Державне бюро розслідувань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з ДБР)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Державне бюро розслідувань
Logo of the State Bureau of Investigations of Ukraine.svg
 
Загальна інформація:
Тип: правоохоронний орган досудового розслідування
Юрисдикція: Україна Україна
Дата заснування: 29 лютого 2016[1]
Девіз: лат. Fiat justitia, ne pereat mundus
(Нехай здійсниться правосуддя, щоб не загинув світ)[2]
Структура:
Директор: Роман Труба
Керівна організація: Кабінет Міністрів України
Ключовий документ: Закон України «Про Державне бюро розслідувань»
Бюджет: 1.1 млрд. (2019)[3]
Кількість територіальних підрозділів: Київ, Львів, Хмельницький, Миколаїв, Мелітополь, Полтава, Краматорськ
Штаб-квартира:
Адреса штаб-квартири: м. Київ, вул. Симона Петлюри, 15[4]
Веб-сайт:
www.dbr.gov.ua

Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Державне бюро розслідувань
Вхід

Державне бюро розслідувань — правоохоронний орган України, створення якого було передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України у термін до 20 листопада 2017 року[5]. Бюро запрацювало 27 листопада 2018 року[6].

Ідеологія відомства полягає в тому, що воно розслідує кримінальні провадження, в яких фігурують правоохоронці, судді і найвищі службовці (від міністрів до начальників ГУ). З часом бюро остаточно перебере на себе функцію досудового (попереднього) слідства від прокуратури. Остання займається слідством починаючи з 1996 року на тимчасовій основі — відповідно до п. 9 Перехідних положень Конституції України[7].

Закон України про Державне бюро розслідувань прийнятий 12 листопада 2015, підписаний Президентом 14 січня 2016[8][9], набрав чинності 1 березня 2016 року[10].

Історія створення[ред. | ред. код]

Про невдалі спроби створення Національного бюро розслідувань України (1997—2005–2006) див.: Національне бюро розслідувань України.

13 квітня 2012 року був прийнятий новий Кримінальний процесуальний кодекс України, згідно з яким Державне бюро розслідувань є органом досудового розслідування (поряд з ОВС, СБУ, Податковою службою).

Amnesty International неодноразово закликала Україну прискорити створення бюро розслідувань із функцією незалежного розслідування протиправних дій міліції[11].

Щорічне Послання Президента України до Верховної Ради України за 2013 рік містить позицію Президента України В. Януковича відносно ДБР, а саме:

«Одним із важливих питань інституційного забезпечення реформування правоохоронних органів є створення Державного бюро розслідувань України – нового органу, до функцій якого має перейти розслідування злочинів, скоєних державними службовцями високого рангу, працівниками правоохоронних органів i суддями. Зазначений орган має бути створений у такій формі, яка забезпечить належний рівень його незалежності, ефективності і професійності...»[12]
«Зараз [серпень 2013] ведуться дискусії, які конкретно функції, крім слідства, цей орган перебере на себе з прокуратури, МВС і СБУ та інших силових органів» (І. Коліушко)[13].

У Законі «Про прокуратуру», прийнятому 14 жовтня 2014 року, закладене майбутнє утворення ДБР (п.п. 4, 5, 11 розд. XIII).

Проект закону про Державне бюро розслідувань України внесено до парламенту 1 серпня 2013 року[14]. Його автор — А. А. Кожем'якін.

Колишній Генеральний прокурор України Віктор Пшонка заявляв, що створення ДБР можливе у 2014 році[15].

Проектом конституційної реформи Президента Петра Порошенка запропоновано надати Президентові України право призначення і звільнення Голови ДБР за згодою Верховної Ради. Парламент також може висловити недовіру Голові ДБР, що має наслідком його відставку з посади[16].

У рамках антикорупційних ініціатив Уряду Яценюка, Мін'юст, МВС, Мінрегіон та урядовий уповноважений з питань антикорупційної політики повинні були до 1 вересня 2014 р. розробити проект закону «Про Державне бюро розслідувань»[17].

