Російський світ (термін)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Росі́йський світ», рускій мір (рос. русский мир[1]), або Pax Moscovita[2][3][4], Pax Moscovica[5], Pax Russica[6][7] — російська неоімперська геополітична доктрина епохи панування путінізму[8]. Слугує ідейним підґрунтям для історичного реваншу — воєнної агресії з метою реставрації Росії у кордонах СРСР до 1991 року (див. Розпад СРСР) та повернення її «зони впливу» (країн-колоній та сателітів у Європі, Закавказзі та Сер. Азії) до 1917 року (до поразки Росії у Першій світовій війні)[9][10]. Деякі оглядачі вважають проект «російського світу» повним аналогом, рімейком або компіляцією нацистського «Третього Райху»[11][12].

«Російський світ» є також однією зі спроб створення утопічного російськоцентричного східнослов'янського (див. панславізм) альтернативного Європі цивілізаційного «полюсу»[13]. На більш ранніх стадіях «Р. Св.» — це неоколоніальний шовіністичний[14] проект[15] або концепція[16], що визначається як спільний «цивілізаційний простір», зведений на трьох стовпах:

На своєму початку, «російський світ» був ідеологічним підґрунтям до геополітичного новоутворення «Євразійський Союз», тобто реставрації колишнього СРСР у нових умовах[18], найважливішою складовою якого мала би бути лояльна проросійська Україна[19], та згодом перетворився у виправдання прямої військової агресії проти України «для захисту російського і російськомовного населення» (див. проект «Новоросія»). Ще значно раніше російські шовіністичні кола почали поширювати загальноросійську ідею об'єднання українського, білоруського та російського народів в єдиний (триєдиний) російський народ.

На підтримку «співвітчизників» та пропаганду ідей «російського світу» щорічно з бюджету РФ виділяються десятки мільйонів доларів США[20].

Ідеї та підґрунтя[ред. | ред. код]

Автором філософсько-політичної доктрини «російський світ» вважається сучасний російський філософ, син засновника московської «методологічної школи» Георгія Щедровицького, та тодішній радник російського високопосадового чиновника С.Кирієнка Петро Щедровицький.[21][22]

Концепція «Росі́йського світу» вважається «ідеологічним підґрунтям сучасної російської неоімперської геополітичної доктрини, епохи панування путінізму»[23][24][25][26].

Зразком практичного застосування концепції «Росі́йського світу» розглядається анексія Криму 2014 року[27][28] та спроба створення так званої Новоросії, що призвела до війни на сході України[29][30][31]. Впливовий російський ідеолог і філософ О. Г. Дугін[32][33] стверджує:[34]

Якби не було загрози представникам Російського світу в Україні, і Крим був би в Україні, і Новоросія була б в Україні, і війни б не було на Донбасі і в інших місцях.

Оригінальний текст(рос.)
Если бы не было угрозы представителям Русского мира на Украине, и Крым бы был в Украине, и Новороссия была бы в Украине, и войны бы не было на Донбассе и в остальных местах.
Володимир Путін та один із адептів Російського світу патріарх РПЦ Кирило[35][36]

Деякі оглядачі вважають проект «російського світу» втіленням історичного реваншу — об'єднання земель Російського Світу, тобто земель і країн на теренах колишньої Російської імперії та СРСР.[37][38][39] та повним аналогом, рімейком або компіляцією нацистського «Третього Райху»[40][12].

Згідно з Патріархом Московським Кирилом основами Російського світу є:[41][35]

 1. Православна віра
 2. Російська мова та культура
 3. Спільна історична пам'ять і спільні погляди на суспільний розвиток

На пропаганду ідей «російського світу» щорічно з бюджету РФ виділяються десятки мільйонів доларів США[42].

Витоки[ред. | ред. код]

Ця триєдина формула основ-«стовпів» є новітнім перевиданням (модифікацією) ранішої державницької формули XIX ст. — «Православ'я-самодержавство-народність» з «Теорії офіційної народності» графа С. С. Уварова.

