Географія Кенії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кенія на карті Африки

Кенія, офіційна назва — Республіка Кенія (Republic of Kenya) — держава, яка розташована в Східній Африці, на узбережжі Індійського океану. На півночі межує з Суданом (спільний кордон — 232 км) і Ефіопією (830 км), на сході — з Сомалі (682 км), на півдні — з Танзанією (769 км), на заході — з Угандою (933 км). На сході омивається Індійським океаном, на півдні — озером Вікторія.

Площа території — 580,4 тис. кв. км.

Кількість населення — 42,8 млн осіб (2012).

Столиця країни — Найробі (Nairobi) — 3,2 млн жителів (2010).

Природа Кенії дуже багата і різноманітна: від льодовиків до безводних пустель, гірських масивів, численних озер і густих лісів. Кенія пишається величезною річкою Тана, що протікає по її території, а також річкою Аті, яка впадає в Індійський океан. У дельті річки Тана мешкають рідкісні види різних тварин. Кенія володіє частиною озера Вікторія, одного з найбільших прісних озер світу, яке є джерелом річки Ніл, що впадає в Середземне море.

Рельєф[ред. | ред. код]

Не дивлячись на невеликі розміри, Кенія вражає надзвичайно різноманітним рельєфом. Основну площу Кенії займають плоскогір'я, які поступово підіймаються від 500 м на сході до майже 1500 м на заході і які становлять частину великого Східно-Африканського плоскогір'я.

У районі Центральних нагір'їв древній фундамент Африканського материка проривається системою величезних рифтових долин; це знаменитий Великий Східно-Африканський розлом — передбачуване місце походження людини. Велика рифтова Долина або Великий Африканський Розлом — одне із найбільш вражаючих місць на Землі, що утворилася в результаті тектонічного руху земних плит багато мільйонів років тому. Долина простягнулася більш ніж на 6000 км від Мертвого моря в Йорданії до Мозамбіку. Це найдовша тріщина планети, де знаходиться найглибша западина, а на її кордонах здіймаються найвищі у світі вулканічні гори. Долина має колосальні масштаби. Ширина доходить до 100 км, висота стрімких стін — від 450 до 800 м. Слово «долина» не зовсім підходить для визначення Африканського розлому, оскільки в багатьох місцях він перегороджений горами і плоскогір'ями, а у південній Ефіопії навіть розходиться на два рукави, які з'єднуються тільки в районі озера Вікторія, на кордоні між Танзанією і Угандою. Однак озера, моря і западини, які розташовані вздовж лінії розлому, досить чітко позначають його проходження.

Велика рифтова долина являє собою унікальну екосистему. Це заповідник дикої природи і живописних ландшафтів. Але найдивовижніше — це те, що величезна тріщина на поверхні землі знаходиться в постійному русі, у міру якого море відвойовує все більший простір у суші. За прогнозами вчених, зрештою Східна Африка остаточно відокремиться від основного материка і перетвориться на острів. Оскільки розломи утворюються над «гарячими точками» земної кори, в яких перепади температур і щільності сприяють піднесенню розплавленої магми до поверхні планети, на всій їх протяжності часто спостерігається вулканічна активність. Тому саме у Східній Африці в небо здіймається кілька великих вулканів. Гори Кіліманджаро (на кордоні між Кенією і Танзанією) і Кенія (у Кенії) — найвищі вершини Африканського континенту — розташовані вздовж лінії розлому.

По днищах величезних улоговин розташовуються безстічні озера, тут же піднімаються конуси древніх вулканів. По обидва боки рифтові западини оточені високими горами: зі сходу простягнувся хребет Абердер висотою до 3999 м, на заході — уступ Мау (більше 3000 м). У самому центрі країни розташований найвищий масив вулканічного походження з найвищою точкою країни — горою Кенія (5199 м), другою в Африці після Каліманджаро.

На заході Кенія володіє невеликою ділянкою узбережжя найбільшого за площею озера Африки — Вікторія, яке поступається тільки таким внутрішнім водним гігантам як Каспійське море і озеро Верхнє (США). Саме це озеро дає життя і найвідомішій африканській річці, прародительці найдавніших цивілізацій — Нілу. На півночі розташоване велике і глибоке сильно засолене озеро Рудольф (Туркана). На заході країни, в районі западини озера Вікторія, Центральні нагір'я поступово переходять в озерну рівнину Ньянза. На північному заході простяглися ланцюги пагорбів плато Туркана, на схід яких розкинулися великі лавові плато Габбра і Меріле, які різко обриваються до рівнин піщаних пустель Чалбі Королі. На південному сході розкинулася смуга приморських рівнин з абсолютними висотами 300—500 метрів.

