Акротирі і Декелія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Akrotiri and Dhekelia
(Western and Eastern)
Sovereign Base Areas

Flag of the United Kingdom.svg

Royal Coat of Arms of the United Kingdom.svg

(Прапор Великобританії) (Герб Великобританії)
Akrotiri and Dhekelia in United Kingdom.svg
Офіційна мова англійська
Столиця Епіскопі
Адміністратор Пітер Пірсон
Площа 254 км²
Населення ~ 7000 греків-кіпріотів; ~ 7500 британських військових та членів їхніх родин
Валюта Євро

Акротирі і Декелія — дві території на острові Кіпр, що знаходяться під суверенітетом Великобританії. На територіях розміщуються британські військові бази та кілька населених пунктів. Таким чином, Великобританія присутня в східній частині Середземного моря.

Західна частина називається Акротирі (грец. Ακρωτήρι; тур. Agrotur, включаючи гарнізон Епіскопі), а східна — Декелія (грец. Δεκέλεια, тур. Dikelya).

Історія[ред.ред. код]

В 1960 році британська колонія Кіпр отримала незалежність, але Великобританія залишила за собою два ексклава на території острова під розміщення своїх військових баз.

Важливість цих ексклавів для Великобританії обумовлена стратегічним розміщенням Кіпру в східній частині Середземномор'я, близькість до Суецького каналу та Близького Сходу.

В 1974 році, побоюючись приєднання Кіпру до Греції, на острові висадилися турецькі війська, за версією Туреччини для захисту турецького населення. Фактично було окуповано північну частину острова і була утворена Турецька республіка Північного Кіпру.

У липні 2001 року місцевими кіпріотами були розгромлені деякі військові комунікації на базах. Протестувальники вважали, що військові бази забруднюють довколишнє середовище, а це викликає захворювання на рак у місцевих жителів. Британський уряд відкинув усі вимоги.

Незважаючи на труднощі відносин з приводу баз, Великобританія неодноразово заявляла, що передасть близько третини території Акротірі та Декелії у випадку об'єднання Кіпру.

Посилання[ред.ред. код]


Flag of Cyprus (1960-2006).svg Це незавершена стаття про Кіпр.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.