З прийняттям Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» від 14 жовтня 2014 року, ідея ДБР була потіснена (але не замінена) ідеєю Національного антикорупційного бюро України. Закон передбачає майбутнє виникнення спорів між цими органами з питань підслідності, які належить вирішувати Генпрокурору (пп. «ї» п. 3 ч. 2 Розділу ІV Закону).

Результати голосування за проект Закону України «Про Державне бюро розслідувань»
12 листопада 2015[18]
Фракція За Проти Утрим. Не гол. Відсутні
Блок Петра Порошенка 92 0 1 26 20
Народний фронт 65 0 0 8 8
Опозиційний блок 1 0 6 26 10
Самопоміч 21 0 0 0 5
Радикальна партія 1 0 0 14 6
Воля народу 9 0 0 10 1
Батьківщина 16 0 0 0 3
Відродження 11 0 0 6 6
Позафракційні 25 0 0 6 19
Загалом 241 0 7 96 78

Коаліційна угода, підписана 21 листопада 2014 р. парламентськими партіями України VIII скликання, передбачає (п. V.3) створення Державного бюро розслідувань. До ДБР повинні перейти слідчі функції органів прокуратури і частково Служби безпеки України. В частині боротьби з корупцією — окрім питань, що належать до відання Національного антикорупційного бюро[19][20].

Прийняття закону про ДБР планувалося у вересні 2015 року[21], проте сталося це двома місяцями пізніше[22].

Між прийняттям і підписанням Закону минуло 64 дні[8], чим порушені строки, встановлені статтею 94 Конституції України[23]. Президент П. Порошенко підписав Закон у прямому ефірі під час прес-конференції[9].

Закон набрав чинності 1 березня 2016 року[10].

Державне бюро розслідувань як урядовий орган створене постановою КМУ 29 лютого 2016 року[1].

Конкурс[ред. | ред. код]

Директор Державного бюро розслідувань призначається на посаду Президентом України за поданням Прем'єр-міністра України відповідно до подання комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора ДБР; його перший заступник та заступник призначаються на посаду та звільняються з посади Директором за поданням Конкурсної комісії. Комісія, до складу якої входять по три особи від Президента, Кабінету Міністрів і Верховної Ради, здійснює організацію та проведення конкурсу. Її членами можуть бути особи, які мають бездоганну ділову репутацію, вищу юридичну освіту, високі професійні і моральні якості, суспільний авторитет.

Члени Конкурсної комісії
Посада
у комісії
ПІБ Рід занять Призначений
за квотою
голова Майданик Роман Андрійович завідувач кафедри юридичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка, академік НАПрНУ, д. ю. н., професор Президента України
Підстава:[24][25]
член Самохвалов Віктор Панасович професор кафедри юридичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка
член Сліпачук Тетяна Володимирівна партнер ЮФ «Саєнко Харенко»
член Кваша Оксана Олександрівна провідний науковий співробітник відділу проблем кримінального права, кримінології та судоустрою Інституту держави і права імені В. М. Корецького Національної академії наук України
член Костенко Олександр Миколайович завідувач відділу проблем кримінального права, кримінології та судоустрою Інституту держави і права імені В. М. Корецького Національної академії наук України
член Кощинець Віктор Васильович начальник відділу підготовки прокурорів з організації роботи в органах прокуратури та викладання професійної етики Інституту спеціальної підготовки Національної академії прокуратури України
член Згуладзе-Глуксманн Екатерина перший заступник міністра внутрішніх справ Кабінету Міністрів України
Підстава:[26]
Стойко Іван Михайлович радник міністра внутрішніх справ
член Севостьянова Наталія Іларіонівна перший заступник міністра юстиції
член Геращенко Антон Юрійович радник міністра внутрішніх справ, народний депутат
Монастирський Денис Анатолійович доцент Хмельницького університету управління та права
член Бухарєв Владислав Вікторович народний депутат, генерал-лейтенант Верховної Ради України
Підстава:[27]
член Паламарчук Микола Петрович народний депутат, генерал-лейтенант міліції
член Дейдей Євген Сергійович народний депутат, раніше — сотник Євромайдану

10 травня 2016 конкурсна комісія розпочала прийом документів від кандидатів, що тривало до 8 червня[28]. Всього надали документи 82 кандидати, з яких допущені 65[29].

