Всеукраїнський день краєзнавства

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Всеукраїнський день краєзнавства
Всеукраїнський день краєзнавства
Запроваджений з ініціативи Національної спілки краєзнавців України
Офіційна назва Всеукраїнський день краєзнавства
Засновано 2017
Дата 28 травня
Пов'язаний з 28 травня 1925 у Харкові розпочалася І Всеукраїнська конференція з краєзнавства під час роботи якої було створено Український комітет краєзнавства

Всеукраїнський день краєзнавства — щорічне свято краєзнавців, яке відзначається 28 травня.

Історія[ред. | ред. код]

Запровадження[ред. | ред. код]

Всеукраїнський день краєзнавства було запроваджено відповідно до рішення VI з’їзду Національної спілки краєзнавців України, який відбувся 23 січня 2017 року[1]. Датою святкування було визначено 28 травня.

Походження дати[ред. | ред. код]

Саме у цей день 1925 року в місті Харкові розпочалася І Всеукраїнська конференція з краєзнавства[2] під час роботи якої було створено Український комітет краєзнавства[3]. Від цієї дати, який вважається офіційною датою інституціоналізації вітчизняного краєзнавчого руху, веде відлік своєї історії Національна спілка краєзнавців України.

Мета свята[ред. | ред. код]

Метою свята було визначено підвищення суспільної уваги до діяльності краєзнавців, поглиблення дослідження та популяризації історії, культури, мови, звичаїв і традицій українського народу, репрезентації практичних здобутків у цьому напрямку; залучення до вивчення та пізнання рідного краю широких верств населення; поглиблення співпраці з державними органами влади, закладами культури та освіти, науковими установами, громадськими організаціями зацікавленими у розвитку краєзнавства.

Відзначення[ред. | ред. код]

До 2017 року різні культурно-освітні та наукові організації відзначали День краєзнавства в різні дати, тому НСКУ звернулася до них, а також усієї громадськості України із пропозицією долучитися до відзначення Всеукраїнського дня краєзнавства 28 травня, а органи влади — розглянути питання щодо затвердження його на державному рівні

2017[ред. | ред. код]

Перше святкування Всеукраїнського дня краєзнавства відбулося у 2017 році.

Зважаючи на те, що 28 травня припадало на неділю, основні офіційні заходи проводилися наступних днів травня.

З цієї нагоди Національна спілка краєзнавців України організувала і провела науково-краєзнавчу експедицію до Переяслава за участі краєзнавців, істориків, науковців, музейників тощо з декількох областей України[4]. Програма включала проведення засідання Президії, відвідування декількох музеїв міста та району, обговорення проблем та перспектив розвитку сучасного краєзнавства.

Зусиллями та з ініціативи краєзнавців низку заходів, приурочених до Всеукраїнського дня краєзнавства було проведено у Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській[3], Івано-Франківській, Харківській[5], Херсонській, Хмельницькій, Черкаській[2] областях, місті Києві та ін.

Основними формами відзначення Всеукраїнського дня краєзнавства стали презентації книг та книжкових виставок, зустрічі із краєзнавцями, проведення конференцій та круглих столів, засідань краєзнавчих клубів, виступи у ЗМІ тощо.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]