Фальшиві друзі перекладача

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Фірма» — німецькою означає «підприємство, фірма», іспанською — «підпис»

Фальшиві друзі перекладача, хибні друзі перекладача (калька з фр. faux amis), або міжмовні омоніми — це пари слів або фраз із різних мов або діалектів, які мають однаковий вигляд або однакове звучання, але означають різні речі.

Хибні друзі часто ускладнюють вивчення мови, і викликають помилки в перекладі. Щоб запобігти таким помилкам, складають списки «хибних друзів».

Наприклад:

Причини виникнення[ред. | ред. код]

Зсув семантики в процесі розвитку споріднених мов[ред. | ред. код]

Перший варіант: слово з мови-предка набуває різних значень у процесі окремого розвитку мов-нащадків, значних розбіжностей у семантиці. Наприклад, англ. gift означає «дар», а нім. Gift — «отрута», англ. gifted — «обдарований», а нім. giftig — «отруйний». Обидва слова походять від прагерм. *giftiz — «давання», «щось дане».

У процесі історичного розвитку мови може спостерігатися розширення, або навпаки звуження семантики слова. Іноді зберігається лише його денотативне значення, а конотаційне змінюється: так, в українській і російській мові слово жид колись було нейтральним, тепер вживається як дисфемізм[1], а пол. Żyd зберегло свою конотаційність, означаючи просто «єврей», «юдей». Слово «негр» (від ісп. negro — «чорний») у багатьох мовах вважається нейтральним, але є образливим в англійській, зокрема, в США (нормативними вважаються слова Afro-American — «афроамериканець» або black — «чорний»).

У східнослов'янських мовах слова, похідні від праслов. *vonь, означають «поганий запах», «сморід», «смердіти» (укр. воняти[2], рос. вонять, вонь, вонючий), а в західнослов'янських (пол. woń, чеськ. vůně, словац. vôňa) вони є нейтральними, означаючи просто «запах» (у чеській voňavka означає «парфуми»). Це сталося внаслідок того, що в праслов'янській мові *vonjati означало «пахнути», а *vonь — «запах». Надалі значення його зсунулося у східнослов'янських діалектах, а в західнослов'янських залишилося первісним. У церковнослов'янській мові існують похідні від *vonь, які теж відбивають первісне нейтральне значення слова: благовоніє («пахощі»), благовонный («духмяний», «запашний») і зловоніє («сморід», пор. укр. зловонний[3], яке за походженням є церковнослов'янізмом). І навпаки, слово «запах» є нейтральним у східнослов'янських мовах, а в деяких західнослов'янських (чеськ. і словац. zápach) означає «неприємний запах».

У близькоспоріднених мовах слова спільного походження можуть набувати не просто різних, але й навіть протилежних значень. Наприклад, чеське і словацьке čerstvý означає не «черствий», а «свіжий»; пол. zapomnieć означає «забути», а рос. запомнить — «запам'ятати»; основне значення укр. запам'ятати — «утримати в пам'яті» (лише зрідка — «призабути»[4]), а російське запамятовать вживається виключно в значенні «призабути». Українське вродливий і польське urodliwy означають «гарний», «красний», а російське уродливый — навпаки, «потворний», «бридкий». Подібні протилежні значення слів у споріднених мовах можна розглядати як наслідок енантіосемії, а також як її окремий випадок.

Див. також: Енантіосемія

Зміна семантики запозичення[ред. | ред. код]

При запозиченні слова з іншої мови може відбутися зміна його значення, і воно стане неточним відповідником слова-джерела. Нерідко нове значення походить від одного зі значень слова у мові-джерелі:

 • Тюркське балык («риба») вживається в українській та російській мовах у значенні «просолена і пров'ялена спинка великої красної риби», «балик».
 • Англійське old-timer («старик», «ветеран») запозичене в багато мов зі значенням «класичний автомобіль»
 • Від англійського dry dock («сухий док», «портова споруда для ремонту суден, а іноді і їх будування») в українській походить слово док, хоча в самій англійській dock означає «пристань».
Див. також: Васей-ейґо

Паралельне запозичення[ред. | ред. код]

Випадковий збіг[ред. | ред. код]

Останній випадок — випадкові збіги звучання слів. Частіше за все це трапляється у неспоріднених (чи віддалено споріднених) мовах: фін. pivo («долоня», «жменя») — чеськ. pivo («пиво»), угор. lány («дівчина») — укр. лань, яп. , «яма» («гора») — пол. jama («яма»), фр. côte («берег») — англ. cot («дитяче ліжечко») — пол. kot («кіт»), італ. cravatta, фр. cravate («краватка») — рос. кроватка («ліжечко»), лат. rana («жаба») — укр. рана.

У близькоспоріднених мовах співзвучність може бути чисто випадковою: наприклад, англ. mist («туман») і нім. Mist («гній») походять від різних прагерманських слів (англійське — від *mihstaz, німецьке — від *mihstuz), значення яких були різними. Інші приклади: рос. майка і болг. майка («мати»), укр. булка і болг. булка («наречена»), пол. mecz («матч») і укр. меч, пол. piłka («м'яч») і укр. пилка.

У близькоспоріднених мовах випадкові збіги стаються іноді внаслідок позиційних фонетичних змін. Так, укр. кішка стало фонетично ідентичним (за винятком наголосу) рос. кишка («кишка»), а українське кіт — російському кит («кит») внаслідок фонетичних процесів у давньоруській мові: голосний [о] в словах кошька і котъ після занепаду редукованих [ъ] або [ь] перетворився на [і].

Типи[ред. | ред. код]

Перший тип[ред. | ред. код]

Другий тип[ред. | ред. код]

Міжмовна омонімія у граматиці та графіці[ред. | ред. код]

Граматика[ред. | ред. код]

Румунський постфікс -ul — визначений артикль чоловічого роду однини (рум. omul — «людина в певному стані»). Та сама морфема в угорській — один із суфіксів для утворення прислівників (угор. magyar — «угорський», magyarul — «по-угорському»).

