Світлична Юлія Олександрівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Юлія Олександрівна Світлична

Голова Харківської обласної державної адміністрації
15 жовтня 2016[1]5 листопада 2019[2]
Обраний 4 жовтня 2016
Президент Петро Порошенко
Наступник(и) Олексій Кучер[3]
В.о. голови Харківської обласної державної адміністрації
29 серпня 2016[4]15 жовтня 2016
Попередник(и) Ігор Райнін
Особові дані
Народилася 6 червня 1984(1984-06-06)
Місце народження Харків, Харківська область, УРСР, СРСР
Партійність БПП «Солідарність»
(2015—2016)
Блок Світличної «Разом!»
(з 2020)
Діти син
Вища освіта ХДУХТ,
ХарРІ НАДУ при Президентові України
Професія економіст-міжнародник
Нагороди
Орден Святогробського братства
Юлія Олександрівна Світлична на сайті Верховної Ради

Висловлювання у Вікіцитатах

Медіафайли у Вікісховищі

Україна Народний депутат України
IX скл.
13 квітня 2020

Картка на сайті Верховної Ради України

Ю́лія Олекса́ндрівна Світли́чна (нар. 6 червня 1984(19840606), Харків[5]) — колишня голова Харківської обласної державної адміністрації, позафракційний[6] народний депутат IX скликання, депутат Харківської обласної ради VII скликання[7], віце-президент Палати регіонів Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи[8], доктор юридичних наук, кандидат наук з державного управління,[9][10][11] виконавчий директор ГО «Єдність та розвиток»[12].

Біографія[ред. | ред. код]

Початок кар'єри[ред. | ред. код]

У 20012005 роках навчалася у Харківському державному університеті харчування та торгівлі за фахом «міжнародна економіка». Здобула диплом з відзнакою та спеціальність економіст-міжнародник.

У 2005 році займала посаду начальника відділу в навчально-науково-виробничому центрі «Охорона праці», що спеціалізується на забезпеченні підприємств матеріалами з галузі охорони праці (від бланків та інструкцій до спецодягу). У 2006 році була заступником генерального директора ТОВ «Гамма», яке займається оптовою та роздрібною торгівлею електронними компонентами[13].

У 2006—2007 роках була головним спеціалістом відділу інвестиційної політики Головного управління економіки Харківської обласної державної адміністрації. З 2007 по 2008 рік займала посаду начальника відділу цінової політики Головного управління економіки ХОДА. З 2008 по 2009 рік — начальник відділу розвитку підприємництва та ринкових відносин Головного управління економіки ХОДА.

У 2007[14]2012[14] роках навчалася у Харківському регіональному інституті державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, де здобула магістерський диплом з відзнакою з державного управління у 2009 році[джерело?] та закінчила аспірантуру за фахом «механізми державного управління» у 2012 році.

З 2012 по 2014 рік була заступником директора ТОВ «Дорніт». Основний вид діяльності компанії — готельно-ресторанний бізнес і надання послуг мобільного харчування[14].

Повернення на держслужбу[ред. | ред. код]

У 2014 році повернулася до державної служби та з квітня по листопад обіймала посаду директора Департаменту з підвищення конкурентоспроможності регіону ХОДА. З кінця 2014 року — заступник голови Харківської обласної державної адміністрації (зберегла посаду при зміні очільника області з Ігоря Балути на Ігоря Райніна[15][16]), з 25 квітня 2016 року — перший заступник.

29 серпня 2016 року за поданням Кабінету Міністрів України була призначена виконувачем обов'язків голови ХОДА[17]. 4 жовтня 2016 року перемогла в конкурсі на посаду постійного голови ОДА.[18] Кабінет Міністрів України одностайно підтримав кандидатуру Юлії Світличної[19], і 15 жовтня вона була призначена Президентом головою Харківської обласної державної адміністрації[20]. Таким чином Світлична стала наймолодшим головою ОДА в українській історії та першою жінкою на цій посаді на Харківщині (проте не в Україні загалом)[10].

Обласний депутат[ред. | ред. код]

Юлія Світлична брала участь у чергових місцевих виборах 2015 року та пройшла відразу в три ради: Харківську обласну, міську та районну, — але обрала депутатський мандат облради. 12 листопада того ж року була обрана керівником фракції БПП «Солідарність» у Харківській обласній раді[21].

