Сухопутні війська Збройних Сил України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сухопутні війська України
Emblem of the Ukrainian Ground Forces.svg
Емблема Сухопутних військ України
На службі 12 грудня 1991 року
Країна Україна Україна
Збройні сили Emblem of the Ukrainian Armed Forces.svg Збройні сили України
Вид сухопутні війська
Структура командування MoD symbol.jpg Міністерство оборони України
Чисельність 72 318
Штандарт малиновий
Війни/битви миротворчі операції (Боснія і Герцеговина, Косово, Ірак), Війна на сході України
Командири
Поточне
командування
генерал-лейтенант Пушняков Анатолій Савватійович
Прапор Сухопутних військ України
Штандарт командувача Сухопутних військ України

Сухопу́тні війська́ Збро́йних Сил Украї́ни  — найчисленніший самостійний вид Збройних сил України, головний носій бойової могутності Збройних сил України.

Зміст

Історія створення[ред.ред. код]

6 грудня 1991 Верховна Рада України прийняла закони «Про оборону України» та «Про Збройні Сили України», в яких проголошувалося створення збройних сил країни. Того ж дня було затверджено текст військової присяги, яку склав перший Міністр оборони України К. П. Морозов в залі Верховної Ради.

30 грудня 1991, під час першої зустрічі глав держав щойно утвореного СНД, президент України Л. М. Кравчук заявив, що з 3 січня 1992 всі війська, які дислокуються на території України, будуть приводитися до добровільної присяги на вірність народу України.

Після розпаду СРСР і проголошення незалежності Україна отримала одну з найсильніших армій у світі, чисельність якої налічувала 780 000 чоловік, 6500 танків, 7000 бойових броньованих машин, 7200 артилерійських систем, 900 вертольотів і 2500 одиниць тактичної ядерної зброї. У момент утворення збройних сил на Україні діяли три військові округи: Київський, Одеський і Прикарпатський, з 1991 по 1997 — два: Одеський і Прикарпатський. Військовий округ охоплював територію кількох областей і іменувався за територіальною ознакою. Був призначений для виконання оперативних, мобілізаційних і військово-адміністративних завдань. Округ очолював командувач військами, який підпорядковувався міністру оборони України, а також командувачу Сухопутних військ. Призначався Президентом України за поданням міністра оборони. У межах своїх повноважень командувач військами військового округу видавав накази і директиви.

Указом Президента України № 368/96 від 23 травня 1996 року в складі Збройних Сил України було створено Командування Сухопутних військ України, якому були підпорядковані органи управління і війська військових округів.

До 2005 року, згідно з Державною програмою будівництва Збройних Сил України, на базі колишніх військових округів були створені оперативні командування: «Захід», «Північ» і «Південь».

Завдання Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

Сухопутні війська Збройних Сил України призначені для:

 • запобігання, нейтралізації (ліквідації) потенційних загроз національним інтересам України;
 • посилення охорони державного кордону та найнебезпечніших ділянок морського узбережжя на загрозливих напрямках;
 • прикриття ділянок державного кордону, які прилягають до району збройного конфлікту;
 • ведення розвідки; здійснення оперативного розгортання військ;
 • проведення демонстративних дій;
 • проведення операції угруповання ОСШР, оперативного угруповання військ (сил);
 • участь у протидесантних та спеціальних операціях;
 • участь у протиповітряній обороні держави;
 • ведення територіальної оборони у визначених зонах;
 • участь у заходах з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру;
 • участь у прикритті визначених важливих державних об'єктів від можливих терористичних атак з використанням літальних апаратів та інших засобів повітряного нападу;
 • забезпечення захисту об'єктів Сухопутних військ Збройних Сил України від терористичних посягань;
 • участь у проведенні антитерористичних операцій на військових об'єктах.

Організаційна структура Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

Командування Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

8 армійський корпус[ред.ред. код]

13 армійський корпус[ред.ред. код]

6 армійський корпус[ред.ред. код]

Частини безпосереднього підпорядкування Командуванню Сухопутних військ[ред.ред. код]

Частина безпосереднього підпорядкування Президенту України[ред.ред. код]

Частини безпосереднього підпорядкування Начальнику Генерального Штабу ЗСУ[ред.ред. код]

Роди військ Сухопутних військ Збройних Сил України[ред.ред. код]

Механізовані і танкові війська[ред.ред. код]

Tankovi.jpg
Ukr mechanized.jpg

Механізовані і танкові війська, що складають основу Сухопутних військ, виконують завдання щодо утримання зайнятих районів, рубежів і позицій, відбиття ударів противника, прориву оборони противника, розгрому його військ, захоплення важливих районів, рубежів і об'єктів, діють у складі морських та повітряних десантів.

