Франциск (папа): відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
оформлення
Рядок 169: Рядок 169:
|[[Графіті]] папи Франциска у [[Сен-Ромен-о-Мон-д'Ор]] (Франція).
|[[Графіті]] папи Франциска у [[Сен-Ромен-о-Мон-д'Ор]] (Франція).
</gallery></center>
</gallery></center>

== Див. також ==
* [[Франциск Ассізький]]


== Примітки ==
== Примітки ==

Версія за 00:08, 22 серпня 2018


Франциск
266-й Папа Римський
з 13 березня 2013
Девіз: Miserando atque Eligendo
Попередник: Бенедикт XVI
Ім'я при народженні: ісп. Jorge Mario Bergoglio
Дата народження: 17 грудня 1936(1936-12-17)[1][2][…] (87 років)
Місце народження: Буенос-Айрес, Аргентина
Національність: аргентинець
Громадянство: Аргентина[4][5]
Релігія: Католицька церква
Освіта: Facultades de Filosofía y Teología de San Migueld і Університет Буенос-Айреса
Батько: Mario José Bergogliod
Мати: Regina María Sívorid
Інтронізація: 19 березня 2013
У миру: Хорхе Маріо Бергольйо
Нагороди:
Орден Усмішки
Орден Усмішки
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Франци́ск (лат. Franciscus; нар. 17 грудня 1936(19361217)) — 266-й Папа Римський13 березня 2013). Кардинал, примас Аргентини (20012013). Архієпископ Буенос-Айреський (19982013). Народився в Буенос-Айресі, Аргентина. Член Товариства Ісуса1960). Прийняв таїнство священства 1969 року. Суперіор єзуїтів у Аргентині (19731979). Буенос-Айреський єпископ-помічник (19921997), єпископ-коадьютор (19971998). Ординарій українських греко-католиків в Аргентині (з 1998). Мав складні стосунки із аргентинською владою. Отримав титул кардинала від папи Івана-Павла ІІ (2001). Обраний папою на конклаві 2013 року. Перший понтифік-єзуїт. Прийняв ім'я на честь Франциска Ассізького. У миру — Хорхе Маріо Бергольйо (ісп. Jorge Mario Bergoglio).

Біографія

Народився у Буенос-Айресі в сім'ї італійських мігрантів, був старшим із п'яти дітей. Його батько Хосе Франсіско Бергольйо походив із Портакомаро (області П'ємонту), емігрував до Аргентини через прихід до влади в Італії фашистів. Працював бухгалтером на залізниці. 12 грудня 1935 року Хосе Франсіско одружився з уродженкою Буенос-Айреса Регіною Марією Сіворі, батьки якої також походять з Італії[6]. Хорхе Маріо Бергольйо має четверо молодших братів та сестер: Альберто-Орасіо, Оскар-Адріан, Марта-Рехіна та Марія-Елена.

Закінчивши середньо-спеціальну індустріальну школу за фахом хіміка[7], працював у лабораторії Hickethier-Bachmann, де займався контролем за відповідністю продуктів харчування санітарним нормам. У віці 21 року майбутній Папа вступив до семінарії у буенос-айреському районі Вілья-Девото[en]. 11 березня 1958 вступив до ордену єзуїтів і отримав гуманітарну освіту в навчальних закладах ордену. Після двох років новіціату закінчив навчання Сантьяго-де-Чилі, де також вивчав гуманітарні науки. З 1964 по 1966 роки був викладачем літератури і психології в колегії Непорочної в Санта-Фе і колегії Спасителя в Буенос-Айресі. У 1967-1970 роках на факультеті теології у Вищій колегії святого Йосифа в Сан-Мігелі, недалеко від Буенос-Айреса, здобув ліценціат з філософії,

Релігійна кар'єра

Висвячений на священика 13 грудня 1969 єпископом Рамоном Хосе Кастельяно, після чого продовжив навчання в Іспанії. Останні обітниці в ордені єзуїтів склав 22 квітня 1973. Бергольйо був магістром новіціату Вілья-Баріларі, професором богословського факультету, радником єзуїтської провінції та ректором Вищої колегії святого Йосифа в Сан-Мігелі, провінційним настоятелем Аргентини (197379). У середині 80-х років XX століття він відвідує Філософсько-теологічний інститут святого Георгія у Франкфурті-на-Майні для обговорення дослідницької діяльності та майбутньої теми докторської роботи. Проте цей проект не дістав свого продовження[8] Після перебування у Німеччині став духівником колегії Спасителя в Кордові[7], а потім знову ректором Вищої колегії святого Йосифа в Сан-Мігелі.

