Місто Ярослава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Місто Ярослава, Ярославів город — прийнята в історіографії назва частини давнього Києва, збудована на Старокиївській горі за часів князювання Ярослава Мудрого (10191054). Про будівництво міста Ярослава літописи згадують під 1037 роком.


Розташування[ред.ред. код]

Місто Ярослава було розташоване на площі понад 60 га, оточене ровом і високим валом довжиною 3,5 км, шириною біля основи 30 м, загальною висотою з дерев'яним частоколом — до 16 м.

Головною брамою до міста Ярослава були Золоті ворота. Межа міста Ярослава від Золотих воріт проходила теперішньою вулицею Ярославів вал до Львівської площі (де стояли Львівські ворота). З протилежного боку від Золотих воріт вал проходив вулицями Прорізною та Бориса Грінченка до сучасного Майдану Незалежності. В районі цієї площі була Лядська брама. Далі вал піднімався сучасною вулицею Костьольною, проходив по Володимирській гірці і в районі теперішньої Михайлівської площі з'єднувався з валами міста Володимира.

Основні споруди[ред.ред. код]

В центрі міста Ярослава стояв Софійський собор. Поруч із ним у XI ст. звели монументальні споруди: Ірининський і Георгіївський монастирі, князівський палац тощо. Місто Ярослава межувало з частинами міст Володимира й Ізяслава-Святополка.

Залишки оборонних споруд були знесені в середині XIX ст. у зв'язку з переплануванням Верхнього міста. Від міста Ярослава до тепер зберіглися Софійський собор і залишки Золотих воріт.

Сучасний стан[ред.ред. код]

Межі міста Ярослава практично збігаються з охоронною зоною об'єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Свята Софія» (Софійський собор).

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]