Захворювання, що передаються статевим шляхом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Захворювання, що передаються статевим шляхом
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 A64
DiseasesDB 27130
MeSH D012749
CMNS: Захворювання, що передаються статевим шляхом на Вікісховищі


Захво́рювання, що передаю́ться стате́вим шляхо́м (ЗПСШ) (англ. Sexually Transmitted Diseases (STDs/STD), також Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) (англ. Sexually Transmitted Infections (STIs/STI) — інфекційних хвороб, які передаються переважно статевим шляхом; на них хворіють однаковою мірою як чоловіки, так і жінки.

Інфекції, які передаються лише статевим шляхом, у вітчизняній медицині виділяють у групу венеричних захворювань. На відміну від венеричних захворювань, ЗПСШ передаються й іншими механізмами і шляхами: гемоконтактним (гепатит B), через мікропошкодження шкіри (короста), вертикальним (ВІЛ).

Кожне ЗПСШ спричинює певний вид мікроорганізму (зокрема, бактерії, віруси тощо), наприклад: ВІЛ-інфекція — захворювання, яке спричинює вірус імунодефіциту людини; сифіліс породжує бліда спірохета; гонорею (застаріле — трипер) — гонококом; трихомоноз — трихомонада вагінальна (Trichomonas vaginalis) тощо. На відміну від більшості інфекційних захворювань після ЗПСШ, як правило, не виникає імунітет і, у разі повторного зараження, хвороба розвивається знову. Видужання не настає само по собі: без медичної допомоги людина не може позбутися такої хвороби і хворіє на неї все життя.

Актуальність[ред.ред. код]

На сьогодні більше 1 мільйонів випадків захворювань, що передаються статевим шляхом, відбувається щодня у всьому світі. Щорічно 357 мільйонів випадків ЗПСШ припадає на 4 хвороби: урогенітальний хламідіоз, гонорею, сифіліс та трихомоноз. Близько 500 мільйонів людей в світі є зараженими вірусом простого герпесу II типу. Більше 290 мільйонів жінок на планеті заражені папіломавірусами. Для багатьох з цих хвороб характерний малосимптомний перебіг хвороби, що значно утруднює своєчасну діагностику і зменшує можливості профілактики. Частина з цих хвороб призводять при тривалому перебігу до безпліддя та можливості передачі від матері до дитини[1]. За даними МОЗ в Україні щорічно реєструється близько 400 тисяч нових випадків хвороб у такому порядку: сифілісу, гонореї, хламідіозу, герпесу, сечостатевого мікоплазмозу, генітального кандидозу і трихомоніазу. За результатами численних досліджень встановлено, що наявність ІПСШ суттєво підвищує ризик передачі та інфікування ВІЛ статевим шляхом. Зокрема передачі ВІЛ сприяють сифіліс, генітальний герпес, гонорея, хламідіоз, трихомоноз, кандидоз, мікоплазмоз та інші венеричні інфекції. Ерозії та виразки, запалення, пошкодження тканин, що зумовлено ІПСШ, ослаблюють чинники захисту організму від інфікування ВІЛ.[2].

Класифікація[ред.ред. код]

До ЗПСШ відносять[3]:

Поширеною помилкою є залучення до ЗПСШ таких захворювань як неспецифічний уретрит і бактеріальний вагіноз, які зумовлює умовно-патогенна мікрофлора.

Шляхи передачі[ред.ред. код]

Основною особливістю ЗПСШ є відносно висока сприйнятливість збудників до умов навколишнього середовища, наслідком чого є необхідність прямого контакту для інфікування збудником.

Група венеричних ЗПСШ передається при незахищеному статевому контакті (включаючи орально-генітальні форми). Поцілунки, орально-статевий контакт і використання сексуальних іграшок, зокрема таких, як вібратори, багаторазово підвищує ризик інфікування при захищеному за допомогою презерватива статевому акті.

