Сухопутні війська Збройних Сил України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сухопутні війська України
Emblem of the Ukrainian Ground Forces.svg
Емблема Сухопутних військ України
На службі лютий 19171921,
відтворені 12.грудня.1991 року
Країна Україна Україна
Належність Emblem of the Ukrainian Armed Forces.svg Збройні сили України
Вид сухопутні війська
Роль ведення бойових дій переважно на суходолі
Чисельність 90 230
Командування General Staff of the Ukrainian Armed Forces.svg ГШ Збройних сил України
Гарнізон/Штаб Flag of Kyiv Kurovskyi.svg Київ
Девіз «За Україну! За її волю!»
Штандарт малиновий, золотий         
Ювілеї * 12.грудня.1991 року
* 12 грудня
* 14 жовтня
Війни/битви Радянсько-українська війна 
Польсько-українська війна 
Війна в Іраку 
Миротворчі операції 
Російська збройна агресія проти України:
Командири
Командувач Standard of Ukrainian GF Commander.png генерал-лейтенант
Пушняков А.С.
Начальник штабу генерал-лейтенант
[[]]
Начальник логістики полковник
[[]]
Визначні
командири
Костянтин Прісовський, Павло Скоропадський, Симон Петлюра, Петро Болбочан, Олександр Сливинський, Всеволод Петрів, Олександр Греків, Євген Коновалець, Володимир Сальський, Олександр Удовиченко, Михайло Павленко, Юрій Тютюнник
Відзнаки
Прапор Ensign of the Ukrainian Ground Forces.svg
Знаки розрізнення UA army main.jpg
Army of Ukraine patch.png


Сухопу́тні війська́ Збро́йних Сил Украї́ни  — найчисленніший самостійний вид Збройних сил України, головний носій бойової могутності Збройних сил України.

Історія створення[ред.ред. код]

6 грудня 1991 Верховна Рада України прийняла закони «Про оборону України» та «Про Збройні Сили України», в яких проголошувалося створення збройних сил країни. Того ж дня було затверджено текст військової присяги, яку склав перший Міністр оборони України К. П. Морозов в залі Верховної Ради.

30 грудня 1991, під час першої зустрічі глав держав щойно утвореного СНД, президент України Л. М. Кравчук заявив, що з 3 січня 1992 всі війська, які дислокуються на території України, будуть приводитися до добровільної присяги на вірність народу України.

Після розпаду СРСР і проголошення незалежності Україна отримала одну з найсильніших армій у світі, чисельність якої налічувала 780 000 чоловік, 6500 танків, 7000 бойових броньованих машин, 7200 артилерійських систем, 900 вертольотів і 2500 одиниць тактичної ядерної зброї. У момент утворення збройних сил в Україні діяли три військові округи: Київський, Одеський і Прикарпатський, з 1991 по 1997 — два: Одеський і Прикарпатський. Військовий округ охоплював територію кількох областей і іменувався за територіальною ознакою. Був призначений для виконання оперативних, мобілізаційних і військово-адміністративних завдань. Округ очолював командувач військами, який підпорядковувався міністру оборони України, а також командувачу Сухопутних військ. Призначався Президентом України за поданням міністра оборони. У межах своїх повноважень командувач військами військового округу видавав накази і директиви.

Указом Президента України № 368/96 від 23 травня 1996 року в складі Збройних Сил України було створено Командування Сухопутних військ України, якому були підпорядковані органи управління і війська військових округів.

До 2005 року, згідно з Державною програмою будівництва Збройних Сил України, на базі колишніх військових округів були створені оперативні командування: «Захід», «Північ» і «Південь».

Миротворча діяльність Сухопутних військ Збройних Сил України[ред.ред. код]

Підтримання міжнародного миру і безпеки є одним з пріоритетних напрямів зовнішньої політики України. Участь у міжнародних миротворчих операціях стала одним з важливих зовнішньополітичних здобутків нашої держави, що стало справжньою школою практичного досвіду, злагодженості та взаємодії для Збройних Сил України.

Україна розпочала миротворчу діяльність у 1992 році. За ці роки за межі держави було відправлено 19 військових формувань типу бригада, батальйон, рота, ескадрилья, загін. Практично залучалось до участі у миротворчій діяльності майже 30 тисячі осіб, понад 2,5 тисячі одиниць техніки, 38 вертольотів.

З 1994 року Україна приєдналась до Програми «Партнерство заради миру», одним з найважливіших напрямів якої є участь підрозділів Збройних Сил України в операціях з підтримання миру.

Участь з'єднань та частин Сухопутних військ України у навчаннях із миротворчої тематики сприяють зміцненню міжнародного авторитету України, відіграють значну роль у підготовці Сухопутних військ. Щорічна програми передбачає цілу низку різноманітних заходів — від широкомасштабних військових маневрів до великих семінарів. Набутий досвід допомагає спільно діяти в операціях по підтриманню миру, пошуково-рятувальних операціях, наданні гуманітарної допомоги. Для наших миротворців, серед яких більшість — контрактники, служба у миротворчих контингентах це чудова можливість побачити світ. Сьогодні у Сухопутних військах України відрядження за кордон у армії країн всього світу стали звичайною справою. Наші військовики переймають там досвід, вивчають мову, техніку. Разом з тим іноземцям теж є чому в нас повчитися. І вони охоче це роблять. Про це свідчать чисельні спільні навчання які на слуху у всьому світі — «Щит миру», «Козацький степ» та інші. Лише в цьому році таких навчань відбулося більше десяти.

