Сухопутні війська Збройних Сил України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сухопутні війська України
Emblem of the Ukrainian Ground Forces.svg
Емблема Сухопутних військ України
На службі 12 грудня 1991 року
Країна Україна Україна
Вид ЗС сухопутні війська
Рід військ Emblem of the Ukrainian Armed Forces.svg Збройні сили України
Командування MoD symbol.jpg Міністерство оборони України
Чисельність 72 318
Штандарт малиновий
Війни/битви миротворчі операції (Боснія і Герцеговина, Косово, Ірак), Війна на сході України
Командири
Поточне
командування
генерал-лейтенант Пушняков Анатолій Савватійович
Прапор Сухопутних військ України
Штандарт командувача Сухопутних військ України
Командування Сухопутних військ
   Західне оперативне командування
   Південне оперативне командування
   Територіальне управління «Північ»

Сухопу́тні війська́ Збро́йних Сил Украї́ни  — найчисленніший самостійний вид Збройних сил України, головний носій бойової могутності Збройних сил України.

Зміст

Історія створення[ред.ред. код]

6 грудня 1991 Верховна Рада України прийняла закони «Про оборону України» та «Про Збройні Сили України», в яких проголошувалося створення збройних сил країни. Того ж дня було затверджено текст військової присяги, яку склав перший Міністр оборони України К. П. Морозов в залі Верховної Ради.

30 грудня 1991, під час першої зустрічі глав держав щойно утвореного СНД, президент України Л. М. Кравчук заявив, що з 3 січня 1992 всі війська, які дислокуються на території України, будуть приводитися до добровільної присяги на вірність народу України.

Після розпаду СРСР і проголошення незалежності Україна отримала одну з найсильніших армій у світі, чисельність якої налічувала 780 000 чоловік, 6500 танків, 7000 бойових броньованих машин, 7200 артилерійських систем, 900 вертольотів і 2500 одиниць тактичної ядерної зброї. У момент утворення збройних сил на Україні діяли три військові округи: Київський, Одеський і Прикарпатський, з 1991 по 1997 — два: Одеський і Прикарпатський. Військовий округ охоплював територію кількох областей і іменувався за територіальною ознакою. Був призначений для виконання оперативних, мобілізаційних і військово-адміністративних завдань. Округ очолював командувач військами, який підпорядковувався міністру оборони України, а також командувачу Сухопутних військ. Призначався Президентом України за поданням міністра оборони. У межах своїх повноважень командувач військами військового округу видавав накази і директиви.

Указом Президента України № 368/96 від 23 травня 1996 року в складі Збройних Сил України було створено Командування Сухопутних військ України, якому були підпорядковані органи управління і війська військових округів.

До 2005 року, згідно з Державною програмою будівництва Збройних Сил України, на базі колишніх військових округів були створені оперативні командування: «Захід», «Північ» і «Південь».

Миротворча діяльність Сухопутних військ Збройних Сил України[ред.ред. код]

Підтримання міжнародного миру і безпеки є одним з пріоритетних напрямів зовнішньої політики України. Участь у міжнародних миротворчих операціях стала одним з важливих зовнішньополітичних здобутків нашої держави, що стало справжньою школою практичного досвіду, злагодженості та взаємодії для Збройних Сил України.

Україна розпочала миротворчу діяльність у 1992 році. За ці роки за межі держави було відправлено 19 військових формувань типу бригада, батальйон, рота, ескадрилья, загін. Практично залучалось до участі у миротворчій діяльності майже 30 тисячі осіб, понад 2,5 тисячі одиниць техніки, 38 вертольотів.

З 1994 року Україна приєдналась до Програми «Партнерство заради миру», одним з найважливіших напрямів якої є участь підрозділів Збройних Сил України в операціях з підтримання миру.

Участь з’єднань та частин Сухопутних військ України у навчаннях із миротворчої тематики сприяють зміцненню міжнародного авторитету України, відіграють значну роль у підготовці Сухопутних військ. Щорічна програми передбачає цілу низку різноманітних заходів — від широкомасштабних військових маневрів до великих семінарів. Набутий досвід допомагає спільно діяти в операціях по підтриманню миру, пошуково-рятувальних операціях, наданні гуманітарної допомоги. Для наших миротворців, серед яких більшість — контрактники, служба у миротворчих контингентах це чудова можливість побачити світ. Сьогодні у Сухопутних військах України відрядження за кордон у армії країн всього світу стали звичайною справою. Наші військовики переймають там досвід, вивчають мову, техніку. Разом з тим іноземцям теж є чому в нас повчитися. І вони охоче це роблять. Про це свідчать чисельні спільні навчання які на слуху у всьому світі — «Щит миру», «Козацький степ» та інші. Лише в цьому році таких навчань відбулося більше десяти.

Сьогодні у складі місій та сил виконують завдання за призначенням 2 українських миротворчих контингентів:

 • Балкани — національний контингент (УКРПОЛБАТу) в складі КФОР у Косово;
 • 56 окремий вертолітний загін Місії OQH у Республіці Ліберія.

Загалом на сьогоднішній день у складі миротворчих контингентів України виконують завдання за призначенням 500 військовослужбовців, 1215 од. різноманітної техніки та 14 вертольотів.

Спектр завдань, які виконують миротворчі підрозділи, є досить широким. Характер завдань відповідає вимогам статті 6 Статуту ООН і базується на загальноприйнятих вимогах до проведення операцій з підтримки миру:

 • чергування на постах спостереження, патрулювання у зоні відповідальності, охорона церков, супроводження конвоїв;
 • повітряні перевезення персоналу місії, високоповажних осіб та вантажів, патрулювання та спостереження, супроводження переміщення військ, пошуково-рятувальні операції та медична евакуація ( 56 овз);
 • супровід конвоїв з гуманітарним вантажем, паливом, матеріально-технічними засобами, надання гуманітарної допомоги місцевому населенню (усі підрозділи).

Активну позицію України та її Збройних Сил в миротворчій діяльності показує офіційна статистика ООН, за якою Україна в 2009 році увійшла в першу десятку країн-контрибуторів ООН.

Оцінка діяльності наших миротворців є найвищою, багато з них відзначено державними нагородами України, іноземних держав, ООН та НАТО.

Завдання Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

Сухопутні війська Збройних Сил України призначені для:

 • запобігання, нейтралізації (ліквідації) потенційних загроз національним інтересам України;
 • посилення охорони державного кордону та найнебезпечніших ділянок морського узбережжя на загрозливих напрямках;
 • прикриття ділянок державного кордону, які прилягають до району збройного конфлікту;
 • ведення розвідки; здійснення оперативного розгортання військ;
 • проведення демонстративних дій;
 • проведення операції угруповання ОСШР, оперативного угруповання військ (сил);
 • участь у протидесантних та спеціальних операціях;
 • участь у протиповітряній обороні держави;
 • ведення територіальної оборони у визначених зонах;
 • участь у заходах з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру;
 • участь у прикритті визначених важливих державних об'єктів від можливих терористичних атак з використанням літальних апаратів та інших засобів повітряного нападу;
 • забезпечення захисту об'єктів Сухопутних військ Збройних Сил України від терористичних посягань;
 • участь у проведенні антитерористичних операцій на військових об'єктах.

Організаційна структура Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

Сухопутні війська є найчисленнішим видом Збройних сил України. У 2010 році до їх складу входили два оперативні командування, одне територіальне управління, 17 бойових бригад (2 танкові, 8 механізованих, 1 повітряно-десантна, 2 аеромобільні, 1 ракетна і 3 артилерійські), 14 окремих бойових полків (1 механізований, 1 аеромобільний, 3 спеціального призначення — включаючи Президентський полк, 3 реактивних артилерійських, 3 зенітно-ракетних, 2 вертолітні Армійські авіації і 1 полк РЕБ) і 9 окремих полків бойового забезпечення (4 інженерних, 4 — зв'язку, 1 — радіаційного, хімічного і біологічного захисту), інші окремі частини і установи рівня полку і нижче, а також 169-й навчальний центр «Десна» (приблизно відповідає окремої механізованої дивізії).

Загальна чисельність Сухопутних сил станом на початок 2013 року становила 57 000 чоловік особового складу, 686 танків, 72 бойових вертольоти, 2065 бойових броньованих машин, 716 артилерійських систем (знарядь, мінометів і реактивних систем залпового вогню) калібру 100-мм і більше.

Командування Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

Ukr 6corps.gif 6-й армійський корпус[ред.ред. код]

Назва частини Емблема Місце дислокації
17-а окрема танкова бригада 17 окрема танкова бригада.png м. Кривий Ріг
Дніпропетровська область
28-а окрема механізована бригада 28 mech.jpg смт. Чорноморське

Одеська область

91-й інженерний полк 91 Engineer Regiment.jpeg м. Охтирка
Сумська область
92-а окрема механізована бригада 92mb.jpg смт. Клугино-Башкирівка
Харківська область
93-а окрема механізована бригада 93ombr.png смт Черкаське
Дніпропетровська область
107-й окремий реактивний артилерійський полк 107 Separate Artillery Regiment patch.jpeg м. Кременчук
Полтавська область
121-й окремий лінійно-вузловий полк зв'язку 121 and single-node linear Regiment.jpeg смт Черкаське
Дніпропетровська область
1039-й окремий зенітно-ракетний полк 1039 Separate Artillery Regiment.jpeg смт Гвардійське
Дніпропетровська область

8 army corp.jpg 8-й армійський корпус[ред.ред. код]

Назва частини Емблема Місце дислокації
1-а окрема танкова бригада 1-а окрема танкова бригада.jpeg смт Гончарівське
Чернігівська область
12-й інженерний полк UA 12 Engineer Regiment New.png м. Новоград-Волинський
Житомирська область
16-а окрема бригада армійської авіації 16 okr bryg arm av.jpg м. Броди
Львівська область
26-а окрема артилерійська бригада UA 26 Artillery Brigade New.png м. Бердичів
Житомирська область
27-й окремий реактивний артилерійський полк 27 реап.png м. Суми
Сумська область
30-а окрема механізована бригада 30ombr.jpg м. Новоград-Волинський
Житомирська область
72-а окрема механізована бригада 72ombr - 2.png м. Біла Церква
Київська область
307-й окремий батальйон радіоелектронної боротьби 307 окремий батальйон радіоелектронної боротьби.png м. Бердичів
Житомирська область
1129-й окремий зенітно-ракетний полк 1129zrp.jpg м. Біла Церква
Київська область

13 army corp.jpg 13-й армійський корпус[ред.ред. код]

Назва частини Емблема Місце дислокації
7-й окремий полк армійської авіації 7-j polk.jpg м. Новий Калинів
Львівська область
15-й гвардійський реактивний артилерійський полк 15reap.png м. Дрогобич
Львівська область
24-а окрема механізована бригада 24mb2.JPG м. Яворів
Львівська область
51-а окрема механізована бригада Бригада.jpg м. Володимир-Волинський
Волинська область
55-а окрема бригада зв'язку 55th separate brigade connection.png м. Рівне
Рівненська область
55-а артилерійська бригада 55oabr.png м. Запоріжжя
Запорізька область
59-й зенітно-ракетний полк [[Файл:|50px]] м. Володимир-Волинський
Волинська область
80-та окрема аеромобільна бригада 80oaep.jpg м. Львів
Львівська область
128-а окрема механізована бригада 128mb.JPG м. Мукачеве
Закарпатська область
703-й інженерний полк 703ip.png м. Самбір
Львівська область
704-й окремий полк радіаційно-біологічно-хімічного захисту 704-th separate regiment of radiation-biological-chemical protection.jpg м. Самбір
Львівська область