Як депутат обласної ради входила до складу української делегації в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи на 2016—2020 роки[22]. У рамках 31-ї сесії цього Конгресу була обрана віце-президентом Палати регіонів та є членом Бюро Конгресу, відповідального за координацію палат та комітетів і організацію сесій[8][23]. 6 листопада 2018 року переобрана віце-президентом Палати регіонів, посаду Світлична обійматиме до 2021 року.[24]

Після призначення на посаду голови обласної державної адміністрації, відповідно до вимог закону Про державну службу, що набув чинності 1 травня 2016 року, Юлія Світлична вийшла з партії «Блок Петра Порошенка „Солідарність“» і перестала очолювати фракцію. Проте вона залишилась обласним депутатом[25], оскільки на поточне скликання заборона сумісництва не поширюється[10].

Очолювала депутатську групу «Єдність і розвиток Харківщини», до якої належали 3/4 депутатів обласної ради[26].

Після головування в ОДА[ред. | ред. код]

Попри те, що Кабмін спершу ухвалив проєкт рішення про перепризначення Світличної головою Харківської облдержадміністрації[27], згодом Уряд погодив на цю посаду Олексія Кучера[28]. 5 листопада 2019 року Президент своїм указом звільнив Юлію Світличну із займаної посади.

Спершу Юлія Світлична претендувала на посаду заступника секретаря РНБО, про що свідчить подана нею декларація[29], однак згодом вона повідомила про намір узяти участь у проміжних виборах у парламент в окрузі № 179[30]. Невдовзі після цього довірена особа Юлії Світличної Анатолій Попов звернувся до Державного бюро розслідувань з приводу незаконного стеження за кандидаткою[31].

На цих виборах, котрі відбулися 15 березня, самовисуваниця Юлія Світлична набрала 77,54 % голосів (30 194 голоси)[32], що є рекордним відсотком для виборів у Верховну Раду України[33]. 13 квітня 2020 року Світлична склала присягу народного депутата України[34].

Блок Світличної «Разом!»

23 квітня 2020 року була зареєстрована політична партія «Блок Світличної „Разом!“» (створена на базі партії «Єдина сила»). Керівником партії є колишня заступниця міністра екології Вікторія Шаповал[35]. Свою нову партію Юлія Світлична описує як об'єднання регіональних лідерів громадської думки[36].

Брала участь у місцевих виборах 2020 року. Була обрана депутатом Харківської обласної ради, однак поступилася місцем наступному за списком кандидату від Блоку Світличної «Разом!»[37].

Особисте життя[ред. | ред. код]

Незаміжня, 5 червня 2021 року народила сина[38]. Володіє англійською та польською[39][40] мовами. Захоплюється тенісом[39][41]. З 2015 року бере участь у щорічному харківському марафоні, який проходить напередодні Дня міста та Дня Незалежності[41]. Володіє автомобілем і двома квартирами в Харкові[42], а також є співвласником квартири у Вовчанську[43].

Була фігурантом скандалу зі зломом сепаратистами електронної пошти колишнього голови ХОДА Ігоря Райніна, в результаті якого в мережу Інтернет потрапило нібито їхнє листування[13]. Злом Райнін заперечив, а оприлюднені матеріали назвав фальшивими[44].

Професійна діяльність[ред. | ред. код]

На посаді заступника займалася міжнародними зв'язками, а саме популяризацією регіону та залученням інвестицій. Відома активним лобіюванням інтересів Харківщини в Америці[16]. За словами Марі Йованович, посла США в Україні, Юлія Світлична має добру репутацію в Сполучених Штатах[45].

Саме Світлична відповідальна за створення представництва області в Вашингтоні та за впровадження в області «електронного уряду»[15][16]. Також під її кураторством був створений Харківський університетський консорціум та з її депутатської ініціативи розпочато будівництво школи в Пісочині. Завдяки зусиллям Світличної відновлено програму «Шкільний автобус» та проведення в Харкові міжнародних футбольних матчів[41][40].

Є членом виконавчого комітету Харківської обласного відділення Національного олімпійського комітету України і доцентом кафедри міжнародної економіки Харківського держуніверситету харчування та торгівлі[43].

У 2015 році Юлія Світлична посіла друге місце в рейтингу найвпливовіших жінок Харківської області, який був складений Центром політичного консалтингу[13][46]. А наприкінці наступного року посіла п'яте місце в загальноукраїнському рейтингу політиків-жінок від часопису «Деловая столица»[40]. Також вона з 2016 року посідала перше місце в Рейтингу діяльності голів ОДА від Комітету виборців України[47]. Окрім значного росту показників виробництва в області, експерти відзначили роботу ОДА з допомоги учасникам АТО та налагодження головою ефективної комунікації з обласною радою[48].

У 2016 році з нагоди Дня захисника України, що відзначається 14 жовтня, громадський рух «Східний корпус» висловив подяку Юлії Світличній за всебічну підтримку патріотичного руху на Слобожанщині[49].