Російський етнолог і історик, директор Інституту етнології і антропології РАН ім. Миклухо-Маклая, академік РАН Валерій Тишков пише:

« Саме російська мова та російськомовна російська чи радянська культура разом з історичною пам'яттю об'єднують і конструюють цей світ[1]. »

Саме ці елементи — єдина культура і спільна мова — надають нібито «цивілізаційному» проекту імперського звучання. Адже для цивілізації зовсім не обов'язкова наявність спільної мови чи будь-якої культури, що «лежить в основі», — це характерно для імперії. Але як цим пожертвувати, якщо це і є «російський світ», в якому національні культури опиняються у становищі клієнтів — віддають свої найкращі творчі сили на збагачення «загальної» культури та підтримують цю культуру економічно, споживаючи її продукти[43].

Попередні етапи[ред. | ред. код]

Сучасний варіант і його історичні аналоги[ред. | ред. код]

Попередня концепція «Російського світу» почала формуватися в ранніх 1990-х роках такими російськими інтелектуалами, як Петро Щедровицький, Юхим Островський, Гліб Павловський, Валерій Тишков та інші. Колишній чиновник кремлівської адміністрації та куратор проекту «Новоросія», Борис Раппопорт, стверждує, що в актуальний політичний обіг поняття «русскій мир» в 2005 році ввів керівник адміністрації Путіна Сурков[45]. Дискусійним майданчиком розробки самої ідеї «російського світу» деякі автори[46] вважають так званий «Ізборський клуб»[47].

На початковому етапі стратегія Росії полягала в боротьбі «м'якою силою» проти впливів Європейського союзу на теренах колишніх радянських республік, представляючи себе як альтернативну модель[48], на просунутому етапі — у веденні гібридної війни.[49]

Найближчим історичним аналогом сучасної кремлівської доктрини «Російського світу» багато оглядачів і аналітиків вважають нацистський «Третій Рейх» Адольфа Гітлера.

Міфологеми та догми[ред. | ред. код]

«Окрема російська цивілізація»[ред. | ред. код]

Див. також: Євразійство

На думку критиків «російського світу», категорична відмова російського правлячого прошарку у 2000-х роках від європейського способу життя та шляху розвитку, обраного Заходом після Другої світової війни. Анти-європейський або так званий «євразійський» шлях розвитку  є, по суті, деградацією та цивілізаційним глухим кутом. Бо відмова від правового суспільства і держави, від примату гуманізму і людяності над державою, опір європейській інтеграції, проти прозорості кордонів та примату права, автоматично в підсумку веде до «середньовіччя», «азіатчини» та варварства.

«Виняткова роль» та «місія»[ред. | ред. код]

Всіляке вкорінення в масовій свідомості населення Росії, за рахунок тотальної пропаганди, уявлення про виняткову роль і цивілізаторську місію російської культури (див. «Третій Рим»). Ця догма підкріплюється яскравою творчою спадщиною класичної російської літератури (Достоєвський, Толстой). Причому, як і за радянського часу, держава «приватизує» видатних російських поетів і письменників — «наш Пушкін», «Лермонтов був патріотом, тому що поїхав воювати на Кавказ» (прес.-конф. В.Путіна). Також активно пропагується твердження про винятковий лідерський та месіанський характер Росії, створюется міф про країну - преможця, що ніколи не зазнавала серйозних поразок.

Державна церква[ред. | ред. код]

У певних колах існує думка, що ієрархи РПЦ МП за радянських часів були агентами КДБ, а можливо, вони і зараз є співробітниками спецслужб (ФСБ)[50][51]. На думку аналітиків, «російський світ» не має нічого спільного з християнством[52]

«Духовні скріпи»[ред. | ред. код]

Докладніше: Духовні скрепи

Пострадянська російська діаспора[ред. | ред. код]

Десятки мільйонів етнічних росіян, що залишилися в колишніх республіках, є «матеріалом», який московський уряд використовує в ролі п'ятої колони для підриву молодих національних суверенних держав зсередини.[джерело?]

Перманентна масова міграція «мізків» з Росії на Захід. Безнадійні намагання Кремля повернути їх в Росії засобами реклами, або «нейтралізація» їх засобами пропаганди на кшталт всесвітньої мережі російського телемовлення RT.[джерело?]

