Менструальна чаша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Менструальні чаші різних розмірів
Кип'ятіння силіконової менструальної чаші
Менструальна чаша (фіолетовий колір) встановлюється у вагіні і вловлює всі виділення, що надходять з матки (зелений колір).

Менструа́льна ча́ша — це гнучкий контейнер для збору менструальних виділень. На відміну від гігієнічних прокладок і тампонів, чаша не вбирає, а збирає виділення. Менструальні чаші зазвичай виробляють із медичного силікону.

Виробники мають різні рекомендації щодо терміну використання чаші, але загалом за умов належного очищення чашу можна використовувати роками: деякі виробники рекомендують замінювати чашу щороку, інші — раз у 5-10 років. Існують також одноразові чаші, які утилізують після кожного використання або після кожного менструального циклу.

Історія[ред. | ред. код]

Прообраз дзвоноподібної менструальної чаші було запатентовано у 1932 році акушерською групою McGlasson і Perkins. Згодом було запатентовано у 1935, 1937 та 1950 роках. У 1960-х роках представлені чаші бренду Tassaway, але вони не мали комерційного успіху. Спочатку чаші виробляли з гуми. Сьогодні доступними є як силіконові, так і гумові чаші.

У 1987 році у Сполучених Штатах з'явилась латексна чаша Keeper. Цей бренд став першим комерційно життєздатним і працюює понині. Першою силіконовою чашею була британська Mooncup. Більшість сучасних чаш виробляють із силікону через його довговічність та гіпоалергенні властивості. Ультратонка багаторазова менструальна чаша Lily Cup™ шведського бренду INTIMINA з медичного силікону, є єдиною чашею, що може згортатися до розмірів тампона. Також компанією INTIMINA розроблена перша в світі менструальна чаша Lily Cup™ Compact, яка компактно складається у захисну коробочку для зручного використання у подорожі. Німецький бренд MeLuna — єдиний, що виробляє чаші із ТПЕ (термопластичного еластомеру).

Види[ред. | ред. код]

Існують два види менструальних чаш:

  • м'які гнучкі одноразові чаші з поліетилену, що нагадують контрацептив-діафрагму. Приклад чаш такого типу — «Instead».
  • другий, найбільш поширений тип: чаша у формі дзвону з гуми (латексу), медичного силікону або термопластичного еластомера [ТПЕ], багаторазова і може використовуватися до 10 років. Деякі виробники рекомендують замінювати чашу щороку, інші — раз у 5-10 років.

М'які одноразові менструальні чаші можуть використовуватися під час сексуального контакту, проте вони не є контрацептивами. Силіконові або латексні чаші у формі дзвону слід виймати перед сексуальним контактом.

Використання[ред. | ред. код]

Ризики[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]