Єленський Віктор Євгенович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Єленський Віктор Євгенович
Народився 26 березня 1957(1957-03-26) (66 років)
Чадан, Тувинська Автономна Область, РРФСР, СРСР
Громадянство Україна Україна
Національність українець
Місце проживання Київ
Діяльність український учений, релігієзнавець, публіцист, педагог
Alma mater Історичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Науковий ступінь доктор філософських наук
Роки активності 1980 — тепер. час
Посада народний депутат України
Партія Народний фронт[1]
Нагороди
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Україна Народний депутат України
8-го скликання
Народний фронт 27 листопада 2014 29 серпня 2019

Картка на сайті Верховної Ради України

Ві́ктор Євге́нович Єле́нський (нар. 26 березня 1957(19570326), м. Чадан, Тувинська АО) — український учений, релігієзнавець, публіцист, педагог, доктор філософських наук. Народний депутат України VIII-го скликання. З 19 грудня 2022 року — голова Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті.

Життєпис[ред. | ред. код]

Віктор Євгенович Єленський народився 26 березня 1957 року в місті Чадан, Тувинська АО, де працювали його батьки — випускники київських вишів. Того ж року сім'я повернулась до Києва.

Закінчив середню школу № 85 у місті Київ.

У 1975–1977 рр. проходив строкову військову службу.

У 1986 р. брав участь в ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС; у складі спецбатальйону 731 працював в особливо небезпечній зоні.

У 2018 р. був нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня з нагоди 27-го Дня Незалежності України[2].

У 2019 році був на Міжпарламентській асамблеї православ'я (тоді розпочалися антиросійські протести в Грузії) і в Страсбурзі, коли Росія повернулася до ПАРЕ.[3]

Освіта[ред. | ред. код]

У 1982 році з відзнакою закінчив історичний факультет Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

У 1989 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Протестантизм у процесі соціальної адаптації до умов радянського суспільства».

У 1998 році стажувався у Колумбійському університеті, в місті Нью-Йорк.

З 2003 року доктор філософських наук. Тема дисертації: «Релігійно-суспільні зміни в процесі посткомуністичних трансформацій: Україна в центрально-східноєвропейському контексті».

У 2004 році був стипендіатом програми Фулбрайт Україна. Досліджував проблеми релігійної свободи та національної ідентичності в Університеті Брігема Янга, штат Юта, США.

Трудова діяльність[ред. | ред. код]

З 1991 по 1992 рік — науковий співробітник Інституту соціології НАН України.

З 1992 року провідний співробітник Інституту філософії НАН України ім. Г. С. Сковороди.  

У 1995—2004 роках головний редактор науково-популярного журналу «Людина і світ».

У 2005—2008 роках керівник київського бюро Радіо «Свобода».

З 2001 р. президент Української Асоціації релігійної свободи.

З 2005 викладач Дипломатичної Академії при МЗС України.

З 2010 професор Українського католицького університету.

З 2011 професор Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.

З березня 2014 року Радник Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка.

На позачергових парламентських виборах 2014 року був обраним Народним депутатом України VIII скликання за списками політичної партії «Народний фронт».

Кандидат у народні депутати від партії «Українська Стратегія Гройсмана» на парламентських виборах 2019 року, № 10 у списку.[4][5]

З 2019 — головний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

В радянський період Єленський характеризував протестантизм та іудаїзм, який були предметами його досліджень, винятково з атеїстичних позицій.

Також виправдовував комуністичну політику щодо релігії.

У 1988 році видав першу свою книгу атеїстичного та антисемітського спрямування: "Еленский В. Е. Иудейский клерикализм и сионизм. К.: Вища школа, 1988".

Зокрема, у 1988 р. опублікував статті, які загалом позитивно висвітлювали ленінську політику щодо церкви, хоча і з певними критичними ремарками (зокрема, в таких публікаціях: Єленський В. Є. Здійснення в УСРР декрету “Про відокремлення церкви від держави і школи від церкви” в перші роки соціалістичного будівництва // "Український історичний журнал".- Київ. - 1988. - Вип. 3. C. 121-129; Єленський В. Є. Радянська влада відокремлює церкву від держави // "Людина і світ". 1988. No 1. С.10-13).

