Користувач:Demetrios/ПЦП

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

РОБОТА НАД ПОРТАЛОМ ПРАВОСЛАВ'Я

ПОРТАЛ ПРАВОСЛАВ'Я

ред.  

Православна церква

Православна церква (Православ'я) — друга за чисельністю внутрішньо єдина християнська спільнота у світі. Православні вважають її саме тією Церквою, яка була заснована Ісусом Христом у День П'ятидесятниці 33 року після Різдва Христового, коли на святих апостолів зійшов Святий Дух. Вона складається з ряду єдиних у теології помісних (автокефальних, автономних і под.) Церков, що перебувають між собою у євхаристійному спілкуванні. Кожна з Церков очолюється собором єпископів, чиє завдання полягає у збереженні віровчення, традиції та практики Вселенської церкви. Православні єпископи ведуть свою лінію до одного з дванадцяти апостолів через процес апостольської спадкоємності. У Православ'ї усі богословські концепції, визначення і пояснення звіряються та визначаються первісною християнською вірою; жодні відхилення не дозволяються. Православна церква вважає себе укладачем і хранителем Нового Заповіту, тексти якого були записані членами Церкви у давні часі і відображали вже встановлену доктрину Церкви. Православні найточніше дотримується канонів Вселенських соборів.

ред.  

Вибрана стаття

Василь (Липківський)
Василь (Липківський)

Митрополит Василь (Липківський) (в миру: Липківський Василь Костянтинович; *20 березня 1864, Попудня — † 27 листопада 1937, Київ) — український релігійний діяч, церковний реформатор, проповідник, педагог, публіцист, письменник і перекладач, борець за автокефалію українського православ'я, творець та перший митрополит Київський і всієї України відродженої у 1921 році Української Автокефальної Православної Церкви. У 19191927 рр. — останній настоятель та доглядач Софії Київської. За визначенням академіка Агатангела Кримського — «апостол українського релігійно-національного відродження». За час свого митрополичого служіння доклав надзвичайних зусиль до розбудови української православної церкви та спромігся перетворити її на впливовий фактор життя тогочасного українського суспільства.

Детальніше ...

ред.  

Добра стаття

Густинський монастир, літографія кінця 19ст.
Густинський монастир, літографія кінця 19ст.

Густинський Свято-Троїцький монастир — жіночий монастир в селі Густиня, на правому березі річки Удай біля міста Прилуки Чернігівської області. До Густині приїздять люди і, помолившись чудотворній іконі Густинської Богоматері, набирають цілющої води. Щира молитва й унікальна за своїми якостями вода зцілили багатьох людей, яким сучасна медицина пророкувала смерть від невиліковних захворювань. Початки Густинського монастиря сягають до 1600 року. Засновником його був інок Іоасаф, який разом з ієромонахом Афанасієм прийшов з Афонської гори і з благословення настоятеля Києво-Печерської лаври Єлисея оселився тут для усамітнення. Для облаштування монастиря Іоасаф уподобав землі князів Вишневецьких по течії річки Удай, де зі своїми учнями оселився на острові, зарослим густим віковим лісом, звідки і пішла назва монастиря — Густиня. Серед засновників монастиря було чимало козаків, які, передчуваючи близьку смерть, ішли у ченці — але смерть відступала, ченці жили ще довго, розповідаючи про цілюще повітря і «живу воду» з підземних ключів. В 1614 році була споруджена мала дерев'яна церква на четь Пресвятої Живоначальної Троїці (Троїцька церква). Так виник монастир, ігуменом вибрали старця Іософа. В допомогу собі з управління Густинським монастирем Іоасаф обрав Ісайю Копинського, ігумена і настоятеля Антонієвих печер (при Києво-Печерській Лаврі). Оглянувши і схваливши обране для монастиря місце, Ісайя виклопотав у православного князя Михайла Корибута Вишневецького, у володінні якого перебував тоді острів Густинь, право на володіння цим островом.

Детальніше...

ред.  

Православний календар

Прп. Никон Великий.
Прп. Никон Великий.
  • 1 квітня (19 березня за старим стилем) - Мч. Хрисанфа, мц. Дарії, прп. Інокентія.
  • 2 (20) - Прпп. в обителі св. Сави вбитих, мч. Віктора.
  • 3 (21) - Прп. Якова, св. Фоми, патр. Константинопольського.
  • 4 (22) - Сщмч. Василія, мц. Дросіди.
  • 5 (23) - Прп. Никона (на фото), мч. Македонія.
  • 6 (24) - Прп. Захарія, мчч. Стефана, Петра, св. Артемія.
  • 8 (26) Мцц. Анни, Алли, Лариси.
  • 9 (27) - Мц. Матрони, мчч. Мануїла, Феодосія.
  • 10 (28) - Прп. Іларіона, Стефана, мч. Іони, прмч. Євстратія.
  • 11 (29) - Мчч. Марка, Кирила.
  • 12 (30) - Апп. з 70-ти: Сосфена, Аполоса, Кифи, Кесарія.
  • 13 (31) - Сщмч. Іпатія, прп. Аполлонія, сщмч. Авди.
  • 14 (1) - Прпп. Євфимія, Геронтія, прп. Макарія.
  • 15 (2) - Прп. Тита, мчч. Полікарпа, Амфіана.
  • 16 (3) - Прп. Никити, мч. Віфонія, мц. Феодосії.
  • 17 (4) - Прпп. Йосифа, Георгія, Зосими.
  • 18 (5) - Мч. Феодула, прп. Марка, Афінського, прп. Феодори.
  • 19 (6) - Св. рівноап. Мефодія, архієп. Моравського, мч. Архила, мч. Ієремії.
  • 20 (7) - Прпп. Георгія, Даниїла, мч. Руфіма.
  • 21 (8) - Апп. з 70-ти: Єрма, Агава, Руфа, Фелонта, Асинкрита, Іродіона. Свт. Нифонта.
  • 22 (9) - Мчч. Євпсихія, Дисана, прмч. Вадима.
  • 23 (10) - Мчч. Терентія, Максима, Александра.
  • 24 (11) - Сщмч. Антипа, св. Варсонофія, прп. Фармуфія, св. Ксенофонта.
  • 25 (12) - Прпп. Василія, Ісаака, прмч. Давида.
  • 26 (13) - Сщмч. Артемона, мч. Крискента, мц. Фомаїди.
  • 27 (14) - Св. Мартина, мчч. Антонія, Іоана, Євстафія.
  • 28 (15) - Ап. з 70-ти: Аристарха, мц. Анастасії, мч. Сави, прав. Тавифи.
  • 29 (16) - Мцц. Агапії, Ірини, Ніки, Галини, мч. Леоніда.
  • 30 (17) - Сщмч. Симеона, прп. Зосими, мч. Адріана.

