Географія Китаю

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Топографічна карта Китаю.

Китайська Народна Республіка розташована у Східній Азії. На сході КНР омивається водами західних морів Тихого океану. Площа території Китаю складає 9,6 млн км². Китай є найбільшою країною в Азії і третьою за площею країною у світі, поступаючись лише Росії та Канаді.

Китай простягається з півночі на південь від русла річки Хейлунцзян (53°33′ пн. ш. 123°16′ сх. д.) до островів Спратлі (10°44′ пн. ш. 115°49′ сх. д.). Зі сходу на захід

д територія Китаю тягнеться від острова Великий Уссурійський (48°21′ пн. ш. 134°38′ сх. д.) до Паміру (39°15′ пн. ш. 73°34′ сх. д.).

Тибетське плато на південному заході Китаю
Річка Лі-Джанґ
Трав'яні луги на півночі Китаю

Розташування[ред. | ред. код]

Китай межує на півночі з Монголією, на північному заході з Казахстаном, на північному сході з Російською Федерацією та Північною Кореєю, південному заході з Індією та Непалом, півдні з Бутаном, М'янмою (раніше Бірма), Лаосом і В'єтнамом, на південному сході омиває Південно-китайське море.

Короткий опис[ред. | ред. код]

Рельєф[ред. | ред. код]

Територія Китаю характеризується складною орографією і значними амплітудами висот. Дві третини займають гори і пустелі (на півночі і заході), включаючи пустелю Гобі на півночі, на сході рівнина зрошується з річок Хуанхе (Жовта річка), Янцзи і Сіцзян.

  • Тибетське плато — комплекс великих рівнин Джангтанг, плоскогір'я Центр. Тибету, ряд внутр. хребтів. Нагір'я оточене високими гірськими системами: Гімалаями і Каракорумом, Куньлунем, Наньшанем і Сино-Тибетськими горами. Між Куньлунем і Наньшанем — велика тектонічна Цайдамська западина.
  • Лесове плато — плато в Центральному Китаї. Площа — від 400 до 640 тисяч км². Розташоване у верхній та середній течії річки Хуанхе, між Тибетським плато та монгольськими степами. Займає територію провінцій Ганьсу, Шеньсі, Шаньсі, а також Нінся-Хуейського автономного району.
  • Велика китайська рівнина — простягається з півночі на південь вздовж узбережжя Жовтого моря і включає низовини Саньцзян, Півн.-Ханкайську, Сунляо, Велику Китайську рівнину, рівнину басейнів ниж. і сер. течії річки Янцзи та ділянки вздовж мор. узбережжя і по долинах річок. Рівнини обрамовані горами: Жехе, Яньшань, Тайханшань, Наньлін, Юньнань, частково Хінганом і Маньчжуро-Корейськими горами. Річки Янцзи, Хуанхе, Сіцзян належать до числа найбільших у світі. Вони мають мусонний режим з літніми паводками. Численні невеликі озера.
  • Центральноазійські рівнини і плоскогір'я — включає Таримську і Джунгарську рівнини, розділені хребтами Сх. Тянь-Шаню, Турфанську западину, рівнини і плато Гашунської Гобі, Алашань і Ордос, відокремлені один від одного горами Бейшань, Алашань та Іньшань, рівнини Гобі і Баргі. Тут переважають висоти бл. 1200 м. Дно Турфанської западини лежить нижче рівня моря (-154 м).

Клімат[ред. | ред. код]

Китай знаходиться в межах помірного, субтропічного і тропічного поясів. Клімат Китаю загалом мусонний, характеризується чіткими сезонними змінами атмосферного тиску і пануючих вітрів.

Великі різниці в широті, довготі і висоті розташування регіонів країни обумовлюють різноманітність температурних і метеорологічних режимів. Більша частина країни все ж знаходиться в межах помірного клімату.

На узбережжі погода визначається мусонами.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]