У 1989 році він видав російською мовою, у співавторстві з Морочковським, книгу: "Современное религиозное сектантство: динамика, процессы, тенденции (Методические рекомендации в помощь пропагандистам и организаторам научно-атеистичнеской работы) / Общество «Знание» УССР, Республиканский Дом Научного атеизма; материалы подгот.: В. Е. Еленский, И. Н. Морочковский; Отв. за вып. Т.И. Диденко. – К., 1989". У цій книзі, зокрема, підкреслювалася небезпека зі сторони неопротестантських конфесій.

Також захистив у 1989 р. російською мовою дисертацію кандидата філософських наук під назвою: "Протестантское сектантство в советском обществе: анализ адаптивных процессов".

За матеріалами дисертації, видав у 1989-1990 рр. кілька науково-методичних праць з критикою ідеології протестантизму в СРСР, його "модернізму" та "пристосуванства". Серед них - одна україномовна книга (Єленський В. Є. Сучасний протестантизм: динаміка, процеси, тенденції. К.: Знання, 1989. Серія 5: науково-атеїстична. №12), та одна російськомовна книга (Современное религиозное сектантство: динамика, процессы, тенденции (Методические рекомендации. В помощь пропагандистам и организаторам научно-атеистической работы) / Подготовил: Еленский В. Е.; Общество "Знание" УССР. Республиканский дом научного атеизма. Киев, 1990).

Також, за матеріалами власних польових досліджень у релігійних громадах Києва, опублікував у 1989 році у товаристві "Знання" наступні російськомовні збірники: "Религиозная проповедь сегодня (проблемный обзор современного протестантского проповедничества). Киев, 1989. Вып. 3 (О чем говорят на молитвенных собраниях свидетелей Иеговы), подготовил В. Еленский", та "Религиозная проповедь сегодня (проблемный обзор современного православного проповедничества). Киев, 1989".

У 1991 році видав у київському атеїстичному товаристві "Знання" витриману загалом у дусі комуністичних "перебудовчих" тенденцій книгу: "Державно-церковні взаємини на Україні (1917-1990)". На цю ж тему в 1990-1991 рр. ним було опубліковано статті в наукових журналах та збірниках УРСР (Єленський В. Є. Морозна "відлига". Про антицерковну кампанію кінця 50 - х – початку 60 - х років // Маршрутами історії / Упоряд . Ю. І. Шаповал . – К.: Політвидав України, 1990. С. 271-285; Єленський В. Сувора відлига // Людина і світ . - 1990. - No6-7; Єленський В. З історії передквітневого двадцятиліття // Людина і світ . - 1991. - No 1-2).

Пізніше, з 1991 року став займатися популяризацією хасидизму, у своїх публікаціях виступав за відновлення культу хасидських "цадиків", за відновлення їхніх гробниць на території України (Детальніше: Єленський В. Українська іудаїка, Людина і світ. 1991. No 5, c. 53−56; No 6, c. 39−48).

Віктор Єленський автор численних книг, наукових праць і публікацій як в Україні, так і за кордоном (США, Велика Британія, Швейцарія, Польща, Сербія, Росія, Бельгія, Німеччина та інші) Сфера наукових інтересів: соціологія та політологія релігії, релігія і глобалізація, релігія і конфлікт, державно-церковні відносини.

У 2000 р. підготував проєкт Меморандуму «Релігія і зміни у Центральній і Східній Європі», на ґрунті якого Парламентська Асамблея Ради Європи ухвалила однойменну Рекомендацію № 1556 (квітень 2002)[6].

Найвідоміші монографії: «Велике повернення: релігія у глобальній політиці та міжнародних відносинах кінця XX — початку XXI століття» (2013 рік)[7], «Релігія після комунізму. Україна в центрально-східноєвропейському контексті» (2002 рік).

Парламентська діяльність[ред. | ред. код]

У Верховній Раді VIII скликання заступник Голови Комітету з питань культури і духовності, голова підкомітету з питань державної політики у сфері свободи совісті та релігійних організацій.

