили речі з музею впродовж чотирьох днів з 31 жовтня по 3 листопада , зокрема і колекцію творів мистецтва XVII-XX століть. [993]
Російські окупанти під час відступу на Херсонщині вивезли фонди Каховського історичного музею до тимчасово окупованого Криму. [994]
На деокупованих територіях Херсонської області росіяни облаштували щонайменше 9 катівень, знайдено понад 400 тіл убитих окупантами цивільних.[995]
19 листопада російські терористи обстріляли гуманітарну точку в селищі Білозерка під час роздачі хліба. В результаті підступного обстрілу було поранено 5 людей[996].
Російські загарбники у четвер ввечері 24 листопада 2022 року обстріляли житловий район Херсона з артилерії та РСЗО, внаслідок чого загинули четверо людей, ще шестеро поранені.[997]
У Херсоні внаслідок обстрілу 14 грудня загинув 8-річний хлопчик, врятувати його не вдалося. Раніше повідомлялося, що у внаслідок обстрілу Херсоні внаслідок обстрілу 14 грудня загинув цивільний чоловік 38 років, серед поранених була дитина, згодом ще одну жінку знайшли мертвою.[998]
У Херсоні від обстрілів 15 грудня постраждали 8 людей, з яких двоє загинули, у Бериславському районі Херсонської області поранено ще одну людину. [999]
У суботу 17 грудня російські війська обстріляли територію Херсонщини 54 рази, загинуло 3 осіб, 6 дістали поранень.[1000]
Російські окупанти за добу 23 грудня вбили 5 людей у Херсоні, ще 17 — поранили.[1001]
24 грудня росіяни обстріляли центр міста Херсон, вже відомо про 7 загиблих та 58 поранених, повідомив президент Володимир Зеленський.[1002] Внаслідок обстрілу Херсона горіли 66 легкових авто, пожежі ліквідували.[1003] Пізніше встановлено, кількість загиблих внаслідок обстрілу Херсона 24 грудня зросла до 10, ще 55 осіб поранено.[1004] Всього 16 людей загинули та 64 дістали поранення у результаті російських ударів по Херсону та області 24 грудня.[1005]
Російські окупанти обстріляли 27 грудня пологове відділення лікарні у Херсоні. [1006]
31 грудня перед самим Новим роком росіяни атакували селище Наддніпрянське, поблизу Херсона.13-річний Ярослав разом із сестрою поверталися додому и потрапили під обстріл. Хлопчика у важкому стані доставили до лікарні, де медики боролися за його життя. У перший день нового року росіяни атакували Херсонську обласну дитячу клінічну лікарню, в реанімаційному відділенні якої знаходився Ярослав.[1007]
Російські окупанти вночі 1 січня 2023 року обстрілювали Херсон, внаслідок чого загинула одна людина.[1008]
В Херсонській області від російських обстрілів 2 січня 2023 року загинуло двоє та поранено дев'ять людей.[1009]
7 січня стало відомо,що через сильне скидання води з Каховського водосховища в Новобериславі в колодязах немає води,немає що пити цівильним людям,місцеві мешканці не пам'ятають,щоб колись так сильно падав рівень води в річці Дніпро.
8 січня внаслідок чергового обстрілу міста Таврійськ зі сторони російських окупантів пошкоджено центральну електропідстанцію.
12 січня у тимчасово захопленому Селі Коробки рашисти вбили двух мешканців села,одного за відмову віддати машину, другий помер після тортур через те, що його брат служить в лавах ЗСУ[1010].
За минулу добу 15 січня 2023 року на Херсонщині внаслідок обстрілів загинуло троє людей і 14 жителів дістали поранення різного ступеня тяжкості. Російські окупанти завдали удару по дитячій лікарні у Херсоні.[1011]
Російські військові 27 січня завдали ударів по житлових кварталах Херсона та передмістя, внаслідок чого загинули двоє людей. Крім того, російські окупанти обстріляли селище Комишани неподалік міста, внаслідок чого було поранено троє людей. 25-річна дівчина від отриманих травм померла.[1012]
2 лютого 2023 року окупанти вчергове обстріляли Комишани,загинула жінка.[1013]
6 лютого в тимчасово окупованому місті Гола Пристань окупанти розстріляли автомобіль з сімьєю,внаслідок чого автомобіль з родиною згорів заживо[1014].
Вночі 7 лютого російські війська здійснили артилерійський обстріл електропідстанції у Новій Каховці, внаслідок чого місто та ще 10 населених пунктів залишились без електропостачання[1015].
Вночі 20 лютого російські окупанти здійснили обстріл Білозерки Запальними снарядами[1016].
Російські окупанти спочатку обстрілювали з Мінометів,а потім замінували завод ЕСО у Каховці.
3 березня 2023 року,окупанти обстріляли мінометами Таврійську будівлю міського Водозабору,є пошкодження.
17 березня російські війська вчергове з мінометів обстріляли село Велетенське на Херсонщині,влучили в дитячий заклад[1017].
26 березня російська артилерія обстріляла Ліцей у Звільненому Козацькому,будівля повністю зруйнована[1018].
4 квітня у звільненому селі П'ятихатки на Херсонщині було виявлено тіла трьох мирних мешканців селища,загинувших від обстрілів РФ[1019].
Вранці 7 квітня авіабомбами був атакований Новоберислав,зруйновано дитячий садок у селі внаслідок підступного обстрілу[1020].
Того ж дня стало відомо,що російські окупанти у Заповідниках Херсонщини підстрілюють та ріжуть косуль[1021].
У звільненому місті Берислав на Херсонщині під черговий обстріл російських військових потрапила бригада Швидкої допомоги,відомо про вісьмох поранених.[1022].
В окупованій Новій Каховці окупанти закопують на перехрестях міста бочки з невідомим вмістом[1023].
11 квітня російські окупанти захопили відділення Альфа-Банку у Каховці та перетворили його на паспортний стіл[1024].
21 квітня російські окупанти здійснили черговий обстріл звільненого Берислава,під обстріл потрапив будинок священника ПЦУ Хільчука,людину поранено[1025].
російські окупанти хочуть привласнити собі монументи "Легендарна тачанка" та "Дівчина в Шинелі" у тимчасово окупованій Каховці[1026].
23 квітня,у Провідну неділю російські війська зі сторони Лівого берега Херсонської області обстріляли кладовище у звільненому селі Гаврилівка,мирні люди не постраждали[1027].
Того ж дня,між 12-ю та 13-ю годинами рашисти обстріляли Кізомис,пошкоджено Житлові будинки,Загальноосвітню школу та службовий автомобіль поліцейських,2 людини отримали поранення[1028].
24 квітня російські загарбники вдруге за два дні обстріляли Кізомис,є поранений[1029].
Вранці 25 квітня російські війська вчергове обстріляли Кізомис,цього разу скинули потужну авіабомбу на місцеву Церкву,на місці величезна воронка,також в селі внаслідок обстрілу пошкоджені газопровід та зникло світло[1030].
Вранці 26 квітня російські війська атакували Станіслав Керованими Авіаційними Бомбами(КАБ),пошкоджено аптеку,будівлю сільської ради та житлові будинки[1031].Того ж дня окупанти обстріляли район Антонівського мосту,який самі ж зруйнували[1032].
У тимчасово окупованому Каланчаку окупанти перетворили міську лікарню на військовий госпиталь,протягом 27 квітня 2023 року було завезено велику кількість важкоранених російських військових[1033].
Ввечері 28 квітня окупанти вчергове обстріляли Білозерку,на цей раз ворог обстріляв приміщення міської лікарні,на місті влучаннь снарядів виникла пожежа,1 людина загинула,ще 3-поранені[1034].
3 травня російські війська здійснили найжорстокіший обстріл Херсону з часів звільнення міста,атаковані магазин АТБ,гіпермаркет "Епіцентр",заправка "ОККО",житлові будинки,відомо про 23 загиблих та 47 поранених[1035].
Вище приведені тільки деякі злочини російських неонацистів в Україні. Повну хронологію всіх злочинів російських окупантів можна знайти на сайтах новин.
Чернігівська область[ред. | ред. код]
Росіяни почали обстрілювати Чернігів 25 лютого і станом на 12 березня продовжують це робити вже понад два тижні. Відбувається цілеспрямоване і планомірне нищення стародавнього міста, історія якого нараховує понад 1300 років. Місто поливають з градів, САУ, артилерії, скидають бомби з літаків. Загинули багато людей. У місті зруйновані кілька шкіл, десятки житлових будинків і багатоповерхівок. Горів центр древнього міста, де розташовані тисячолітні храми, палала нафтобаза з дизельним пальним.[1036][1037] Станом на 17 березня місто опинилося на межі гуманітарної катастрофи — вже кілька днів немає тепла, електрики і води, проблеми з наявністю продуктів. Не вистачає продуктів медикаментів, перев'язувальних матеріалів, знеболювальних, антисептиків, хлорки.[1038]
27 лютого — російські загарбники обстріляли центр Чернігова — пошкоджень зазнали дитяча й доросла стоматологічні поліклініки, адмінбудівлі та багатоповерхові житлові будинки.[1039] Російські окупанти обстріляли житлові райони в Чернігові з ракетних систем залпового вогню «Град».[1040]
3 березня внаслідок авіаудару кількома некерованими авіабомбами загинуло загинули 47 мирних мешканців[1041]
Російські військові ховають зброю та техніку серед житлових будинків. Як схованку використовують і сільськогосподарські об'єкти.[1042]
За висновками Conflict Intelligence Team російська армія могла використовувати запальні бомби ОФЗАБ-500 під час атаки на Чернігів, що є порушенням міжнародної конвенції. Це розцінюється як військовий злочин. Крім того, використання заборонених засобів війни є кримінальним злочином за КК РФ.[1043].
10 березня у м. Ніжин внаслідок обстрілу окупантами з «Ураганів» 2 людей загинули, 8 поранено.[1044]
У Чернігові вночі 11 березня російські окупанти розбомбили стадіон імені Гагаріна і бібліотеку. Також обстрілів зазнав будинок Музею українських старожитностей Василя Тарновського.[1045]
У блокадному Чернігові у самому центрі міста російські окупанти розбомбили готель «Україна».[1046]
13 березня внаслідок авіаудару у Чернігові зруйнований 9-поверховий гуртожиток. За попередньою інформацією 7 осіб врятовано. Загинуло 5 осіб, у тому числі 3 дітей.[1047][1048]
13 березня у Чернігові після обстрілів російськими військами згорів храм святителя Феодосія Української православної церкви московського патріархату. Людей, які ховалися у підвалі храму від обстрілів, евакуювали.[1049]
14 березня обстрілами з важкої артилерії окупанти пошкодили будівлю Національного університету «Чернігівська Політехніка», ринок «Привокзальний», гуртово-роздрібну базу, декілька житлових будинків, насосну станцію КП «Чернігівводоканал», адміністративну будівлю АТ «Чернігівгаз» та чотири транспортні засоби. За попередніми даними загинуло 10 людей.[1050]
15 березня селі Мохнатин, що біля Чернігова, російські окупанти розстріляли трьох місцевих підлітків. Двом загиблим по 17 років, одному — 19.[1051]
В селі Гайворон, 15 березня, окупанти обстріляли автомобіль з працівниками агрофірми. Один чоловік загинув, троє отримали поранення.[1052]
16 березня у Чернігові в одному з мікрорайонів російські окупаційні війська обстріляли людей, які стояли в черзі по хліб. За попередніми даними загинуло 14 людей, десятки було поранено.[1053][1054]
У Чернігові за добу 16 березня під російськими обстрілами загинули 53 людини.[1055]
20 березня У Чернігові було обстріляно машину, яка розвозила воду. Двоє людей загинуло і ще декілька травмовані.[1056]
1 квітня російські військовослужбовці під час відходу розстріляли трьох жителів Ніжинського району.[1057]
30 березня поблизу Чернігова загарбники обстріляли 5 волонтерських евакуаційних автобусів. Одна волонтерка загинула, четверо отримали важкі поранення.[1058]
1 квітня під час обстрілу російський снаряд влучив в Чернігівський обласний центр сучасної онкології. Уламкові поранення отримали двоє співробітників, ще одна людина контужена.[1059]
«На моїх очах вбили доньку, а потім мене місяць тримали у підвалі» ― окупанти розстріляли авто родини, яка намагалася виїхати з Чернігова.[1060]
В селах Лукашівка та Іванівка, які розташовані біля кордонів Чернігова, російські військові знущалися над тваринами. Фермер нарахував 110 убитих туш дорослих корів та телят. Окупанти застрелили навіть тільну корову, яка вже почала народжувати. Сільськогосподарську техніку у селах вони знищили і розграбували. Крім цього, військові РФ вбили 12 мирних жителів. Їх знаходили навіть у храмі, де російські загарбники влаштували штаб.[1061]
У селах Ягідне та Лукашівка на Чернігівщині знаходять тіла розстріляних людей ― ДСНС.[1062]
Російські нацисти вбили жителя Чернігівщини Юрія Мустипана, який передавав ЗСУ координати ворожих позицій.[1063]
Росіяни вночі 12 травня 2022 року нанесли авіаудар по Новгород-Сіверському Чернігівської області, внаслідок чого троє людей загинули, 19 поранені. [1064]
У результаті російського авіаудару по селищу Десна у Чернігівській області вранці 17 травня 8 людей загинули та 12 отримали поранення.[1065] Пізніше було встановлено, що кількість загиблих внаслідок авіаудару по Десні зросла до 11 чоловік. [1066]
Після авіаудару по селищу Десна в Чернігівській області, завданого російською армією тиждень тому, 17 травня, під уламками знайшли тіла 87 загиблих. [1067]
25 травня з боку російського населеного пункту Любачене розпочався обстріл прикордонної території Новгород-Сіверського району Чернігівщини. Протягом 45 хвилин ворог гатив зі ствольної артилерії та мінометів калібру 120 мм, коригуючи вогонь за допомогою дронів.[1068]
Нацполом та ДБР станом на 8 червня 2022 року встановив вже 9 військовослужбовців збройних сил РФ, причетних до звірств в Ягідному. Вони влаштували підвал смерті в Ягідному на Чернігівщині. Окупанти зігнали і утримували в підвалі 300 місцевих мешканців. Окупантам повідомлено про підозру у порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством. [1069]
На Чернігівщині навесні 2022 року росіяни вбили трьох юнаків, які просто йшли вулицею.[1070]
Російські нацисти чинили жахливі злочини на території Іванівської громади у Чернігівській області.[1071]
Вище приведені тільки деякі злочини російських неонацистів в Україні. Повну хронологію всіх злочинів російських окупантів можна знайти на сайтах новин.
