Наземне цифрове мовлення в Україні реалізовано в стандарті DVB-T2. Передача телевізійних каналів відбувається у чотирьох загальнонаціональних мультиплексах MX-1, MX-2, MX-3, MX-5 до останнього з яких також входять регіональні канали, що відрізняються між областями. Власником зазначених мультиплексів є приватна компанія «Зеонбуд». З червня 2023 року запрацював у тестовому режимі державний мультиплекс MX-7, передача телерадіосигналу у якому здійснюється на метрових хвилях.[1] У ряді великих міст також функціонують локальні мультиплекси. У місті Києві близько 20 каналів транслюються у двох приватних мультиплексах (телевізійні канали 41 та 43). В Одеській області локальний мультиплекс підтримується державним концерном РРТ.
Мультиплекси в стандарті DVB-T, що функціонували в Україні у тестовому режимі до загальнодержавного запровадження стандарту DVB-T2, на цей час припинили передачу сигналу.
Частоти передачі сигналу є специфічними для кожного телепередавача задля запобігання інтерференції.
Цифрове мовлення в стандарті DVB-T (пакет з 10 телепрограм) почалося в тестовому режимі 1 квітня 2009 року в Києві, Житомирській, Київській та Одеській областях.
У травні 2009 р. Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення затвердила План заходів щодо запровадження цифрового телерадіомовлення в Україні, підготовлений Міністерством транспорту та зв'язку. Урядову програму розвитку цифрового ТБ було затверджено постановою Кабінету міністрів України від 26 листопада 2008 року № 1085 «Про затвердження Державної програми впровадження цифрового телерадіомовлення». Програмою передбачено до 2015 року впровадити у смугах частот 174—230 МГц і 470—862 МГц радіотехнології цифрового телерадіомовлення стандарту DVB-T.[2]
З 2006 року відеопотік всіх цифрових телеканалів у Києві транслювався в стандарті MPEG-2, але вже в 2008—2009 в ефірі з'явилися канали і в стандарті MPEG-4 (H.264) на частоті 714 МГц. За рахунок досконалішого алгоритму стиснення вдалося збільшити кількість каналів на одній частоті з 5 до 10. По території Одеської області організовано мовлення в п'яти зонах одночастотного синхронного мовлення. Забезпечується трансляція одного мультиплексу — 10 телевізійних програм.
24 червня 2010 року Одеським ОРТПЦ проведено тестовий сеанс мовлення в стандарті DVB-T2. При цьому стандарті забезпечується можливість трансляції в одному мультиплексі до 15 програм стандартної якості або трьох програм високої якості (по 12 Мбіт на програму, загальний бітрейт становить 48 Мбіт.сек).
У 2011 році новий оператор ТОВ «Зеонбуд», який отримав ліцензію на мовлення 4х мультиплексів на всій території України, розпочав будувати національну мережу стандарту DVB-T2.
24 червня 2010 року на території України в м. Одесі проведено тестовий сеанс мовлення в стандарті DVB-T2. Влітку 2011 року компанія «Зеонбуд»[3], яка отримала ліцензію на чотири мультиплекси стандарту DVB-T2 по всій Україні[4], планує закінчити монтаж 167 передавачів, що покривають 95 % території України цифровим телебаченням. Сигнал на наземні вишки (вежі) передається з супутника Astra 1G на орбітальній позиції 31,5 º с. д. (належить компанії SES S.A.[en]).[5]
У жовтні 2011 року заплановано запуск комерційного мовлення 32 загальнонаціональних і регіональних каналів на всій території країни (22 канали заплановано транслювати в SD стандарті і 10 каналів в HD форматі). Для глядача перегляд буде безкоштовним — платити будуть телекомпанії за можливість поширення своїх програм. 19 серпня в Києві «Зеонбуд» почала трансляцію одного мультиплексу на 26 ДМВ-каналі (514 МГц), в тестовому режимі доступний перегляд восьми телеканалів: Інтер, ТРК Україна, ICTV, Новий канал, СТБ, НТН, М1, K1.[6]
22 березні 2011 року компанія «Зеонбуд», що має ліцензію провайдера на будівництво в Україні загальнонаціональної мережі, що складається з чотирьох цифрових мультиплексів, було ухвалено рішення про впровадження в Україні цифрового ефірного мовлення в стандарті DVB-T2. Запустити мовлення заплановано восени 2011 р.[7][8][9]
19 серпня 2011 року в Києві розпочато тестове мовлення цифрового ефірного ТБ в стандарті DVB-T2.
Станом на 21 листопада 2011 тестове мовлення DVB-T2 в Україн здійснюється у таких містах: Сімферополь, Форос, мис Сарич, Нововолинськ, Донецьк, Костянтинівка, Краматорськ, Красноармійськ, Маріуполь, Торез, Ярок (Ужгородського району), Запоріжжя, Івано-Франківськ, Київ, Кіровоград, Луганськ, Одеса, Красногорівка, Полтава, Севастополь, Шостка, Куп'янськ, Харків, Генічеськ, Горова Білещина (Прилуцького району), Холми, Чернігів.