23 грудня список кандидатів скоротився до 19-ти осіб, які пройшли тестування[30].

16 листопада 2017 в конкурсі переміг Роман Михайлович Труба — 43-річний прокурор зі Львова. Першим заступником Труби конкурсна комісія обрала Ольгу Варченко, заступником — Олександра Буряка[31][32]. 22 листопада Труба призначений директором ДБР Указом Президента[33].

18 липня 2018 Конкурсна комісія ДБР відібрала 27 кандидатів на керівні посади, у тому числі директорів територіальних органів і керівників підрозділів центрального апарату Бюро[34]. До багатьох із них, як і до самої процедури, представники громадянського суспільства висловлювали вагомі претензії[35][36].

20 липня були визначені 14 заступників теруправлінь[37], а за місяць — 53 начальники та заступники відділів[38].

Статус Державного бюро розслідувань[ред. | ред. код]

Статус Державного бюро розслідувань у кримінальному процесі[ред. | ред. код]

Згідно з чинним від 2012 року Кримінальним процесуальним кодексом, органи Державного бюро розслідувань є органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство).

Службові особи слідчих підрозділів ДБР є слідчими. Вони здійснюють досудове розслідування злочинів:

 1. вчинених Президентом України, повноваження якого припинено, Прем'єр-міністром України, членом Кабінету Міністрів України, першим заступником та заступником міністра, членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Антимонопольного комітету України, Головою Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Головою Фонду державного майна України, його першим заступником та заступником, членом Центральної виборчої комісії, народним депутатом України, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Директором Національного антикорупційного бюро України, Генеральним прокурором України, його першим заступником та заступником, Головою Національного банку України, його першим заступником та заступником, Секретарем Ради національної безпеки і оборони України, його першим заступником та заступником, Постійним Представником Президента України в Автономній Республіці Крим, його першим заступником та заступником, радником або помічником Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, суддею, працівником правоохоронного органу, особою, посада якої належить до категорії «А», крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності НАБУ;
 2. вчинених службовими особами Національного антикорупційного бюро України, усіма прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності НАБУ;
 3. проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини), крім злочинів, передбачених статтею 422 Кримінального кодексу України.

Концепція Державного бюро розслідувань за першим законопроектом Кожем'якіна[ред. | ред. код]

 

Проект закону про Державне бюро розслідувань України від 1 серпня 2013 року[14] призначений для створення ефективної та дієвої системи досудового розслідування кримінальних правопорушень поряд з набранням чинності законопроектом «Про прокуратуру».

Так, Державне бюро розслідувань України є державним правоохоронним органом, який здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до його підслідності кримінальним процесуальним законодавством України.

На ДБР покладається:

 • захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень;
 • забезпечення швидкого, повного та неупередженого проведення відповідно до законодавства України досудового розслідування у підслідних йому кримінальних правопорушеннях;
 • адміністративне провадження у справах, пов'язаних з корупційними правопорушеннями;
 • участь у межах своєї компетенції у реалізації державної кримінальної політики, розроблення пропозицій щодо правового регулювання у сфері правоохоронної діяльності;
 • здійснення у межах компетенції міжнародно-правового співробітництва у сфері досудового розслідування.

Голова ДБР призначається на посаду та звільняється з посади, виходячи з аналізу ст. 8 законопроекту та ст. 13 Закону України «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави»[39], Президентом України.