Загальні наслідки російської агресії по усій Україні[ред. | ред. код]
Станом на 6 березня, починаючи з 24 лютого, коли Росія почала повномасштабну війну проти України, в Україні загинуло 38 дітей.[1072]
Відповідно до даних ООН, станом на 0.00 7 березня жертвами російської агресії проти України стало щонайменше 406 мирних жителів, у тому числі 27 дітей[1073]
В Україні за дні війни станом на 7 березня 2022 року зруйновано або пошкоджено 61 лікарню та 211 шкіл.[1074][1075]
Державна служба з надзвичайних ситуацій повідомила, що станом на 2 березня 2022 року за сім днів війни Росія знищила сотні об'єктів транспортної інфраструктури, житлових будинків, лікарень та дитячих садків. За цей час уже загинули понад 2000 українців, не рахуючи наших захисників.[1076]
За даними ДСНС станом на 8 березня від початку війни загинули 12 рятувальників, 24 — отримали травми. Крім того, знищено 55 одиниць техніки ДСНС, 2 одиниці — захоплено, 15 — пошкоджено. Захоплено 2 пожежно-рятувальні частини, знищено 39 будівель ДСНС, пошкоджено — 24 будівлі[1077].
Станом на 8 березня російські солдати за 13 днів війни вбили 38 українських дітей та понад 70 поранили. Підтверджено дані про понад 400 вбитих і понад 800 поранених цивільних громадян.[1078]
За даними МЗС України в результаті ракетно-бомбових ударів російської армії в Маріуполі була пошкоджена будівля, в якій розташовувалися Генеральне консульство Греції та офіс спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, а також зруйновані приміщення почесних консульств Словенії, Азербайджану та Албанії у Харкові[1079]
Станом на 15 лютого 2023 відомо що Росія тримає у таборах перевиховання або у прийомних сім'ях приблизно 6000 українських дітей, незаконно вивезених з окупованих територій[1080].
Вплив на довкілля[ред. | ред. код]
Російські військові злочинці в Україні провокують екологічні катастрофи — обстріляли нафтобазу під Києвом та газопровід у Харкові.
Після захоплення російськими окупантами Чорнобильської атомної електростанції навколо АЕС відзначається перевищення контрольних рівнів потужності дози гамма-випромінювання у зоні відчуження. Фахівці пов'язують це з порушенням верхнього шару ґрунту внаслідок руху великої кількості важкої військової техніки[1081].
9 березня виконувач обов'язки генерального директора Чорнобильської атомної електростанції Валерій Сейда сказав в інтерв'ю BBC News Україна, що через бойові дії станція залишилася без електрики. Системи безпеки підтримують за допомогою дизельних генераторів, але палива в них вистачить лише на дві доби. Якщо АЕС залишиться без електрики на довгий час, за словами керівника ЧАЕС, може статися викид радіації в атмосферу.[1082]
З 24 лютого Росія завдала збитків українському довкіллю на понад 1,5 трильйона гривень.[1083]
Засудження[ред. | ред. код]
Постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила, що російські військові, які вбивають людей і руйнують міста в Україні, будуть притягнуті до відповідальності, всі їхні дії документуються.[1084]
Президент Зеленський заявив, що РФ буде відповідати перед міжнародним трибуналом за масові обстріли Харкова.[1085] Прокурор Міжнародного суду особисто ініціював розслідування щодо злочинів Росії в Україні.[1086]
Європейський суд з прав людини виніс рішення, в якому наказав Російській Федерації припинити напади та бомбардування цивільних об'єктів в Україні.[1087]
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив у вівторок 1 березня 2022 року у Раді ООН з прав людини, що російські злочини в Україні множаться щогодини, а удари вражають лікарні, школи та житлові будинки.[1088]
Резолюція Європарламенту від 1 березня 2022 року засуджує війну Росії проти України, вимагає від РФ вивести всі свої війська з української території.[1089]
Генеральна асамблея ООН ухвалила в 2 березня 2022 року резолюцію, в якій засуджує вторгнення Росії в Україну і закликає Москву негайно вивести всі сили з України.[1090]
Канада подала до Міжнародного кримінального суду ООН у Гаазі позов проти Росії через можливе вчинення нею воєнних злочинів в Україні.[1091]
Головний прокурор Міжнародного кримінального суду (ICC) у Гаазі Карім Хан заявив, що почалося розслідування щодо військових злочинів, скоєних Російською Федерацією в Україні.[1092]
Міжнародний суд ООН в Гаазі 16 березня 2022 року зобов’язав Росію припинити розпочаті 24 лютого 2022 року воєнні дії в Україні.[1093][1094]
10 березня ВООЗ відзвітувало про 21 атаку російських військових на медичні заклади і 5 атак на карети швидкої допомоги, що призвели до 12 загиблих і 34 поранених.[1095]
Міжнародний кримінальний суд (МКС) приєднався до спільної слідчої групи з розслідування воєнних злочинів в Україні через вторгнення Росії.[1096]
Сейм Литви визнав дії РФ в Україні геноцидом, а Росію - терористичною державою. Аналогічні заяви затвердив Сейм Латвії та парламент Естонії.[1097] [1098]
Сенат Чеської Республіки проголосував за постанову, якою визнав дії армії РФ на території України геноцидом українського народу.[1099]
Рада ООН з прав людини в четвер 12 травня 2022 року проголосувала за початок розслідування імовірних порушень прав людини та серйозних порушень міжнародного гуманітарного права російськими військами на звільнених територіях України.[1100]
Президент США Байден звинуватив Путіна у спробі стерти з лиця землі культуру та ідентичність українського народу. [1101]
Глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс вважає, що президент РФ Владімір Путін має на меті знищити український народ.[1102]
Генеральна Асамблея ООН на засіданні в середу 12 жовтня 2022 року ухвалила резолюцію із засудженням незаконних "референдумів", які Росія влаштувала на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України.[1103]
Парламентська асамблея Ради Європи 13 жовтня 2022 року ухвалила резолюцію, в якій Російська Федерація названа терористичним режимом.[1104]
Сенат Польщі 26 жовтня 2022 року одноголосно, 85 голосами, ухвалив резолюцію про визнання влади Російської Федерації терористичним режимом.[1105]
Генеральна Асамблея ООН на спеціальній сесії 14 листопада 2022 року ухвалила резолюцію авторства України та ще пів сотні держав, в якій міститься заклик до Росії відшкодувати збитки, завдані повномасштабною агресією.[1106]
Палата депутатів парламенту Чехії 16 листопада 2022 року схвалила резолюцію, яка називає чинну російську владу терористичним режимом. [1107]
Парламентська асамблея НАТО 21 листопада 2022 року визнала Російську Федерацію та її режим державою-терористом.[1108]
Європарламент під час голосування 23 листопада 2022 року підтримав резолюцію про визнання Росії державою-спонсором тероризму.[1109]
Нижня палата парламенту Нідерландів 24 листопада 2022 року визнала Росію державою-спонсором тероризму у зв'язку з її військовими діями в Україні. [1110]
Польський Сейм 14 грудня 2022 року ухвалив резолюцію про визнання Росії державою-спонсором тероризму разом із поправкою, запропонованою владною партією "Право і справедливість", про Смоленську катастрофу 2010 року.[1111]
Міжнародна академія Нюрнберзьких принципів 8 травня 2023 року ухвалила Декларацію, яка засуджує воєнні злочини Росії проти України. У документі наголошується, що всі винні мають бути притягнуті до відповідальності за агресію проти українського народу[1112][1113].
Див. також[ред. | ред. код]
- Універсальна юрисдикція розслідування воєнних злочинів в Україні
- Геноцид українців
- Визнання геноциду українців (2022)
- Воєнні злочини Російської Федерації
- Російське вторгнення в Україну (2022)
- Система фільтраційних таборів під час російсько-української війни
- Бучанська різанина
- Ракетний удар по станції Краматорськ
- Рашизм
- Сексуальне насильство під російсько-української війни
- Російська дезінформація під час російсько-української війни
- Антивоєнні протести в Росії (2022)
- Російська пропаганда
- Російсько-українська інформаційна війна
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ «Давай там, українських баб ґвалтуй»: ідентифікований військовий РФ з дружиною із «плівок» СБУ (укр.). Радіо Свобода. 15 квітня 2022.
- ↑ ЗМІ знайшли окупанта і його дружину, яка «порадила» йому ґвалтувати українок (укр.). Українська правда. 15 квітня 2022.
- ↑ Розстріл українського полоненого за слова «Слава Україні». Що відомо (укр.). BBC News | Україна. 6 березня 2023. Процитовано 06 березня 2023.
- ↑ Перехоплення СБУ: російські школярі просять швидше вбивати українців (аудіо) (укр.). СБУ. 6 квітня 2022.
- ↑ У сім'ї вбитого окупанта, яка скаржиться на невиплату компенсації, помітили холодильник з України — відео (укр.). НВ. 18 липня 2022.
- ↑ В Україні зареєстрували понад 71 тисячу воєнних злочинів з початку вторгнення РФ — Офіс генпрокурора.
