Тетерук Андрій Анатолійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Андрій Анатолійович Тетерук
 Полковник
Загальна інформація
Народження 15 травня 1973(1973-05-15) (50 років)
Вінниця, Українська РСР, СРСР СРСР
Громадянство Україна Україна
Alma Mater ДТЕУ (2011)
Військова служба
Роки служби 19992007, 2014 — н.ч
Приналежність Україна Україна
Вид ЗС МВС України
(19992007, 2014 — н.ч)
Формування «Миротворець»
Війни / битви місія сил ООН в Косово
Війна на сході України
Командування
2014 — н.ч Батальйон «Миротворець»
Нагороди та відзнаки
Орден Богдана Хмельницького III ступеня (Україна)
Ювілейна медаль «25 років незалежності України»
Ювілейна медаль «25 років незалежності України»
Медаль за миротворчу місію ООН у Косово (UNMIK)
CMNS: Тетерук Андрій Анатолійович у Вікісховищі
Україна Народний депутат України
VIII скликання
Народний фронт 27 листопада 2014 29 серпня 2019

Картка на сайті Верховної Ради України

Андрі́й Анато́лійович Тетеру́к (нар. 15 травня 1973, Вінниця, УРСР) — український військовий, командир добровольчого батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Миротворець» ГУ МВС України в Київській області. Народний депутат України 8-го скликання (20142019)[1].

Біографічні відомості[ред. | ред. код]

Народився 15 травня 1973 року у Вінниці. 1990-го року закінчив місцеву середню школу № 12. З 1990 по 1994 рік навчався у МВВКУ.

Після навчання у військовому училищі служив п'ять років за контрактом у російській армії на Далекому Сході. Служив на посадах командира взводу, командира мотострілецької роти та командира розвідувальної роти.

У 1999 році прийняв українське громадянство і переїхав до України, де розпочав кар'єру військового в частині 3028 (м. Калинівка, Вінницька область). Пройшов шлях від командира взводу вогневої підтримки до командира роти спеціального призначення. Був старшим помічником начальника штабу, заступником начальника штабу.

У жовтні 2003 року проходив стажування в поліцейській академії ім. Хосні Мубарака (Єгипет), де пройшов підготовку на курсі по боротьбі з міжнародним тероризмом. У 2004–05 рр. перебував у складі миротворчої місії у Косові. Був заступником командира, начальником штабу спеціального миротворчого підрозділу МВС України.

2006—2007 рік — друга миротворча місія в Косові, по завершенню якої вийшов на пенсію й очолив відділ безпеки одного з торговельних центрів у Києві.

У 2011 році закінчив Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету. Спеціальність — менеджмент організації. Після отримання другої вищої освіти заснував власну компанію ТОВ «ВП Спецтехніка» з виготовлення паливозаправників[2].

Політична кар'єра[ред. | ред. код]

ВРУ, 2015

У серпні 2014 року разом із іншими провідними командирами добровольчих батальйонів, створених в Україні на початку війни, (командир батальйону «Азов» Андрій Білецький, батальйону «Дніпро-1» — Юрій Береза, батальйону «Київ-1» — Євген Дейдей, батальйону «Артемівськ» — Костянтин Матейченко та інші) увійшов до складу Військової ради політичної партії «Народного фронту»  — спеціального органу, покликаного розробити пропозиції щодо зміцнення системи оборони країни[3].

На позачергових виборах до Верховної Ради України 2014 року обраний народним депутатом України 8-го скликання за партійним списком (№ 5 у списку) від Народного фронту[4].

Кандидат у народні депутати від партії «Українська Стратегія Гройсмана» на парламентських виборах 2019 року, № 8 у списку.[5][6]

Участь в АТО[ред. | ред. код]

На початку березня 2014 року, у відповідь на анексію Криму Росією, записався добровольцем у військкоматі. 23 травня 2014 року Андрій Тетерук був призначений командиром батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Миротворець» ГУ МВС України в Київській області. До складу батальйону увійшли професійні військові — ветерани миротворчих місій зі значним досвідом участі у закордонних миротворчих операціях[7]. 11 липня 2014 року батальйон «Миротворець» був відряджений до зони проведення АТО[8].

Під час облоги урядових військ під Іловайськом з'явилася хибна інформація про загибель Андрія Тетерука. Насправді командир батальйону разом із 70 бійцями наступного дня вийшли з «Іловайського котла»[9][10]. В Іловайську батальйон «Миротворець» п'ять днів утримував один із ключових пунктів — вагонне депо. Командир батальйону Андрій Тетерук під час обміну бойовим досвідом із керівництвом новоствореного батальйону «Донбас» наголосив на основних тактичних помилках, яких припускаються бійці, задіяні в Антитерористичній операції на Донбасі, а саме — використання мобільних телефонів у зоні бойових дій, ведення хаотичної стрілянини та порушення правил поводження з вогнепальною зброєю[11].