Частини безпосереднього підпорядкування Командуванню Сухопутних військ[ред.ред. код]

Назва частини Емблема Місце дислокації
1004-а окрема рота охорони і обслуговування штабу СВ ЗСУ [[Файл:|50px]]
3-й окремий полк спеціального призначення 3opspr.png м. Кіровоград
169-й Навчальний центр Сухопутних військ Збройних Сил України «Десна» 169 Desna.jpg смт Десна
8-й окремий полк спеціального призначення 8-й окремий полк спеціального призначення.jpg м. Хмельницький
19-а окрема ракетна бригада 19rbr.jpg м. Хмельницький
Військово-музичний центр Сухопутних військ Збройних Сил України Логотип ВМЦ СВ ЗСУ.png м. Чернігів
270-й відділ імітаційного моделювання бойових дій
Сухопутних військ Збройних Сил України
270-й відділ імітаційного моделювання бойових дій Сухопутних військ Збройних Сил України.jpg м. Київ
Київська область

Частина безпосереднього підпорядкування Президенту України[ред.ред. код]

Назва частини Емблема Місце дислокації
1-й окремий полк Президента України OPPU-1.jpg м. Київ
Київська область

Частини безпосереднього підпорядкування Начальнику Генерального Штабу ЗСУ[ред.ред. код]

Назва частини Емблема Місце дислокації
101-а окрема бригада охорони Генерального Штабу ЗСУ
(з жовтня 2012 року — 101 ОБрО ВСП)
[[Файл:|50px]]
30-а автомобільна база Генерального Штабу ЗСУ [[Файл:|50px]]
70-а автомобільна база обслуговування МО України [[Файл:|50px]]
1-й польовий Проскурівський вузол зв'язку Генерального штабу [[Файл:|50px]]
70-й вузол зв'язку Генерального штабу [[Файл:|50px]]
12-й окремий батальйон Військової служби правопоряку
(з жовтня 2012 року об'єднано з 101 ОБрО ГШ ЗСУ)
[[Файл:|50px]]

Роди військ Сухопутних військ Збройних Сил України[ред.ред. код]

Механізовані і танкові війська[ред.ред. код]

Tankovi.jpg
Ukr mechanized.jpg

Механізовані і танкові війська, що складають основу Сухопутних військ, виконують завдання щодо утримання зайнятих районів, рубежів і позицій, відбиття ударів противника, прориву оборони противника, розгрому його військ, захоплення важливих районів, рубежів і об'єктів, діють у складі морських та повітряних десантів.

До складу механізованих і танкових військ входять механізовані та танкові полки і бригади.

На озброєнні визначених з'єднань і частин механізованих і танкових військ знаходиться бойова техніка:

Озброєння

Організаційна структура

Структура механізованої бригади

Механізований батальйон на БМП: 555 чол, 13 танків, 41 БМП, 1 БТР, 6 120-мм мінометів (їздять на ГАЗ-66), 9 ПЗРК, 1 БРЕМ, 15 вантажних автомобілів, 19 спецавтомобілів та ін.

 • Бригадна артилерійська група: 1000 чол , 36 САУ, 18 БМ-21 «Град», 12 100 мм МТ-12 «Рапіра», 18 ПТРК, 2 БРДМ-2, 17 МТ-ЛБ та ін.
 • Зенітний ракетно-артилерійський дивізіон: 276 чол, 4 ЗРК «Оса-АКМ», 12 ЗПРК «Тунгуска», 9 ЗРК «Стріла-10МЗ», 27 ПЗРК «Голка» / «Голка-1», 9 МТЛБ-АТ, 19 спецавтомобілів та ін.
 • розвідувальна рота: 144 чол, 4 автомобіля та ін.
 • радіолокаційна рота: 131 чол, 3 БТР, 19 автомобілів, 2 автокрана та ін.
 • рота РХБЗ: 50 чол, 2 автомобіля та ін.
 • медична рота: 46 чол, 7 автомобілів, прицеп, польова кухня
 • пожежна рота
 • оркестр
 • клуб
 • редакція і друкарня
 • полігон.

Ракетні війська і артилерія[ред.ред. код]

Artyleriya.jpg

Ракетні війська та артилерія Сухопутних військ складаються із з'єднань оперативно-тактичних і тактичних ракет, з'єднань і частин гаубичної, гарматної, реактивної та протитанкової артилерії, артилерійської розвідки, мінометних підрозділів та підрозділів протитанкових керованих ракет. Вони призначені для ураження живої сили, танків, артилерії, протитанкових засобів противника, авіації, об'єктів ППО та інших важливих об'єктів при веденні загальновійськової операції (бою).

Озброєння

На озброєнні з'єднань, частин та підрозділів РВіА знаходяться:

Армійська авіація[ред.ред. код]

Aviatsiya.jpg

Армійська авіація є найбільш маневреним родом Сухопутних військ, призначеним для виконання завдань у різноманітних умовах загальновійськового бою.

Частини і підрозділи армійської авіації ведуть розвідку, знищують бойову техніку та живу силу противника, здійснюють вогневу підтримку під час наступу чи контратаки, висаджують тактичні десанти, доставляють у вказані райони бойову техніку та особовий склад, виконують інші важливі завдання.

З'єднання та частини армійської авіації Сухопутних військ мають на озброєнні вертольоти типу Мі-8, Мі-24 та їх модифікації.

Високомобільні десантні війська[ред.ред. код]

Ukr airborne.jpg
Докладніше у статті Високомобільні десантні війська

Високомобільні десантні війська — високомобільний компонент Сухопутних військ. До Високомобільних десантних військ належать з'єднання, частини та підрозділи зі складу сухопутних військ і армійської авіації, що цілеспрямовано підготовлені для спільних дій у тилу противника.

Високомобільні десантні війська перебувають у постійній бойовій готовності і є наймобільнішим родом військ, який спроможний виконувати будь-яке завдання в різних умовах.