- ↑ U.S. Senate unanimously condemns Putin as war criminal
- ↑ Sejm uznal Wladimira Putina za zbrodniarza wojennego
- ↑ A Reminder of the Importance of the Crime of Aggression: Considering the Situation of Russia and Ukraine. Opinio Juris. 4 лютого 2022. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
- ↑ Is international law powerless against Russian aggression in Ukraine? No, but it's complicated. The Conversation[en] (англ.). 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
- ↑ Ukraine has few legal options to hold Russia accountable for invasion. Courthouse News Service. 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
- ↑ Чорнобильська АЕС повністю знеструмлена через дії військ РФ – «Укренерго»
- ↑ На Запорізькій АЕС пожежа через обстріли росіян: з'явились деталі
- ↑ Окупанти на захоплених територіях діють за "методичкою нацистів", - Зеленський
- ↑ Росіяни взяли в заручники мерів 14 міст України
- ↑ [ https://censor.net/ua/news/3343835/za_try_misyatsi_viyiny_rosiyany_vbyly_v_ukrayini_29_jurnalistiv_infografika За три місяці війни росіяни вбили в Україні 29 журналістів. ІНФОГРАФІКА]
- ↑ Військові злочини Росії в Україні: 27 лютого (оновлюється)
- ↑ В сети показали, как «вторая армия мира» воюет с украинскими курами
- ↑ Зеленский обратился к русским по поводу зверств российских солдат в Буче и других городах
- ↑ Буча стала новою Сребреницею: з'явились фото військових злочинів рашистів
- ↑ Прострелені потилиці і вирізані щоки: очевидець розповів про звірства каральних загонів Кадирова у Бучі
- ↑ Армія РФ має прямий наказ розстрілювати цивільних українців
- ↑ СБУ перехопили розмови окупантів у Пологівському районі: вони отримували накази бомбардувати і обстрілювати житлові будинки, лікарні інші цивільні об'єкти, розстрілювати мирних мешканців
- ↑ Облогою Маріуполя керує «улюбленець Путіна» генерал-полковник Михайло Мізінцев
- ↑ Вбивають мирних мешканців та «своїх»: російські нацисти отримали звірячий наказ
- ↑ На захоплених територіях росіяни планували вбивати мирних українців
- ↑ У Бучі знайшли «братську могилу», де поховані майже 300 людей, на вулицях десятки трупів
- ↑ «Вулиці всіяні тілами», — у Бучі в братській могилі поховали 280 людей, — мер Федорук. ФОТОрепортаж (18+)
- ↑ Десятки тіл цивільних зі зв'язаними руками та розстріляних окупантами в Бучі: Так виглядає геноцид. ФОТО 18+
- ↑ В Бучі знайшли тіла людей, яких вбили і намагались спалити російські окупанти
- ↑ Сліди тортур, тіла зі зв'язаними руками та спроби приховати злочини: звірства росіян у Бучі. ФОТОрепортаж 18+
- ↑ Цивільні зі зв'язаними руками та розстріляні російськими окупантами в Бучі. ФОТО 18+
- ↑ Звірства окупантів в Бучі. ФОТО 18+
- ↑ У звільненій Бучі в дитячому санаторії виявлено катівню з п'ятьма вбитими, — Офіс генпрокурора
- ↑ Кількість жертв серед мирного населення Бучі значно більша: почали знаходити закатованих у дворах та будинках. ВІДЕО+ФОТО 18+
- ↑ Російські окупанти катували та вбили 6 мирних мешканців у Бучі та намагалися їх спалити, — Офіс ГПУ. ФОТО
- ↑ Виступ Зеленського в Радбезі ООН. ВІДЕО В кінці відео з виступом президента Зеленського в Радбезі ООН показано злочини російських окупантів в Бучі
- ↑ Жертви російських окупантів у Бучі. ФОТОрепортаж (21+)
- ↑ Російські окупанти в Бучі на вулиці Яблунській влаштували катівню. ВІДЕО (18+)
- ↑ Тіла вбитих у Бучі почали з'являтися на вулицях 11 березня, коли туди зайшли війська РФ — знімки супутника
- ↑ Bucha killings: Satellite image of bodies site contradicts Russian claims(англ.)
- ↑ На відео з Бучі, знятому з дрона, росіяни стоять біля тіл українців, - CNN
- ↑ Российские оккупанты уничтожили 651 и повредили около 4000 домов украинцев
- ↑ Російські агресори знищили пам'ятку національного значення
- ↑ З початку війни в Україні загинули майже 7 тис. цивільних людей – ООН
- ↑ Понад 15 тис. людей зникли безвісти на війні в Україні – ICMP
- ↑ Росіяни убили 346 дітей в Україні
- ↑ На Сумщині окупанти викрадають людей та влаштовують допити
- ↑ На тимчасово окупованій Луганщині російські окупанти викрадають патріотів
- ↑ Російські окупанти викрадають на Чернігівщині цивільних людей
- ↑ В окупованому Енергодарі росіяни утримують та катують заручників, у Токмаку готують «референдум», а в Мелітополі розміщують артилерію в житлових кварталах
- ↑ Окупанти депортували 45 тисяч маріупольців — Верещук
- ↑ На Чернігівщині окупанти викрадають трактори в аграріїв
- ↑ Російські окупанти мародерствують на Сумщині
- ↑ Російські окупанти в Україні мародерствують і відбирають їжу у дітей: як зганьбилася «друга у світі армія»
- ↑ «Переможці варення»: відео, як російські окупанти мародерствують у будинках українців
- ↑ Ґвалтують українських дітей та їдять собак: СБУ перехопила розмову військових РФ (аудіо)
- ↑ «Російські окупанти ґвалтують жінок. Діти стають свідками злочинів»: Денісова звернулась до Комісії ООН
- ↑ Арестович прокоментував, чому російські окупанти ґвалтують наших жінок і дівчат
- ↑ Російський вояка Бичков із Пскова зґвалтував українське немовля. Чи запросить його Шойгу додому «захищати» своїх онуків? — Зеленський
- ↑ ЗМІ ідентифікували російського солдата-педофіла, який знущався над немовлям. ФОТО
- ↑ В Україні вже зафіксовано 400 звернень щодо зґвалтувань з боку російських військових. Серед жертв діти, пенсіонери, чоловіки, - Денісова
- ↑ Отримано вже приблизно 400 звернень про випадки зґвалтування російськими окупантами, - Денісова
- ↑ Росіяни полонили сина відомої жительки Маріуполя, вимагають 5 тис євро за "збереження життя"
- ↑ Від початку війни надійшло 7 тис. заяв про зниклих безвісти, розшукали лише близько половини, - МВС
- ↑ [https://life.pravda.com.ua/society/2022/05/26/248821/ Яна Осадча. Зруйновані школи, тиск на вчителів та заборона української: омбудсмен заявив про освітній геноцид]
- ↑ Росія утримує полонених українських військових у двох колоніях у Ростовській області, - Денісова
- ↑ После "приема" ребята уезжают с поломанными ногами, руками. Бабы приезжают. Я, вот, принимала, ногти поломала, - росіяни вивозять військовополонених українців до РФ і катують. АУДІО
- ↑ у "фільтраційних таборах" окупантів перебувають тисячі українців, - карпентер
- ↑ UN says ‘credible’ reports Ukraine children transferred to Russia [ООН вважає «достовірними» повідомлення про передачу українських дітей до Росії] (англ.). Al Jazeera. 8 вересня 2022. Архів оригіналу за 8 September 2022. Процитовано 8 вересня 2022.
- ↑ Human rights concerns related to forced displacement in Ukraine [Проблеми з правами людини, пов'язані з вимушеним переміщенням в Україні]. OHCHR [УВКПЛ] (англ.). Архів оригіналу за 12 вересня 2022. Процитовано 11 вересня 2022.
- ↑ Sarah Ed Deeb; Anastasiia Shvets; Elizaveta Tilna (13 жовтня 2022). How Moscow Grabs Ukrainian kids and makes them Russian [Як Москва хапає українських дітей і робить їх російськими]. Ассошіейтед Прес (англ.). Процитовано 13 жовтня 2022.
- ↑ childrenofwar.gov.ua — офіційний сайт Офісу омбудсмена України (укр.)(англ.)(рос.)
- ↑ 'Deporting Ukrainian children and "Russifying" them is jeopardizing the future of Ukraine' [«Депортація українських дітей та їх «русифікація» ставить під загрозу майбутнє України»]. Le Monde [Ле-Монд] . 5 серпня 2022. Процитовано 13 жовтня 2022.
- ↑ [ https://www.pravda.com.ua/news/2022/04/20/7340823 Кислиця: До РФ депортували півмільйона українців і заборонили їм виїзд]
- ↑ Путін переселяє українців за Урал і за полярне коло, — The Independent
- ↑ Окупанти створили "фільтраційні табори" і депортують українців до Сибіру, - Зеленський
- ↑ Росія заявила, що окупанти вивезли з України майже 200 тисяч дітей
- ↑ Доповідь Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні. Рада з прав людини. 15 березня 2023.
- ↑ Ірина Сітнікова (16 березня 2023). В ООН підтверджують воєнні злочини РФ, але висновків про геноцид в Україні ще не робили — доповідь. Громадське телебачення.
- ↑ Ангеліна Шеремет, Оксана Коваленко (28 березня 2023). Комісія ООН продовжить досліджувати, чи є в Україні геноцид — але якщо їй продовжать мандат. Бабель.
- ↑ Situation in Ukraine: ICC judges issue arrest warrants against Vladimir Vladimirovich Putin and Maria Alekseyevna Lvova-Belova [Ситуація в Україні: судді МКС видали ордери на арешт Володимира Володимировича Путіна та Марії Олексіївни Львової-Бєлової] (пресреліз) (англ.). Міжнародний кримінальний суд, офіційний сайт. 17 березня 2023.
- ↑ War Crimes Watch: Russia's onslaught on Ukrainian hospitals. AP NEWS (англ.). 25 березня 2022. Процитовано 6 травня 2022.
- ↑ а б в War Crimes Watch: Russia's onslaught on Ukrainian hospitals. AP NEWS (англ.). 25 березня 2022. Процитовано 4 травня 2022. Помилка цитування: Некоректний тег
<ref>
; назва «:14» визначена кілька разів з різним вмістом - ↑ Україна: російський касетний боєприпас влучив у лікарню. Human Rights Watch (укр.). 16 березня 2022. Процитовано 8 квітня 2022.
- ↑ «Тіло дитини в машину я погрузив сам — хотів уберегти психіку колег»: Щоденник лікаря з Маріуполя. Bird In Flight (uk-UA). 29 квітня 2022. Процитовано 6 травня 2022.
- ↑ У Кремінній росіяни обстріляли з танка будинок для літніх людей: 56 загиблих — ОВА
- ↑ Від початку війни в Україні пошкоджено 500 лікарень, 40 не підлягають відновленню, - Ляшко
- ↑ Це дурість. Це варварство, - Зеленський заявив, що росіяни зруйнували 570 закладів охорони здоров'я
- ↑ Окупанти поцілили в пологове відділення у Вільнянську на Запоріжжі, загинуло немовля.
- ↑ У МОЗ розповіли, скільки лікарень зруйнували окупанти за рік війни. www.unian.ua (укр.). Процитовано 20 травня 2023.
- ↑ У МЗС порівняли росію з ІДІЛ після заяви пєскова про обстріли заради переговорів. Укрінформ. 17 листопада 2022.
- ↑ В Кремлі відкрито шантажують Україну: Виконайте наші вимоги і обстріли зупиняться. Українська Правда. 24 листопада 2022.
- ↑ Російські окупанти пошкодили вже 32 тисячі цивільних об’єктів і 700 об’єктів інфраструктури, - Єнін. Цензор.НЕТ. 27 листопада 2022.
- ↑ Видача дозволу на арешт путіна та його посіпак — перший крок на шляху справедливої відплати за скоєні злочини. armyinform.com.ua (укр.). Процитовано 28 березня 2023.
- ↑ Украина. События 2022 года. Human Rights Watch. 2023. Архів оригіналу за 12 січня 2023.
- ↑ Дефіциту потужності в енергосистемі нема вже 20 день поспіль – “Укренерго”. Економічна правда (укр.). Процитовано 20 травня 2023.
- ↑ Свобода, Радіо (22 травня 2023). Через удар по Дніпру рятувальники втратили понад 20 одиниць техніки і 3 будівлі – ДСНС. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 25 травня 2023.
- ↑ https://www.facebook.com/vechirkanova (8 травня 2023). Загинуло дев’ять людей: Президент України розповів про атаку росії на рятувальників на Херсонщині. Вечірній Київ (укр.). Процитовано 25 травня 2023.
- ↑ На Сумщині загинули троє працівників "Сумиобленерго" - Панорама (uk-UA). 19 травня 2023. Процитовано 25 травня 2023.