Детальніше...

ред.  

Категорії

ред.  

Теми

Православна церква. Святе Письмо: Біблеїстика, Православні біблеїсти (Біблеїсти), Православна екзегетика (Екзегетика), Богонатхненність, Ісагогіка (Біблейська археологія, Біблейська географія, Біблейський календар), Апокрифи (Новозавітні апокрифи, Старозавітні апокрифи), Старий Заповіт, Новий Заповіт, Біблейське богослов'я.

Література: Патрологія, Патристика, Апостольські отці, Апологети, Святі Отці, Православні богослови, Українські православні богослови, Православна агіографія (Агіографія).

Історія: Історія Православної церкви, Історія автокефальних Церков (Історія Константинопольської православної церкви, Історія Російської православної церкви), Історія Православної церкви за країнами і регіонами (Історія Православної церкви в Україні), Вселенські собори, Хрещення Київської Русі, Церковний розкол між Сходом і Заходом, Старообрядці, Нехалкідонські церкви, Єресь.

Географія: Православ'я в світі, Православ'я в Астралії та Океанії, Православ'я в Азії (Православ'я в Ізраїлі, Православ'я в Індії, Православ'я у Китаї, Православ'я у Сирії, Православ'я у Японії), Православ'я в Америці (Православ'я у США, Православ'я у Канаді), Православ'я в Африці (Православ'я у Єгипті, Православ'я в Ефіопії), Православ'я в Європі (Православ'я у Великобританії, Православ'я у Росії, Православ'я у Франції), Православ'я в Україні (за регіонами).

Богослов'я: Православне богослов'я, Православне догматичне богослов'я (Догматичне богослов'я), Православне апологетичне богослов'я (Апологетичне богослов'я), Православне моральне богослов'я (Моральне богослов'я), Православне пастирське богослов'я (Пастирське богослов'я), Православне аскетичне богослов'я (Аскетичне богослов'я), Богослов'я нехалкідонських церков, Ісихазм, Ікона, Апофатичне богослов'я, Міафізити, Монофізити, Несторіани, Теозис, Теофанія, Споглядання (православ'я), Пильність (православ'я) (Φρόνημα), Філокалія, Праксис, Іпостась, Усія, Розрізнення сутності й енергії, Преображення (μετουσίωσις), Православна христологія (Христологія), Православна тріадологія (Тріадологія), Правнославна пневматологія (Пневматологія).

Літургіка: Православне богослужіння, Православна літургія, Православні священнослужителі, Православні церковнослужителі, Православний богослужбовий одяг, Типікон, Нехалкідонське богослужіння, Православний календар, Православ'я західного обряду, Православна символіка (Хрест).

Канонічне право: Канон (православ'я), Православні канонічні зібрання, Православний церковний суд (Церковний суд), Канонічне право автокефальних Церков, Історія православного канонічного права.

Церковно-адміністративний устрій: Пентархія, Автокефалія, Автономія (православ'я), Самоврядна церква, Екзархат, Митрополія, Єпархія, Благочиння, Парафія, Константинопольська православна церква, Александрійська православна церква, Антиохійська православна церква, Єрусалимська православна церква, Російська православна церква, Сербська православна церква, Румунська православна церква, Елладська православна церква, Польська православна церква, Українська православна церква (Московський патріархат), Українська православна церква Київського патріархату,Українська автокефальна православна церква.

Мистецтво: Православна архітектура (Православний храм, Православні храми, Православний монастир, Православні монастирі), Православна скульптура,Православний живопис, Православний іконопис (Іконопис),Православне декоративно-прикладне мистецтво, Православне кіно, Православна музика (Церковна музика).

Персоналії: Православні святі, Православні єпископи, Православні патріархи, Діячі православ'я.

Різне: Православна філософія, Православна церква і наука

ред.  

Як допомогти

Ви можете написати статті, яких бракує (див. червоні посилання у розділі вище), або доповнити існуючі.

Списки необхідних до написання чи розширення статей: Червоні посилання · Православні списки

Корисні посилання для роботи над статтями про Православ'я:

ред.  

Вікімедія

ред.  

Братні портали

Християнство Протестантизм Філософія Історія Біографії Храми східної традиції
Усі портали:
Портал відкрито 1 квітня 2010 року



підсторінки

Користувач:Demetrios/ПЦП/блок-верх

Користувач:Demetrios/ПЦП/блок-низ

Користувач:Demetrios/ПЦП/Категорії

Користувач:Demetrios/ПЦП/Вступ

Користувач:Demetrios/ПЦП/Вибрана стаття

Користувач:Demetrios/ПЦП/Добра стаття

Користувач:Demetrios/ПЦП/Братні портали

Користувач:Demetrios/ПЦП/Вікімедія