20 травня 1992 Папа Римський Іван-Павло II призначив Хорхе Бергольйо титулярним єпископом Ауки, єпископом-помічником Буенос-Айреса. Єпископська хіротонія відбулася 27 червня того ж року в кафедральному соборі Буенос-Айреса (головним святителем був архієпископ Буенос-Айреса кардинал Антоніо Кваррачіно, а співсвятителями — єпископ Мерседес-Луґан Еміліо Оґнєновіч і апостольський нунцій в Аргентині архієпископ Убальдо Калабрезі. 3 червня 1997 призначений архієпископом-коад'ютором архідієцезії Буенос-Айреса; успадкував престол Буенос-Айреса 28 лютого наступного року, після смерті кардинала Куаррачіно. 6 листопада 1998 призначений також ординарієм для вірян Східних обрядів, що проживають в Аргентині і не мають власного прелата (у тому числі, близько 300 тисяч представників УГКЦ). Великий канцлер Католицького університету Аргентини і віце-президент єпископської конференції Аргентини.

На консисторії, що відбулася 21 лютого 2001, Папа Іван Павло II надав архієпископові Бергольйо сан кардинала-пресвітера з титулом римської церкви Сан-Роберто Белларміно. Брав участь у Конклаві 2005 під час якого називався одним із папабілів. Під час голосування він був основним конкурентом Йозефа Ратцингера: у передостанньому турі отримав 40 голосів кардиналів зі 114 присутніх. Проте вже у наступному турі за нього проголосувало 26 кардиналів, і папою було обрано Ратцингера[9].

У 2005–2011, упродовж двох каденцій, кардинал Бергольйо — голова єпископської конференції Аргентини.

Папство

Новий понтифік Франциск на бенедиктинській лоджії Собору святого Петра у день виборів.

Карта закордонних візитів, вересень 2014 13 березня 2013 обраний 266-м Папою Римським. Взяв тронне ім'я Франциск на честь засновника ордену францисканців Франциска Ассізького.[10] Це ім'я досі не використовувалося, таким чином він став першим після папи Ландона у 913 році, хто обрав собі нове ім'я (якщо не враховувати Івана Павла I, який поєднав два часто вживані Папами імені). Речник Ватикану заявив, що ім'я Франциск[11] буде офіційно змінено на Франциск I тільки якщо і коли буде обрано Франциска II.

Близько 20:22 за місцевим часом, після завершення конклаву, папа Франциск вийшов на середній балкон Собору святого Петра одягнутий у білу сутану без моцетти[12] та промовив своє перше звернення[13]:

Брати́ та сестри! Доброго вечора! Ви знаєте, що завданням конклаву було дати Риму нового єпископа. Здається, мої брати, кардинали пішли аж на край землі, щоб його привести́. … Але ми тут. … Я дякую за цю зустріч. Дієцезія Риму має нового єпископа. Дякую. Зараз я хотів би помолитися за нашого емеритованого єпископа Бенедикта XVI. Помолимося всі разом за нього, щоб Бог його благословив та Матір Божа його охоронила. - Отче нашБогородице Діво… Слава Отцю…

Хорхе Бергольйо став першим Папою-єзуїтом, а також першим Папою в історії із Нового світу. Останнім Папою з-за меж Європи був сирієць Григорій III, обраний у 731 році.[14]

За словами керівника УГКЦ Святослава Шевчука, який у 2010 був апостольським адміністратором єпархії Покрови Пресвятої Богородиці у Буенос-Айресі, папа може прискорити процес надання Патріархату УГКЦ.[15]

18 червня 2015 року Франциск видав свою другу енцикліку Laudato si' щодо зміни клімату, охорони довкілля та сталого розвитку.[16]

9 серпня 2015 р. на 70-ту річницю ядерного бомбардування Хіросіми та Нагасакі папа Франциск закликав заборонити ядерну зброю.