Третя (четверта) світова війна[ред. | ред. код]

Згідно з воєнними діями Росії, заявами Путіна та їх тлумаченнями таких аналітиків, як наприклад історик Юрій Фельштинський, політолог Андрій Піонтковський, економіст та колишній радник Путіна Андрій Ілларіонов, розгорнувши збройну агресії проти України на Донбасі і в Криму, Путін розпочав не регіональну, а фактично глобальну третю (у термінології деяких аналітиків «четверту» — якщо вважати «третьою» програну СРСР в 1991 році «холодну війну») світову війну[53]. Головним суперниками у цій війні російський режим вважає не Росію та Україну, — а «російський світ» і «англосаксонський світ». Відповідно цьому російський Генштаб у грудні 2014 переробив і свою воєнну доктрину[54].

Підтримка[ред. | ред. код]

Колишнього президента України В. Ф. Януковича та його оточення свого часу звинуватили у руйнуванні української державності та всілякої (таємної та відкритої) підтримці позицій російського світу в Україні. Аргументи наводять такі: руйнація української армії, насичення керівного складу СБУ російською агентурою; пряма заборона проводити контррозвідувальну діяльність проти російських спецслужб; виділення грошей на побудову нових та розширення старих храмів і господарських будівель УПЦ МП[55]. У деяких випадках церкви, на будівництво яких виділяються кошти, вже побудовані[56]. У Києві, з території Печерської лаври намагаються виселити п'ять музеїв[57]. Церква Московського патріархату відповідає владі взаємністю. Наприкінці 2009 р. єпископ новокаховський і генічеський зазначив, — «Після стількох років випробувань, посланих Вікторові Януковичу, Господь пошле йому допомогу і дарує перемогу».

Існує думка[Чия?], що ці дії не відповідають ст. 35 Конституції України, де проголошується, що церква і релігійні організації в нашій країні відокремлені від держави.

Російський світ у ЗМІ[ред. | ред. код]

Однією з причин виникнення у серпні—вересні кампанії «Бойкот російського кіно», за словами її активістів, було засилля російського продукту на українському телебаченні, зокрема фільмів і серіалів, які прославляють «російський світ».

Оцінки[ред. | ред. код]

Політики[ред. | ред. код]

« Україна хоче відгородитися саме від цієї, що все руйнує, нелюдської ворожнечі — суті «русского міра» і Московського патріархату. [58] »
« Я повністю згоден з патріархом <московським і всія Русі Кирилом>. Російський світ — цілком природне поняття, воно ніяк не суперечить політичній незалежності його складових частин[59] »
« Росія хвора на імперський синдром... Тому Україні слід готуватися до «дев'ятого валу» нападу «русского мира»[60] »
« Президент Путін намагається відродити блиск і славу Росії у формі якоїсь великоросійської імперії. ...Мені здається, ми всі повинні серйозніше ставитися до тієї небезпеки, яку несе з собою концепція «російського світу»[61] »
« це <«русскій мір»> не просто шкодить національним інтересам, це ліквідовує сам сенс існування Української Держави».[62] »
« Ідея «російського світу» стала занадто ефемерною, вона нікого не захопила, це спроба підтримати в суспільстві стан маніакального марення.[63] »

Релігійні діячі[ред. | ред. код]

« Ядром російського світу сьогодні є Росія, Україна, Білорусь; і святий преподобний Лаврентій Чернігівський висловив цю ідею відомою фразою: «Росія, Україна, Білорусь — це і є свята Русь»[64]. »
« Що таке «русскій мір» — це нова імперія»[65] »
« Володимир Путін офіційно почав використовувати такі визначення, як «русский мир», «історична Росія», «росіяни — розділена нація», «ми з українцями — один народ». Все це, разом з ностальгією за минулою державною величчю та прагненням реваншу за розпад СРСР, є точною копією ідеології та риторики фашистських режимів ХХ століття, зокрема у Німеччині та Італії.[66] »
« Ідея «Російського світу» базується на ідеологічній основі, яка не має нічого спільного ні з Церквою, ні з історією. Це концепція, в якій ЦК КПРС свого часу побачив дуже підходящий ідеологічний інструмент. Зараз ця псевдонаукова платформа реанімується як імперіалістична ідея відновлення Радянського Союзу[67] »
« <мертвий> політичний сурковский симулякр[68]
Оригінальний текст(рос.)
Именно Сурков в 2005 году ввел в актуальный политический обиход термин «русский мир» и именно он стоял у истоков нового праздника русского мира — Дня народного единства."