До складу механізованих і танкових військ входять механізовані та танкові полки і бригади.

Склад механізованих і танкових військ України

На озброєнні визначених з'єднань і частин механізованих і танкових військ знаходиться бойова техніка:

Структура механізованої бригади

Механізований батальйон на БМП: 555 чол, 13 танків, 41 БМП, 1 БТР, 6 120-мм мінометів (їздять на ГАЗ-66), 9 ПЗРК, 1 БРЕМ, 15 вантажних автомобілів, 19 спецавтомобілів та ін.

 • Бригадна артилерійська група: 1000 чол , 36 САУ, 18 БМ-21 «Град», 12 100 мм МТ-12 «Рапіра», 18 ПТРК, 2 БРДМ-2, 17 МТ-ЛБ та ін.
 • Зенітний ракетно-артилерійський дивізіон: 276 чол, 4 ЗРК «Оса-АКМ», 12 ЗПРК «Тунгуска», 9 ЗРК «Стріла-10МЗ», 27 ПЗРК «Голка» / «Голка-1», 9 МТЛБ-АТ, 19 спецавтомобілів та ін.
 • розвідувальна рота: 144 чол, 4 автомобіля та ін.
 • радіолокаційна рота: 131 чол, 3 БТР, 19 автомобілів, 2 автокрана та ін.
 • рота РХБЗ: 50 чол, 2 автомобіля та ін.
 • медична рота: 46 чол, 7 автомобілів, прицеп, польова кухня
 • пожежна рота
 • оркестр
 • клуб
 • редакція і друкарня
 • полігон.

Ракетні війська і артилерія[ред.ред. код]

Artyleriya.jpg

Ракетні війська та артилерія Сухопутних військ складаються із з'єднань оперативно-тактичних і тактичних ракет, з'єднань і частин гаубичної, гарматної, реактивної та протитанкової артилерії, артилерійської розвідки, мінометних підрозділів та підрозділів протитанкових керованих ракет. Вони призначені для ураження живої сили, танків, артилерії, протитанкових засобів противника, авіації, об'єктів ППО та інших важливих об'єктів при веденні загальновійськової операції (бою).

Склад ракетних військ і артилерії

На озброєнні з'єднань, частин та підрозділів РВіА знаходяться:

Армійська авіація[ред.ред. код]

Aviatsiya.jpg

Армійська авіація є найбільш маневреним родом Сухопутних військ, призначеним для виконання завдань у різноманітних умовах загальновійськового бою.

Частини і підрозділи армійської авіації ведуть розвідку, знищують бойову техніку та живу силу противника, здійснюють вогневу підтримку під час наступу чи контратаки, висаджують тактичні десанти, доставляють у вказані райони бойову техніку та особовий склад, виконують інші важливі завдання.

До складу Сухопутних військ входять полки армійської авіації:

З'єднання та частини армійської авіації Сухопутних військ мають на озброєнні вертольоти типу Мі-8, Мі-24 та їх модифікації.

Високомобільні десантні війська[ред.ред. код]

Ukr airborne.jpg
Докладніше у статті Високомобільні десантні війська

Високомобільні десантні війська — високомобільний компонент Сухопутних військ. До Високомобільних десантних військ відносяться з'єднання, частини та підрозділи зі складу сухопутних військ і армійської авіації, що цілеспрямовано підготовлені для спільних дій у тилу противника.

Високомобільні десантні війська знаходяться у постійній бойовій готовності і є наймобільнішим родом військ, який спроможний виконувати будь-яке завдання в різних умовах. До складу аеромобільних військ входять:

Війська протиповітряної оборони Сухопутних військ [ред.ред. код]

Zenitno-raketni.jpg

Війська протиповітряної оборони Сухопутних військ призначені для прикриття військ від ударів противника з повітря у всіх видах бойових дій, при перегрупуванні та розташуванні їх на місці.

На озброєнні військ ППО Сухопутних військ знаходяться ефективні зенітні ракетні та зенітні артилерійські системи і комплекси, які характеризуються високою скорострільністю, живучістю, маневреністю, здатністю діяти за будь-яких умов сучасного загальновійськового бою.