12 жовтня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення України погодила пропозицію компанії «Зеонбуд» щодо встановлення на головній станції мультиплексування системи умовного доступу, давши змогу цій компанії стягувати з населення значні кошти за розкодування сигналу певних каналів. При цьому саме мовлення загальнодержавних 32 каналів має залишитися безкоштовним. Це фактично означає, що для перегляду цифрового телебачення необхідно буде не просто мати пристрій (телевізор), який підтримує стандарт DVB-T2 — в цей пристрій також повинна бути вбудована система, яка забезпечить розшифровку закодованого сигналу. Це свідчить про штучно створену монополію з корупційними ознаками.
лютий 2012 року — шифрування комерційних каналів забезпечено, одночасно почався продаж 2-х ексклюзивних моделей ефірних цифрових приймачів, здатних декодувати сигнал: STRONG SRT 8500 та Trimax tr-2012HD. Оскільки окремо САМ-модулі для дешифрування сигналу не постачаються, застосування існуючих телевізійних приймачів із вбудованими тюнерами DVB-T2 неможливо. Слід зазначити, що рішення про допуск на ринок України лише двох виробників приймалося з формулюванням «…для захисту споживачів від неякісного обладнання…».
квітень 2012 року — розпочався прийом заяв на отримання безкоштовних цифрових ефірних приймачів для пільгових категорій громадян. Граничний термін приймання заяв — до 1 липня 2012 року.
липень 2012 року — розпочато розсилання приймачів, придбаних коштом Державного бюджету для громадян, які встигла подати заяви до 1 липня 2012 року.
жовтень 2012 року — розпочато продаж САМ-модулів за ціною до 400 гривень: 2/3 від ціни ексклюзивих приймачів з прошивкою для дешифрування (близько 600 гривень) — STRONG SRT 8500 та Trimax tr-2012HD. Може використовуватись лише у слоті СІ+, а отже у найновіших моделях телевізорів з тюнером DVB-T2. Можливість використання у інших приймачах стандарту DVB-T2 не підтверджена і буде заблокована для стимулювання продажу ексклюзивних моделей.
17 липня 2014 року — Національна рада з питань телебачення і радіомовлення України зобов'язала ТОВ «Зеонбуд» вимкнути шифрування в місячний термін.[10]
21 серпня 2014 року — Національна рада з питань телебачення і радіомовлення України рішенням № 740[11] винесла попередження ТОВ «Зеонбуд» за продовження кодування каналів та зобов'язала усунути порушення протягом двох тижнів.
23 березня 2024 року Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення видала телеканалу «Бігуді» тимчасовий дозвіл на мовлення в період дії воєнного стану в Україні на МХ-1 цифрової етерної мережі DVB-T2, а 21 квітня цього же року почав мовлення.
30 березня 2023 року Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення видала телеканалу «Армія TV» тимчасовий дозвіл на мовлення в період дії воєнного стану в Україні на МХ-1 цифрової етерної мережі DVB-T2 а 21 квітня цього же року почав технічне мовлення, 6 грудня почав повноцінне мовлення, 8 січня 2024 року припинив мовлення.
2 грудня 2024 року телеканал Super+ почав мовлення.
23 грудня 2022 року телеканал ICTV2 почав мовлення в мультиплексі MX-2 цифрової ефірної мережі DVB-T2
24 грудня 2022 року телеканал 1+1 Україна почав мовлення в мультиплексі MX-2 цифрової ефірної мережі DVB-T2
23 березня 2023 року Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення видала телеканалу ОЦЕ ТБ тимчасовий дозвіл на мовлення в період дії воєнного стану в Україні на МХ-2 мережі DVB-T2, а 31 березня того же року почав мовлення.
10 лютого 2024 року телеканал Ми — Україна+ розпочав мовлення в мультиплексі MX-2 цифрової етерної мережі DVB-T2.
11 липня 2018 року Нацрада відмовила телеканалу «Business» у продовженні ліцензії. Між Нацрадою та структурами телеканалу «TVi» (новий власник ліцензії) велися тривалі судові розгляди щодо перегляду цього рішення.
2 лютого 2021 року було відключено мовлення телеканалу «ZIK», у зв'язку із запровадженими РНБО санкціями (тривалістю на п'ять років) проти власника медіахолдингу «Новини» Тараса Козака. Представники телеканалу планували оскаржити це рішення в судовому порядку. Ліцензія на мовлення телеканалу «ZIK» у MX-3 залишається чинною до 23 серпня 2025 року.
4 квітня 2022 року на частотах телеканалів «Прямий» та «Еспресо TV» в цифровій ефірній телемережі тимчасово запущено мовлення телеканалу «РАДА» (телемарафон «Єдині новини»), в рамках рішення «РНБО» «Про реалізацію єдиної інформаційної політики в умовах військового стану» від 18 березня 2022 року.