- ↑ Російська ракета влучила у багатоповерхівку біля аеропорту «Київ»
- ↑ Окупанти спалили музей в Іванкові, згоріли роботи Марії Приймаченко
- ↑ На Київщині ворог ракетним ударом зруйнував три 5-поверхівки
- ↑ Снаряд агресора влучив у пологовий будинок на Київщині, пацієнток евакуювали
- ↑ «Не дають навіть людей рятувати», — війська РФ продовжують бомбити житлові квартали Бородянки. ВІДЕО
- ↑ Російський літак скинув бомбу на житловий будинок у Бородянці, — Бутусов. ВІДЕО
- ↑ Обстріл телевежі у Києві: загинули 5, постраждали ще п'ятеро
- ↑ Росіяни вдарили двома ракетами по Київській телевежі
- ↑ Окупанти завдали авіаудару по хлібозаводу в Макарові: є загиблі
- ↑ Російські окупанти вдарили з артилерії по психоневрологічному інтернату у Пущі-Водиці
- ↑ У Києві снаряд влучив в 9-поверхівку і завод «Антонов», загинули люди
- ↑ Ще один обстріл з боку військ РФ у Києві: 1 людина загинула, 6 поранені на Куренівці
- ↑ Ворог обстріляв евакуаційну колону з Гостомеля, загинула жінка
- ↑ Російські снаряди влучили у багатоповерхівку і приватний будинок в Києві
- ↑ Обстріли Києва: багатоповерхівка у Святошинському районі згоріла майже дотла
- ↑ Російські війська знову обстріляли Київ: влучили в приватні будинки
- ↑ У Києві через обстріл стався обвал у 12-поверхівці
- ↑ ОКУПАНТИ ОБСТРІЛЯЛИ СЕЛО НОВІ ПЕТРІВЦІ ПІД КИЄВОМ: ЗАГИНУЛА 2-РІЧНА ДИТИНА
- ↑ Ворог атакував евакуаційні колони під Києвом — є загиблі правоохоронці
- ↑ Мінометний удар у Макарові на Київщині: загинуло семеро людей, п'ять поранено
- ↑ Обстріл Подільського району Києва: 1 загиблий, 19 постраждалих, з яких 4 дітей
- ↑ В Киеве с начала войны погибли 228 человек — генерал Жирнов
- ↑ У Києві снаряд прилетів у двір багатоповерхівки: наразі відомо про 5 потерпілих
- ↑ Кількість жертв російського удару по Подільському району Києва зросла до 8
- ↑ У Києві загарбники обстріляли парковку ТЦ: одна людина загинула, двоє постраждалих
- ↑ Рашисти обстріляли Ірпінь із «градів»
- ↑ Російські війська обстріляли Боярку: поранено 4 мирних мешканців
- ↑ З'ЯВИЛИСЯ ФОТО З НАСЛІДКАМИ ОБСТРІЛУ СОФІЇВСЬКОЇ БОРЩАГІВКИ
- ↑ Окупанти розбомбили багатоповерхівку в Ірпені
- ↑ Танк окупантів стріляє по житловим будинкам в селі Бузова на Київщині. ВІДЕО безпілотника
- ↑ Окупанти знищили архів В’ячеслава Чорновола у Бучі, - НСЖУ
- ↑ Російські окупанти зруйнували понад 4 тис. будинків на Київщині, - Павлюк
- ↑ Розстріляний російськими окупантами поблизу Макарова автомобіль з літнім подружжям. ВІДЕО 18+
- ↑ На Київщині російські військові вбили священника ПЦУ, який був у рясі, — Євстратій (Зоря)
- ↑ На Київщині окупанти обстріляли автомобіль — двоє загиблих, четверо поранених
- ↑ В Ірпені росіяни вбили цілу сім'ю.
- ↑ Російські окупанти обстріляли ракетами приватний житловий сектор у Білій Церкві. ВІДЕО
- ↑ Російські окупанти розстріляли волонтерів, які везли допомогу у притулок для тварин на Київщині
- ↑ Російські військові вбили голову Гостомеля і поранили мера Бучі — ЗМІ
- ↑ Звірства окупантів: біля Макарова російська БМП розстріляла цивільне авто
- ↑ Російські окупанти обстріляли автомобілі на Київщині, загинули цивільні та поліцейський, — Геращенко
- ↑ Окупанти у Бучі обстріляли людей, які стояли на вулиці й чекали на евакуацію
- ↑ Росіяни розстріляли колону жінок та дітей на Київщині: 7 убитих — ГУР
- ↑ Російські військові розстріляли журналіста The New York Times на Київщині. Є також поранені.
- ↑ Скрутили і вивезли: окупанти викрали співробітників Бучанської міськради
- ↑ Солдати РФ холоднокровно застрелили двох цивільних біля Києва: CNN оприлюднила відео
- ↑ Поблизу Василькова російські терористи обстріляли евакуаційний потяг
- ↑ Як загинув від рук російських окупантів шанувальник РФ Олександр Ржавський
- ↑ «Російські солдати ґвалтували мене, поки мій переляканий син плакав»: The Times опублікувала жахливу розповідь українки
- ↑ Свобода, Радіо (2 квітня 2022). Загинув журналіст Макс Левін. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 15 травня 2023.
- ↑ Київщина: старосту Мотижина та її чоловіка знайшли мертвими
- ↑ Тіла шести цивільних, розстріляних російськими окупантами у потилицю, виявили у Мотижині на Київщині, — Бутусов. ФОТО 18+
- ↑ тоВище приведені тільки деякі злочини російських неонацистів в Україні. Повну хронологію всіх злочинів російських окупантів можна знайти на сайтах новин.Рашисти розстрілювали цивільних у авто на Житомирській трасі поблизу Києва. ВІДЕО 18+
- ↑ Тіла 5 оголених жінок, які намагались спалити російські окупанти, виявили на Київщині, — Міноборони. ФОТО
- ↑ Спалені тіла та автомобілі на Житомирській трасі. ФОТО 18+
- ↑ В Ірпені російські окупанти розстрілювали людей та давили тіла танками — мер міста
- ↑ У Гостомелі у гаражі знайшли 11 трупів, на них «тренувалися» снайпери росіян — Аваков
- ↑ У Макарові під Києвом окупанти розстріляли 132 людей — селищний голова
- ↑ В лісі поблизу села Мощун окупанти закатували літнього чоловіка. ВІДЕО
- ↑ «Падлюки просто. Слів немає», — в Богданівці окупанти убили чоловіка, а потім гвалтували його дружину, погрожуючи насиллям над трирічним сином. ВІДЕО
- ↑ В селі Бузова під Києвом віднайдено братську могилу вбитих російськими окупантами людей. Місцева влада каже про 50 закатованих. ВІДЕО
- ↑ Застрелені в голову та скинуті у льох: окупанти вбили шістьох жителів села Шевченкове на Київщині. ВІДЕО
- ↑ Окупанти розстріляли цілу родину в авто біля Макарова — трьох жінок і двох дітей
- ↑ Окупанти вбили чотирьох людей на виїзді із села на Київщині
- ↑ Поліція ексгумувала тіла матері та сина, вбитих росіянами, які безпідставно обстрілювали вулиці та будинки у Ваблі під Бучею. ВІДЕО+ФОТОрепортаж
- ↑ Київщина: у Калинівці знайшли поховання закатованих чоловіків
- ↑ Київщина: знайшли тіла двох чоловіків, яких окупанти убили і переїхали танком
- ↑ У Бучанському районі знайшли тіло закатованого росіянами чоловіка, - поліція. ФОТОрепортаж
- ↑ Біля Макарова знайшли ще три тіла: вбиті пострілами в голову
- ↑ Цензор.НЕТ (16 травня 2022). На Київщині знайшли тіло вбитого російськими окупантами жителя села Колонщина, - Нацполіція. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 19 травня 2023.
- ↑ Під Макаровим знайдене поховання жертв російських окупантів, серед загиблих - громадянин Чехії. ВІДЕО
- ↑ У Макарові на Київщині виявили 132 людей, яких розстріляли росіяни
- ↑ Росіяни зруйнували майже 80 % села Горенка
- ↑ Під завалами у Бородянці загинула 41 людина: завершили розбирати руїни
- ↑ Kitsoft. Віталій Кличко: За понад два місяці війни в столиці загинули більше 100 людей, поранені 435 мирних киян (+відео). Офіційний портал КМДА - Головна (укр.). Процитовано 25 травня 2023.
- ↑ В Буче оккупанты связывали детей и насиловали девочек
- ↑ Массовые пытки, казни и изнасилования детей: российские оккупанты устроили геноцид в Буче (фото)
- ↑ Тіла людей лежать просто на дорозі: Наслідки злочинів російських окупантів у Бучі на Київщині. ВІДЕО 18+
- ↑ У Бучі знайшли «братську могилу», де поховані майже 300 людей, на вулицях десятки трупів
- ↑ «Вулиці всіяні тілами», — у Бучі в братській могилі поховали 280 людей, — мер Федорук. ФОТОрепортаж (18+)
- ↑ Десятки тіл цивільних зі зв'язаними руками та розстріляних окупантами в Бучі: Так виглядає геноцид. ФОТО 18+
- ↑ В Бучі знайшли тіла людей, яких вбили і намагались спалити російські окупанти
- ↑ Сліди тортур, тіла зі зв'язаними руками та спроби приховати злочини: звірства росіян у Бучі. ФОТОрепортаж 18+
- ↑ Цивільні зі зв'язаними руками та розстріляні російськими окупантами в Бучі. ФОТО 18+
- ↑ Звірства окупантів в Бучі. ФОТО 18+
- ↑ У звільненій Бучі в дитячому санаторії виявлено катівню з п'ятьма вбитими, — Офіс генпрокурора
- ↑ Кількість жертв серед мирного населення Бучі значно більша: почали знаходити закатованих у дворах та будинках. ВІДЕО+ФОТО 18+
- ↑ Російські окупанти катували та вбили 6 мирних мешканців у Бучі та намагалися їх спалити, — Офіс ГПУ. ФОТО
- ↑ Виступ Зеленського в Радбезі ООН. ВІДЕО В кінці відео з виступом президента Зеленського в Радбезі ООН показано злочини російських окупантів в Бучі
- ↑ Жертви російських окупантів у Бучі. ФОТОрепортаж (21+)
- ↑ Російські окупанти в Бучі на вулиці Яблунській влаштували катівню. ВІДЕО (18+)
- ↑ Тіла вбитих у Бучі почали з'являтися на вулицях 11 березня, коли туди зайшли війська РФ — знімки супутника
- ↑ Bucha killings: Satellite image of bodies site contradicts Russian claims(англ.)
- ↑ На відео з Бучі, знятому з дрона, росіяни стоять біля тіл українців, - CNN
- ↑ Окупанти в Бучі вбивали мирних людей за списками. Вони заздалегідь знали, до кого йдуть, - мер Федорук
- ↑ «Тих, хто не подобався, розстрілювали. Вбитих давили танками»: в Ірпені загинули до 300 цивільних, — мер Маркушин
- ↑ Андрій Нєбитов, начальник Головного управління Національної поліції в Київській області. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 12 травня 2023.
- ↑ Київ: внаслідок влучення ракети в будинок постраждало 10 осіб
- ↑ У Києві після ракетного удару під завалами будинку знайшли загиблого
- ↑ Росіяни обстріляли крилатими ракетами центр Києва, є жертви
- ↑ Росія у четвер увечері випустила по Києву 5 ракет – Зеленський
- ↑ Росіяни завдали масштабного ракетного удару по Києву
- ↑ У Києві внаслідок обстрілів – шестеро загиблих, близько 50 постраждалих. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 10 жовтня 2022.
- ↑ Внаслідок масованого обстрілу України 10 жовтня загинуло 19 осіб, ще 105 отримали поранення. Букви. 11 жовтня 2022.
- ↑ Через ранкову атаку дронами в Києві загинули чотири людини, серед них – вагітна. Українська правда (укр.). Процитовано 19 травня 2023.
- ↑ Кількість жертв масованого обстрілу РФ 15 листопада зросла до двох. Українська правда. 16 листопада 2022.
- ↑ Внаслідок обстрілу у Вишгороді 23 листопада загинуло 7 жителів. espreso.tv (укр.). Процитовано 19 травня 2023.
- ↑ Новий обстріл України. ППО збила більшість ракет РФ, служби повертають українцям воду і тепло — головне. nv.ua (укр.). Процитовано 19 травня 2023.
- ↑ На Київщині зросла кількість постраждалих через ракетний удар росіян. www.ukrinform.ua (укр.). 16 грудня 2022. Процитовано 19 травня 2023.
- ↑ Ракетний удар по Києву 31 грудня: у реанімації помер один із постраждалих
- ↑ Ракетний обстріл: у Києві загинула людина, 22 поранених, є руйнування
- ↑ Троє потерпілих, п'ять авто згоріли: поліція показала наслідки удару РФ по Києву. Українська Правда. 9 березня 2023.
- ↑ Київщина: біля Макарова тракторист підірвався на ворожій міні, але вижив
- ↑ На Київщині у лісі дві людини підірвалися на міні. Ніхто не загинув.
- ↑ На Київщині жінка підірвалась на міні. LB.ua. 19 липня 2022. Процитовано 19 травня 2023.
- ↑ Свобода, Радіо (6 травня 2023). Київщина: на протитанковій міні підірвався тракторист – поліція. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 19 травня 2023.
- ↑ З-під завалів аеропорту у Вінниці витягли 10-ту жертву
- ↑ На Вінниччині внаслідок російських ракетних ударів загинули п'ятеро людей, 18 - поранені, - прокуратура
- ↑ Росія обстріляла Вінницю: серед загиблих - троє дітей. BBC News Україна (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Ракетний удар по Вінниці: кількість жертв продовжує зростати, вже троє дітей. РБК-Украина (рос.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Кількість загиблих від удару по Вінниці зросла до 25-ти: померла лікарка. Українська правда (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Ракетна атака у Вінниці: російські окупанти кілька разів змінювали свої версії. www.unian.ua (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Унаслідок удару по Львову сім людей загинули, одинадцять зазнали поранень (оновлено) (фото). LB.ua. Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. Наслідки ракетних ударів військ РФ по Львову: Чим оркам загрожувала станція техобслуговування?. ФОТОрепортаж. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. Ракетні удари по Львову: три влучання у військову інфраструктуру, один - у шиномонтаж. 6 людей загинуло, 11 - постраждали (оновлено). Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. На Львівщині росіяни нанесли ракетний удар по транспортній інфраструктурі, 5 людей поранено, - ОВА. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ На Львівщині російська ракета впала на житлові будинки: відомо про чотирьох загиблих (ВІДЕО). ПІК. Процитовано 9 березня 2023.
- ↑ Цензор.НЕТ. Окупанти завдали ракетного удару по тяговій підстанції залізничної станції "Красне" на Львівщині, - Козицький. ВІДЕО+ФОТОрепортаж. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. Внаслідок ракетного удару по Львову пошкоджено три електропідстанції. В частині міста немає електроенергії, - Садовий. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. Козицький про нічний ракетний удар по Львівщині: Пошкоджено залізничну інфраструктуру у Яворівському районі. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Мер: у Львові – вибух на об’єкті критичної інфраструктури, частина міста без електрики. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 11 жовтня 2022.
- ↑ Ракетний обстріл Львова: відомо про постраждалого. 24 Канал (укр.). Процитовано 24 жовтня 2022.
- ↑ Zaxid.net. Росіяни здійснили ракетну атаку на Львівщину. ZAXID.NET (укр.). Процитовано 17 листопада 2022.
- ↑ Весь Львів без електроенергії — мер. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 23 листопада 2022.
- ↑ Zaxid.net. Росіяни знову атакували ракетами Львів та область. ZAXID.NET (укр.). Процитовано 9 березня 2023.
- ↑ Поліція підтвердила інформацію про першого цивільного загиблого. ТСН.ua (укр.). 24 лютого 2022. Процитовано 19 травня 2023.
- ↑ Обстріл Черкащини: що відомо про жертви та руйнування. BBC News Україна (укр.). Процитовано 19 травня 2023.
- ↑ 23 загиблих, серед них шестеро дітей. В Умані завершено пошуково-рятувальну операцію. nv.ua (укр.). Процитовано 19 травня 2023.
- ↑ Ворог завдав удару по Луцьку і Дніпру, є жертва
- ↑ Окупанти вдарили з «Градів» по селу на підступах до Кривого Рогу
- ↑ Російська армія з «Градів» обстріляла селище у Дніпропетровській області
- ↑ Окупанти обстріляли населені пункти під Кривим Рогом, зруйновано будинки: з'явилися подробиці
- ↑ Росіяни завдали ракетного удару по Дніпропетровщині: загинула одна людина, знищено залізничну станцію
- ↑ Територію Дніпропетровщини обстріляли касетними снарядами
- ↑ РФ обстріляла житловий сектор на Дніпропетровщині
- ↑ Ранком суботи, 16 квітня 2022 року, російська армія завдала артилерійських ударів по цивільній забудові Криворізького району Дніпропетровської області
- ↑ У Дніпровському районі ворожим ударом було знищено непрацюючу птахофабрику
- ↑ На Дніпропетровщині село «всіяли» забороненими боєприпасами: фото наслідків
- ↑ Окупанти завдали ракетного удару по дачному селищу під Дніпром
- ↑ Військові рф обстріляли забороненими боєприпасами Зеленодольськ у Дніпропетровській області
- ↑ “Демілітаризували трактористів?”: голова Дніпропетровської облради розповів про наслідки ракетного удару окупантів
- ↑ Ракетний удар по інфраструктурі Павлограда, - прокуратура веде слідство
- ↑ Правоохоронці розслідують обстріл Дніпропетровщини забороненими касетними боєприпасами
- ↑ Дніпропетровщина: російська ракета знищила склад із зерном
- ↑ Росіяни влучили ракетами в склади на Дніпропетровщині
- ↑ Внаслідок обстрілу Дніпропетровщини поранено одну особу, зруйновано залізничну інфраструктуру, - ОВА. ФОТО
- ↑ Війська РФ обстріляли із "Градів" два села на Дніпропетровщині, пошкоджено кілька десятків житлових будинків, - ОВА. ФОТО
- ↑ Росіяни обстріляли центр Дніпра, зупинено рух потягів
- ↑ Одну з ракет окупантів в Дніпрі збила ППО, інша влучила у залізничну інфраструктуру, постраждалих немає, - ОВА
- ↑ Рашисти сьогодні тричі обстрілювали Дніпропетровщину, люди не постраждали, - ОВА
- ↑ Вранці окупанти обстріляли з "Ураганів" Зеленодольську громаду на Дніпропетровщині, одна людина загинула, ще одну поранено, - Резніченко
- ↑ Унаслідок влучання ракети зруйновано об’єкт транспортної інфраструктури в Дніпрі, - Резніченко. ФОТО
- ↑ Дніпропетровщина: 4 ракетних удари, пошкоджено залізничну інфраструктуру
- ↑ На Дніпропетровщині внаслідок російського обстрілу пошкоджені дитячий садок, церква, будинки, - ОВА. ФОТО
- ↑ По Кривому Рогу завдали ракетних ударів, знищено завод – Вілкул
- ↑ Росіяни 29 травня обстріляли три громади в Криворізькому районі Дніпропетровщини
- ↑ Ворог завдав ударів по Дніпропетровщині: які райони постраждали
- ↑ Дніпропетровщина: ракетними ударами росіян зруйноване будівельне підприємство
- ↑ Росіяни вдарили ракетами по Кривому Рогу: є постраждалі
- ↑ Росіяни завдали ракетних ударів по Дніпропетровщині: є постраждалі
- ↑ Нафтобазу на Дніпропетровщині досі гасять: знайшли третього загиблого
- ↑ https://www.ukrinform.ua/amp/rubric-ato/3530093-raketi-pocilili-po-promislovomu-pidpriemstvu-u-dnipri-e-zagibli-golova-ova.html
- ↑ https://ua.korrespondent.net/amp/4495629-udar-rosii-po-dnipru-prypav-na-pivdenmash-mer
- ↑ Удар по залізничній станції на Дніпропетровщині: кількість загиблих зросла до 25
- ↑ Удари по Дніпру: є загиблий і поранені, горить пів сотні автобусів
- ↑ Удар по будинку в Дніпрі: 12 загиблих, серед них неповнолітня, 73 поранених
- ↑ Удар по Дніпру: кількість загиблих зросла до 35
- ↑ Кількість загиблих від удару по будинку у Дніпрі зросла до 45, пошуки тривали 69 годин
- ↑ Удар по Дніпру: кількість загиблих зросла до 35
- ↑ Радник мера Маріуполя каже, що у місті загинули 20 тисяч цивільних
- ↑ Мер Маріуполя Вадим Бойченко: 40 % будинків неможливо відновити, вони зруйновані в попіл
- ↑ Скрыть доказательства от Гааги: в Мариуполе РФ сжигает тела убитых горожан в мобильных крематориях
- ↑ Росіяни вбили у Маріуполі 10 громадян Греції — прем'єр
- ↑ Російські загарбники обстріляли житлові райони Маріуполя: постраждали кілька будинків і школа
- ↑ Внаслідок обстрілів Маріуполя до лікарень потрапили 128 цивільних осіб, — мер Бойченко
- ↑ Донеччина підрахувала вбитих і поранених росіянами мирних жителівl
- ↑ Внаслідок обстрілу російських терористів жінка та її 6-річна донька загинули в Маріуполі. ФОТО (18+)
- ↑ Рашисти скинули на Маріуполь дві бомби: зруйновано житлові будинки та ТЦ
- ↑ Це-mariupoli-novini-ukrajini-50223365.html Російські окупанти обстріляли з Градів гумконвой до Маріуполя
- ↑ Бомбардування дитячої лікарні у Маріуполі: стала відома кількість жертв
- ↑ У Маріуполі померла вагітна, яка була поранена після авіаудару по пологовому будинку
- ↑ Лавров зізнався, що Росія свідомо розбомбила пологовий бу здинок в Маріуполі
- ↑ У Маріуполі росіяни вбили 2187 громадян — міська рада
- ↑ В Мариуполе оккупанты обстреляли мечеть c гражданами Турции
- ↑ Росія бомбардувала православну Святогірську Лавру
- ↑ Російські війська обстріляли евакуаційний поїзд на Донеччині, загинула провідниця
- ↑ Обстріли Сєвєродонецька настільки масштабні, що не вистачає рятувальників
- ↑ Усі проклянуть таке «визволення»: нелюди-окупанти завдали ракетного удару по Краматорську, загинули двоє людей
- ↑ Російські військові у Маріуполі взяли у заручники лікарів та пацієнтів однієї з лікарень
- ↑ Російський танк у Маріуполі вистрілив у літнього чоловіка
- ↑ Окупанти скинули бомбу на Драмтеатер в Маріуполі, в якому ховались люди
- ↑ У Драмтеатрі Маріуполя загинули 600 осіб — AP
- ↑ З'явилось відео перших хвилин після бомбардування драмтеатру у Маріуполі: нівелює фейк про «Азов»
- ↑ У Маріуполі загарбники розбомбили спорткомплекс, де перебували вагітні жінки і діти
- ↑ Декілька тисяч маріупольців вивезено в депресивні міста рф
- ↑ У Маріуполі окупанти скинули бомби на школу мистецтв, де ховались 400 людей
- ↑ Російськими обстрілами у Авдіївці пошкоджено будинки та дитячий садок: відкрито кримінальне провадження
- ↑ Авдіївка: 5 вбитих і мінімум 10 поранених мешканців унаслідок обстрілів росіян
- ↑ Росія застосувала по Авдіївці нові реактивні снаряди з РСЗВ «Торнадо-С»
- ↑ На Луганщині російські окупанти застосували заборонені фосфорні боєприпаси
- ↑ В Северодонецке оккупанты уничтожают оптовые склады с продуктами
- ↑ У Маріуполі знищено будівлю Художнього музею ім. Архипа Куїнджі
- ↑ Російські окупанти обстріляли Красногорівку касетними боєприпасами: поліція документує наслідки
- ↑ У Маріуполі окупанти ґвалтували жінку на очах 6-річного сина
- ↑ Окупанти депортували до Росії майже 40 тисяч жителів Маріуполя — мер
- ↑ Під Маріуполем окупанти відкрили вогонь по волонтерському автомобілю