До складу військ ППО СВ входять:

До зенітних ракетних систем та комплексів дивізійної ланки відносяться зенітні ракетні комплекси «Оса», «Куб», «Тор».

До зенітних ракетних та зенітних артилерійських комплексів полкової ланки відносяться ЗРК «Стріла-10», ЗГРК «Тунгуска», ПЗРК «Ігла», ЗАК «Шилка».

Війська спеціального призначення[ред.ред. код]

Унікальний рід військ, підготовлені за особливою програмою вишколу до складу яких входять підрозділи і частини різних спеціальних служб, видів збройних сил. Війська спеціального призначення берут участь в організації партизанської війни, диверсійних актів в глибокому тилу противника і виконання інших складних бойових завдань (мала війна). Особовий склад даних військ має високу бойову, вогневу, фізичну і психологічну підготовку, в завдання яких входить вирішення специфічних бойових завдань силовими методами в надзвичайно екстремальних умовах із застосуванням спеціальної тактики і засобів.

 • 8-й окремий полк СпП (8 обрСпП в 2003 р. реформована в полк, в 2004 р. передислокована з м. Ізяслав), м. Хмельницький
 • 3-й окремий полк СпП (10 обрСпП в 1999 р. реформована в полк, у 2001 р. передислокована з м. Старий Крим), м. Кіровоград
 • 50-й окремий навчальний загін спеціальної підготовки (сформований у 2003 р. на базі і фондах 9 обрСпП), м. Кіровоград

Війська зв'язку[ред.ред. код]

Zvyazok.jpg

Спеціальні війська, призначені для забезпечення зв'язку і управління військами. У озброєних силах Війська зв'язку входять до складу всіх родів військ. Війська зв'язку складаються з частин, вузлів зв'язку, а також підрозділів постачання, ремонту і інших установ зв'язку.

Війська РХБЗ[ред.ред. код]

RXBZ.jpg

Рід спеціальних військ, Сухопутних військ, призначений для забезпечення радіаційного, хімічного та біологічного захисту, а також аерозольного маскування бойових дій збройних сил.

Війська радіоелектронної боротьби[ред.ред. код]

REB.jpg

Спеціальні війська, призначені для забезпечення заходів із завоювання панування в ефірі, захисту своїх стратегічних систем управління військами і зброєю від навмисних перешкод противника, а також порушення роботи стратегічних систем управління військами противника, зниження ефективності застосування його бойових засобів шляхом поширення радіоелектронних перешкод.

Інженерні війська[ред.ред. код]

Inzhenerni.jpg
Докладніше: Інженерні війська

Спеціальні війська, призначені для інженерного забезпечення бойових дій з'єднань і частин пологів військ. Інженерні війська складаються з частин і підрозділів різного призначення: інженерно-саперних (саперних), інженерно-дорожніх, понтонних мостових, що переправний-десантують (амфібійних), інженерно-мостобудівних (мостових), інженерно-позиційних, добування води (польового водопостачання), інженерно-будівельних і ін. спеціальностей. І. ст оснащені всілякою інженерною технікою для уривки траншей і окопів (укриттів), будівництва (відновлення) доріг і мостів, заготівки лісу і конструкцій; мають переправні, маскувальні, електротехнічні, вантажопідйомні засоби, а також засоби розвідки, видобутку і очищення води, мінування, розмінування і ін. По організаційній приналежності підрозділу і частини Інженерні війська входять в склад з'єднань і частин пологів військ і видів озброєних сил.

Військові звання та відзнаки[ред.ред. код]

Сержантський і старшинський склад

Військові звання Молодший сержант Сержант Старший сержант Старшина Прапорщик Старший прапорщик
Погон Molod. Serzhant.png Serzhant.png Star. Serzhant.png Starshuna.png Praporshchyk.png Star. Praporshchyk.png

Офіцерський склад

Військові звання Молодший лейтенант Лейтенант Старший лейтенант Капітан
Погон Molod. leitenant ukraine-army 08.gif UA-LT-GSB.jpg Star.leutenant ukraine-army 10.gif UA-CPT-GSB.jpg

Старший офіцерський склад

Військові звання Майор Підполковник Полковник
Погон Mayor ukraine-army 12.gif Pidpolkovnik ukraine-army 13.gif UA-COL-GSB.jpg

