Географія Коста-Рики

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Прапор Коста-Рики
Герб Коста-Рики
Коста-Рика(ортографічна проекція)
Рельєфна мапа Коста-Рики

Загальна характеристика[ред.ред. код]

Коста-Рика — одна із найменших країн Центральної Америки. Розташована у найбільш вузькій частині перешийка, що з'єднує Північну і Південну Америки. На південному заході країна омивається водами Тихого океану, на північному сході — Карибського моря. Північним сусідом Коста-Рики є Нікарагуа, південним — Панама. Територія — 51 тис. кв. км, включно з Кокосовим Островом (Isla del Coco). Коста-Рика займає всю довжину центральноамериканського перешийка. Обидва узбережжя в основному низовинні. З півночі на південь через усю країну тягнуться гірські ланцюги, між ними розташоване Центральне плато, де переважають родючі ґрунти. Також тут живе близько половини населення Коста-Рики. Гори, що оточують плато, в основному вулканічного походження, є і діючі вулкани. Найвища гора — Сьєрра-Чирріпо (3819 м), знаходиться на півдні країни[1]. Найвищий вулкан — Ірасу (3423 м), поряд розташований вулкан — Туріальба (3340 м).

Клімат[ред.ред. код]

Коста-Рика має вологий субекваторіальний клімат. Країна знаходиться в межах чотирьох кліматичних зон. Вологі низовини знаходяться на узбережжі Карибського моря і на півдні Тихоокеанського узбережжя, вони характеризуються майже повною відсутністю сухого періоду року при середній температурі +23-25 °С. Температура повітря майже не змінюється протягом року. Середня температура січня — +23 °C, липня — +25 °C, на вершинах гір — +20 °C.

В Коста-Риці є два сезони: сухий і сезон дощів. Сухий сезон починається в грудні і закінчується в квітні, дощів у цей час немає взагалі. Сезон дощів продовжується з травня по листопад. Дощ іде майже щодня після полудня, бувають зливи, але дощ швидко стихає. Східна сторона одержує більше опадів, ніж західна, але для обох узбереж характерні мангрові болота та білі піщані пляжі.

Флора і фауна[ред.ред. код]

Головними природними ресурсами Коста-Рики є родючі землі Месети Сентраль і тропічні ліси. Флора і фауна дуже різноманітні. У вологих лісах, що покривають приблизно третину країни, водяться пуми, ягуари, олені, мавпи — всього близько 725 видів різних тварин. Слід відзначити, що в Коста-Риці росте понад 1000 видів орхідей.

Вологі ліси Тихоокеанського узбережжя скидають листя в суху пору року. На Месеті Сентраль більшість лісів вирубані. Сільськогосподарські землі займають більш, ніж половину території країни. В Коста-Риці понад 70 природних територій знаходяться під охороною.

Населення[ред.ред. код]

Густота населення — близько 85 чоловік на квадратний кілометр. Коста-Рика — єдина з країн Центральної Америки, у якій головну масу населення складають нащадки іспанських іммігрантів (понад 80 %) — креоли. Частка метисів складає близько 10 %, негрів і мулатів — приблизно 7 %, індіанців — 1 %. Також тут мешкає небагато натуралізованих китайців, німців, італійців, американців. У країні проживає постійно близько 30 тис. іноземців, головним чином нікарагуанців і афроамериканців з Вест-Індії. Етнічний склад — 96 % білих (включаючи метисів), 2 % чорношкірих, 1 % індіанців, 1 % китайців.

Економіка[ред.ред. код]

Валюта: Костариканський колон (CRC), рівний 100 сентимо. У вжитку знаходяться банкноти достоїнством 50 (зелена), 100 (сіро-блакитна), 500 (жовтогаряча), 1 000 (червона) і 5 000 (синя) колонів і монети по 20, 10, 5, 2, 1 колон. У великих магазинах і готелях до оплати приймаються кредитні картки ведучих світових платіжних систем. Економіка залежить від експорту бананів, кава й інших сільськогосподарських продуктів. Експортує каву, банани, текстиль, цукор. Вирубка лісу привела до зменшення експорту деревини. Партнери: США (75 % експорту), Німеччина, Гватемала, Нідерланди, Велика Британія, Японія. Імпортує бензин, продукцію машинобудування, хімікати, добрива, продовольство. Партнери; США (35 % імпорту), Японія, Гватемала, Німеччина. Розвинуті галузі промисловості Коста-Рики — харчова, текстильна і швейна промисловість, а також виробництво будівельних матеріалів, добрив.

Сільське господарство[ред.ред. код]

Сільське господарство складає 19 % ВНП і 70 % експорту, основні експортні культури — кава, банани, цукор, інші культури включаючи кукурудзу, рис, картоплю, країна цілком забезпечує себе продовольством, за винятком зерна.

Транспорт[ред.ред. код]

Внутрішній транспорт — різноманітний. Пересування по країні утруднено кліматом, рельєфом і станом доріг. Внутрішніми авіаперевезеннями займається національна авіакомпанія SANSA. Залізниці практично не існує. Єдиний шлях, що примикав до Лимона, був знищений зсувом. Автобус є найбільш розповсюдженим видом транспорту, мережа маршрутів охоплює практично всю країну.

Національна кухня[ред.ред. код]

В основі кухні лежать рис, чорна квасоля і м'ясо. Також притаманні різні варіації із соусом, цибулею й овочами. До страв у Коста-Риці додають мало спецій, але на столі завжди є місце для пляшечки соусу чилі чи кетчупу. Смачна місцева страва має назву casados (касадос) — суміш рису і квасолі з різними овочами. Цю суміш їдять з яловичиною, свининою чи куркою. Також тут готують печену рибу a la plancha (а ла планча), пиріжки з начинкою з яловичини, сиру чи курки arreglados (аррегладос), морську рибу, зварену в додаванням лимонного соку, приправлену цибулею і коріандром ceviche (севіче) і черепашки conchas (кончас). Також тут великий асортимент фруктів та овочів.

Туризм[ред.ред. код]

Коста-Рика посідає перше місце у Центральній Америці за відвідуванням туристів і перше у світі за екотуризмом. Країну щороку відвідують до 1,5 млн туристів, які приносять державі майже 900 млн дол. Прибутки від туризму є основним джерелом валютних надходжень до Коста-Рики. Коста-Рику часто називають країною-заповідником, іноді «тропічною Швейцарією». Понад 40 % території займають національні парки. Тут заборонено будувати вищі за пальми будинки і тому навіть найбільші міста потопають у зелені. В Коста-Риці зафіксовано понад 70 % усіх наявних на планеті видів рослин. До всього цього додаються 1000 км чудових чистих піщаних пляжів, 120 вулканів, 70 з яких діючі, безліч яскравих птахів. Також тут розвивається морський круїзний туризм. Саме ці багатства і приваблюють туристів з усього світу. Культурно-історичні туристичні центри і об'єкти Коста-Рики:

  •  — лікарня Сан-Хуан-де-Діас (1790), собор і церква Мерседес (XVIII ст.), архітектурні пам'ятки і музеї міста Сан-Хосе;
  •  — Алахуела (ферма з розведення метеликів);
  •  — музеї, базари і карнавали міста Лимон;
  •  — Кутріс — зона археологічних розкопок;
  •  — Гуаябо — національна археологічна пам'ятка;
  •  — собори у м. Хередія (XVIII ст.);
  •  — парк Варгас з чудовим ботанічним садом і пляжами у м. Пуерто-Лимон;
  •  — Ботанічний сад Ланкестер у м. Параїсо.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]