Менструальна чаша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Менструальні чаші різних розмірів
Кип'ятіння силіконової менструальної чаші
Частина серії
Жіноче здоров'я
Логотип жіночого здоров'я складається з рожевого «дзеркала Венери» та синьої символіки медицини
Портал Pink Venus symbol.svg Проєкт Pink Venus symbol.svg Стиль
Менструальна чаша (фіолетовий колір) встановлюється у вагіні і вловлює всі виділення, що надходять з матки (зелений колір).

Менструа́льна ча́ша — це гнучкий контейнер для збору менструальних виділень. На відміну від гігієнічних прокладок і тампонів, чаша не вбирає, а збирає виділення. Менструальні чаші зазвичай виробляють із медичного силікону.

Виробники мають різні рекомендації щодо терміну використання чаші, але загалом за умов належного очищення чашу можна використовувати роками: деякі виробники рекомендують замінювати чашу щороку, інші — раз у 5-10 років. Існують також одноразові чаші, які утилізують після кожного використання або після кожного менструального циклу.

Історія[ред. | ред. код]

Прообраз дзвоноподібної менструальної чаші було запатентовано у 1932 році акушерською групою McGlasson і Perkins. Згодом було запатентовано у 1935, 1937 та 1950 роках. У 1960-х роках представлені чаші бренду Tassaway, але вони не мали комерційного успіху. Спочатку чаші виробляли з гуми. Сьогодні доступними є як силіконові, так і гумові чаші.

У 1987 році у Сполучених Штатах з'явилась латексна чаша Keeper. Цей бренд став першим комерційно життєздатним і працюює понині. Першою силіконовою чашею була британська Mooncup. Більшість сучасних чаш виробляють із силікону через його довговічність та гіпоалергенні властивості. Ультратонка багаторазова менструальна чаша Lily Cup™ шведського бренду INTIMINA з медичного силікону, є єдиною чашею, що може згортатися до розмірів тампона. Також компанією INTIMINA розроблена перша в світі менструальна чаша Lily Cup™ Compact, яка компактно складається у захисну коробочку для зручного використання у подорожі. Німецький бренд MeLuna — єдиний, що виробляє чаші із ТПЕ (термопластичного еластомеру).

Види[ред. | ред. код]

Існують два види менструальних чаш:

  • м'які гнучкі одноразові чаші з поліетилену, що нагадують контрацептив-діафрагму. Приклад чаш такого типу — «Instead».
  • другий, найбільш поширений тип: чаша у формі дзвону з гуми (латексу), медичного силікону або термопластичного еластомера [ТПЕ], багаторазова і може використовуватися до 10 років. Деякі виробники рекомендують замінювати чашу щороку, інші — раз у 5-10 років.

М'які одноразові менструальні чаші можуть використовуватися під час сексуального контакту, проте вони не є контрацептивами. Силіконові або латексні чаші у формі дзвона слід виймати перед сексуальним контактом.

Вибір розміру[ред. | ред. код]

Молодим дівчатам, які ще не народжували, підходить менструальна чаша маленького розміру S (об'єм 20 мл). Після пологів чи по досягненні 25 років варто вибрати менструальную чашу великого розміру L (об'єм 30 мл).

Використання[ред. | ред. код]

Уведення

Перед першим використанням, менструальну чашу необхідно прокип'ятити або скористатися спеціальним стерилізаційним розчином. Ретельно вимийте руки, візьміть чашу і складіть її запропонованим способом.

Після цього акуратно введіть чашу у піхву. Вводити слід не вертикально, а трохи під кутом (в напрямку куприка). Дозвольте чаші повністю розкритися і приєднатися до стінок. Якщо ви не впевнені, що чаша розкрилася, проведіть пальцем уздовж чаші, щоб відчути, що вона стоїть правильно.

Перший час всі дії з чашею краще проводити сидячи і в максимально розслабленому стані. Згодом ця процедура стане для Вас звичайною, і не буде викликати будь-яких проблем. Для більш легкого введення менструальної чаші можна скористатися спеціальним мастильним гелем на водній основі або просто змочити її водою.

Видалення чаші

Оскільки менструальна чаша вміщує в себе достатню кількість рідини, то спустошувати її можна всього 2-4 рази в день — все залежить від рясності менструації. Обов'язково спустошуйте чашу після нічного використання. Максимальний час знаходження чаші всередині — 12 годин. Щоб вийняти, потрібно намацати нижню частину чаші. Злегка натисніть, і коли вакуум ослабне, акуратно витягніть чашу.

Ризики[ред. | ред. код]


Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]