Всеукраїнський день краєзнавства

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Всеукраїнський день краєзнавства
Всеукраїнський день краєзнавства
Всеукраїнський день краєзнавства
Запроваджений з ініціативи Національної спілки краєзнавців України
Офіційна назва Всеукраїнський день краєзнавства
Засновано 2017
Дата 28 травня
Пов'язаний з 28 травня 1925 у Харкові розпочалася І Всеукраїнська конференція з краєзнавства під час роботи якої було створено Український комітет краєзнавства

Всеукраїнський день краєзнавства — щорічне свято краєзнавців, яке відзначається 28 травня.

Історія[ред. | ред. код]

Запровадження[ред. | ред. код]

Всеукраїнський день краєзнавства було запроваджено відповідно до рішення VI з'їзду Національної спілки краєзнавців України, який відбувся 23 січня 2017 року[1]. Датою святкування було визначено 28 травня.

Походження дати[ред. | ред. код]

Саме цього дня 1925 року в місті Харкові розпочалася І Всеукраїнська конференція з краєзнавства[2] під час роботи якої було створено Український комітет краєзнавства[3]. Від цієї дати, який вважається офіційною датою інституціоналізації вітчизняного краєзнавчого руху, веде відлік своєї історії Національна спілка краєзнавців України.

Мета свята[ред. | ред. код]

Метою свята було визначено підвищення суспільної уваги до діяльності краєзнавців, поглиблення дослідження та популяризації історії, культури, мови, звичаїв і традицій українського народу, репрезентації практичних здобутків у цьому напрямку; залучення до вивчення та пізнання рідного краю широких верств населення; поглиблення співпраці з державними органами влади, закладами культури та освіти, науковими установами, громадськими організаціями зацікавленими у розвитку краєзнавства.

Відзначення[ред. | ред. код]

До 2017 року різні культурно-освітні та наукові організації відзначали День краєзнавства в різні дати, тому НСКУ звернулася до них, а також усієї громадськості України із пропозицією долучитися до відзначення Всеукраїнського дня краєзнавства 28 травня, а органи влади — розглянути питання щодо затвердження його на державному рівні.

На початку 2021 року, за результатами проведення слухань, присвячених державній підтримці творчих спілок, Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики ухвалив рішення підготувати звернення до Президента України з пропозицією щодо встановлення 28 травня Всеукраїнського дня краєзнавства на державному рівні[4].

2017[ред. | ред. код]

Перше святкування Всеукраїнського дня краєзнавства відбулося у 2017 році.

Делегація НСКУ біля будівлі музею «Заповіту» Тараса Шевченка в місті Переяслав-Хмельницький

Зважаючи на те, що 28 травня припадало на неділю, основні офіційні заходи проводилися наступних днів травня.

З цієї нагоди Національна спілка краєзнавців України організувала і провела науково-краєзнавчу експедицію до Переяслава за участі краєзнавців, істориків, науковців, музейників тощо з декількох областей України[5]. Програма включала проведення засідання Президії, відвідування декількох музеїв міста та району, обговорення проблем та перспектив розвитку сучасного краєзнавства.

Зусиллями та з ініціативи краєзнавців низку заходів, приурочених до Всеукраїнського дня краєзнавства було проведено у Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській[3], Івано-Франківській, Харківській[6], Херсонській, Хмельницькій, Черкаській[2] областях, місті Києві та ін.

Основними формами відзначення Всеукраїнського дня краєзнавства стали презентації книг та книжкових виставок, зустрічі із краєзнавцями, проведення конференцій та круглих столів, засідань краєзнавчих клубів, виступи у ЗМІ тощо.

2018‒2019[ред. | ред. код]

Упродовж 2018‒2019 рр. краєзнавча спільнота приділяла увагу популяризації відзначення свята. НСКУ ініціювала звернення до влади з проханням внести Всеукраїнський день краєзнавства до переліку щорічних свят, що відзначаються на державному рівні. Відповідна інформація була офіційно взята до відома Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення ще у 2017 р., однак жодного рішення не було ухвалено[7].

Відзначення свята було ознаменоване проведенням низки різноформатних заходів у різних регіонах, зазвичай у період кінця травня — початку червня. У 2018 р. їх кульмінацією стала спеціальна Всеукраїнська нарада у Києві, на якій краєзнавці та освітяни обговорили стан гуманітарної освіти в Україні в цілому, зупинилися на проблемах викладання навчальних курсів із краєзнавчої тематики в закладах вищої освіти (за її результатами опубліковано збірник матеріалів[8]). У 2019 р. в Черкасах відбулося Перше обласне краєзнавче свято «Моя Черкащина»[9], на Донеччині (у Слов'янську) організовано зібрання місцевих краєзнавців[10], у Києві проведено пішохідну краєзнавчу екскурсію[11], на UA:Українське радіо та радіо «Голос Донбасу» лунали спеціальні випуски ефірів[12][13] та ін.