22 липня 2022 року телеканал «НЛО TV» припинив мовлення в цифровій ефірній телемережі, на день раніше анулювавши всі свої ліцензії на мовлення, в умовах ліквідації Медіа Групи Україна. Тепер на його місце в мультиплексі може претендувати (отримавши тимчасовий дозвіл від Національної ради з телерадіомовлення) будь-яка телекомпанія, яка виявляє бажання вести мовлення в цифровій ефірній телемережі. До появи заміни — транслюється тест-таблиця.
1 квітня 2016 року провайдер цифрового телемовлення «Зеонбуд» відключив телеканал «Вінтаж ТВ» за несплату послуг з доставки сигналу, а пізніше взагалі розірвав договір з мовником в односторонньому порядку. 20 липня 2017 року Нацрада, за рішенням окружного адміністративного суду міста Києва, вилучила телеканал «Вінтаж ТБ» з ліцензії провайдера «Зеонбуд», тим самим позбавивши канал можливості для подальшої трансляції в телевізійній цифровій мережі. При цьому ліцензія телеканалу на мовлення в п'ятому мультиплексі все ще вважалася дійсною.
11 липня 2018 року Нацрада відмовила телеканалу «Вінтаж ТБ» у продовженні цифрової ліцензії.
12 лютого 2021 року Нацрада переглянула своє рішення щодо ефірної цифрової ліцензії телеканалу «Вінтаж ТБ», продовживши її, у зв'язку з відновленням домовленостей між телеканалом та оператором «Зеонбуд».
1 червня 2021 року у мультиплексі розпочав мовлення оновлений цифровий телеканал «Вінтаж», засновником якого стала компанія ТРК «Інтеррадіо», відома тим, що також є прямим власником супутникового інформаційного телеканалу «4 канал». Пізніше ліцензію було переоформлено на «4 канал».
4 квітня 2022 року на частоті телеканалу «5 канал» у цифровій ефірній телемережі тимчасово запущено мовлення телеканалу «РАДА» (телемарафон «Єдині Новини»), в рамках рішення «РНБО» «Про реалізацію єдиної інформаційної політики в умовах військового стану» від 18 березня 2022 року.
22 липня 2022 року телеканали «Індиго TV» та «Україна» припинили мовлення в цифровій ефірній телемережі, на день раніше анулювавши всі свої ліцензії на мовлення, в умовах ліквідації Медіа Групи Україна. Тепер на їхні місця в мультиплексі може претендувати (отримавши тимчасовий дозвіл від Національної ради з телерадіомовлення) будь-яка телекомпанія, яка виявляє бажання вести мовлення в цифровій ефірній телемережі. До появи заміни — транслюються тест-таблиці.
6 жовтня 2022 року ліцензію ТОВ «Корона Санрайс» переоформили з «4 каналу» на супутниковий телеканал «ТАК TV».
3 регіональні або місцеві телеканали (якщо в одній області курсивом виділено декілька каналів, то з однієї вежі транслюється лише один з цих каналів)[15][16]
Телеканали, які тимчасово не мовлять, а також телеканали, що найближчим часом розпочнуть мовлення
Мовлення загальнонаціональних мультиплексів МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 здійснюється компанією «Зеонбуд» на хвилях дециметрового діапазону 470—862 МГц. Сигнал у форматі DVB-T2 передається з модуляцією 64 QAM, корекцією помилок передачі даних FEC 3/4 та захисним інтервалом 19/256. До 2021 року використовувалась модуляція 256 QAM з FEC 3/5 та захисним інтервалом 1/16. Зміна модуляції дещо збільшила покриття.[17]
Передача сигналу в форматі DVB-T2/HEVC (H.265), що набирає популярності в Європі, в Україні не заплановано. В Європі перехід на сучасніший формат пов'язаний серед іншого з необхідністю вивільнення від DVB-T частотної смуги вище 700 МГц для 5G мереж. В Україні також заплановано вивільнення смуг радіочастот у діапазонах 694 – 790 МГц, 790 – 862 МГц, які займає телебачення, для впровадження радіотехнології LTE. Схвалений План передбачає вивільнення цих частот компаніями та налаштування обладнання на нижчі діапазони компаніями "Зеонбуд" та ТРК "Етер". Вивільнення цих частот не завадить роботі телебачення, адже воно буде працювати у нижчих діапазонах.
Мовлення загальнонаціонального державного мультиплексу МХ-7 здійснюється на хвилях метрового діапазону 174—230 МГц. Мультиплекс MX-7 почав роботу у тестовому режимі 1 червня 2023 року.[1]
Покриття всієї території України сигналом наземного телебачення стандарту DVB-T2 забезпечують 166 передавачів різної потужності, що розташовані в усіх регіонах.[18] До мережі цифрового ефірного телебачення України входять, але наразі не експлуатуються (позначені *) передавачі в Криму, ОРДЛО та відключені російськими військами на тимчасово окупованих частинах територій Херсонської та Запорізької області.
↑(! не існує «провайдера на будівницто», це нонсенс. можливо: «провайдер телекомунікаційної послуги з правом будівництва і обслуговування відповідної мережі», читайте законодавство, не пишіть безглуздя. Крім того текст безграмотний: «компанія „Зеонбуд“…прийнято рішення»?? !)