- ↑ [2 особи загинули https://nv.ua/ukr/ukraine/events/viyna-rosiji-proti-ukrajini-obstrili-avdijivki-na-donbasi-novini-ukrajini-50231133.html Окупанти обстріляли Авдіївку: двоє людей загинули]
- ↑ Росія обстріляла хімзавод у Донецькій області
- ↑ В порту Маріуполя тоне обстріляне окупантами цивільне судно: є поранений
- ↑ В Мариуполе оккупанты забрасывают позиции «Азова» фосфорными бомбами
- ↑ У лікарні Маріуполя живцем згоріли майже 50 людей, — мер Бойченко про злочини окупантів
- ↑ Дві ракети окупантів вдарили по вокзалу у Краматорську: щонайменше 50 людей загинули і 300 поранені — що відомо на даний момент
- ↑ Окупанти закатували письменника і журналіста Євгена Баля
- ↑ В Авдіївці російські окупанти розстріляли сім'ю з чотирьох людей, — Кириленко
- ↑ Хімзброю скинули на «Азовсталь», є постраждалі «азовці» — Білецький
- ↑ Росіяни скинули на Маріуполь невідому отруту — Азов
- ↑ Росіяни підтвердили вбивство цивільних чоловіків в Маріуполі
- ↑ Маріуполь: окупанти визнали вбивство майже сотні людей у цивільному одязі
- ↑ Росіяни зізналися, що вбили в Україні 93 людей у цивільному одязі (відео)
- ↑ Окупанти примусово депортували до Росії 33,5 тисячі жителів Маріуполя, — міськрада
- ↑ На Донеччині за добу рф обстріляла 13 населених пунктів — Нацполіція
- ↑ З Маріуполя загарбники примусово вивезли близько 150 дітей, — правозахисники. ВІДЕО
- ↑ До п'яти тисяч дітей вивезли росіяни з Маріуполя, — Зеленський
- ↑ Армія рф скинула авіаційну бомбу на вцілілу лікарню Маріуполя — Тарута
- ↑ На Донеччині 19 квітня загинули 3 людей та поранені 5 — Кириленко
- ↑ Цитадель опору Маріуполя. Що таке «Азовсталь», яку штурмують російські війська
- ↑ «Я чув, як вони катували людей з інших камер, бідні кричали від болю, а потім їх просто розстрілювали», — студент з Маріуполя розповів, що роблять росіяни з тими, хто намагався виїхати з міста Новини Цензор. НЕТ Війна в Україні
- ↑ Російські окупанти масово вивозять тіла вбитих ними же жителів блокадного Маріуполя
- ↑ В селищі Мангуш рашисти могли захоронити від 3 до 9 тис. маріупольців, — мер Бойченко
- ↑ Супутник зафіксував 300-метрову братську могилу маріупольців у Мангуші, — ЗМІ. ФОТО
- ↑ Новий Бабин Яр: у Мангуші росіяни захоронили, ймовірно, до 9 тисяч маріупольців
- ↑ Знайшли ще одну велику могилу, це найбільший від часів Голокосту геноцид — мер Маріуполя
- ↑ Супутник зафіксував вже третє місце масового поховання біля Маріуполя — «Схеми» (фото)
- ↑ Окупанти біля Маріуполя влаштували чотири «фільтраційних центри», де катують держслужбовців, — мер Бойченко
- ↑ Російські окупанти «мобілізували» та утилізували в Маріуполі донецького музиканта Бобровського та краєзнавця Жарова, — журналіст Казанський. ФОТО
- ↑ Внаслідок обстрілів окупантами на Донеччині загинули троє цивільних, — Кириленко
- ↑ Окупанти зірвали евакуацію з Маріуполя та викрали близько 200 людей
- ↑ П'ятеро цивільних загинули внаслідок обстрілу Донеччини, — Кириленко
- ↑ В Очеретинській громаді зранку загинули двоє дітей
- ↑ Великоднього ранку окупанти вбили двох діток на Донеччині, — Кириленко
- ↑ Окупанти обстріляли 13 населених пунктів Донеччини, 5 загиблих, є поранені, — Нацполіція. ФОТО
- ↑ Окупанти вивезли всі цінні експонати з Музею краєзнавства та Художнього музею в Маріуполі
- ↑ Росіяни вивезли з музеїв Маріуполя оригінал картини Айвазовського та інші цінні експонати
- ↑ Рашисти ставлять «Z» на придатних для їхнього розміщення домівках у Маріуполі, а усі інші розграбовують, — Денісова
- ↑ Минулої доби окупанти здійснили 11 обстрілів Донецької області, три особи загинули, шістьох поранено
- ↑ Росіяни вивезли з Маріуполя вцілілі апарати ШВЛ — міськрада
- ↑ Сергій Волина: «Уночі було пряме влучення авіабомби в госпіталь. Операційна знищена. Багато хлопців померло»
- ↑ Окупанти вдарили по Донецькій області авіабомбами і крилатими ракетами: поранені діти, відкрито справу (фото)
- ↑ Роздягають жінок та чоловіків, намагаються забирати дітей: Мер Маріуполя Бойченко розповів про «фільтраційні табори» окупантів
- ↑ Орки обстріляли Авдіївський коксохімічний завод, коли люди поверталися з роботи: 10 загиблих
- ↑ Російські окупанти завдали авіаудару по Святогірській лаврі на Донеччині, поранено сімох цивільних, — Офіс Генпрокурора
- ↑ Росіяни вдарили ракетами по Краматорську, 25 людей поранено
- ↑ Рашисти вбили 4 цивільних на Донеччині, 9 осіб отримали поранення, — ОВА
- ↑ Внаслідок обстрілу окупантами на Донеччині загинули 4 людини, 8 осіб отримали поранення, — ОВА
- ↑ Рашисти вбили професора Маріупольського держуніверситету Богдана Слющинського
- ↑ Під Маріуполем окупанти знесли пам'ятник гетьману Сагайдачному
- ↑ Внаслідок обстрілу рашистами поранено 6 цивільних на Донеччині, — ОВА
- ↑ Донеччина: росіяни за день вбили 3 цивільних, ще 3 поранили
- ↑ Росіяни вбили ще 4 українців на Донеччині
- ↑ Пряме попадання в будинок та осколкові поранення. За добу росіяни вбили 4 мирних жителів Донеччини. ФОТОрепортаж
- ↑ В Маріуполі рашистські танкісти для розваги стріляють по уцілілих будівлях і давлять покинуті автомобілі. ВІДЕО
- ↑ На Донеччині за день росіяни вбили 3 і поранили 4 людей
- ↑ Окупанти під виглядом «націоналізації» відбирають майно українців у Маріуполі, — Андрющенко
- ↑ Щонайменше 3 тис. маріупольців утримують окупанти у фільтраційній в'язниці в Оленівці, — Андрющенко
- ↑ Окупанти вбили 9 цивільних на Донеччині, шестеро осіб отримали поранення, — ОВА
- ↑ Зранку війська РФ обстріляли Дружківку, пошкоджено школу, дитсадок та житлові будинки, — Кириленко. ВІДЕО
- ↑ На Донеччині окупанти вбили 7 людей за добу
- ↑ Російські окупанти сьогодні вбили 10 цивільних на Донеччині, зокрема дитину, семеро отримали поранення, — ОВА
- ↑ Донеччина: росіяни за день вбили 5 і поранили 6 цивільних
- ↑ Росіяни завдали чергового авіаудару по Бахмуту: зруйнований цілий під'їзд п'ятиповерхівки, пошкоджені інші будівлі. ФОТО
- ↑ Донеччина: росіяни за день вбили ще трьох людей, з початку вторгнення — 400
- ↑ Росіяни знищили чергову святиню на Донеччині: українські силовики евакуювали людей
- ↑ За 22 травня росіяни вбили 5 мирних жителів Донеччини, — Кириленко
- ↑ За добу 245 людей вивезли з фільтраційних таборів під Маріуполем в Росію, депортація набирає обертів, — Андрющенко
- ↑ Росіяни за добу вбили 6 мирних жителів Донеччини, 11 поранили, — Нацполіція. ФОТОрепортаж
- ↑ Росіяни вбили 6 цивільних за добу на Донеччині
- ↑ Донеччина: за день окупанти вбили 12 і поранили 10 мешканців
- ↑ У Краматорську росіяни вдарили з літаків по спальних районах
- ↑ За 25 травня російські окупанти на Донеччині вбили 4 мирних мешканців, 12 отримали поранення, — ОВА. ІНФОГРАФІКА
- ↑ За добу росіяни вбили ще 5 мирних жителів Донеччини, — Кириленко
- ↑ За 27 травня на Донбасі загинуло 5 мирних жителів, 4 — поранені, — ОВА. ІНФОГРАФІКА
- ↑ Донецька область: окупанти убили 3 мирних мешканців за добу
- ↑ Вбитих росіянами у Маріуполі може бути більше: уже поховали 21 тисячу тіл
- ↑ За добу росіяни вбили 4 мирних мешканців Донецької області
- ↑ Росіяни завдали ракетного удару по Слов'янську, є загиблі та поранені
- ↑ Внаслідок обстрілу Слов'янська рашистами загинули три особи
- ↑ «Люди гинули у ліжках»: Наслідки нічного ракетного удару окупантів по Слов'янську. ВІДЕО+ФОТОрепортаж
- ↑ У Донецькій області росіяни вбили 7 людей: троє з них у Святогірській лаврі
- ↑ Росіяни знову завдали ракетний удар по Слов'янську, — ВЦА. ФОТО
- ↑ За добу росіяни обстріляли 12 населених пунктів Донеччини. Є загиблі та поранені, — Нацполіція. ФОТОрепортаж
- ↑ Окупанти розстрілюють українських чиновників у Маріуполі, десятки волонтерів утримують у в'язниці, — мер Бойченко
- ↑ Під Маріуполем виявили другу фільтраційну тюрму, — Андрющенко. КАРТА
- ↑ За добу 2 червня на Донеччині загинуло 3 цивільні особи, поранення отримали 9 осіб, — ОВА. ІНФОГРАФІКА
- ↑ Окупанти обстріляли Святогірську лавру на Донеччині. Горить Всіхсвятський скит. ФОТО
- ↑ Армія РФ готова спалювати православні церкви, як і все в Україні, — Зеленський. ВІДЕО
- ↑ Російські окупанти обстріляли Святогірську лавру — загинуло троє ченців, ще троє зазнали поранення
- ↑ Російські окупанти продовжують нищити українську самоідентифікацію дітей у Маріуполі, — Андрющенко. ВІДЕО
- ↑ Росіяни зруйнували 43 релігійні споруди на Донеччині. Більшість — Московського патріархату, — Кириленко. ФОТО
- ↑ Донеччина: російські війська вбили ще 3 і поранили 2 мешканців
- ↑ Росіяни завдали авіаудар по Бахмуту. Влучили у школу та адмінбудівлю, де були люди, — Нацполіція. ВІДЕО'
- ↑ Протягом 8 червня внаслідок обстрілів загинуло 4 особи, 11 — поранено, — Донецька ОВА. ІНФОГРАФІКА
- ↑ Росіяни знову обстріляли Бахмут. Зруйновано цех заводу, — ДСНС. ФОТО
- ↑ Терористи «засудили» до смертної кари 3 іноземців, які захищали Україну
- ↑ За добу росіяни вбили 3 мирних жителів Донеччини, — голова ОВА Кириленко. ІНФОГРАФІКА
- ↑ За минулу добу росіяни вбили двох цивільних осіб і поранили 7 на Донеччині, — ОВА. ІНФОГРАФІКА
- ↑ За добу війська РФ завдали 16 ударів по Донеччині, є жертви та руйнування, — Нацполіція. ФОТОрепортаж
- ↑ Донеччина: за день Росія вбила 4 і поранила 6 мирних мешканців
- ↑ Донеччина: 3 загиблих і 2 поранених цивільних за добу
- ↑ Росіяни обстріляли Слов’янськ, багато вбитих та поранених – мер
- ↑ Часів Яр: кількість загиблих від удару по будинку зросла до 48 осіб
- ↑ Тіла 868 мирних жителів виявили у Тіла 868 мирних жителів виявили у звільнених від росіян містах та селах – поліція від росіян містах та селах – поліція
- ↑ Ракетний удар по Краматорську: 2 загиблих, 8 госпіталізовано
- ↑ У Миколаєві й Хмельницькому є поранені й руйнування через удари РФ
- ↑ “Немає нашої дівчинки”. У лікарні померла 22-річна хмельничанка, яка постраждала від ракетного удару
- ↑ Оновлена інформація рятувальників щодо жертв і руйнувань, спричинених обстрілами приватного сектору в Житомирі
- ↑ Окупанти розбомбили школу у Житомирі
