Географія Центральноафриканської Республіки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мапа Центральноафриканської Республіки

Центральноафриканська Республіка (ЦАР) — держава в Центральній Африці, що не має виходу до моря. Площа: 622 984 км².

Назва[ред.ред. код]

Географічне положення[ред.ред. код]

Межує на сході з Суданом і Південним Суданом, на півдні — з Демократичною Республікою Конго (ДРК), на південному заході — з Республікою Конго (РК), на заході з Камеруном і на півночі — з Чадом.

Загальна довжина державного кордону становить 5203 км. Протяжність кордонів з Камеруном — 797 км, з Чадом — 1197 км, Демократичною Республікою Конго — 1577 км, c Республікою Конго — 467 км, з Південним Суданом — 682 км, з Суданом — 483 км.

Крайні пункти[ред.ред. код]

Геологія[ред.ред. код]

Корисні копалини[ред.ред. код]

Рельєф[ред.ред. код]

Топографічна мапа Центральноафриканської Республіки

Найвища точка — гора Нгуі (МДАУ, фр. Mont Ngaoui) — 1410 м, найнижча — 335 м (річка Убанги на кордоні з ДРК). Поверхня країни являє собою хвилясте плоскогір'я висотою від 600 до 900 метрів, що розділяє басейни річки Конго і озера Чад. У його межах виділяють східну і західну частини. Східна частина має загальний ухил на південь, до річок Мбому (Бому) і Убанги. На півночі знаходиться масив Ферт, що з груп ізольованих гір і хребтів (висотою понад 900 метрів) Абурасейн, Дар-Шалла і Монго (понад 1370 м). На півдні місцями підносяться скельні останці (місцева назва — «кагас»). На заході плоскогір'я розташовані масив Яде, що триває в Камеруні, окремі останці-кагас і субширотно орієнтовані горсти, обмежені розломами. Пологохвиляста плато, складене білими пісковиками, простягається між Бербераті, Буар і Бодой.

Клімат[ред.ред. код]

На півночі середня річна кількість опадів становить 1250 мм на рік, вони випадають переважно з липня по вересень, а також у грудні-січні. Середня річна температура +27°С, а на півдні — +25°С. Середня річна кількість опадів перевищує 1900 мм; вологий сезон триває з липня по жовтень; грудень і січень — сухі місяці.

Гідрографія[ред.ред. код]

Річки[ред.ред. код]

Головні річки на сході країни — Шинко і Мбар — судноплавні в нижніх течіях; вище проходженню суден перешкоджають пороги.

Озера[ред.ред. код]

Болота[ред.ред. код]

Ґрунтові води[ред.ред. код]

Ґрунти[ред.ред. код]

Рослинність[ред.ред. код]

Рослинність змінюється з півночі на південь. Лише на південному заході збереглися густі вологі тропічні ліси; по напрямку до північного сходу лісу по долинах річок змінюються савановими редколіссями й злаковниками.

Тваринний світ[ред.ред. код]

Стихійні лиха та екологічні проблеми[ред.ред. код]

Охорона природи[ред.ред. код]

Фізико-географічне районування[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]