Службове слово la в західно-романських мовах (окрім португальської) — визначений артикль жіночого роду однини. У балкано-романських же мовах la — прийменник зі значенням напрямку («куди?»). Тому італ. la casa означає «будинок у певному стані», а рум. la casa — «у будинок», «до будинку». З іншого боку, порт. a — це й прийменник для позначення напрямку, і визначений артикль жіночого роду однини, у той час як в інших західно-романських мовах — тільки прийменник.

Графіка[ред. | ред. код]

Фальшиві друзі перекладача також трапляються у системах письма різних мов, які використовують схожі абетки. Вони можуть спричинити викривлення у вимові і відтворенні (транскрибуванні) власних імен та варваризмів. Так, у писемностях на основі латинської абетки деякі літери і буквосполучення читаються по-різному:

 • c — у більшості мов читається як [k], «к» (за винятком сполучень ce, ci, cy), у латинських абетках слов'янських мов — завжди як [t͡s] («ц»), у турецькій — [d͡ʒ] («дж»);
 • ce — в анлійській, французькій, іспанській — «се», у німецькій — «це», в італійській — «че», в абетці латинської мови (класичне читання) — «ке», в абетці латинської мови (середньовічне і сучасне читання) — «це»;
 • ci, cy — в анлійській, французькій, іспанській — «сі» («си»), у німецькій — «ці» («ци»), в італійській — «чі» («чи»), в абетці латинської мови (класичне читання) — «кі», в абетці латинської мови (середньовічне і сучасне читання) — «ці» («ци»);
 • ch — в англійській і іспанській — [t͡ʃ] («ч»), іноді [k] («к»), у німецькій, польській і абетках для кельтських мов, як правило — [x] («х»), у французькій, португальській і бретонській — [ʃ] («ш»), в італійській, каталонській, румунській — [k] («к»);
 • ë — в албанській абетці — [ə], у більшості інших трема означає те, що літера читається окремо, а не входить до дифтонга;
 • ge — у більшості абеток «ґе», в англійській та італійській — «дже», у французькій та португальській «же»;
 • gi, gy — у більшості абеток «ґі», в англійській та італійській — «джі» («джи»), у французькій та португальській «жі» («жи»)
 • j — в англійській — [d͡ʒ] («дж»), у французькій і португальській — [ʒ] («ж»), у німецькій, італійській, абетках для слов'янських мов — [j] («й»), в іспанській — [x] («х»);
 • s — у більшості мов — «с», але в угорській абетці — «ш», у німецькій перед голосними — [z] («з»);
 • sci — в англійській і французькій — «сі» (в англійській часто «сай»), в італійській — «ші»;
 • sz — у польській — «ш», в угорській — «с»;
 • x — у більшості абеток — «кс» (в англійській на початку слів [z]), в іспанській — [x] («х»);
 • v — у більшості абеток — [v], у німецькій — [f] («ф»);
 • w — в англійській і деяких інших абетках передає [w] («ў»), у більшості абеток — [v];
 • z — в англійській, французькій, польській — «з», в італійській і німецькій — «ц»

Окрім того, можливо помилкове читання літер з діакритиками (зокрема, коли діакритики не підтримуються деякими текстовими редакторами). Так, č («ч») може бути прийнята за c («к»), š («ш») — за s («с»)[ком. 1].

В абетках на основі кирилиці розбіжності не так значні, але вони теж трапляються:

 • г — в українській абетці передає дзвінкий гортанний фрикативний звук [ɦ], у білоруській передає дзвінкий м'якопіднебінний фрикативний [ɣ], в інших кириличних абетках — дзвінкий м'якопіднебінний проривний [ɡ] («ґ»);
 • е — в українській передає звуки [ɛ] (і його алофон [e]), у болгарській — [ɛ], у сербській вуковиці — [e], у російській, білоруській та деяких кириличних абетках для неслов'янських мов — [jе], «є» (у деяких запозиченнях читається як [e]);
 • и — в українській абетці передає звук [ɪ], в інших кириличних абетках — звук [і];
 • щ — в українській означає африкат [ʃt͡ʃ] («шч»), у російській — [ɕː] (довгий дуже м'який «ш»), у болгарській — [ʃt] (сполучення «шт»);
 • ъ — у сучасній російській абетці вживається як знак роздільної вимови (відповідає українському апострофу), у болгарській — передає [ɤ] (точніше [ɤ̞]);
 • Літера џ сербської вуковиці графічно схожа на «ц», але передає африкат [d͡ʒ] («дж»);
 • Літеру ы, яка у білоруській та російській абетках передає звук «ɨ» (дещо схожий на український [и]), можна сплутати з українським буквосполученням ьї (ь+ї), наприклад, у словах «бальї», «у Болоньї»

Незнайомі з кириличним шрифтом можуть прийняти кириличні В, Н, Р, С, Х за схожі латинські B, H, P, C, X; окрім того, можливо змішання великої грецької Η з кириличною Н чи латинською H, малої грецької ν з латинською v тощо.

Приклади[ред. | ред. код]

Російсько-українські[ред. | ред. код]