Війська протиповітряної оборони Сухопутних військ [ред.ред. код]

Zenitno-raketni.jpg

Війська протиповітряної оборони Сухопутних військ призначені для прикриття військ від ударів противника з повітря у всіх видах бойових дій, при перегрупуванні та розташуванні їх на місці.

На озброєнні військ ППО Сухопутних військ знаходяться ефективні зенітні ракетні та зенітні артилерійські системи і комплекси, які характеризуються високою скорострільністю, живучістю, маневреністю, здатністю діяти за будь-яких умов сучасного загальновійськового бою.

До складу військ ППО СВ входять:

До зенітних ракетних систем та комплексів дивізійної ланки відносяться зенітні ракетні комплекси «Оса», «Куб», «Тор».

До зенітних ракетних та зенітних артилерійських комплексів полкової ланки відносяться ЗРК «Стріла-10», ЗГРК «Тунгуска», ПЗРК «Ігла», ЗАК «Шилка».

Війська спеціального призначення[ред.ред. код]

Унікальний рід військ, підготовлені за особливою програмою вишколу до складу яких входять підрозділи і частини різних спеціальних служб, видів збройних сил. Війська спеціального призначення берут участь в організації партизанської війни, диверсійних актів в глибокому тилу противника і виконання інших складних бойових завдань (мала війна). Особовий склад даних військ має високу бойову, вогневу, фізичну і психологічну підготовку, в завдання яких входить вирішення специфічних бойових завдань силовими методами в надзвичайно екстремальних умовах із застосуванням спеціальної тактики і засобів.

Війська зв'язку[ред.ред. код]

Zvyazok.jpg

Спеціальні війська, призначені для забезпечення зв'язку і управління військами. У озброєних силах Війська зв'язку входять до складу всіх родів військ. Війська зв'язку складаються з частин, вузлів зв'язку, а також підрозділів постачання, ремонту і інших установ зв'язку.

Війська РХБЗ[ред.ред. код]

RXBZ.jpg

Рід спеціальних військ, Сухопутних військ, призначений для забезпечення радіаційного, хімічного та біологічного захисту, а також аерозольного маскування бойових дій збройних сил.

Війська радіоелектронної боротьби[ред.ред. код]

REB.jpg

Спеціальні війська, призначені для забезпечення заходів із завоювання панування в ефірі, захисту своїх стратегічних систем управління військами і зброєю від навмисних перешкод противника, а також порушення роботи стратегічних систем управління військами противника, зниження ефективності застосування його бойових засобів шляхом поширення радіоелектронних перешкод.

Інженерні війська[ред.ред. код]

Inzhenerni.jpg
Докладніше: Інженерні війська

Спеціальні війська, призначені для інженерного забезпечення бойових дій з'єднань і частин родів військ. Інженерні війська складаються з частин і підрозділів різного призначення: інженерно-саперних (саперних), інженерно-дорожніх, понтонно-мостових, переправно-десантних (амфібійних), інженерно-мостобудівних (мостових), інженерно-позиційних, добування води (польового водопостачання), інженерно-будівельних і ін. спеціальностей. І. ст оснащені всілякою інженерною технікою для риття траншей і окопів (укриттів), будівництва (відновлення) доріг і мостів, заготовки лісу і конструкцій; мають переправні, маскувальні, електротехнічні, вантажопідйомні засоби, а також засоби розвідки, видобутку і очищення води, мінування, розмінування тощо. По організаційній приналежності підрозділи і частини інженерних військ входять до складу з'єднань і частин родів військ і видів збройних сил.

Військові звання та відзнаки[ред.ред. код]

Сержантський і старшинський склад

Військові звання Молодший сержант Сержант Старший сержант Старшина Прапорщик Старший прапорщик
Погон Molod. Serzhant.png Serzhant.png Star. Serzhant.png Starshuna.png Praporshchyk.png Star. Praporshchyk.png

Офіцерський склад

Військові звання Молодший лейтенант Лейтенант Старший лейтенант Капітан
Погон Molod. leitenant ukraine-army 08.gif UA-LT-GSB.jpg Star.leutenant ukraine-army 10.gif UA-CPT-GSB.jpg

Старший офіцерський склад

Військові звання Майор Підполковник Полковник
Погон Mayor ukraine-army 12.gif Pidpolkovnik ukraine-army 13.gif UA-COL-GSB.jpg

Вищий офіцерський склад

Військові звання Генерал-майор Генерал-лейтенант Генерал-полковник Генерал армії України
Погон General-mayor -UKR.gif General-leutenant ukraine-army 16.gif General-polkovnik ukraine-army 17.gif General army ukraine-army 18.gif

Озброєння Сухопутних військ Збройних сил України[ред.ред. код]

Бронетехніка[ред.ред. код]

Танки[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
На озброєнні
Т-64 Т-64. Энергодар.jpg СРСР СРСР Основний бойовий танк 1667 Всього 1750 танків Т-64 всіх модифікацій, з них близько 650 на зберіганні. У 1992 році на озброєнні було 2100 Т-64.
БМ «Булат» Ukrainian T-64 tanks during the Independence Day parade in Kiev.JPG Україна Україна Основний бойовий танк 85[1] Українська модернізація радянського танка Т-64Б/БВ, прийнятo на

озброєння в 2005 році. Найближчим часом буде модернізовано 73 штуки.

Т-84У «Оплот» UkrainianT84Tank.jpg Україна Україна Основний бойовий танк 12 Станом на 2010 рік було випущено 12 машин. Т-84У «Оплот» не варто плутати з БМ «Оплот». За попередніми даними, вартість «Оплот» «варіюється в межах — 4 мільйонів доларів США» (за іншими даними 3 мільйони).
Перспективна техніка
БМ «Оплот» T-84 Oplat guided onto a tank transporter.jpg Україна Україна Основний бойовий танк 1 Міністерство оборони України замовило 10 БМ «Оплот». Вартість контракту, який був укладений 2009-го, становить 295 млн грн. Станом на початок 2013-го контракт не був виконаний через недостатнє фінансування. Всього Державна програма передбачає споруду 50 БМ «Оплот» для української армії до 2018 року.

