ЦУМ (Київ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Центральний універсальний магазин Києва
Крещатик, 38-2 - ЦУМ (01).jpg

центральний універмаг у 2012
Статус працює
Країна Україна
Місце розташування Київ, вул.Б.Хмельницького,2/
вул.Хрещатик,38
Координати 50°26′43″ пн. ш. 30°31′14″ сх. д. / 50.44528° пн. ш. 30.52056° сх. д. / 50.44528; 30.52056
Тип будівлі торгова
Архітектурний стиль конструктивізм
Початок будівництва 1936
Завершення будівництва 1939

ЦУМ (Київ) у Вікісховищі

Центра́льний універса́льний магази́н Києва — магазин в центрі Києва, пам'ятка історії та архітектури. Збудований у стилі конструктивізм у 1936—1939 роках. З 2012 по 2017 проводилась повна реконструкція зі збереженням історичного фасаду та повною заміною внутрішньої частини будівлі.

Історія[ред.ред. код]

ЦУМ був однією з будівель, що зазнала незначних ушкоджень на початку війни. 1946 рік
ЦУМ, Хрещатик, 1962 рік

У 1934 році ескізний проект переоформлення «Будинку книги» виконав київській архітектор Й. Каракіс. Цей проект передбачав створення тільки одного головного фасаду в бік вул. Воровського, який на рівні першого-другого поверхів членувався пілонами, завершеними алегоричними скульптурами. Проект також був відхилений, що не відповідає поставленим завданням.

У 1935 році був створений проект найбільшого державного торгового центру. Будівництво поклали на плечі московських архітекторів Д.Фрідмана і Л.Мецояна (Київські представники творчої майстерні Олексія Щусєва).

Універмаг був спроектованим в стилі раціоналізму. ЦУМ будували достатньо довго. Робочі креслення були готові вже у 1935 році, але дороблялись та підганялись під умови вибраної місцевості. Встановлювались масивні металічні рами, дзеркальні вітрини. В інтер'єрі універмагу вражали небаченою, в той час, розкішшю колони з капітелями, сходи з розкішними перилами. І ось 1 травня 1939 року головний універмаг прийняв перших відвідувачів. Він пропрацював до самого початку окупації. Але перед самим вступом німецьких військ в Київ універмаг, як і інші магазини столиці, був розкраденим.

Універмаг відкрили зразу після визволення міста в 1944 році, коли в лівому крилі відкрились секції по картковому продажу населенню продуктів першої необхідності. Паралельно з цим йшло відновлення всієї споруди. В 1955—1958 роках універмаг розширили, побудувавши крило з боку вулиці Хрещатик. Проект реалізували архітектори Гомоляка і Жога. Торгова площа тоді збільшилась до 9 тисяч квадратних метрів. Універмаг міг обслуговувати 170 тисяч чоловік на день.

До 1960 року в універмазі було встановлено ескалатори.

2000-ні[ред.ред. код]

На початку вересня 2010 року група «ЕСТА», яка входить до холдингу «СКМ», придбала 23%-ну долю в компанії-власника будівлі ЦУМа, а 10 вересня 2010 року і весь ЦУМ перейшов у власність структур, що підконтрольні Ринату Ахметову, хоча офіційно про продаж магазина оголошено не було. В той день на зборах акціонерів ТОВ «Київський центральний універмаг» із менеджмента компанії були виведені люди, котрим приписували контроль над універмагом, а їх місце зайняли компанії і люди, пов'язані з групою «СКМ»[1].

1 лютого 2012 року ЦУМ закрив свої двері для відвідувачів у зв'язку з реконструкцією. Вона має закінчитись в 2016 році та повністю змінити внутрішній вигляд універмагу. Обіцяють «стряхнути» соціалізм та зробити торговий центр світового рівня. Нові власники універмагу взяли за орієнтир світову класику: берлінський KaDeWe, лондонський Harrods і паризький Galeries Lafayette.

У жовтні компанія «Еста Холдинг» вийшла на містобудівну раду з повторною презентацією проекту реконструкції ЦУМа. Крім того компанія відкрила цілодобову гарячу лінію проекту, яка надавала інформаційно-довідкові послуги про процес реконструкції і приймала пропозиції від киян. Номер гарячої лінії 044 389-30-69. Також компанія відкрила сайт з інформацією про проект, www.tsum.ua, де розміщувалися останні новини про хід реалізації проекту.[2]

Основні роботи по реконструкції ЦУМа планувалися на початок листопада 2012 року. Сума коштів, які планують інвестувати в реконструкцію, складе понад 100 млн доларів США.

3-4 грудня 2016 року відбулося урочисте відкриття київського ЦУМа після 4 років реконструкції. Відвідувачі також могли пройтися майже по всім поверхам ще до відкриття. Інтер'єр всередині універмагу став "повітряним" і сучасним, а площа в цілому значно збільшилася. На початку 2017 року в ЦУМі будуть відкриті всі ресторани і магазини.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]