Вищий офіцерський склад

Військові звання Генерал-майор Генерал-лейтенант Генерал-полковник Генерал армії України
Погон General-mayor -UKR.gif General-leutenant ukraine-army 16.gif General-polkovnik ukraine-army 17.gif General army ukraine-army 18.gif

Озброєння Сухопутних військ Збройних сил України[ред.ред. код]

Танки[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
Т-64 Т-64. Энергодар.jpg СРСР СРСР Основний бойовий танк 1667 Всього 1750 танків Т-64 всіх модифікацій, з них близько 650 на зберіганні. У 1992 році на озброєнні було 2100 Т-64.
БМ «Булат» Ukrainian T-64 tanks during the Independence Day parade in Kiev.JPG Україна Україна Основний бойовий танк 76 Українська модернізація радянського танка Т-64Б/БВ, прийнятo на озброєння в 2005 році. Найближчим часом буде модернізовано 73 штуки.
Т-84У «Оплот» UkrainianT84Tank.jpg Україна Україна Основний бойовий танк 10
БМ «Оплот» T-84 Oplat guided onto a tank transporter.jpg Україна Україна основний бойовий танк Міністерство оборони України замовило 10 БМ «Оплот». Вартість контракту, який був укладений 2009-го, становить 295 млн грн. Станом на початок 2013-го контракт не був виконаний через недостатнє фінансування.[1]. Всього Державна програма передбачає споруду 50 БМ «Оплот» для української армії до 2018 року[2].

Зняті з озброєння, або на зберіганні[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
T-80U, Engineering Technologies 2010 international forum (2).jpg Т-80 СРСР СРСР основний бойовий танк 165 Т-80 усіх типів на зберіганні. У 1992 році на на озброєнні знаходилось 300 Т-80УД[3].
T-72 - Vadim Zadorozhny Technical museum (1).jpg Т-72 СРСР СРСР основний бойовий танк Після розпаду СРСР Україна отримала близько 1300 Т-72, з котрих понад 700 були продані і близько 600 T-72 знаходяться на зберіганні.[4].
T-62 National Museum of the Great Patriotic War.jpg Т-62 СРСР СРСР середній танк У 1992 році на озброєнні знаходилось 200 Т-62[3].
Medium tank T-55.jpg Т-55[5] СРСР СРСР середній танк близько 20 Т-55 на зберіганні. У 1992 році на озброєнні було 2700 Т-54/Т-55[3].
Pt76.jpg ПТ-76 СРСР СРСР плаваючий танк У 1992 році на озброєнні було 180 ПТ-76[3].

Бронетранспортери[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
БТР-60 BTR 60 - PU-12.JPG СРСР СРСР бойова колісна плаваюча машина 136
БТР-70 Мемориал - экспозиция военной техники. Бронетехника.201206261906 IMAG0553.jpg СРСР СРСР бойова колісна плаваюча машина 857 Деяка частина модернізована до рівня БТР-70ДІ.
БТР-80 Ukranian BTR-80.jpg СРСР СРСР бойова колісна плаваюча машина 395
БТР-3Е BTR3.jpg Україна Україна багатоцільовий бронетранспортер 22
БТР-4Е БТР-4 з БМ Парус.png Україна Україна багатоцільовий бронетранспортер 154 Міністерство оборони України замовило у Харківського конструкторського бюро ім. Морозова виробництво майже двохсот БТР-4.

Про це розповів на прес-конференції заступник голови Харківської ОДА Василь Хома, повідомляє Укрінформ.

«З цього замовлення Міністерству оборони належать 154 бронетранспортери, а Міністерству внутрішніх справ — 40», — уточнив Хома.

БТР-7 BTR-70 Belarus 2.jpg Україна Україна бронетранспортер операційна 1 Швидка допомога створена на базі БТР-70 та може працювати в трьох режимах. На ній можна вивезти 11 легкопоранених або шість тяжкопоранених і трьох сидячих бійців. У третьому режимі вона має можливість транспортувати чотирьох тяжкопоранених з обслуговуючим персоналом і ще трьох військових з легкими пораненнями. "А головне, що прямо в салоні можна проводити операції, які врятують життя бійців. Для цього тут є все необхідне обладнання", - сказав директор Миколаївського бронетанкового заводу Олександр Швець.
МТ-ЛБ Bulgarian mt-lb.jpg СРСР СРСР гусеничний бронетранспортер більше 1500
БТР-Д 137 AirborneRegiment - BTR-D, MANPADS.jpg СРСР СРСР гусеничний бронетранспортер 44 У 1992 році на озброєнні знаходилося 100 БТР-Д.
ПТС-2 Amphibian Azov.jpg СРСР СРСР плаваючий гусеничний транспортер

Бойові машини піхоти[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
БМП-1 BMP-1, National Museum of the Great Patriotic War.jpg СРСР СРСР бойова машина піхоти 994 Напочатку 2000-х була створена українська модернізація БМП-1У з бойовим модулем «Шквал».
БМП-2 Ukrainian BMP-2 IFVs.JPG СРСР СРСР бойова машина піхоти 1434
БМП-3 2008 Moscow May Parade Rehearsal - BMP-3.JPG СРСР СРСР бойова машина піхоти 4 Після розпаду СРСР Україна отримала 6 БМП-3.
БМД-1 Loading BMD-1.jpg СРСР СРСР бойова машина десанту 60
БМД-2 Ukrainian BMD-2 tank (3).JPG СРСР СРСР бойова машина десанту 78

Розвідувальні машини[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
БРДМ-2 Ukrainian-BRDM-2.jpg СРСР СРСР броньована розвідувально-дозорна машина більше 600 Частина модернізована до рівня БРДМ-2ДІ «Хазар»
БРМ-1К BRM-1K top.jpg СРСР СРСР бойова розвідувальна машина 458
ББМ «Дозор-Б» Dozor-B.jpg Україна Україна бойова розвідувальна машина більше 100 Після перегляду військової техніки в Харкові, О.Турчинов вирішив замовити 100 Дозор-Б для ЗСУ, і 100 для МВС

Тактичні ракетні комплекси[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
9К79-1 Точка-У OTR-21 Tochka during a parade in Kiev.jpg СРСР СРСР тактичний ракетний комплекс 48 У 1991 році «Точка» і «Точка-У» перебували на озброєнні 123-ої ракетної бригади (м. Конотоп), 189-ї ракетної бригади, 199-ї гвардійської ракетної бригади (м. Жовква), 432-ї ракетної бригади (м. Надвірна), 461-ї ракетної бригади (м. Кременець) і 459-ї ракетної бригади (м. Біла Церква). У 2009 році на озброєнні залишилося 8 «Точка-У» і 4 «Точка» у складі 19-ї ракетної бригади (м. Хмельницький). Ще 78 ОТРК «Точка» і «Точка-У» знаходяться на зберіганні.

Зняті з озброєння[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
9K52.jpg 9К52 «Луна-М» СРСР СРСР тактичний ракетний комплекс]] з некерованою балістичною ракетою 50 У 2008 році на зберіганні знаходилося 111 ракет 9М21 до комплексу 9К52, випущених в 1979-1986 роках[6].
9K72 Lviv.jpg 9К72 «Ельбрус» СРСР СРСР оперативно-тактичний ракетний комплекс 132 У 1992 році на озброєнні було 132 СПУ. Знятий з озброєння в 2007 році і переданий на зберігання. У грудні 2009 року Україна отримала контракт на постачання зброї до Іраку в обмін на згоду знищити 54 ОТРК 9К72, що залишилися на той момент.

Реактивні системи залпового вогню[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
БМ-21 Град Museum of the Great Patriotic War - Kiev - 013.jpg СРСР СРСР реактивна система залпового вогню 315
БМ-21У «Град-М» 9K51 "Grad" launcher on KrAZ chassis.jpg Україна Україна реактивна система залпового вогню н/д Українська модернізація БМ-21 Град на шасі КрАЗ-260. Прийнята на озброєння в 2009 році.
9К55 «Град-1» 9P138 Grad Museum of technique.jpg СРСР СРСР реактивна система залпового вогню 20
9К54 «Град-В» Verkhnyaya Pyshma Tank Museum 2011 113.jpg СРСР СРСР реактивна система залпового вогню н/д
КрАЗ-6322РА «Бастіон-01» Бастіон 1.jpg Україна Україна РСЗО н/д Українська модернізація РСЗВ БМ-21 «Град» на шасі КрАЗ-6322. Дальність стрільби збільшена до 40 км.
КрАЗ-63221РА «Бастіон-03» Бастіон 3.jpg Україна Україна РСЗО н/д Українська модернізація РСЗВ 9К57 "Ураган" на шасі КрАЗ-6322.
9К57 Ураган BM-27 Uragan of the Ukrainian Army.jpg СРСР СРСР реактивна система залпового вогню 137
9К58 Смерч BM-30 Smerch parade.jpg СРСР СРСР реактивна система залпового вогню 80

Артилерія[ред.ред. код]

Гармати[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
2А19 Т-12 MT-12 Lutsk.jpg СРСР СРСР 100-мм протитанкова гармата
Д-20 Howitzer D-20.jpg СРСР СРСР 152-мм гаубиця 215
2А36 «Гіацинт-Б» 152-мм пушка Гиацинт-Б (5).jpg СРСР СРСР 152-мм гаубиця 287
2А65 «Мста-Б» 2A65 Msta-B.JPG СРСР СРСР 152-мм гаубиця 185
МЛ-20 152mm ml20 hameenlinna 5.jpg СРСР СРСР 152-мм гаубиця 7
Д-30 D-30 howitzer.jpg СРСР СРСР 122-мм гаубиця 369
2Б16 «Нона-К» 2B16 gun-howitzer-mortar 3.jpg СРСР СРСР 120-мм гаубиця 2

Міномети[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Калібр Зауваження
2B14 «Піднос» 2B14 Podnos at "Engineering Technologies 2010" forum.jpg СРСР СРСР ношений міномет н/д 82mm
2B9 «Васильок» 2B9 Vasilek mortar-4058.JPG СРСР СРСР автоматичний міномет н/д 82mm
ПМ-38 Mortar-120mm-beyt-hatotchan-2-1.jpg СРСР СРСР міномет 257 120mm
2С12 «Сани» 2S12 Sani (heavy mortar system).jpg СРСР СРСР міномет 318 120mm
М-160 160-мм миномёт М-160.jpg СРСР СРСР міномет 1 160mm

Командирські машини[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
1В12.jpg 1В15 СРСР СРСР машина командира дивізіона н/д
1В16 СРСР СРСР машина керування вогнем артилерії н/д
1В19 СРСР СРСР машина керування вогнем артилерії н/д
Armoured fighting vehicle1b Zamárdi.jpg Р-145БМ «Чайка» СРСР СРСР командно-штабна машина н/д
ArmedForcesAcademy11Slovakia12.JPG СНАР-10 «Леопард» СРСР СРСР станція наземної артилерійської розвідки н/д
PPRU-1.jpg 9С80 «Овод-М-СВ» СРСР СРСР рухливий пункт розвідки та управління н/д
150px 9С482 СРСР СРСР рухливий пункт управління 1

Самохідні артилерійські установки[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
2С3 «Акація» 2C3 Uraltransmash.jpg СРСР СРСР 152-мм самохідна артилерійська установка 463
2С1 «Гвоздика» Ukrainian 2S1 Gvozdika SPG.jpg СРСР СРСР 122-мм самохідна артилерійська установка 600
2С5 «Гіацинт-С» 2S5 Giatsint-S.jpg СРСР СРСР 152-мм самохідна артилерійська установка 24
2С7 «Піон» 2s7 pion.jpg СРСР СРСР 203-мм самохідна артилерійська установка 99
2С19 «Мста-С» 2S19 Msta-S of the Ukrainian Army.jpg СРСР СРСР 152-мм самохідна артилерійська установка 40
2С9 «Нона» 2S9 Nona-S.png СРСР СРСР 120-мм самохідна артилерійська установка 67

Системи ППО[ред.ред. код]

Фото Тип Виробник Призначення Кількість Зауваження
ZRS S-300V1 2005 G1.jpg С-300В1 СРСР СРСР самохідна ЗРК великої дальності н/д
9K37 Buk of the Ukrainian military, Independence Day parade in Kiev.JPG 9К37 «Бук» СРСР СРСР самохідна ЗРК великої дальності 60
Ukrainian 9k33 Osa SAMS during the Independence Day parade in Kiev.JPG 9К33М2 «Оса-АК» СРСР СРСР самохідна ЗРК середньої дальності 125
9K22 Tunguska during the Independence Day parade in Kiev.JPG 2К22 «Тунгуска» СРСР СРСР зенітний ракетно-гарматний комплекс 70
ZRK KUB 2007 G1.jpg 2К12 «Куб-M3» СРСР СРСР самохідна ЗРК середньої дальності н/д
VDay Parade Rehearsal Moscow04.jpg 9К330 «Тор» СРСР СРСР самохідний ЗРК середньої дальності 100
Kiev-MuseumGreatPatrioticWar 05.jpg ЗСУ-23-4 «Шилка» СРСР СРСР зенитна самохідна установка 20
Strela-10 Lutsk.jpg Стріла-10 СРСР СРСР ЗРК ~150
ZU-23-2 in Saint Petersburg.jpg ЗУ-23-2 СРСР СРСР 23-мм спарена зенітна установка н/д
SA-16 and SA-18 missiles and launchers.jpg 9К38 «Ігла» СРСР СРСР ПЗРК н/д