Повноваження ДБР:

 • провадити адміністративне провадження у справах, пов'язаних з корупційними правопорушеннями;
 • проводити в установленому законом порядку перевірки фінансово-господарської діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
 • витребовувати від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності інформацію про майно, доходи, витрати, зобов'язання фінансового характеру, документи про операції, рахунки, вклади, угоди тощо;
 • опечатувати архіви, каси, приміщення (за винятком жилих) чи інші сховища, брати їх під охорону, вилучати предмети і документи.

Президент України здійснює контроль, а Верховна Рада України — парламентський контроль за діяльністю ДБР.

Нагляд за додержанням законності під час проведення ДБР досудового розслідування здійснюють виключно «визначені Генеральним прокурором України прокурори».

Загалом, законопроект виглядав дуже «сирим» і потребував значного доопрацювання.

Проект був відхилений та знятий з розгляду 03.06.2014 р.

Законодавчий статус Державного бюро розслідувань[ред. | ред. код]

Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Інфографіка РПР
Searchtool.svg [1]

Наступний законопроект, що став Законом, був поданий 12 лютого 2015 р. А. А. Кожем'якіним спільно з групою народних депутатів[8]. Він підтримувався Реанімаційним Пакетом Реформ.

Профільний Комітет Верховної Ради дав добро цьому законопроекту[40]. Прийнятий в першому читанні за основу 21 травня 2015 року[41]. Прийнятий у цілому як закон 12 листопада 2015 року.

Державне бюро розслідувань є центральним органом виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність з метою запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції.

Державне бюро розслідувань вирішує завдання із запобігання, виявлення, припинення, розкриття і розслідування злочинів (див.)

Повноваження

ДБР:

 1. бере участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері протидії злочинності;
 2. здійснює інформаційно-аналітичні заходи щодо встановлення системних причин та умов проявів злочинності, вживає заходів до їх усунення;
 3. припиняє і розкриває злочини;
 4. здійснює оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування злочинів;
 5. здійснює розшук осіб;
 6. використовує гласних і негласних штатних та позаштатних працівників, матеріально і морально заохочує осіб, які надають допомогу;
 7. розробляє і затверджує методику розслідування окремих видів злочинів;
 8. вживає заходів щодо відшкодування завданих державі збитків і шкоди, забезпечує можливості для конфіскації;
 9. вживає заходів для повернення в Україну з-за кордону коштів та іншого майна, одержаних внаслідок вчинення злочинів;
 10. має доступ до інформаційних систем органів державної влади, самостійно створює інформаційні системи та веде оперативний облік;
 11. організовує забезпечення особистої безпеки осіб рядового і начальницького складу, державних службовців ДБР та інших осіб;
 12. забезпечує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників;
 13. здійснює виконання запитів про надання правової допомоги від компетентних органів іноземних держав;
 14. розробляє пропозиції до проектів міжнародних договорів України;
 15. здійснює співробітництво з поліцейськими та іншими відповідними органами іноземних держав;
 16. забезпечує додержання режиму таємниці та іншої інформації з обмеженим доступом;
 17. звітує про свою діяльність, інформує суспільство про результати своєї роботи;
 18. здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Права

ДБР та його посадові особи:

 1. здійснюють гласні та негласні оперативно-розшукові, слідчі та негласні слідчі дії;
 2. безоплатно одержують інформацію, необхідну у справах про злочини, в тому числі з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, держателем (адміністратором) яких є органи державної влади або органи місцевого самоврядування, у тому числі інформацію з обмеженим доступом;
 3. вживають заходів для припинення протиправних діянь, що перешкоджають здійсненню повноважень ДБР, перевіряють у зв'язку з цим документи, що посвідчують особу;
 4. проводять фотографування, аудіо- і відеозйомку, дактилоскопію осіб, затриманих за підозрою у вчиненні злочину, взятих під варту;
 5. використовують у невідкладних випадках, з подальшим відшкодуванням завданих збитків, транспортні засоби, для проїзду до місця події, припинення злочину, переслідування та затримання осіб, які підозрюються у його вчиненні, доставлення до закладів охорони здоров'я осіб, які потребують екстреної медичної допомоги;
 6. здійснюють співпрацю з фізичними особами, у тому числі на договірних засадах, дотримуючись умов добровільності і конфіденційності цих відносин, матеріально та морально заохочують їх;
 7. створюють інформаційні системи та ведуть оперативний облік;
 8. зберігають, носять та застосовують вогнепальну зброю і спеціальні засоби, а також застосовують заходи фізичного впливу;
 9. скликають наради, проводять наукові та науково-практичні заходи;
 10. вживають заходів щодо розшуку та арешту коштів та іншого майна, що можуть бути предметом конфіскації або спеціальної конфіскації, провадять діяльність із зберігання коштів та іншого майна, на яке накладено арешт.

У жовтні 2019 року Бюро отримало право вести автономне від СБУ прослуховування фігурантів кримінальних справ[42].

Систему ДБР складають центральний апарат, територіальні органи, спеціальні підрозділи, навчальні заклади та науково-дослідні установи. У складі Державного бюро розслідувань діють слідчі, оперативні та інші підрозділи.

Гранична чисельність — 1500 осіб.

Державне бюро розслідувань є юридичною особою публічного права та здійснює свої повноваження безпосередньо і через територіальні органи (див. карту). Територіальні органи ДБР є юридичними особами.

Керівництво діяльністю ДБР здійснює його Директор. Він призначається на посаду Президентом України за поданням Прем'єр-міністра України відповідно до подання комісії з проведення конкурсу (див.)

Служба в ДБР є державною службою особливого характеру, що полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України. Працівники ДБР під час виконання покладених на них обов'язків є представниками влади, діють від імені держави і перебувають під її захистом. Ніхто, за винятком уповноважених посадових осіб у передбачених законами випадках, не має права втручатися в їхню законну діяльність.

Контроль за діяльністю:

 • Директор ДБР щороку до 1 квітня подає Президенту України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України письмовий звіт про діяльність ДБР за попередній рік.
 • У складі центрального апарату та територіальних органів ДБР діють підрозділи внутрішнього контролю, що підпорядковуються безпосередньо Директору.
 • Для розгляду питань застосування дисциплінарних стягнень утворюється Дисциплінарна комісія.
 • Працівники проходять психофізіологічне дослідження із застосуванням поліграфа.
 • При ДБР утворюється Рада громадського контролю.
 • Прокурорський нагляд за додержанням законів під час проведення оперативно-розшукової діяльності і досудового розслідування[43].

Структура[ред. | ред. код]

Кабінет Міністрів України на своєму засіданні 13 грудня 2017 року погодив організаційну структуру Державного бюро розслідувань: 15 управлінь та 4 самостійних відділів центрального апарату, 7 територіальних управлінь, Академія ДБР, Науково-дослідний інститут ДБР.

Структура центрального апарату бюро:

 • Керівництво
 • Підрозділи, що здійснюють досудове розслідування:
  • Перше управління організації досудових розслідувань
  • Друге управління організації досудових розслідувань
  • Третє управління організації досудових розслідувань
 • Оперативні підрозділи:
  • Управління супроводження оперативними підрозділами досудових розслідувань
  • Управління оперативного забезпечення та оперативно-технічних заходів
  • Управління оперативних розробок
  • Управління інформаційно-аналітичної розвідки
 • Підрозділи, що забезпечують діяльність (12)[44].