Мінеральні ресурси[ред. | ред. код]

Кенія має мінеральні ресурси, які є традиційними для африканських країн, тобто тут переважають рудні корисні копалини: залізна руда, свинець, мідь, тантал, золото, срібло. За запасами унікального європію Кенія посідає перше місце у світі. Ця країна має першість у світі й за запасами надзвичайно кислотостійкої речовини кіаніту, яка теж належить до стратегічної сировини. Країна має значні поклади дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння, сировини для хімічної промисловості та будівельних матеріалів.

Клімат[ред. | ред. код]

Захід сонця, Африка, Кенія

Загалом, клімат Кенії — субекваторіальний. Протягом року в країні бувають два сезони дощів: короткий (з жовтня по грудень) і довгий (з березня до початку червня). Найбільше дощів випадає на океанічному узбережжі і на заході країни, в гірських районах, але навіть у сезон дощів погода часто стоїть просто чудова. В цілому, клімат в Кенії найкращий на континенті. У Найробі температура вдень постійно коливається від +14 С до +28 С в липні і від +14 С до +27 С у січні. Середньорічна температура на узбережжі Індійського океану досягає +27 С. На внутрішніх нагір'ях, де річні суми опадів коливаються від 1000 до 1800 мм, висоти значно знижують температуру повітря: в найбільш прохолодний місяць (серпень) — до +18 С, у найбільш теплий (березень) — до +21 С. У зимовий період вночі температура нерідко опускається нижче +10 С, а в горах вище 3500 м іноді спостерігається сніг. На високих рівнинах озера Вікторія панує вологий, жаркий, типово екваторіальний клімат. Середня температура повітря становить близько +24 С, а річна сума опадів — близько 1300 мм. Віддаляючись від узбережжя (на схід, північ і захід від Центральних нагір'їв) опадів стає все менше: на захід від озера Рудольф, при середньорічній температурі +29 С, випадає всього 166 мм. Країна знаходиться в області низького атмосферного тиску, де переважають повітряні маси — пасати, які взимку дмуть з північного сходу на південний захід, а влітку навпаки — з південного заходу на північний схід. Тому різниця літніх і зимових температур незначна.

Внутрішні води[ред. | ред. код]

Кенія знаменита своїми внутрішніми водами. У тектонічних улоговинах Ріфт-Веллі (Великого Східно-Африканського розлому) лежать десятки озер кожне з яких унікальне як за фізико-хімічними параметрами води, так і за представленою там флорою і фауною. Біля підніжжя гори Лонгонот, на висоті 1880 м, лежить священне озеро масаїв — Найваша, в районі якого мешкає більше 340 видів птахів і велика популяція бегемотів. На острові Кресент гніздиться рідкісний африканський орел, а околиці згаслого вулкана Лонгонот перетворені на невеликий заповідник. На озері Барінго проживає більше 400 видів птахів, а також тут спостерігається багата іхтіофауна. «Нефритове море» озера Туркана вважається одним з найбільш солоних водойм у світі, але навіть цей фактор не заважає розквіту життя — в озері водяться величезні нільські окуні, безліч інших видів риб, а також найбільша популяція крокодилів в країні. Озеро Магаді лежить на висоті 1000 м на південь від столиці, біля самого кордону з Танзанією, і знамените своїм унікальним складом води — тут міститься стільки соди, що життя тут просто неможливе. Однак тут мешкає величезна популяція фламінго, а засипані вулканічними породами берега дають притулок десяткам видів тварин. Весь цей район рясніє вулканічними формами рельєфу, гарячими джерелами, фумаролами і гейзерами, що нагадують про бурхливі тектонічні процеси, що протікають в надрах Ріфт-Веллі.