Сьогодні у складі місій та сил виконують завдання за призначенням 2 українських миротворчих контингентів:

 • Балкани — національний контингент (УКРПОЛБАТу) в складі КФОР у Косово;
 • 56 окремий вертолітний загін Місії OОH у Республіці Ліберія.

Загалом на сьогоднішній день у складі миротворчих контингентів України виконують завдання за призначенням 500 військовослужбовців, 1215 од. різноманітної техніки та 14 вертольотів.

Спектр завдань, які виконують миротворчі підрозділи, є досить широким. Характер завдань відповідає вимогам статті 6 Статуту ООН і базується на загальноприйнятих вимогах до проведення операцій з підтримки миру:

 • чергування на постах спостереження, патрулювання у зоні відповідальності, охорона церков, супроводження конвоїв;
 • повітряні перевезення персоналу місії, високоповажних осіб та вантажів, патрулювання та спостереження, супроводження переміщення військ, пошуково-рятувальні операції та медична евакуація (56 овз);
 • супровід конвоїв з гуманітарним вантажем, паливом, матеріально-технічними засобами, надання гуманітарної допомоги місцевому населенню (усі підрозділи).

Активну позицію України та її Збройних Сил в миротворчій діяльності показує офіційна статистика ООН, за якою Україна в 2009 році увійшла в першу десятку країн-контрибуторів ООН.

Оцінка діяльності наших миротворців є найвищою, багато з них відзначено державними нагородами України, іноземних держав, ООН та НАТО.

Завдання Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

Сухопутні війська Збройних Сил України призначені для:

 • запобігання, нейтралізації (ліквідації) потенційних загроз національним інтересам України;
 • посилення охорони державного кордону та найнебезпечніших ділянок морського узбережжя на загрозливих напрямках;
 • прикриття ділянок державного кордону, які прилягають до району збройного конфлікту;
 • ведення розвідки; здійснення оперативного розгортання військ;
 • проведення демонстративних дій;
 • проведення операції угруповання ОСШР, оперативного угруповання військ (сил);
 • участь у протидесантних та спеціальних операціях;
 • участь у протиповітряній обороні держави;
 • ведення територіальної оборони у визначених зонах;
 • участь у заходах з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру;
 • участь у прикритті визначених важливих державних об'єктів від можливих терористичних атак з використанням літальних апаратів та інших засобів повітряного нападу;
 • забезпечення захисту об'єктів Сухопутних військ Збройних Сил України від терористичних посягань;
 • участь у проведенні антитерористичних операцій на військових об'єктах.

Організаційна структура Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

Сухопутні війська є найчисленнішим видом Збройних сил України. У 2010 році до їх складу входили два оперативні командування, одне територіальне управління, 17 бойових бригад (2 танкові, 8 механізованих, 1 повітряно-десантна, 2 аеромобільні, 1 ракетна і 3 артилерійські), 14 окремих бойових полків (1 механізований, 1 аеромобільний, 3 спеціального призначення — включаючи Президентський полк, 3 реактивних артилерійських, 3 зенітно-ракетних, 2 вертолітні Армійські авіації і 1 полк РЕБ) і 9 окремих полків бойового забезпечення (4 інженерних, 4 — зв'язку, 1 — радіаційного, хімічного і біологічного захисту), інші окремі частини і установи рівня полку і нижче, а також 169-й навчальний центр «Десна» (приблизно відповідає окремій механізованій дивізії).

Загальна чисельність Сухопутних сил станом на початок 2013 року становила 57 000 чоловік особового складу, 686 танків, 72 бойових вертольоти, 2065 бойових броньованих машин, 716 артилерійських систем (знарядь, мінометів і реактивних систем залпового вогню) калібру 100-мм і більше.

Командування Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]


Частини безпосереднього підпорядкування Командуванню Сухопутних військ[ред.ред. код]

Назва частини Емблема Місце дислокації
1004-а окремий батальйон охорони і обслуговування Командування СВ ЗСУ 1004SCSSLHQ.jpg м. Київ
Київська область
3-й окремий полк спеціального призначення 3opspr.png м. Кіровоград
169-й Навчальний центр Сухопутних військ ЗСУ «Десна» 169 Desna.jpg смт Десна
8-й окремий полк спеціального призначення 8-й окремий полк спеціального призначення.jpg м. Хмельницький
19-а окрема ракетна бригада 19rbr.jpg м. Хмельницький
Військово-музичний центр Сухопутних військ Збройних Сил України Логотип ВМЦ СВ ЗСУ.png м. Чернігів
270-й відділ імітаційного моделювання бойових дій
Сухопутних військ Збройних Сил України
м. Житомир