2020‒2021[ред. | ред. код]

Відзначення Всеукраїнського дня краєзнавства у цей період було ускладнене у зв'язку із карантинними обмеженнями, тож заплановані заходи проводилися переважно у дистанційному форматі, із використанням сучасних засобів комунікації. Зважаючи на це, Національна спілка краєзнавців України, як головний інституційний ініціатор, значну увагу приділила якнайширшому поширенню інформації про свято у вебпросторі.

У 2020, завдяки публічній підтримці (у формі публікації вітання, інформаційної довідки, інтерв'ю, аналітичної статті, проведення онлайн-виставки тощо) загальнодержавних та регіональних ЗМІ різного формату (ТСН[14], телеканал «Прямий»[15], регіональний житомирський телеканал СК1[16], інформаційна агенція «Погляд», портал «Рідна Україна»[17], телекомпанія «Орбіта»[18], інформ-агенції «Чернігівський монітор» та «Дивись.info»[19], портал «Радивилів.info»[20] та ін.), центральних органів влади (Київська[21] та Чернігівська[22] ОДА, районні держадміністрації і міські громади у Львівській, Кіровоградській[23], Івано-Франківській[24], Херсонській, Харківській областях[25]), закладів культури та освіти (заповідники[26], краєзнавчі музеї[27], бібліотеки[28], університети[29], архіви[30], тощо) до Всеукраїнського дня краєзнавства була прикута увага значно ширшої аудиторії, порівняно із попередніми роками[31].

У 2021 продовжилася традиція проведення заходів, зокрема різноманітних публічних заходів, презентацій краєзнавчих видань, конференцій та круглих столів, засідань краєзнавчих столів й керівних органів обласних осередків НСКУ[32][33].

2022—2023[ред. | ред. код]

Колаж з нагоди Всеукраїнського дня краєзнавства, 2022 рік

У складних умовах воєнного часу краєзнавці разом з усім українським народом здійснюють велику роботу з підтримки Збройних Сил України, проводять значну волонтерську діяльність, продовжують працювати на краєзнавчому фронті, опікуючись питаннями збереження історико-культурної спадщини, реєстрації зруйнованих та пошкоджених пам'яток української культури, безпеки музейних, бібліотечних збірок та колекцій, розширюють просвітницьку діяльність серед молоді[34]. Під час війни, багато краєзнавців пишуть щоденники та хроніки подій, збирають світлини, свідчення очевидців бойових дій та воєнні артефакти. Адже після перемоги багатьом з них доведеться взяти участь у написанні правдивої, не спотвореної російськими пропагандистами, історії української незалежності та цієї війни, формувати музейні колекції, проводити екскурсії[35].