Територіальні управління[ред. | ред. код]

Територіальні управління ДБР (ст. 9 Закону)
Територіальне управління
знаходиться у місті:
Поширює свою діяльність
на регіони:
Київ Київ
Київська область
Черкаська область
Чернігівська область
Краматорськ Донецька область
Луганська область
Львів Волинська область
Закарпатська область
Івано-Франківська область
Львівська область
Тернопільська область
Мелітополь Автономна Республіка Крим
Запорізька область
Херсонська область
Севастополь
Миколаїв Кіровоградська область
Миколаївська область
Одеська область
Полтава Дніпропетровська область
Полтавська область
Сумська область
Харківська область
Хмельницький Вінницька область
Житомирська область
Рівненська область
Хмельницька область
Чернівецька область

Керівництво[ред. | ред. код]

Директор Державного бюро розслідувань — Роман Труба, призначений 22 листопада 2017[45].

Перший заступник Директора — Ольга Варченко, призначена 27 листопада 2017[46].

Заступник Директора — Олександр Буряк, призначений 27 листопада 2017[47].

Діяльність[ред. | ред. код]

Плани діяльності[ред. | ред. код]

Презентація стратегічної програми діяльності ДБР[48] відбулася 20 грудня 2017 року[49]. Нею передбачені такі етапи реалізації, як установчий (2017—18), початковий (2018—19), нарощування потужності (2019—20), досягнення стабільної ефективності (2020—22).

Напрями завдань включають: Формування структури, штату центрального апарату та територіальних управлінь; Ухвалення змін до законодавства та затвердження нормативно-правових актів; Співпрацю з іншими державними органами; Підвищення кваліфікації та стажування працівників Бюро; Контроль громадськості та підзвітність; Міжнародне співробітництво; Підготовку до початку розслідувань; Початок роботи[48].

Початок діяльності[ред. | ред. код]

27 листопада 2018 року перші 300 слідчих ДБР прийняли присягу і приступили до виконання своїх обов'язків. Цього ж дня були зареєстровані перші кримінальні провадження[6].

12 грудня повідомлено про перше затримання: директора одного з державних підприємств Міністерства оборони[50].

Критика[ред. | ред. код]

Створення Державного бюро розслідувань від початку було тривалим і конфліктним[10].

Головний військовий прокурор Анатолій Матіос піддав критиці положення Закону про ДБР, зазначивши, що вони суперечать КПК, зокрема щодо порядку передачі кримінальних проваджень. Він також вважає, що Закон містить дискримінаційні вимоги в частині формування слідчих підрозділів, а також ризики порушення незалежності ДБР у зв'язку з визначенням його як центрального органу виконавчої влади. На думку Матіоса, неприпустимо, що правоохоронний орган є ЦОВВ і тим самим його діяльність координується урядом[51].

Закон, що набрав чинності 1 березня 2016 року, надав ДБР повноваження розслідувати справи, які досі розслідувала прокуратура. У прокуратури відповідні повноваження припинилися. У зв'язку з цим, суди (конкретно — Печерський районний суд Києва) з 1 березня перестали приймати від слідчих прокуратури будь-які клопотання. Працівник Генпрокуратури назвав це «повним колапсом слідства», адже ДБР тоді існувало лише на папері[52]. Втім, Вищий спеціалізований суд надав роз'яснення, що слідчі прокуратури продовжують здійснювати повноваження до початку реального функціонування ДБР[53].

У ЗМІ неодноразово висловлювалися побоювання, що кандидатура голови ДБР буде надмірно залежною від Президента Петра Порошенка[54][55].

«Українська правда» опублікувала два журналістських розслідування, що піддають конкурс 2016-17 років істотній критиці, як повністю залежний від політичного керівництва держави[56][57].