Частина безпосереднього підпорядкування Президенту України[ред.ред. код]

Назва частини Емблема Місце дислокації
1-й окремий полк Президента України OPPU-1.jpg м. Київ
Київська область

Частини безпосереднього підпорядкування Начальнику Генерального Штабу ЗСУ[ред.ред. код]

Назва частини Емблема Місце дислокації
101-а окрема бригада охорони Військової служби правопорядку 101obogsh.jpg м. Київ
Київська область
30-а автомобільна база Генерального Штабу ЗСУ
70-а автомобільна база обслуговування МО України
1-й польовий Проскурівський вузол зв'язку Генерального штабу
70-й вузол зв'язку Генерального штабу

Роди військ Сухопутних військ Збройних Сил України[ред.ред. код]

Військові звання та відзнаки[ред.ред. код]

Оскільки Україна не є країною-членом, кодування звань армій НАТО наведено для співставлення

Код НАТО OF-10 OF-9 OF-8 OF-7 OF-6 OF-5 OF-4 OF-3 OF-2 OF-1 OF(D) Student Officer
Україна Україна
(Ред.)
UA OF10-GenArmy 2009.jpg UA OF9-ColGen 1991-GF.png UA OF8-LtGen 1991-GF.png UA OF7-MajGen-1991-GF.png Без відповідника UA-Polkovnyk.gif UA-Pidpolkovnyk.gif UA-Major.gif UA-Kapitan.gif UA-Star.Leitenant.gif UA-Leitenant.gif UA-Molod.Leitenant.gif Без відповідника en: Request for creation and upload of a picture!
Генерал армії України Генерал-полковник Генерал-лейтенант Генерал-майор Полковник Підполковник Майор Капітан Старший лейтенант Лейтенант Молодший лейтенант Курсант
Україна Україна (Ред.) UA-OF10-ARMY-GEN-GSB(2015).png UA-OF9-COL-GEN-GSB(2015).png UA-OF8-LT-GEN-GSB(2015).png UA-OF7-MAJ-GEN-GSB(2015).png UA-OF6-BG-GSB(2015).png UA-OF5-COL-GSB(2015).png UA-OF4-LTCOL-GSB(2015).png UA-OF3-MAJ-GSB(2015).png UA-OF2-CPT-GSB(2015).png UA-OF1-SLT-GSB(2015).png UA-OF1b-LT-GSB(2015).png UA-OF(D)-HOR-GSB(2015).png en: Request for creation and upload of a picture!
Генерал армії України Генерал-полковник Генерал-лейтенант Генерал-майор Бригадний генерал Полковник Осавул Майор Капітан Старший лейтенант Лейтенант Хорунжий Курсант
Код НАТО OR-9 OR-8 OR-7 OR-6 OR-5 OR-4 OR-3 OR-2 OR-1
Україна Україна
(Ред.)
en: Request for creation and upload of a picture! en: Request for creation and upload of a picture! en: Request for creation and upload of a picture! en: Request for creation and upload of a picture! en: Request for creation and upload of a picture! en: Request for creation and upload of a picture! en: Request for creation and upload of a picture! Без
відповідника
en: Request for creation and upload of a picture!
Старший прапорщик Прапорщик Старшина Старший сержант Сержант Молодший сержант Старший солдат Солдат
Україна Україна
(Ред.)
UA-OR9-MSGTM-GSB(2015).png UA-OR9b-SGTM-GSB(2015).png UA-OR8-MSSGT-GSB(2015).png UA-OR8b-SSGT-GSB(2015).png UA-OR7-MSGT-GSB(2015).png UA-OR6-SТКSGT-GSB(2015).png UA-OR5-SGT-GSB(2015).png UA-OR4-CPL-GSB(2015).png UA-OR3-PFC-GSB(2015).png UA-OR2-PVT-GSB(2015).png UA-OR1-REC-GSB(2015).png
Головний майстер-сержант Майстер-сержант Головний штаб-сержант Штаб-сержант Головний сержант Старший сержант Сержант Капрал Старший солдат Солдат Рекрут

Озброєння Сухопутних військ Збройних сил України[ред.ред. код]

Командувачі Сухопутних військ ЗС України[ред.ред. код]

 1. 1994–1998 Собков Василь Тимофійович
 2. 1998–2001 Шуляк Петро Іванович
 3. 2001–2002 Затинайко Олександр Іванович
 4. 2004–2006 Петрук Микола Миколайович
 5. 2006–2007 Фролов Валерій Семенович
 6. 2007–2009 Свида Іван Юрійович
 7. 2009–2014 Воробйов Геннадій Петрович
 8. 2014 — до тепер Пушняков Анатолій Савватійович в.о.

День Сухопутних військ України[ред.ред. код]

Згідно з указом Президента України — Верховного Головнокомандувача Збройними Силами України від 18 жовтня 1997 року встановлено свято — День Сухопутних військ України, яке відзначається щорічно 12 грудня.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]