20 травня 2022 р. до Всеукраїнського дня краєзнавства було приурочено лекторій «Джерело історичної пам'яті: Михайло Максимович, настільний календар» про видатного науковця, першого ректора Київського університету Михайла Максимовича[34]. 26 травня 2022 з нагоди свята відбувся регіональний телеміст «Краєзнавці Черкащини: Україна переможе» в Черкаській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка[36].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. VI з’їзд Національної спілки краєзнавців України (огляд) | Національна спілка краєзнавців України. nsku.org.ua (укр.). Архів оригіналу за 26 березня 2018. Процитовано 25 березня 2018.
  2. а б Яскрава сторінка краєзнавчого руху: Перша всеукраїнська краєзнавча конференція. Яскрава сторінка краєзнавчого руху. Процитовано 25 березня 2018.
  3. а б П., Тронько,; В., Прокопчук, (2010). Український комітет краєзнавства: історія становлення й наслідки діяльності (укр.). Архів оригіналу за 26 березня 2018. Процитовано 25 березня 2018.
  4. Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики. kompkd.rada.gov.ua. Архів оригіналу за 9 червня 2021. Процитовано 9 червня 2021.
  5. Науково-краєзнавча експедиція НСКУ “Козацька доба Переяславщини”, присвячена Всеукраїнському дню краєзнавства | Національна спілка краєзнавців України. nsku.org.ua (укр.). Архів оригіналу за 21 квітня 2018. Процитовано 25 березня 2018.
  6. Всеукраїнський день краєзнавства: університет відзначає. Karazin University. Архів оригіналу за 26 березня 2018. Процитовано 25 березня 2018.
  7. Комітет Верховної Ради України розглянув звернення Національної спілки краєзнавців України | Національна спілка краєзнавців України. nsku.org.ua/ (укр.). Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  8. Матеріали та документи Всеукраїнської наради з питань викладання навчального курсу «Основи краєзнавства» у закладах вищої освіти | Національна спілка краєзнавців України. nsku.org.ua/ (укр.). Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  9. Краєзнавче свято «Моя Черкащина» провели до сторіччя обласного музею. Нова доба. Архів оригіналу за 24 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  10. У Слов’янську відзначили Всеукраїнський День краєзнавства | Національна спілка краєзнавців України. nsku.org.ua (укр.). Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  11. Пішохідна краєзнавча екскурсія Старим Подолом міста Києва | Національна спілка краєзнавців України. nsku.org.ua (укр.). Архів оригіналу за 24 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  12. Сучасне українське краєзнавство: як за останні 50 років змінювалися підходи й ставлення до нього?. nrcu.gov.ua. Архів оригіналу за 3 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  13. Вільна тема. Радіо "Голос Донбасу". Гість - Євген Букет. SoundCloud (англ.). Архів оригіналу за 31 жовтня 2021. Процитовано 23 червня 2020.
  14. Підірвав мережу розповідями про рідне місто – на прямому включенні чернігівський гід Ервін Міден. youtube.com.
  15. Всеукраїнський день краєзнавства: що відзначають 28 травня. Прямий (англ.). 28 травня 2020. Архів оригіналу за 25 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  16. Всесвітній День краєзнавства відзначають 28-го травня. youtube.com. Архів оригіналу за 9 серпня 2020.
  17. 28 травня — Всеукраїнський день краєзнавства. Рідна країна. Архів оригіналу за 25 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  18. Всеукраїнський день краєзнавства. Які вони – знавці місцевих історичних таємниць?. youtube.com. Архів оригіналу за 4 серпня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  19. Іван Радковець: «Кожен з нас – краєзнавець, але не кожен про це задумується» (укр.). Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  20. Та священна земля, де ти живеш | РАДИВИЛІВ.info (укр.). Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  21. Київська обласна державна адміністрація » 28 травня – ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ КРАЄЗНАВСТВА. koda.gov.ua. Архів оригіналу за 25 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  22. На Чернігівщині відзначили 95-ту річницю краєзнавчого руху в Україні. cg.gov.ua. Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  23. Екскурс «Краєзнавці рідного краю» : Знам'янська районна державна адміністрація. zn.kr-admin.gov.ua. Процитовано 23 червня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  24. Всеукраїнський день краєзнавства. tlumacka-gromada.gov.ua (ua) . Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  25. Краєзнавство на полицях бібліотек. Близнюківська РДА. Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  26. Всеукраїнський день краєзнавства. Острозький замок (укр.). 27 травня 2020. Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  27. 28 ТРАВНЯ – ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ КРАЄЗНАВСТВА. Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  28. Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека iм. В.Г. Короленка. libkor.com.ua. Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  29. Всеукраїнський День краєзнавства !!! | PUET. www.puet.edu.ua. Архів оригіналу за 29 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  30. «Згадаймо відомих дослідників історії рідного краю». dakiro.kr-admin.gov.ua. Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  31. Всеукраїнський день краєзнавства у ЗМІ та соцмережах | Національна спілка краєзнавців України. nsku.org.ua (укр.). Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 23 червня 2020.
  32. Всеукраїнський день краєзнавства на Прикарпатті | Національна спілка краєзнавців України (укр.). Архів оригіналу за 9 червня 2021. Процитовано 9 червня 2021.
  33. Всеукраїнський день краєзнавства на Черкащині | Національна спілка краєзнавців України (укр.). Архів оригіналу за 9 червня 2021. Процитовано 9 червня 2021.
  34. а б КРАЄЗНАВСТВО В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ: НАПРЯМИ ТА ФОРМИ ДІЯЛЬНОСТІ (ДО ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ДНЯ КРАЄЗНАВСТВА)
  35. Букет Євген. Сьогодні відзначається Всеукраїнський день краєзнавства // АрміяInform
  36. КРАЄЗНАВЦІ ЧЕРКАЩИНИ В МЕЖАХ РЕГІОНАЛЬНОГО ТЕЛЕМОСТУ ОБГОВОРИЛИ СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ В УМОВАХ ВІЙНИ

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]