Портал:Тернопільщина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Портал:Тернопіль)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Портал
  Основні статті   Проєкт   Обговорення проєкту   Учасники проєкту
Розділ Вікіпедії: Тернопільщина
Проєкт  |  Портал
Редагувати Запрошуємо до порталу
Тернопільщина
Карта Тернопільської області
Карта Тернопільської області
Тернопільський драматичний театр
Тернопільський драматичний театр

Тернопільська область — адміністративно-територіальна одиниця України з центром у місті Тернопіль. Розташована головним чином на Подільській височині, південна межа Тернопільської області проходить по річці Дністер, східна — по Збручу. Займає східну частину Галичини, західне Поділля та частину південної Волині. Площа — 13 800 км², населення — 1 065 709 особи (станом на 2016 рік). Область налічує 3 райони та 18 міст, з яких 4 — Тернопіль, Бережани, Кременець та Чортків — міста обласного підпорядкування. Згідно з переписом населення 2001 року, абсолютна більшість мешканців області (97,8 %) — українці. До найважливіших галузей народного господарства області належать сільське господарство та промисловість (зокрема харчова, легка, машинобудівна та ін.). На території області розташована найдовша в Європі карстова печера Оптимістична, а також одне з «Семи природних чудес України» — Дністровський каньйон.

Далі…→

Редагувати Вибрана стаття

Би́тва під Підга́йцями (Підгаєцька кампанія) відбулася 616 жовтня 1667 року, під час польсько-козацько-татарської війни 1666—1671 біля міста Підгайці (тепер у Тернопільській області), в якій польний коронний гетьман Речі Посполитої Ян Собеський із 3 тисячами війська та озброєними селянами зупинив наступ 15-тисячної козацької армії гетьмана Петра Дорошенка в союзі з 15 тисячами татар — завдяки провокаційному нападу кошового Запорозької Січі Івана Сірка у жовтні 1667 р. на Крим. Петро Дорошенко внаслідок зради калги-султана Кирим Ґерая змушений був укласти Підгаєцьку угоду і погодитися на зверхність Речі Посполитої над Правобережною Україною. → читати далі

Редагувати Вибране зображення
Редагувати Цікаві факти


Редагувати Видатні постаті-уродженці краю
Дмитро-Байда Вишневецький
Дмитро-Байда Вишневецький

Дмитро Іванович Вишневе́цький (1516 (1517) — 1563) — шляхтич волинський, магнат, князь роду Корибутовичів з династії Гедиміновичів. Власник маєтків у містечку Вишнівець Кременецького повіту. Збудований ним замок на острові Мала Хортиця вважається прототипом Запорозької Січі.


Йосип Сліпий
Йосип Сліпий

кардинал Йосип Сліпий (*17 лютого, 1892, с. Заздрість (село), Теребовельського повіту на Галичині —†7 вересня 1984) — первоієрарх Української греко-католицької церкви, верховний архієпископ львівський і митрополит галицький, кардинал, визначний церковний і науковий діяч. 30 червня 1941 році підтримав Акт відновлення Української держави.


Іван Пулюй
Іван Пулюй

Іва́н Па́влович Пулю́й (Ivan Pulyuy, Johann Puluj; *2 лютого 1845, Гримайлів, Галичина, тепер Гусятинського району Тернопільської області — †31 січня 1918, Прага) — український фізик і електротехнік, організатор науки, громадський діяч.


Лесь Курбас
Лесь Курбас

Лесь Ку́рбас (повністю — Олександр-Зенон Степанович Курбас; * 25 лютого 1887, Самбір — † 3 листопада 1937, Соловки) — український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач.Соломія Крушельницька
Соломія Крушельницька

Соломі́я Амвро́сіївна Крушельни́цька (*23 вересня 1872 — †16 листопада 1952) — видатна українська оперна співачка, педагог.Ярослав Стецько
Ярослав Стецько

Ярослав Стецько (19 січня 1912 — 5 липня 1986) — активний діяч ОУН. З 1941 р.– перший заступник провідника ОУН-Б С. Бандери. У 19421944 рр. перебував у нацистському концтаборі «Заксенгавзен». Після звільнення керував антибільшовицьким блоком народів, був головою Проводу ОУН-Б.

Редагувати Цей день в історії Тернопільщини

Свята та пам'ятні дні:

Події:

Народилися:

 • М. Деркач (1896),
 • О. Івах (1900),
 • Т. Левків (1940)

Померли:

 • І. Недільський (1970)
Редагувати Нові статті


Редагувати Ювілеї та пам'ятні дні

2009

2010

 • 110 років від дня народження Олександра Смакули — всесвітньовідомого фізика. Народився 1900 р. в с. Добриводи Збаразького району.

 • 800 років з часу заснування Скали-Подільської (Перша писемна згадка — 1210 як місто Скала-над-Збручем)
 • 750 років з часу першої згадки м. Бучача
 • 560 років від часу заснування м. Почаєва
 • 470 років з часу заснування міста Тернополя

2011

 • 800 років з часу першої писемної згадки про Збараж

2012


2013

Архів

Редагувати Архітектурна спадщина
Успенська церква немає аналогів в Україні
Успенська церква немає аналогів в Україні

Підгайці — найменше місто Тернопільської області, що зберегло багато архітектурних пам'яток різних століть.