30 травня 2017 року на засіданні Вченої ради Харківського державного університету харчування та торгівлі голову Харківської обласної державної адміністрації, кандидата наук з державного управління Юлію Олександрівну Світличну одноголосно обрано професором Харківського державного університету харчування та торгівлі[50].

Юлія Світлична посідає перше місце в рейтингу відповідальності серед голів ОДА, складений аналітичним порталом «Слово і діло»[51].

Критика[ред. | ред. код]

Під час карантину у 2020 році, за даними ЗМІ[яких?], займалась підкупом виборців, зокрема передала до медзакладів області засоби індивідуального захисту та медичне обладнання[52]. Вона регулярно з'являлася у ефірах проросійського телеканалу «Інтер», який контролюють компанії, які належать олігарху Дмитрові Фірташу та члену фракції ОПЗЖ у ВРУ Сергієві Льовочкіну[53].

Сексизм[ред. | ред. код]

Деякі журналісти, зокрема з «Детектор медіа», вважають Світличну не самостійною політичною фігурою, а «правою рукою» Ігоря Райніна, колишнього голови області й Адміністрації 5-го Президента України, а нині голови Харківського обласного осередку партії ОПЗЖ[54]. Так 30 серпня 2016 року, одразу після призначення Світличної виконувачем обов'язків голови ОДА у онлайн-газеті «Експрес» вийшла стаття під назвою «Райнін залишив замість себе блондинку». Ця риторика була рішуче засуджена Жіночим консорціумом України[55]. Однак деякі українські феміністки вважають, що Світлична є коханкою Райніна, а її політичні успіхи є результатом протекції. Журналіст і громадська діячка Ірина Славінська заявила, що призначення Юлії Світличної керівницею області було образою всьому українському феміністичному рухові, і закликала новопризначену голову подати у відставку[56].

На думку політолога Володимира Фесенка, Юлія Світлична, будучи матір'ю немовляти, не може вести ефективну активну політичну діяльність, зокрема брати участь у виборчій кампанії. Таку заяву засудили як сексизм колишня заступниця голови Офісу президента Юлія Ковалів і урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко[57].

Також Юлія Світлична потрапила у розкритикований як прояв сексизму рейтинг «Топ-25 найсексуальніших депутаток» від видання «Коментарі»[58].