Бронетранспортери[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
БТР-60 BTR 60 - PU-12.JPG СРСР СРСР багатоцільовий бронетранспортер 136
БТР-70 Мемориал - экспозиция военной техники. Бронетехника.201206261906 IMAG0553.jpg СРСР СРСР багатоцільовий бронетранспортер 857 Деяка частина модернізована до рівня БТР-70ДІ.
БТР-80 Ukranian BTR-80.jpg СРСР СРСР багатоцільовий бронетранспортер 395 Була створена українська модернізація БТР-80 — БТР-80УП, розроблена для Іраку. Посилено захист, встановлено новий дизельний двигун Д-80 потужністю 300 к.с., нові шини та нові електричні та пневматичні системи, знята водометна установка. Також на його базі розроблено ряд спеціальних модифікацій. У 2014 році створено БТР-80 «Джокер» — модернізований силами Національної Гвардії України бронетранспортер на який встановили протикомулятивні екрани і чотири станкових протитанкових гранатомета СПГ-9М.
БТР-3Е BTR3.jpg Україна Україна багатоцільовий бронетранспортер 22
БТР-3М2 Україна Україна мінометний бронетранспортер 20
БТР-4Е БТР-4 з БМ Парус.png Україна Україна багатоцільовий бронетранспортер 154 Міністерство оборони України замовило у Харківського конструкторського бюро ім. Морозова виробництво майже двохсот БТР-4.

Про це розповів на прес-конференції заступник голови Харківської ОДА Василь Хома, повідомляє Укрінформ.

«З цього замовлення Міністерству оборони належать 154 бронетранспортери, а Міністерству внутрішніх справ — 40», — уточнив Хома.

БТР-7 BTR-70 Belarus 2.jpg Україна Україна багатоцільовий бронетранспортер 10 БТР-7 не являє собою глибоку модернізацію радянського БТР-70 і БТР-80, а принципово нова розробка. Модернізація бронетранспортера здійснюється на державному підприємстві «Миколаївський бронетанковий завод».
БММ-70 Україна Україна броньована медична машина 5 [4] Швидка допомога створена на базі БТР-70 та може працювати в трьох режимах. На ній можна вивезти 11 легкопоранених або шість тяжкопоранених і трьох сидячих бійців. У третьому режимі вона має можливість транспортувати чотирьох тяжкопоранених з обслуговуючим персоналом і ще трьох військових з легкими пораненнями.
БММ-4С Україна Україна броньована медична машина 2 Створена на базі БТР-4Е.

Ближчим часом, після завершення державних випробувань, українська армія прийме ці машини на озброєння. Очікується, що перші дві машини БММ-4С передадуть військовим до жовтня 2014 року.

МТ-ЛБ Soviet MT-LB.JPEG СРСР СРСР гусеничний бронетранспортер ~1500
БТР-Д 137 AirborneRegiment - BTR-D, MANPADS.jpg СРСР СРСР авіадесантний гусеничний бронетранспортер 44 В 1992 році на озброєнні знаходилось 100 БТР-Д.

Броньовані машини піхоти[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
БМП-1 BMP-1, National Museum of the Great Patriotic War.jpg СРСР СРСР бойова машина піхоти 994 Напочатку 2000-х була створена українська модернізація БМП-1У з бойовим модулем «Шквал».
БМП-2 Ukrainian BMP-2 IFVs.JPG СРСР СРСР бойова машина піхоти 1433
БМП-3 2008 Moscow May Parade Rehearsal - BMP-3.JPG СРСР СРСР бойова машина піхоти 4 Після розпаду СРСР Україна отримала 6 БМП-3.
БМД-1 Loading BMD-1.jpg СРСР СРСР бойова машина десанту 60
БМД-2 Ukrainian BMD-2 tank (3).JPG СРСР СРСР бойова машина десанту 78

Розвідувальні машини[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
На озброєнні
БРДМ-2 Ukrainian-BRDM-2.jpg СРСР СРСР бойова розвідувальна машина більше 600 Частина модернізована до рівня БРДМ-2ДІ «Хазар»
БРМ-1К BRM-1K top.jpg СРСР СРСР бойова розвідувальна машина 458
Перспективна техніка
ББМ «Дозор-Б» Dozor-B.jpg Україна Україна бойова розвідувальна машина 1 Планується виготовлення 200 машин для потреб армії і Національної гвардії України.

Командирські машини[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
1В15 1В12.jpg СРСР СРСР машина командира дивізіона
Р-145БМ «Чайка» Armoured fighting vehicle1b Zamárdi.jpg СРСР СРСР командно-штабна машина
СНАР-10 «Леопард» ArmedForcesAcademy11Slovakia12.JPG СРСР СРСР станція наземної артилерійської розвідки
9С80 «Овод-М-СВ» PPRU-1.jpg СРСР СРСР рухомий пункт розвідки та управління

Реактивні системи залпового вогню[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
БМ-21 «Град»[5] Museum of the Great Patriotic War - Kiev - 013.jpg СРСР СРСР РСЗО 315
9К55 «Град-1» 9P138 Grad Museum of technique.jpg СРСР СРСР РСЗО 20
9К54 «Град-В» Verkhnyaya Pyshma Tank Museum 2011 113.jpg СРСР СРСР РСЗО н/д
БМ-21У «Град-М» 9K51 "Grad" launcher on KrAZ chassis.jpg Україна Україна реактивна система залпового вогню н/д Українська модернізація БМ-21 Град на шасі КрАЗ-260. Прийнята на озброєння в 2009 році.
КрАЗ-6322РА «Бастіон-01»/КрАЗ-6322РА «Бастіон-02» Бастіон 1.jpg Україна Україна реактивна система залпового вогню н/д Українська модернізація РСЗВ БМ-21 «Град» на шасі КрАЗ-6322. Дальність стрільби збільшена до 40 км.
КрАЗ-63221РА «Бастіон-03» КрАЗ-6322 Бастіон-03.jpg Україна Україна реактивна система залпового вогню н/д Українська модернізація РСЗВ 9К57 «Ураган» на шасі КрАЗ-6322.
9К57 «Ураган» BM-27 Uragan of the Ukrainian Army.jpg СРСР СРСР реактивна система залпового вогню 137
9К58 «Смерч» BM-30 Smerch parade.jpg СРСР СРСР реактивна система залпового вогню 80