Рослинний та тваринний світ[ред. | ред. код]

Рослинний та тваринний світ Кенії багатий та різноманітний. Уряд цієї країни намагається зберегти його в численних заповідниках і національних парках з метою розвитку туризму. На узбережжі океану ростуть дуже цінні види дерев, зокрема тик і сандал, безліч різних пальм, мангрові зарості. У зоні саван і рідколісся серед високої слонової трави, яка досягає висоти до 5 м, розкидані величні баобаби та акації. Тут безліч видів копитних, слонів, носорогів, багато хижаків, особливо левів, гепардів, леопардів, гієн, гієнових собак тощо. У місцевостях, де випадає більше опадів, ростуть густі ліси з камфорного дерева, бамбука тощо.

Національні парки[ред. | ред. код]

Справжнім туристським ресурсом країни є її різноманітні природні пам'ятки. У Кенії є понад 40 національних парків і заповідників, де нескінченна різноманітність флори і фауни представлена в їх природному середовищі.

Національний парк Масаї Мара[ред. | ред. код]

Національний парк Масаї Мара займає територію площею 1672 км² і розташований на висоті від 1500 м до 2100 м над рівнем моря. Цей парк є продовженням визнаного найкращим у світі танзанійського національного парку Серенгеті, який входить в екосистему Серенгеті, що займає площу більше 40 000 кв. км., між Великою рифтовою долиною і озером Вікторія.

Цей найбільш відомий заповідник Кенії — місце проживання величезних стад травоїдних, тисяч видів птахів і найбільшої в Африці популяції левів. Він також є сценою для Великої Міграції — найбільшої міграції ссавців на землі. У парку найвища в країні концентрація диких тварин, оскільки в ньому представлені різноманітні екосистеми. На просторах саван — царство великих стад травоїдних тварин, зебр, антилоп, буйволів, гепардів. На лісистих берегах річок мешкають жирафи, слони, бегемоти, крокодили, а також леопарди, які люблять розташовуватися на гілках дерев. Тут мешкають імпали і антилопи дик-дик. Масаї Мара завдяки своєму статусу Національного Заповідника повністю управляється місцевими органами влади та регіональними громадами племені масаї. Доходи від туризму реінвестуються безпосередньо в місцеві проекти розвитку і в освітні програми.

Національний парк Амбоселі[ред. | ред. код]

Кенійський слон

Національний парк Амбоселі, розташований в 250 км на південь від Найробі, є одним з найстаріших парків Кенії, і займає площу в 392 км кв. Його назва походить від назви озера, яке в наші дні пересохло. Амбоселі це місце проживання великих хижаків: левів, гепардів і леопардів. Також в парку мешкає більше 400 видів птахів. Це ідеальне місце, щоб спостерігати за багатою дикою фауною в одному з найбільш приголомшливих місць Африки.

Національний парк Цаво[ред. | ред. код]

Національний парк Цаво, що складається з Східного Цаво і Західного Цаво, є найбільшою територією, що охороняється в Кенії і одним з найбільших заповідників світу. Тут представлені різні екосистеми: Цаво — це савани, кам'янисті схили вулканів, джерела, болота, пагорби і ліси, які гармонійно перетікають один в одного. Східний Цаво є будинком для 1/3 всіх кенійських слонів, а також великих популяцій носорогів, жираф, гепардів, левів та інших рідкісних видів тварин, таких як орикс або куду — великих антилоп. Парк також відомий своїми численними джерелами води, зокрема джерелом Мзіма, де живуть крокодили і бегемоти.

Озеро Накуру[ред. | ред. код]

Озеро розташоване в 155 км на північний захід від Найробі, Накуру — рай для більш ніж 450 різних видів птахів: ібісів, чапель, пеліканів. Накуру — будинок для білих і чорних носорогів, які знаходять притулок навколо озера, під акаціями. Тут можна побачити леопардів, антилоп, жираф Ротшильда і бегемотів на тлі мальовничого і різноманітного ландшафту: акацій і лісів, зарослих молочаєм.

Озеро Накуру — основна визначна пам'ятка однойменного міста, яке знаходиться на північному заході від Найробі. За своїми розмірами озеро досить мінливе — від 5 до 30 кв. км. Через слабку гідросистему в сухий сезон озеро пересихає, а в дощовий знову повертається до життя. Навколишній ландшафт дуже різноманітний: мальовничий ліс дерев канделябра, зарості акації, пагорби, скелі, ущелини й водоспади. Всесвітню популярність озеро набуло завдяки найбільшій в світі популяції рожевих фламінго, що гніздяться по його берегах. Крім птахів у парку також можна спостерігати таких мешканців як зебра, буйвіл, жираф, газель Томсона.


