Очікує на перевірку

Державний музей іграшки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Державний музей іграшки
50°26′27.36999610001″ пн. ш. 30°32′16.739988099998″ сх. д. / 50.44094° пн. ш. 30.53798° сх. д. / 50.44094; 30.53798
Типмузей іграшокd
Країна Україна
Розташуванням. Київ
АдресаКловський узвіз, 8
Заснованосічень 2005
Фондблизько 15000
Сайтmuzey-igrashki.com.ua
Державний музей іграшки. Карта розташування: Україна
Державний музей іграшки
Державний музей іграшки (Україна)
Мапа

CMNS: Державний музей іграшки у Вікісховищі

Державний музей іграшки  — музейний заклад, що має унікальну колекцію іграшок від 30-х років минулого століття і до сьогодення. В музеї представлені історія промислової іграшки, українські народні іграшки, авторські роботи. Розташований у Києві. Почав працювати з 1 січня 2005 року. В колекції музею понад 15 тисяч експонатів. Підпорядковується Міністерству освіти і науки України.

Історія

[ред. | ред. код]

Ідея створення подібного музею виникла ще в 1933 році. Було видано постанову Президії ЦК ВКП (б) із пропозицією до Ради Народних Комісарів СРСР про організацію музеїв іграшок не тільки в Києві, а й у Москві, Харкові, Тифлісі (тепер Тбілісі) та Ташкенті. Було створено комітети, до складу яких увійшли представники народних комісарів, легкої промисловості, охорони здоров'я, а також інших організацій, що мають відношення до виробництва іграшок.

У 1936 році в Києві було проведено виставку, яка поклала початок унікальній колекції іграшок. Війна не сприяла виробництву іграшок, але вже в 1943 році почали виділятися матеріали та обладнання для їх випуску, а відновлення іграшкової промисловості відбулося в 1946 році.

Державний музей іграшки у Києві було створено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2003 року, але фінансування з'явилося лише з січня 2005 року. Власне, саме з цієї дати музей й почав приймати перших відвідувачів. На сьогоднішній день музей підпорядковується Міністерству освіти та науки[2][3].

У 2023, Музей анонсував поповнення колекції[4].

Станом на 2024, у Музеї проводяться екскурсії, майстер-класи та виставки, у тому числі й колекцій музеїв з інших країни[5][6][7][8].

Експозиція

[ред. | ред. код]
Фасад будівлі музею.

Колекція музею поповнювалася протягом 70 років, її розміри досягли 15 тисяч експонатів. До уваги відвідувачів іграшки, які були улюбленими для дідусів та бабусь сучасних дітей. Це й техніка (машини, парова топка, екскаватори, літаки), й настільна поліграфія (лото), й ляльки, мотанки, й народна іграшка (глиняні брязкальця, солом'яні бички, дерев'яні каталки). У колекції представлено ексклюзивні авторські роботи лялькарів радянських часів, унікальну бібліотеку настільно-поліграфічних ігор, надзвичайно барвисту й радісну колекцію українських народних іграшок. Є іграшки різних років: ляльки-міліціонери 30-х років, перші трансформери 30-х років, целулоїдні фігурки 40-х років, ретро ведмежата 50-х років, неваляшки 60-х років, заводні тваринки 60-х років[9].

У Державному музеї іграшки діють три постійні виставки. Перша — «історія іграшки», друга — «українська народна іграшка». Третя експозиція — це експонати, які абсолютно відрізняються від промислових та народних іграшок, в основному це авторські роботи, вони знаходяться в музеї в єдиному екземплярі. Щорічно напередодні Нового року в музеї відкривається додаткова виставка, присвячена ялинковим прикрасам та іграшкам. Більшість ялинкових прикрас радянської епохи, але є іграшки середини XIX століття.

У колекції музею близько 600 найменувань ляльок. Тут представлені одні з перших целулоїдних пупсиків. Є й ігрові ляльки, які зображали різні професії, вони відповідали ідеологічним запитам Радянської держави та повинні були допомогти дитині через гру отримати основи трудового виховання. У музеї також є унікальні сирні іграшки (дуже багато хто не знає про існування такої іграшки, а вона досі є в побуті мешканців західної України). Барвники в таких ляльках натуральні.

Крім ляльок у музеї є також промислові зразки швейних машинок (початку XX століття), іграшкові праски (від вугільних до електричних), діюча модель парової машини, перша штучна ялинка з курячого пір'я, велика іграшкова залізниця з ініціалами Сталіна.

Існують декілька джерел поповнення колекції музею. Це проведення конкурсів, а також подарунки колекціонерів-любителів. Так, в колекції є лялька академіка Богомольця, її подарувала музею невістка академіка. Ця лялька німецького виробництва початку XIX століття, сама по собі досить рідкісна та дорога.

Розклад роботи: вівторок-п'ятниця з 10:00 до 18:00, субота з 10.00 до 17.00, вихідні — неділя, понеділок.

Музеї іграшок в інших країнах

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. https://muzey-igrashki.com.ua/kontakty/
  2. Презентація історії іграшки. kdo.pf.udu.edu.ua. Процитовано 14 жовтня 2024.
  3. Іграшка як відображення реальності | Справи сімейні. familytimes.com.ua (укр.). Процитовано 14 жовтня 2024.
  4. Kitsoft. У Державному музеї іграшки відкриють нову експозицію — «Колекція на мітлі». mon.gov.ua (ua) . Процитовано 14 жовтня 2024.
  5. Kitsoft. 18 грудня Державний музей іграшки презентує новорічну виставку “Лише взимку так буває”. mon.gov.ua (ua) . Процитовано 14 жовтня 2024.
  6. Київ. Державний музей іграшки. Мандрівка в дитинство | КПІ ім. Ігоря Сікорського. kpi.ua. Процитовано 14 жовтня 2024.
  7. Марків, Наталка (13 січня 2024). У київському музеї показують історію країни через іграшки. ФОТО. Вечірній Київ.
  8. У Києві відкрилася виставка театральних ляльок. ТиКиїв - голос твого міста (укр.). Процитовано 14 жовтня 2024.
  9. Державний музей іграшки. kievtown.net. Архів оригіналу за 6 червня 2010.{{cite web}}: Обслуговування CS1:Сторінки з посиланнями на джерела, що мають непридатні URL (посилання)

Посилання

[ред. | ред. код]