Для ЗПСШ в широкому розумінні цієї групи можливі інші шляхи передачі. Зокрема, заразитися папіломавірусом можливо при тісному побутовому контакті, трихомонада вагінальна може тривалий час зберігати свої інфекційні властивості у вологому середовищі (мокрі рушники, гладкі поверхні). Збудник корости або лобкова воша може передаватися контактно-побутовим шляхом через предмети вжитку. Вертикальний шлях передачі інфекції передбачає інфікування дитини матір'ю або батьком (ВІЛ-інфекція, гепатит В тощо). Можливе зараження гемоконтактно — через застосування медичних (шприці, зубні екстрактори тощо) і немедичних (татуаж, манікюр та педикюр тощо) інструментів, при переливанні кровопрепаратів, як це відбувається при гепатиті В, ВІЛ-інфекції.

Зараження цими інфекціями, не завжди свідчить про легковажне ставлення до вибору партнерів: і при одному постійному партнерові існує певний ризик захворіти. І тут важливу роль в отриманні ЗПСШ відіграють такі біологічні фактори, як мутація мікроорганізмів, формування у них стійкості до лікарських препаратів і багато іншого.

Профілактика та боротьба із ЗПСШ[ред.ред. код]

Всесвітньою організацією охорони здоров'я в «Глобальній стратегії профілактики інфекцій, що передаються статевим шляхом, та боротьби з ними на 2006—2016 роки» виділяє поняття «безпечна статева поведінка» (безпечний секс), що включає в себе:

 • Правильне і систематичне використання чоловічих і жіночих презервативів;
 • Правильне застосування місцевих бактерицидних засобів, антисептиків, які значно знижують, але повністю не усувають ризик зараження;[4][5][6]
 • Періодичне обстеження за допомогою клінічної та лабораторної діагностики;
 • У разі діагностування інфекції (або підозри на її наявність) спеціалізоване лікування;
 • Статева стриманість;
 • Обов'язкове повідомлення статевих партнерів;
 • Вакцинація проти онкогенних вірусів гепатиту B і папіломавірусу людини.

Застосування презерватива під час статевого акту значно зменшує ризик зараження ЗПСШ. Для цього презерватив необхідно правильно одягати до початку статевого контакту і звертати увагу, щоб виділення з статевих органів одного партнера не могли попасти на статеві органи другого партнера до початку та після закінчення статевого акту; презерватив необхідно одягнути до початку статевих контактів і не торкатися статевих органів партнера до початку натягування презерватива.

На сьогодні у розвинених країнах створено всі необхідні умови для успішної боротьби із захворюваннями, що передаються статевим шляхом. Здійснюють заходи, що запобігають поширенню цих хвороб; хворим надається безкоштовна медична допомога[джерело?].

Фактори, що ускладнюють боротьбу із ЗПСШ[ред.ред. код]

Попри наявність усіх сучасних методів і засобів діагностики й лікування ЗПСШ хворі часом намагаються ввести в оману медичних працівників. Вони приховують захворювання, перекручують відомості про джерело та обставини захворювання, багато чого замовчують. Це ускладнює боротьбу із хворобами.

Щодо захворювань, що передаються статевим шляхом, існує немало забобонів, які сприяють їх поширенню. Наприклад, деякі люди вважають, що заразитись ЗПСШ можна тільки після настання певного віку. Проте зараження може статись у будь-якому віці. Заразитись можна й нестатевим шляхом — якщо користуватися чужою губною помадою, посудом хворого, докурювати чужу сигарету, а також на громадських пляжах. Сприйнятливість до зараження підвищується у стані сп'яніння.