[69]. . .
Но независимо от того, кто является автором этого термина или концепции, имя человека, который похоронил этот политический сурковский симулякр (по крайней мере на время жизни нашего поколения), хорошо известно. Вчера он <Путін> весь день не сходил с экрана.
. . .

Для тех немощных, кто недоумевает, как это "русский мир" можно считать мертвым инструментом, поясняю: после "крымской весны" любой пропагандист "русского мира" на просторах СНГ но за границами РФ воспринимается как авангард тех славных генералов, которых 20 декабря <2014> поздравил Путин. . .
»

Науковці, діячі культури[ред. | ред. код]

« ...Західний світ базисно будувався на власності на землю, а російський світ будувався на власності на людей [70] »
« У «російського світу» немає нічого спільного з християнством, концепт «російський світ» пов'язаний виключно з територіальними претензіями імперської системи. [71] »
« Для України перебування в російській зоні світу обертається копіюванням передусім російського „неґативу”. Генетична близькість нинішньої української державно-владної верхівки до російського естетичного ідеалу передбачає не тільки щирий захват від фільму „Брат 2” чи салонно-блатнякової попси, але й – що неминуче випливає зі специфіки смаків – уперте намагання стабілізувати свою власну державу за російським зразком, досягнути путінської непохитності і безальтернативності. Для втілення цього проекту не вистачає лише такої дрібниці, як наявність цього самого українського Путіна. Таким чином, залишається цілком реальною перспектива остаточної здачі свого містечкового суверенітету – ясна річ в обмін на певні майнові та, сказати б, юридичні ґарантії – в руки Путіна справжнього і єдиного. Іноді здається, що такий проект уже надзвичайно близький до втілення і наступного ранку ми просто прокинемося в іншій країні. Іноді так не здається: це означає, що маятник знову гойднуло у протилежний бік. І все-таки, спостерігаючи відносну успішність саме цього, стабілізаційного геополітичного проекту, я ловлю себе на підсвідомому бажанні якомога голосніше цитувати Хвильового: „Геть від Москви!”.[72] »
« Конфлікт на Донбасі — це насправді війна культур. Їхня називається «русский мир», а наша «Вільна європейська Україна».[73] »
« Для мене «російський світ» — це синонім цивілізаційного тупика[74] »
« Знаменита кримська промова Путіна. Це просто рімейк гітлерівської промові з приводу приєднання Судет. Ті ж концепції: роз'єднана нація, націонал-зрадники і, нарешті, той «російський світ», який повинен як би вбирати в себе все возз'єднується споконвічні землі. Це повна аналогія нацистського німецького рейху. І це ж не просто риторика — вона підтверджується дією…[12] »
 • Антон Мирзін, художник з Пермі:
« Ніяка ідея, тим більше «русского мира», не зможе ні відродити, ні продовжити існування Росії. Кремль сам створив цю ідеологічну бомбу, сам підпалив ґніт, а тепер патріотично на ній сидить.[75] »
« «Російський світ» — це реальність. Абсурдним є те, що захистом «російського світу» займаються люди з НКВС-ДПУ-КДБ. Ось це цілковитий абсурд. «російський світ» творився не ними, вони були, залишаються і будуть найближчим часом його принижувачами і знищувачами. …На противагу кремлівському симулякру справжній «російський світ» може бути створений тільки вільними людьми, «…за образом свободи, не по образу панування сили і сильного, а за образом солідарності та милосердя. Тільки таке суспільство було б не рабським» — як відзначав видатний російський філософ Микола Бердяєв[17] »

Термін в українській мові[ред. | ред. код]

В українському суспільстві існує декілька найменувань цього явища українською мовою рос. «русский мир». Наразі паралельно з «російський світ» використовують терміни «русський світ», або «руський світ», фонетичну транслітерацію «рускій мір»[76] та переклад, що базується на розумінні російської мови як основоположного чинника цього концепту — «російський світ»[77][76]. Варіант перекладу «руський світ» з огляду на суть концепції слід визнати невдалим: бо вона стосується саме російського імперіалізму, і не має зв'язку з історичною Руссю.