Нагороди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Указ Президента України від 15 жовтня 2016 року № 462/2016 «Про призначення Ю. Світличної головою Харківської обласної державної адміністрації»
 2. Указ Президента України від 5 листопада 2019 року № 805/2019 «Про звільнення Ю.Світличної з посади голови Харківської обласної державної адміністрації»
 3. Указ Президента України від 5 листопада 2019 року № 806/2019 «Про призначення О.Кучера головою Харківської обласної державної адміністрації»
 4. Указ Президента України від 29 серпня 2016 року № 370/2016 «Про тимчасове виконання обов'язків голови Харківської обласної державної адміністрації»
 5. Макаренко Ганна (4 Листопада 2016). Новий губернатор Харківської області Юлія Світлична: «У моїй команді не буде диванних бійців». «Сегодня». 
 6. Звітуватиму перед людьми, а не партіями: ЦВК офіційно визнала Юлію Світличну переможцем на довиборах у Раду. ZIK. 24 березня 2020. Архів оригіналу за 25 березня 2020. Процитовано 13 квітня 2020. 
 7. Олег Костюк (30 серпня 2016). Юлія Світлична стала в.о. голови Харківської ОДА. ZAXID.NET. 
 8. а б Глава Харьковской ОГА избрана вице-президентом Палаты регионов Конгресса местных и региональных властей Совета Европы [Голову Харківської ОДА обрано віце-президентом Палати регіонів Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи] (рос.). Інтерфакс-Україна. 20.10.2016. 
 9. Юлия Светличная рассказала, чем займется на новой должности [Юлія Світлична розповіла, чим займеться на новій посаді]. В городе (рос.). 31 серпня. 
 10. а б в Олена Павленко (31 серпня 2016). Женщина-загадка. Первые шаги Светличной на посту главы ОГА [Жінка-загадка. Перші кроки Світличної на посаді голови ОДА] (рос.). Вести. 
 11. Павло Вуєць; Юлія Лимар (2 грудня 2016). Юлія Світлична: Мені щиро хочеться, аби Харків став європейським. «Главком». Процитовано 19 грудня 2016. 
 12. Тараненко, Віталій; Вуєць, Павло (19 лютого 2020). Битва за Харків. Досьє на усіх кандидатів у 179-му окрузі. Главком. 
 13. а б в Олена Нагаєвщук (29 вересня 2016). Потенциальные губернаторы Харьковской области. Досье [Потенційні губернатори Харківської області. Досьє]. Накипело (рос.). 
 14. а б в ДОСЬЄ: Юлія Світлична. Ділова столиця. 19 вересня 2021. 
 15. а б Ростислав Касьяненко (19 вересня 2016). Юлія Світлична: «Моя основна задача — зберегти у регіоні стабільність та продовжити його соціально-економічний розвиток». Справжня Варта. 
 16. а б в Ростислав Касьяненко (29.08.2016). Who is Юлия Светличная? Десять лет в ХОГА [Хто є Юлія Світлична? Десять років у ХОДА]. Восточный Дозор (рос.). 
 17. Тетяна Лісна (30.08.2016). Відбулися кадрові зміни у ХОДА після підвищення Ігоря Райніна. Газета «СЛОБІДСЬКИЙ КРАЙ». 
 18. Тетяна Федоркова (4 жовтня 2016). Светличная стала победителем конкурса на должность главы ХОГА [Світлична стала переможцем конкурсу на посаду глави ХОДА]. MediaPort (рос.). 
 19. Уряд одностайно підтримав рішення про призначення Юлії Світличної на посаду голови ХОДА. Харківська обласна державна адміністрація. 5 жовтня 2016. 
 20. Світлична офіційно очолила Харківську ОДА. РБК-Україна. 15.10.2016. 
 21. Фракцію Партії «БПП „Солідарність“» в Харківській обласній раді очолила Юлія Світлична. Блок Петра Порошенка «Солідарність», Харківська територіальна організація. 12/11/2015. Архів оригіналу за 11 вересня 2016. Процитовано 30 серпня 2016. 
 22. Порошенко затвердив склад делегації України в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи на 2016—2020 роки. Інтерфакс-Україна. 30.08.2016. 
 23. Наталя Кобзар (20.10.2016). Светличная выиграла выборы в Страсбурге [Світлична виграла вибори в Страсбурзі]. Status quo (рос.). 
 24. Юлію Світличну вдруге обрано Віце-президентом Палати регіонів Конгресу регіональних влад Ради Європи. Харківська обласна державна адміністрація. 06 листопада 2018. 
 25. 25.10.2016. Голова Харківської ОДА написала заяву про вихід з партії «Блок Порошенка». Інтерфакс-Україна. 
 26. На Харківщині створено найбільшу депутатську групу, голова – Світлична. УНІАН. 06 грудня 2018. 
 27. Кабмін погодив перепризначення Світличної головою Харківської облдержадміністрації. ГОРДОН. 6 вересня 2019. 
 28. Кабмін погодив призначення Олексія Кучера на посаду голови обладміністрації. UA: Харків. 20 жовтня 2019. 
 29. Юлія Світлична претендує на посаду заступника секретаря РНБО. UA: Харків. 9 жовтня 2019. 
 30. Ексголова Харківської ОДА Світлична вирішила балотуватися в Раду. ГОРДОН. 12 лютого, 2020. 