 • арбуз — не «гарбуз» (тыква), а «кавун»
 • бескорыстный — не «безкорисний» (бесполезный), а «безкорисливий», «некорисливий»
 • брыластый — не «бриластий» (глыбистый, глыбчастый), а «варґатий», «губастий»
 • валёк — «орчик (барок) у кінському запрягу», «веретено весла», «рубель», «праник», значення «вальок», «грудка глини із соломою» має тільки в південних діалектах
 • век — «вік» тільки в значенні «століття», «доба», «тривалість життя». Ніколи «вік» у значенні «кількість прожитих років, місяців» (возраст)
 • вереск — не «вереск» (визг), а «верес»
 • веселье — не «весілля» (свадьба), а «веселощі»
 • вилок — не «вилка», «виделка», а «голівка капусти», «качан»
 • волна — «хвиля», як застаріле — «вовна» (зазвичай шерсть, руно)
 • вредный — частіше «шкідливий» «вадливий», рідко — «вредний», «вередливий»
 • година — не «година» (час), а «час», «період» *Лихая година — «лиха година»
 • горелка — не «горілка» (водка, про українську зазвичай — горилка), а «пальник». *Горелки — гра «горюдуб», «гори-пень»
 • город — «город» лише в значенні «місто». Ніколи — у значенні «овочевий сад» (огород)
 • горстка — не «горстка» (пучок), а «жменька»
 • груз — не «груз» (щебень), а «вантаж»
 • девясил — не «дев'ятисил» (колючник), а «оман»
 • деревня — не «деревня» (лес, вальный лес), а «невелике село», «присілок»
 • дивиться — не «дивитися» (смотреть, глядеть), а «дивуватися»
 • довольный — не «довільний» (произвольный, достаточный), а «задоволений», «вдоволений»
 • дурной — «негарний», «поганий», рідко — «дурний»
 • дык — не «дик», «дикий кабан», а простомовна частка, що має значення «так», «же», «адже»
 • жаба — не «жаба» (лягушка), а «ропуха»
 • загон — «загін» тільки в значенні «загорожа», «загінка», «обора». Ніколи «загін» в значенні «група» (отряд)
 • заноза — «скабка», значення «заноза» має тільки в південних діалектах
 • запамятовать — не «запам'ятати» (запомнить), а «призабути»
 • заплата — не «заплата» (плата, отплата, возмездие), а «латка на одязі»
 • злодей — не «злодій» (вор), а «лиходій»
 • икра — не тільки «ікра», але й «литка»
 • калитка — не «калитка» (мошонка), а «хвіртка». Але калита — «калита», «капшук».
 • качалка — не «качалка» (скалка), а «гойдалка», «нафтова качалка», як розмовне — «спортзал для силової гімнастики». *Кресло-качалка — «крісло-гойдалка»
 • клочья — не «клоччя» (пакля), а «клапті», «шмаття»
 • кочан — «качан» у сенсі «голівка капусти». Ніколи — «серцевина капусти» (кочерыжка, кочерыга), або «суцвіття кукурудзи» (початок)
 • кожан — не «кажан» взагалі (летучая мышь), а «пергач»
 • корысть — не «користь» (польза), а «корисливість», «жадібність», як застаріле — «вигода», «користь», «прибуток»
 • коростель — не «хоростіль» (водяной пастушок), а «деркач»
 • костёр — не тільки «костер», але й «багаття», а також «стоколос»
 • красный — «червоний», у народно-поетичному мовленні — «красний», «гарний» (зазвичай красивый)
 • крупный — «крупний» лише в значеннях «крупний пісок», «крупна сіль», а також «великий», «дорідний» (крупные яблоки). Ніколи — «крупний» у значенні «крупяний» (крупяной), «крупкий» (крупитчатый)
 • крыльцо — не «крильце» (крылышко), а «ґанок»
 • куль — не «куль» (пучок, сноп), а «лантух», «великий мішок»
 • кульбаба — не «кульбаба» (одуванчик), а «любочки»
 • лаять — не «лаяти» (ругать), а «гавкати», «брехати»
 • леса́ — не тільки «ліси», але й «риштування»
 • леска — «ліска» тільки в значенні «волосінь». Ніколи «ліска» в значенні «пліт», «плетена загорожа» (плетень)
 • лист — «лист» лише в сенсі «аркуш», «листок рослини». Ніколи — у сенсі «послання» (письмо)
 • лошак — не «лошак» (лоншак, лошняк), а «ослюк, гібрид жеребця й ослиці»
 • лук — не тільки «лук», але й «цибуля»
 • луг — «луг» лише в сенсі «лука». Ніколи — «луг» у значенні «розпарений попіл» (щёлок), чи «луг» у значенні «хімічна речовина» (щёлочь)
 • луна — не «луна» (эхо), а «Місяць»
 • малевать — не «малювати» (писать картины, рисовать), а «незграбно, грубо малювати». У сучасній російській мові вживається лише як пейоратив
 • масло — не тільки «масло» (сливочное масло), але й «олія» (растительное масло), а також «мастило» (машинное масло, смазочное масло)
 • место — не «місто» (город), а «місце». Але мещанин — «міщанин» (це слово запозичене з польської)
 • миндалина — не тільки «мигдалина мозку» і «геологічна мигдалина», але й «мигдалик»
 • нагибать — не «нагибати»[5] (найти), а «нагинати»
 • неделя — не «неділя» (воскресенье), а «тиждень». Але понедельник — «понеділок»
 • нежить — не «нежить» (насморк), а «нечиста сила», «живі мерці» (у північних діалектах), «немертві» (у сучасному фентезі)
 • обсуждать — не «обсуджувати» (осуждать), а «обговорювати»
 • ожо́г — «опік», як застаріле — «о́жог» (також ожиг, ожег)
 • опаска — «опаска» лише в значенні «побоювання». Ніколи — «опаска» в сенсі «обв'язка», «обклейка» (обвязка)