Діяльність у Верховній раді[ред. | ред. код]

У верховній раді 8 скликання обіймав посаду Голови підкомітету з питань соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони. Був членом Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони, Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування обставин конфлікту в Закарпатській області, Української частини Парламентської асамблеї України і Республіки Польща, а також членом груп з міжпарламентських зв'язків з Державами Катар, Литовською Республікою, Канадою, Ізраїль, Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії, Федеративною Республікою Німеччина.[12]

У 2014 році став одним із співавторів Законопроєкту «про визнання самопроголошених організацій „Донецька народна республіка“ та „Луганська народна республіка“ терористичними організаціями»[13], в якому зокрема передбачалося «вжити до самопроголошених організацій „Донецька народна республіка“ та „Луганська народна республіка“ […] всіх заходів для припинення їх діяльності»[14].

Конфлікт між Кужель і Тетеруком[ред. | ред. код]

5 листопада 2015 року нардеп Тетерук після закінчення пленарного засідання біля приймальні голови ВРУ в присутності інших вдарив Олександру Кужель скляною пляшкою з водою[15]. Зі слів Андрія Тетерука, він, виходячи з приймальні спікера, був у словесній перепалці з Олександрою Кужель. Олександра Кужель раптово розвернулася і спробувала його вдарити своєю сумкою. Він тримав у руках півлітрову пляшку з водою і спробував облити Олександру Кужель водою, щоб зупинити її. Однак при цьому він випадково потрапив шийкою пляшки в обличчя Олександри Кужель.[16]

Винесення димової гранати[ред. | ред. код]

6 жовтня 2017 А. Тетерук виніс із сесійної зали ВРУ димову гранату, запалену Юрієм Левченком з метою зірвати голосування за президентський законопроєкт № 7164 «про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей»[17][18], при цьому давши потиличника Семену Семенченку[19]

Сім'я[ред. | ред. код]

Одружений, батько двох дітей.

Нагороди[ред. | ред. код]

  • Орден Богдана Хмельницького III ступеня (29 вересня 2014) — за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України[20]
  • Відзнака Президента України — ювілейна медаль «25 років незалежності України» (19 серпня 2016) — за значні особисті заслуги у становленні незалежної України, утвердженні її суверенітету та зміцненні міжнародного авторитету, вагомий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, культурно-освітній розвиток, активну громадсько-політичну діяльність, сумлінне та бездоганне служіння Українському народу[21]
  • Медаль за миротворчу місію ООН у Косово (UNMIK)

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Тетерук Андрій Анатолійович на сайті Верховної Ради України. Архів оригіналу за 8 жовтня 2019. Процитовано 8 жовтня 2019.
  2. Вінницький комбат Тетерук про війну і мир на фронті
  3. При «Народному фронті» створили військову раду. Архів оригіналу за 1 жовтня 2015. Процитовано 13 вересня 2014.
  4. Позачергові вибори народних депутатів України 26 жовтня 2014 року. Протокол Центральної виборчої комісії про результати виборів народних депутатів україни у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. «10» листопада 2014 року
  5. Гройсман очолив список партії "Українська стратегія" на виборах до Ради, в п'ятірці - ще три міністри [Архівовано 23 червня 2019 у Wayback Machine.] 112.ua (07.06.2019)
  6. Центральна виборча комісія
  7. СПЕЦБАТАЛЬЙОН ОСОБЛИВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ «МИРОТВОРЕЦЬ» ГОТОВИЙ ДО ВИКОНАННЯ ПОСТАВЛЕНИХ ЗАВДАНЬ..
  8. На Схід відправляється ще один батальйон
  9. «Можно выиграть одно сражение, можно иметь временный успех, но весь народ победить нельзя!». Архів оригіналу за 11 вересня 2014. Процитовано 13 вересня 2014.
  10. «До війни повинен готуватися кожен із нас», - комбат «Миротворця» на YouTube
  11. Найгрубіші помилки, яких припускаються добровольці в зоні АТО
  12. Картка депутата на сайті ВРУ. Архів оригіналу за 7 серпня 2020. Процитовано 21 вересня 2020.
  13. Проєкт Закону про визнання самопроголошених організацій «Донецька народна республіка» та «Луганська народна республіка» терористичними організаціями
  14. Текст законопроєкту
  15. Тетерук напав на Кужель зі скляною пляшкою, - "Батьківщина". ukranews.com. Українські новини. 5 листопада 2015.
  16. Чому посварилися Тетерук і Кужель. Архів оригіналу за 7 листопада 2015. Процитовано 6 листопада 2015.
  17. Левченко розповів, навіщо запалив у ВР димову шашку
  18. Димова шашка: ЮРІЙ ЛЕВЧЕНКО розтлумачив журналістам свої дії у Верховній Раді
  19. Під час «спринту» з димовою шашкою в Раді Тетерук вдарив Семенченка
  20. Указ Президента України № 747/2014 від 29 вересня 2014 року «Про відзначення державними нагородами України».
  21. Указ Президента України від 19 серпня 2016 року № 336/2016 «Про нагородження відзнакою Президента України – ювілейною медаллю "25 років незалежності України"»