 31. В'ячеслав Мавричев (24 лютого, 2020). У Світличної заявили про стеження і «чорний піар». suspilne.media. 
 32. Марина Верещака (16 березня 2020). Юлія Світлична перемогла на проміжних виборах у Харківській області. Суспільне мовлення України. 
 33. Світлична перемогла на всіх виборчих дільницях у Харківській області. Depo.ua. 18 березня 2020. 
 34. Світлична склала присягу нардепа. Слово і діло. 13 квітня 2020. 
 35. У реєстрі Мін'юсту з'явилася політична партія «Блок Світличної „Разом!“». Depo.Харків. 21 травня 2020. 
 36. Партія регіональних лідерів може відбутися — Світлична. Інтерфакс-Україна. 18.05.2020. 
 37. Вибори до Харківської облради: ще четверо переможців відмовились від депутатського мандата. Слобідський край. 20.11.2020. 
 38. Нардепка Юлія Світлична вперше стала мамою. ТСН. 6 червня 2021. 
 39. а б В Україні з'явилася жінка-губернатор. Газета по-українськи. 5 жовтня 2016. 
 40. а б в Топ-20 влиятельных женщин-политиков [Топ-20 найвпливовіших жінок-політиків] (рос.). Деловая столица. 19 грудня 2016. 
 41. а б в Надія Тофан (15 жовтня 2016). Официальное назначение губернатора. Юлия Светличная представлена в должности председателя ХОГА [Офіційне призначення губернатора. Юлія Світлична представлена на посаді голови ХОДА] (рос.). Медиа группа «Объектив». 
 42. Марія Солодовник (31 серпня 2016). Харьковщину возглавила фигуристая блондинка с красным дипломом [Харківщину очолила статурна білявка з червоним дипломом] (рос.). Комсомольская правда в Украине. 
 43. а б Светличная задекларировала 2 квартиры, Pegeaut 2014г и недостроенный гараж [Світлична задекларувала 2 квартири, Peugeot 2014 р. і недобудований гараж] (рос.). Інтерфакс-Україна. 29.10.2016. 
 44. Марина Шевченко (25.08.2015). Райнин опроверг информацию о взломе его электронной почты [Райнін спростував інформацію про злом його електронної пошти]. Status quo (рос.). 
 45. Наталя Кобзар (23.09.2016). Светличная имеет хорошую репутацию в США — посол Штатов (видео) [Світлична має добру репутацію в США — посол Штатів (відео)]. Status quo (рос.). 
 46. Женское начало в политике Харьковщины. ТОП-20 [Жіноче начало в політиці Харківщини. ТОП-20]. Обозреватель (рос.). 18 червня 2015. 
 47. Світлична, Барна і Коровій стали лідерами рейтингу голів ОДА за 2017 рік — Комітет виборців України. Інтерфакс-Україна. 22.01.2018. 
 48. КВУ назвав найкращих і найгірших голів ОДА у 2016 році. Сайт ВГО «Комітет виборців України». 06.02.2017. Архів оригіналу за 23.12.2018. Процитовано 08.09.2019. 
 49. «Східний корпус» поблагодарил Юлию Светличную [«Східний корпус» подякував Юлії Світличній]. Status quo (рос.). 14.10.2016. 
 50. victory. Губернатор Харківщини Юлія Світлична відвідала урочистості з нагоди випуску бакалаврів та спеціалістів Харківського державного університету харчування та торгівлі - ХДУХТ. www.hduht.edu.ua (ru-ru). Архів оригіналу за 13 липня 2017. Процитовано 13 липня 2017. 
 51. Ирина Стрельник (29.10.2019). ЮЛИЯ СВЕТЛИЧНАЯ ВОЗГЛАВИЛА РЕЙТИНГ ОТВЕТСТВЕННОСТИ ГУБЕРНАТОРОВ [Юлія Світлична очолила рейтинг відповідальності губернаторів]. Вечерний Харьков (рос.). 
 52. Карантинне гречкосійство політиків на Харківщині. www.chesno.org (укр.). Процитовано 2 грудня 2021. 
 53. БізнесЦензор. Як олігархи розділили телеефір України. БізнесЦензор (укр.). Процитовано 2 грудня 2021. 
 54. Довженко, Отар (21 лютого 2020). Райнінська пташка. Чому Юлія Світлична стала щоденною героїнею новин «Інтера». detector.media (укр.). Процитовано 2 грудня 2021. 
 55. Відкритий лист ВГО «Жіночий консорціум України» щодо публічних проявів сексизму. Жіночий консорціум України. 30 серпня 2016. 
 56. ЛЮБОВНИЦА РАЙНИНА – СВЕТЛИЧНАЯ ДОЛЖНА УЙТИ С ДОЛЖНОСТИ ГУБЕРНАТОРА ХАРЬКОВЩИНЫ, – ОБЩЕСТВЕННЫЙ ДЕЯТЕЛЬ [КОХАННЯ РАЙНІНА – СВІТЛИЧНА ПОВИННА ПІТИ З ПОСАДИ ГУБЕРНАТОРА ХАРКІВЩИНИ, – ГРОМАДСЬКИЙ ДІЯЧ]. Повінь — зміна системи (рос.). 18.09.2018. 
 57. «Вона ж недавно народила»: політолог удався до сексистських висловлювань. Повага. Сайт кампанії проти сексизму в медіа і політиці. 26 серпня 2021. 
 58. Рейтинг «найсексуальніших депутаток»: у чому сексизм?. «Жінки — це 50% успіху України». 09.09.2021. 
 59. Алексей Грищенко (28.09.2009). Ряд харьковчан отмечены медалями и дипломами в рамках Международного рейтинга «Золотая Фортуна» [Низка харків'ян відзначена медалями та дипломами в рамках Міжнародного рейтингу «Золота Фортуна»]. Status quo (рос.). 
 60. Світлична отримала найвищу нагороду та благословення Єрусалимської православної церкви (ФОТО). Depo.Харків. 30 травня 2018. 

Посилання[ред. | ред. код]