Див. також: Руський

Російський світ і релігія[ред. | ред. код]

Наразі як у російському інтернеті, так і в українському це явище отримало назву «гундяєвщина» [1] (рос. гундяевщина) [2]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Тишков В. А. Русский мир: смысл и стратегии, 2007(рос.)
 2. * Arendt, Hannah. The Jewish Writings. New York, 2009. p. 427.
 3. Stefan Heuser, ‎Hans Günter Ulrich. Political Practices and International Order. 2007. p. 38
 4. Michael Kessler, ‎Paul Michael Lützeler. Hermann-Broch-Handbuch. 2016. S. 45.
 5. Forschungen zur osteuropäischen Geschichte. Harrassowitz Verlag, 1995. B. 52. S. 35.
 6. Mark Smith. Pax Russica: Russiaś Monroe Doctrine. 1993
 7. Maxim Waldstein, ‎Sanna Turoma. Empire De/Centered: New Spatial Histories of Russia and the Soviet Union. 2016.
 8. Німецька хвиля: інтерв'ю 'Deutsche Welle' українського дипломата Богдана Яременка, 27.12.2014
 9. Андрій Ілларіонов: «Путін розмовляє з небесами» — інтерв'ю Д. Бикову(рос.) — блог А. Ілларіонова в LiveJournal
 10. Экс-советник Путина назвал страны, на которые Россия может напасть после Украины
 11. УНІАН: Четвертый рейх: фюрер Путин готов к войне за «русский мир»
 12. а б в Інтерв'ю Андрія Піонтковського видавництву Gordonua.com: В России идет откровенное спаивание народа, 5.01.2015
 13. Євген Іхлов: Мумія. — Каспаров.ру, 05-01-2015
 14. Див. інтерв'ю Леся Танюка[Олександру Гунько. — «Газета по-українськи» № 924, 05.11.2009](укр.)
 15. а б «Геополітика від Патріарха: Царство Небесне vs Руський світ» Дзеркало тижня № 44 (772) 14 — 20 листопада 2009. Автор: Геннадій Друзенко
 16. Кореспондент.net: Табачник певен, що концепція Російського світу не суперечить незалежності України, 14 вересня 2011
 17. а б Радіо Свобода: Солидарность с родиной или c КГБ?(рос.)
 18. Ліки від фантомних болів
 19. Українська правда: Сергей Сорока. Украина стала причиной нового геополитического сдвига, 4.03.2014
 20. Путін зміцнюватиме центри «русского міра» в Україні
 21. див.: Русский Мир: история идеи.
 22. Радіо Свобода: Человек, который переиграл Систему.
 23. International Security Studies: Theory and Practice — Peter Hough, Shahin Malik, Andrew Moran, Bruce Pilbeam — Google книги
 24. Німецька хвиля: інтерв'ю 'Deutsche Welle' українського дипломата Богдана Яременка, 27.12.2014
 25. Not by Bread Alone: Russian Foreign Policy Under Putin — Robert Nalbandov — Google книги
 26. «Русский мир»: политический приоритет или дискредитированный термин? — BBC Русская служба
 27. Русский мир в действии: годовщина воссоединения Крыма к России
 28. Лавров: підтримка російськомовних, які живуть за межами Росії, — пріоритет Кремля
 29. Новороссия и Русский мир
 30. Эксперт рассказал о новом кремлевском кураторе «Новороссии» — Политика — Главред
 31. Интерпретируя «русский мир» / Мировая повестка / Главная — Русский журнал
 32. Арктогея — философский портал — Русская Идея | ОМ | Александр Дугин | Русский мир | 05.
 33. Мир по Александру Дугину, или как понять современную Россию | Политика | ИноСМИ — Все, что достойно перевода
 34. Михаил Веллер
 35. а б Концепция Русского мира как цивилизационный проект ХХI века
 36. «Русскій мір» як технологія — Світ — Український тиждень, Тиждень.ua
 37. «Русский мир», бессмысленный и беспощадный
 38. Путин пугает соседей «Русским миром» | Россия | ИноСМИ — Все, что достойно перевода
 39. Экс-советник Путина назвал страны, на которые Россия может напасть после Украины