Тактичні ракетні комплекси[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
На озброєнні
9К79-1 Точка-У OTR-21 Tochka during a parade in Kiev.jpg СРСР СРСР тактичний ракетний комплекс 50 1991 році «Точка» і «Точка-У» перебували на озброєнні 123-ої ракетної бригади (м. Конотоп), 189-ї ракетної бригади, 199-ї гвардійської ракетної бригади (м. Жовква), 432-ї ракетної бригади (м. Надвірна), 461-ї ракетної бригади (м. Кременець) і 459-ї ракетної бригади (м. Біла Церква). У 2009 році на озброєнні залишилося 8 «Точка-У» і 4 «Точка» у складі 19-ї ракетної бригади (м. Хмельницький). Ще 78 ОТРК «Точка» і «Точка-У» знаходяться на зберіганні.

Радіолокаційні станції[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
«Кольчуга» Kolchuga-passive-sensor maks2009.jpg Україна Україна станція радіотехнічної розвідки 19 2001 року «Кольчуга» брала участь у Всесвітній виставці озброєнь в Абу-Дабі. 2001 року «Кольчуга» надійшла до Збройних Сил України.

Автомобілі[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
КрАЗ-5233 Автомобиль пиротехнический КрАЗ-63221.jpg Україна Україна 29 жовтня 2010 року КрАЗ-5233 пройшов державні випробування і був рекомендований для постановки на озброєння Збройних сил України. 23 серпня 2011 року на озброєння Збройних сил України були прийняті дві модифікації вантажівки підвищеної прохідності КрАЗ-5233 «Спецназ» — КрАЗ-5233ВЕ і КрАЗ-5233НЕ (які повинні в перспективі замінити радянські Урал-4320 і КамАЗ-4310). В липні 2014 року перші 5 вантажівок КрАЗ-5233 «Спецназ» були передані на озброєння Національної гвардії України.
КрАЗ-6322 Iraqi KrAZ trucks.jpg Україна Україна У 2010 році розроблена спеціальна модифікація моделі КрАЗ-6322 «Солдат» з правим розташуванням керма.
HMMWV Ukrainian Humvees - Independence Day parade in Kiev.JPG США США позашляховик 12
ГАЗ-66 Ukranian ambulance in Iraq.JPEG СРСР СРСР вантажний автомобіль більше 2000 (липень 2014)
ЗІЛ-131 ZIL-131 in Malbork.jpg СРСР СРСР вантажний автомобіль 50
МАЗ-537 MAZ-537.jpg СРСР СРСР сідловий тягач 10
КАМАЗ 4310 КамАЗ-43101.JPG СРСР СРСР
Урал-4320 Урал-4320.JPG СРСР СРСР
УАЗ-3151 UAZ-469 new.jpg СРСР СРСР
УАЗ-3962 UAZ-Bus.jpg СРСР СРСР
Перспективна техніка
КрАЗ «Raptor» КрАЗ-6322 «Raptor».jpg Україна Україна вантажний бронеавтомобіль 21 листопада 2014 року КрАЗ продемонстрував нову броньовану вантажівку КрАЗ-6322 «Raptor», який планується взяти на озброєння Національної Гвардії та Збройних Сил України. Машина забезпечує захист екіпажу та десанту як від стрілецького озброєння, так і від мін.

Артилерія[ред.ред. код]

Гармати[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
2А19 Т-12 MT-12 Lutsk.jpg СРСР СРСР 100-мм протитанкова гармата
Д-20 Howitzer D-20.jpg СРСР СРСР 152-мм гаубиця 215
2А36 «Гіацинт-Б» 152-мм пушка Гиацинт-Б (5).jpg СРСР СРСР 152-мм гаубиця 287
2А65 «Мста-Б» 2A65 Msta-B.JPG СРСР СРСР 152-мм гаубиця 185
МЛ-20 152mm ml20 hameenlinna 5.jpg СРСР СРСР 152-мм гаубиця 7
Д-30 D-30 howitzer.jpg СРСР СРСР 122-мм гаубиця 369
2Б16 «Нона-К» 2B16 gun-howitzer-mortar 3.jpg СРСР СРСР 120-мм гаубиця 2

Міномети[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Калібр Зауваження
2B14 «Піднос» 2B14 Podnos at "Engineering Technologies 2010" forum.jpg СРСР СРСР ношений міномет н/д 82 мм
2B9 «Васильок» 2B9 Vasilek mortar-4058.JPG СРСР СРСР автоматичний міномет н/д 82 мм
ПМ-38 Mortar-120mm-beyt-hatotchan-2-1.jpg СРСР СРСР міномет 257 120 мм
2С12 «Сани» 2S12 Sani (heavy mortar system).jpg СРСР СРСР міномет 318 120 мм
М-160 160-мм миномёт М-160.jpg СРСР СРСР міномет 1 160 мм