Асоціація адвокатів України та Асоціація правників України висловилися проти негативної практики «кулуарного» проведення відбору кандидатів до складу конкурсних комісій для призначення на посади у ДБР[58].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Про утворення Державного бюро розслідувань: Постанова Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2016 р. № 127 Архівовано 05.03.2016
 2. «Нехай здійсниться правосуддя, щоб не загинув світ». Труба презентував символ, логотип і слоган Держбюро розслідувань / Гордон, 20 грудня 2017
 3. Розподіл видатків Державного бюджету України на 2019 рік (документ .xls), лист «dod3», рядок 631 — офіційний сайт Верховної Ради України
 4. Про передачу будівлі у м. Києві до сфери управління Державного бюро розслідувань: Розпорядження КМУ від 13 червня 2018 р. № 401-р
 5. Пункт 1 Розділу Х КПК України
 6. а б Труба розповів про перші справи Держбюро розслідувань. УП. 27 листопада 2018. Процитовано 27.11.2018. 
 7. Див.: Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 1, частини першої статті 7, статей 8, 9, 10, частини четвертої статті 14, статті 17, частини першої статті 20, частини третьої статті 29 Закону України «Про прокуратуру» (справа про повноваження прокуратури відповідно до пункту 9 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України): Конституційний Суд; Рішення, Окрема думка від 10.09.2008 № 15-рп/2008
 8. а б в Проект Закону про Державне бюро розслідувань № 2114 від 12.02.2015
 9. а б Президент у прямому ефірі підписав закон про Державне бюро розслідувань / 5 канал, 14 січня 2016
 10. а б в Державне бюро розслідувань: турбулентність на злеті /Укрінформ, 01.03.2016
 11. Amnesty International закликає Україну прискорити створення Національного бюро розслідувань / Українські Новини, 11 квітня 2013, 12:11). Архів оригіналу за 21 вересень 2013. Процитовано 20 вересень 2013. 
 12. Про внутрішнє та зовнішнє становище України в 2013 році: Щорічне Послання Президента України до Верховної Ради України. – К.: НІСД, 2013. – С. 219-220. Архів оригіналу за 21 вересень 2013. Процитовано 20 вересень 2013. 
 13. В Україні готуються створити Державне бюро розслідувань / Корреспондент.net, 6 серпня 2013, 10:21
 14. а б Проект Закону про Державне бюро розслідувань України № 3042 від 01.08.2013
 15. Пшонка не поспішає з державним бюро розслідувань / УП, 13 листопада 2012, 15:31
 16. Проект Закону про внесення змін до Конституції України (щодо повноважень органів державної влади та місцевого самоврядування)
 17. Кабмін затвердив план першочергових заходів з подолання корупції / РБК-Україна, 14.07.2014 19:49
 18. Поіменне голосування про проект Закону про Державне бюро розслідувань (№ 2114) — у другому читанні та в цілому. 12.11.2015 13:28
 19. Коаліційна угода передбачає створення Державного бюро розслідувань / РБК-Україна, 22.11.2014 17:11
 20. Коаліційна угода
 21. Рада ухвалить закон про Державне бюро розслідувань у вересні, — Луценко / РБК—Україна, 12.09.2015 — 21:05
 22. Рада створила Державне бюро розслідувань / УП, 12 листопада 2015, 13:29
 23. Закон підписує Голова Верховної Ради України і невідкладно направляє його Президентові України.
  Президент України протягом
  п'ятнадцяти днів після отримання закону підписує його…