 • опешить — не «опішити» (спешить), а «сторопіти», «остовпіти»
 • опыт — не «опит» (опрос), а «дослід» (також эксперимент), «досвід»
 • орать — «репетувати», «волати», у північних діалектах — «орати» (у літературній мові — пахать)
 • осада — не «осада» (поселение, этаж), а «облога»
 • острица — не тільки «гостриця», але й «гострик»
 • отповедь — не «відповідь» (ответ), а «різка, рішуча відповідь», «відсіч»
 • очутиться — не «очутитися», «очутіти» (очнуться), а «опинитися»
 • пасха — «Великдень», «сирна паска», як застаріле — «звичайна паска» (зазвичай кулич)
 • пашня — не «пашня» (хлеб, зерновые), а «рілля»
 • пе́ньковый — не «пенькови́й» (пенёчный, пнёвый), а «прядив'яний», «зроблений з прядива»
 • песочник — не птах «пісочник» (зуёк), і не рослина «пісочник» (звездчатка), а птах «побережник», а також риба «пісочник»
 • питать — не «питати» (спрашивать), а «живити». Питание — не «питання» (вопрос), а «харчування», «живлення»
 • плохой — «поганий», «негодящий», у діалектах — «плохий», «немічний» (у літературній мові — немощный, дряхлый)
 • поветрие — не «повітря» (воздух), а «пошесть», «епідемія»
 • пол — не «піл» (полати), а «підлога», а також «стать»
 • половник — не «половник» у значенні «жабрій звичайний» (пикульник обыкновенный), і не «половник» у значенні «стодола, засік для полови» (мякинник), а «ополоник»
 • получаться — не «получатися» (сочетаться, соединяться), а «виходити», «вдаватися»
 • поточный — не «поточний» (текущий), а «потоковий»
 • початок — «качан кукурудзи», рідко — «початок» (зазвичай начало)
 • прививать — не «прививати» (присучивать), а «прищеплювати», «щепити»
 • прозвище — не «прізвище» (фамилия), а «прізвисько»
 • пруд — не «пруд» (поток, течение), а «ставок»
 • пытать — «допитувати на тортурах», як застаріле — «питати» (зазвичай спрашивать, расспрашивать)
 • ро́дина — не «родина» (семья), і не «рідина» (жидкость), а «Батьківщина»
 • россиянин — «росіянин» тільки в сенсі «громадянин Росії», «мешканець Росії»; до середини XIX ст. — «росіянин» і в етнічному сенсі, а також «українець» (малороссіянинъ) і «білорус». У сучасній мові не вживається у значенні «етнічний росіянин» (русский).
 • русский — «російський» (тільки щодо російського етносу), «росіянин» (тільки щодо російського етносу), «руський» у сенсі «житель Стародавньої Русі». Ніколи — у значенні «український», «староукраїнський» (у літературі до XX ст. і сучасних великодержавних публікаціях «русскими» йменуються всі східні слов'яни як етногрупи одного народу).
 • рыбалка — не «рибалка» (рыбак), а «риболовля»
 • сварить — не «сварити» (ругать), а «зварити»
 • сваха — «сваха» тільки в значенні «жінка, яка займається сватанням, влаштуванням шлюбів». Ніколи — у значенні «мати або родичка одного з подружжя щодо батьків або родичів другого» (сва́тья)
 • свет — «світло», також «світ» (звичайніше мир)
 • сказ — не «сказ» (бешенство), а «оповідь» (наприклад, «Уральские сказы»)
 • скалка — не «скалка» (щепка, лучина), а «качалка для тіста»
 • скупать — не «скупати» (искупать), а «скуповувати»
 • сло́вник — не «словник» (словарь), а «реєстр слів» (наприклад, словник словаря, словник энциклопедии)
 • случаться — не «злучатися» (соединяться), а «ставатися», «траплятися», «коїтися»
 • спрашивать — не «спрошувати» (приглашать, запрашивать), а «питати», «запитувати»
 • станок — не тільки «станок», але й «верстат»
 • сыр — «сир» тільки в значенні «твердий сир». У сучасній мові не вживається в сенсі «свіжий сир» (творог). Давнє його значення пам'ятає слово сырники («коржики із свіжого сиру», «сирники»)
 • ток — не тільки «тік», але й «електричний струм». Ніколи — «ток», «течія» (течение, поток)
 • травить — не «травити їжу» (переваривать), а «травити» у сенсі «вищавлювати», «цькувати», «труїти»
 • трус — не «трус» (трясение, обыск), а «боягуз»
 • тыква — не тільки «тиква» (бутылочная тыква, тыква-горлянка), але й «гарбуз»
 • уродливый — не «вродливий» (красивый), а «потворний», «бридкий»
 • усмешка — не «усмішка» (улыбка), а «посмішка», «глузлива усмішка»
 • участь — не «участь» (участие), а «доля», «талан»
 • чайка — не «чайка» у літературному вживанні цього слова (чибис), а «мартин»
 • час — «година», рідше — «час» (зазвичай время)
 • человек — не «чоловік» (мужчина), і не «чоловік жінки» (муж), а «людина»
 • челюсти — не «челюсті» (устье печи), а «щелепи»
 • черепашка  — «маленька черепаха», «черепашеня». Ніколи — «черепашка» в значенні «мушля» (раковина)
 • чинный — не «чинний» (действующий), а «поважний»
 • чую — «чую» лише в значенні «відчуваю», також «сприймаю нюхом». Ніколи — «чую» у значенні «сприймаю слухом» (слышу)
 • шинковать — не «шинкувати» (шинкарствовать), а «шаткувати»
 • щепка — не «щіпка» (щепотка), а «тріска», «скалка»
 • юбка — не «юпка» (женский кафтан), а «спідниця»