 40. УНІАН: Четвертый рейх: фюрер Путин готов к войне за «русский мир»
 41. Концепция Русского мира и Украина " Релігія в Україні. Вера и религия. Философия и религия в Украине
 42. Путін зміцнюватиме центри «русского міра» в Україні
 43. «Опір матеріалу» Дзеркало тижня № 45 (825) 4 — 10 грудня 2010. Автор: Катерина Щоткіна
 44. Єлізавета Покровська: Конец эпохи русских империй.(рос.) — Каспаров.ру, 10-02-2015
 45. Борис Рапопорт: «Уже в 2013-м в приемной Суркова висела карта, на которой Крым был частью России»
 46. М. Ордовский-Танаевский: Авторам и всем подписавшим обращение от имени потомков Белой русской эмиграции. — «Каспаров.ру»
 47. Активними членами «Ізборського клубу» є відомі російські діячі фашистського та шовіністичного напрямку: О.Проханов, О.Дугін, С.Глазьєв, М.Делягін, Л.Івашов, М.Калашніков, М.Леонтьєв, М.Шевченко, Н.Нарочницька, І.Охлобистін та інші Сайт клубу
 48. Oleksii Polegkyi. Changes in Russian foreign policy discourse and concept of «Russian World». — PECOB's Papers, October 2011, № 6.
 49. Путін веде в Україні гібридну війну — генерал Каппен/ Радіо Свобода, 26.06.2014 р.
 50. Російська православна Церква і спецслужби. — «Експрес», 21.04.2015
 51. Яків Кротов та інші: Церковь и контрразведка.(рос.) — Радіо Свобода, 14.03.2015
 52. У «русского мира» нет ничего общего с христианством — эксперт
 53. Четвертая мировая война — Виступ А.Іларіонова на Парламентській асамблеї НАТО 31 травня 2014
 54. А.Пионтковский: Новая военная доктрина Путина подтвердила — ядерный шантаж провалился
 55. Московські попи будують храм за рахунок столичного бюджету
 56. Как у Януковича Богу угождают
 57. НЕ ДАМО ВИКИНУТИ МУЗЕЇ З ЛАВРИ!
 58. Виталий Портников.«Русский мир» в Киеве, или Чем вызвана одержимость патриарха Кирилла.— Главред, 22 листопада 2016
 59. Табачник певен, що концепція Російського світу не суперечить незалежності України
 60. Тягнибок: ...на імперський синдром хворі 90% росіян. // ТСН, 11 березня 2012.
 61. Німецька Хвиля: Концепция "русского мира" опасна
 62. Томенко: «русскій мір» ліквідовує сам сенс існування України
 63. Радіо Свобода: "Идеология Путина - сгусток ненависти".(рос.) — інтерв'ю Віталію Портникову, 29.03.2015
 64. Виступ патріарха Кирила на урочистому відкритті ІІІ асамблеї фонду «Російський світ»
 65. Інтерв'ю 5-му каналу 6 січня 2012 р.
 66. Звернення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета з приводу російської анексії Криму, 19 березня 2014
 67. Глава УГКЦ: ідея "Русского міра" базується на концепції ЦК КПРС і не має нічого спільного з Церквою
 68. А. Кураєв.Кто изобрел "русский мир"? (рос.) — блог А.Кураєва в ЖЖ, 19.12.2014
 69. Б.Раппопорт:Уже в 2013-м в приемной Суркова висела карта, на которой Крым был частью России
 70. Радіо Свобода: Русский мир и совращение Европы. 10.09.2015
 71. Хосе Казанова: "Я не вірю в нації, але вірю в силу духу українців". - Дзеркало тиждня, №16-17, 15.05.2015
 72. Юрій Андрухович: ...но странною любовию
 73. Юрій Андрухович: Конфлікт на Донбасі – це насправді війна культур. - Українська правда, 2.03.2015
 74. Ексклюзивне інтерв'ю з Ярославом Грицаком, 14.08.2013
 75. Никакая идея, тем более «русского мира», не сможет ни возродить, ни продлить существование России
 76. а б УНІАН: Мітинг проти візиту Кирила: Україна — не «російський світ».
 77. «Народна правда»: Дещо про російський світ (русский мир)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]