 24. Указ Президента України № 69/2016 від 27 лютого 2016 року «Про визначення осіб до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Державного бюро розслідувань»
 25. Указ Президента України № 457/2019 від 26 червня 2019 року «Про визначення осіб до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Державного бюро розслідувань»
 26. Про затвердження складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посад Директора Державного бюро розслідувань, його заступників, директорів територіальних органів та керівників підрозділів центрального апарату Державного бюро розслідувань: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2016 р. № 125-р
 27. Про визначення представників Верховної Ради України до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Державного бюро розслідувань: Верховна Рада України; Постанова від 29.03.2016 № 1041-VIII
 28. Оголошується конкурс на посаду директора ДБР / Закон і бізнес, 10.05.2016
 29. Конкурс на зайняття посад Директора, першого заступника та заступника директора Державного бюро розслідувань / Урядовий портал Архівовано 24.10.2016
 30. Конкурс на зайняття посад Директора, першого заступника та заступника директора Державного бюро розслідувань / Урядовий портал Архівовано 07.01.2017
 31. Директором Державного бюро розслідувань обрали Романа Трубу / Еспресо, 16 листопада 2017
 32. Першим заступником директора Держбюро розслідувань обрано Варченко, заступником — Буряка / ГОРДОН, 16 листопада 2017
 33. Ви маєте забезпечити повну незалежність Державного бюро розслідувань — Президент новопризначеному Роману Трубі / Офіційне інтернет-представництво Президента України, 22 листопада 2017 року
 34. Комісія відібрала 27 службовців на керівні посади ДБР / УП, 18 липня 2018
 35. Місія ЄС знає про серйозні зауваження щодо кандидатів до ДБР / ЄП, 18 липня 2018
 36. Відбір керівників у Держбюро розслідувань відбувається непрозоро — «Схеми» / Радіо Свобода, 10 серпня 2018
 37. Визначено 14 переможців конкурсу на посади заступників директорів 7 територіальних управлінь ДБР / Державне бюро розслідувань, 20.07.2018
 38. Визначено 53 переможців конкурсу на керівні посади слідчих та оперативних відділів територіальних управлінь ДБР / Державне бюро розслідувань, 20.08.2018
 39. Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави: Верховна Рада України; Закон від 19.06.2003 № 975-IV
 40. В Украине будет создано Государственное бюро расследований / Юрлига, 13.03.2015, 13:01
 41. За основу принят законопроект о Государственном бюро расследований / Юрлига, 14:26 21.05.15
 42. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства: Закон України від 04.10.2019 № 187-IX
 43. Про Державне бюро розслідувань: Верховна Рада України; Закон від 12.11.2015 № 794-VIII
 44. Урядовий портал / Уряд і органи влади / Державне бюро розслідувань / Про Державне бюро розслідувань / Структура
 45. Керівництво / Роман Труба. Процитовано 28.11.2018. 
 46. Керівництво / Ольга Варченко. Процитовано 28.11.2018. 
 47. Керівництво / Олександр Буряк. Процитовано 28.11.2018. 
 48. а б Урядовий портал / Уряд і органи влади / Державне бюро розслідувань / Про Державне бюро розслідувань / Стратегічна програма діяльності Державного бюро розслідувань
 49. ПРЕЗЕНТАЦІЯ СТРАТЕГІЧНОЇ ПРОГРАМИ ДІЯЛЬНОСТІ ДБР — ВІДЕО / 5 канал, 20.12.2017
 50. Слідчі ДБР провели перше затримання. УП. 12 грудня 2018. Процитовано 12 грудня 2018. 
 51. Матіос розкритикував створення Державного бюро розслідувань / УП, 1 березня 2016, 22:55
 52. Колапс слідства: Суди не приймають клопотання у слідчих прокуратури / УП, 1 березня 2016, 15:40
 53. ВССУ надав роз'яснення щодо питання підслідності справ Державного бюро розслідувань України / Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, 02.03.2016 19:05 Архівовано 03.03.2016
 54. Лємєнов О. Державне бюро розслідувань. Як кується перемога президента / УП, 12 грудня 2016
 55. Державне бюро розслідувань може перетворитися на нового політично залежного «монстра» — експерт / Дзеркало тижня, 29 грудня 2016
 56. Лємєнов О. За лаштунками ДБР: кадри вирішують все / УП, 17 жовтня 2016
 57. Братущак О. «Фарс». Як Порошенко з Турчиновим розписали Бюро розслідувань / УП, 17 листопада 2017
 58. Відкритий лист Асоціації адвокатів України та Асоціації правників України / ЮрЛіга, 16.02.2018

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]