Перший канал Українського радіо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перший канал Українського радіо
Логотип
Країна Україна Україна
Місто трансляції Київ
СупутникAmos 3 (UR-1)[1]
Моваукраїнська
Вперше в ефірі16 листопада 1924 (93 роки)
Форматінформаційний
ВласникНСТУ
КерівникиДмитро Хоркін
АдресаКиїв, вул. Хрещатик, 26
Веб-сторінкаhttp://www.nrcu.gov.ua/ua/

«Пе́рший кана́л Украї́нського ра́діо» (УР-1) — українська державна радіостанція і перший канал національного радіо.

Формат мовлення складається з інформаційно-музичних блоків, інформаційних програм і випусків, що висвітлюють найважливіші події в Україні та за кордоном, передач на громадсько-політичні та соціально-економічні теми, літературно-художніх, музичних програм, передач для дітей та юнацтва. Внутрішнє мовлення здійснюється українською мовою, слухачу за кордоном пропонуються програми англійською, німецькою, російською та румунською мовами[2].

Історія[ред. | ред. код]

Перехід на суспільне мовлення[ред. | ред. код]

В кінці 2014 року Нацрада передала в користування Національній радіокомпанії FM-частоти обласних державних ТРК, більша частина яких покриває невеликі райцентри. Регіональним мовникам на їх потреби залишили чотири години на добу, решта часу пішла на мовлення УР-1[3].

У березні 2015 року заступник генерального директора НРКУ з питань розвитку мереж радіомовлення Валерій Юрченко повідомив про майбутнє скорочення обсягів мовлення УР-1 на середніх хвилях з 18 до 14 годин на добу; в УКХ-діапазоні з 18 до 16 годин на добу. Крім цього планується припинення мовлення в УКХ-діапазоні в тих населених пунктах, де НРКУ отримала ліцензії на мовлення в FM-діапазоні. Мовлення Першого каналу Українського радіо в FM-діапазоні (обсяги мовлення в якому в залежності від ліцензій становлять від 20 до 24 годин на добу) не зміниться. Причиною став наказ Міністерства фінансів і Державного комітету телебачення та радіомовлення про скорочення витрат на трансляцію програм НРКУ до 34 млн. гривень на рік[4]. Пізніше фінансування було збільшено до 42 млн. гривень у результаті внутрішньої реструктуризації грошових потоків[3].

З квітня 2015 року відбулися зміни в штатному розкладі, програмуванні та в контенті з метою наблизитися до стандартів суспільного мовлення. Колектив радіостанції разом з технічними працівниками, режисерами, адміністрацією становить 85 осіб, з них ведучих, редакторів, коментаторів — 40.

На частоті Першого каналу Українського радіо дві години на день виходять програми «Громадське радіо». Також радіостанція веде пряму трансляцію засідань Верховної Ради[2].

31 березня 2016 року УР-1 виграв 17 FM-частот у Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Миколаївській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Черкаській та Чернігівській областях. Завдяки цьому мережа «Українського радіо» зросла до 55 частот у 19 областях України, неохопленими залишилися Івано-Франківська, Одеська та Харківська області[5].

Мовлення[ред. | ред. код]

Трансляція ведеться за допомогою проводового, супутникового та Інтернет-мовлення, а також на ультракоротких, середніх хвилях та в FM-діапазоні. Програми «Українського радіо» транслюються на супутнику Amos 3.

Середні хвилі[ред. | ред. код]

Супутникове мовлення[ред. | ред. код]

  • Супутник Amos 3,
  • Частота — 11139,5 МГц,
  • Символьна швидкість — 30000,
  • Поляризація — горизонтальна,
  • FEC — 3/4.

Частоти мовлення[ред. | ред. код]

Вінницька область
Волинська область
Дніпропетровська область
Донецька область
Житомирська область
Закарпатська область
Запорізька область
Івано-Франківська область
Київська область
Кіровоградська область
Луганська область
Львівська область
Миколаївська область
Одеська область
Полтавська область
Рівненська область
Сумська область
Тернопільська область
Харківська область
Херсонська область
Хмельницька область
Черкаська область
Чернігівська область
Чернівецька область

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]