Місто Ярослава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Місто Ярослава, Ярославів город — прийнята в історіографії назва частини давнього Києва, збудована на Старокиївській горі за часів князювання Ярослава Мудрого (10191054). Про будівництво міста Ярослава літописи згадують під 1037 роком.

Місто Ярослава було розташоване на площі понад 60 га, оточене ровом і високим валом довжиною 3,5 км, шириною біля основи 30 м, загальною висотою з дерев'яним частоколом — до 16 м.

Головною брамою до міста Ярослава були Золоті ворота. Межа міста Ярослава від Золотих воріт проходила теперішньою вулицею Ярославів вал до Львівської площі (де стояли Львівські ворота). З протилежного боку від Золотих воріт вал проходив вулицями Прорізною та Бориса Грінченка до сучасного Майдану Незалежності. В районі цієї площі була Лядська брама. Далі вал піднімався сучасною вулицею Костьольною, проходив по Володимирській гірці і в районі теперішньої Михайлівської площі з'єднувався з валами міста Володимира.

В центрі міста Ярослава стояв Софійський собор. Поруч із ним у XI ст. звели монументальні споруди: Ірининський і Георгіївський монастирі, князівський палац тощо. Місто Ярослава межувало з частинами міст Володимира й Ізяслава-Святополка.

Залишки оборонних споруд були знесені в середині XIX ст. у зв'язку з переплануванням Верхнього міста. Від міста Ярослава до тепер зберіглися Софійський собор і залишки Золотих воріт.

Межі міста Ярослава практично збігаються з охоронною зоною об'єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Свята Софія» (Софійський собор).

Література[ред.ред. код]