Англо-українські[ред. | ред. код]

 • academic — не «академік» (academician), а «викладач у виші»
 • actual — не «актуальний» (relevant), а «справжній», «дійсний»
 • adept — не «адепт» як прихильник чого-небудь, а «знавець», «умілець»
 • ammunition — не «амуніція» (munition, equipment), а «боєприпаси»
 • artist — не «артист» (performing artist, performer, artiste), а «художник», «маляр»
 • aspirant — не «аспірант» (postgraduate), а «претендент» або «честолюбець»
 • balloon — не «балон» (tank, gas cylinder), а «повітряна куля»
 • barrel — не «барило» (cask), а «бочка»
 • behemoth — зазвичай не тварина «бегемот» (hippopotamus, hippo), а «чудовисько», «гігант» (як характеристика чогось)
 • bra — не «бра» (sconce), а «ліфчик» або «бюстгальтер»
 • bucket — не «букет» (bouquet), а «відро»
 • cabin — не «кабіна» (cockpit), а «каюта», «хижка»
 • cabinet — не «кабінет» у значенні приміщення (office), а «шафа»; але «кабінет» у значенні «колегія керівників»
 • caucasian — передусім не «кавказець», а «білий», «європеєць»
 • champion — не лише «чемпіон» як переможець, а також «поборник», «воїн»
 • character — не «характер» (nature, pattern, spirit, temper), а «персонаж» або «знак письма»
 • cottage — не «котедж» (house), а «невеликий сільський будинок»
 • cursive — не «курсив» (italics), а «скоропис», «письмо від руки»
 • data — не «дата» (date), а «дані», «відомості»
 • doze — не «доза» (dose), а «дрімота»
 • focus — «фокус» як зосередження чогось, але не в значенні «трюк» (trick)
 • hymn — переважно «гімн» як хвалебний музичний твір, рідше як твір урочистий (також anthem)
 • insult — не «інсульт» (stroke), а «образа», «удар»
 • intelligent — не «інтелігент» (intellectual), а «розумний»
 • invalid — передусім не «інвалід» (disabled person), а «недійсний», «непідходящий»
 • lunatic — не «лунатик» (sleepwalker, somnambula), а «божевільний»
 • magazine — не «магазин», а «журнал» в значенні періодичного видання, але не «журнал» як хронологія записів (journal)
 • mammoth — не лише «мамонт», а й «велетенський»
 • maradeur — не лише «мародер», а й «хуліган»
 • marsh — не «марш» (march), а «болото», «драговина»
 • master — не лише «майстер», а й «знавець», «володар», «магістр»
 • match — не лише «матч», а й «сірник» або «пара» (до чого-небудь)
 • mayor — не «майор» (major), а «мер»
 • militia — не «міліція» (police), а «ополченці», «резервісти»
 • morale — не «мораль» (morality), а «бойовий дух»
 • nationality — не «національність» у сенсі «етнічна належність» (ethnicity, ethnic origin), а «громадянство», «підданство» (також citizenship)
 • novel — не «новела» (short story), а «роман»
 • occupation — не лише «окупація», а й «заняття», «професія»
 • pathetic — не «патетичний», «пафосний» (grand, sublime), а «жалюгідний»
 • prince — не лише «принц», а й «князь»
 • prospect — не «проспект» як вулиця (avenue), а «перспектива»
 • puzzle — не «пазл» (jigsaw puzzle), а «головоломка» взагалі
 • quarter — не «квартира» (flat, apartment), а «чверть»
 • receipt — не «рецепт» (кулінарний — recipe, медичний — prescription), а «квитанція»
 • repetition — не «репетиція» (rehearsal), а «повторення»
 • revision — «ревізія» як перевидання, поправка, але не як перевірка
 • rocket — «ракета» як літальний апарат, але не як зброя (missile)
 • scenery — не «сценарій» (plot), а «пейзаж», «краєвид»
 • scholar — не «школяр» (student, pupil), а «вчений»
 • servant — не «сервант» (cupboard), а «слуга»
 • silicon — не матеріал «силікон» (silicone), а хімічний елемент «кремній»
 • specie — не «спеція» (spice), а «вид» як різновид чого-небудь
 • stool — не «стіл» (table), і не «стілець» (chair), а «табурет»
 • sympathy — не «симпатія» (affection), а «співчуття»
 • talon — не «талон», а «кіготь», «пазур»
 • tank — зазвичай не «танк» (panzer), а «бак», «цистерна»
 • troops — не «трупи» (cadavers, corpses), а «війська»
 • tunic — не лише «туніка», а й «мундир»
 • turkey — не «Туреччина» чи «турка», а «індик»
 • urn — «урна» як посудина, але не урна для голосування (ballot box) або сміттєва урна (dustbin, trashcan, garbage can)
 • velvet — не «вельвет» (velveteen, corduroy), а «оксамит»
 • wagon — не «вагон» (railcar, coach, carriage), а «кибитка»

Французько-українські[ред. | ред. код]