Національний парк Гори Кенія[ред. | ред. код]

Гора Кенія

Розташована в 175 км на північ від Найробі, гора Кенія, що буквально означає «гора, яка світиться» на мові кікуйю, є другою за висотою горою Африки (5199 м.). Засніжена вершина згаслого вулкана дала назву країні: Кіріньяга (тобто «гора з чорно-білим піком, як хвіст у страуса»), яка стала згодом Кенією. Ця піраміда з чорної лави увінчана вражаючою для екватора крижаною шапкою. На схилах гори Кенія розкинувся Національний Парк. Починаючи з висоти 2000 м, схили поросли густим екваторіальним лісом: види рослин тут надзвичайно численні і різноманітні — серед них кедри, оливкові дерева, папороті, ліани, гігантський бамбук. Ліс, у свою чергу, є притулком для численних диких птахів, травоїдних тварин, буйволів і слонів, і навіть для деяких великих котячих, таких як лев і леопард.

Гора Кенія сьогодні — це національний парк площею 715 кв. км. Він був утворений в 1949 році, а в 1978 році був оголошений біосферним заповідником і взятий під захист ЮНЕСКО. У 1997 році Національний парк Гори Кенія був включений до списку Всесвітньої спадщини. У національному парку Гори Кенія представлений різноманітний рослинний і тваринний світ, який змінюється в залежності від висоти. На самій вершині знаходяться льодовики, там практично немає рослинності. Трохи нижче розташовується високогірний пояс афро-альпійських лугів, де росте велика кількість ендемічних рослин. Нижче 3200 м ростуть бамбукові і густі зарості гірських лісів, які є будинком для численних видів тварин. Тут можна зустріти чорно-білого колобуса, оливкового бабуїна та інші види мавп, буйвола, слона, водного козла, чорного носорога, леопарда, гігантську лісову свиню, гієну та ін. Крім того, тут мешкає багато інших рідкісних та зникаючих тварини: сонячний козел, ящірки, велика кількість сов.


Національний парк Абердаре[ред. | ред. код]

Розташований в 100 км на північний захід від гори Кенія, масив Абердаре — третій за висотою гірський ланцюг країни; її найвищі вершини досягають 4000 м. Високогір'я характеризуються степовим ландшафтом і лісами, льодовиковими долинами, річками і водоспадами, багатими фореллю. Національний парк Абердаре відомий як царство слонів, буйволів, леопардів, антилоп канна (найбільших антилоп Африки) і, особливо, бонго — маленьких гірських антилоп, останніх представників виду в Кенії.

Абердар є третім за величиною національним парком Кенії, а також входить трійку лідерів серед найбільш популярних і відвідуваних туристами заповідників після Масаї Мара і озера Накуру. Парк розташований в центральній частині країни, на захід від Найробі і гори Кенія. Парк являє собою густі гірські тропічні ліси, які постійно перебувають в тумані, що створює парку містичну атмосферу.

Національний парк Меру[ред. | ред. код]

Меру, що розташований в 350 км на північний захід від Найробі — місце дії фільму «Народжена вільною», який розповідає про життя Джой і Джорджа Адамсон, пари письменників, які виростили і повернули в дику природу молоду левицю. У південній частині парку річка Тана породила цілий коридор зелені, що складається з пальм дум, густих лісів і є головним притулком для бегемотів і крокодилів.

Регіон озера Вікторія[ред. | ред. код]

Розташоване в Західній Кенії, озеро Вікторія — це справжнє внутрішнє море: його площа — 70000 км кв. і воно є найбільшим озером Африки. Воно знаходиться на висоті 1134 м над рівнем моря і вважається серединою рифтової долини ще з доісторичних часів. Його води живлять витік Нілу — легендарної африканської річки. Озеро оточене саваною і славиться своїми плантаціями цукрової тростини. Кісуму, розташований в головній бухті узбережжя, є третім за величиною містом Кенії. Серед мешканців цього району — численні птиці, хамелеони, а також велика популяція приматів.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

1. Энциклопедия Кругосвет. Кения

2. Масляк П. О. Країнознавство — К.:2008 р.

3. Інтернет ресурс — Країни світу. Кенія

4. Официальный сайт Представительства управления по туризму Кении в России и СНГ

5. В поисках приключений — Кения, видео