- ↑ Унаслідок авіаудару агресора в Малині на Житомирщині загинула одна людина і троє постраждали
- ↑ Внаслідок авіаудару військ РФ по Малину загинули 5 осіб, двоє з них — діти, — ДСНС. ФОТОрепортаж
- ↑ У Житомирі окупанти обстріляли завод Izovat та гуртожиток
- ↑ Уламки цегли і дощок, друзки скла та понівечені фото: наслідки авіаудару по житомирському гуртожитку
- ↑ Вылетевшие с белорусского аэродрома самолеты РФ убили трех человек в Коростене, в том числе двоих белорусов
- ↑ Окупанти завдали ракетного удару по адмінбудівлям на Житомирщині: 4 особи постраждало, 7 будівель знищено, — ДСНС
- ↑ Авіація РФ знищила декілька будинків на Житомирщині — ДСНС
- ↑ На Житомирщині російські загарбники обстріляли шість сіл
- ↑ Рашисти обстріляли з авіації житомирщину
- ↑ Окупанти завдали ракетного удару по місту у Житомирської області: у будинках вибило вікна та двері
- ↑ Житомирщина: ракетний удар по Малину зачепив 100 будинків, троє людей поранено
- ↑ Росія завдала удару по інфраструктурі Житомирщини. ППО збила чотири ракети
- ↑ У Малині внаслідок ракетного удару загинув залізничник, 4 людей поранені
- ↑ Росіяни б'ють ракетами по залізниці на Житомирщині: цієї ночі – в Коростені
- ↑ Майже 225 млн грн збитків довкіллю завдали окупанти, обстрілявши нафтобази на Житомирщині та Рівненщині, - Держекоінспекція
- ↑ Ворог вночі завдав ракетного удару по Житомирщині: пошкоджено багатоповерхову будівлю в Новограді-Волинському, - голова ОВА Бунечко
- ↑ Злочини проти мирного населення. На Запоріжжі від початку війни відкрили понад 100 проваджень
- ↑ https://zanoza-news.com/n/2022/04/08/35442
- ↑ Російські окупанти взяли в полон понад 180 осіб із Запорізької області
- ↑ У Бердянську окупант застрелив мешканця за відмову дати телефон
- ↑ Російські окупанти зруйнували будівлю виконкому міськради Мелітополя
- ↑ Окупанти обстріляли і переїхали танком авто «Укрпошти», яке розвозило пенсії: двоє загиблих
- ↑ На Запоріжжі ворожий танк розчавив автомобіль з цивільними громадянами
- ↑ У Мелітополі та Мелітопольському районі ворожими обстрілами зруйнували понад 90 будинків
- ↑ У Пологах гуманітарна катастрофа: окупанти лютують
- ↑ Росіяни викрали депутатку Запорізької облради
- ↑ Мера Мелітополя Івана Федорова викрали окупанти вдень 11 березня, повідомляє радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко
- ↑ У Приморську окупанти затримують людей та крадуть авто цивільних
- ↑ Російський танк розчавив авто з дитиною у Запорізькій області
- ↑ Росіяни викрали мера Дніпрорудного: це вже вдруге у Запорізькій області
- ↑ Окупанти викрали голову райради Мелітополя Прийму та намагалися викрасти секретаря міськради Романова
- ↑ Росіяни пограбували і розтрощили музей-заповідник «Садиба Попова» на Запоріжжі
- ↑ У Бердянську російські силовики переслідують і залякують журналістів
- ↑ Окупанти нищать сільськогосподарську техніку у Запорізькій області, — ГУР
- ↑ У Пологах на Запоріжжі під час обстрілів загинуло 20 мирних людей та 12 військових
- ↑ У Бердянську окупанти затримали кількох учасників проукраїнських мітингів
- ↑ От взрыва на ж/д вокзале Запорожье-2 повылетали окна в общежитиях ЗНУ и соседних домах
- ↑ У Запоріжжі під час бомбардування цивільних об'єктів постраждала людина
- ↑ У Запорізькій області внаслідок обстрілу Пологівського району пошкодили газопровід
- ↑ В Запорожской области оккупанты обстреляли кирпичный завод
- ↑ На Запоріжжі окупанти обстріляли автомобільну колону із біженцями
- ↑ Російські окупанти обстріляли село Запорізької області
- ↑ Російські агресори обстріляли ще одне селище Комишуваської ОТГ
- ↑ Прифронтове Кам'янське, що на Запоріжжі — у вогні. Окупанти здійснили масований обстріл мирних мешканців
- ↑ Маріуполь: росіяни обстріляли евакуаційні автобуси з дітьми, є постраждалі
- ↑ На блокпосте в Запорожской области российский военный выстрелил в лицо 11-летней девочке из Мариуполя, — CNN
- ↑ Під Запоріжжям російські окупанти обстріляли село Веселянку: пошкоджено будинки та об'єкти інфраструктури, є постраждалі
- ↑ В Мелитополе похитили начальницу управления образования
- ↑ На Запоріжжі окупанти викрали сільгосптехніку на суму €1 млн
- ↑ У Запорізькій області окупанти обстріляли автівку з родиною, яка рухалась з евакуаційною колоною
- ↑ Росіяни продовжують обстрілювати інфраструктуру в Пологівському районі
- ↑ В Енергодарі рашисти влаштували стрілянину та вибухи на мирному мітингу: є поранені
- ↑ У Запорізькій області окупанти захопили та замінували лікарню: в ній поранені військові РФ
- ↑ Запоріжжя: в окупованих Пологах окупанти замінували райлікарню
- ↑ Окупанти знову викрали сільгосптехніку на Запоріжжі
- ↑ В ГУЛЯЙПОЛІ РОЗБОМБЛЕНО ХРАМ, ЩО ВІДНОСИТЬСЯ ДО КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
- ↑ В ЗАПОРОЖСКОЙ ОБЛАСТИ РАШИСТЫ РАЗРУШИЛИ МАГАЗИНЫ, ДЕТСКИЙ САД, ШКОЛУ, ДОМ КУЛЬТУРЫ И ЗАМИНИРОВАЛИ БОЛЬНИЦУ
- ↑ У Запорізькій області російські окупанти півтори години обстрілювали Комишуваху: поранено людину, пошкоджено більше 20 будинків
- ↑ У Мелітополі загарбники почали масовий терор та мародерство у великих масштабах
- ↑ В Запорожской области в результате обстрела загорелся частный дом (фото)
- ↑ Російські військові викрали більш як 100 людей у Мелітополі, — мер Федоров
- ↑ 15 ОБСТРІЛЯНИХ СІЛ ТА МІСТ В ЗАПОРІЗЬКИЙ ОБЛАСТІ: ПІДСУМКИ ВІЙНИ ЗА 10 КВІТНЯ
- ↑ Під Запоріжжям російські окупанти обстріляли село забороненими фосфорними боєприпасами, — ФОТО
- ↑ Війська РФ застосували фосфорні боєприпаси на Запоріжжі: з'явилися подробиці атаки
- ↑ Военные рф обстреляли Васильевку Запорожской области: есть погибший и раненые
- ↑ Окупанти вкрали з «Укрпошти» 3 млн грн, ідуть переговори про повернення
- ↑ Окупанти викрали неповнолітнього сина голови Запорізької РДА
- ↑ В Запорожской области захватчики похитили директора музея
- ↑ Деталі ракетного обстрілу Запоріжжя: атакували острів Хортиця
- ↑ Російські окупанти обстріляли з РСЗВ середмістя Василівки
- ↑ Рашисти в окупованому Мелітополі викрали консула Болгарії, - мер Федоров
- ↑ У селі Кам'янське внаслідок ворожого обстрілу загинули троє людей, серед яких неповнолітній
- ↑ Зруйновані будинки та поранені люди: наслідки ворожих обстрілів у Запорізькій області
- ↑ У Василівському районі російський військовий зґвалтував місцеву мешканку
- ↑ У Запорізькій області окупанти стріляли по місцях освячення пасок. Атакували з початком служби
- ↑ Російські окупанти продовжують обстрілювати Запорізьку область
- ↑ Оккупанты разбомбили школу в Гуляйпольском районе (ФОТО)
- ↑ Удар по Запоріжжю: дві ракети влучили в підприємство, є жертви
- ↑ "Били струмом, відрізали палець, зламали 4 ребра": на Запоріжжі російські окупанти 12 днів катували учасника АТО
- ↑ "Рятували" від українців: окупанти захопили музей зі скіфським золотом у Мелітополі
- ↑ Скифское золото из Мелитополя удалось спасти от рук оккупантов
- ↑ Российские военные обстреляли села Запорожской области: погибли люди
- ↑ Ракетный удар по Запорожью 28 апреля: ранено пятеро людей
- ↑ Російські окупанти в Мелітополі перейшли вже до масових викрадень людей, пересуватися в місті небезпечно, - мер Федоров
- ↑ Платять копійки або забирають силою: як окупанти грабують фермерів на Запоріжжі
- ↑ Росіяни обстріляли в суботу Василівку і фермерські господарства Запорізької області, - ОВА
- ↑ Окупанти обстріляли багатоповерхівки на Запоріжжі, є загиблі
- ↑ У Мелітополі російські окупанти викрали головного зберігача фондів краєзнавчого музею Кучер: у неї вдома залишилася лежача матір. ФОТО
- ↑ Зруйнована школа, 12 будинків та загиблі: селище під Запоріжжям зазнало артобстрілу
- ↑ Росіяни обстріляли житловий будинок у Пологах, загинула жінка
- ↑ У Бердянську викрали волонтера і керівницю станції "швидкої допомоги" ФОТО
- ↑ Окупанти крадуть українську олію з підприємств Запорізької області
- ↑ Окупанти захоплюють покинуті квартири та викрадають авто у Мелітополі, - ОВА
- ↑ Окупанти таки вкрали скіфське золото – Генпрокуратура
- ↑ Через обстріли росіян на Запоріжжі загинула людина, ще 8 – у лікарні
- ↑ У Комишувасі Запорізької області росіяни запустили півтора десятки ракет: 1 загиблий
- ↑ Майже 300 людей викрали окупанти на Запоріжжі від початку війни, - Старух
- ↑ Загарбники вивозять зерно з окупованої Запорізької області
- ↑ Окупанти вночі обстріляли цивільну інфраструктуру Запорізької області, є постраждалі громадяни, - ОВА
- ↑ Росіяни ввірвалися в дім і розстріляли співробітника Запорізької АЕС – Енергоатом
- ↑ У Запорізькій області окупанти вдруге викрали селищного голову Кирилівки. Пізніше зникли його заступник та директорка будинку культури, - ОВА
- ↑ Наслідки ракетного удару військ РФ по Запоріжжю: пошкоджено понад 60 приватних будинків, один зруйновано вщент. ФОТОрепортаж
- ↑ Удар військ РФ по Запоріжжю: одна з ракет влучила у ТРЦ. ВІДЕО
- ↑ Внаслідок вранішнього ракетного обстрілу Запоріжжя загинула 1 людина, 3 дістали поранення, - ОВА
- ↑ Ворог нещадно обстрілює Гуляйполе: за добу постраждали магазини, пошта, будинок молитви
- ↑ Окупанти в Мелітополі від початку війни викрали понад пів тисячі цивільних, - мер Федоров
- ↑ Ворог кілька годин гатив по житлових кварталах Комишувахи Запорізької області, багато серйозних руйнувань, - ОВА. ФОТО
- ↑ Війська РФ обстріляли Гуляйполе Запорізької області. Пошкоджено будинки, відомо про двох травмованих, - ОВА. ФОТО
- ↑ Колаборанти на Запоріжчині вирішили "націоналізувати" українську власність
- ↑ Окупанти розстріляли машиніста тепловоза у Запорізькій області, - "Укрзалізниця"
- ↑ У Гуляйполі знищена майже вся інфраструктура, лінія фронту проходить дуже близько
- ↑ Війська РФ обстрілюють цивільну інфраструктуру в Оріхові. ФОТО
- ↑ Удар росіян по гуманітарній колоні у Запоріжжі: наразі відомо про 25 загиблих та 50 поранених (оновлено). ВІДЕО+ФОТО. Цензор.НЕТ (укр.). 30 вересня 2022. Процитовано 30 вересня 2022.