Самохідні артилерійські установки[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
2С3 «Акація» 2C3 Uraltransmash.jpg СРСР СРСР 152-мм самохідна артилерійська установка 463
2С1 «Гвоздика» Ukrainian 2S1 Gvozdika SPG.jpg СРСР СРСР 122-мм самохідна артилерійська установка 600
2С5 «Гіацинт-С» 2S5 Giatsint-S.jpg СРСР СРСР 152-мм самохідна артилерійська установка 24
2С7 «Піон» 2s7 pion.jpg СРСР СРСР 203-мм самохідна артилерійська установка 99
2С19 «Мста-С» 2S19 Msta-S of the Ukrainian Army.jpg СРСР СРСР 152-мм самохідна артилерійська установка 40
2С9 «Нона» 2S9 Nona-S.png СРСР СРСР 120-мм самохідна артилерійська установка 67

Системи ППО[ред.ред. код]

Фото Тип Виробник Призначення Кількість Зауваження
ZRS S-300V1 2005 G1.jpg С-300В1 СРСР СРСР самохідна ЗРК великої дальності 4
Ukrainian S-300P launcher during the Independence Day parade in Kiev, 2008.JPG С-300ПС СРСР СРСР самохідна ЗРК великої дальності 30
9K37 Buk of the Ukrainian military, Independence Day parade in Kiev.JPG 9К37 «Бук» СРСР СРСР самохідна ЗРК великої дальності 60
Ukrainian 9k33 Osa SAMS during the Independence Day parade in Kiev.JPG 9К33М2 «Оса-АК» СРСР СРСР самохідна ЗРК середньої дальності 125
9K22 Tunguska during the Independence Day parade in Kiev.JPG 2К22 «Тунгуска» СРСР СРСР зенітний ракетно-гарматний комплекс 70
ZRK KUB 2007 G1.jpg 2К12 «Куб-M3» СРСР СРСР самохідна ЗРК середньої дальності н/д
VDay Parade Rehearsal Moscow04.jpg 9К330 «Тор» СРСР СРСР самохідний ЗРК середньої дальності 100
Kiev-MuseumGreatPatrioticWar 05.jpg ЗСУ-23-4 «Шилка» СРСР СРСР зенітна самохідна установка 20
Strela-10 Lutsk.jpg Стріла-10 СРСР СРСР ЗРК ~150
ZU-23-2 in Saint Petersburg.jpg ЗУ-23-2 СРСР СРСР 23-мм спарена зенітна установка н/д
SA-16 and SA-18 missiles and launchers.jpg 9К38 «Ігла» СРСР СРСР ПЗРК н/д

Зняті з озброєння, або на зберіганні[ред.ред. код]

Фото Тип Виробник Призначення Кількість Зауваження
ZRK Krug 2005 G2.jpg 2К11 «Круг» СРСР СРСР самохідний ЗРК середньої дальності 100
C-60 Lutsk.jpg С-60 СРСР СРСР зенітна гармата ~400 на зберіганні
9K31 Strela-1 Lutsk.jpg Стріла-1 СРСР СРСР самохідна ЗРК н/д на зберіганні
SA-14 missile and launch tube.jpg Стріла-3 СРСР СРСР ПЗРК н/д на зберіганні

Інженерна техніка[ред.ред. код]

Зображення Тип Виробник Призначення Кількість Зауваження
Objects in Kubinka Museum.jpg БРЕМ-2 СРСР СРСР БРЕМ н/д
183x183px БРЕМ-64 СРСР СРСР БРЕМ н/д
183x183px БРЕМ-84 «Атлет» Україна Україна БРЕМ н/д
MDK-3 ditching machine at the Togliatti Technical Museum.jpg МДК-3 СРСР СРСР Армійська машина, призначена для створення котлованів під укриття для техніки або особового складу, навісний роторний траншейний екскаватор поперечного копання. н/д У 2014 році ця машина використовується для створення рова на українсько-російському кордоні.
MTU bridgelayer spb.JPG МТУ-12 СРСР СРСР танковий мостоукладач н/д
COV IMR.jpg ІМР СРСР СРСР Інженерна машина розгородження н/д
PMP-Pontoon-Bridge-latrun-2.jpg ПМП СРСР СРСР Понтонно-мостовий парк н/д

Вогнепальна зброя[ред.ред. код]