 • abat — не «абат» (abbé), а «потрух», «забій худоби», як застаріле — «злива»
 • apparat — не «апарат» (appareil), а «парадність». *habit d'apparat — «парадне вбрання»
 • appareil — не «апарель» (rampe, passerelle), а «апарат», «прилад», «пристрій». *appareil-photo — «фотоапарат»
 • arc — не тільки «арка» (arche), але й «лук», «дуга»
 • as — не тільки «ас», але й «туз»
 • ballon — «м'яч», «повітряна кулька» (ballon de baudruche), «повітряна куля», «аеростат» (aérostat), «колба». Ніколи — «газовий балон» (bouteille à gaz)
 • bande — не тільки «банда» (gang), але й «загін» (troupe, compagnie); а також «стрічка» (cordon), «штаба», «бинда», «смуга»
 • banderole — не «бандероль» (colis), а «розтяжка», «транспарант», «вимпел»
 • banc — не «банк» (banque), і не «банка» (pot, bocal, bidon), а «лавка», також «банка», «обміліна» (banc de sable)
 • bassin — «таз», «миска», «річковий басейн», «геологічний басейн», рідко — «плавальний басейн» (зазвичай piscine)
 • bassine — не «басейн» (piscine), а «таз», «миска», «макітра»
 • bokal — не «бокал» (coupe), а «слоїк», «скляна посудина»
 • bras — не «брас» (brasse) і не «бра» (applique murale), а «рука» (від плеча до п'ястка)
 • bulbe — не «бульба» (tubercule), а «цибулина»
 • caban — не «кабан» (sanglier), а «плащ з каптуром», «штормівка»
 • cabane — не «кабан» (sanglier), а «буда», «хижа», «барліг»
 • cadet — не тільки «кадет», але й «молодший»
 • canon — не тільки «канон», але й «гармата», «ствол»
 • ciboulette — не «цибуля» взагалі (ognion), а «цибуля-трибулька»
 • champignon — не «шампіньйон», «печериця» (champignon de Paris, champignon de couche), а «гриб» взагалі
 • chandail — не «сандаля» (sandale), і не «шандал» (bougeoir, chandelier), а «светр»
 • chanson — не «шансон», а «пісня»
 • char — не «шар» (couche), а «віз»
 • charette — не «карета» (carosse), а «візок»
 • chiffon — не «шифон» (mousseline), а «ганчірка»
 • corps — не тільки «корпус», але й «тіло»
 • couche — не «куш» (pincée, lot), а «шар», «постільна білизна», «підгузок»
 • échelon — не тільки «ешелон», але й «щабель», «ланка», «рівень», «ранг»
 • effectif — не «ефективний» (efficace), а «особовий склад»; «продуктивний», «дійсний», «наявний»
 • fougère — не «фужер» (flûte), а «папороть»
 • gourmand — не «гурман» (gourmet), а «ласун»
 • hôtel — не тільки «готель», але й «великий приватний будинок», «особняк». *hôtel de ville — «ратуша»
 • journal — не «журнал» (revue, magazine), а «газета», також «щоденник», «судновий журнал» (journal de bord)
 • laine — не «льон» (lin), а «вовна»
 • lieu — не «льє» (lieue), а «місце»
 • lieutenant — не тільки «лейтенант», «поручик», але й «помічник», «заступник»
 • lilas — не «лілія» (lis), а «бузок»
 • limon — не тільки «лимон» (зазвичай citron), але й «мул», «суглинок», «твань»
 • lin — не «лин» (tanche), а «льон»
 • liste — не «лист» (lettre), а «список»
 • loup — не «лупа» (loupe), а «вовк»
 • loutre — не «лотр» (gredin, canaille, coquin, brigand, méchant), а «видра»
 • maçon — не тільки «масон» (зазвичай francmaçon), але й «муляр», а також «каменяр»
 • maison — не «масон» (maçon), а «будинок»
 • moule — не «мул» у сенсі «меск» (mule), і не «мул» у сенсі «грязь», «твань» (limon), а «мідія», а також «формочка для випікання»
 • ordinateur — не «ординатор» (clinicien, praticien, médecin traitant), а «комп'ютер»
 • parasol — «парасолька від сонця», «пляжна парасоля», ніколи — «дощова парасолька» (parapluie)
 • partisan — не тільки «партизан», але й «прихильник», «прибічник», «поборник»
 • pas — не «пас» у сенсі «пояс» (ceinture), не «пас» як технічний термін (courroie), не «пас» у спортивних іграх (pass, passe), а «крок», «хода»; також вживається як складова заперечного звороту: il ne sait pas parler ukrainien correctement — «він не вміє як слід говорити українською»
 • perron — не «перон» (quai), а «ґанок», «зовнішні сходи будинку»
 • pigeon — не «піжон» (dandy), а «голуб»
 • porte-feuille — «портфель цінних паперів», «гаманець для паперових грошей», «портфоліо». Ніколи — «шкільний портфель» (cartable, sacoche)
 • porte-monnaie — «гаманець для монет», «калитка», «капшук», ніколи — «портмоне», «гаманець для паперових грошей» (porte-feuille)
 • roulette — не «рулет» (roulade), а «рулетка» (у сенсі гри), а також «коліщатко». Ніколи — «рулетка», «мірна стрічка» (mètre ruban, ruban à mesurer)
 • rousse — не «російський» або «руський» (russe), а «руда», «рудоволоса» (жіночий рід від roux), а також «поліція» (жарг.), «ментура»
 • royal — не «рояль» (piano à queue), а «королівський», у деяких контекстах — «царський»
 • sale — не «сальний» (sébacé, de suif, suiffeux, graisseux, gras), а «брудний». *sale blague — «сальний жарт» (неточна калька, правильніше — «брудний жарт»)
 • serpe — не «серп» (faucille), а «садовий ніж»
 • tambour — «барабан», «барабанщик», «циліндр»; значення «тамбур», «прихожа», «передпокій» має тільки в Квебеку (в інших франкомовних землях vestibule, antichambre)
 • tas — не «таз», «тазик» (bassin, bassine) і не «таз» (pelvis), а «купа», «стос»
 • tasse — не «таз», «тазик» (bassin, bassine) і не «таз» (pelvis), а «чашка»
 • terrain — не «терен» у сенсі «місцевість» (territoire, espace, zone) і не «терен» (prunellier), а «поле», «майданчик», «ділянка»
 • tour — не «дикий бик», «тур» (aurochs, auroch), а «тур», «знак», «раунд», «тура», а також «вежа», «башта», «трюк» (tour de force, tour de magie)
 • velours — не «велюр» (velours de soie, velours de laine, velours de chanvre; feutre taupé — як сорт фетру), а «оксамит»
 • ventouse — не тільки «вантуз», але й «медична банка», «присосок», «витяжка з вигрібної ями»

Польсько-українські[ред. | ред. код]