Подорожі

Папа Франциск і Україна

Папа Римський Франциск благословляє українських військових, 25 травня 2016

Папа Римський Франциск був вихованцем українського священика і, на думку глави Української греко-католицької церкви митрополита Святослава Шевчука, добре знає ситуацію УГКЦ:

Папа Франциск є вихованцем нашого священика Степана Чміля, який тепер похований у базиліці св. Софії в Римі. Нинішній Папа, а тоді студент Салезіянської школи, щодня раненько, поки ще всі хлопці спали, прислуговував о. Чмілю під час Служби Божої. Він добре знає наш обряд і навіть пам'ятає нашу літургію. Востаннє я його відвідував, коли прощався з Аргентиною, від'їжджаючи до України, і просив, щоб він дав свої свідчення для беатифікаційного процесу о. Степана Чміля, на що він радо погодився. Отож, Святіший Отець дуже добре знає і про нашу Церкву, і про нашу літургію та обряд, про нашу духовність.[17]

10 грудня 2014 року під час свого перебування у Києві представник Ватикану кардинал Крістоф Шенборн заявив, що Папа Римський Франциск солідарний з народом України та молиться за нього[18].

28 лютого 2015 року отець і глава УГКЦ Святослав Шевчук зустрівся із президентом України Петром Порошенком щодо можливого приїзду папи Римського в Україну[19].

5 квітня 2015 згадав про Україну під час свого пасхального виступу. «Нехай свято воскресіння Христового принесе світло миру в улюблену Україну, насамперед тим, хто страждає внаслідок конфлікту за останні кілька місяців. Нехай же ця країна, завдяки зусиллям усіх зацікавлених сторін, зможе знову віднайти мир і надію» — йшлося у заяві Папи Римського[20]. 23 серпня напередодні Дня Незалежності України Франциск заявив, що молиться за Україну і звертається до Бога за благословенням для президента України та всього українського народу[21].

12 лютого 2016 року після зустрічі з головою РПЦ Кірілом у Гавані підписав спільну Декларацію. Представники Української православної церкви (Київський патріархат) розчаровані нею, бо неприпустимо, коли «рішення про Україну й українські церковні та суспільні справи ухвалюють без представників України, ігноруючи їхню думку і позицію»[22].

У квітні 2016 року ініціював збір усіма європейськими католицькими церквами пожертв для біженців із Донбасу[23].

28 січня 2018 року під час зустрічі з українськими вірянами у соборі Святої Софії в Римі заявив, що кожного вечора молиться українською. Папа Франциск сказав: «Перш ніж іти до нічного спочинку чи вставити вранці, я зустрічаюся з українцями. Я молюся до ікони пресвятої Богородиці, яку мені подарував ваш блаженніший Святослав. І кожну молитву я завершую українською мовою» [24]. Діти з місцевої громади подарували Папі мозаїку карти України в кольорах національного прапора та ляльки-мотанки.Від громади він також отримав ікону Присвятої Богородиці Оранти, вишиваний рушник та глечик з українським медом, а Посол України при Святому Престолі вручив від імені України факсиміле Пересопницької Євангеліє [25].

Скандал із георгіївською стрічкою

4 травня 2016 року папа прийняв депутата Держдуми Росії від КПРФ Павла Дорохіна, який на цю аудієнцію прийшов із медаллю «За повернення Криму». На його прохання папа почепив на себе георгіївську стрічку[26]. Насправді ця дія Папи пояснюється як елементарна ознака ввічливості, і значення цієї стрічки він не знав.

Погляди

Теологія визволення

Бергольйо — майстерний богослов, який дистанціювався від «теології визволення» ще на початку кар'єри. Фахівці вважають, що він близький до консервативного світського руху «Comunione e Liberazione».

Аборти та евтаназія

Кардинал Бергольйо закликав духівництво і мирян виступити проти евтаназії та абортів[27].