Модель Фото Виробник Тип Калібр Зауваження
Пістолети
Форт-12 Pistolet fort 12 travmatik com 1 by-sa.jpg Україна Україна 9x18 мм
Форт-15 Fort-15 600x376.jpg Україна Україна 9x18 мм
Автомати
АК-74 Ak74l.jpg СРСР СРСР 5.45×39 мм
АКС-74У Ukrainian Marine with AKS-74U.JPEG СРСР СРСР 5.45×39 мм
Форт-221 IWI-Tavor-TAR-21w1.jpg Україна Україна 5.45×39 мм
Форт-224 Fort-224.jpg Україна Україна 5.45×39 мм
MZ-10 AR-10 National Match - ArmsHunting13-43.jpg Україна Україна 5.45×39 мм
MZ-15 BCM AR-15.jpg Україна Україна 5.45×39 мм
Дробовики
Форт-500 USMC-100924-M-7753H-234.jpg Україна Україна 12×76 мм
Снайперські гвинтівки
Форт-301 Fort-301 InterpolitexPart540.jpg
Україна Україна
5.56×45 мм NATO
VPR-308 Cнайперська гвинтівка VPR-308.jpg Україна Україна 7,62×51 мм НАТО VPR-308Win — під патрон 7,62×51 мм НАТО. Перша гвинтівка була зібрана в січні 2014; VPR-338LM — під патрон .338 Lapua Magnum
Кулемети
Форт-401 IMI-Negev006a.jpg
Україна Україна
5.56×45 мм
РПК-74 Soviet RPK-74.JPEG СРСР СРСР 5.45×39 мм
ПК 7,62 KK PKM Helsinki 2012.JPG СРСР СРСР 7.62×54 мм
РПК Machine Gun RPK.jpg СРСР СРСР 7.62×39 мм
ДШК Doushka desert.jpg СРСР СРСР 12.7×108 мм
НСВ 12,7 NSV Turku 3.JPG СРСР СРСР 12.7×108 мм
Гранати
РГД-5 Rgd 5 hand grenade.jpeg СРСР СРСР
Ф1 F1 grenade DoD.jpg СРСР СРСР
РДГ-2 РДГ-2Б.png СРСР СРСР
РГН RGN offensive hand grenade Navy.jpg СРСР СРСР
РГО RGO defensive grenade Navy.jpg СРСР СРСР
РКГ-3 RKG-3 hand grenade Navy.jpg СРСР СРСР
Гранатомети
АГС-17 30-мм автоматический гранатомет АГС-17 Пламя.jpg СРСР СРСР 30×29 мм
ГП-25 GP-30 grenade launcher.jpg СРСР СРСР 40 мм
Протитанкові гранатомети
РПГ-29 RPG-29 USGov.JPG СРСР СРСР 105 мм
РПГ-26 Grenade launchers RPG-26.jpg СРСР СРСР 72.5 мм
РПГ-22 RPG-22 rocket launcher.jpg СРСР СРСР 72.5 мм
РПГ-18 RPG-18-cutaway.JPG СРСР СРСР 64 мм
РПГ-16 Rpg-16-grom (1).gif СРСР СРСР 58.3 мм
РПГ-7 Batalionul 191 infanterie 62.jpg СРСР СРСР 40 мм
Корсар Україна Україна 105 мм
Скіф Skif ATGM.jpg Україна Україна 152 мм
Бар'єр BTR3.jpg Україна Україна 130 мм
KOMБAT Kombat ATGM.JPG Україна Україна 125 мм
Стугна-П 150x150px Україна Україна 100 мм
САРМАТ 150x150px Україна Україна 130 мм
9K112 Кобра 9М112.jpg СРСР СРСР 125 мм
9M113 Конкурс Flickr - Israel Defense Forces - Russian-Made Missile Found in Hezbollah Hands.jpg СРСР СРСР 135 мм
9K111 Фагот 9M111 AT-4 Spigot.jpg СРСР СРСР 120 мм
9K11 Малютка Malyutka.JPG СРСР СРСР 125 мм
Вогнемет
РПО-A RPO-A missile and launcher.jpg СРСР СРСР 93 мм
Переносні системи ППО
Ігла-2 IGLA-S MANPADS at IDELF-2008.jpg СРСР СРСР 72 мм
Ігла-1 9K38 Igla-Slovenia.jpg СРСР СРСР 72 мм
Стріла-3 SA-14 missile and launch tube.jpg СРСР СРСР 72 мм
Стріла-2 SA-7.jpg СРСР СРСР 72 мм
Міни
TM-62M Winz7.jpg СРСР СРСР протипіхотна міна
МОН-50 MON-50.jpg СРСР СРСР протипіхотна міна

Вертольоти[ред.ред. код]

На початку 1990-х років армійська авіація складалася з 7 полків бойових вертольотів, 2 транспортних полків та кількох окремих ескадрилій. На озброєнні складалося близько 900 вертольотів Мі-2, Мі-6, Мі-8, Мі-26 і Мі-24 (250 одиниць).

У 1994 році більшість вертольотів Збройних сил України, як армійська авіація, увійшли до складу Сухопутних військ України[7]. На озброєнні Повітряних сил України складається тільки деяка кількість багатоцільових вертольотів Мі-8МТ[8].

У 2008 році на озброєнні Сухопутних військ України перебувало 72 вертольота всіх типів (бойові, транспортно-бойові і транспортні)[9].

Зображення Тип Виробник Призначення Кількість Зауваження
Мі-2 Helicopter Mi-2 2008 G1.jpg Польща Польща багатоцільовий У 1992 році на озброєнні складалося 80 Мі-2[10]. Знятий з озброєння в 1998 році. Деяка кількість знаходиться на зберіганні. Частина Мі-2 планується модернізувати до рівня Мі-2МСБ і повернути в стрій[11]. Модернізований Мі-2МСБ здійснив свій перший політ на початку липня 2014 року[12].
Мі-6 Mi-6A Kyiv 04.jpg СРСР СРСР транспортувальний У 1992 році на озброєнні було 60 Мі-6[10]. Знятий з озброєння в 1998 році.
Мі-8 Миль Ми-8-9-17-18-19-171-172 96369, Москва - Жуковский (Раменское) RP10089.jpg СРСР СРСР багатоцільовий 28 + Деяка кількість на зберіганні. У 1992 році на озброєнні складалося 380 Мі-8[10].
Мі-9 Миль Ми-8-9-17-18-19-171-172, Хабаровск - Динамо RP11148.jpg СРСР СРСР повітряний командний пункт 2
Мі-24 Mi24ukraine.JPG СРСР СРСР ударний 30 Всього є 139 вертольотів Мі-24, більшість з яких на зберіганні.
Мі-26 Mi-26 095.jpg СРСР СРСР транспортувальний 22 вертольотів Mi-26 на зберіганні.

Уніформа[ред.ред. код]

25 серпня 2014 року. В Одесі була представлена нова форма для військовослужбовців Збройних сил, виготовлена в Україні.

Форму для солдат представив ЗМІ генерал-майор Олег Гуляк.

Повний комплект нової форми нараховує більше 20 одиниць.

Командувачі Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

 1. 1994-1998 Собков Василь Тимофійович
 2. 1998-2001 Шуляк Петро Іванович
 3. 2001-2002 Затинайко Олександр Іванович
 4. 2004-2006 Петрук Микола Миколайович
 5. 2006-2007 Фролов Валерій Семенович
 6. 2007-2009 Свида Іван Юрійович
 7. 2009-2014 Воробйов Геннадій Петрович
 8. 2014 - до тепер Пушняков Анатолій Савватійович в.о.

День Сухопутних військ України[ред.ред. код]

Згідно з указом Президента України — Верховного Головнокомандувача Збройними Силами України від 18 жовтня 1997 року встановлено свято — День Сухопутних військ України, яке відзначається щорічно 12 грудня.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]