 • angielski — не «ангельський» (anieli, anielski), а «англійський»
 • arbuz — не «гарбуз» (dynia), а «кавун»
 • bajka — не тільки «байка», але й «казка» (baśń, bajka magiczna)
 • baretka — не «маленький бар», а «орденська планка»
 • bęben — не «бубон» (bębenek baskijski, tamburyn, tamburyno), а «барабан»
 • broń — не «бронь», «броня» у сенсі «панцир» (pancerz) і не «бронь» у сенсі «резервація» (rezerwacja), а «зброя»
 • bufet — «буфет» у значенні «їдальня», «закусочна», а також «прилавок» (також kontuar, lada, stragan). Ніколи — «буфет» у значенні «шафа» (kredens)
 • celnik — не «цільник»[6] (plaster), а «митник»
 • celny — не «цільний», «суцільний» (jednoczęściowy), а «влучний»[ком. 2] чи «митний»
 • chwila — не «хвиля» (fala), а «мить», «момент» іноді «хвилина» (зазвичай minuta)
 • córka — не «цурка» (klocek), а «дочка», «донька»
 • chwast — не «хвіст» (ogon), а «бур'ян», а також «китиця»
 • chwost — не «хвіст» (ogon), а «китиця»
 • czaszka — не «чашка» (filiżanka), а «череп»
 • człowiek — не «чоловік» (mężczyzna), а «людина»
 • ćwiek — не тільки «цвях» (великий теслярський або маленький шевський), але й «шпилька», «шип на одязі»
 • dynia — не «диня» (melon), а «гарбуз»
 • dywan — не «диван» (sofa, kanapa), а «килим»
 • garbus — не «гарбуз» (dynia), а «горб» (garb)
 • gomółka — не «гомілка» (goleń), а «грудка» або «головка сиру»
 • gwiazda — не «гвіздок» (gwóźdź), а «зірка», «зоря», «звізда»
 • język — не тільки «язик», але й «мова»
 • kazać — не «казати» (mówić), а «наказувати»
 • kit — не «кіт» (kot), і не «кит» (wieloryb), а «замазка»
 • kolejka — не тільки «колія», але й «черга»
 • kolejny — не «колійний» (kolejowy), а «наступний», «послідовний»
 • kończyna — не «кончина» (śmierć), а «кінцівка»
 • krzesło — не «крісло» (fotel), а «стілець»
 • król — не «кроль» (crawl), а «король», у деяких контекстах — «цар», рідко — «кріль» (зазвичай królik)
 • kwas — не тільки «квас» (kwas chlebowy), але й «кислота»
 • laska — не «ласка» (łaska), а «прут», «лозина», «ліска»
 • los — не «лось» (łoś) і не «лес» (less), а «доля», «талан», «жереб»
 • łyżwy — не «лижі» (narty), а «ковзани»
 • marka — «товарна марка», «марка автомобіля», «якість продукту», як застаріле — «поштова марка» (зазвичай znaczek pocztowy)
 • marzenie — не тільки «марення», але й «мрія»
 • matka — «мати» (іменник), «бджолина матка», «настоятелька», «самиця», ніколи — «жіноча матка» (macica), або «маточка» (słupek)
 • mecz — не «меч» (miecz), а «матч»
 • mieć — не «меч» (miecz), а «мати» (дієслово)
 • miłość — «кохання», «любощі», рідко «милість» (зазвичай miłosierdzie, łaska, litość)
 • nietoperz — не конкретно «нетопир» (karlik), а «кажан» узагалі
 • niewidomy — не «невідомий» (nieznany, niewiadomy), і не «невидимий» (niewidzialny), а «невидющий»
 • obóz — не «обоз» (konwój), а «табір»
 • oddział — не тільки «відділ» (зазвичай dział, wydział, przedział), але й «загін», «формування» (oddział wojskowy)
 • ogniwo — не «огниво», «кресало», а «кільце ланцюга», «ланка»[ком. 3]
 • ogon — не «вогонь»[ком. 4] (ogień), і не «огон», а «хвіст»
 • ogród — не тільки «горо́д» (ogród warzywny), але й «сад»
 • ołów — не «олово» (cyna), а «свинець»
 • oś — не «ось» (oto, ot), а «вісь»
 • owoc — не «овоч» (warzywa), а «плід», «фрукт»
 • pamiętnik — не «пам'ятник» (pomnik), а «щоденник»
 • patrzeć — не «патрати» (patroszyć), а «дивитися»
 • pierogi — не «пироги» (ciasta), а «вареники»
 • piłka — не тільки «пилка», але й «м'яч»; piłkarz — не «пиляр» (piłarz), а «футболіст» (piłkarz nożny), «гандболіст» (piłkarz ręczny) або «волейболіст» (piłkarz siatkowy)
 • pisarz — передусім «письменник», рідко «писар», «писець» (urzędnik)
 • płeć — не «плече» (ramię), а «стать»
 • podatny — не «податний» (podatkowy), а «піддатливий»
 • powieść — не тільки «повість», але й «роман»
 • przyszły — не тільки «прийшлий», але й «майбутній»
 • puszka — не «пушка» (armata), а «металева банка», «бляшанка», «коробка»[ком. 5]
 • rosół — не «розсіл» (roztwór soli, marynata), а «бульйон»
 • sklep — не «склеп» у сенсі «гробниця» (krypta, grobowiec), і не «склеп» у сенсі «льох» (piwnica, suterena), а «магазин», «крамниця»
 • słynny — не «слинний» (ślinowy), а «відомий», «знаменитий»
 • świt — не «світ» (świat), а «світанок»
 • szary — не «шари» (warstwy), а «сірий»
 • szczyt — «вершина гори», «пік» (godziny szczytu — «години пік»), «щипець», як застаріле — «щит» (зазвичай tarcza)
 • sztuka — не тільки «штука», але й «мистецтво», а також «п'єса»
 • szyna — не «колісна шина» (opona), і не «комп'ютерна шина» (magistrala), а «залізнична рейка», «медична шина», «шинопровід» (szyna prądowa)
 • tabor — «циганський табір», «технічний парк», «вагенбург», «військовий обоз», ніколи — «табір» (obóz)
 • talerz — не «талер» (talar), а «тарілка»
 • tańszy — не «тонший» (cieńszy), а «дешевший»
 • urok — не «урок» (lekcja), а «чарівливість», «чари». uroczy — «чарівливий»
 • włoski — не «волоський» (wołoski), а «італійський». Відповідно Włoch — не «волох» (Wołoch), а «італієць»
 • wróbel — не «рубель», а «горобець»
 • wyspa — не «віспа» (ospa), а «острів»
 • zawód — не «завод» (fabryka), а «професія», «фах» *zawody — «змагання»
 • zbrodnia — не «збрід» (motłoch), а «злочин»
 • zbroja — не «зброя» (broń), а «обладунок»
 • że — «що» (як сполучник), іноді «же» (iż, bo, ponieważ, więc)
 • zły — не тільки «злий», але й «поганий» *zła ocena — «погана оцінка»
 • znaczek — не тільки «значок», але й «поштова марка» (znaczek pocztowy)
 • żołądek — не «жолудь» (żołądź), а «шлунок»
 • zwierzę — «тварина» (як представник царства тварин); «тварина» (як істота, що не є людиною), рідко «звір'я»

Болгарсько-українські[ред. | ред. код]