Гомосексуальність

Папа Франциск засуджує гомосексуальність[28][29]. Він рішуче виступає проти законодавства, запровадженого 2010 року аргентинським урядом про дозвіл одностатевих шлюбів, назвавши його «реальним і важким антропологічним поверненням назад». У листі до монастирів у Буенос-Айресі він писав: «Давайте не будемо наївними, ми говоримо не про просту політичну боротьбу, це — руйнівні претензії проти плану Божого; ми говоримо не про простий законопроект, а про махінації Отця Брехні, який прагне заплутати й обдурити дітей Божих». Папа також підкреслив, що прийняття гомосексуалів є однією з форм дискримінації щодо дітей. Цю позицію засудила Президент Аргентини Крістіна Фернандес де Кіршнер, яка припустила, що тон церкви нагадує «середньовіччя і інквізицію».

У січні 2015 року під час виступу в Католицькому університеті Маніли Франциск заявив, що одностатеві шлюби є загрозою для сім'ї і розповідав про позитивну роль жінок у сучасному світі[30].

Теорія виникнення світу

28 жовтня 2014 року під час виступу у Папській академії наук Франциск офіційно визнав, що всі живі істоти на Землі еволюціонували, а сама планета та галактика з'явилися внаслідок «Великого вибуху», але на все це була воля Бога. Папа Франциск заявив: «Коли ми читаємо Книгу Буття, ми уявляємо, що Бог — це чарівник з магічною паличкою. Але це ж не так. Він створив людей і дозволив їм розвиватися згідно з вічними законами природи, які він дав усім». Він вважає, що «Великий вибух» як причина виникнення світу не заперечує існуванню Бога[31].

«Початок існування світу — це не хаос, який набув якихось інших проявів, він походить із вищої істини про те, що все творить любов. Теорія Великого вибуху, яку тепер вважають поясненням створення світу, зовсім не виключає творчого втручання Бога, навпаки — потребує його. Природні еволюції не суперечать божественному створенню, тому що еволюції передбачають, що живі істоти розвиватимуться», — заявив Папа Франциск 30 січня 2017 року, відповідаючи на вимогу членів папської академії покласти край науковим теоріям, «які були несумісними з існуванням Творця»[32].

Соціальна справедливість

Хоча Бергольйо послідовно проповідує співчуття до бідних, деякі спостерігачі розчаровані тим фактом, що він не акцентує увагу на проблемах соціальної справедливості. Замість того, щоб чітко сформулювати позицію з питань політичної економії, Бергольйо надає перевагу підкреслювати важливість духовності та святості, вважаючи, що це природним шляхом вестиме до більшого співчуття бідним. Тим не менш, він висловив підтримку соціальним програмам і публічно висловлював сумніви у справедливості вільної ринкової політики[33]. Також відомі його відвідин хоспісу 2001 року, де майбутній папа умив і поцілував ноги дванадцятьом хворим на СНІД[34].

Голодомор

У своїй книзі «Про небеса і про землю» Папа Франциск відніс Голодомор українського народу до трьох найбільших геноцидів минулого сторіччя (разом із геноцидом вірмен та євреїв). Вказавши, що українці постраждали через боротьбу за свободу[35].

Стосунки з аргентинським урядом

Кардинал Бергольйо і президент Аргентини Крістіна Фернандес де Кіршнер

У питаннях гомосексуальності, контрацепції, целібату та жінок на священицьких посадах Папа Франциск безкомпромісно консервативний. Не в останню чергу цим обумовлені і його складні відносини з державною владою. Президент Аргентини Крістіна Фернандес де Кіршнер та її попередник — її померлий чоловік — неодноразово намагалися притягти Бергольйо до суду за його нібито надто тісну співпрацю з аргентинською військовою диктатурою 1970—1980 років.[36]

