Географія Туркменістану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мапа Туркменістану
Туркменістан з космосу
Пилова буря над Туркменістаном. Світлина з космосу.
Детальна карта Туркменістану
Топографічна карта Туркменістану

Географія Туркменістану.

Розташування[ред. | ред. код]

Туркменістан (Turkmenistan) — держава в Центральній Азії. Межує з Казахстаном на півночі, Узбекистаном — на півночі і сході, Іраном і Афганістаном — на півдні. На заході омивається Каспійським морем.

Рельєф[ред. | ред. код]

Туркменістан розташований в межах Туранської низовини, яка більшою частиною (близько 350 тис. км²) зайнята пустелею Каракуми. У рельєфі переважають горбисті рівнини, що займають 90 % площі, а 10 % — узвишшя і середньовисотні гори.

На крайньому півдні Т. знаходяться гори Копетдаг — півн. частина Туркмено-Хорасанської гірської системи (найвища точка — гора Різе, 2942 м). У горах розвинені карстові печери протяжністю до 10 км (Копкатан).

У Копетдазі знаходиться печера Коу-Ата з термальним озером. На зах. тягнеться Красноводське плато (до 308 м), на півн.-зах. — півд. околиця плато Устюрт. У зах. частині Т. — мережа грязьових вулканів. На сході Туркменістану, на кордоні з Узбекистаном, розташований гірський хребет Кугитангтау в якому розташована найвища вершина країни — гора Айрібаба або пік Великого Туркменбаші (3139 м). Найнижча точка на території Туркменістану — западина Акчакая (-81 м).

Річки та водойми[ред. | ред. код]

Річки Туркменістану належать головним чином до басейну Каспійського моря, живлення отримують за рахунок танення льодовиків Паміру і Гіссаро-Алаю (за межами Т.) та сезонних снігів і дощів. Найважливіші річки: Амудар'я, Теджен, Мургаб, Атрек. Судноплавна тільки Амудар'я.

Найбільша внутрішня водойма — озеро Сарикамишське (площа близько 2 тис. км²).

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат сухий різко континентальний, посушливий, з великою річною і добовою амплітудами температур, малою вологістю повітря, високою випаровуваністю і невеликою кількістю опадів. Характерні жарке і сухе літо, м'яка і малосніжна, іноді холодна зима, коротка волога весна, суха осінь. Середня температура січня — від -5 °С на північному сході до 4 °С у районі Атреку; абсолютний мінімум — 32 °С в Ташаузькій області, -29 °С у передгірній зоні Копетдагу і -10,3 °С на півдні узбережжя Каспійського моря. Середня температура липня — 28 °С на північному сході і 32 °С на півдні; абсолютний максимум — 49,9 °С (станція Репетек). Опадів — 80 мм на рік у низов'ях Амудар'ї, до 150 мм у Каракумах, 200—300 мм у передгір'ях і полонинах, до 400 мм і більше у горах (максимум у весняно-зимовий період). Сніговий покрив мінливий, зазвичай тримається кілька днів (у північних районах і горах). Вітри постійні, переважають північно-східні, північні, північно-західні; у передгір'ях Копетдагу влітку дме сухий жаркий вітер гармсиль. При зміні сезонів — пилові бурі. Вегетаційний період 200—270 діб.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004. — Т. 3. — 752 с. — ISBN 966-7804-78-X.


Посилання[ред. | ред. код]