Радіолокаційні станції[ред.ред. код]

Фото Тип Виробник Призначення Кількість Зауваження
Kolchuga-passive-sensor maks2009.jpg «Кольчуга» СРСР СРСР станція радіотехнічної розвідки 19

Зняті з озброєння, або на зберіганні[ред.ред. код]

Фото Тип Виробник Призначення Кількість Зауваження
ZRK Krug 2005 G2.jpg 2К11 «Круг» СРСР СРСР самохідний ЗРК середньої дальності 100
C-60 Lutsk.jpg С-60 СРСР СРСР зенітна гармата ~400 на зберіганні
9K31 Strela-1 Lutsk.jpg Стріла-1 СРСР СРСР самохідна ЗРК н/д на зберіганні
SA-14 missile and launch tube.jpg Стріла-3 СРСР СРСР ПЗРК н/д на зберіганні

Автомобілі[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
УАЗ-3151[7] UAZ offroad vehicle in Kiev.jpg СРСР СРСР позашляховик
УАЗ-3962 UAZ-Bus.jpg СРСР СРСР санітарна машина
КамАЗ-4310 КамАЗ-43101.JPG СРСР СРСР вантажний автомобіль
HMMWV Ukrainian Humvees - Independence Day parade in Kiev.JPG США США позашляховик 12
ГАЗ-66 Ukranian ambulance in Iraq.JPEG СРСР СРСР автомобіль підвищеної прохідності
ЗІЛ-131 ZiL-131 of the Ukrainian Army.JPG СРСР СРСР вантажний автомобіль
МАЗ-537 MAZ-537.jpg Білорусь Білорусь тягач
МАЗ-6317 МАЗ-6317.jpg Білорусь Білорусь вантажний автомобіль 44
КрАЗ-5233 Автомобиль пиротехнический КрАЗ-63221.jpg Україна Україна вантажний автомобіль
КрАЗ-6322 Iraqi KrAZ trucks.jpg Україна Україна вантажний автомобіль 48

Інженерна техніка[ред.ред. код]

Зображення Тип Виробник Призначення Кількість Зауваження
Objects in Kubinka Museum.jpg БРЕМ-2 СРСР СРСР БРЕМ н/д
[[Файл:|150px]] БРЕМ-64 СРСР СРСР БРЕМ н/д
[[Файл:|150px]] БРЕМ-84 «Атлет» Україна Україна БРЕМ н/д
MTU bridgelayer spb.JPG МТУ-12 СРСР СРСР танковий мостоукладач н/д

Вогнепальна зброя[ред.ред. код]