Руїни костелу Святої Трійці у Підгайцях
Руїни костелу Святої Трійці у Підгайцях

В історичній частині міста збереглася унікальна трикутна площа Ринок (тепер майдан Незалежності) із особливою ратушею, аналог якій є лише у Волинському містечку Олика. У місті також є синагога та один із найбільших та найкраще збережених в Україні єврейське кладовище. Руїни старого Латинського костелу є ще одною архітектурною пам'яткою, який збирається відреставрувати католицька спільнота. Унікальною і неповторною є Успенська церква, аналогів якій немає в Україні. У Підгайцях також є дерев'яна Спасо-Преображенська церква та дерев'яна церква у передмісті, селі Старе Місто.

Єврейський кіркут
Єврейський кіркут

У місті збереглося також багато кам'яниць та вілл багатих поміщиків. За легендою, у віллі Марцеліни Чорторийської перебував відомий польський композитор Фредерик Шопен, навідуючи Марцеліну, у яку закохався. Серд відомих кам'яниць у Підгайцях збереглися Вілла Ціммета, Хорубського, Чижевича та багатьох відомих українських та польських діячів.

Підгаєцька ратуша
Підгаєцька ратуша

На сьогодні у Підгайцях можна побачити лише близько чверті архітеркутрних пам'яток. Регулярні татарські напади, Битва під Підгайцями (1667), страшна пожежа у 1889 році, Перша та Друга Світові війни знищили близько 80 % усіх споруд міста, втратився при цьому вагомий впив та роль міста як одного із культурних та економічних центрів Галичини.

Далі→

Редагувати Природний світ

Рослинність

сосна
сосна

Упродовж останніх десятиліть продовжувалося скорочення площ лісових масивів. У даний час ліси займають близько 13.2 % території області.

Через вирубування цінних порід дерев відбувається зміна видового складу лісів: зі зменшенням частки дуба і бука зростає частка граба, осики, берези тощо. На даний час найважливішими лісоутворюючими породами на Тернопільщині є:

 • дуб — 50 %
 • граб — 18 %
 • сосна — 8,8 %
 • ялина — 6,5 % лісового фонду.

Доповнюють його бук, ясен, береза, осика, тополя, вільха, клен, модрина та інші.

Близько сотні представників рослинного світу Тернопільської області занесено до «Червоної книги України», серед них — білоцвіт весняний, зозулині черевички, сон великий, шавлія кременецька та ряд інших.

Тварини

Косуля
Косуля

Тваринний світ Тернопільської області представнлений лісовими та степовими видами. В області зареєстровано 412 видів хребетних, які належать до 242 родів, 97 родин, 37 рядів і 6 класів. Окремі класи нараховують: круглороті — 1 вид, риби — 45, земноводні — 11, плазуни — 10, птахи — 283, ссавці — 62.

До «Червоної книги України» занесені: із ссавців — кіт лісовий, горностай, борсук, тхір степовий, рись, видра річкова, кутора мала та інші. З птахів — беркут, лелека чорний, шуліка рудий, орлан-білохвіст, скопа, змієїд, пугач та інші. З плазунів — мідянка, полоз лісовий та інші. З риб — стерлядь, вирезуб.

Редагувати Допоможіть, будь-ласка

Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про Тернопіль.

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук»", що знаходиться згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче. Примітка: Якщо стаття вже існує, натиснувши кнопку, ви зможете редагувати ту статтю


Вікіпедії бракує статей про Тернопіль. Якщо у вас буде натхнення, будь ласка, напишіть їх. Вся спільнота Вікіпедії буде Вам за це дуже вдячна.

Див. також

Портал:Тернопільщина/Червоні посилання

Редагувати Категорії
Редагувати Відомі люди на Тернопільщині

Відвідував Тернопіль 16 лютого 2014 року під час Євромайдану на віче і 27 квітня 2014 року під час передвиборчої кампанії.

Петро́ Олексі́йович Пороше́нко (нар. 26 вересня 1965, Болград, Одеська область, Українська РСР, СРСР) — український державний та політичний діяч, підприємець, мільярдер, п'ятий Президент України, засновник «Українського промислово-інвестиційного концерну».

Раніше працював народним депутатом України III, IV, V та VII скликань, міністром економічного розвитку та торгівлі України, міністром закордонних справ України (9 жовтня 2009 — 11 березня 2010), членом Ради Національного банку України (20072014).

Взяв участь у президентських виборах 2014 року; за їхніми результатами отримав більше ніж половину (54,7%) голосів виборців, здобувши таким чином перемогу в першому турі й уникнувши другого. На виборах виступав в альянсі з Віталієм Кличком (про це було проголошено 29 березня 2014 — на з'їзді «УДАРу»). Слоган передвиборчої кампанії Порошенка — «Жити по-новому».

Приведений до присяги 7 червня 2014 року. Того ж дня прийняв на себе повноваження Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України.


Портали регіонів України

П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П: П:
КО ВО ВО ДО ДО ЖО ЗО ЗО ІФО КО КАР ЛО ЛО МО ОО ПО РО СО ТО ХО ХО ХО ЧО ЧО ЧО
Що таке Портали? | Список порталів | Нові портали
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти