Географія Ямайки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Топографічна мапа Ямайки

Географія Ямайки

Ямайка - держава на однойменному острові Ямайка. Розташована за 140 км на південь від Куби, омивається водами Карибського моря. Разом із Кубою, Гаїті та Пуерто-Рико Ямайка входить до складу архіпелагу Великих Антильських островів. Площа острова – 11,4 тис.кв.км. Країні належать дрібні острови на південний схід та на південь від основного острова - Педро та Морант.

Рельєф[ред. | ред. код]

Північне узбережжя острова скелясте, прямолінійне, південне - більш розчленоване, обмежене в багатьох місцях кораловими рифами. В центральній частині північного узбережжя - вузька піщана смуга пляжів (Ямайська рів'єра), складеними дрібнозернистим білим піском і захищеними від хвиль кораловими рифами; ці місця особливо привабливі для туристів. Більшу частину острова займає вапнякове плато висотою до 986 м (гора Денем) з характерними рисами карстового ландшафту (воронки, пілья тощо). В його західній частині знаходиться знаменита карстова улоговина Кокпіт-Кантрі площею бл. 1300 км², що являє собою комплекс пагорбів висотою 120-150 м, розділених вузькими долинами. Для цього району характерні карстові лійки і підземні водотоки. Місцями невеликі річки прорізають у вапняках живописні ущелини. В багатьох місцях плато обривається до океану скелями висотою до 300 м. На сході плато піднімається в два гірських хребти - Блакитні гори (Блу-Маунтінс) висотою до 2256 м та Гранд-Рідж. Уздовж південного та західного узбережжя поширені вузькі (до 8 км) алювіальні низовини. [1]

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат тропічний, пасатний, вологий. Пересічні місячні температури 24-28 °C. Опадів на більшій частині острова 1800-2000 мм за рік, на півдні - близько 800 мм, на північних схилах Блакитних гір - до 5000 мм. Дощові сезони - у травні-червні та вересні-жовтні - супроводжуються повенями, найсухіший сезон - січень-квітень. Досить рідко бувають урагани, що спричиняють великі руйнування.

Гідрографія[ред. | ред. код]

На Ямайці нараховується понад 100 річок та струмків, але судноплавна в пониззі тільки р.Блек-Рівер. Баржі і невеликі судна можуть підійматися по ній на відстань 48 км.

Ґрунти[ред. | ред. код]

Ґрунти переважно гірські коричнево-червоні та червоно-бурі.

Рослинний світ[ред. | ред. код]

В центрі острова та на північно-східних схилах гір збереглись густі сезонно вологі вічнозелені тропічні ліси з цінними породами дерев (сейба, каоба тощо). В західній частині і на рівнинах півдня переважають савани, є також піщані райони, де ростуть лише кактуси та інші ксерофітні рослини.

З XV століття, коли острів був повністю покритий лісом за винятком невеликих сільськогосподарських ділянок, рослинність сильно змінилася. Колоністи вирубували дерева для потреб будівництва та очищали рівнини, савани та схили гір під поля. Багато видів були інтродуковані, включаючи цукрову тростину, банани та цитрусові.[1]

Тваринний світ[ред. | ред. код]

Тваринний світ бідний: птахи (серед яких багато ендеміків), дрібні гризуни, плазуни та кажани.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004. — Т. 3. — 752 с. — ISBN 966-7804-78-X.

  1. а б Jamaica — Britannica Online Encyclopedia

Посилання[ред. | ред. код]