Модель Фото Виробник Тип Калібр Зауваження
Пістолети
ПМ 9-мм пистолет Макарова с патронами.jpg СРСР СРСР 9x18mm
ПБ PB pistol.jpg СРСР СРСР 9x18mm
Карабіни
СКС SKS - Ryssland - AM.045810.jpg СРСР СРСР 7.62×39mm
Автомати
AK-74 Ak74l.jpg СРСР СРСР 5.45×39mm
АКС-74У Ukrainian Marine with AKS-74U.JPEG СРСР СРСР 5.45×39mm
ТАР-21 IWI-Tavor-TAR-21w1.jpg Ізраїль Ізраїль
Україна Україна
5.45×39mm
AKM Akm rifle fullstock.jpg СРСР СРСР 7.62×39mm
Дробовики
Форт-500 Україна Україна
Снайперські гвинтівки
Форт-301 Fort-301 InterpolitexPart540.jpg Ізраїль Ізраїль
Україна Україна
5.56×45mm NATO
СВД Svd 1 russian.jpg СРСР СРСР 7.62×54mmR
Кулемети
Форт-401 IMI-Negev006a.jpg Ізраїль Ізраїль
Україна Україна
5.56×45mm
РПК-74 Soviet RPK-74.JPEG СРСР СРСР 5.45×39mm
ПК 7,62 KK PKM Helsinki 2012.JPG СРСР СРСР 7.62×54mmR
РПК Machine Gun RPK.jpg СРСР СРСР 7.62×39mm
ДШК Doushka desert.jpg СРСР СРСР 12.7×108mm
НСВ 12,7 NSV Turku 3.JPG СРСР СРСР 12.7×108mm
Гранати
РГД-5 Rgd 5 hand grenade.jpeg СРСР СРСР
Ф1 F1 grenade DoD.jpg СРСР СРСР
РДГ-2 РДГ-2Б.png СРСР СРСР
РГН RGN offensive hand grenade Navy.jpg СРСР СРСР
РГО RGO defensive grenade Navy.jpg СРСР СРСР
РКГ-3 RKG-3 hand grenade Navy.jpg СРСР СРСР
Гранатомети
АГС-17 30-мм автоматический гранатомет АГС-17 Пламя.jpg СРСР СРСР 30×29mm
ГП-25 GP-30 grenade launcher.jpg СРСР СРСР 40 mm
Протитанкові гранатомети
РПГ-29 RPG-29 USGov.JPG СРСР СРСР 105mm
РПГ-26 Grenade launchers RPG-26.jpg СРСР СРСР 72.5mm
РПГ-22 RPG-22 rocket launcher.jpg СРСР СРСР 72.5mm
РПГ-18 RPG-18-cutaway.JPG СРСР СРСР 64mm
РПГ-16 Rpg-16-grom (1).gif СРСР СРСР 58.3mm
РПГ-7 Batalionul 191 infanterie 62.jpg СРСР СРСР 40mm
Корсар Україна Україна 105mm
Скіф Skif ATGM.jpg Україна Україна 152mm
Барьєр BTR3.jpg Україна Україна 130mm
KOMБAT Kombat ATGM.JPG Україна Україна 125mm
Стугна-П Україна Україна 100mm
9K115-2 Метіс-M Antitank missile system Metis-M1.jpg Росія Росія 130mm
9K112 Кобра 9М112.jpg СРСР СРСР 125mm
9M113 Конкурс Flickr - Israel Defense Forces - Russian-Made Missile Found in Hezbollah Hands.jpg СРСР СРСР 135mm
9K111 Фагот 9M111 AT-4 Spigot.jpg СРСР СРСР 120mm
9K11 Малютка Malyutka.JPG СРСР СРСР 125mm
Вогнемет
РПО-A RPO-A missile and launcher.jpg СРСР СРСР 93mm
Переносні системи ППО
Ігла-2 IGLA-S MANPADS at IDELF-2008.jpg СРСР СРСР 72mm
Ігла-1 9K38 Igla-Slovenia.jpg СРСР СРСР 72mm
Стріла-3 SA-14 missile and launch tube.jpg СРСР СРСР 72mm
Стріла-2 SA-7.jpg СРСР СРСР 72mm
Міни
TM-62M Winz7.jpg СРСР СРСР протипіхотна міна
МОН-50 MON-50.jpg СРСР СРСР протипіхотна міна

Вертольоти[ред.ред. код]

Зображення Тип Виробник Призначення Кількість Зауваження
Helicopter Mi-2 2008 G1.jpg Мі-2 Польща Польща багатоцільовий
Mi-6A Kyiv 04.jpg Мі-6 СРСР СРСР транспортувальний
Ukrainian Mi-8 helicopter, Sea Breeze 2011 cropped.jpg Мі-8 СРСР СРСР багатоцільовий 28
Фото Мі-9 СРСР СРСР повітряний командний пункт
Mi24ukraine.JPG Мі-24 СРСР СРСР ударний 30
Mi-26 095.jpg Мі-26 СРСР СРСР транспортувальний

Командувачі Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

 1. Собков Василь Тимофійович
 2. Шуляк Петро Іванович
 3. Затинайко Олександр Іванович
 4. Петрук Микола Миколайович
 5. Фролов Валерій Семенович
 6. Свида Іван Юрійович
 7. Воробйов Геннадій Петрович
 8. Пушняков Анатолій Савватійович в.о.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]