- ↑ Внаслідок удару по Запоріжжю загинули 30, постраждали майже 100 осіб – Зеленський
- ↑ Удар по Запоріжжю: кількість загиблих зросла до 17 людей
- ↑ обстріли Запоріжжя: 13 загиблих, 89 поранених, серед них діти
- ↑ У Запоріжжі вже 16 загиблих від російських ударів 9-10 жовтня
- ↑ У Вільнянську вже знайшли тіла 9 загиблих – ОП
- ↑ Росіяни вдарили ракетами по пологовому відділенні на Запоріжжі, загинуло немовля – ОВА
- ↑ Удар по Запоріжжю: серед поранених дитина і вагітна
- ↑ Росіяни обстріляли Запорізьку область: 1 загиблий, 3 поранених
- ↑ [Росіяни атакували Запоріжжя: зайнявся об'єкт цивільної інфраструктури, є поранений https://www.pravda.com.ua/news/2023/01/3/7383483/]
- ↑ Внаслідок обстрілу військами РФ Попасної загинуло двоє місцевих жителів, шестеро поранені, — Гайдай. ФОТО
- ↑ Російська армія застосувала у Попасній заборонені фосфорні бомби — Сергій Гайдай
- ↑ У Кремінній росіяни обстріляли з танка будинок для літніх людей: 56 загиблих — ОВА
- ↑ На Луганщині окупанти розстріляли волонтера в інвалідному візку
- ↑ Оккупанты разрушили в Рубежном интернат, больницу и три школы: есть погибшие
- ↑ Росіяни обстріляли евакуаційний автобус з Рубіжного на Луганщині
- ↑ Внаслідок обстрілу у Рубіжному загинули двоє
- ↑ На Луганщині російські окупанти відкрили вогонь по евакуаційному автобусу з людьми
- ↑ У результаті нічних обстрілів у Рубіжному пошкоджено не менше 27 будинків
- ↑ У Сєвєродонецьку окупанти обстріляли притулок для матерів із дітьми
- ↑ Росіяни бомбили Рубіжне та Сєвєродонецьк, загинули діти
- ↑ У РУБІЖНОМУ РАШИСТСЬКІ ОКУПАНТИ ОБСТРІЛЯЛИ ШКОЛУ ТА БУДИНОК, У ПІДВАЛІ ЯКОГО МОЖУТЬ ХОВАТИСЯ ДІТИ
- ↑ На Луганщині російські агресори обстріляли дві церкви
- ↑ Нелюди путіна завдали удару по Сєвєродонецьку: зруйновано 5 будинків, постраждали семеро людей
- ↑ Російські окупанти обстріляли Сєверодонецьк, Рубіжне, Лисичанськ та Кремінну: 2 загиблих, 5 поранених, — глава Луганської ОВА Гайдай
- ↑ Окупанти обстріляли Лисичанськ, є жертви
- ↑ Двоє дітей загинули від обстрілів у Лисичанську
- ↑ На Луганщині під час ворожого обстрілу загинуло два волонтери: вони роздавали людям їжу
- ↑ У Рубіжному російський снаряд влучив у церкву, поранено священників. Фото
- ↑ Окупанти в Рубіжному потрапили в цистерну з азотною кислотою. Жителів закликають закрити вікна
- ↑ У Сєвєродонецьку окупанти знищили центр гуманітарної допомоги — голова ОВА
- ↑ На Луганщині за добу поліція задокументувала 31 обстріл рф
- ↑ російські війська обстріляли храм у Сєвєродонецьку
- ↑ Російські військові викрали, гвалтували та піддавали тортурам матір двох дітей в окупованій частині Рубіжного, - Бутусов. ДОКУМЕНТ
- ↑ РОСІЙСЬКА АРМІЯ З АРТИЛЕРІЇ ОБСТРІЛЯЛА ЦЕНТР ЗОЛОТОГО НА ЛУГАНЩИНІ: ДВОЄ ЛЮДЕЙ ЗАГИНУЛИ
- ↑ Окупанти зруйнували 7 будинків і втретє влучили в нафтопереробний завод на Луганщині, - Гайдай. ФОТО
- ↑ Окупанти обстріляли евакуаційний автобус біля Рубіжного
- ↑ Війська РФ розбомбили літаками елеватор у Рубіжному. Рашисти хочуть влаштувати Голодомор, - Гайдай. ФОТО
- ↑ Рашисти скинули авіабомбу на школу в Білогорівці, в якій ховалось майже все селище, - Гайдай. ФОТОрепортаж
- ↑ Надії на те, що в школі Білогорівки після авіаудару рашистів хтось вижив, майже немає, - Гайдай
- ↑ Рашисти вбивають цивільних у захопленій Попасній, забрати життя можуть навіть за українську картинку в телефоні, - Гайдай
- ↑ Рашисти без зупину гатять по Сєверодонецьку, загинули щонайменше 10 осіб, - Гайдай
- ↑ Окупанти усю ніч обстрілювали Гірську громаду. Будинки палали цілими вулицями, - Гайдай. ВІДЕО
- ↑ В результаті дій рашистів за добу на Луганщині загинуло 13 людей, понад 60 будинків зруйновано, - Гайдай. ФОТОрепортаж
- ↑ Обстріли Сєверодонецька: 6 осіб загинули, 8 дістали поранення. ФОТОрепортаж
- ↑ Росіяни завдали артилерійського удару по Лисичанську. Троє загиблих. Обстріляний центр гумдопомоги, - Гайдай. ФОТО
- ↑ Через обстріли окупантів у Лисичанську є загиблі та поранені, продовжується штурм Сєверодонецька, - Гайдай. ФОТО
- ↑ Окупанти вбили двох мирних мешканців Сєверодонецька і видають їх за диверсантів. ВІДЕО
- ↑ Четверо загиблих у Гірській громаді на Луганщині, штурм Сєверодонецька окупантами триває, - Гайдай. ФОТОрепортаж
- ↑ Окупанти скинули авіабомбу на школу в селі Гірське поблизу Сєверодонецька. ВІДЕО
- ↑ Окупанти знищили один з символів Сєверодонецька - Льодовий палац, - Гайдай. ФОТО
- ↑ Удар по Лисичанську: кількість загиблих зросла до 4
- ↑ Росіяни обстріляли натовп у Лисичанську: 8 загиблих, 21 поранених
- ↑ Цензор.НЕТ. Дві ворожі ракети влучили по залізничній інфраструктурі Кіровоградщини. Три ракети, спрямовані на Одеську область, було збито силами ППО, - ОК "Південь". Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Кіровоградщина: Росія обстріляла інфраструктуру
- ↑ Цензор.НЕТ. По Кривому Рогу ворог завдав трьох ракетних ударів. Є серйозні руйнування, - голова ОВА Резніченко. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. Росіяни обстріляли з артилерії громаду у Дніпропетровській області, - ОВА. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ У Кривому Розі ракета влучила в житловий будинок: під завалами можуть бути люди – ОП
- ↑ Російська ракета у Кривому Розі знищила цілий під’їзд, 2 загиблих
- ↑ У Кривому Розі рятувальники з-під завалів дістали тіло півторарічної дитини – ОВА
- ↑ У Кривому Розі кількість загиблих зросла до 3-х, а поранених – до 13-ти
- ↑ У Кривому Розі ракета понівечила будинки, є загиблий і поранений
- ↑ Удар по Закарпаттю: пошкоджено підстанцію у Воловці. Українська правда (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Росіяни накрили Миколаїв зі “Смерчів”, влучили у житлові будинки. Українська правда (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. Російські окупанти обстріляли з "Градів" мікрорайон Миколаєва. ВІДЕО. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Панченко, Альбіна (8 березня 2022). На Миколаївщині окупанти обстріляли мікроавтобус із персоналом дитячого будинку: є загиблі та поранені. Фото. WAR OBOZREVATEL (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Окупанти розстріляли виховательок на Миколаївщині: 3 жінок загинули, 2 поранено
- ↑ Ворог поцілив в онкологічну лікарню у Миколаєві. Українська правда (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ До 7 зросла кількість загиблих від авіаудару РФ по школі на Миколаївщині. Українська правда (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Одна людина загинула внаслідок бомбардування житлових будинків на Миколаївщині. Українська правда (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Андрій Іллєнко. www.facebook.com (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ "Так подло поступили с нами. Это очень жестоко" (рос.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Окупанти обстріляли зі "смерчу" дитячий майданчик в селі на Миколаївщині. www.niknews.mk.ua (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Удар російської ракети по будівлі Миколаївської обласної ради. Хто загинув.
- ↑ [ https://www.slovoidilo.ua/2022/03/29/novyna/bezpeka/raketnyj-udar-po-mykolayivskij-oda-ye-zahybli-ta-postrazhdali-ryatuvalnyky-rozbyrayut-zavaly Ракетний удар по Миколаївській ОДА: є загиблі та постраждалі, рятувальники розбирають завали]
- ↑ Кількість жертв після обстрілу Миколаївської ОДА зросла до 36, загинула секретар Кіма
- ↑ 7 людей загинули через обстріл росіянами Очакова, ще 20 – поранені. 24 Канал (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Ворожі російські ракети влучили у 5 медзакладів Миколаєва. 24 Канал (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. Під час обстрілу Очакова і Миколаєва загинули 8 осіб, 34 зазнали поранень. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ У неділю російська ракета влучила у виробничу базу на Миколаївщині
- ↑ 10 загиблих, у тому числі дитина. Окупанти обстріляли дитячу лікарню та зупинку в Миколаєві — голова ОВА. nv.ua (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. У Миколаєві внаслідок обстрілів у понеділок загинули 10 людей, зокрема дитина, - мер Сєнкевич. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Число погибших при вчерашних обстрелах Николаева возросло до 12. РБК-Украина (рос.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ На Миколаївщині окупанти після катувань вбили свободівця Сергія Божка. ФОТО
- ↑ Росіяни вдарили ракетою по НП і копиці сіна: чим обернувся обстріл Миколаєва. Архів оригіналу за 15 квітня 2022. Процитовано 15 квітня 2022.
- ↑ Окупанти бомбардували лікарню у Миколаївській області, є поранені. nv.ua (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Окупанти обстріляли Миколаїв "Смерчами". blitz.if.ua. Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Окупанти обстріляли Очаків протикорабельними ракетами. www.niknews.mk.ua (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ росія обстріляла Миколаїв і Очаків зі «Смерчів». www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. У звільненому від російських окупантів селі на Миколаївщині у спільній могилі виявили тіла двох місцевих жителів зі слідами катувань: у одного з них були зв'язані ноги, - прокуратура. ФОТО. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. Наслідки обстрілу Миколаєва рашистами: Пожежа в бібліотеці та вибиті вікна. ФОТО. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. За добу на Миколаївщині рашисти поранили 27 людей та вбили вчительку російської мови. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Росіяни 9 травня вбили жителя Миколаївщини. Українська правда (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. Від початку російського вторгнення понад 3600 цивільних об’єктів пошкоджено або знищено на Миколаївщині. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Окупанти вбили жінку на Миколаївщині, яка пасла корів. Українська правда (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Жінка, яка пасла корів, загинула на Миколаївщині внаслідок обстрілу окупантами, - облрада
- ↑ Цензор.НЕТ. Ворожі обстріли Миколаївщини: Зруйновано 20 цивільних об’єктів. ФОТО. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Мер показав наслідки обстрілу Миколаєва. Українська правда (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. За добу росіяни зруйнували 23 об’єкти цивільної інфраструктури Миколаївщини, - Нацполіція. ФОТОрепортаж. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ У Миколаєві досі гасять пожежу, яку спричинив суботній обстріл окупантів. Українська правда (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. Російські війська знищили другий за величиною зерновий термінал в Україні, - Боррель. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. Росіяни завдали ударів по 5 населених пунктах Миколаївщини. Є загиблі та поранені, - Нацполіція. ФОТО. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Унаслідок знищення Миколаївського терміналу Україна втратила приблизно 250-300 тис. тонн зернових, - Мінагрополітики
- ↑ Цензор.НЕТ. Наслідки ракетного удару по Миколаєву: "демілітаризовані" п'ять будинків, 1 загиблий, 19 - постраждалих, - ДСНС. ФОТОрепортаж. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Цензор.НЕТ. У Миколаєві внаслідок обстрілів росіян загинула людина, - Сєнкевич. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Ракетний обстріл Миколаєва: кількість жертв зросла до 8. Українська правда (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ а б в Росіяни у п’ятницю запустили 12 ракет по Миколаєву. Українська правда (укр.). Процитовано 31 серпня 2022. Помилка цитування: Некоректний тег
<ref>
; назва «:0» визначена кілька разів з різним вмістом - ↑ Під обстріл потрапив спальний район Миколаєва, є загиблий та поранені. Слово і Діло (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Росіяни вдень обстріляли Миколаїв: є загиблий і поранені. Українська правда (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ По Миколаєву випустили три ракети С-300, є поранений – ОВА. Слово і Діло (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Обстріл Миколаєва: ворог завдав удару ракетами типу С-300. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Миколаївська обласна державна адміністрація. www.facebook.com (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Рф вночі знову вдарила по Миколаєву - подробиці від мера. Слово і Діло (укр.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Армія РФ продовжує обстрілювати Миколаївщину: є поранені серед цивільних, пошкоджені будинки.
- ↑ Росіяни вночі вдарили по Миколаєву ракетами С-300. РБК-Украина (рос.). Процитовано 31 серпня 2022.
- ↑ Обстріли Миколаєва й області. Пошкоджено інфраструктуру порту, приватні будинки, є загиблий.
- ↑ Обстріл Миколаєва. По місту влучило 12 ракет, двоє людей загинули, 24 поранені.