Сприяє поширенню захворювань, що передаються статевим шляхом, часті випадки їх безсимптомного перебігу протягом тривалого часу. Хворі звертаються до лікаря і отримують інформацію про наявність у себе ЗПСШ лише після проявів їх під час загострення хвороби. Ускладнює лікування часто наявність у хворого одночасно декількох збудників захворювань, що передаються статевим шляхом, зокрема, наявність трихомоніазу, оскільки без попереднього вилікування його нерідко складно вилікувати деякі інші захворювання, що передаються статевим шляхом. Хоча захворюваність на трихомоніаз на сьогодні й зменшилась, наприклад, у Російській Федерації з 1995 року з 343,9 до 111,4 на 100 тисяч населення на 2011 рік, ця хвороба продовжує залишатися проблемою серед ЗПСШ[7].

Боротьба із ЗПСШ в Україні[ред.ред. код]

В Україні працівники шкірно-венерологічних диспансерів лікують хворих і обов'язково знаходять джерело зараження, незалежно від того, звертається цей носій хвороби в диспансер чи ні. Обстежують також усіх, хто був у контакті з хворим. З профілактичною метою регулярно обстежують працівників сфери обслуговування, харчових підприємств, дитячих закладів — дитячих садків, ясел, шкіл-інтернатів тощо, оскільки їх захворювання може завдати оточуючим особливо великої шкоди. Лікують хворих на ЗПСШ як в амбулаторних умовах диспансеру, так і в його стаціонарі. До останнього направляють хворих в заразному періоді сифілісу, а також хворих з будь-яким захворюванням, якщо вони лікуються нерегулярно, порушують строки відвідування лікаря для контролю за лікуванням, що здійснюється в диспансері.

Поведінка людей, які знають про своє захворювання, але приховують його і заражають інших людей, розцінюється як суспільно небезпечна. Статті Кримінального Кодексу України передбачають кримінальну відповідальність за таку поведінку.

Боротьба із ЗПСШ у країнах «третього світу»[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Венеричні хвороби

Безпечний секс

Примітки[ред.ред. код]

 1. WHO Media centre. Sexually transmitted infections (STIs). Fact sheet N°110. Updated August 2016 [1] (англ.)
 2. ДУ «Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоровя України». Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). 2017 [2]
 3. ВОЗ. Глобальная стратегия профилактики инфекций, передаваемых половым путем, и борьбы с ними, 2006-2015 гг.. — 2007. — С. 6—7. — ISBN 978-92-4-456347-2. (рос.)
 4. Короткі поради з безпечного сексу — контрацепція.
 5. ЯК УНИКНУТИ НАСЛІДКІВ НЕЗАХИЩЕНОГО СЕКСУ: ПОРАДИ ФАХІВЦІВ
 6. Екстрена профілактика статевих інфекцій
 7. Бутов Ю. С. — Дерматовенерология, Москва. ГЕОТАР-Медия, 2013(рос.)

Джерела[ред.ред. код]

 • Хоменко Я.С. Хвороби ХХ століття. — Київ, 1999.
 • Кожные и венерические болезни. Руководство для врачей / Скрипкин Ю. К. — М.: Медицина, 2002 год. — Т. 1. — 576 с. — ISBN 5-225-02856-x. (рос.)
 • Венерические болезни / под ред. Шапошникова О.К.. — М., 1980. (рос.)
 • Мавров И.И. Лечение и профилактика гонококковой инфекции. — Киев, 1984. (рос.)
 • Скрипкин Ю.К., Шарапова Г.Я., Селисский Г.Д. Болезни, передающиеся при половых контактах. — Л., 1985. (рос.)
 • Ильин И.И. Негонококковые уретриты у мужчин. — М. : Медицина, 1991. (рос.)
 • Кира Е. Ф. Инфекции и репродуктивное здоровье. — Минск, 1995. (рос.)
 • Кулаков В. И. Инфекции, передаваемые половым путем, — проблема настоящего и будущего // Акушерство и гинекология.. — 2003. — Вип. № 6. (рос.)

Посилання[ред.ред. код]


захворювання Це незавершена стаття про хворобу, синдром або розлад.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.