Цибуля-татарка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Цибуля-татарка
Батун (Allium fistulosum) на фермі
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Амарилісові (Amaryllidaceae)
Підродина: Цибулеві (Allioideae)
Рід: Цибуля (Allium)
Вид:
Цибуля-татарка (A. fistulosum)
Біноміальна назва
Allium fistulosum
L., 1753
Синоніми[1]

Allium bouddae Debeaux
Allium kashgaricum Prokh.
Cepa fistulosa (L.) Gray
Cepa ventricosa Moench
Kepa fistulosa (L.) Raf.
Porrum fistulosum (L.) Schur

Allium fistulosum — Тулузький музей

Цибуля-татарка[2][3], бату́н, семилітка, піщана, або трубчаста, цибуля (Allium fistulosum) — овочева багаторічна трав'яниста рослина родини цибулевих.

У дикому стані росте в Сибіру. Культивується в багатьох країнах; в країнах колишнього СРСР — всюди, особливо в приміських господарствах. По зовнішньому вигляді нагадує цибулю порей. Батун дуже холодостійкий і порівняно посухостійкий. Типових цибулин не утворює. Цибулина несправжня, без закритих соковитих лусок, відкриті соковиті луски переходять в листя. Вирощують батун на перо. На одному місці росте до п'яти років[4]. На 2-3-й рік галузиться, утворюючи на підземному пагоні до 40 гілок[4].

Урожайність 35—40 т/га. Придатний для вигонки зеленого листа (пера) в теплицях і парниках.

Хімічний склад[ред. | ред. код]

У листі і несправжніх цибулинах містяться цукор, аскорбінова кислота, каротин, вітаміни В1, В2, В3. Аскорбінової кислоти в батуні вдвічі більше, ніж у листі цибулі звичайної[4]. Містяться також солі калію, магнію, заліза та інших елементів[4].

Вирощування[ред. | ред. код]

Цибуля батун — зимостійка рослина. Росте на легких, суглинних і супіщаних ґрунтах. Розмножують насінням і діленням куща. Насіння висівають навесні і влітку. При однорічному вирощуванні посів проводять в кінці квітня початку травня. При цьому терміні посіву зелену цибулю починають прибирати з липня. При загущених посівах збір його продовжується до листопада, при річному (в середині липня) рослини до осені вкорінюються і досягають збиральної зрілості в травні — червні наступного року. Урожайність становить 6,0-8,5 кг з 1 м²[4].

Для отримання зеленої цибулі в більш ранні терміни застосовують тимчасові плівкові укриття. Завдяки цьому цибуля відростає на 10-15 днів раніше, а зелень виходить більш ніжною і соковитою. Дво-і трирічні рослини використовують для вигонки зеленої цибулі в зимовий час в теплицях і рано навесні в парниках.

Щоб отримати насіння, рослини цибулі-батуну на 2-3-му році на зелень не прибирають. Вони цвітуть і дають насіння.

Найкращими є сорти Салатний 35 і Грибовський 21[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Allium fistulosum L. / The Plant List
  2. Allium fistulosum // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  3. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наук. думка, 1987.
  4. а б в г д е Советы по ведению приусадебного хозяйства / Ф. Я. Попович, Б. К. Гапоненко, Н. М. Коваль и др.; Под ред. Ф. Я. Поповича.  — Киев: Урожай, 1985.  — с.664, ил. Тираж 120 000 екз.

Література[ред. | ред. код]