Взяв участь у 98 % засідань Комітету[8].

Автор або співавтор низки законів, спрямованих на розвиток культурних індустрій, збереження культурної спадщини, реалізацію конституційних гарантій свободи совісті.

Зокрема, «Про внесення змін до деяких законів України щодо волонтерської діяльності»[9], «Про державну підтримку кінематографії в Україні»[10], «Про внесення змін до деяких законів України (щодо заснування релігійними організаціями навчальних закладів)»[11], «Про внесення змін до Закону України „Про охорону культурної спадщини“ (щодо надання об'єктам підводної культурної спадщини статусу Морського меморіалу)»[12].

Згідно з індексом iMoRe, який характеризує зусилля влади з впровадження реформ, за результатами чотирьох сесій 8 скликання, посів 24 місце з підтримки реформаторських законопроєктів з-поміж 416 депутатів [13].

У 2014-2019 роках, будучи депутатом ВР, Єленський дозволяв собі критику, поширення фейків та дезинформації стосовно УАПЦ.

Так, 10 червня 2015 року на сторінці онлайн-газети «Точно» було опубліковано матеріал «Формула украинского православия: УПЦ КП +УАПЦ+УПЦ МП» і коментар в ньому доктора філософських наук Віктора Єленського, в якому він, зокрема, сказав наступне:

«Не менее красноречивы тут и не афишируемые, но очень активные усилия Москвы... Во всяком случае, иерархам УАПЦ накануне Собора предлагали неплохие деньги за «необъединение» и щедрую помощь в обустройстве «достаточно независимого существования». Немало сделано для разжигания честолюбия и тщеславия, а также дискредитации договаривающихся сторон в глазах друг друга».

З критикою такої заяви Єленського виступив єпископ УАПЦ Афанасій (Шкурупій) [14].

Сім'я[ред. | ред. код]

Одружений. Має доньку, сина та двох онуків.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. http://itd.rada.gov.ua/mps/info/page/17959
 2. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №241/2018 — Офіційне інтернет-представництво Президента України. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Архів оригіналу за 4 квітня 2019. Процитовано 27 серпня 2018. 
 3. Антиросійська "революція" в Грузії та російська "контрреволюція" в ПАРЄ очима очевидця [Архівовано 2 липня 2019 у Wayback Machine.], Сьогодні, 30 червня 2019
 4. Гройсман очолив список партії «Українська стратегія» на виборах до Ради, в п'ятірці — ще три міністри [Архівовано 23 червня 2019 у Wayback Machine.] 112.ua (07.06.2019)
 5. Центральна виборча комісія. Архів оригіналу за 23 червня 2019. Процитовано 23 червня 2019. 
 6. Парламентська Асамблея Ради Європи. Архів оригіналу за 8 березня 2013. Процитовано 1 листопада 2014. 
 7. Велике повернення: релігія у глобальній політиці та міжнародних відносинах кінця ХХ — початку ХХІ століття. Архів оригіналу за 7 березня 2016. Процитовано 2 листопада 2014. 
 8. Народний депутат Єленський В. Є.
 9. ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо волонтерської діяльності». Архів оригіналу за 13 березня 2018. Процитовано 12 березня 2018. 
 10. ЗУ «Про державну підтримку кінематографії в Україні». Архів оригіналу за 13 березня 2018. Процитовано 12 березня 2018. 
 11. ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України (щодо заснування релігійними організаціями навчальних закладів)». Архів оригіналу за 13 березня 2018. Процитовано 12 березня 2018. 
 12. ЗУ «Про внесення змін до Закону України „Про охорону культурної спадщини“ (щодо надання об'єктам підводної культурної спадщини статусу Морського меморіалу)». Архів оригіналу за 13 березня 2018. Процитовано 12 березня 2018. 
 13. Рейтинг реформаторів. З яким результатом депутати підійшли до нового політичного сезону. Архів оригіналу за 1 травня 2019. Процитовано 12 березня 2018. 
 14. Архівована копія. Архів оригіналу за 22 червня 2015. Процитовано 22 червня 2015.