 • булка — не «булка» (пшеничен хляб), а «наречена», «невіста» (невеста)
 • гора — не «гора» (планина), а «ліс»
 • град — не тільки «град» (зазвичай градушка), але й «місто», «город», «град»
 • градина — не «градина» (градово зърно), а «город», «сад»
 • диня — не «диня» (пъпеш), а «кавун»
 • иськам — не «шукаю», «ськаю»[ком. 6] (търся), а «хочу»[ком. 7]
 • майка — не «майка» (потник), а «мати»
 • планина — не тільки «полонина», але й «гора», «гірська країна»
 • ягода — не тільки «ягода» взагалі, а частіше «суниці»

Сербсько-українські[ред. | ред. код]

 • бу̏ква/bȕkva — не «буква», «літера» (слово/slȍvo), а «бук»
 • до'мовина/dòmovina — не «домовина» (лије̑с/lijȇs; ле̑с/lȇs), а «батьківщина»
 • ле̑с/lȇs — не тільки «лес», але й «труна» (екавська вимова)
 • лије̑с/lijȇs — «труна» (єкавська вимова), як діалектне — «ліс» (зазвичай шума/šuma)
 • о̏лово/ȍlovo — не «олово» (ка'лај/kàlaj), а «свинець»
 • право/pravo — «прямо», «правильно», а також «право» у значенні «юриспруденція», «претензія». Ніколи — у значенні «праворуч» (десно/dȅsno)
 • реч/rȇč — не «річ» (ствар/stvȃr), а «слово»
 • речник/rečnik — не «речник» (заштитник/zaštitnik, поборник/pobornik, представник/predstavnik), а «словник»
 • се̏дница/sȅdnica — не «сідниця» (задњица/zadnjica), а «засідання», «сесія»
 • сло̏во/slȍvo — не «слово» (реч/rȇč), а «літера», «буква», а також «промова»

Хорватсько-українські[ред. | ред. код]

 • lipanj — не «липень» (srpanj), а «червень»
 • listopad — не місяць «листопад» (studeni), а «жовтень»
 • srpanj — не «серпень» (kolovoz), а «липень»
 • travanj — не «травень» (svibanj), а «квітень»

Чесько-українські[ред. | ред. код]

 • bydlo — не «бидло» (nevzdělaný), а «буття»
 • čerstvý — не «черствий» (zatuchlý, tvrdý, otrlý), а «свіжий» *čerstvý chléb — «свіжий хліб»
 • červenec — не «червень» (červen), а «липень»
 • čichat — не «чхати» (kýchnutí), а «нюхати»
 • holka — не «холка» (kohoutek) і не «голка» (jehla), а «дівчина» (також děvče, dívka)
 • housle — не «гуслі» (gusli), а «скрипка»
 • kalhoty — не «колготи» (punčocháče, punčochové kalhoty), а «штани»
 • kolej — не тільки «колія», але й «студентський гуртожиток»[12] (також studentská ubytovna)
 • kůra — не «курка» (slepice), а «кора»
 • květen — не «квітень» (duben), а «травень»
 • mírný — не «мирний» (mírový) і не «мірний» (dimenzionální, trojrozměrný, rozměrný, rozměrový), а «помірний», «поміркований», «пологий»
 • nevěstka — не «невістка» (snacha, švagrová), а «повія» (також prostitutka, kurva)
 • olovo — не «олово» (cín), а «свинець»
 • oprava — не «оправа», (obruba, obroučka), а «ремонт», «лагодження»
 • ovoce — не «овочі» (zelenina), а «плід», «фрукт»
 • pach — не «пах» (tříslon, slabina), а «запах тіла»
 • pádlo — не «падло» (mršina), а «весло» (також veslo)
 • počítač — не «читач» (čtenář), а «комп'ютер»
 • pohanka — не «поганка» (muchomůrka zelená, muchomůrka hlíznatá), а «гречка», також «язичниця»
 • pitomý — не «питомий» (prvotní; у фізичних термінах — měrný), а «дурний», «кепський»
 • sud — не «суд» (soud), а «бочка»
 • štít — не тільки «щит», але й «вершина» (horský štít)
 • úroda — не «врода» (krása), а «врожай»
 • zápach — не «запах» (vůně), а «сморід»
 • život — не «живіт» (břicho), а «життя»[13]

Білорусько-українські[ред. | ред. код]

 • вылучыць — не «вилучити» (выключыць), а «виділити»
 • працяг — не «протяг» (скразняк), а «продовження»
 • сцены — не «сцени» (сцэны), а «стіни»
 • шмат — не «шмат» (кавалак), а «багато»

Див. також[ред. | ред. код]

Коментарі[ред. | ред. код]

 1. Наприклад, Кліффорд Сімак
 2. Втім, подібна семантика засвідчена і в деяких українських діалектах[7]
 3. Втім, подібна семантика засвідчена і в деяких українських діалектах[8]
 4. «Огонь» — розмовний варіант до «вогонь»[9]
 5. У цьому значенні відоме і в деяких українських діалектах[10]
 6. Слово ськати в українських діалектах означає «шукати»[11]
 7. У сучасній болгарській мові нема інфінітива, словниковою формою дієслова там є теперішній час першої особи однини

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Жиди // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980. — Т. 2, С. 528
 2. Воняти // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980. — Том 1, С. 737.
 3. Зловонний // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980. — Т. 3, С. 599
 4. Запам'ятовувати // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980. — Том 3, С. 244.
 5. Нагибати // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 6. «Цільник» — діалектна назва стільника у вулику (Цільник // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.)
 7. Цільний // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 8. Огниво // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 9. Вогонь // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 10. Пушка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 11. Ськати // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 12. Тут наявна внутрішньомовна омонімія — слово kolej у цьому значенні походить від лат. collegium («колегіум»)
 13. Чешские слова, имеющие аналог в других языках

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Кочерган М. П. Словник російсько-українських міжмовних омонімів («фальшиві друзі перекладача»). — К.: Академія, 1997. — 400 с.