Цікаві факти

Нагороди

Праці

Папські булли

Галерея

Примітки

  1. Nationalencyklopedin — 1999.
  2. Stefon M. Encyclopædia Britannica
  3. ČSFD — 2001.
  4. http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-21779257
  5. http://www.bbc.co.uk/newsround/21774373
  6. Kristina Puga: The Bergoglios react to having a pope in the family. У: NBS Latinon (З фотографіями сім'ї)
  7. а б Коротка біографія нового папи Франциска, Портрети радіо Ватикану 13. березня 2013 на radiovaticana.va
  8. Інтернет сторінка Інституту святого Георгія, від 14 березня 2013: «Єзуїт та провінціал аргентинської провінції єзуїтів пов'язаний з нашим інститутом, оскільки перебував у Німеччині з навчальною метою у середині 1980 років та декілька місяців у Інституті святого Георгія, для консультацій з професорами щодо свого майбутнього дисертаційного проекту. Проте до завершення цієї роботи в інституті справа не дійшла.(нім.)»
  9. Ecco come andò davvero il Conclave del 2005 lastampa.it (італ.). La Stampa. Архів оригіналу за 27 липня 2013. Процитовано 13 березня 2013.
  10. Папа Римський пояснив, чому вибрав для себе ім'я Франциск
  11. УНІАН: У Ватикані просять не додавати «перший» до імені нового Папи
  12. Philippi, Dieter. «The Mozzetta of the Pope»
  13. Апостольське благословління Urbi et Orbi на www.vatican.va (нім.)
  14. New Pope is an Argentine. Financial Times (англ.) . 13 березня 2013. Архів оригіналу за 27 липня 2013. Процитовано 13 березня 2013.
  15. Український тиждень: Новий Папа Римський може надати патріархат УГКЦ
  16. Обнародована энциклика Папы Франциска «Laudato si'» об исцелении общего дома человечества // УНІАН, 19.06.2015.
  17. Новообраний Папа дуже добре знає і про нашу Церкву,…
  18. Папа Римський підтримав український народ. Молиться за Україну
  19. news.ugcc.ua, 28.02.2015
  20. Папа Франциск на Пасхальной мессе просил Иисуса о мире в Украине
  21. Папа Римський: Молюся за Україну
  22. Київський патріархат розчарований підписом Папи Римського під «пропагандою» Кирила
  23. Римський закликав зібрати «щедрі пожертви» для України
  24. Папа Римський розповів, що молиться українською
  25. Франциск в соборі Святої Софії: загальний огляд подій
  26. Папа Римський одягнув георгіївську стрічку
  27. Le cardinal Bergoglio invite à défendre la culture de la vie avec ardeur (фр.)
  28. Новий Папа — єзуїт, консерватор та борець за соціальну справедливість (Українська служба «Euronews», 13.03.2013) (укр.)
  29. Папой Римским стал архиепископ Буэнос-Айреса Хорхе Марио Бергольо (itar-tass.com, 13.03.2013 (рос.)
  30. Папа Римський назвав одностатеві шлюби загрозою для сім'ї
  31. Папа Римський визнав теорію еволюції і «Великий вибух»
  32. Папа Франциск визнав Великий вибух і що Бог — не «маг із чарівною паличкою»
  33. Argentines protest against pay cuts (англ.)
  34. Погляди кардинала Берґольйо // Католицький оглядач
  35. Папа Римський визнавав голодомор геноцидом
  36. Новий Папа: консервативний та соціально активний (Українська служба «Deutsche Welle» (DW), 14.03.2013) (укр.)
  37. Цікаві факти про Папу Франциска
  38. Перша польська марка з зображенням Папи Франциска
  39. Pope Francis, The People's Pope
  40. Presidente Evo Morales distingue con el Cóndor de Los Andes al Papa Francisco".
  41. «Presidente Evo Morales distingue con el Cóndor de Los Andes al Papa Francisco»
  42. Papa Francisco recibe Premio Carlomagno por su compromiso por la paz
  43. Jorge Mario Bergoglio; Abraham Skorka (1 December 2010). Sobre el cielo y la tierra / On Heaven and Earth. Random House Mondadori. ISBN 978-950-07-3293-2. Процитовано 14 March 2013.
  44. Світло Віри — перша енцикліка папи Франциска
  45. Текст енцикліки Lumen Fidei (нім.)
  46. Короткий виклад нової енцикліки Папи Франциска на credo-ua.org
  47. Misericordiae vultus на credo-ua.org

Посилання

Зовнішні відеофайли
Папа Франциск прилетів до Грузії BBC Україна, 3 жовтня, 2016 рік.
Франциск (папа)
Народився: 17 грудня 1936
Релігійні посади
Попередник:
Антоніо Кваррасіно
Архієпископ Буенос-Айреса
28 лютого 1998-
13 березня 2013
Наступник:
Маріо Авреліо Полі
Попередник:
Бенедикт XVI

Папа Римський

з 2013
Наступник:
невідомо